MY.UAНовини
Про кадровий голод Зеленського, зарплату та Притулу: відверте інтерв'ю з головою "Голосу" Рудик
Про кадровий голод Зеленського, зарплату та Притулу: відверте інтерв'ю з головою "Голосу" Рудик

Про кадровий голод Зеленського, зарплату та Притулу: відверте інтерв'ю з головою "Голосу" Рудик

Партія "Голос" не голосувала за призначення нового уряду Дениса Шмигаля. А сьогодні веде активну боротьбу проти міністра Арсена Авакова та блокує призначення людей, які працювали в часи Януковича.

Про позицію "Голосу", кадровий голод в країні, зарплати депутатів та фінансування партії – читайте в другій частині інтерв'ю з головою фракції "Голос" Кірою Рудик у програмі "Перехресний допит" на 24 каналі. 

Про позицію "Голосу"

Останній тиждень депутати, зокрема і ви відзначилися тим, що були в перших рядах на усіх акціях протесту з вимогою відставки Авакова, на підтримку Стерненка, проти нового кандидата в міністри освіти. Там скрізь були ваші депутати, і вони були дуже активні. Це нова стратегія "Голосу"? Ви будете тепер такими більш радикальними, активними? Ви хочете бути такими?

Це почалося не 2 тижні тому. Це почалося 3 місяці тому, коли ми вперше зрозуміли, що позиція, коли ми допомагаємо будувати Українську державу і, швидше, конструктивно спостерігаємо за тим, що відбувається, не працює. 3 місяці тому, коли з’явився новий уряд, ми вийшли на трибуну і пішли з зали парламенту з позицією, що країна рухається в неправильному напрямку, що новий уряд не принесе нам процвітання. Він абсолютно неадекватний, непрофесійний і поверне нас в часи Януковича.

Після того в нас було і декілька акцій протесту, і вихід на Банкову, і акція під ОП, де ми показували свої позиції щодо Тристоронньої контактної групи, щодо будь-яких перемовин з Росією. Зараз просто вони активізувалися, тому що активізувалося й політичне життя. Це й історія в Кагарлику, і в Броварах, проти яких ми не могли пройти повз. Паралельно активізувалися суди. І це все разом – як великй сніжний ком, якому ми кажемо: "Ні, так не буде". 

Дивіться повне інтерв'ю з Кірою Рудик у програмі "Перехресний допит" на 24 каналі:

Мене зараз часто запитують, які хороші закони ми повинні зробити у Верховній Раді на наступні пів року. І моя відповідь – що які б хороші закони ми не зробили, вони не будуть виконуватися, бо вони й зараз не виконуються. У нас є достатньо хороших законів. Це не буде мати жодного змісту. У який спосіб виконуються закони? Це виконавча влада і силовики.

Уряд Гончарука був невдалий, в основному, тому що у них не було впливу на силовиків і можливості перебудовувати цю систему. Тому що у них був вічний міністр Аваков, який був 6 років. Це вже 7 рік пішов, коли він "реформує" наші силові структури. Поки вони не будуть реформовані, і будуть управлятися зверху вниз, використовуватися для політичних впливів, ми нікуди не будемо рухатися як країна. Це вже абсолютно очевидно для мене.

Саме тому нашу боротьбу ми починаємо з того, що потрібно змінювати спосіб, яким керуються наші силовики, як вони змінюються, як ця система працює. Тому що не можна створювати однією рукою "інвест-няню", а іншою рукою одягати цю "інвест-няню" у всі шоломи з однаковим написом, давати їм кийки і казати: "Вперед, робіть те, що вам подобається". Це просто не спрацює. І вже зараз бачимо, що це не працює. Скільки зараз інвестицій не заходять в нашу країну, а відтікають? Скільки IT-компаній відкрилося в Україні за останні пів року?

Нуль?

Ви знаєте, не нуль, але набагато менше, ніж у той же час 2019 року. Це просто відбувається, тому що люди бачать тренд "вниз". У 2019 році ми бачили тренд "вгору". Здавалося, що все буде тільки краще.

Тренд розвитку ви маєте на увазі?

Тренд "вгору" – це тренд розвитку. Здавалося, що все буде краще. Що прийде нова влада, яка буде розуміти, у який спосіб повинен бізнес взаємодіяти з силовими структурами, яка збалансує цю систему, яка зможе скерувати державу у такий спосіб, щоб вона допомагала людям розвиватися. Ми зараз бачимо, що це працює зовсім навпаки. Які найкращі закони ти можеш написати? Якщо вони будуть потім по пів року лежати на підписі в президента, і потім ніхто їх не буде виконувати, і ніхто не може змусити наш уряд їх виконувати, то діла не буде.

Ми зараз поговоримо і про президента, і про закони, і про Авакова. Спершу закінчимо тему з тим, якою буде партія і фракція. Я так розумію, що це, в принципі, ребрендинг. Я так розумію, що сам Вакарчук був дещо проти такого агресивного образу і агресивної поведінки депутатів фракції. Я думаю, що він вас стримував. І саме тому ви зараз на барикадах, ви з фаєрами, ви на всіх акціях протесту в перших рядах. Чи я права?

