MY.UAНовини
Світ об’єднується проти вугілля: що робити Україні
Світ об’єднується проти вугілля: що робити Україні

Світ об’єднується проти вугілля: що робити Україні

В Україні вирішили рятувати вугільну промисловість за рахунок енергетики. Тим часом, у в інших країнах світу чинять зовсім інакше.

Днями Кабмін України видав розпорядження №702-р "Про забезпечення паливної збалансованості електроенергетичної галузі України та безпеки поставок електричної енергії". Ключовий пункт документу – про пріоритетне використання українського вугілля при виробництві електроенергії на теплових електростанціях.

Виконувачка обов'язків міністра енергетики Ольга Буславець пояснила рішення уряду так: у травні і червні ТЕС стали активно використовувати природний газ, тому обсяги споживання вітчизняного вугілля значно знизилися. Така ситуація, на думку чиновниці, неприпустима, бо це призводить до зупинки шахт, затримки зарплат гірникам і взагалі – "до зростання соціально-економічної напруженості в регіонах". Підлеглу підтримав прем'єр-міністр Денис Шмигаль, який додав, що Україна купує імпортний газ, а "шахтарі сидять без роботи, тому що немає ринку збуту".

Рішення Кабміну викликало справжню бурю суперечок в експертному середовищі. Бо при нинішніх цінах на паливо пріоритетне використання вугілля замість газу суттєво здорожує виробництво електроенергії. Тому полярними аргументами зараз відчайдушно фехтують економісти, енергетики, екологи, соціологи… Але практично ніхто не говорить про те, як аналогічну проблему вирішують в інших країнах. Тож сайт 24 каналу спробує заповнити цей пробіл.

Світ проти вугілля

Спочатку – важливий показник: за даними ООН, в останні 10 років близько 25% забруднення повітря припадає на долю вугільних електростанцій (чверть століття тому ця цифра взагалі складала 30%). Крім того, викиди ТЕС дуже шкідливо впливають на грунти і водне середовище. Саме тому екологи називають вугілля "найшкідливішим паливом". А зменшення його використання на теплових електростанціях стало одним з головних пунктів історичної Кліматичної угоди, підписаної у Парижі-2015.

Два роки потому світ пішов далі: на Міжнародній конференції з клімату в Бонні було засновано Альянс проти вугілля (Powering Past Coal Alliance). Ця організація виступає за повне припинення використання вугілля в енергетиці. До неї одразу увійшли 20 країн – зокрема, такі економічні гіганти як Велика Британія, Канада, Франція та Італія.


ТЕС – одні з головних забруднювачів довкілля / Фото DPA 

Загальну ідею Альянсу сформулювала міністерка екології Канади Катарина МакКенна:

Вугілля – найбрудніший енергоносій, тому його якнайшвидше мають замінити відновлювальні джерела.

Через рік – на Міжнародній конференції з клімату-2018 у Катовіце – до Альянсу долучилися ще близько 50 членів – 10 країн, а також окремі регіони (штати) і бізнес-структури.

Показово, що країни-організатор конференцій у Бонні та Катовіце – Німеччина і Польща – не вступили тоді в Альянс. Більше того, польський президент Анджей Дуда у виступі на "домашньому" саміті назвав вугілля "стратегічним джерелом енергії", яке забезпечує "енергетичний суверенітет країни".

Логіка Німеччини і Польщі була цілком зрозумілою – їхня енергетика серйозно "зав’язана" на вугіллі, і розірвати пута непросто. А ще в обох країнах є великі поклади вугілля – хто ж захоче залишити мільярди євро в землі?!

Втім, уже через рік Німеччина схаменулася. На кліматичному саміті-2019 в Нью-Йорку міністерка охорони довкілля та ядерної безпеки Свенья Шульце оголосила, що країна таки приєднується до Альянсу і до 2038 року (а за сприятливих умов – давіть до 2035-го) остаточно перестане добувати вугілля. (До речі, на цьому ж саміті Грета Тунберг виступила зі своєю знаменитою промовою "Ви вкрали наші мрії і дитинство".)

