MY.UAНовини
Світ об’єднується проти вугілля: що робити Україні
Світ об’єднується проти вугілля: що робити Україні

Світ об’єднується проти вугілля: що робити Україні

В Україні вирішили рятувати вугільну промисловість за рахунок енергетики. Тим часом, у в інших країнах світу чинять зовсім інакше.

Днями Кабмін України видав розпорядження №702-р "Про забезпечення паливної збалансованості електроенергетичної галузі України та безпеки поставок електричної енергії". Ключовий пункт документу – про пріоритетне використання українського вугілля при виробництві електроенергії на теплових електростанціях.

Виконувачка обов'язків міністра енергетики Ольга Буславець пояснила рішення уряду так: у травні і червні ТЕС стали активно використовувати природний газ, тому обсяги споживання вітчизняного вугілля значно знизилися. Така ситуація, на думку чиновниці, неприпустима, бо це призводить до зупинки шахт, затримки зарплат гірникам і взагалі – "до зростання соціально-економічної напруженості в регіонах". Підлеглу підтримав прем'єр-міністр Денис Шмигаль, який додав, що Україна купує імпортний газ, а "шахтарі сидять без роботи, тому що немає ринку збуту".

Рішення Кабміну викликало справжню бурю суперечок в експертному середовищі. Бо при нинішніх цінах на паливо пріоритетне використання вугілля замість газу суттєво здорожує виробництво електроенергії. Тому полярними аргументами зараз відчайдушно фехтують економісти, енергетики, екологи, соціологи… Але практично ніхто не говорить про те, як аналогічну проблему вирішують в інших країнах. Тож сайт 24 каналу спробує заповнити цей пробіл.

Світ проти вугілля

Спочатку – важливий показник: за даними ООН, в останні 10 років близько 25% забруднення повітря припадає на долю вугільних електростанцій (чверть століття тому ця цифра взагалі складала 30%). Крім того, викиди ТЕС дуже шкідливо впливають на грунти і водне середовище. Саме тому екологи називають вугілля "найшкідливішим паливом". А зменшення його використання на теплових електростанціях стало одним з головних пунктів історичної Кліматичної угоди, підписаної у Парижі-2015.

Два роки потому світ пішов далі: на Міжнародній конференції з клімату в Бонні було засновано Альянс проти вугілля (Powering Past Coal Alliance). Ця організація виступає за повне припинення використання вугілля в енергетиці. До неї одразу увійшли 20 країн – зокрема, такі економічні гіганти як Велика Британія, Канада, Франція та Італія.


ТЕС – одні з головних забруднювачів довкілля / Фото DPA 

Загальну ідею Альянсу сформулювала міністерка екології Канади Катарина МакКенна:

Вугілля – найбрудніший енергоносій, тому його якнайшвидше мають замінити відновлювальні джерела.

Через рік – на Міжнародній конференції з клімату-2018 у Катовіце – до Альянсу долучилися ще близько 50 членів – 10 країн, а також окремі регіони (штати) і бізнес-структури.

Показово, що країни-організатор конференцій у Бонні та Катовіце – Німеччина і Польща – не вступили тоді в Альянс. Більше того, польський президент Анджей Дуда у виступі на "домашньому" саміті назвав вугілля "стратегічним джерелом енергії", яке забезпечує "енергетичний суверенітет країни".

Логіка Німеччини і Польщі була цілком зрозумілою – їхня енергетика серйозно "зав’язана" на вугіллі, і розірвати пута непросто. А ще в обох країнах є великі поклади вугілля – хто ж захоче залишити мільярди євро в землі?!

Втім, уже через рік Німеччина схаменулася. На кліматичному саміті-2019 в Нью-Йорку міністерка охорони довкілля та ядерної безпеки Свенья Шульце оголосила, що країна таки приєднується до Альянсу і до 2038 року (а за сприятливих умов – давіть до 2035-го) остаточно перестане добувати вугілля. (До речі, на цьому ж саміті Грета Тунберг виступила зі своєю знаменитою промовою "Ви вкрали наші мрії і дитинство".)

