MY.UAНовини
Нацистські вчені, які втекли в Америку і відправили людину на Місяць: неочікувані деталі
Нацистські вчені, які втекли в Америку і відправили людину на Місяць: неочікувані деталі

Нацистські вчені, які втекли в Америку і відправили людину на Місяць: неочікувані деталі

Артур Рудольф та Вернер фон Браун – німецькі вчені, які створили першу у світі балістичну ракета "Фау-2". Після закінчення Другої світової війни дорога у них була одна – трибунал. Для того, щоб вийти "сухими із води", вони відправились піднімати космічну галузь у США.

"Фау-2" – це перша у світі балістична ракета, легендарна німецька вундерваффе. Її створили в рамках проєкту "Зброя відплати", як помсту за авіанальоти на Німеччину. Всю міць цієї 15-ти метрової залізяки відчули на собі майже 7 тисяч британців і бельгійців. Про це йдеться в новій програмі "Конфлікти" на 24 каналі.

13-тонний заряд летів на швидкості майже 6 тисяч кілометрів на годину і ніс цілу тонну вибухівки. За весь час війни нацисти запустили 4 тисячі тисячі таких ракет. Після війни усі хотіли стати власниками креслень і секретів ракети, яку можна запускати на небачені досі відстані – понад 300 кілометрів.


Копія першої ракети "Фау-2" в музеї Пенемюнде / Фото Вікіпедія

Після Другої світової війни Фау-2 стала прототипом для розробки перших балістичних ракет у США, СРСР та інших країнах. Нацистська Німеччина була найпрогресивнішою країною воєнних часів.

"Над створенням "Фау-2" працювало багато іноземних робітників і всі вони були в'язнями концентраційних таборів. Потім ці табори перемістили у спеціальні бараки, де вироблялися самі ракети "Фау-2". Умови праці там були жахливими", – розповів історик Майкл Нойфельд.

Хто створив "Фау-2"

Вернер фон Браун – головний конструктор "Фау-2". Член нацистської партії і штурмбанфюрер СС. Завдяки йому з'явилася така зброя як ракети. Від початку життя фон Браун мріяв будувати космічні ракети, але після початку Другої світової, його плани м'яко кажучи "трохи змінилися". Гітлер наказав почати розробку першої у світі балістичної ракети.

"Фон Браун особисто приїжджав у Бухенвальд і обирав в'язнів для роботи над своїми ракетами. І тепер, якщо уявити що відбувалося у Бухенвальді, та ще й за участі Вернера фон Брауна, то пробачити його неможливо", – пояснила авторка книги "Операція Скріпка" Енні Якобсен.


Браун тримає у руках модель "Фау-2" / Фото Вікіпедія

Разом із Брауном над тією ж "Фау-22 працював ще один інженер – Артур Рудольф. Якщо участь Брауна у відборі в'язнів доведена тільки дотично, то за Рудольфа відомо на всі 100%. Він відповідав за постачання запчастин і контролював процес роботи у таборі Міттельбау-Дора. Умови там були настільки нелюдськими, що в'язням іноді доводилося працювати на трупах загиблих співкамерників.


Артур Рудольф / Фото Вікіпедія

За час війни нацисти знищили в Дорі близько 30-ти тисяч людей. Рудольфу вдалося уникнути відповідальності за злочини нацистів у таборі, в якому він брав робочу силу. І після війни науковець продовжив займатися розробкою ракет. І навіть доклав руку до підготовки висадки американців на Місяць.

"Протягом Другої світової Рудольф відповідав за логістику. Він наглядав за процесом виробництва. І щоб прискорити роботу із будівництва ракет він придумав використовувати ув'язнених", – зазначила глава Офісу спеціальних розслідувань Елі Розенбаум.

Перегони за панування в космосі

Ракетобудівництво у 40-х було відззеркаленням прогресу, а також запорукою успіху на випадок нової війни. Після 1945 року фон Брауна і Рудольфа не включили у списки відповідальних за злочини нацистів і велику роль в отриманні індульгенції відіграв саме їх науковий досвід, який тепер можна було використати для ВПК США.

