MY.UAНовини
Спецслужба, яка поплатилась за допомогу Москві: моторошні факти про окупацію Угорщини
Спецслужба, яка поплатилась за допомогу Москві: моторошні факти про окупацію Угорщини

Спецслужба, яка поплатилась за допомогу Москві: моторошні факти про окупацію Угорщини

29 жовтня 1944 року радянські танки зайшли на територію окупованої німцями Угорщини. Запеклі бої, що тривали до 13 лютого забрали із собою сотні тисяч життів як військових, так і цивільних. Від Будапешту залишилися хіба руїни. Як комуністи жорстоко вставновлювали свої правила на території Угорщини та хто їм у цьому допомагав – читайте далі.

Однак навіть такий хаос дав угорцям надію на нове, мирне життя. Принаймні, вони так думали. Тоді червоноармійців вихваляли, як визволителів. Але падіння нацизму в країні швидко стало плацдармом для бурхливого охоплення комунізмом. Поки роздроблена і розбита Угорщина оговтувалася від втрат, "червоні" швидко почали перетворювати її на свій сателіт. Так почалося становлення комунізму в Будапешті. Про це йдеться в новому випуску програми "Спецслужби" на 24 каналі. 

Як і у всіх інших в "тиху" окупованих країнах, комуністи почали встановлювати свої порядки. Практично на всіх вулицях були спеціальні люди, які функціонували як рупори компартії – розповідали про світлі сторони і перспективи комуністичного режиму, вербували людей. Так вони готувалися до майбутніх виборів. 

Діяльність спецури AVO

Допомогу в цьому активно надавала угорська спецура AVO. Дехто із людей (переважно інтелектуали та Будапештський бомонд) знали, що на них чекатиме, якщо до влади прийде московський режим. Зрозуміло, що саме такими людьми насамперед займалася агентура – їм швидко прикривали рот.

"Всюди довкола мене лунала комуністична пропагандистська машина розповідаючи про те, як комунізм возвеличить усіх нас. В школі ми вчили російську, ходили на різні гуртки і ставали піонерами. Я тоді був малий і не знав, що таке пропаганда. Мама пояснила мені, що не всі слова можуть бути правдивими, тоді я почав слухати обережно", – пригадав угорець Мет Чакузі.

Після війни в Угорщині провели демократичні вибори. Та навіть машина пропаганди не допомогла комуністам отримати першість у парламенті. Вони набрали всього лише 17% голосів. Такої кількості було катастрофічно мало, аби загарбати владу і створити однопартійну систему управління.

Комунізм здавався недосяжною метою при такому сценарію. Хоча в Москві просто так здаватися наміру не мали і таки придумали, як отримати голоси людей. По-перше, вони вирішили скооперуватися із іншими партіями, діючи в коаліції. По-друге, реформувати спецслужбу.

Створення AVH та уряд Матьяша Ракоші

У Москві вважали що попередня спецслужба AVO не справилася зі своїм завданням по вербуванню людей та ліквідації критиків. Тому в Угорщині з'явилося нове відомство – AVH. Воно стало наступником попереднього органу, але вже повністю підконтрольне Москві та партії.

17% швидко почали рости із кожним днем. Все більше людей піддавались вербуванню комуністів. Все менше опозиціонерів критикували комунізм. Все просто – Москва поставила в Угорщині свою людину – Матьяша Ракоші. Той, руками агентів фізично прибирав незгідних із ним людей. Когось відправляли у концтабори, когось кидали на довічне за ґрати, а когось розстрілювали разом із родиною (аби потім не було ні свідків, ні тем для обговорення, які можуть призвести до повстання).


Матьяш Ракоші / Фото Вікіпедія

"Як і більшість людей у нашій країні, ми боялися бути викраденими вночі агентами спецслужби. Цей страх багатьох довів до самогубства. У той час агенти стратили більше ніж 2 тисячі людей. Я особисто ненавидів Ракоші і Радянський Союз. Замість того, щоб дати людям нормальне життя, вони тільки сіяли зерна повстання", – зазначив угорець Мет Чакузі.