Відмова використовувати вугілля у якості енергоносія – наріжний камінь у фундаменті світового захисту клімату, – сказала Шульце.

І додала, що рішення далося владі Німеччини дуже важко, але "цей рішучий крок має стати сигналом для інших країн, які ще вагаються".

Таким чином, на сьогодні до Альянсу входять 104 члени – 33 країни, 28 регіонів (зокрема, 10 штатів США і 3 штати Австралії), 43 бізнес-структури і організації.

Альянс проти вугілля
(Powering Past Coal Alliance)

Список країн (на червень-2020):

Ангола, Австрія, Бельгія, Вануату, Велика Британія, Греція, Данія, Ефіопія, Ірландія, Ізраїль, Італія, Канада, Коста-Ріка, Латвія, Литва, Ліхтенштейн, Люксембург, Маршалові острови, Мексика, Нідерланди, Німеччина, Ніуе, Нова Зеландія, Португалія, Сальвадор, Сенегал, Словаччина, Тувалу, Фіджі, Фінляндія, Франція, Швейцарія, Швеція.

Вугілля в енергетиці

Хто вже не використовує?

  • Албанія
  • Бельгія
  • Ісландія
  • Естонія
  • Латвія
  • Литва
  • Швейцарія

Хто і коли планує відмовитися?

  • Франція – до 2022
  • Португалія – до 2023
  • Велика Британія – до 2025
  • Ірландія – до 2025
  • Італія – до 2025
  • Греція – до 2028
  • Нідерланди – до 2029
  • Фінляндія – до 2029
  • Данія – до 2030
  • Іспанія – до 2030
  • Канада – до 2030
  • Угорщина – до 2030
  • Німеччина – до 2038

Ще не прийняли рішення щодо майбутнього вугільних ТЕС такі країни, як США, Росія, Китай, Індія, Австралія, Польща, Словенія, Болгарія, Чехія, Румунія та багато інших.

У різних країнах – по-різному

Німеччина

Відмова від вугілля коштуватиме Берліну майже 40 мільярдів євро. З них 4,35 мільярда підуть на компенсації власникам вугільних електростанцій і шахт, які змушені будуть закритися достроково. Ще 5 мільярдів уряд виділить на матеріальну допомогу і пенсії робітникам цих підприємств. В програмі також закладені чималі суми для федеральних земель, на території яких знаходяться ТЕС. Ці гроші мають піти на створення нових робочих місць.

Велика Британія

У 2015 році на Туманному Альбіоні закрили останню глибоку вугільну шахту Келлінглі, і зараз там працюють лише відкриті кар'єри. Але й вони зупиняться до 2025 року разом з усіма вугільними електростанціями.

Варто відзначити, що в 1920 році, на піку розвитку галузі, у Великій Британії налічувалося 1,2 мільйона гірників. Торік їх залишалося всього 4 тисячі. За останні 5 років частка вугілля у виробництві електроенергії знизилася з 25% до 2%.

Франція

Згідно ухваленого кліматичного закону, країна закриє останні вугільні електростанції до 2022 року. Але, щоб компенсувати необхідні обсяги електроенергії, французи змінять роботу сектору АЕС – якщо раніше планувалося скоротити атомну енергетику на 50% до 2025 року, то тепер цей термін перенесли на аж на десятиліття – до 2035-го.


"Зелена" енергетика йде на заміну вугільній / Фото Держенергоефективність

Швеція

На початку цього року закрилися дві останні шведські теплоелектроцентралі компанії Stockholm Exergi, які працювали на вугіллі. (Одна з ТЕЦ буде переобладнана для використання біопалива.) Таким чином, шведи виконали план закриття станцій на вугіллі на 2 роки раніше, ніж збиралися. А до 2045 року Швеція взагалі планує стати кліматично-нейтральною і виробляти електроенергію тільки з відновлюваних джерел.