Та не зброєю єдиною. В рамках операції "Скріпка" американці вишукували науковців, які могли б пришвидшити безкомпромісне лідерство в перегонах за панування в космосі. Конкуренція між вчорашніми союзниками антигітлерівської коаліції була дуже високою.

Британія, СРСР і США почали визбирувати колишніх нацистських вчених по всій окуповані Німеччині. Операція "Скріпка" була націлена на використання тих вчених на користь США. Із 1946 року з'явилася ідея сворити для вчених спеціальну програму на кілька місяців або років, щоб вони допомогли Штатам у різних сферах,
– пригадав історик Майкл Нойфельд.

Таких як фон Браун і Артур Рудольф вишукувати не доводилося. Після закінчення війни вони знали, що дорога у них одна – трибунал. Найбільше шансів вийти сухими із води можливо було лише через американців. Як і військові, які намагалися здатися в руки західних союзників, так і науковці не поспішали приєднуватися до творців комунізму.

Нове життя німецьких вчених

"Білі комірці" також шукали спосіб запропонувати свої послуги американцям. Вже у вересні обоє, разом із сотнею своїх колег, сотнею ракет "Фау-2" і 15-ма тоннами паперів вони рушили за океан, починати нове життя.


Вчені, які виїхали в США / Фото NASA

"Коли ми вирушали на завдання у нас був список із колишніми нацистами, яких потрібно було арештувати. Коли я запитав чому, мені відповіли: "Забуть про арешти нацистів, тепер ми боремося із комуністами", – розповів колишній агент розвідки Роберт Лівінгстон.

У 1950-му нас всіх перемістили у Хантсвіль в Алабамі. Там ми отримали змогу збудувати своє власне житло. Я почав закуповувати матеріали і будувати дім. Ми стали членами комуни і звідтоді ми вже почувалися вдома,
– пригадав колишній нацистський вчений Вернер фон Браун.

Колишні нацисти жили поруч із американцями. По-трохи розбудовуючись, Хантсвіль перетворився із закинутого села у привабливе для життя містечко. От тільки далеко не всім подобалася така "американська мрія".

"Люди виходили на протести. Наприклад афроамериканці, які страждали через якість проживання усе своє життя. Їх не сприймали, не дозволяли їхнім дітям відвідувати хороші школи, не могли отримати нормальну роботу. І уявіть, що поруч із ними поселили іноземних робітників: їм дали прекрасні роботи, для їхніх дітей будували школи. Афроамериканці не могли сприйняти таких фактів", – сказав письменник Стівен Варінг.

Вернер Фор Браун і артур Рудольф отримали роботу у службі проєктування і розробки озброєння армії. Після кількох успішних програм Пентагон отримав кілька досі не бачених типів ракет. Німці залишалися в тіні. Їхні винаходи видавали за американські розробки.

Але тінь не означала кінця і кар'єра Брауна у Рудольфа продовжила ріст вгору. Як зрештою і багатьох інших німецьких науковців, які допомагали Америці перетворюватися на найпотужнішу державу світу.

Під час вивезення нацистських вчених у США в руки американців потрапив авіакосмічний інженер і винахідник Вальтер Дорнбергер. Його знання і статус допомогли отримати роботу радника міністра оборони США. Дорнбергера вважають одним із засновників протиракетної оборони Америки.

Розробка ракети "Юпітер-С"

1956 року екснацистам доручили нову роботу. Після кількох вдалих проєктів вони почали працювати над розробкою міжконтинентальної балістичної ракети "Юпітер-С". За кілька місяців роботи, того ж року ракета уже стояла на мисі Канаверал готова до запуску. Темпи роботи вражали. Загалом, за рік відбулося 3 запуски.


Ракета "Юпітер-С"

Мета була досягнута: боєзаряди не пошкодилися, ракета увійшла в атмосферу. Президент Ейзенхауер вихвалявся новенькою розробкою перед усім світом. І це дуже дратувало совєтів. Москва знову опинилася на кілька кроків позаду в гонці озброєнь.