Відмова використовувати вугілля у якості енергоносія – наріжний камінь у фундаменті світового захисту клімату, – сказала Шульце.

І додала, що рішення далося владі Німеччини дуже важко, але "цей рішучий крок має стати сигналом для інших країн, які ще вагаються".

Таким чином, на сьогодні до Альянсу входять 104 члени – 33 країни, 28 регіонів (зокрема, 10 штатів США і 3 штати Австралії), 43 бізнес-структури і організації.

Альянс проти вугілля
(Powering Past Coal Alliance)

Список країн (на червень-2020):

Ангола, Австрія, Бельгія, Вануату, Велика Британія, Греція, Данія, Ефіопія, Ірландія, Ізраїль, Італія, Канада, Коста-Ріка, Латвія, Литва, Ліхтенштейн, Люксембург, Маршалові острови, Мексика, Нідерланди, Німеччина, Ніуе, Нова Зеландія, Португалія, Сальвадор, Сенегал, Словаччина, Тувалу, Фіджі, Фінляндія, Франція, Швейцарія, Швеція.

Вугілля в енергетиці

Хто вже не використовує?

  • Албанія
  • Бельгія
  • Ісландія
  • Естонія
  • Латвія
  • Литва
  • Швейцарія

Хто і коли планує відмовитися?

  • Франція – до 2022
  • Португалія – до 2023
  • Велика Британія – до 2025
  • Ірландія – до 2025
  • Італія – до 2025
  • Греція – до 2028
  • Нідерланди – до 2029
  • Фінляндія – до 2029
  • Данія – до 2030
  • Іспанія – до 2030
  • Канада – до 2030
  • Угорщина – до 2030
  • Німеччина – до 2038

Ще не прийняли рішення щодо майбутнього вугільних ТЕС такі країни, як США, Росія, Китай, Індія, Австралія, Польща, Словенія, Болгарія, Чехія, Румунія та багато інших.

У різних країнах – по-різному

Німеччина

Відмова від вугілля коштуватиме Берліну майже 40 мільярдів євро. З них 4,35 мільярда підуть на компенсації власникам вугільних електростанцій і шахт, які змушені будуть закритися достроково. Ще 5 мільярдів уряд виділить на матеріальну допомогу і пенсії робітникам цих підприємств. В програмі також закладені чималі суми для федеральних земель, на території яких знаходяться ТЕС. Ці гроші мають піти на створення нових робочих місць.

Велика Британія

У 2015 році на Туманному Альбіоні закрили останню глибоку вугільну шахту Келлінглі, і зараз там працюють лише відкриті кар'єри. Але й вони зупиняться до 2025 року разом з усіма вугільними електростанціями.

Варто відзначити, що в 1920 році, на піку розвитку галузі, у Великій Британії налічувалося 1,2 мільйона гірників. Торік їх залишалося всього 4 тисячі. За останні 5 років частка вугілля у виробництві електроенергії знизилася з 25% до 2%.

Франція

Згідно ухваленого кліматичного закону, країна закриє останні вугільні електростанції до 2022 року. Але, щоб компенсувати необхідні обсяги електроенергії, французи змінять роботу сектору АЕС – якщо раніше планувалося скоротити атомну енергетику на 50% до 2025 року, то тепер цей термін перенесли на аж на десятиліття – до 2035-го.


"Зелена" енергетика йде на заміну вугільній / Фото Держенергоефективність

Швеція

На початку цього року закрилися дві останні шведські теплоелектроцентралі компанії Stockholm Exergi, які працювали на вугіллі. (Одна з ТЕЦ буде переобладнана для використання біопалива.) Таким чином, шведи виконали план закриття станцій на вугіллі на 2 роки раніше, ніж збиралися. А до 2045 року Швеція взагалі планує стати кліматично-нейтральною і виробляти електроенергію тільки з відновлюваних джерел.