Іспанія

У 2019 році там припинили видобуток вугілля і тепер використовують на вугільних ТЕС лише імпортне паливо. Але його частка зовсім мізерна – лише 5%. До 2025-го в Іспанії залишиться лише одна ТЕС на вугіллі, яка працюватиме ще два роки, але лише на 10% потужності.

У січні-2020 влада Іспанії прийняла Декларацію про надзвичайну ситуацію у сфері клімату і навколишнього середовища, згідно з якою повний перехід на "зелені" джерела енергії буде здійснено до 2050 року.

Нідерланди

В країні залишилося лише 4 працюючі вугільні електростанції, які будуть закриті до 2029 року. Показова історія із закриттям у грудні-2019 амстердамської ТЕЦ Hemweg, яка відпрацювала лише 25 років і ще мала хороші ресурси. Але станцію закрили через рішення суду, який задовольнив позов організації з клімату Urgenda проти держави. Згідно з постановою у справі, до кінця 2020 року Нідерланди повинні скоротити викиди парникових газів у повітря щонайменше на чверть у порівнянні з 1990 роком. Влада країни вирішила, що єдиний варіант такого зменшення – закриття Hemweg. За таку "жертву" компанія-власник станції отримала компенсацію 52,5 мільйона євро. Також уряд Нідерландів виділив додаткові кошти для працевлаштування робітників закритої ТЕЦ.

Зараз Hemweg повільно і акуратно зносять, бо вона розташована в межах Амстердама. На звільненій території буде облаштовано станцію з тимчасового зберігання електроенергії і альтернативних видів палива (водню і синтетичного гасу).

Греція

Влада вирішила припинити використання вугілля до 2023 року. Процес відмови буде непростим, бо вугільна промисловість – одна з базових галузей економіки країни останні 60 років. (Кар'єр Птолемей – найбільший на Балканах і "перекриває" 30% виробництва електроенергії в країні.) Грекам доведеться скоротити 25 тисяч робочих місць. Тому влада країни звернулася за допомогою до ЄС і частково вже отримала її.

Поки поклади є…

Показово, що список країн, які найближчим часом не планують відмовлятися від вугільних електростанцій, очолює п’ятірка, що має… найбільші запаси "чорного золота".

Країни з найбільшими покладами вугілля
(% від світових запасів)

  1. США – 25,4%
  2. Росія – 15,9%
  3. Китай – 11,6%
  4. Індія – 8,6%
  5. Австралія – 8,3%

Примітка. Україна в цьому списку посідає 8-ме місце – 3,5%.

Втім, навіть у цих країнах скорочується як видобуток вугілля, так і кількість шахт. А енергетика інтенсивно переходить на відновлювальні джерела. (Найповільніше ці процеси відбуваються в Росії, що, в принципі, зовсім не дивно.)

США

За прогнозами експертів, цьогоріч частка ТЕС у загальному виробництві електроенергії складе лише 19% і вперше в історії країни буде меншою за частку ВДЕ. Загалом з 2006-го до 2019 року цей показник ТЕС скоротився з 49% до 28%. Що важливо: на заміну приходять "чисті" види генерації – вітер, сонце, біомаса і мініГЕС, а частка АЕС залишається практично незмінною.

Китай


"Суворі китайські будні" / Фото Getty Images 

Два роки тому в Піднебесній заявили, що до кінця 2020-го закриють близько 500 застарілих вугільних шахт і скоротять видобуток цього палива на 50 мільйонів тонн (зараз ці цифри навіть переглядають у бік збільшення). Натомість Китай вкладе 361 мільярд (!) доларів у "зелену" енергетику. Після цього країна не перестане бути найбільшим забруднювачем повітря вуглекислим газом. Проте її енергетичні тенденції дуже тішать світову спільноту – особливо екологів.