Все змінилося 4 жовтня 1957 року. Із космодрому Байконур в СРСР вилетіла ракета, що вивела на орбіту Землі перший у світі штучний супутник "Спутнік-1". Для США це стало несподіванкою. Розробки в космічній сфері були вершиною айсберга загального технічного прогресу і військової сфери зокрема. Вашингтон був переконаний, що США все ще на коні, і тут такий тріумф конкурентів з Москви.

Створення NASA

Брауну і Рудольфу знову випав шанс показати себе. Менш ніж через пів року після "Спутніка", 31 січня 1958 року, Америка запустила в небо свій перший штучний супутник "Експлорер-1". Це був великий крок навздогін СРСР. І щоб втримати лідерство у космічній гонці і надалі, президент Дуайт Ейзенхауер ініціював створення відомства, сьогодні відомого як NASA. Ключовими працівниками в цьому органі стали Вернер фон Браун і Артур Рудольф.


"Експлорер-1" / Фото NASA

Та, щоб обійти Москву, запуску супутників на орбіту було не достатньо. Почалася колосальна робота над створенням ракети, яка могла би доставити корабель у космос. Тодішній президент Кеннеді 1961 року зробив цю подію пріоритетом №1 для США.

"Я вірю, що ця нація має одну велику ціль, яка повинна бути здійснена до кінця цього десятиліття. Відправити людину на Місяць і безпечно повернути її назад на Землю. Жоден космічний проєкт не буде таким захопливим чи важливішим, ніж цей. І жоден із них не буде таким дорогим і тяжким, щоб закінчити його", – заявив 35-й президент США Джон Кеннеді.

Найбільша ракета у світі "Сатурн-5".

Почалася колосальна робота над створенням ракети носія "Сатурн-5". До сьогоднішнього дня вона залишається найбільшою зі створених людством ракет, які виводили корисний вантаж на орбіту. Успіх у її створенні звичайно ж принесли головні конструктори: німці Рудольф і Браун. Які від початку і до кінця координували весь процес виробництва і тестувань.

"Вернер фон Браун назихав людей. Він харизматичним і сповненим ентузіазму... Він був золотою людиною. Божевільний в хорошому сенсі слова. І все це приправлене його неймовірною красою", – розповіла секретарка Вернера фон Брауна Доретте Шлідт.

Артур Рудольф був дуже розумним. Брауну дуже подобалося з ним працювати. Рудольф багато знав про сам процес виробництва і як його правильно побудувати,
– зазначила секрерка Вернера фон Брауна.

Та попри його розум і здібності до контролю, він був нацистом. Якщо Браун залишив своє минуле далеко позаду, то Рудольф від своїх поглядів відмовитися так і не зміг. Про це він говорив у своїх спогадах.

"Якось у мене брали інтерв'ю і мій інтерв'юер мені сказав: "Що ж, от ми знову і зустрілися." Я тоді ще подумав, що він може бути євреєм. Однак я не став лизати його чоботи і казати що переможець завжди має рацію", – розповів Артур Рудольф.

16 липня 1969 о 13 годині і 32 хвилини корабель "Аполлон-11" відірвався від землі. Браун і Рудольф розрахували все до найменших деталей. За подією спостерігала уся країна.


Перша людина на Місяці / Фото NASA

Ніл Армстронг став першою людиною на Місяці. Успіх США був безальтернативним. Вихід людини у відкритий космос стало важливою подією в масштабах цілого людства. І робота над цим була виконана в тому числі людьми, які частину свого життя віддали на службу одного із найгірших режимів ХХ століття.