Ні, Вакарчук нас не стримував. Він привів нас у парламент. Ми йому за це дуже вдячні. Він допомагав нам зрозуміти, якими ми є. Зараз ми точно знаємо, проти кого і чого ми боремося. Зараз уже без нього в парламенті будемо продовжувати вести цю лінію і боротися проти несправедливості і свавілля.

Про закони

Закони на підтримку бізнесу працюють? Ви як бізнесвумен можете їх оцінити?

Так, вони працюють. Це скасування ЄСВ (Єдиний соціальний внесок – 24 канал) на час карантину, і скасування будь-яких перевірок – вони працюють. Це те, що ми проконтролювали.

Це відчутне полегшення для бізнесу? Скасування ЄСВ?

Це щось, це те, що треба було зробити, але в 20 – 30 разів більше. Але це те, що ми могли зробити нашими силами, маленькою парламентською фракцією. Є багато питань, які були прийняті завдяки нам.

Я думаю, є речі, які ви просто не дали зробити.

Так, зараз ми розуміємо нашу місію як опозиції, особливо в умовах, коли до влади починають приходити люди часів Януковича – це не дати їм прийти до влади. Це не скасувати речі, які вже працювали. До прикладу, ЗНО, відставка міністра Ємця, який казав, що всі пенсіонери повинні померти, і багато інших речей, які могли статись, якби не фракція "Голос", яка виходила і казала, що це неправильно, яка підходила до своїх колег з монобільшості і просила не давати за це голоси. І зараз – коли ми боремось проти Шкарлета і будемо боротись проти кожного міністра, який буде приходити вже корумпований з намірами змінити систему на гірше.

Що відомо про Сергія Шкарлета? 

У 2010 році Шкарлет став наймолодшим ректором в Україні, очоливши Чернігівський національний технологічний університет.

Балотувався до Чернігівської облради від "Партії регіонів". За його словами, Віктора Януковича він підтримував ще з 2004 року. У 2015 році висувався у місцеві депутати вже від "Блоку Петра Порошенка". У червні 2020 року у його двох монографіях та одній статті виявили суцільний плагіат.

Сьогодні Шкарлета хочуть призначити міністром освіти і науки. 

Про Шкарлета та "кадровий голод" в країні

Депутати "Голосу" були на комітеті, де забракували кандидатуру Шкарлета, але її все одно можуть винести в зал?

Вони спробують. Бо я чула, що президент дуже злий і на голову комітету, і на фракцію, бо йому не дають зробити те, що він хоче. Я думаю, вони спробують ще раз.

А чому він зупиняється на таких одіозних персонажах?

Бо я думаю, що ніхто не хоче йти працювати в цей уряд. Яка адекватна людина вирішить покласти свою кар'єру на уряд, який можуть достатньо швидко розпустити, в якому працюють непрофесійні люди – це ми можемо побачити по результатах роботи їхньої, коли в тебе не буде гарної команди і не буде розуміння, що робити і як робити? Хто реально зараз адекватний вирішить: "Так, я хочу бути міністром"? Ні. Я думаю, що "слуги" вже шукали. І вони не можуть знайти.


Сергій Шкарлет / Фото з Вікіпедії 

Тобто Шкарлет тут, бо це єдина людина, яка погодилась?

Ви б не погодились піти міністром?

Я думаю, що багато, хто не погодиться, коли бачить, як президент з тими людьми вчиняє, коли вони стають непотрібними і збирають на собі весь негатив.

Звичайно, це, як кажуть, піти і спалити себе. Навіщо? Якщо ти йдеш змінити систему освіти і тобі президент каже: "Ти зміниш систему освіти, ось карт-бланш", то окей. Але ти знаєш, що ти йдеш не робити якісь зміни, і потім ти прийдеш на зустріч, як це було в Нефьодова і Верланова, і тобі кажуть: "Ти звільнений".

Але у президента мають це розуміти, бо в нього і на початку не було великого вибору людей, яких він міг призначати на ті чи інші посади. З самого початку в нього був "кадровий голод". А після відставки міністрів уряду Гончарука це взагалі стало проблемою. Невже цього не розуміють?

Це, напевно, краще у них запитати. Мені здається по останніх інтерв’ю, що президент реально живе в такій теплій-теплій ванні.

"Уряд Шмигаля – це повзучий реванш назад"

Ви думаєте проблема в його оточенні?

Яке каже, що все нормально і це якось все зміниться. Але дивіться, Гончарук, його міністри і ця команда реформаторів – це ж були символи того, що будуть зміни. А міністри Шмигаля – вони символи чого? Для мене це повзучий реванш назад. Хто з адекватних професійних людей захоче стати частиною повзучого реваншу? Це, якщо б на "ворк.юа" було оголошення про посаду міністра, то був би підпис: "Допоможіть людям Януковича повернути нашу країну у 1995 рік".