Ще один позитивний момент – ТЕС, які зараз будуються, відповідатимуть високим стандартам захисту навколишнього середовища. В будь-якому разі, так обіцяє влада Китаю…

Індія

У 2019 році виробництво електроенергії на основі вугілля скоротилося там вперше за десять років. В той же час Індія, як і Китай, закриваючи застарілі ТЕС, будує нові уже з новими стандартами. Великі інвестиції йдуть і на розвиток ВДЕ. Та все ж пріоритет на найближчі десятиліття – будівництво АЕС. Торік влада Індії повідомила, що підписано угоди про будівництво в країні одразу 6 атомних станцій.

Вугілля не здається

Світова тенденція щодо скорочення використання вугілля в енергетиці щороку набирає обертів. У 2001-му частка "вугільної" електроенергії в енергобалансі складала 39,1%, у 2010-му – 34,2%, у 2019-му – 27%.

Локомотивом змін виступає ЄС. На початку червня цього року Єврокомісія запропонувала збільшити у 5 (!) разів кошти на енергетичний перехід вугільних регіонів на ВДЕ – з 7,5 до 40 мільярдів євро. Левова частка цих грошей, як заявила голова ЄК Урсула фон дер Ляєн, піде на розвиток "зеленої" енергетики в країнах Центральної та Східної Європи.

Інвестиції від ЄС у ВДЕ: хто і скільки отримає?
(мільярди євро)

  • Польща – 8
  • Німеччина – 5,1
  • Румунія – 4,4
  • Болгарія – 2,7
  • Греція – 1,7
  • Словенія – 0,538
  • Хорватія – 0,387
  • Кіпр – 0,210

Але вугільна енергетика не здається. На сьогодні в усьому світі заплановано або вже будується 1046 нових вугільних ТЕС загальною потужністю 499 ГВт. Їхня сумарна вартість – 638 мільярдів доларів!

В той же час, експерти Carbon Tracker попереджають "вугільних" інвесторів, що вони можуть запросто "прогоріти". Термін повернення інвестицій у вугільну генерацію зазвичай становить близько 15-20 років, а за такий довгий період "зелена" енергетика стане ще дешевшою і домінуватиме на ринку.