Іспанія

У 2019 році там припинили видобуток вугілля і тепер використовують на вугільних ТЕС лише імпортне паливо. Але його частка зовсім мізерна – лише 5%. До 2025-го в Іспанії залишиться лише одна ТЕС на вугіллі, яка працюватиме ще два роки, але лише на 10% потужності.

У січні-2020 влада Іспанії прийняла Декларацію про надзвичайну ситуацію у сфері клімату і навколишнього середовища, згідно з якою повний перехід на "зелені" джерела енергії буде здійснено до 2050 року.

Нідерланди

В країні залишилося лише 4 працюючі вугільні електростанції, які будуть закриті до 2029 року. Показова історія із закриттям у грудні-2019 амстердамської ТЕЦ Hemweg, яка відпрацювала лише 25 років і ще мала хороші ресурси. Але станцію закрили через рішення суду, який задовольнив позов організації з клімату Urgenda проти держави. Згідно з постановою у справі, до кінця 2020 року Нідерланди повинні скоротити викиди парникових газів у повітря щонайменше на чверть у порівнянні з 1990 роком. Влада країни вирішила, що єдиний варіант такого зменшення – закриття Hemweg. За таку "жертву" компанія-власник станції отримала компенсацію 52,5 мільйона євро. Також уряд Нідерландів виділив додаткові кошти для працевлаштування робітників закритої ТЕЦ.

Зараз Hemweg повільно і акуратно зносять, бо вона розташована в межах Амстердама. На звільненій території буде облаштовано станцію з тимчасового зберігання електроенергії і альтернативних видів палива (водню і синтетичного гасу).

Греція

Влада вирішила припинити використання вугілля до 2023 року. Процес відмови буде непростим, бо вугільна промисловість – одна з базових галузей економіки країни останні 60 років. (Кар'єр Птолемей – найбільший на Балканах і "перекриває" 30% виробництва електроенергії в країні.) Грекам доведеться скоротити 25 тисяч робочих місць. Тому влада країни звернулася за допомогою до ЄС і частково вже отримала її.

Поки поклади є…

Показово, що список країн, які найближчим часом не планують відмовлятися від вугільних електростанцій, очолює п’ятірка, що має… найбільші запаси "чорного золота".

Країни з найбільшими покладами вугілля
(% від світових запасів)

  1. США – 25,4%
  2. Росія – 15,9%
  3. Китай – 11,6%
  4. Індія – 8,6%
  5. Австралія – 8,3%

Примітка. Україна в цьому списку посідає 8-ме місце – 3,5%.

Втім, навіть у цих країнах скорочується як видобуток вугілля, так і кількість шахт. А енергетика інтенсивно переходить на відновлювальні джерела. (Найповільніше ці процеси відбуваються в Росії, що, в принципі, зовсім не дивно.)

США

За прогнозами експертів, цьогоріч частка ТЕС у загальному виробництві електроенергії складе лише 19% і вперше в історії країни буде меншою за частку ВДЕ. Загалом з 2006-го до 2019 року цей показник ТЕС скоротився з 49% до 28%. Що важливо: на заміну приходять "чисті" види генерації – вітер, сонце, біомаса і мініГЕС, а частка АЕС залишається практично незмінною.

Китай


"Суворі китайські будні" / Фото Getty Images 

Два роки тому в Піднебесній заявили, що до кінця 2020-го закриють близько 500 застарілих вугільних шахт і скоротять видобуток цього палива на 50 мільйонів тонн (зараз ці цифри навіть переглядають у бік збільшення). Натомість Китай вкладе 361 мільярд (!) доларів у "зелену" енергетику. Після цього країна не перестане бути найбільшим забруднювачем повітря вуглекислим газом. Проте її енергетичні тенденції дуже тішать світову спільноту – особливо екологів.

Ще один позитивний момент – ТЕС, які зараз будуються, відповідатимуть високим стандартам захисту навколишнього середовища. В будь-якому разі, так обіцяє влада Китаю…

Індія

У 2019 році виробництво електроенергії на основі вугілля скоротилося там вперше за десять років. В той же час Індія, як і Китай, закриваючи застарілі ТЕС, будує нові уже з новими стандартами. Великі інвестиції йдуть і на розвиток ВДЕ. Та все ж пріоритет на найближчі десятиліття – будівництво АЕС. Торік влада Індії повідомила, що підписано угоди про будівництво в країні одразу 6 атомних станцій.