До речі, про повзучий раванш. Як вам таке сусідство у парламенті, як Медведчук, Рабінович, Бойко?

Добре, що їх стільки, скільки їх є. Я думаю, що в наступному парламенті їх може бути набагато більше. Це страшно. Зараз ми можемо приймати рішення без них.

"Я не так собі уявляла роботу депутата"

Зараз ви в парламенті – новачок. Ви собі так уявляли роботу народного депутата?

Ні, звичайно, що ні.

А що не так?

Насамперед в мене було відчуття, що закони, які ми приймаємо, президент і уряд візьмуть і скажуть: "Ну все, це чудовий закон, ми зараз візьмемо його і виконаємо". Насправді закони, які ми приймаємо, їх треба потім буде ще всім впихнути в горло, щоб їх виконували. Це називається парламентських контроль. Він дуже слабкий в країні, в народного депутата дуже мало можливостей. Бо коли ти приходиш в якесь міністерство і кажеш, що ось є такий закон, чому ви його не виконуєте, то там кажуть: "Ну, а що ти нам "здєлаєш?".

Що не працює?

Багато чого не працює. В нас закони, які потрібні нашій країні, але вони не виконуються.

Тому що не працює система покарання?

Тому що не працює система покарання, не працює система судів. В нас є тут 2 проблеми – система заточена під керування зверху вниз, по-друге, що вона заточена дуже погано. Тобто, коли президент виходить у каже: "Кожній людині – по тисячі гривень". Але він не може цього сказати, бо потім до нього потім приходять міністри і кажуть, шо грошей нема.

До прикладу, візьмемо доплати лікарям у 300%, всі тоді сказали: "Лікарям доплатимо!" Не було жодної людини, яка б сказала, що ні. Міністр сказав, що зробимо. І що? Вони отримали якусь частину доплат за березень, а зараз вже червень. Це те, як працює держава. Бо всі готові були це зробити, але не змогли.

Дивлячись на те, яке все неефективне зі середини парламенту, то ви ще не пожалкували, що пішли туди?

Ні, я абсолютно впевнена, що ми там є по причині. Перша причина – це те, чому ми можемо запобігти, будучи з одного боку патріотичними, а з іншого – некорупційними людьми. А друга причина – це зрозуміти, як працює система, щоб потім прийти з новими силами і змінювати її.

Про корупцію в парламенті

Чи стикались ви з корупцією у парламенті? Кажуть, що там дають гроші за голосування, виплачують гроші в конвертах депутатам, як зарплату. Чи знаєте ви про такі речі в інших фракціях?

Так, я чула про таке. Особливо це стосувалось банківського закону. Там були пропозиції у 60 тисяч доларів за те, щоб не прийти в зал в день голосування або вийти в туалет.

Ви потенційно знаєте, хто брав ці гроші? Це можна подивитись в день голосування, кого не було...

Так, можна подивитись, кого не було в день голосування з якихось причин. Такі речі були. Є хороші новини, що в цьому парламенті корупція не така яскрава, як в попередніх, але вона існує.

Закон про референдум

Наскільки зникла в парламенті та практика, коли депутати воювали за голосування якихось їм потрібних законів чи за потрібні президенту законопроєкти?

Зараз монобільшість голосує за потрібні президенту законопроєкти. До прикладу, законопроєкт про референдум дуже-дуже поганий, і депутати за нього проголосували.

Він поганий, тому що, по-перше, посилює владу президента дуже сильно, а по-друге, він абсолютно відірваний від реальності, він дозволяє нашій країні робити все, що завгодно.

Після розпаду Радянського Союзу в нас був референдум, де більшість людей проголосували лишитись у складі Радянського Союзу і майже така сама кількість проголосувала після розвалу за те, щоб вони жили в незалежній країні. Тому питання референдуму залежить від того, хто ставить запитання. До прикладу, воно може бути таке: "Ви хочете закінчення війни з Росією?" Ви хочете?

Так.

Добре, чудово, тоді президент може йти на поступки Росії, тому що народ хоче припинити війну. Тобто це ж абсолютна маніпуляція, і в умовах, де нас контролюються ЗМІ олігархами, в умовах, де чесні вибори проводяться галочками вручну, ми кажемо, що великі питання треба вирішувати референдумом і паралельно ще додаємо туди електронний референдум.

Тобто в країні, де дані незахищені, криптозахисту, кіберзахисту не існує, це можна буде підробити. Ми – країна, яка перебуває у війні. Не треба далеко ходити, хто це може зробити. Тобто ризиків від цього є дуже багато. І це, відповідаючи на ваше запитання щодо того, чи виконує парламент певні забаганки президента.

Вчорашній закон про референдум – це забаганка президента.

Тому що він у такий спосіб буде проводити питання і відповіді, які важливі конкретно для нього.

Чому "слуги" проголосували за нього, якщо вони розуміють, що він небезпечний?

