MY.UAНовини
Нова хвиля тиску на громадянське суспільство. Хто, як і чому серфить на ній?
Нова хвиля тиску на громадянське суспільство. Хто, як і чому серфить на ній?

Нова хвиля тиску на громадянське суспільство. Хто, як і чому серфить на ній?

Громадські діячі продовжують обговорювати законопроєкт Олександра Дубінського № 3564 про організації з іноземною підтримкою.

Депутат пропонує низку вимог і обмежень для громадських організацій, які отримують від іноземців понад 50% свого фінансування або їх обсяг річної підтримки з-за кордону перевищує 50 тис.

Фактично ініціатор законопроєкту пропонує Україні наслідувати досвід Росії, де вже є законодавство про «іноземних агентів».

Про це говорили учасники дискусії, організованої Українським кризовим медіа-центром (УКМЦ).

Вони також міркували про те, які небезпеки несе законопроєкт для громадянського суспільства.

Спроби атакувати громадський сектор почалися ще з 2003 року — згадав голова правління УКМЦ Валерій Чалий, модератор дискусії.

Тоді комуністична партія створювала відповідні комісії.

На думку пана Чалого, ці помилкові дії, які не мали ефекту, стали однією з причин Помаранчевої революції.

Другий випадок — ініціативи 2013 року, що передували Революції Гідності (так звані «диктаторські закони» часів Віктора Януковича).

Ініціатива пана Дубінського стосується саме всього громадянського суспільства, адже 90% громадського сектору фінансується саме з-за кордону: так склалося історично, і наша держава, на відміну від низки інших, не брала на себе підтримку громадських організацій.

«Вкидання ідей про те, що треба [представників громадських організацій] звинуватити в державних зрадах, поставити на поліграф тощо, свідчить, що прихильники цих ідей не зупиняться.

До того ж, це пропозиція партії влади.

Це значить, що потрібна дискусія всередині партії», — додав Валерій Чалий.

Валерій Чалий, голова правління УКМЦ.

«Єзуїтські санкції» для «головних злочинців» — громадських діячів.

Максим Лациба, заступник виконавчого директора Українського незалежного центру політичних досліджень, вважає, що законопроєкт №3564 обмежує свободу асоціацій в Україні, дискримінує частину громадських і благодійних організацій, обмежує доступ громадян до міжнародної допомоги, у том числі — правової.

Кроки дискредитації громадянського суспільства Максим Лациба порівнює з початком становлення диктатури Володимира Путіна в РФ.

Кого зачепить законопроєкт Олександра Дубінського:.

правозахисний сектор;.

громадські та благодійні організації, які надали допомогу сотням тисяч внутрішньо переміщених осіб;.

організації, що просувають реформи і вектор євроінтеграції.

Ці організації мають конкретні, корисні для суспільства досягнення, які навів у приклад пан Лациба.

Адвокати Української Гельсінської спілки з прав людини надавали допомогу обвинуваченим у сфабрикованих справах, неурядові організації брали участь у переговорах із Європарламентом щодо введення безвізу, а фонд «Відродження» просував ініціативу зовнішнього незалежного оцінювання — реформи, що урівняла можливості дітей депутатів і, наприклад, дітей із сіл на вступ у виші.

Максим Лациба, заступник виконавчого директора УНЦПД.

Максим Лациба звернув увагу і на фінансові й організаційні проблеми впровадження норм законопроєкту.

Наприклад, неймовірне навантаження на Мін'юст.

У спробах «звільнити» державний сектор і наглядові ради від колишніх громадських діячів Максим Лациба вбачає бажання замінити ідейних людей на працівників олігархічних систем.

З останніми експерт асоціює й автора законопроєкту – Олександра Дубінського, який працював у медіахолдингу олігарха Ігоря Коломойського.

Про пропоновану Дубінським перевірку на поліграфі щодо державної зради керівників організацій з іноземною підтримкою Максим Лациба висловився так: «Керівника та співробітника громадської організації перетворюють на такого собі злочинця.

Ви пам'ятаєте, хто зраджував Україну? Президент Янукович — визнана судом державна зрада; розглядається справа по міністру оборони, СБУ, зовнішній розвідці тощо.

Усі ці люди не проходять поліграф, а громадський діяч — це найголовніший злочинець, який має пройти! Таке враження, що робиться «поле відчуження», щоб громадяни й не думали захищати свої права та брати участь у громадській діяльності».

