MY.UAНовини
Спецслужба, яка поплатилась за допомогу Москві: моторошні факти про окупацію Угорщини
Спецслужба, яка поплатилась за допомогу Москві: моторошні факти про окупацію Угорщини

Спецслужба, яка поплатилась за допомогу Москві: моторошні факти про окупацію Угорщини

29 жовтня 1944 року радянські танки зайшли на територію окупованої німцями Угорщини. Запеклі бої, що тривали до 13 лютого забрали із собою сотні тисяч життів як військових, так і цивільних. Від Будапешту залишилися хіба руїни. Як комуністи жорстоко вставновлювали свої правила на території Угорщини та хто їм у цьому допомагав – читайте далі.

Однак навіть такий хаос дав угорцям надію на нове, мирне життя. Принаймні, вони так думали. Тоді червоноармійців вихваляли, як визволителів. Але падіння нацизму в країні швидко стало плацдармом для бурхливого охоплення комунізмом. Поки роздроблена і розбита Угорщина оговтувалася від втрат, "червоні" швидко почали перетворювати її на свій сателіт. Так почалося становлення комунізму в Будапешті. Про це йдеться в новому випуску програми "Спецслужби" на 24 каналі. 

Як і у всіх інших в "тиху" окупованих країнах, комуністи почали встановлювати свої порядки. Практично на всіх вулицях були спеціальні люди, які функціонували як рупори компартії – розповідали про світлі сторони і перспективи комуністичного режиму, вербували людей. Так вони готувалися до майбутніх виборів. 

Діяльність спецури AVO

Допомогу в цьому активно надавала угорська спецура AVO. Дехто із людей (переважно інтелектуали та Будапештський бомонд) знали, що на них чекатиме, якщо до влади прийде московський режим. Зрозуміло, що саме такими людьми насамперед займалася агентура – їм швидко прикривали рот.

"Всюди довкола мене лунала комуністична пропагандистська машина розповідаючи про те, як комунізм возвеличить усіх нас. В школі ми вчили російську, ходили на різні гуртки і ставали піонерами. Я тоді був малий і не знав, що таке пропаганда. Мама пояснила мені, що не всі слова можуть бути правдивими, тоді я почав слухати обережно", – пригадав угорець Мет Чакузі.

Після війни в Угорщині провели демократичні вибори. Та навіть машина пропаганди не допомогла комуністам отримати першість у парламенті. Вони набрали всього лише 17% голосів. Такої кількості було катастрофічно мало, аби загарбати владу і створити однопартійну систему управління.

Комунізм здавався недосяжною метою при такому сценарію. Хоча в Москві просто так здаватися наміру не мали і таки придумали, як отримати голоси людей. По-перше, вони вирішили скооперуватися із іншими партіями, діючи в коаліції. По-друге, реформувати спецслужбу.

Створення AVH та уряд Матьяша Ракоші

У Москві вважали що попередня спецслужба AVO не справилася зі своїм завданням по вербуванню людей та ліквідації критиків. Тому в Угорщині з'явилося нове відомство – AVH. Воно стало наступником попереднього органу, але вже повністю підконтрольне Москві та партії.

17% швидко почали рости із кожним днем. Все більше людей піддавались вербуванню комуністів. Все менше опозиціонерів критикували комунізм. Все просто – Москва поставила в Угорщині свою людину – Матьяша Ракоші. Той, руками агентів фізично прибирав незгідних із ним людей. Когось відправляли у концтабори, когось кидали на довічне за ґрати, а когось розстрілювали разом із родиною (аби потім не було ні свідків, ні тем для обговорення, які можуть призвести до повстання).


Матьяш Ракоші / Фото Вікіпедія

"Як і більшість людей у нашій країні, ми боялися бути викраденими вночі агентами спецслужби. Цей страх багатьох довів до самогубства. У той час агенти стратили більше ніж 2 тисячі людей. Я особисто ненавидів Ракоші і Радянський Союз. Замість того, щоб дати людям нормальне життя, вони тільки сіяли зерна повстання", – зазначив угорець Мет Чакузі.

Створення Угорської Народної Республіки

У серпні 1949 року Угорщина перетворилася в УНР – Угорську Народну Республіку. Каральна рука комуністичної партії не щадила практично нікого. Більшість затриманих були "козлами відпущення": невинних затримували та під тиском і катуваннями, вибивали із них зізнання. Коли когось убивали чи кидали за ґрати, діяльність спецслужб AVH прикривали схвальними статтями про досягнення Союзу в газетах чи на радіо.

