MY.UAНовини
Нова хвиля тиску на громадянське суспільство. Хто, як і чому серфить на ній?
Нова хвиля тиску на громадянське суспільство. Хто, як і чому серфить на ній?

Нова хвиля тиску на громадянське суспільство. Хто, як і чому серфить на ній?

Громадські діячі продовжують обговорювати законопроєкт Олександра Дубінського № 3564 про організації з іноземною підтримкою.

Депутат пропонує низку вимог і обмежень для громадських організацій, які отримують від іноземців понад 50% свого фінансування або їх обсяг річної підтримки з-за кордону перевищує 50 тис.

Фактично ініціатор законопроєкту пропонує Україні наслідувати досвід Росії, де вже є законодавство про «іноземних агентів».

Про це говорили учасники дискусії, організованої Українським кризовим медіа-центром (УКМЦ).

Вони також міркували про те, які небезпеки несе законопроєкт для громадянського суспільства.

Спроби атакувати громадський сектор почалися ще з 2003 року — згадав голова правління УКМЦ Валерій Чалий, модератор дискусії.

Тоді комуністична партія створювала відповідні комісії.

На думку пана Чалого, ці помилкові дії, які не мали ефекту, стали однією з причин Помаранчевої революції.

Другий випадок — ініціативи 2013 року, що передували Революції Гідності (так звані «диктаторські закони» часів Віктора Януковича).

Ініціатива пана Дубінського стосується саме всього громадянського суспільства, адже 90% громадського сектору фінансується саме з-за кордону: так склалося історично, і наша держава, на відміну від низки інших, не брала на себе підтримку громадських організацій.

«Вкидання ідей про те, що треба [представників громадських організацій] звинуватити в державних зрадах, поставити на поліграф тощо, свідчить, що прихильники цих ідей не зупиняться.

До того ж, це пропозиція партії влади.

Це значить, що потрібна дискусія всередині партії», — додав Валерій Чалий.

Валерій Чалий, голова правління УКМЦ.

«Єзуїтські санкції» для «головних злочинців» — громадських діячів.

Максим Лациба, заступник виконавчого директора Українського незалежного центру політичних досліджень, вважає, що законопроєкт №3564 обмежує свободу асоціацій в Україні, дискримінує частину громадських і благодійних організацій, обмежує доступ громадян до міжнародної допомоги, у том числі — правової.

Кроки дискредитації громадянського суспільства Максим Лациба порівнює з початком становлення диктатури Володимира Путіна в РФ.

Кого зачепить законопроєкт Олександра Дубінського:.

правозахисний сектор;.

громадські та благодійні організації, які надали допомогу сотням тисяч внутрішньо переміщених осіб;.

організації, що просувають реформи і вектор євроінтеграції.

Ці організації мають конкретні, корисні для суспільства досягнення, які навів у приклад пан Лациба.

Адвокати Української Гельсінської спілки з прав людини надавали допомогу обвинуваченим у сфабрикованих справах, неурядові організації брали участь у переговорах із Європарламентом щодо введення безвізу, а фонд «Відродження» просував ініціативу зовнішнього незалежного оцінювання — реформи, що урівняла можливості дітей депутатів і, наприклад, дітей із сіл на вступ у виші.

Максим Лациба, заступник виконавчого директора УНЦПД.

Максим Лациба звернув увагу і на фінансові й організаційні проблеми впровадження норм законопроєкту.

Наприклад, неймовірне навантаження на Мін'юст.

У спробах «звільнити» державний сектор і наглядові ради від колишніх громадських діячів Максим Лациба вбачає бажання замінити ідейних людей на працівників олігархічних систем.

З останніми експерт асоціює й автора законопроєкту – Олександра Дубінського, який працював у медіахолдингу олігарха Ігоря Коломойського.

Про пропоновану Дубінським перевірку на поліграфі щодо державної зради керівників організацій з іноземною підтримкою Максим Лациба висловився так: «Керівника та співробітника громадської організації перетворюють на такого собі злочинця.

Ви пам'ятаєте, хто зраджував Україну? Президент Янукович — визнана судом державна зрада; розглядається справа по міністру оборони, СБУ, зовнішній розвідці тощо.