Максим Лациба вважає, що законопроєкт №3564 має бути відкликаний і не підтриманий демократичними силами парламенту.

Він нагадав, що за останні місяці зареєстровано низку законодавчих ініціатив, які обмежують можливості та права організацій громадянського суспільства:.

чотири законопроєкти про лобізм;.

законопроєкт Христенка про люстрацію громадських діячів з державної служби;.

законопроєкт про люстрацію громадських діячів з наглядових рад комунальних і державних підприємств.

«Такі законопроєкти руйнують співпрацю громадського сектора з державою».

«Стьобом» і «галіматьєю» назвав законопроєкт Олександра Дубінського голова правління Центру політико-правових реформ Ігор Коліушко.

Проте народний депутат має нести відповідальність за підписані ним ініціативи, навіть якщо він не тямить у юриспруденції, наголошує експерт.

«Усе, що підписує народний депутат, повинно триматися купи і бути налаштованим на державницьку позицію», — додає він.

На думку пана Коліушка, підхід пана Дубінського спрямований проти розвитку громади та об’єднання зусиль людей, проти аналітичних центрів, які працюють ефективніше, ніж державний сектор.

«Такі законопроекти вбивають саме співпрацю громадянського суспільства з державними органами, унеможливлюють її.

А тому заносять сокиру над перспективами розвитку нашої країни взагалі.

У цьому я бачу мету, якщо це серйозно».

Спікер вважає неприпустимим для політичної сили (партії «Слуга народу»), яка запрошує аналітичні центри до співпраці в законодавчій діяльності, толерувати «шедеври» на кшталт законопроєкту Дубінського: «Будь-яка партія, яка себе поважає, мала б негайно розібратися в цій ситуації.

Або виключити цього «шкідника», або пояснити свою позицію».

Ігор Коліушко, голова правління ЦППР.

«Найкраще, що може зробити держава — не заважати».

Олексій Дорогань, виконавчий директор «Офісу ефективного регулювання» (BRDO), теж вважає, що в такий спосіб відбувається атака на вміння об'єднуватися та висловлювати свою позицію.

На його думку, українців намагаються позбавити голосу і євроінтеграційного вектора, а також намагаються «створити державну політику полювання на громадський сектор».

«Цей законопроєкт написаний не для нас, а для силовиків і держслужбовців.

Це буде сигнал, що можна робити будь-що з громадськими активістами: садити в тюрми, цькувати на телебаченні, вбивати та тиснути на них», — прогнозує він.

Існує вдосталь інструментів для контролю технічної допомоги з-за кордону, говорить експерт BRDO.

Крім того, громадські організації не приймають рішень і законів, тож немає підстав запроваджувати для них якісь штучні обмеження.

«Якщо когось [із громадського сектора] не хочуть призначати, депутати можуть просто цього не робити.

Для цього не потрібен закон», — каже пан Дорогань.

Натоміть подібний закон може обмежити вхід у громадський сектор тих, хто хоче змін.

Для тих організацій, які «в темі» давно, нові порядки не принесли би проблем.

Найкраще, що може зробити держава, — не заважати громадському сектору, вважає Олексій Дорогань.

У разі зловживань, суверенітет держави захищається і Кримінальним кодексом, і законом про об'єднання громадян.

Олексій Дорогань, виконавчий директор BRDO.

Політичний аналітик Фонду «Демократичні ініціативи імені Ілька Кучеріва» Андрій Сухарина розповів, якою може бути основна мета спроб представляти західну допомогу токсичною і чому саме зараз.

Якщо довго і часто повторювати «брехливий наратив» про те, що такі організації переслідують неукраїнські інтереси, рано чи пізно більшість людей може в це повірити.

«Найбільш важливим і критичним є те, що це ініціатива цілої групи депутатів із фракції більшості.

Є ризик, що це стане домінуючою думкою», — говорить спікер про спроби знизити довіру до організацій, які отримують підтримку з-за кордону.

З них контролювати діяльність влади в демократичний спосіб може лише громадськість.

Вплив громадянського суспільства, якому довіряють, може вберегти країну від небезпечних рішень і допомогти розробити корисні стратегії розвитку.

Громадські консультації допомагали підтримувати реформи.

Зараз окремі представники влади мають високий рейтинг і можуть втілювати ідеї без легітимізації громадянського суспільства.

Крім того, деяким політикам «некомфортно відчувати, що організаціям довіряють більше, ніж їм», і хочуть зрівняти шанси.