Створення Угорської Народної Республіки

У серпні 1949 року Угорщина перетворилася в УНР – Угорську Народну Республіку. Каральна рука комуністичної партії не щадила практично нікого. Більшість затриманих були "козлами відпущення": невинних затримували та під тиском і катуваннями, вибивали із них зізнання. Коли когось убивали чи кидали за ґрати, діяльність спецслужб AVH прикривали схвальними статтями про досягнення Союзу в газетах чи на радіо.

"Якщо наприклад ваш сусід недолюблює вас, чи може йому не подобається ваш кіт, він міг запросто написати на вас заяву до секретної поліції. Він, нібито чув, що ви слухали "Радіо Свобода", чи "Голос Америки". Цього би вистачило, аби вам заборонили покидати країну, можливо навіть вільно навчатися і так далі. На вас би накладали різноманітні санкції, і ви ніколи би не дізналися, що саме ви зробили не так", – сказав соціальний психолог Джозеф Форгас.

Репресії та арешти опозиціонерів

Опозиціонерів і дисидентів відправляли у концтабори. Умови там були жахливі: люди помирали від катувань, відсутності їжі, антисанітарії та примусової роботи, яка практично ніколи не закінчувалася. Агенти AVH репресували 650 тисяч угорців, 400 тисяч опинилися за ґратами. Серед цивільних навіть існував жарт, що угорське суспільство ділиться на 3 категорії: ті хто вже ув'язнений, ті хто очікують на ув'язнення і ті що вже відсиділи.

Окрім тотального збору інформації, агенти AVH стежили за тим, щоб кожен угорець працював на благо країни і комунізму. Жінки і чоловіки в рівних умовах працювали на заводах, фермах і фабриках. Тих, хто відмовлявся працювати відправляли у концтабори, для них там швидко знаходилася робота. Тому вибору в людей особливого не було: або працювати за копійки, або відправлятися у "заслання".

"Дохід дуже падав. Заробити гроші стало тяжко. Купити той же зимовий кожух стало практично неможливо. Цілій родині доводилося працювати разом, щоб купити один кожух на сім'ю. А коли вони його купували, то працювати знову, щоб купити кожух іншому члену родини", – пригадав токарний оператор Денес Сегеді.

Найзапекліші вороги комунізму – журналісти

Серед найзапекліших ворогів комунізму були журналісти. Ось це – Едіт Бон, угорська журналістка, яка працювала на британське видання Daily Worker. У 1949 році вона приїхала у Будапешт по роботі. Однак її швидко арештували і без суду чи попереднього утримання, звинуватили у шпигунстві на користь Британії і кинули за ґрати з терміном довічне.


Едіт Боне / Скриншот з відео

Едіт утримували в камері-одиночці, без права відвідування гостей і виходу на вулицю. Це означало, що вона померла би у 4 стінах. Точніше, спочатку зійшла би з розуму, а вже потім померла. Щоб такого не сталося, вона згадувала вірші, сюжети, книги, робила різні розумові вправи на геометрію і лінгвістику. Кілька тижнів із ниток рішників вона плела мотузку, якою витягла залізну скобу із дверей. Заточила її об бетонну підлогу і пробила невеличку дірку в дверях щоб спостерігати за рухом у коридорі. Це допомогло тримати розум в тонусі. Її випустили із в'язниці у 1956 році в останні дні революції. Ті дні за ґратами вона згадувала із сумом на очах.

"Я не думаю, що угорці силою зможуть протистояти проти міці, якою володіють росіяни. Але я й не вірю що уряд, який є лише агентом іноземного окупанта, може керувати країною проти волі 98% її населення", – розповіла журналістка Едіт Бон.

Смерть Сталіна і відставка Ракоші

У березні 1953 року помер Сталін – уособлення страху і терору в соціалістичних країнах. Режим в Угорщині трохи ослаб. Адже жорстка рука Кремля карала непокірних тільки за наказом Віссаріоновича. В людей з'явилася надія на нормальне життя: без страху бути арештованим чи розстріляним.