Теги за темою
СШАКосмосNASAІсторія
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Головне – досягти своїх цілей: у Путіна зробили нову цинічну заяву про війну в Україні
24tv
2025-07-20T09:30:42Z
Син Байдена каже, що невдалий виступ його батька на дебатах був спричинений прийманням ліків
Европейская правда
2025-07-22T05:25:36Z
Білий дім вилучив з преспулу WSJ через статтю про Трампа
Европейская правда
2025-07-22T05:24:25Z
Мережа російських Telegram-ботів залишає коментарі за допомогою штучного інтелекту
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T04:09:13Z
Скандал із листом до Епштейна. Трамп покарав The Wall Street Journal
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T03:57:30Z
Що змусить Путіна сісти за стіл переговорів: аналіз ISW
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T03:33:17Z
ЄС готує новий пакет санкцій проти Росії – МЗС Франції
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T03:15:30Z
Обстріл Одеси та Сум: головне за ніч
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T02:24:15Z
«Трамп був жертвою, а став мисливцем». Білий дім знову здивував меседжем
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T01:48:01Z
Карта бойових дій в Україні станом на 22 липня 2025 року
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T04:51:08Z
В Україні дощитиме: погода на 22 липня
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T03:03:57Z
Речник «Хортиці» розповів про ситуацію на адмінкордоні Дніпропетровщини
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T02:45:21Z
79-річна рекордсменка з написання радіодиктантів зі Львова залишилась без житла через обстріл РФ
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T02:06:08Z
Окупанти атакували Одесу ударними безпілотниками
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T00:45:46Z
В Одесі прогриміли вибухи: місто атакують ворожі дрони
ГЛАВКОМ NET
2025-07-21T23:33:20Z
Російські ДРГ почали заходити у Покровськ - DeepState
ГЛАВКОМ NET
2025-07-21T22:00:57Z
Атака на Суми: є постраждалі, пошкоджені будинки
ГЛАВКОМ NET
2025-07-21T21:42:48Z
Лінія фронту станом на 21 липня. Зведення Генштабу
ГЛАВКОМ NET
2025-07-21T20:24:42Z
Львів оголосив тендер на відбудову музею Шухевича
ГЛАВКОМ NET
2025-07-21T16:48:59Z
Ідеальні для перегляду після роботи: 3 українські серіали, які можна подивитися за тиждень
24tv
2025-07-21T15:30:03Z
Microsoft створить цифрову копію собору Паризької Богоматері
УкраинФорм
2025-07-21T15:27:08Z
Дитяче Євробачення-2025: хто боротиметься за шанс представити Україну на конкурсі
24tv
2025-07-21T15:00:17Z
На 43-му році пішла з життя актриса театру Франка
ГЛАВКОМ NET
2025-07-21T14:33:53Z
Легенда не одного покоління: не стало зірки "Місія нездійсненна" і Бродвею
GlavRed
2025-07-21T14:27:31Z
Війська РФ обстріляли театр у Херсоні, пошкоджений фасад
УкраинФорм
2025-07-21T14:27:15Z
Щасливий від найпершої зустрічі: Бакланов розповів про нову закоханість після розлучення з Цимбалару
Вива
2025-07-21T14:21:49Z
Зірка "Папіка" Даша Петрожицька чесно про те, чому рідко грає в кіно: "Хочеться чогось іншого"
24tv
2025-07-21T14:00:51Z
Знахідка для тих, хто дотримується здорового харчування: який фрукт містить найбільше білка
Gazeta UA
2025-07-21T15:09:18Z
Чому не можна заливати чай окропом: секрет ідеального заварювання
GlavRed
2025-07-21T14:27:44Z
В Україні облік медканабісу інтегрували з електронною системою охорони здоровʼя
УкраинФорм
2025-07-21T12:45:06Z
"Хрестики" тут не допоможуть. Як швидко прибрати свербіж після укусу комара
Telegraf
2025-07-21T12:42:47Z