Вугілля не здається

Світова тенденція щодо скорочення використання вугілля в енергетиці щороку набирає обертів. У 2001-му частка "вугільної" електроенергії в енергобалансі складала 39,1%, у 2010-му – 34,2%, у 2019-му – 27%.

Локомотивом змін виступає ЄС. На початку червня цього року Єврокомісія запропонувала збільшити у 5 (!) разів кошти на енергетичний перехід вугільних регіонів на ВДЕ – з 7,5 до 40 мільярдів євро. Левова частка цих грошей, як заявила голова ЄК Урсула фон дер Ляєн, піде на розвиток "зеленої" енергетики в країнах Центральної та Східної Європи.

Інвестиції від ЄС у ВДЕ: хто і скільки отримає?
(мільярди євро)

  • Польща – 8
  • Німеччина – 5,1
  • Румунія – 4,4
  • Болгарія – 2,7
  • Греція – 1,7
  • Словенія – 0,538
  • Хорватія – 0,387
  • Кіпр – 0,210

Але вугільна енергетика не здається. На сьогодні в усьому світі заплановано або вже будується 1046 нових вугільних ТЕС загальною потужністю 499 ГВт. Їхня сумарна вартість – 638 мільярдів доларів!

В той же час, експерти Carbon Tracker попереджають "вугільних" інвесторів, що вони можуть запросто "прогоріти". Термін повернення інвестицій у вугільну генерацію зазвичай становить близько 15-20 років, а за такий довгий період "зелена" енергетика стане ще дешевшою і домінуватиме на ринку.