Усі ці люди не проходять поліграф, а громадський діяч — це найголовніший злочинець, який має пройти! Таке враження, що робиться «поле відчуження», щоб громадяни й не думали захищати свої права та брати участь у громадській діяльності».

Максим Лациба вважає, що законопроєкт №3564 має бути відкликаний і не підтриманий демократичними силами парламенту.

Він нагадав, що за останні місяці зареєстровано низку законодавчих ініціатив, які обмежують можливості та права організацій громадянського суспільства:.

чотири законопроєкти про лобізм;.

законопроєкт Христенка про люстрацію громадських діячів з державної служби;.

законопроєкт про люстрацію громадських діячів з наглядових рад комунальних і державних підприємств.

«Такі законопроєкти руйнують співпрацю громадського сектора з державою».

«Стьобом» і «галіматьєю» назвав законопроєкт Олександра Дубінського голова правління Центру політико-правових реформ Ігор Коліушко.

Проте народний депутат має нести відповідальність за підписані ним ініціативи, навіть якщо він не тямить у юриспруденції, наголошує експерт.

«Усе, що підписує народний депутат, повинно триматися купи і бути налаштованим на державницьку позицію», — додає він.

На думку пана Коліушка, підхід пана Дубінського спрямований проти розвитку громади та об’єднання зусиль людей, проти аналітичних центрів, які працюють ефективніше, ніж державний сектор.

«Такі законопроекти вбивають саме співпрацю громадянського суспільства з державними органами, унеможливлюють її.

А тому заносять сокиру над перспективами розвитку нашої країни взагалі.

У цьому я бачу мету, якщо це серйозно».

Спікер вважає неприпустимим для політичної сили (партії «Слуга народу»), яка запрошує аналітичні центри до співпраці в законодавчій діяльності, толерувати «шедеври» на кшталт законопроєкту Дубінського: «Будь-яка партія, яка себе поважає, мала б негайно розібратися в цій ситуації.

Або виключити цього «шкідника», або пояснити свою позицію».

Ігор Коліушко, голова правління ЦППР.

«Найкраще, що може зробити держава — не заважати».

Олексій Дорогань, виконавчий директор «Офісу ефективного регулювання» (BRDO), теж вважає, що в такий спосіб відбувається атака на вміння об'єднуватися та висловлювати свою позицію.

На його думку, українців намагаються позбавити голосу і євроінтеграційного вектора, а також намагаються «створити державну політику полювання на громадський сектор».

«Цей законопроєкт написаний не для нас, а для силовиків і держслужбовців.

Це буде сигнал, що можна робити будь-що з громадськими активістами: садити в тюрми, цькувати на телебаченні, вбивати та тиснути на них», — прогнозує він.

Існує вдосталь інструментів для контролю технічної допомоги з-за кордону, говорить експерт BRDO.

Крім того, громадські організації не приймають рішень і законів, тож немає підстав запроваджувати для них якісь штучні обмеження.

«Якщо когось [із громадського сектора] не хочуть призначати, депутати можуть просто цього не робити.

Для цього не потрібен закон», — каже пан Дорогань.

Натоміть подібний закон може обмежити вхід у громадський сектор тих, хто хоче змін.

Для тих організацій, які «в темі» давно, нові порядки не принесли би проблем.

Найкраще, що може зробити держава, — не заважати громадському сектору, вважає Олексій Дорогань.

У разі зловживань, суверенітет держави захищається і Кримінальним кодексом, і законом про об'єднання громадян.

Олексій Дорогань, виконавчий директор BRDO.

Політичний аналітик Фонду «Демократичні ініціативи імені Ілька Кучеріва» Андрій Сухарина розповів, якою може бути основна мета спроб представляти західну допомогу токсичною і чому саме зараз.

Якщо довго і часто повторювати «брехливий наратив» про те, що такі організації переслідують неукраїнські інтереси, рано чи пізно більшість людей може в це повірити.

«Найбільш важливим і критичним є те, що це ініціатива цілої групи депутатів із фракції більшості.

Є ризик, що це стане домінуючою думкою», — говорить спікер про спроби знизити довіру до організацій, які отримують підтримку з-за кордону.

З них контролювати діяльність влади в демократичний спосіб може лише громадськість.

Вплив громадянського суспільства, якому довіряють, може вберегти країну від небезпечних рішень і допомогти розробити корисні стратегії розвитку.