"Якщо наприклад ваш сусід недолюблює вас, чи може йому не подобається ваш кіт, він міг запросто написати на вас заяву до секретної поліції. Він, нібито чув, що ви слухали "Радіо Свобода", чи "Голос Америки". Цього би вистачило, аби вам заборонили покидати країну, можливо навіть вільно навчатися і так далі. На вас би накладали різноманітні санкції, і ви ніколи би не дізналися, що саме ви зробили не так", – сказав соціальний психолог Джозеф Форгас.

Репресії та арешти опозиціонерів

Опозиціонерів і дисидентів відправляли у концтабори. Умови там були жахливі: люди помирали від катувань, відсутності їжі, антисанітарії та примусової роботи, яка практично ніколи не закінчувалася. Агенти AVH репресували 650 тисяч угорців, 400 тисяч опинилися за ґратами. Серед цивільних навіть існував жарт, що угорське суспільство ділиться на 3 категорії: ті хто вже ув'язнений, ті хто очікують на ув'язнення і ті що вже відсиділи.

Окрім тотального збору інформації, агенти AVH стежили за тим, щоб кожен угорець працював на благо країни і комунізму. Жінки і чоловіки в рівних умовах працювали на заводах, фермах і фабриках. Тих, хто відмовлявся працювати відправляли у концтабори, для них там швидко знаходилася робота. Тому вибору в людей особливого не було: або працювати за копійки, або відправлятися у "заслання".

"Дохід дуже падав. Заробити гроші стало тяжко. Купити той же зимовий кожух стало практично неможливо. Цілій родині доводилося працювати разом, щоб купити один кожух на сім'ю. А коли вони його купували, то працювати знову, щоб купити кожух іншому члену родини", – пригадав токарний оператор Денес Сегеді.

Найзапекліші вороги комунізму – журналісти

Серед найзапекліших ворогів комунізму були журналісти. Ось це – Едіт Бон, угорська журналістка, яка працювала на британське видання Daily Worker. У 1949 році вона приїхала у Будапешт по роботі. Однак її швидко арештували і без суду чи попереднього утримання, звинуватили у шпигунстві на користь Британії і кинули за ґрати з терміном довічне.


Едіт Боне / Скриншот з відео

Едіт утримували в камері-одиночці, без права відвідування гостей і виходу на вулицю. Це означало, що вона померла би у 4 стінах. Точніше, спочатку зійшла би з розуму, а вже потім померла. Щоб такого не сталося, вона згадувала вірші, сюжети, книги, робила різні розумові вправи на геометрію і лінгвістику. Кілька тижнів із ниток рішників вона плела мотузку, якою витягла залізну скобу із дверей. Заточила її об бетонну підлогу і пробила невеличку дірку в дверях щоб спостерігати за рухом у коридорі. Це допомогло тримати розум в тонусі. Її випустили із в'язниці у 1956 році в останні дні революції. Ті дні за ґратами вона згадувала із сумом на очах.

"Я не думаю, що угорці силою зможуть протистояти проти міці, якою володіють росіяни. Але я й не вірю що уряд, який є лише агентом іноземного окупанта, може керувати країною проти волі 98% її населення", – розповіла журналістка Едіт Бон.

Смерть Сталіна і відставка Ракоші

У березні 1953 року помер Сталін – уособлення страху і терору в соціалістичних країнах. Режим в Угорщині трохи ослаб. Адже жорстка рука Кремля карала непокірних тільки за наказом Віссаріоновича. В людей з'явилася надія на нормальне життя: без страху бути арештованим чи розстріляним.

На певний час і справді стало легше. 1953 року уряд тирана Матьяша Ракоші відсторонили і на його місце прийшов Імре Надь. Він не те що послабив хват, а й повернув життя людей більше до демократії. Наприклад, у концтаборах покращилися умови, люди перестали масово там помирати. Спецслужби уже не кидалися на першого зустрічного, який слухав "Голос Америки" чи "Радіо Свободу". Він потрохи перетворював комунізм на привабливу ідеологію, що мала всі шанси на успіх.


Імре Надь / Фото Вікіпедія

У Москві боялися, що пом'якшення правил призведуть до втрати контролю людей в Угорщині. Відповідно, комуністичний режим у країні впаде. Тому Імре Надя швидко змістили із посту глави Угорщини.

До влади знову повернувся Матьяш Ракоші. Злість за свою відставку він показував на цивільних. Повний контроль за населенням перетворився у "тотальний". На вулицях стало небезпечно говорити. Всюди могли бути інформатори. А за донесення на сусіда, друга чи члена родини уряд і спецслужби щедро винагороджували. Живучи в бідності і повному страху перед комунізмом обирати не доводилося: міг здати сусіда – здавав. За це отримував гроші чи матеріальні блага.