На певний час і справді стало легше. 1953 року уряд тирана Матьяша Ракоші відсторонили і на його місце прийшов Імре Надь. Він не те що послабив хват, а й повернув життя людей більше до демократії. Наприклад, у концтаборах покращилися умови, люди перестали масово там помирати. Спецслужби уже не кидалися на першого зустрічного, який слухав "Голос Америки" чи "Радіо Свободу". Він потрохи перетворював комунізм на привабливу ідеологію, що мала всі шанси на успіх.


Імре Надь / Фото Вікіпедія

У Москві боялися, що пом'якшення правил призведуть до втрати контролю людей в Угорщині. Відповідно, комуністичний режим у країні впаде. Тому Імре Надя швидко змістили із посту глави Угорщини.

До влади знову повернувся Матьяш Ракоші. Злість за свою відставку він показував на цивільних. Повний контроль за населенням перетворився у "тотальний". На вулицях стало небезпечно говорити. Всюди могли бути інформатори. А за донесення на сусіда, друга чи члена родини уряд і спецслужби щедро винагороджували. Живучи в бідності і повному страху перед комунізмом обирати не доводилося: міг здати сусіда – здавав. За це отримував гроші чи матеріальні блага.

Надія на нормалізацію життя згасла остаточно. Ракоші ні на хвилину не ослабляв хват. Його бажання тримати владу в руках обумовлювалося не тільки ідеєю комунізму, а й власними переконаннями. Йому подобався необмежений вплив і авторитет. Будь-які спроби людей висловити своє невдоволення і намагання звернути увагу урядової верхівки миттєво стикалися зі сталевою рукою секретної поліції AVH.

Угорська революція

23 жовтня 1956 року угорці все ж наважилися на протест. Точніше, студенти. Спочатку вони просто зібралися на мирний марш сформувавши документ із вимогами до уряду. В ньому було 16 пунктів:

  • забезпечити свободу слова,
  • дати людям право на протести,
  • розформувати спецслужбу AVH;
  • сформувати новий уряд, який очолить Імре Надь (той, хто намагався лібералізувати Угорщину);
  • найголовніша вимога – росіян геть. Це гасло скандували десятки тисяч людей, що вийшли на протест.

В уряді такого свавілля і волевиявлення дозволити аж ніяк не могли, а тому на розгін відправили підрозділи AVH. Агентура і не збиралася "ізолювати" мирних протестувальників, вони одразу відкрили автоматний вогонь. Після того, як кількох демонстрантів розстріляли, люди почали озброюватися.

Так почалася революція в Угорщині. В Москві розуміли весь масштаб небезпеки, а тому відправили на допомогу загони Червоної армії і важку техніку: бронемашини і танкові дивізії. Протистояти такій техніці відкрито угорці не могли. Вони заманювали танки у вузькі вулички і закидували їх коктейлями Молотова.

Що ж до агентів, то протестувальники відловлювали їх і жорстоко убивали: їх катували, забивали палицями або підвішували за ноги до дерев і стовпів. Демонстрантам вдалося убити щонайменше 30-х. Масові заворушення і сутички із радянськими військами тривали до 10 листопада. За той час загинули майже 700 червоноармійців і більше ніж 2,5 тисячі протестувальників.


Угорська революція / Фото AFP

На відміну від більшості історій, ця не має щасливого закінчення. Угорцям не вдалося добитися результату. Радянські військові придушили повстання.