Відновлювані джерела енергії перевершують вугілля по всьому світу, і передбачувані інвестиції у вугільні електростанції ризикують перетворитися на знецінені активи, – відзначає Carbon Tracker. – З економічної точки зору урядам слід було б негайно анулювати нові вугільні проекти і поступово згорнути діючі електростанції.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Як зрозуміти, що ваш телефон прослуховують: експерти розповіли, на що звернути увагу
Политека
2025-02-08T06:03:05Z
Зміни в біорізноманітті Землі можна відстежувати з космосу
Portaltele
2025-02-08T05:48:33Z
Чим відрізняються 2 дівчинки: лише люди з розумом детектива вгадають за 10 секунд
GlavRed
2025-02-08T05:27:38Z
Зросли шанси зіткнення астероїда із Землею у 2032 році, але астрономи закликають не панікувати
УкраинФорм
2025-02-08T05:12:20Z
Велика Британія вимагає від Apple доступу до зашифрованих даних користувачів
InternetUA
2025-02-08T04:51:43Z
Рідкісноземельні метали України: чи могла Росія напасти через них і що можуть отримати американці
TSN
2025-02-08T04:36:08Z
Meta випустить одразу 6 нових пристроїв зі штучним інтелектом у 2025 році
InternetUA
2025-02-08T04:01:18Z
Що робити, якщо ви втратили або у вас вкрали телефон: покрокова інструкція
Политека
2025-02-08T04:00:15Z
Apple видалила небезпечні додатки з App Store
InternetUA
2025-02-08T03:01:15Z
Як витрачати менше щодня, але жити так само комфортно: поради Воррена Баффета
24tv
2025-02-08T05:03:50Z
Гороскоп на завтра 9 лютого: Левам - щасливий день, Стрільцям - відпочинок
GlavRed
2025-02-08T04:27:33Z
Подушка стане білосніжною за 10 хвилин без прання: знадобиться один домашній засіб
GlavRed
2025-02-08T04:27:30Z
З ними неможливо спілкуватися: дати народження справжніх енергетичних вампірів
GlavRed
2025-02-08T04:27:20Z
Не вінегретом єдиним: який ще смачний салат з буряка приготувати
Telegraf
2025-02-08T04:15:25Z
Як приготувати вафлі: суддя "Мастер Шеф" Мартиновська дала ідеальний рецепт для сніданку
Политека
2025-02-08T02:00:10Z
Хронічні нещасливиці: жінки з цими іменами притягують токсичні стосунки
Telegraf
2025-02-08T00:39:39Z
Створені одне для одного: 4 найвдаліші шлюби за знаками Зодіаку
GlavRed
2025-02-08T00:27:44Z
Завжди ідеальні вікна: хитрість, яка надовго збереже чистоту та блиск скла
24tv
2025-02-07T22:03:59Z
Росіяни “шахедом” зруйнували будинок у Сумах
1News
2025-02-08T06:06:27Z
Діти з дитячого будинку на Львівщині скаржаться на насильство з боку поліцейського
Telegraf
2025-02-08T06:06:11Z
Дрон влучив у житловий будинок в Сумах
ГЛАВКОМ NET
2025-02-08T06:00:36Z
У Сумах ліквідували пожежу, спричинену ударом російського дрона
УкраинФорм
2025-02-08T05:42:00Z
У Сумах ворожий безпілотник поцілив в будинок, спалахнула пожежа
ZN UA
2025-02-08T05:10:04Z
Дрони, ймовірно, атакували нафтоперекачувальну станцію у Ростовській області
24tv
2025-02-08T05:09:02Z
Поліція викрила мережу колцентрів, які ошукали пенсіонерів на ₴10 мільйонів
УкраинФорм
2025-02-08T05:03:19Z
Наліт “шахедів” на Хмельниччині: прогриміли вибухи
1News
2025-02-08T04:00:56Z
На Алясці знайдено зниклий літак: берегова охорона виявила тіла трьох людей
ГЛАВКОМ NET
2025-02-08T02:15:35Z
Манчестер Юнайтед — Лестер 2:1 Відео голів та огляд Кубка Англії
Football.ua
2025-02-08T06:10:27Z
Реал Мадрид — Атлетіко. Напередодні
Football.ua
2025-02-08T06:01:21Z
Дебютний гол Кварацхелії допоміг ПСЖ обіграти Монако
Football.ua
2025-02-07T22:46:27Z
Відсторонення Мудрика може бути знято без подальшого покарання – Джейкобс