З'являється риторика проти організацій з іноземною підтримкою: «Ви можете нам не довіряти, але ми — свої».

Проте політичний аналітик висловлює сподівання, що третій сектор усе ж збереже довіру та залишиться двигуном позитивних змін, попри зусилля окремих депутатів.

Андрій Сухарина, політичний аналітик ДІФ.

«Треба відійти від негативної риторики про кошти з-за кордону».

Марія Гелетій, заступниця директора проєкту USAID «Ініціатива секторальної підтримки громадянського суспільства України», наголосила на хибності думки про вплив на інтереси громадських організацій через іноземні кошти: «Це реалізація наших, українських інтересів за кошти іноземних партнерів».

На міжнародній арені держави навпаки намагаються залучити якомога більше коштів на підтримку внутрішніх реформ, каже експертка з міжнародних справ.

І радить відійти від негативної риторики про кошти з-за кордону, адже свого часу багато зусиль було докладено, щоб на проблеми України звернули увагу, у тому числі — у США.

Проєкт USAID діятиме до 2024 року.

Пріоритетний напрямок — зробити громадський сектор більш фінансово спроможним, щоб вплинути на нього з будь-якого боку було менш реально.

Інша важлива тема — просвітницька діяльність щодо ролі донорів у реалізаціях проєктів організацій.

Адже саме через незнання процесів відбору проєктів для фінансування найчастіше маніпулюють ті, хто розповідає про мотиви «соросят», зазначає Марія Гелетій.

Марія Гелетій, заступниця директора проєкту USAID «Ініціатива секторальної підтримки громадянського суспільства України».

«Це все частина проєкту, мета якого — зупинити шлях України на захід».

Раніше йшлося про пошук ціннісного вибору між російським і європейським векторами.

Після вибору західного вектору та активного руху ним реалії змінилися.

Олександр Сушко умовно називає це олігархічним альянсом «колективного Медведчука» і «колективного Коломойського» проти обраного європейського вектора.

Тобто історично проросійські сили об'єднали зусилля з архаїчною частиною української олігархії і визначили спільного ворога.

Атака на «соросят», «іноземних агентів» — тобто на проєвропейську спільноту — на думку експерта, означає, що рух обраним вектором вдається.

Олександр Сушко описує це як певний політичний тренд, який відображає глибокі інтереси певних гравців.

Вони заявляють, що «Україна йде кудись не туди», тому що в країні відбуваються реформи, що можуть нести значні економічні наслідки для олігархів.

Саме тому представники цих «гравців» формують нові сенси.

Ніхто не може «в лоб» критикувати проєвропейський вибір і пропонувати його зректися.

Олександр Сушко закликав не недооцінювати представників цього фронту, на кшталт Дубінського, Шарія і Портнова: «Вони достатньо поступово просувають одні й ті ж речі.

Вони знають, що в такому вигляді законопроєкт не буде прийнятий.

Але це їх не дуже бентежить: вони лупають сю скалу.

Вони працюють, щоб у суспільстві, політичних елітах і навіть у голові самого президента сформувалося відчуття відчуження і недовіри до проєвропейського прошарку українського суспільства.

Щоб їх сприймали як носіїв чужих інтересів.

Цей психологічний трюк уже був випробуваний у багатьох країнах».

Мета згаданих груп, вважає спікер, — залишити Україну «сірою зоною».

«Ці люди значною мірою формують сенси — у цьому значна проблема..

Зараз ці хлопці вірять, що вони — майбутнє.

Що вони схопили історичну хвилю і будуть серфити цією хвилею.

А ми — залишилися десь там, у часи Майдану, і той час уже пройшов».

Ця тема буде визначною для наступного політичного циклу, резюмував Олександр Сушко.

Олександр Сушко, виконавчий директор БФ «Відродження».

Напрацювання дискусії направлять у Комітет з правової політики.