Громадські консультації допомагали підтримувати реформи.

Зараз окремі представники влади мають високий рейтинг і можуть втілювати ідеї без легітимізації громадянського суспільства.

Крім того, деяким політикам «некомфортно відчувати, що організаціям довіряють більше, ніж їм», і хочуть зрівняти шанси.

З'являється риторика проти організацій з іноземною підтримкою: «Ви можете нам не довіряти, але ми — свої».

Проте політичний аналітик висловлює сподівання, що третій сектор усе ж збереже довіру та залишиться двигуном позитивних змін, попри зусилля окремих депутатів.

Андрій Сухарина, політичний аналітик ДІФ.

«Треба відійти від негативної риторики про кошти з-за кордону».

Марія Гелетій, заступниця директора проєкту USAID «Ініціатива секторальної підтримки громадянського суспільства України», наголосила на хибності думки про вплив на інтереси громадських організацій через іноземні кошти: «Це реалізація наших, українських інтересів за кошти іноземних партнерів».

На міжнародній арені держави навпаки намагаються залучити якомога більше коштів на підтримку внутрішніх реформ, каже експертка з міжнародних справ.

І радить відійти від негативної риторики про кошти з-за кордону, адже свого часу багато зусиль було докладено, щоб на проблеми України звернули увагу, у тому числі — у США.

Проєкт USAID діятиме до 2024 року.

Пріоритетний напрямок — зробити громадський сектор більш фінансово спроможним, щоб вплинути на нього з будь-якого боку було менш реально.

Інша важлива тема — просвітницька діяльність щодо ролі донорів у реалізаціях проєктів організацій.

Адже саме через незнання процесів відбору проєктів для фінансування найчастіше маніпулюють ті, хто розповідає про мотиви «соросят», зазначає Марія Гелетій.

Марія Гелетій, заступниця директора проєкту USAID «Ініціатива секторальної підтримки громадянського суспільства України».

«Це все частина проєкту, мета якого — зупинити шлях України на захід».

Раніше йшлося про пошук ціннісного вибору між російським і європейським векторами.

Після вибору західного вектору та активного руху ним реалії змінилися.

Олександр Сушко умовно називає це олігархічним альянсом «колективного Медведчука» і «колективного Коломойського» проти обраного європейського вектора.

Тобто історично проросійські сили об'єднали зусилля з архаїчною частиною української олігархії і визначили спільного ворога.

Атака на «соросят», «іноземних агентів» — тобто на проєвропейську спільноту — на думку експерта, означає, що рух обраним вектором вдається.

Олександр Сушко описує це як певний політичний тренд, який відображає глибокі інтереси певних гравців.

Вони заявляють, що «Україна йде кудись не туди», тому що в країні відбуваються реформи, що можуть нести значні економічні наслідки для олігархів.

Саме тому представники цих «гравців» формують нові сенси.

Ніхто не може «в лоб» критикувати проєвропейський вибір і пропонувати його зректися.

Олександр Сушко закликав не недооцінювати представників цього фронту, на кшталт Дубінського, Шарія і Портнова: «Вони достатньо поступово просувають одні й ті ж речі.

Вони знають, що в такому вигляді законопроєкт не буде прийнятий.

Але це їх не дуже бентежить: вони лупають сю скалу.

Вони працюють, щоб у суспільстві, політичних елітах і навіть у голові самого президента сформувалося відчуття відчуження і недовіри до проєвропейського прошарку українського суспільства.

Щоб їх сприймали як носіїв чужих інтересів.

Цей психологічний трюк уже був випробуваний у багатьох країнах».

Мета згаданих груп, вважає спікер, — залишити Україну «сірою зоною».

«Ці люди значною мірою формують сенси — у цьому значна проблема..

Зараз ці хлопці вірять, що вони — майбутнє.

Що вони схопили історичну хвилю і будуть серфити цією хвилею.

А ми — залишилися десь там, у часи Майдану, і той час уже пройшов».

Ця тема буде визначною для наступного політичного циклу, резюмував Олександр Сушко.

Олександр Сушко, виконавчий директор БФ «Відродження».

Напрацювання дискусії направлять у Комітет з правової політики.