Чому кури несуть дрібні яйця: 4 причини та їх вирішення
GlavRed
2025-07-21T12:27:20Z
Вчені виявили зміни в очах після вакцинації від COVID-19
360ua.news
2025-07-21T12:03:48Z
У Польщі зафіксовано спалах холери
ГЛАВКОМ NET
2025-07-21T11:48:08Z
Нова соцдопомога: медичні огляди та підтримка з документами
Знай
2025-07-21T11:36:36Z
У США чоловік загинув через те, що зайшов в кабінет, коли там працював МРТ апарат
24tv
2025-07-21T11:24:14Z
Які країни світу заробляють на туризмі найбільше: інфографіка
ГЛАВКОМ NET
2025-07-21T17:36:48Z
Суперголоволомка: знайдіть 5 відмінностей на картинці з дівчиною з парасолькою за 45 с
GlavRed
2025-07-21T15:27:57Z
Немає оливок вдома? Альтернативи для салатів, піци, закусок чи коктейлів
Telegraf
2025-07-21T15:21:42Z
Куди поїхати на відпочинок влітку: 5 найкращих туристичних напрямків в Україні
24tv
2025-07-21T15:03:07Z
Смузі для схуднення: зберігайте простий рецепт вечері для стрункої фігури
Gazeta UA
2025-07-21T14:57:56Z
Яким людям вдається найшвидше знайти кохання
24tv
2025-07-21T14:45:32Z
Змішайте кабачки з вівсянкою: рецепт оладок, які ви ще точно не готували
Telegraf
2025-07-21T14:36:44Z
Від нього просто зносить дах: неймовірний рулет "Снікерс", який вдасться у всіх
24tv
2025-07-21T14:33:07Z
Чи зможете ви знайти 4 яблука за 15 секунд: надзвичайна загадка для найрозумніших
GlavRed
2025-07-21T14:27:21Z
Уряд України офіційно ліквідував Мінагрополітики
Agravery
2025-07-22T05:21:02Z
На окупованих територіях пропав врожай пшениці – Андрющенко
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T05:18:12Z
Посуха знищує пізні культури на півдні України: як домогтися компенсації від держави
AgroPortal
2025-07-22T05:00:44Z
Ліквідація аграрного відомства. Крок вперед, чи два назад?
AgroPortal
2025-07-22T03:00:52Z
РНБО запровадила мораторій на перевірки бізнесу
ГЛАВКОМ NET
2025-07-21T20:03:25Z
Мораторій із винятком. Президент розповів, яка сфера бізнесу залишиться під особливим контролем
ГЛАВКОМ NET
2025-07-21T17:57:57Z
Мільярдні втрати. Гетманцев розповів про наслідки тіньової торгівлі технікою
ГЛАВКОМ NET
2025-07-21T16:18:16Z
Індекс Біг-Мака: гривня недооцінена майже на 50%
AgroPortal
2025-07-21T16:00:21Z
Україна отримає додаткові Patriot від Німеччини: подробиці
TSN
2025-07-21T15:37:07Z
Стало відомо, скільки засуджених служать у лавах ЗСУ
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T05:27:50Z
Повернені з полону українці можуть допомогти звільненню своїх побратимів: подробиці
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T04:57:22Z
22 липня: яке сьогодні свято, традиції та заборони
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T03:06:41Z
Керівництво Академії МВС розібрало квартири, яке обіцяло пільговикам і ветеранам – розслідування
ГЛАВКОМ NET
2025-07-21T18:33:30Z
У Підмосков’ї російська ППО знищила житловий будинок
ГЛАВКОМ NET
2025-07-21T17:18:07Z
Міленіали обирають «тихі відпустки» без відома керівництва: світ захопив новий тренд
ГЛАВКОМ NET
2025-07-21T16:42:03Z
Чому в Україні нашестя сарани: науковець надав роз'яснення
ГЛАВКОМ NET
2025-07-21T16:33:13Z
Канада виділить $15 млн на ремонт танків для України
Европейская правда
2025-07-21T16:24:53Z
Мобілізація, яка змінить хід війни
ГЛАВКОМ NET
2025-07-21T16:15:12Z
Українські арбітри працюватимуть на грі кваліфікації Ліги чемпіонів
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T04:30:13Z
Україна здобула першу нагороду Європейського юнацького олімпійського фестивалю
ГЛАВКОМ NET
2025-07-21T20:03:20Z
Олександр Караваєв: На зборах навантаження важливіші за результат