Football.ua
2025-02-07T22:27:46Z
Мудрик в халепі: українця можуть дискваліфікувати навіть після негативної проби "B" допінг-тесту
24tv
2025-02-07T22:21:12Z
МЮ пройшов Лестер в Кубку Англії завдяки голу Магвайра
Football.ua
2025-02-07T21:57:22Z
Дубль Коло Муані вирвав для Ювентуса перемогу над Комо
Football.ua
2025-02-07T21:49:01Z
Інгулець не встиг відкрити новий стадіон до рестарту УПЛ: коли буде готова арена у Петровому
24tv
2025-02-07T21:36:06Z
Дубль Кейна з пенальті та гол Сане принесли Баварії перемогу над Вердером
Football.ua
2025-02-07T21:30:14Z
Понад 1200 загарбників, танки, артсистеми й інша техніка: втрати ворога на 8 лютого
24tv
2025-02-08T06:12:04Z
Україну накрив антициклон Elvira: в яких областях чекати найбільших морозів
24tv
2025-02-08T06:06:46Z
В Україні посиляться морози: де буде найхолодніше
TSN
2025-02-08T06:06:27Z
Гороскоп для всіх знаків Зодіаку на 8 лютого 2025 року
Фокус
2025-02-08T06:00:49Z
Луцьк прощається із захисниками: на війні загинули Богдан Барась та Олександр Лакей
24tv
2025-02-08T05:45:05Z
Росіяни використовують дітей на окупованих територіях як "живий щит", — ЦНС
Фокус
2025-02-08T05:27:43Z
Чоловік вчиняв розпусні дії стосовно малолітньої та примушував знімати порновідео
InternetUA
2025-02-08T05:04:30Z
У Києві 8-9 лютого відбудуться продуктові ярмарки: перелік локацій
ГЛАВКОМ NET
2025-02-08T05:03:31Z
Україну накриє холодний антициклон: синоптик попередила про морози та сильний вітер
Хвиля
2025-02-08T04:45:31Z
Найцікавіше про гурт Ziferblat, який вдруге прийшов на Нацвідбір і став фаворитом букмекерів
24tv
2025-02-08T06:06:37Z
Манікюр на День святого Валентина 2025: трендові ідеї для покриття нігтів
Фокус
2025-02-08T06:00:00Z
Рекордсмени Євробачення – які країни лідирують у кількості перемог на співочому конкурсі
24tv
2025-02-08T05:03:34Z
"Залишила престижну роботу і пішла": Зібров зробив зізнання про дружину Марину
GlavRed
2025-02-08T04:27:03Z
Клавдія Петрівна: фото таємничої співачки
CutInsight
2025-02-08T02:21:39Z
Український горор «Калинова Сопілка» завершить прем’єрний сезон у Києві
ZN UA
2025-02-08T01:10:12Z
Екскохана Каньє Веста Джулія Фокс позувала топлес на червоній доріжці
24tv
2025-02-07T22:51:55Z
Хто представлятиме Україну на Євробаченні-2025: текстова трансляція фіналу Нацвідбору
24tv
2025-02-07T22:36:21Z
Триматимуть у напрузі до кінця: 3 карколомні фільми на реальних подіях
24tv
2025-02-07T22:03:33Z
Польський стаж – українська пенсія: як перерахують виплати для заробітчан
Знай
2025-02-08T06:06:36Z
Російські війська втратили за добу в Україні ще 1210 загарбників
УкраинФорм
2025-02-08T05:54:15Z
Канада виділить близько $180 мільйонів на покращення системи охорони здоровʼя у світі
УкраинФорм
2025-02-08T05:33:55Z
Завтра День стоматолога 2025: історія свята та привітання
Лига
2025-02-08T05:21:23Z
Безпілотники атакували нафтоперегінну станцію у Волгоградській області
ГЛАВКОМ NET
2025-02-08T05:15:47Z
Яке церковне свято у суботу, 8 лютого: чому сьогодні не можна брати в руки гострі предмети
24tv
2025-02-08T05:03:32Z
Кілька компаній працюють над створенням систем для захисту України від російських дронів, — Хазан
InternetUA
2025-02-08T05:01:46Z
"Бомбардувальні можливості": експерт розкрив перевагу переданих Україні "Міражів" над F-16
Фокус
2025-02-08T05:00:56Z
Дружина Остапчука гуляє в луці, який коштує цілу зарплату військового ЗСУ на "нулі"
Знай
2025-02-08T04:51:08Z