У публікації використані скриншоти з трансляції УКМЦ.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
кремль збільшує план по мобілізації чоловіків із ТОТ України
iPress
2024-11-29T17:47:59Z
У Херсоні частково з'явилася електрика
УкраинФорм
2024-11-29T17:46:37Z
Україна повернула тіла 502 полеглих військових
360ua.news
2024-11-29T17:30:00Z
Погода в Одесі 30 листопада не потішить стабільністю: синоптики попередили
Политека
2024-11-29T17:27:45Z
На фронті загинув український поет Мирослав Герасимович
Комсомольская правда
2024-11-29T17:10:55Z
Початок зими: синоптик дав прогноз на вихідні
ZN UA
2024-11-29T17:10:51Z
СБУ оголосила підозру «директору» окупаційного телеканалу на Донеччині
Детектор М
2024-11-29T16:57:38Z
Родина політвʼязня Бекірова вперше зустрілася з ним у колонії в Сибіру
УкраинФорм
2024-11-29T16:54:34Z
Як росіяни наступають на Запоріжжі: військові розповіли про ситуацію
TSN
2024-11-29T16:51:11Z
ЗМІ: Україна просить НАТО про запрошення на вступ на засіданні наступного тижня
Европейская правда
2024-11-29T17:48:25Z
Кабмін спрямував ₴150 мільйонів на закупівлю зброї та техніки для ГУР
УкраинФорм
2024-11-29T17:47:08Z
США можуть завдати удару по економіці Китаю: як митна політика Трампа вплине на світ
Политека
2024-11-29T17:43:41Z
РФ масовано атакує Україну з новою стратегією: NYT про тривожні деталі
GlavRed
2024-11-29T17:42:17Z
Майдан у Грузії: людей розігнали газом і водометами – що відбувається
TSN
2024-11-29T17:39:13Z
Повстанці просуваються в Алеппо через послаблення російських ВПС, які відправили до України, - ЗМІ
Хвиля
2024-11-29T17:36:38Z
Росія вже не приховує відверту кібервійну з Польщею - віцепремʼєр
УкраинФорм
2024-11-29T17:33:48Z
Фронт, відкриття якого не чекав Путін: у Сирії повстанці могли увійти в Алеппо
24tv
2024-11-29T17:33:19Z
Путін влаштував сеанси ракетобісся
GlavRed
2024-11-29T17:27:52Z
Вчені знайшли просту добавку, яка змушує клітини раку самознищуватися
Portaltele
2024-11-29T17:16:45Z
Новий біомаркер мозку дає надію на раннє виявлення психозу
Portaltele
2024-11-29T17:16:08Z
Які кімнатні квіти не лише очищають повітря, а й захищають від вірусів
TSN
2024-11-29T16:09:08Z
Лікарі розповіли, чому варто відмовитися від ковбаси та сосисок
TSN
2024-11-29T15:39:28Z
Це допоможе вам не заразитись: 8 найпоширеніших міфів про герпес
24tv
2024-11-29T15:30:59Z
7 способів почати худнути у животі всього за 10 дів: це простіше, ніж ви думали
24tv
2024-11-29T14:42:53Z
В Україні 60% ВІЛ-інфікованих виявляють на пізній стадії - Центр здоров’я
УкраинФорм
2024-11-29T14:42:43Z
У пакет «первинки» з 2025 року включать психологічну допомогу та супровід пацієнтів з туберкульозом - НСЗУ
УкраинФорм
2024-11-29T14:15:05Z
В Україні під медичним наглядом перебувають 137 тисяч людей із ВІЛ
УкраинФорм
2024-11-29T13:42:20Z
В мережі опублікували жарт з «Дедпул і Росомаха», який категорично заборонила Disney — тепер зрозуміло чому
ITC
2024-11-29T17:47:56Z
Рудинський розповів про свою роль українського військового у серіалі Джорджа Клуні
Комсомольская правда
2024-11-29T17:08:39Z
Paramount+ показала трейлер приквелу Декстер Первородний гріх
360ua.news
2024-11-29T17:00:22Z
Криптопідприємець з'їв банан за $6,2 млн з відомого арт-об'єкту
ГЛАВКОМ NET
2024-11-29T16:57:39Z
Тренди зими 2024/25: що буде в моді в новому сезоні
24tv
2024-11-29T16:27:56Z
«1+1» покаже залаштунки Гааги у документальному фільмі «Трибунал для путіна»
Детектор М
2024-11-29T16:21:04Z
У грудні на телеканалі ICTV2 відбудеться прем’єра комедії «Друзі за контрактом»