Football.ua
2025-07-21T15:30:06Z
Сауль передумав переходити в Трабзонспор
Football.ua
2025-07-21T15:24:45Z
Діас погодив контракт з Баварією – Романо
Football.ua
2025-07-21T15:24:20Z
Зоря підписала бразильського хавбека Руана Олівейру
Football.ua
2025-07-21T15:21:45Z
Місію виконано, – Усик звернувся до вболівальників після перемоги над Дюбуа
24tv
2025-07-21T15:18:59Z
ПСЖ хоче підписати Камавінгу — Marca
Football.ua
2025-07-21T15:04:15Z
Станкович завершує перехід в Брюгге
Football.ua
2025-07-21T15:01:04Z
Авіакатастрофа у столиці Бангладеш: кількість жертв зросла
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T04:30:24Z
РФ пошкодила торговельний центр у Сумах: серед поранених – дитина
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T04:12:53Z
РФ вдарила по Одесі: є постраждала, зайнялася пожежа на парковці
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T03:42:56Z
П'яний чоловік знущався з собаки, бо той з'їв його обід: поліція затримала зловмисника
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T01:27:14Z
У Британії двоповерховий автобус з пасажирами врізався в міст: є постраждалі
ГЛАВКОМ NET
2025-07-21T22:21:56Z
Отруєння в ресторані Кацуріна: у потерпілих виявлено сальмонельоз
ГЛАВКОМ NET
2025-07-21T17:21:24Z
Авіакатастрофа в Індії: розшифровано чорні скриньки літака Boeing
ГЛАВКОМ NET
2025-07-21T16:27:04Z
У Рівному водій на Range Rover тікав від патрульних і врізався в магазин
УкраинФорм
2025-07-21T16:18:01Z
У Києві знищили бойову частину збитої російської ракети Х-69, що впала біля будинку
УкраинФорм
2025-07-21T15:21:32Z
Прогноз магнітних бур на 22-24 липня: якою буде сонячна активність
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T04:15:34Z
Мережа російських Telegram-ботів залишає коментарі за допомогою штучного інтелекту
ГЛАВКОМ NET
2025-07-21T20:21:20Z
Як закрити ФОП через Дію: покрокова інструкція
Хвиля
2025-07-21T15:21:47Z
Як зрозуміти, що смартфон скоро зламається: неочевидні ознаки, які не можна ігнорувати
InternetUA
2025-07-21T15:21:18Z
На це пішло 20 років: створено "магічні стани" для боротьби з помилками у квантових комп'ютерах
24tv
2025-07-21T15:09:27Z
Сейсмічна активність Єлловстоуна виявилась удесятеро вищою, ніж вважали
360ua.news
2025-07-21T15:05:58Z
У Windows 11 знайшли приховану функцію
InternetUA
2025-07-21T15:01:08Z
Гряде нова ера гаджетів: у Китаї готують тонкий смартфон із надвитривалою батареєю
Фокус
2025-07-21T15:00:42Z
У США створили унікальний чип, який може стати основою квантових комп'ютерів майбутнього
InternetUA
2025-07-21T14:49:16Z
Японські авто, яких краще уникати: моделі, що можуть розчарувати у 2025 році
Фокус
2025-07-21T15:21:16Z
Форд попереджає: термін дії найвигідніших пропозицій на електрокари в США скоро закінчиться
Топ Жир
2025-07-21T14:33:31Z
Ексклюзив для церемонії "Оскара": на продаж виставили найдорожчий Volkswagen Beetle
Фокус
2025-07-21T14:06:48Z
GMC має нові плани на майбутнє, і вони не такі, як ви думали
Топ Жир
2025-07-21T14:03:52Z
FX Super One — мінівен майбутнього від Faraday Future з ШІ, масажем та екраном на радіаторі
ITC
2025-07-21T13:37:59Z
Гроза вулиць: електросамокат Bo The Turbo за $30 000 розганяється до 160 км/год
ITC
2025-07-21T13:37:01Z
Чому бензобак в одних авто зліва, а в інших справа: відповідь введе у ступор
GlavRed
2025-07-21T13:27:57Z
Новий електричний пікап Isuzu вражає своєю високою вартістю
Топ Жир
2025-07-21T13:18:10Z
Недорогі та безпроблемні: експерт назвав кращі авто для початківців вартістю до $10 000
Фокус
2025-07-21T13:00:52Z