![IKEA торгує стільцями з дерев, які незаконно вирубали в українських Карпатах - розслідування екологів](https://thumbor.my.ua/lMY7bygPez5AZXivuzIs5GJf_vE=/335x225/smart/filters:format(jpeg)/https%3A%2F%2Fimg.tsn.ua%2Fcached%2F1592474802%2Ftsn-0adb2b455a252fbeb54cd6e76bc767e2%2Fthumbs%2F550xX%2Fe6%2F6c%2F9ec07f4d6b3829300c3c64b98c926ce6.jpeg)
IKEA торгує стільцями з дерев, які незаконно вирубали в українських Карпатах - розслідування екологів
Шведська меблева компанія IKEA по всьому світу продає стільці з буку, який незаконно вирубили в українських Карпатах.
Про це розслідування повідомляє екологічний проект Earthsight.
Півтора року британська екоорганізація досліджувала походження деревини для стільців IKEA. З'ясувалося, що вона була вирубана в українських Карпатах, де проживають зникомі види рисей та ведмедів.
Екологи кажуть, що з українського буку роблять легендарні складні стільці Terje, які можна придбати в усьому світі, зокрема США і Західній Європі. Є вони й на сайті українського представництва компанії - один такий стілець обійдеться у 400 гривень.
Модель того самого стільця Terje
Як з'ясували в Earthsight, незаконна заготівля деревини можлива через корупцію в лісогосподарських підприємствах. Стверджується, що вирубку буку в Карпатах не припиняли навіть з початком карантину через коронавірус.
Але не стільцем єдиним: британські екологи кажуть, що українська деревина підозрілого походження використовується і в інших товарах IKEA.
Під час правління відомого своєю корумпованістю президента Віктора Януковича в 2011—2014 роках, на офшорні рахунки його корумпованих друзів від іноземних компаній надходили мільйони доларів — як хабарі за доступ до лісоматеріалів. Дослідження Earthsight показують, що, з високою імовірністю, деревина, за яку були сплачені такі хабарі, згодом потрапила до IKEA і перетворилася на її товари
Водночас організація знайшла корупційні лазівки у системі зеленого маркування деревини, яка має гарантувати законність її походження. Приміром представники Лісової опікунської ради (Forest Stewardship Council) - на них покладається IKEA - мали стосунки з керівництвом українських лісових господарств, що призвело до закупівлі незаконно вирубаного буку.
Лісова опікунська рада маркує незаконну деревину всюди, де є корупційні можливості, і підриває зусилля зберегти ліси.
Екологи впевнені, що IKEA має змінити свою бізнес-модель: встановити вищі ціни, відмовитися від принципу невпинного зростання та розірвати співпрацю з корумпованими структурами, які готові маркувати незаконну сировину.
В Earthsight кажуть, що принцип "швидких меблів" від IKEA, яка здійснила "революцію" у виготовленні та продажі меблів, тисне на ліси в усьому світі. Своїм успіхом компанія переважно завдячує експлуатації дешевої робочої сили та відносно недоторканих лісів у колишніх соціалістичних країнах, наполягають екологи.
ІКЕА — це найбільший споживач деревини та найбільша компанія роздрібної торгівлі дерев’яними меблями у світі. У 2019 її споживання становило 21 мільйон кубічних метрів деревини — дерева, викладені у лінію, могли б сім разів огорнути земну кулю. Earthsight підрахувала, що ІКЕА щосекунди споживає одне дерево, і щороку вирубує на два мільйони дерев більше, ніж попереднього року
Нагадаємо, в Україніпроведуть інвентаризацію лісів. Востаннє таким займалися 2011 року, тому зараз немає повної інформації про стан лісового фонду країни.