Надія на нормалізацію життя згасла остаточно. Ракоші ні на хвилину не ослабляв хват. Його бажання тримати владу в руках обумовлювалося не тільки ідеєю комунізму, а й власними переконаннями. Йому подобався необмежений вплив і авторитет. Будь-які спроби людей висловити своє невдоволення і намагання звернути увагу урядової верхівки миттєво стикалися зі сталевою рукою секретної поліції AVH.

Угорська революція

23 жовтня 1956 року угорці все ж наважилися на протест. Точніше, студенти. Спочатку вони просто зібралися на мирний марш сформувавши документ із вимогами до уряду. В ньому було 16 пунктів:

  • забезпечити свободу слова,
  • дати людям право на протести,
  • розформувати спецслужбу AVH;
  • сформувати новий уряд, який очолить Імре Надь (той, хто намагався лібералізувати Угорщину);
  • найголовніша вимога – росіян геть. Це гасло скандували десятки тисяч людей, що вийшли на протест.

В уряді такого свавілля і волевиявлення дозволити аж ніяк не могли, а тому на розгін відправили підрозділи AVH. Агентура і не збиралася "ізолювати" мирних протестувальників, вони одразу відкрили автоматний вогонь. Після того, як кількох демонстрантів розстріляли, люди почали озброюватися.

Так почалася революція в Угорщині. В Москві розуміли весь масштаб небезпеки, а тому відправили на допомогу загони Червоної армії і важку техніку: бронемашини і танкові дивізії. Протистояти такій техніці відкрито угорці не могли. Вони заманювали танки у вузькі вулички і закидували їх коктейлями Молотова.

Що ж до агентів, то протестувальники відловлювали їх і жорстоко убивали: їх катували, забивали палицями або підвішували за ноги до дерев і стовпів. Демонстрантам вдалося убити щонайменше 30-х. Масові заворушення і сутички із радянськими військами тривали до 10 листопада. За той час загинули майже 700 червоноармійців і більше ніж 2,5 тисячі протестувальників.


Угорська революція / Фото AFP

На відміну від більшості історій, ця не має щасливого закінчення. Угорцям не вдалося добитися результату. Радянські військові придушили повстання.