Вони кажуть: "Ну, президент дуже сильно попросив".

Але вибірково виконують дуже великі прохання президента.

Так.

Якби фракція "Голос" була більшою в парламенті, чи були б ви ефективніші?

Так, звичайно. Якби ми були більшими, то хтось інший був би меншим, і тоді у нас було б більше впливу чи більша можливість дати чи не дати голоси. Тут же питання – чи зможе закон набрати 226 голосів. І в нас є 20 голосів у цьому. Якби було більше, у нас була б можливість робити більше. У нас була б можливість бути блокуючим пакетом, який говорить, що ні, наприклад, закон про референдум ви не приймете, тому що ми – проти. Або закон про, не знаю, що завгодно, що в нас такого останнього поганого було?

Може, закон, яким виділили МВС додаткові гроші.

Так, або це. Це взагалі.

А фракцію "Голос" колись просили допомогти в голосуванні якихось важливих для президента ініціатив?

Так, таке буває. Звичайно, великі законопроєкти, які потребують підтримки людей з різних фракцій, то до нас підходять і просять підтримати.

В обмін, наприклад, на щось?

В обмін на щось. І з іншими фракціями – це можуть бути якісь поступки, з нашими – це завжди дуже смішно, тому що ми завжди кажемо: "Прийміть наші правки", або: "Ми вважаємо, що цей закон недопустимий, ми взагалі не дамо нічого". Про землю – гарний приклад. Ми казали: "Ні, ми голосувати не будемо, прийміть наші правки". Прийняли.

Їм були дуже потрібні ваші голоси, тому вони погодились на це?

Так.

А взагалі ви вважаєте закон про землю корисним у тій формі, якій його прийняли – такій компромісній формі?

Я думаю, що буде залежати дуже сильно від того, хто його буде виконувати. Враховуючи, що зараз не зрозуміло, хто його буде виконувати, то таких радикальних змін, які він мав принести для нашого ринку, не відбудеться. Тобто, як галочка, що ринок відкрився, – так. Ми тепер перестали бути таким "зімбабве" для іноземних інвесторів. Але чи буде він дійсно відкритим, ринковим – ні, не буде.

"Вакарчук шкодував, що не пішов в президенти"

Повертаючись до ефективності "Голосу" в парламенті, особисто вам не здається, що було фатальною помилкою Вакарчука не піти тоді на президентські вибори? Що якби він тоді це зробив, пішов і навіть не переміг, то фракція "Голос" була б на порядок більшою в парламенті?

Це важко сказати. Ці події відбувалися, коли я була ще дуже далека від політики. Це було в паралель з тим, коли я все ще була в транзишн у своїй компанії в Amazon. І мені важко судити про те, як відбувалися б тоді події, як би вони вплинули на зараз.

Ви тоді стежили за політикою?

В мене було багато речей в реальному житті, які потрібно було робити. Люди, за яких я відповідала, задачі, які потрібно було виконувати.

Але ви з самим ним ніколи про це не говорили? Він не шкодував за тим, що не пішов на президентські вибори?

Він шкодував, як все вирішилося. Тобто – що відбувається в країні зараз. І я думаю, кожен з нас думав: "А що б я міг змінити, якби я вчинив інакше?"

Тобто, він думає, що якби він тоді пішов, то могло б бути щось інакше?

Це, напевно, краще в нього запитати, що він думає. Але ми говорили про те, що кожен з нас міг би зробити, щоб зараз не відбувалась ось така ситуація. В основному, це стосується реваншу, старих людей у владі і цих небезпечних перемовин з Росією.


Святослав Вакарчук / Фото 24 каналу

Повертаючись до запитань про "Голос", про те, що ми зробили. Наприклад, ви знаєте, що ми єдина фракція, яка створила план альтернативи мінським домовленостям – холодної деокупації? Що потрібно робити для того, щоб ми одного дня змогли повернути собі Донецьк, Луганськ і Крим?

Я читала той план, але я так розумію, що на Банковій усі плани, крім їхніх особистих, не читають.

Так, це правда. З іншого боку, зараз вже ми бачимо у деяких інтерв'ю і Єрмака, і тих людей, які беруть участь зараз у Тристоронній контактній групі, вони говорять так, що ця ідея про те, що потрібне довготривале припинення вогню, вона вже у повітрі, і що про неї вони вже говорять. Ну добре, ми дуже щасливі.

Про місцеві вибори та розпуск Ради

Що буде робити партія "Голос" з рейтингами? Чи маєте ви план далі боротися за місце в парламенті? Я маю на увазі в Раді наступного скликання. Що ви будете робити на місцевих виборах? Як ви плануєте покращувати свою ситуацію?

По-перше, короткотривалий план – це, звичайно, підготовка до місцевих виборів. У нас основна задача – це не змінитись-змінитись, тому що ми ніколи, фактично, не змінювалися. Ми такі, якими й були, але голосніше і чіткіше доносити свою позицію. Я думаю, що за останні кілька тижнів ми достатньо чітко її доносили, і будемо продовжувати це робити.