Відновлювані джерела енергії перевершують вугілля по всьому світу, і передбачувані інвестиції у вугільні електростанції ризикують перетворитися на знецінені активи, – відзначає Carbon Tracker. – З економічної точки зору урядам слід було б негайно анулювати нові вугільні проекти і поступово згорнути діючі електростанції.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Шольц разом із Зеленським відвідав поранених українських військових
Европейская правда
2024-12-02T12:39:38Z
ЗСУ загрожує напівоточення на Донеччині: експерт назвав, де є загроза
TSN
2024-12-02T12:36:27Z
Гребля Білогірського водосховища у Криму перебуває під загрозою руйнування - експерт
УкраинФорм
2024-12-02T12:33:26Z
За місяць на сході Росія втратила понад 35 тисяч військових - Сили оборони
УкраинФорм
2024-12-02T12:30:48Z
Синоптики розповіли, якою буде погода в Україні у грудні - без стійкого снігу чи сильних морозів
Комсомольская правда
2024-12-02T12:28:32Z
Гороскоп на завтра 3 грудня: Скорпіонам - відпочинок, Водоліям - цікаве повідомлення
GlavRed
2024-12-02T12:27:47Z
В Україну прийде потепління: синоптикиня назвала дати
GlavRed
2024-12-02T12:27:47Z
Операція ЗСУ на Курщині: українці можуть похвалитися успішним просуванням - ISW
GlavRed
2024-12-02T12:27:27Z
ГУР уразила російську ППО в Криму: у Forbes назвали ймовірну мету ударів
24tv
2024-12-02T12:21:17Z
"Кінець СВО буде": Кремль вчить чиновників, як подати "перемогу" у війні для росіян
24tv
2024-12-02T12:42:49Z
Наступ повстанців у Сирії триває: в ISW розповіли, як режим Асада залучає союзників
24tv
2024-12-02T12:42:11Z
ГУР розкрило, скільки ракет КНДР Росія вже випустила по Україні
24tv
2024-12-02T12:33:16Z
Прем'єр Грузії каже, що готовий "хоч сьогодні" починати переговори про вступ до ЄС, якщо запропонують
Европейская правда
2024-12-02T12:31:39Z
Протести у Грузії посилилися: жорсткі зіткнення та масові затримання, "коктейлі Молотова", водомети та газ, фото та відео
Политека
2024-12-02T12:30:59Z
Бербок попередила Китай щодо його позиції щодо війни в Україні
Хвиля
2024-12-02T12:30:05Z
Заочно засуджено власника інтернет-провайдера, який допомогав окупантам в Енергодарі
InternetUA
2024-12-02T12:28:53Z
Євросоюз обговорює нові санкції проти кремля
iPress
2024-12-02T12:28:45Z
Парламентські вибори у Румунії: хто лідирує після підрахунку 99% голосів
24tv
2024-12-02T12:28:44Z
Тренування на 5 хвилин: для тих випадків, коли вам не хочеться нічого робити, але – треба
24tv
2024-12-02T12:45:41Z
Чи впливає рівень тестостерону на лібідо чоловіка
24tv
2024-12-02T12:06:47Z
Чому люди у Фінляндії їдять неочищену картоплю
24tv
2024-12-02T10:12:41Z
Що не варто робити, якщо у вас безсоння
24tv
2024-12-02T09:45:21Z
Що буде, якщо вставити гілку алое вера в банан
GlavRed
2024-12-02T09:27:40Z
Названо наукову причину, чому люди прокидаються за декілька хвилин до будильника
TSN
2024-12-02T08:36:21Z
Вчені розкривають, як ракові клітини обходять хіміотерапію
Portaltele
2024-12-02T08:31:38Z
Адаптуйтесь або втратите роботу: ШІ розповідає про зміни на ринку праці
InternetUA
2024-12-02T06:43:19Z
За даними вчених, ця проста звичка може збільшити тривалість життя
Portaltele
2024-12-02T06:31:38Z
Виплати роботодавцям за ВПО: які суми компенсацій у грудні
24tv
2024-12-02T12:45:30Z
Українська металургія має стати рушієм відродження України – ректор Метінвест Політехніки
ГЛАВКОМ NET
2024-12-02T12:42:40Z
«Харківська ОВА продовжує працювати над децентралізацією енергосистеми», — Синєгубов
Мій Харків
2024-12-02T12:37:51Z
Фонд гарантування продає активи «Промінвестбанку» за ₴7,6 мільярда
УкраинФорм
2024-12-02T12:37:48Z
В Україні запрацювала система миттєвих платежів