У публікації використані скриншоти з трансляції УКМЦ.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Сто росіян намагалися втекти з військової частини у Краснодарі — росЗМІ
TSN
2025-04-20T02:39:33Z
Велика Британія закликала Росію до повного припинення вогню в Україні
ГЛАВКОМ NET
2025-04-20T02:39:11Z
Литва закриває «ахилесову п’яту» НАТО: що відомо
TSN
2025-04-20T02:38:57Z
Угода про копалини не пов'язана із припиненням вогню: гучна заява Держдепу
TSN
2025-04-20T02:38:46Z
Новий прем'єр Канади назвав країни-загрози для світу
TSN
2025-04-20T02:38:41Z
Допомога Україні від США під загрозою — NYT дізнався деталі
TSN
2025-04-20T02:38:38Z
Білий дім представив план контролю за припиненням вогню в Україні: подробиці WSJ
TSN
2025-04-20T02:38:36Z
Путін водитиме Трампа за ніс: експерт про домовленості між РФ і США
TSN
2025-04-20T02:38:31Z
Чим обернеться вихід США з переговорів по Україні: думка Огризка
TSN
2025-04-20T02:38:19Z
Українські та британські школи долучаться до освітньої програми UK-Ukraine School Partnerships
УкраинФорм
2025-04-20T02:48:20Z
19 квітня — яке церковне свято, що важливо зробити перед найсвітлішим святом року
TSN
2025-04-20T02:39:37Z
Олексій Суханов зі сльозами на очах розкритикував байдужість українців і зробив заяву: "Це маячня"
TSN
2025-04-20T02:38:33Z
Фінляндія засекретила постачання зброї до України
TSN
2025-04-20T02:38:28Z
Яке сьогодні, 19 квітня, свято — все про цей день, яке церковне свято, що не можна робити
TSN
2025-04-20T02:38:23Z
РФ вгатила по Україні ракетами та дронами: які регіони постраждали
TSN
2025-04-20T02:38:12Z
Черги на українських кордонах: де утворилися найбільші затори
TSN
2025-04-20T02:37:44Z
Велика субота перед Великоднем — що сьогодні не можна робити
TSN
2025-04-20T02:37:32Z
СБУ розгромила мережі "агентів в рясах" з УПЦ і зламала плани РФ - експерт
TSN
2025-04-20T02:37:12Z
Дружина Монатіка після народження третього сина показалася на прогулянці з візочком
TSN
2025-04-20T02:38:42Z
Сергій Танчинець показав підрослу доньку та ніжно привітав її з 16-річчям
TSN
2025-04-20T02:38:29Z
Кардинально схудлий Потап показав, як готується до Великодня, та звернувся до українців
TSN
2025-04-20T02:37:39Z
Катерина Осадча у купальнику похизувалася відпочинком з синами та чоловіком Горбуновим
TSN
2025-04-20T02:37:21Z
Олена Кравець зізналася, чи планує виїхати за кордон з 8-річними дітьми під час війни
TSN
2025-04-20T02:37:06Z
Відома українська співачка шокувала аб'юзом продюсера та які травми отримала: "Справа йшла до суду"
TSN
2025-04-20T02:36:18Z
Зірка "Бетмена" помістить 21-річного сина до спеціальної установи через рідкісну хворобу
TSN
2025-04-20T02:36:13Z
Леді Гага втрапила у конфуз просто на сцені світового фестивалю
TSN
2025-04-20T02:36:06Z
TAYANNA пожалілася на серйозну залежність та як долала її: "Відрізала себе від усіх друзів"
TSN
2025-04-20T02:35:07Z
Магнітна буря 19 квітня: яка її потужність
TSN
2025-04-20T02:38:53Z
В Одесі готуються до курортного сезону: чи працюватимуть у місті пляжі
TSN
2025-04-20T02:38:48Z
Прогноз на 19-20 квітня: синоптик розповів, якою буде погода і де задощить
TSN
2025-04-20T02:38:45Z
Росія атакувала Україну безпілотниками: де вночі пролунали вибухи
TSN
2025-04-20T02:38:35Z
Генштаб оновив дані про втрати РФ: скільки росіян ліквідовано