Більше ніж, я думаю.

Так, це те, що, я вважаю, зараз потрібно для того, щоб люди могли відповісти – про що партія "Голос". Якщо будуть позачергові парламентські вибори, ми, звичайно, будемо йти на них і намагатися вибороти більше місць у парламенті.

Як ви думаєте, чи є зараз якісь ознаки того, що можуть бути позачергові вибори парламентські?

Так.

Тобто, ви думаєте, Раду можуть розпустити?

Так, я думаю, якщо ситуація не стабілізується, її можуть розпустити.

Не стабілізується, в питанні, якщо "слуги" не почнуть голосувати так, як треба президенту?

Так.

Це може відбутися не раніше, ніж восени, я правильно розумію?

Так. Але я думаю, зараз у нас лишилося 2 робочих тижні саме пленарних, я думаю, якщо в цей момент президент зрозуміє, що вже ситуація увійшла в клінч, то він зможе розпустити Раду.

Якщо будуть позачергові вибори, якщо "Голос" на позачергові вибори іде без Вакарчука, ви думаєте в "Голосу" буде шанс?

А ви думаєте в "Голосі" був тільки Вакарчук?

З тих, кого знали люди так масово, був, я думаю, тільки Вакарчук. Інших знав фейсбук, але це окрема аудиторія. А більшість людей, які голосують, знали тільки Вакарчука. Вам треба щось, якесь нове обличчя.

У нас є декілька людей в запасі.

Ви про Притулу? Він буде висуватися від "Голосу" на місцеві вибори?

Ви не повірите, скільки людей мені ставлять це питання.

Я вірю. І Притулі так само. А коли ви вже будете готові відповісти на нього?

В серпні. В кінці серпня у нас буде з'їзд, на якому ми будемо висувати всіх кандидатів у мери. І там з’їзд прийме рішення, хто йде в мери від "Голосу" на Київ.

Якщо вибори місцеві будуть у жовтні за графіком, то це може надто пізно. Так, як було минулого разу.

Можливо, ми зробимо з'їзд трошки раніше.

"Нашим досягненням має бути не відставка Авакова, а зміна системи"

Ви сказали щоб виборці зрозуміли, про що партія "Голос". А про що партія "Голос"?

Партія "Голос" – про справедливість. Про те, що в момент, коли ми всі боролися з зовнішнім ворогом, у нас з’явився ворог внутрішній. Це міліцейська держава, яка працює за власними правилами, і яка впливає на кожного з нас. І яка, власне, не дасть жодній реформі, жодній зміні відбутися в нашій країні. Це той ворог, який виріс за нашими спинами, і проти якого ми боремося. Ми боремося проти нього чітко: це несправедливість у судах, несправедливість у правоохоронних органах, несправедливість у міністерствах, які за це відповідають. Тому ми дуже послідовні і будемо послідовно проти цього боротися.

Ви думаєте, якщо єдиним таким великим публічним здобутком фракції "Голос" в парламенті буде відставка Авакова, ви будете вважати свою місію виконаною?

Ні. Нашим досягненням повинна бути не відставка Авакова, а зміна системи. І це те, чого ми прагнемо. Зараз ми спілкуємося з різними експертами щодо плану того, як цю систему змінювати. У нас є свої напрацювання, свої закони.

Але у нас також є і багато людей, які зараз долучаються зі своїми ідеями. Для того, щоб крім економічного плану "Голосу", плану деокупації, у нас був план – що потрібно зробити для того, щоб через 3 роки "Кагарлик" був неможливий, через 5 років – "Бровари" були неможливими. Для того, щоб наступного кожного президента не судив новий президент. Для того, щоб суддя Вовк не судив наступних людей, які будуть при владі. Для того, щоб у нас була неможливою справа Шеремета, і в кожної людини не було запитання, що вона може або дати себе вбити, або померти, як Катя Гандзюк, або сісти, як намагаються посадити Сергія Стерненка за самозахист. Оці запитання, на які потрібно знайти відповідь. У нас ці відповіді є частково. Ми отримаємо їх повністю і з цими відповідями будемо йти далі.

Про зарплати депутатів

Яка зарплата народного депутата? І чи вистачає колишній бізнесвумен Кірі Рудик депутатської зарплаті на життя?

35 тисяч гривень. Ні, не вистачає. Я прийшла в політику з "подушкою" такою достатньою і зараз я її використовую.

Чи є доплати людям, які не мають такої "подушки", як у вас?

Ні, немає, це велика проблема.

Як виходите з неї?

Наразі – ніяк. Ми розуміємо, що після місцевих виборів нам потрібно буде щось придумати.

Ініціювати питання підвищення депутатських зарплат?

Або ініціювати питання, або спробувати допомогти тим людям, в яких є така необхідність, влаштуватись на викладацьку діяльність, тобто отримувати доплати. Нам тоді треба буде з них зняти певну роботу по роботі в фракції, щоб вони могли заробити собі на життя.