Імре Надя арештували і повісили. Його спільників і найближчих соратників спіткала така ж доля. 26 тисяч людей відправили на лаву підсудних, 22 тисячі закинули у тюрми, 350 стратили, а 200 тисяч покинули країну як біженці. Угорщина продовжила жити під комунізмом аж до 1989 року. Коли в країні почалася "Осінь народів", але це вже зовсім інша історія.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Публичная пощечина Макрону и другие выходки: СМИ выяснили, что взбесило первую леди Франции
Telegraf
2025-07-17T14:51:07Z
Первое заявление Свириденко в должности премьер-министра Украины
Comments UA
2025-07-17T11:36:47Z
Украина получила неожиданного союзника в Белом доме: на Западе озвучили детали
Comments UA
2025-07-15T13:04:10Z
В кортеже Путина заметили скорую: пошли нехорошие слухи. ВИДЕО
Новости Украины
2025-07-16T18:57:01Z
Качка попытался убедить ЕС, что закон об "убийстве" НАБУ не вредит евроинтеграции
Европейская правда
2025-07-22T17:55:56Z
Суд арестовал руководителя подразделения НАБУ Магамедрасулова
Корреспондент
2025-07-22T17:27:57Z
Трамп может "поставить на колени" Путина и закончить войну: заявление Зеленского
Comments UA
2025-07-17T15:51:59Z
Удары по ТЦК координировались изменниками, которые отправляли сообщения в российские чат-боты — ЦПД
TSN
2025-07-08T19:09:49Z
СМИ узнали об изменениях в поставках Patriot Киеву
Корреспондент
2025-07-19T02:24:58Z
Покровское направление снова под массированными штурмами россиян
Новости Украины
2025-07-17T14:39:03Z
Двух подростков-партизан посмертно наградили
Корреспондент
2025-07-19T14:21:35Z
Гороскоп на 17 июля для всех знаков Зодиака: у кого будут проблемы с финансами
Comments UA
2025-07-16T17:51:09Z
В Киеве заметили людей со свастикой на одежде и флагах: что известно
Comments UA
2025-07-08T19:36:04Z
Какие документы проверяют на блокпостах: юрист раскрыла важную деталь
UAToday
2025-07-22T18:33:10Z
В Киеве из-за непогоды пострадали пятеро человек
Корреспондент
2025-07-22T18:21:07Z
Россияне убили пятерых жителей Константиновки
Корреспондент
2025-07-19T06:33:37Z
В ВСУ заявили о восстановлении позиций в Запорожье
Корреспондент
2025-07-19T17:09:12Z
В сердце Украины заметили пушистых "гостей": они способны нападать на людей
Telegraf
2025-07-15T22:31:21Z
Врач назвала среднюю продолжительность жизни мужчин в Украине: статистика впечатляет
TSN
2025-07-14T22:15:17Z
Как заставить помидоры покраснеть: действенные способы
Gazeta UA
2025-07-21T15:33:32Z
Как вода с медом с утра повлияет на здоровье: вы удивитесь
TSN
2025-07-20T09:09:20Z
Как вывести жирное пятно - простые и действенные способы
Gazeta UA
2025-07-13T20:22:13Z
Приправы, которые очищают организм от мусора
UAToday
2025-07-22T16:06:56Z
Диетологи назвали 5 причин, почему человек не худеет даже при дефиците калорий
UAToday
2025-07-22T16:06:35Z
В Украине заболеваемость корью выросла в 11 раз
Корреспондент
2025-07-22T12:36:45Z
Противораковые препараты остановили симптомы деменции - исследование
Корреспондент
2025-07-21T19:45:57Z
Какой напиток лучше пить утром: диетологи назвали два популярных напитка, которые вредят желудку, если их употреблять натощак
TSN
2025-07-21T15:33:45Z
Родился в Донецке, но стал путинистом: умер известный режиссер, снявший фильм "Мастер и Маргарита"
Telegraf
2025-07-17T10:18:58Z
Лорак в том числе: из азербайджанского фестиваля выгнали российских артистов
GlavRed
2025-07-17T10:21:54Z
Нельзя: Тодоренко снова не смотрела за детьми и нарвалась на жесткий отказ в РФ
GlavRed
2025-07-17T14:27:51Z