TSN
2025-04-20T02:38:20Z
Родини офіцерів у паніці тікають з Криму — "Атеш"
TSN
2025-04-20T02:38:07Z
РФ з усіх сил намагається знищити важливе місто на Донеччині: чим це обернеться
TSN
2025-04-20T02:37:27Z
Коли в Україні знову похолодає: в Укргідрометцентрі дали відповідь
TSN
2025-04-20T02:36:44Z
Активність МіГ-31К: чи це ознака, що РФ готується до нових обстрілів
TSN
2025-04-20T02:36:14Z
Дієта 4:3 — як вона працює та чому ефективніша за дефіцит калорій
TSN
2025-04-20T02:38:42Z
Селен: чим корисний для здоров’я та де його шукати
TSN
2025-04-20T02:36:58Z
Зайва вага — це не тільки калорії: дослідники назвали несподівану причину ожиріння
TSN
2025-04-20T02:36:39Z
Скільки можна з’їдати авокадо на день: ідеальна порція для користі
TSN
2025-04-20T02:35:06Z
Як полегшити біль в суглобах без ліків: знайшли новий спосіб
24tv
2025-04-19T17:06:11Z
Яка капуста корисніша – свіжа чи квашена
24tv
2025-04-19T12:00:02Z
Коли краще пити каву: до чи після тренування
24tv
2025-04-19T11:39:29Z
Вакцина від кліщів: чи допоможе від інфекцій та як її знайти в Україні
Комсомольская правда
2025-04-19T10:04:11Z
Швидка ходьба виявилася корисною: вчені заявили, що вона зміцнює серце
Фокус
2025-04-19T09:06:32Z
Пожежа в українському музеї просто неба в Канаді не зачепила історичні будівлі
УкраинФорм
2025-04-20T02:48:27Z
На Одещині водій влаштував ДТП та вбив власну дружину
TSN
2025-04-20T02:37:32Z
У Канаді горів музей української спадщини: що відомо
TSN
2025-04-20T02:37:22Z
У Запоріжжі загинули двоє маленьких сестер: подробиці трагедії
TSN
2025-04-20T02:36:54Z
Напад на військового у Гідропарку: поліція затримала чотирьох підлітків
TSN
2025-04-20T02:36:24Z
Шлюб за 50 000 грн: прикордонники викрили псевдоподружжя
TSN
2025-04-20T02:36:08Z
Скандал в Гарварді: директора моргу судять за торгівлю частинами тіл
TSN
2025-04-20T02:35:46Z
У Черкаській області місцеві напали на військовослужбовця: що відомо
TSN
2025-04-20T02:35:16Z
Жах на Київщині: троє чоловіків катували підлітка та знімали це на відео
TSN
2025-04-20T02:33:40Z
Як перевірити, чи готова паска в духовці: простий трюк з випічкою
TSN
2025-04-20T02:37:52Z
Як повернути рушникам білий колір: прості поради, які потрібно запам’ятати
TSN
2025-04-20T02:36:46Z
Салат "Каприз" з чотирьох інгредієнтів — ідеальна страва на Великдень, на яку не потрібно витрачати багато часу
TSN
2025-04-20T02:36:07Z
Вразить усіх: кулінар поділився смачним закушуванням з крабових паличок на Великдень
TSN
2025-04-20T02:35:35Z
Бутерброди "Зевс" на великодній стіл: гості проситимуть тільки їх
TSN
2025-04-20T02:34:29Z
Місячний календар на 20 квітня: що може відігнати радість та гармонію
GlavRed
2025-04-20T01:06:37Z
Власників собак закликали не будити своїх улюбленців: яка причина
GlavRed
2025-04-20T00:33:46Z
Всі будуть від них в захваті: добірка салатів на Великдень, які зроблять свято бездоганним
24tv
2025-04-19T19:33:58Z
Як це – любити кількох одразу: ось усе, що ви хотіли знати про поліаморію і поліаморні стосунки
24tv
2025-04-19T19:33:12Z
Чи вимикатимуть світло українцям влітку — експерт назвав чотири сценарії
TSN
2025-04-20T02:37:31Z
Що буде з курсом євро після Великодня: експерт дав прогноз
TSN
2025-04-20T02:36:05Z
НБУ вперше випустив монету у формі великодньої писанки