А якою б мала бути депутатська зарплата?

Мені важко сказати, яка має бути сума, щоб вона могла покривати всі потреби.

І від бажання заробити на чомусь іншому...

Дивіться, я вважаю, що ніяка зарплата не утримує від бажання заробити на чомусь іншому. Це такий блок всередині – ти або готовий брати хабарі, або ні. І це не так сильно залежить від того, скільки тобі доплачують. Люди, які тобі дають хабарі, завжди зможуть дати більше. Але питання в тому, щоб дійсно мати можливість жити спокійно, не переживаючи, чи буде в тебе можливість заплатити за квартиру або підтримати себе чи свою сім'ю, його потрібно вирішити.

Держава дає дуже багато пільг для депутата, і для держави народний депутат виходить дуже дорогим. Якби ці пільги переформатувати в гроші, які даються на руки, то я впевнена, що зарплата могла бути більшою.

Про фінансування "Голосу"

Хто фінансує партію "Голос" і чи розумієте ви, скільки доведеться витрати на місцеві вибори?

Зараз партію "Голос" фінансує держава і в нас залишились гроші з парламентських виборів. Їх ми плануємо використати на місцеві вибори.

Але їх не вистачить...

Я розумію це, саме тому ми боремося за те, щоб зменшити застави на місцевих виборах. Тоді в нас буде можливість піти у всіх місцях, де ми схочемо піти. Інакше нам буде складно і ми будемо фандрейзити у середнього і малого бізнесу, який нас підтримує навіть зараз.

Вам постійно закидають, що вас фінансує Пінчук...