Известного украинского певца нагло ограбили в Италии: "Разбили стекло и украли все"
TSN
2025-07-13T16:45:12Z
Умер легендарный британский рок-музыкант Оззи Осборн
Корреспондент
2025-07-22T18:33:52Z
Футурама возвращается: 13-й сезон выйдет сразу
Корреспондент
2025-07-22T15:09:03Z
Гитаристка The Rasmus высказалась о визите в Украину
Корреспондент
2025-07-22T06:54:39Z
Хайди Клум очаровала редким кадром со взрослыми сыновьями
Апостроф
2025-07-10T08:15:43Z
Илона Гвоздева из "Тацы со звездами" неожиданно остановила свой развод: что решил суд и почему она молчит
Знай
2025-07-15T18:52:13Z
Что в сексе больше нравится мужчинам: честно, без мифов и стереотипов
Comments UA
2025-07-17T20:39:30Z
Нереальная вкуснота за 15 минут: приготовьте персиковые слойки с медом и мороженым
Telegraf
2025-07-12T09:15:40Z
С хрустящей корочкой и мягкая внутри: хитрость кулинаров, которая поможет идеально пожарить картошку
Gazeta UA
2025-07-20T09:30:22Z
Гороскоп для всех знаков зодиака на 10 июля 2025 года
Корреспондент
2025-07-09T08:09:52Z
Грубые ошибки при мариновании шашлыка, которые делают мясо сухим и безвкусным
UAToday
2025-07-22T18:00:23Z
Гороскоп на среду 23 июля 2025 года
UAToday
2025-07-22T16:06:55Z
Въезд в США обрастает налогом в $250: как новый сбор усложнит въезд иностранцам
UAToday
2025-07-22T16:06:01Z
Гороскоп для всех знаков зодиака на 23 июля 2025 года
Корреспондент
2025-07-22T07:54:23Z
Шампанское» из чернобровцев: не только интересно, но и очень вкусно
TSN
2025-07-21T15:33:14Z
Это единственный мост в Украине, который поворачивается: где он находится и как называется
Telegraf
2025-07-16T19:07:22Z
Индексация будет одинаковой для всех, независимо от профессии, - Екатерина Котенкова
Знай
2025-07-17T02:18:54Z
Украинских школьников за границей ждет дискриминация: учителя протестуют против новых правил МОН
Знай
2025-07-20T09:21:24Z
Польша требует от МОН переписать учебники истории Украины: что произошло
Фокус
2025-07-17T14:30:53Z
В России предлагают призывать в армию в течение всего года
Корреспондент
2025-07-22T16:54:06Z
В ГНСУ показали видео о российском "дронопаде"
Корреспондент
2025-07-22T14:57:27Z
За чем нельзя наблюдать 17 июля и что нужно отдать сегодня: приметы и запреты на Марины
Знай
2025-07-17T02:03:23Z
В Черкассах тренер проиграла в казино 1,35 млн грн, собранных на поездку детей в Грузию
Фокус
2025-07-17T20:57:44Z
В жизнь ворвутся проблемы и потеряете счастье: что нельзя делать 17 июля, приметы
GlavRed
2025-07-16T14:28:42Z
Лукашенко распорядился штрафовать магазины за отсутствие картофеля
Корреспондент
2025-07-19T00:24:57Z
Блокируют за "нетипичную активность": клиентам Ощадбанка массово замораживают карты
Знай
2025-07-16T12:37:23Z
Таможенные реестры: в Украине утвердили новые правила
Хвиля
2025-07-17T10:36:51Z
Украина с начала года получила 527 млн грн от аренды земель
Корреспондент
2025-07-17T14:18:49Z
Coca-Cola объявила о запуске нового напитка в США
Корреспондент
2025-07-22T17:09:15Z
AstraZeneca построит в США крупнейший в мире фармацевтический завод
Корреспондент
2025-07-22T14:36:35Z
"Успешно релоцировано в Германию": появились кадры взлета самолета, который заметили над Киевом
Фокус
2025-07-16T23:21:01Z
Доплаты к пенсии: на какую сумму могут рассчитывать пенсионеры в 70 лет
Знай
2025-07-16T18:07:28Z
Из-за новых налогов для добытчиков без работы могут остаться десятки тысяч человек – глава Федерации
Апостроф
2025-07-16T15:57:45Z
Надя Дорофеева показала фото с Усиком после блестящего боя и поделилась впечатлениями от встречи
TSN
2025-07-20T09:09:19Z