Імре Надя арештували і повісили. Його спільників і найближчих соратників спіткала така ж доля. 26 тисяч людей відправили на лаву підсудних, 22 тисячі закинули у тюрми, 350 стратили, а 200 тисяч покинули країну як біженці. Угорщина продовжила жити під комунізмом аж до 1989 року. Коли в країні почалася "Осінь народів", але це вже зовсім інша історія.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Головне – досягти своїх цілей: у Путіна зробили нову цинічну заяву про війну в Україні
24tv
2025-07-20T09:30:42Z
Помилок було декілька: Росія сама себе підставила на переговорах у Стамбулі
24tv
2025-07-24T08:57:59Z
Ліквідація незалежності НАБУ та САП: аудиторська рада Ukraine Facility не обмежилась "занепокоєнням"
ZN UA
2025-07-24T08:57:32Z
"Це ультиматум": в МЗС прокоментували вимоги росіян під час переговорів у Стамбулі
24tv
2025-07-24T08:57:19Z
Сенатори США застерегли Україну від підриву антикорупційного прогресу
Европейская правда
2025-07-24T08:55:54Z
Трамп фігурує у справі Епштейна — WSJ
iPress
2025-07-24T08:55:11Z
ЄС закликає Китай вплинути на росію і зупинити війну проти України
iPress
2025-07-24T08:54:57Z
"Це його право": у Білому домі пояснили, чому Трамп хоче керувати санкціями проти Росії
Telegraf
2025-07-24T08:54:52Z
Мерц і Макрон планують "інтенсивно поговорити" з Зеленським про боротьбу з корупцією
Европейская правда
2025-07-24T08:54:52Z
Футбольні хулігани, які стали героями: телеканал 2+2 покаже документальний фільм "Вогонь трибун"
GlavRed
2025-07-24T08:45:12Z
Стрижки 90-х повертаються в моду: ці зачіски підкреслять індивідуальність
24tv
2025-07-24T08:42:41Z
Лілія Ребрик з чоловіком і дітьми поїхала на відпочинок за кордон і показалася в літаку
TSN
2025-07-24T08:33:12Z
Джей Ло – 56: найяскравіші образи акторки
ГЛАВКОМ NET
2025-07-24T08:27:08Z
Чотири українські фільми потрапили до конкурсних програм кінофестивалю у Сараєві
Детектор М
2025-07-24T08:12:58Z
Називали "неонацистом" і забороняли його фільм про Донбас: як виглядає чоловік Супрун, з яким вона у шлюбі понад 30 років
Telegraf
2025-07-24T08:12:36Z
На Суспільному відбудеться премʼєра фільму «Шептицький. Між війною та вірою»
Детектор М
2025-07-24T08:03:30Z
Леся Нікітюк уперше після появи сина засвітилася на корпоративі у стильному образі
TSN
2025-07-24T07:51:59Z
«Казкове» весілля за $6,7 млн: донька Стіва Джобса виходить заміж
ГЛАВКОМ NET
2025-07-24T07:48:25Z
Росія вдарила по Харкову КАБами. Що відомо про влучання
Telegraf
2025-07-24T08:57:03Z
Окупанти масовано обстріляли ТЕС
ГЛАВКОМ NET
2025-07-24T08:54:25Z
Сарана дісталась моря: на пляжах Одеси помітили навалу небезпечних комах
Фокус
2025-07-24T08:42:16Z
Створюють тиск на всю дугу: под Покровськом РФ мають успіхи і просуваються до тилових доріг
Фокус
2025-07-24T08:42:11Z
Мазут із танкера «Волгонефть-212» продовжує виливатися у Чорне море
УкраинФорм
2025-07-24T08:40:47Z
Коли в Україні спаде спека: стала відома точна дата
GlavRed
2025-07-24T08:39:10Z
Окупанти ударили по портам та залізниці Одещини: пошкоджено зернові склади
AgroPortal
2025-07-24T08:30:04Z
На Харківщині росіяни атакували енергетичний об'єкт, – Терехов
24tv
2025-07-24T08:27:42Z
11 000 доларів за «підряд» на капремонті: судитимуть посадовця КП в Одеській області
Украина Криминальная
2025-07-24T08:27:35Z
Не можна ночувати та мати душ: чому в німців такі строгі обмеження щодо дачних будинків
24tv
2025-07-24T08:51:56Z
У домі пов'яли квіти: ось що це може означати для вашого життя
24tv
2025-07-24T08:42:56Z
Літо відкриттів: як BROCARD змінює уявлення про красу
TSN
2025-07-24T08:21:25Z
Дешевше за лимонад і краще освіжає: рецепт квасу з цикорію
24tv
2025-07-24T08:15:31Z
Де в Карпатах шукати Сріблясті водоспади та чому їх так називають
24tv
2025-07-24T07:54:28Z
Найжорстокіші знаки зодіаку: вони пригнічують волю інших і не вміють вибачати
TSN
2025-07-24T07:51:27Z
Де поставити мікрохвильовку на кухні – 3 місця, яких варто уникати
24tv
2025-07-24T07:30:49Z
Ніколи не купуйте цей чай — отримаєте хімію замість корисного напою
Telegraf
2025-07-24T07:09:07Z
Ніби на морі. Де на півночі України можна влаштувати класний пляжний відпочинок
Telegraf
2025-07-24T07:06:56Z
Кацурін назвав причину масового отруєння і розповів, що тепер буде з його рестораном
24tv
2025-07-24T08:57:47Z
Чим небезпечна сарана, яка атакувала Україну: що робити в разі нашестя сарани