Ні, нас не фінансує Пінчук.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Україна збила лише половину: аналітики підрахували, скільки шахедів РФ запустила з початку року
ГЛАВКОМ NET
2025-02-12T21:03:49Z
Чоловік встановив на даху сонячні панелі та здивував тим, скільки економить на електриці
24tv
2025-02-12T20:33:17Z
Найкрутіша домашня шаурма швидкого приготування - пальчики оближеш
GlavRed
2025-02-12T20:27:19Z
Фейкова дистанційна робота коштувала жінці 380 тисяч гривень
InternetUA
2025-02-12T20:07:24Z
Інженери використають незвичний матеріал для захисту людей та кораблів від радіації в космосі
24tv
2025-02-12T19:36:22Z
Команда MediaMonitoringBot опублікувала рейтинги українських онлайн-медіа за 2024 рік
Детектор М
2025-02-12T19:09:35Z
Слабка Xbox Series S допомогла творцям Kingdom Come: Deliverance 2 у створенні гри
24tv
2025-02-12T19:06:01Z
AMD працює над ігровою відеокартою з 32 ГБ відеопам'яті
InternetUA
2025-02-12T18:58:49Z
PlayStation проведе спеціальну презентацію Death Stranding 2: On The Beach
24tv
2025-02-12T18:30:05Z
Марний флірт, авантюри чи сексуальне побачення: гороскоп на День святого Валентина для чоловіків
24tv
2025-02-12T20:45:59Z
У якій склянці більше води: лише одиниці здогадаються за 5 секунд
GlavRed
2025-02-12T20:39:02Z
Коли рідні або гості вже майже прийшли: миттєві та ароматні булочки до чаю
24tv
2025-02-12T20:33:34Z
Чи треба прати нові речі відразу ж після покупки: відповідь неабияк здивує
24tv
2025-02-12T20:30:45Z
Що подарувати на День Валентина – 10 цікавих ідей
24tv
2025-02-12T20:09:35Z
Рідні проситимуть ще: рецепт дуже смачних пиріжків із незвичайною начинкою
GlavRed
2025-02-12T19:27:16Z
Що таке лонг-блек та як ця кава стає трендовою у Великій Британії
24tv
2025-02-12T19:27:00Z
Техніка, одяг чи емоції: що подарувати кожному знаку зодіаку, щоб точно їх вразити
24tv
2025-02-12T19:06:41Z
Чудовий подарунок для коханої людини і не тільки: добірка книг на День святого Валентина
24tv
2025-02-12T18:21:20Z
Росіяни атакували з дрона автомобіль у Херсоні, постраждав цивільний
УкраинФорм
2025-02-12T18:51:05Z
Взяли на гарячому: у російської ведучої Варнави горе в родині
GlavRed
2025-02-12T18:27:05Z
На Чернігівщині покидьки скалічили кота і кинули в мішку помирати
Украина Криминальная
2025-02-12T18:06:52Z
У Хаджибейському районі Одеси у ДТП загинув чоловік: подробиці аварії
VGorode
2025-02-12T17:54:50Z
Шахраї виманили у чотирьох українців понад 156 000 гривень
InternetUA
2025-02-12T17:19:39Z
У Мелітополі пролунали вибухи: росіяни заплуталися у заявах
Telegraf
2025-02-12T16:42:06Z
На Теребовлянщині чоловік побив до смерті сусіда
Украина Криминальная
2025-02-12T16:30:07Z
СБУ затримала агента рф з Київщини, який шпигував за ЗСУ
InternetUA
2025-02-12T16:16:52Z
Італія завдала потужного удару по мафії Коза Ностри
360ua.news
2025-02-12T16:00:10Z
Суперник Берінчика спробував влаштувати розбірку з українцем на дуелі поглядів
ZN UA
2025-02-12T21:07:37Z
Челсі не зможе розраховувати на Ніколаса Джексона до квітня
Football.ua
2025-02-12T21:01:13Z
Банада: Лівий Берег вже засумував за офіційними матчами
Football.ua
2025-02-12T20:55:33Z
Хочу побачити страх у його очах, – Берінчика розлютила поведінка Девіса перед боєм
24tv
2025-02-12T20:54:21Z
Динамо продовжило контракт із лідером молодіжної збірної України
24tv
2025-02-12T20:33:56Z
"Є два варіанти": ексчемпіон світу дав неоднозначний прогноз на бій Дюбуа – Паркер
24tv
2025-02-12T20:33:00Z
Ікенна: Перехід до Кривбасу – можливість для мене рухатись вперед
Football.ua
2025-02-12T20:19:14Z
Давід Нерес вибув більш ніж на місяць через травму
Football.ua
2025-02-12T20:01:34Z
Луїфер Ернандес залишив Полісся
Football.ua
2025-02-12T19:58:48Z
Атака російських дронів: у низці областей - повітряна тривога
УкраинФорм
2025-02-12T20:48:11Z
Синоптики прогнозують 13 лютого в Україні невелике потепління
Комсомольская правда
2025-02-12T20:34:45Z
У Києві оголошено повітряну тривогу
ГЛАВКОМ NET
2025-02-12T19:36:44Z
Військовий розповів, як воюють "бусифіковані": "Вже за пару тижнів..."
Знай
2025-02-12T19:30:55Z
Зброя 19 століття проти сучасних дронів: бійці ЗСУ знайшли місце кулемету "Максим"
Фокус
2025-02-12T19:28:45Z
Дрони окупантів полюють на цивільних, – воєнна кореспондентка про умови життя в Херсоні
24tv
2025-02-12T19:24:20Z
Передавав дані про ЗСУ другу з армії РФ: поліція викрила зрадника з Херсона
InternetUA
2025-02-12T19:16:25Z
У зоні активних бойових дій на Донеччині залишається ще 221 дитина - ОВА
УкраинФорм
2025-02-12T19:03:39Z
Війська РФ вдарили КАБами по Золочівській громаді, пошкоджені 10 будинків
УкраинФорм
2025-02-12T18:42:55Z
Молода дружина 75-річного Річарда Гіра показала смішне селфі з актором
GlavRed
2025-02-12T20:54:53Z
"Я стала бабусею": Сєдокова приголомшила черговою новиною
GlavRed
2025-02-12T20:39:37Z
Зняла спідницю: зрадниця Лоліта закотила бунт під час концерту
GlavRed
2025-02-12T20:27:24Z
"Новий етап": співачка MamaRika повідомила про кардинальні зміни в житті
GlavRed
2025-02-12T20:27:17Z