Як правильно почистити клавіатуру MacBook і повернути їй ідеальний стан: поради щодо догляду
InternetUA
2025-02-08T06:01:44Z
Тренажери в спортзалі можуть мати більше бактерій, ніж туалет: дослідження
ГЛАВКОМ NET
2025-02-08T03:06:57Z
Хірург помилково видалив чоловіку печінку замість селезінки
24tv
2025-02-07T20:09:27Z
Як прибирання може врятувати вам життя
24tv
2025-02-07T19:57:59Z
Кімнатні рослини почнуть рости вдвічі краще: потрібний тільки засіб з аптечки
24tv
2025-02-07T18:33:02Z
Прорив в лікуванні раку: нова вакцина захистила від рецидиву раку усіх
24tv
2025-02-07T17:51:36Z
Як часто можна фарбувати волосся без шкоди - відповідь експерта
GlavRed
2025-02-07T16:27:02Z
Просто і корисно: рецепт риби, запеченої в духовці
Фокус
2025-02-07T16:21:06Z
Яка жирна їжа корисна під час схуднення: відповідь дієтологині
Gazeta UA
2025-02-07T15:51:01Z
Стало відомо, як змінилися ціни на живець свиней
AgroNews
2025-02-08T06:07:18Z
На Київщині запрацював новий елеватор
Agravery
2025-02-08T06:07:03Z
Пільговий стаж: що потрібно для його зарахування
ZN UA
2025-02-08T06:04:13Z
Пропозиції купівлі збіжжя за кеш для фермерів не зменшились
AgroPortal
2025-02-08T06:00:16Z
В Україні змінили правила сплати податків: хто підпадає під нововведення та що важливо знати
Политека
2025-02-08T05:30:08Z
В Україні продовжує дешевшати цибуля
AgroNews
2025-02-08T05:04:43Z
Дефіцит газу в Україні. Експерт пояснив причину
ГЛАВКОМ NET
2025-02-08T05:00:38Z
Нафтогаз розповів, що робити, якщо загубилася чи не прийшла квитанція за газ
Хвиля
2025-02-08T04:00:29Z
Укрзалізниця запускає для військових романтичні експреси «Потяг до тебе»
УкраинФорм
2025-02-08T02:27:29Z
Водії зможуть перереєструвати авто онлайн: AUTO.RIA запустив послугу через "Дію"
Хвиля
2025-02-08T05:30:33Z
Чому в Німеччині не можна їздити на авто з напівпорожнім баком: відповідь здивує
GlavRed
2025-02-08T01:06:48Z
У злодіїв - жодного шансу: механік назвав кнопку, яка врятує авто від крадіжки
GlavRed
2025-02-07T19:27:18Z
В Україні з'явиться найдешевший електрокросовер Kia
ГЛАВКОМ NET
2025-02-07T19:27:03Z
Нова модифікація Leopard 2 матиме іншу гармату і потужніший двигун
InternetUA
2025-02-07T19:01:48Z
Cadillac тестує новий спортивний кросовер Optiq-V
AutoCentre
2025-02-07T17:12:34Z
Продажі електрокарів Tesla обвалюються по всій Європі
Хвиля
2025-02-07T17:00:25Z
Гібридний Opel Grandland проїхав 1115 км на одну баку й заряді — в реальних умовах
ITC
2025-02-07T16:31:45Z
Нову Toyota RAV4 2026 показали до прем'єри
ГЛАВКОМ NET
2025-02-07T16:18:36Z
Зеленський призначив нового посла України в Молдові, всупереч очікуваній кандидатурі
Европейская правда
2025-02-08T06:13:04Z
Війська РФ минулої доби завдали 342 удари по Запорізькій області
УкраинФорм
2025-02-08T06:12:49Z
Трамп заявив, що позбавляє Байдена доступу до секретної інформації
ГЛАВКОМ NET
2025-02-08T06:12:38Z
Франція відкинула звинувачення Росії у дискримінації через відмову у візах журналістам
InternetUA
2025-02-08T05:58:53Z
У Пентагоні розповіли про плани на майбутній "Рамштайн"
TSN
2025-02-08T05:48:40Z
США продадуть Ізраїлю зброї на $7,4 млрд: що у списку
Лига
2025-02-08T05:21:42Z
Зброя в обмін на рідкоземельні метали: що відомо про пропозицію Трампа і чому це непогано для України
TSN
2025-02-08T05:18:11Z
Головні новини ночі 8 лютого 2025 року: зухвалі заяви Трампа та вибухова ніч у РФ
TSN
2025-02-08T05:06:32Z
Данило Яневський заявив, що Україні потрібна нова Конституція: "Цей документ внутрішньо суперечливий"
Политека
2025-02-08T05:00:06Z