1News
2024-12-02T12:33:21Z
Розмінування земель: угод за держпрограмою уклали на 500 млн грн
AgroPortal
2024-12-02T12:30:46Z
Міністр агрополітики закликав японських партнерів із JICA долучитися до будівництва сховищ для фруктів та овочів в Україні
Agravery
2024-12-02T12:28:12Z
У Німеччині на заводах Volkswagen почалися страйки
iPress
2024-12-02T12:28:10Z
США планують заборонити постачання напівпровідників 140 компаніям Китаю - Reuters
УкраинФорм
2024-12-02T12:24:22Z
Анджеліна Джолі у ролі легендарної оперної діви: цікаві факти про фільм «Марія»
ГЛАВКОМ NET
2024-12-02T12:45:17Z
Зірку "поттеріани" зобов'язали через суд сплатити 1,8 мільйона фунтів: що сталося
Фокус
2024-12-02T12:27:57Z
Я дуже люблячий тато, – зірка "Вітальки", який служить в ЗСУ, вперше розповів про свою доньку
24tv
2024-12-02T12:27:54Z
Стануть сватами: син Едді Мерфі заручився з дочкою Мартіна Лоуренса
Комсомольская правда
2024-12-02T12:06:21Z
Найцікавіші нові серіали грудня 2024 року
ITC
2024-12-02T12:06:18Z
Альфонсо Куарон пояснив, чому відмовився знімати «Джеймса Бонда»: «Деякі фільми краще просто дивитись»
ITC
2024-12-02T11:57:42Z
Дует Пивоварова і Барських та запальна Андраде: 10 українських пісень, які в трендах ютубу
24tv
2024-12-02T11:51:54Z
"Відбиті на голову...": Володимир Дантес зізнався, чи має відстрочку
Знай
2024-12-02T11:51:39Z
У Нацопері відбулася спеціальна прем’єра «Трубадура» Джузеппе Верді
УкраинФорм
2024-12-02T11:45:00Z
Алкотестер не витримав: в Україні затримали "смертельно п'яного" водія
Фокус
2024-12-02T12:42:40Z
Жінка з інвалідністю відверто поділилася про секс та свою вагітність: "Хизуюся тілом"
TSN
2024-12-02T12:36:09Z
Оголосили конкурс на здобуття премії імені Миколи Лисенка у 2025 році
УкраинФорм
2024-12-02T12:27:22Z
Що відомо про сім'ю загиблого від удару дрона в Тернополі
24tv
2024-12-02T12:21:52Z
Понад 2000 добровольців з 1 жовтня призвалися в обрані військові частини без участі ТЦК - Генштаб
УкраинФорм
2024-12-02T12:18:50Z
Ядерка чи гроші: українці створили чимало мемів на тему візиту Шольца в Україну
24tv
2024-12-02T12:18:37Z
Україна має ударні дрони, які можуть долати 1800 кілометрів - Федоров
УкраинФорм
2024-12-02T12:15:50Z
Зеленський і Шольц вшанували пам’ять полеглих героїв на Майдані Незалежності
УкраинФорм
2024-12-02T12:15:43Z
У Ризі відбувся різдвяний ярмарок, на якому був представлений український стенд
УкраинФорм
2024-12-02T12:15:23Z
У Києві поліція затримала «месника» за підпал дверей квартири
Украина Криминальная
2024-12-02T12:39:50Z
Впала з недобудови: на Полтавщині розбилася на смерть дівчина
TSN
2024-12-02T12:36:16Z
ДТП з BMW у Дніпрі: медики розповіли про стан постраждалих, найважчі — дві дівчинки-сестри
Фокус
2024-12-02T12:36:15Z
Допомагали чоловікам втікати з України: у Києві – новий скандал за участі працівників ТЦК
24tv
2024-12-02T12:36:07Z
Поліція спростувала, що за кермом BMW у Дніпрі знаходився неповнолітній
Комсомольская правда
2024-12-02T12:25:36Z
На Вінничині п'яний водій на Mitsubishi перекинувся на трамвайні колії: фото
TSN
2024-12-02T12:06:36Z
Поліцейські завершили розслідування смертельної авто-гужової ДТП на Звягельщині
Украина Криминальная
2024-12-02T11:57:10Z
Ухилення від мобілізації за $6-12 тисяч: у Києві оголосили підозри лікарю та службовцю військкомату
УкраинФорм
2024-12-02T11:39:00Z
Прикордонники спіймали програміста-киянина, який планував утекти до Румунії
InternetUA
2024-12-02T11:28:34Z
"Борода" став другим гравцем в НБА, якому підкорився гросмейстерський показник: історичне відео
24tv
2024-12-02T12:45:25Z
Оболонь виступила із заявою щодо помилок арбітрів у грі проти Лівого Берега
Football.ua