3 неймовірні романтичні серіали, які повернуть віру у справжнє кохання
24tv
2025-02-12T19:48:46Z
Прикутий до ліжка: у легендарного Девіда Йогансена діагностували четверту стадію раку
24tv
2025-02-12T19:36:09Z
Анна Кошмал здивувала Мережу стійкою на руках на останніх термінах вагітності
GlavRed
2025-02-12T19:27:45Z
Наталія Могилевська - "Я танцювала" – 6 місце чарту FM-TV минулого тижня.
FM-TV
2025-02-12T18:57:23Z
Сто років популярності: як у 2025-му переосмислюють стиль артдеко
24tv
2025-02-12T18:21:27Z
Вітання з днем народження жінці українською: красиві побажання
Telegraf
2025-02-12T21:09:24Z
Чотири сценарії: експерти розповіли, що чекає армію рф після війни в Україні
Политека
2025-02-12T20:42:09Z
Американські розробники представили атомну бойову субмарину класу Virginia
InternetUA
2025-02-12T20:42:00Z
Освітній омбудсмен розповіла, кого з учнів можна було б залишати на другий рік навчання
24tv
2025-02-12T20:30:05Z
Нідерланди передадуть Україні 25 бронемашин YPR
Европейская правда
2025-02-12T20:16:21Z
На Масляну: рецепт млинців на окропі
Фокус
2025-02-12T20:12:47Z
Німеччина передасть Україні близько 100 ракет для IRIS-T
УкраинФорм
2025-02-12T20:06:06Z
Розкриті технічні характеристики британської системи ППО StarStreak, що знаходиться на озброєнні ЗСУ
InternetUA
2025-02-12T20:01:16Z
Нова хвиля: майже 26 тисяч українських біженців прибули до ЄС за місяць
Хвиля
2025-02-12T20:00:36Z
Чи може вода зволожити суху шкіру
Знай
2025-02-12T20:51:57Z
За лікування не візьмуть ані копійки: які медичні послуги українці мають отримувати безкоштовно
Знай
2025-02-12T20:33:53Z
В РНБО ухвалили рішення щодо нових санкцій та цін на 100 найважливіших ліків
Gazeta UA
2025-02-12T19:57:36Z
Багато хто ігнорує це завдання: як часто слід мити шторку з ванної
24tv
2025-02-12T19:57:05Z
Жінка спутала менопаузу з раком: які симптоми виявились тривожними
24tv
2025-02-12T18:33:31Z
Експерти назвали 7 видів риби з максимальною користю для організму
AgroNews
2025-02-12T17:25:14Z
Дослідники навчилися передбачати рак ще до народження людини
ITC
2025-02-12T17:01:35Z
Штучний інтелект притуплює розум при надмірному його використанні
InternetUA
2025-02-12T16:28:03Z
TikTok-інфлюенсери та медики почали носити Apple Watch на щиколотках, і цьому є логічна причина
24tv
2025-02-12T16:03:04Z
Український зерновий сектор очікує суттєве скорочення – прогноз USDA
Хвиля
2025-02-12T21:06:40Z
Долар та євро раптово "злетіли": НБУ встановий новий курс валют
GlavRed
2025-02-12T19:27:41Z
ПФУ розкрив ситуацію з виплатою пенсій, субсидій та лікарняних: чи чекати українцям грошей
Хвиля
2025-02-12T19:27:39Z
Єврокомісія призначила членів Аудиторської ради Ukraine Facility
УкраинФорм
2025-02-12T19:22:00Z
Виплавка сталі в Україні зросла після піврічного падіння
AgroNews
2025-02-12T19:13:35Z
У США інфляція в січні досягла найвищого за пів року рівня
УкраинФорм
2025-02-12T19:00:44Z
Фігурують 8 млрд доларів у біткоїнах: якого росіянина поміняли на американця Фогеля
Фокус
2025-02-12T18:42:45Z
ЄС розглядає обмеження цін на газ
360ua.news
2025-02-12T18:42:33Z
Максимальна пенсія в Україні в 2025 році: хто має найвищі виплати
Политека
2025-02-12T18:42:20Z
Журналісти випробували економічність Volvo FH Aero 500 I-Save
AutoCentre
2025-02-12T18:13:57Z
За ціною смартфона: презентовано найдешевший електричний Suzuki
Фокус
2025-02-12T18:00:12Z
Range Rover Velar EV готується до бою з Porsche Macan Electric
AutoCentre
2025-02-12T17:09:06Z
Німецькі вчені представили інноваційну ШІ-розробку для моделювання поведінки акумуляторів
ГЛАВКОМ NET
2025-02-12T17:06:15Z
Легенда повертається: Toyota відродить знаменитий спорткар
Фокус
2025-02-12T17:06:06Z
1300 км ходу за ціною від $11 тис: Geely випустила плагін-гібрид Galaxy L6 EM-i
ITC
2025-02-12T17:01:06Z
Як перевірити двигун при купівлі авто: потрібен лише аркуш паперу
GlavRed
2025-02-12T16:27:15Z
Hyundai готує серійний N Vision 74 та нові позашляховики
AutoCentre
2025-02-12T16:13:27Z
Jost придбав Hyva – лідера в галузі гідравлічних рішень для вантажівок
AutoCentre
2025-02-12T15:06:15Z
Обмін неспівставний: ексспівробітник СБУ пояснив, які наслідки матиме обмін Фогеля на росіянина
24tv
2025-02-12T21:09:55Z
Умєров про результати Рамштайну: безпекова допомога буде продовжуватися
Европейская правда
2025-02-12T21:09:28Z
Росія планує наступ на країни Балтії та Польщу: у ЦПД спрогнозували терміни
24tv
2025-02-12T21:06:13Z
Директоркою Нацрозвідки США стала Тулсі Габбард, яка звинувачувала НАТО у війні в Україні
TSN
2025-02-12T21:06:07Z
Дзвінок Трампа Зеленському та Путіну: мережу розривають яскраві меми
Telegraf
2025-02-12T21:03:57Z
Вісім головних новин України та світу на 23:00 12 лютого
Лига
2025-02-12T21:03:22Z
Трамп мав «тривалу та продуктивну» розмову з Путіним: деталі
ГЛАВКОМ NET
2025-02-12T21:03:09Z
У Центрі протидії дезінформації пояснили, чи потрібно блокувати Telegram в Україні
Gazeta UA
2025-02-12T21:00:25Z
"Обіцянки Путіна – це нуль. Трампу потрібен план". Інтерв'ю Зеленського – за хвилину
Лига
2025-02-12T20:57:20Z