TSN
2025-04-20T02:36:01Z
"Фісташкова лихоманка": дубайський шоколад спровокував глобальний дефіцит горіхів
TSN
2025-04-20T02:35:42Z
Чи здешевшають яйця після Великодня — прогноз експерта
TSN
2025-04-20T02:34:24Z
У ЄС може значно подешевшати паливо та опалення: терміни
Хвиля
2025-04-20T02:30:53Z
Національні особливості націоналізації – Роман Хіміч, експерт ринку телекомунікацій
TSN
2025-04-20T02:20:22Z
СЗР України розкрила масштаби вугільної кризи РФ: простоюють сотні тисяч вагонів
Хвиля
2025-04-19T20:48:48Z
Скільки коштує найдорожча монета у світі: унікальні ознаки та фото
24tv
2025-04-19T19:24:52Z
Український боксер Гвоздик повернувся на ринг і нокаутував свого суперника
Gazeta UA
2025-04-20T02:12:03Z
Відомий український футболіст врятував команду від поразки у Бельгії
ZN UA
2025-04-19T23:12:06Z
Український ексчемпіон світу Гвоздик виграв бій нокаутом у США
ZN UA
2025-04-19T22:40:16Z
Закрив поразку: український "Цвях" знищив суперника на вечорі боксу в США
24tv
2025-04-19T22:03:12Z
Бенфіка з Трубіним здолала Гімарайнш
Football.ua
2025-04-19T21:30:45Z
Лас-Пальмас вирвав перемогу в Атлетіко в компенсований час
Football.ua
2025-04-19T21:04:29Z
Рома здобула чергову перемогу в Серії А та наблизилась до зони Ліги чемпіонів: як зіграв Довбик
24tv
2025-04-19T20:45:46Z
Рома з Довбиком не без проблем обіграла Верону
Football.ua
2025-04-19T20:43:36Z
Марлон Гомес записав своє ім'я в історію Шахтаря, забивши 1000-й гол бразильців
Football.ua
2025-04-19T20:19:45Z
Відкриття NASA може вказувати на точну дату розп’яття Ісуса Христа
TSN
2025-04-20T02:38:48Z
Учені "викрали" людське око: розроблено метод, що дозволяє бачити невідомі кольори
TSN
2025-04-20T02:37:42Z
МКС у небезпеці: NASA попереджає про катастрофічні наслідки
TSN
2025-04-20T02:36:24Z
Вчені дізналися, яка погода на Юпітері та чому вона такою є
TSN
2025-04-20T02:35:53Z
Науковці 60 років з'ясовували генетичну загадку рудих котів: відповідь здивує
TSN
2025-04-20T02:34:38Z
Google виправила баг камери Pixel 9a
InternetUA
2025-04-20T02:01:05Z
Apple хоче випустити бюджетну гарнітуру Vision Air цього року
InternetUA
2025-04-20T01:01:39Z
Розробники ремастера Days Gone розповіли, чим їхня версія відрізняється від оригіналу
InternetUA
2025-04-20T00:01:28Z
Ці імена стали мемами: подивіться, чи є тут ваше
Telegraf
2025-04-19T23:30:49Z
Найнебезпечніший водій Нью-Йорка отримав понад 560 штрафів минулого року
Топ Жир
2025-04-20T01:30:57Z
Dodge Charger вразив би як величезний SRT Hellcat з Hemi двигуном
Топ Жир
2025-04-19T23:45:31Z
Китай заборонив рекламу та бета-тестування автономних автомобілів
Топ Жир
2025-04-19T22:15:16Z
Незважаючи на тарифи, яке імпортне авто варте своїх грошей?
Топ Жир
2025-04-19T20:45:05Z
Як Porsche Taycan втратив $56K вартості за 2 роки, надаючи покупцям вигоду
Топ Жир
2025-04-19T19:15:59Z
Біоетанол і бензин: водіїв попередили про ризик пошкодження автомобілів
Хвиля
2025-04-19T19:00:04Z
Якщо Mazda створила спортивний універсал з рядним шістим циліндром EZ-6?
Топ Жир
2025-04-19T17:45:09Z
Експерти назвали найкраще авто для власників собак: чотирилапі будуть у захваті
24tv
2025-04-19T16:54:52Z
Жоден подряпина або вм’ятинка не уникнуть нового тунелю від Hertz на штучному інтелекті
Топ Жир
2025-04-19T16:15:06Z