Погиб легендарный экстремал. ВИДЕО
Новости Украины
2025-07-17T22:51:29Z
Полюбил вас всех как родных: Лукас Васкес растрогал на церемонии прощания
Корреспондент
2025-07-17T14:30:50Z
Усик сделал символический жест перед реваншем с Дюбуа
Telegraf
2025-07-17T13:27:42Z
Стерлинг может попробовать силы в новом чемпионате
Корреспондент
2025-07-22T18:18:12Z
Английский клуб подписал контракт с Кристианом Шевченко
Корреспондент
2025-07-22T17:30:09Z
На этапе Бриллиантовой лиги в Лондоне украинка Левченко не выступит
Корреспондент
2025-07-18T19:54:57Z
Усик против Дюбуа: названа причина опоздания британца на бой
UAToday
2025-07-22T16:06:41Z
Оценена стоимость трансфера Кинарейкина в один из клубов Испании
Корреспондент
2025-07-22T16:00:55Z
Даже не убегал: новые подробности двойного расстрела на черниговском полигоне
TSN
2025-07-17T15:36:58Z
Россияне сообщают о взрывах в Подмосковье
Корреспондент
2025-07-18T03:45:47Z
В Украине продолжают исчезать дети: что произошло на Житомирщине
Comments UA
2025-07-16T19:21:42Z
Пограничники задержали 10 мужчин, которые платили криптовалютой за побег в Молдову
Новости Украины
2025-07-17T13:09:34Z
Полиция установила личность мужчины, который запускал салют в Буче
Корреспондент
2025-07-22T18:00:34Z
В Турции снова борются с масштабными лесными пожарами
Европейская правда
2025-07-22T16:25:59Z
Российский FPV-дрон атаковал автомобиль главного раввина Херсона
ZN UA
2025-07-17T22:39:39Z
В Северном море нашли британский корабль, затонувший в Первую мировую
Корреспондент
2025-07-22T03:39:45Z
Автобус с детьми слетел в кювет и перевернулся во Львовской области: что с пострадавшими
Telegraf
2025-07-09T20:18:18Z
Звук умирающего в Альпах ледника может заставить плакать кого угодно
Фокус
2025-07-09T12:09:04Z
Илон Маск оскандалился из-за размышлений своего чат-бота
Апостроф
2025-07-09T07:52:36Z
Землю снова атаковала магнитная буря красного уровня: сколько будет длиться шторм
Апостроф
2025-07-17T15:51:55Z
Новый рекорд производительности солнечных панелей Японии вызывал странный эффект: что случилось
Фокус
2025-07-17T15:51:42Z
Учёные вырастили водоросли в условиях Марса
UAToday
2025-07-22T16:06:46Z
Немецкому правительству разрешили вести Facebook-страницы
Европейская правда
2025-07-22T15:36:27Z
Летний комфорт в вашем доме: выбираем кондиционер
BigMir
2025-07-22T14:11:58Z
Казино от 1 гривны: как играть с минимальным бюджетом
VGorode
2025-07-22T12:33:50Z
Роль инновационных технологий в трансформации химической промышленности: пример «Химпрома» под руководством Егора Буркина
VGorode
2025-07-22T12:12:59Z
Ошибка, которая сжигает автомобильную электронику: как не уничтожить авто во время зарядки АКБ
UAToday
2025-07-22T16:06:16Z
Китайская BYD подтвердила запуск конкурента Bentley и Ferrari в Европе
Корреспондент
2025-07-21T18:30:40Z
На таком катался Американский жиголо. В Украине заметили изысканный ретро-спорткар
Telegraf
2025-07-21T14:18:57Z
Важно знать всем водителям: за какие нарушения с номерными знаками могут оштрафовать
Comments UA
2025-07-21T14:06:49Z
Бешеный спрос: подержанные электрокроссоверы Xiaomi стали дороже новых
Фокус
2025-07-21T10:57:50Z
В Украину завозят больше легковых автомобилей: какие авто выбирают украинцы
Comments UA
2025-07-21T10:27:04Z
Назвали бестселлеры новых легковушек на рынке - рейтинг
Gazeta UA
2025-07-21T10:03:36Z
Настоящий эксклюзив: в Украину привезли очень редкий спорткар Porsche на 500 сил
Фокус
2025-07-21T10:00:48Z
Двухколесный суперкар: создан уникальный мотоцикл Ferrari
Фокус
2025-07-20T07:27:34Z