Детектор М
2024-11-29T16:18:40Z
Прем'єри тижня: JAMALA та MONATIK зіграли янголів, а Кароль записала 12-хвилинний трек із військовими
Комсомольская правда
2024-11-29T16:05:28Z
3 найкращі фільми для романтичного вечора з коханим
24tv
2024-11-29T16:03:01Z
З 1 грудня нових працівників можна бронювати від мобілізації одразу, проте є умова
ГЛАВКОМ NET
2024-11-29T17:51:28Z
Кабмін затвердив нові правила бронювання військовозобов’язаних з 1 грудня
УкраинФорм
2024-11-29T17:48:13Z
Держборг України за місяць зріс на 4,35 мільярди
iPress
2024-11-29T17:47:52Z
НБУ запустить пілотне тестування е-гривні у 2025 році
Новости Украины
2024-11-29T17:47:45Z
В Україні зріс ризик тривалих відключень світла взимку: в Reuters озвучили прогноз
GlavRed
2024-11-29T17:45:39Z
Чому в Україні досі існує корупція і як з нею ефективно боротися
24tv
2024-11-29T17:33:24Z
Понад 400 ракет і дронів за дві атаки: Укренерго відновлює об’єкти після ударів РФ
УкраинФорм
2024-11-29T17:32:35Z
В Мінцифри розповіли про нові правила бронювання в Дії
Хвиля
2024-11-29T17:16:01Z
2 структури в Росії зацікавленні у стрімкому падінні рубля
24tv
2024-11-29T17:12:03Z
Повернення із СЗЧ. У Генштабі розповіли, скільки військових, які залишили свої частини, повернулися в стрій
ГЛАВКОМ NET
2024-11-29T17:36:03Z
З початку листопада 6 тисяч військових повернулися на службу після самоволки, - "Суспільне"
Комсомольская правда
2024-11-29T17:32:21Z
У військових є час до 1 січня, щоб повернутися із СЗЧ - Держбюро розслідувань
УкраинФорм
2024-11-29T17:27:48Z
"Бабахнєт как надо": на прилавках російських магазинів з'явився "вибуховий" набір "Орешник"
24tv
2024-11-29T17:18:57Z
Налякав справжніх оленів: моторошного "вовка-примару" помітили в лісі
Фокус
2024-11-29T17:06:43Z
Після п'яти років реставрації Нотр-Дам-де-Парі повертається у духовне та культурне життя Франції
ZN UA
2024-11-29T17:04:04Z
Зеленський призначив нового командувача Сухопутних військ та заступника Головнокомандувача ЗСУ
Хвиля
2024-11-29T16:57:15Z
Зеленський на Ставці поставив завдання щодо ППО
1News
2024-11-29T16:54:02Z
Відомий репер-військовий заговорив про проблеми у шлюбі та що на це вплинуло: "Хімія розривається"
TSN
2024-11-29T16:51:36Z
Диверсія в Балтійському морі: на судно, яке вважають причетним, не може піднятися поліція
InternetUA
2024-11-29T17:47:59Z
Ресторан на воді віднесло течією – фото
TSN
2024-11-29T17:45:34Z
В Ізраїлі терорист ХАМАСу обстріляв цивільний автобус, восьмеро поранених
УкраинФорм
2024-11-29T17:21:42Z
Через обстріли росіянами поліклініки в Києві прокуратура розпочала розслідування
Комсомольская правда
2024-11-29T17:04:15Z
Катували в лісі. Фехтувальника і футболіста з РФ підозрюють у вбивстві підприємця
ГЛАВКОМ NET
2024-11-29T16:39:22Z
Жінка постане перед судом за поширення інформації про місця видачі повісток
InternetUA
2024-11-29T16:29:34Z
Стало відомі нові деталі стрілянини в готелі Києва в ніч на 23 листопада
Khreschatyk
2024-11-29T16:06:51Z
8 років увʼязнення: Миколі Харківському, який у 16 років вчинив смертельну ДТП у Харкові, оголошено вирок
Мій Харків
2024-11-29T16:05:40Z
У Празі затримали чоловіка, який погрожував стріляниною в університеті
Европейская правда
2024-11-29T16:05:25Z
Микитишин: Матч проти Полісся буде за шість очок
Football.ua
2024-11-29T17:44:46Z
Клуб Зінченка неправильно написав назву українського міста: фото конфузу Арсенала
24tv
2024-11-29T17:21:33Z
Конате пропустить матч проти Манчестер Сіті
Football.ua
2024-11-29T16:57:40Z