2024-12-02T12:39:19Z
Петряк: Соромно – насамперед перед пацанами, яких ми підвели. Матюкався, сварився, це – емоції і моя проблема
Football.ua
2024-12-02T12:19:59Z
Українські стрільці виграли 5 золотих медалей на «Відкритому калібрі Польщі
УкраинФорм
2024-12-02T12:18:31Z
Ортега: Хтось мені раніше казав, що Ліверпуль — не найкращий регіон Великої Британії
Football.ua
2024-12-02T12:06:38Z
Футбольний матч у Гвінеї забрав життя майже 100 людей: відео масової тисняви
24tv
2024-12-02T12:06:14Z
У Гвінеї сталися сутички під час футбольного матчу, через тисняву загинули понад 50 людей
УкраинФорм
2024-12-02T11:42:53Z
"Виграє дуже переконливо": ексчемпіон світу дав однозначний прогноз на другу битву Усик – Ф'юрі
24tv
2024-12-02T11:42:18Z
Не його рівень, – Джошуа впевнено назвав переможця реваншу Усик – Ф'юрі
24tv
2024-12-02T11:27:39Z
Ароматна випічка з готового тіста: рецепт кіша з лососем і шпинатом
24tv
2024-12-02T12:45:44Z
Якщо насипати соди у пральну машинку – це зашкодить чи допоможе: відповідь експертів
TSN
2024-12-02T12:36:25Z
Збиратимете яйця щодня: ось, що обов'язково повинно стояти в курнику взимку
TSN
2024-12-02T12:36:01Z
Ці 5 кольорів фарби відразу ж збільшать вашу кухню: використайте їх
24tv
2024-12-02T12:27:36Z
Який манікюр зробити на Різдво: святкові ідеї, які сподобаються всім
24tv
2024-12-02T12:21:42Z
Пішла проти правил і перемогла: відома дизайнерка у несподіваний спосіб оновила ванну кімнату
24tv
2024-12-02T11:27:34Z
Що чекає на всі знаки зодіаку до 15 грудня: гороскоп Таро на молодик
GlavRed
2024-12-02T11:27:11Z
Позбудетеся раз і назавжди: як легко вивести плісняву зі стіни
24tv
2024-12-02T11:21:29Z
Чому досвідчені господині ніколи не викидають старих ґудзиків: 5 цікавих ідей застосування
TSN
2024-12-02T11:06:51Z
Volkswagen увімкнув режим економії у створенні нових моделей
AutoCentre
2024-12-02T12:43:16Z
Представлений кросовер Avatr 11 Ultra з подвійним живленням
Portaltele
2024-12-02T11:35:18Z
Запас ходу популярних китайських електромобілів оцінили у реальних умовах: результати тестів
AutoGeek
2024-12-02T10:46:58Z
В Україні стартували продажі нового Honda Civic з витратою 2,1 л/100 км: оголошено ціни
ЗаРулем
2024-12-02T10:22:22Z
Незвичне купе: розсекречено перший Jaguar нового покоління
AutoGeek
2024-12-02T10:15:51Z
Тюнери перетворили BMW X6 M на справжнього звіра: він потужніший за Ferrari Purosangue
AutoCentre
2024-12-02T10:09:58Z
Рідини для електромобілів – електричне майбутнє з Castrol
AutoCentre
2024-12-02T09:46:13Z
Залишились лічені дні: Норвегія планує відмовитись від авто з ДВЗ
AutoGeek
2024-12-02T09:45:27Z
Що робити, щоб не пітніли вікна в машині: п'ять ефективних способів без кондиціонера
TSN
2024-12-02T09:36:11Z
CERN закрила доступ росіянам до Великого адронного колайдера
ITC
2024-12-02T12:43:31Z
Інтернет на базі xPON в Україні мають майже чотири мільйони абонентів - Федоров
InternetUA
2024-12-02T12:34:07Z
Продажі iPhone зупинилися, незважаючи на відновлення світового ринку смартфонів
InternetUA
2024-12-02T12:16:27Z
5,5 млн років тому Середземне море майже повністю випарувалося: чому це сталося
Фокус
2024-12-02T12:12:36Z
Жінка отримала $1380 за 8 годин без смартфону: які були умови експерименту
ITC
2024-12-02T12:06:16Z
Астероїд розміром з хмарочос наближається до Землі: чи є небезпека - Forbes
GlavRed
2024-12-02T12:00:49Z
Розробники Civilization 7 знайшли спосіб розв’язати головну проблему серії
ITC
2024-12-02T11:57:47Z
Tesla випустила «спрощену» версію Full Self-Driving v13 – багато заявлених покращень з’являться «в майбутньому»
ITC
2024-12-02T11:57:10Z
Соцмережа Bluesky видалятиме фейкові акаунти
Детектор М
2024-12-02T11:48:31Z