УПЛ: «Інгулець» здобув першу в сезоні перемогу, розгромивши «Ворсклу»
УкраинФорм
2024-11-29T16:33:03Z
Минай відпустив шістьох гравців
Football.ua
2024-11-29T16:24:07Z
Перша виїзна перемога в УПЛ: Кобін перервав свою 27-матчеву невдалу серію
Football.ua
2024-11-29T16:02:19Z
Голкіпер Інгульця Паламарчук встановив рекорд УПЛ
Football.ua
2024-11-29T16:00:55Z
Знущався над сином понад 10 років: батьку олімпійського чемпіона загрожує в'язниця
24tv
2024-11-29T15:48:59Z
Гвардіола: У нашій ситуації нереалістично думати про великі цілі
Football.ua
2024-11-29T15:42:42Z
В які країни можна в'їхати просто так – без візи
24tv
2024-11-29T17:27:34Z
Формула різдвяного дива: вчителька знайшла спосіб зробити свято ідеальним
Фокус
2024-11-29T17:21:25Z
Ярмарки, бари та ресторани: яке з європейських міст особливо приваблює туристів взимку
Фокус
2024-11-29T17:21:11Z
Чи можна дивитися в розбите дзеркало: запам'ятайте це
24tv
2024-11-29T17:12:57Z
Якщо немає місця на велику ялинку: невеликий декор своїми руками, який подарує затишок
24tv
2024-11-29T16:57:32Z
За 10 секунд на малюнку потрібно знайти унікальну сніжинку
TSN
2024-11-29T16:51:00Z
Що подарувати коханому хлопцю або чоловікові на Новий рік 2025: найкращі ідеї під ялинку
TSN
2024-11-29T16:39:37Z
Занотуйте собі, бо Різдво вже скоро: як зробити, щоб із пампухів не витікала ягідна начинка
24tv
2024-11-29T16:33:47Z
Гороскоп Таро на 30 листопада для всіх знаків Зодіаку: що принесе Вам цей день
Политека
2024-11-29T16:30:26Z
Неповнолітній геймер витратив $1000 на ігри з кредитки вчителя кіберспорту — той лише хотів допомогти з передплатою PS Plus
ITC
2024-11-29T17:47:02Z
Як розрахувати споживання побутових пристроїв, щоб підготуватися до купівлі зарядної станції
InternetUA
2024-11-29T17:44:06Z
У Росії стався масштабний збій у роботі інтернет-сервісів: в чому причина
24tv
2024-11-29T17:36:35Z
Прощавайте, лопатеві вітряки: літаючі вітряні турбіни-дрони замінять аналоги
Фокус
2024-11-29T17:30:49Z
Знайшов підробіток, але втратив все: чоловік став жертвою шахраїв
InternetUA
2024-11-29T17:27:28Z
Вітрогенератори своїми руками: як підібрати елементи і встановити у себе вдома
InternetUA
2024-11-29T17:23:09Z
У PlayStation немає шансів: у мережу злили подробиці про геймпад Steam Controller 2
Знай
2024-11-29T16:51:33Z
Хакери викрали $ 1 млрд у криптовалюті за 2024 рік
InternetUA
2024-11-29T16:47:35Z
Більше жодних пожеж: вчені придумали, як зробити застарілі батареї безпечнішими
Фокус
2024-11-29T16:45:32Z
Chevrolet Equinox в реальних тестах випереджає Tesla Model Y за дальністю ходу, а коштує менше
ITC
2024-11-29T17:47:24Z
Denza показала інтер’єр свого флагманського кросовера
AutoCentre
2024-11-29T17:03:06Z
Mercedes-Benz відзначає 40-річчя кемпера Marco Polo
AutoCentre
2024-11-29T16:10:17Z
Як правильно розморозити автомобіль взимку: звичайний метод може завдати шкоди
GlavRed
2024-11-29T15:27:13Z
Rivian стане технологічним партнером Volkswagen для електричного Golf та флагманського електромобіля Project Trinity
ITC
2024-11-29T15:22:28Z
Туринське дизайн-ательє анонсувало проєкт Camal Scoperta
AutoCentre
2024-11-29T15:10:13Z
У рамках проекту USAID поставлено нову партію автогідропідйомників на шасі JAC
AutoCentre
2024-11-29T14:10:59Z
Toyota Supra A90 Final Edition – лебедина пісня серії Supra нинішнього покоління, яка «дасть перцю» завдяки збільшеній до 429 к.с. потужності
ITC
2024-11-29T13:26:22Z
Honda презентувала недорогі електроскутери вартістю від 1000 доларів
Фокус
2024-11-29T13:00:54Z