GlavRed
2025-07-24T08:45:34Z
Прорив у біомедицині: вчені розробляють препарат, здатний уповільнити старіння
TSN
2025-07-24T08:21:02Z
Чи можуть яйця захистити від деменції
24tv
2025-07-24T08:06:01Z
Чи є сенс ходити не менше 7000 кроків на день: учені винесли остаточний вердикт
Фокус
2025-07-24T06:36:51Z
Шосте відчуття знаходиться в нашому кишківнику: мозок слухає розмови мікробів
Фокус
2025-07-24T06:36:13Z
Нинішнє покоління 60-річних відрізняється від попереднього: що з ним не так
Фокус
2025-07-24T05:42:43Z
Як безпечно купатись на річках і озерах: основні правила та поради
24tv
2025-07-24T04:33:38Z
Вчені встановили, скільки годин слід спати, щоб зберегти молодість і довго жити
TSN
2025-07-24T04:21:58Z
Нацрада скасувала конкурс на державний мультиплекс МХ-7
Детектор М
2025-07-24T08:57:37Z
Китай продає Росії двигуни для дронів під виглядом холодильників - ЗМІ
УкраинФорм
2025-07-24T08:54:57Z
Розкриті технічні характеристики індійського винищувача AMCA п’ятого покоління
InternetUA
2025-07-24T08:46:32Z
Ось ці 10 старовинних прізвищ давали найпривабливішим українцям: перевірте своє у списку
24tv
2025-07-24T08:45:51Z
Розміром з грейпфрут: найменша дитина у світі святкує перший день народження
Фокус
2025-07-24T08:42:06Z
В Україні хочуть змінити модель мобілізації: має задовольнити всіх
Знай
2025-07-24T08:36:57Z
Повністю китайський безпілотник вперше помітили в Україні, – The Telegraph
24tv
2025-07-24T08:27:57Z
Після масового отруєння Кацурін підтвердив відсутність медичних книг у персоналу: як він це пояснює
Фокус
2025-07-24T08:27:09Z
Турецькі розробники представили нову гіперзвукову ракету TRG-230-İHA
InternetUA
2025-07-24T08:19:22Z
У Миколаєві затримали агентів ФСБ, які готували подвійний теракт біля обласного ТЦК
УкраинФорм
2025-07-24T08:54:40Z
Групу шахраїв, організована уродженцем рф, заробляла на охочих незаконно перетнути кордон
Украина Криминальная
2025-07-24T08:48:56Z
Директора підприємства судитимуть за завдані громаді майже ₴500 тис. збитків під час ремонту доріг
Украина Криминальная
2025-07-24T08:36:07Z
Побитий, але не скорений. Як зараз виглядає легендарний "Привоз" після атаки
Telegraf
2025-07-24T08:33:48Z
В Одесі під завалами багатоповерхівки шукають людину, є ризик обвалення
УкраинФорм
2025-07-24T08:33:44Z
РФ вдарила КАБом по центру Харкова: є постраждалий
ГЛАВКОМ NET
2025-07-24T08:30:22Z
Після відмови припиняти вогонь: росіяни частково зруйнували легендарний Привоз
GlavRed
2025-07-24T08:27:45Z
Двоє шахраїв під виглядом ремонту комп’ютерної техніки ошукали пенсіонерів майже на мільйон гривень
Украина Криминальная
2025-07-24T08:18:45Z
Атака на Одесу: є поранені, зруйновано дев'ятиповерхівку
ГЛАВКОМ NET
2025-07-24T08:12:48Z
Нестеренко: Ми ні в якому разі не підтримуємо дії Партизана
Football.ua
2025-07-24T08:54:24Z
Гейдаров виборов золото Європейського юнацького олімпійського фестивалю
ГЛАВКОМ NET
2025-07-24T08:54:18Z
Олімпійський дебют та ігнор росіян: що відомо про нову чемпіонку світу Владу Харькову
24tv
2025-07-24T08:51:34Z
Феліш прагне до Бенфіки, угода з Челсі наближається
Football.ua
2025-07-24T08:49:14Z
«Я і домогосподарка, і головнокомандувачка армії». Президентка Мексики прокоментувала заяву відомого футболіста
ГЛАВКОМ NET
2025-07-24T08:45:50Z
Ас-Садд оголосив про підписання Фірміно
Football.ua
2025-07-24T08:40:42Z
45-річна старша сеста Серени Вільямс тріумфально почала виступ на турнірі WTA та встановила рекорд
Известия Киев
2025-07-24T08:36:56Z
Шешко може залишити РБ Лейпциг за €80 млн
Football.ua
2025-07-24T08:36:26Z
Визначився розклад матчів жіночої збірної у відборі на Євробаскет-2027
УкраинФорм
2025-07-24T08:30:07Z
Австралія почала рекордно експортувати руду: до чого тут Китай
24tv
2025-07-24T08:57:19Z
США і Китай готують новий етап діалогу
360ua.news
2025-07-24T08:51:39Z
Консервація огірків у розпалі. В Україні дефіцит солі, де купити
ГЛАВКОМ NET
2025-07-24T08:39:25Z
Експорт нафти Чорним морем заблокований через нові правила Путіна, – Reuters
24tv
2025-07-24T08:27:08Z
Ціни на чашку кави в Європі шокують покупців
ГЛАВКОМ NET
2025-07-24T08:24:06Z
Мобілізованим нагадали про податкові пільги: на що можна розраховувати
Знай
2025-07-24T08:06:17Z
Черговий фінансовий удар по Tesla: у США скасували важливий податок для автовиробників
AutoGeek
2025-07-24T08:03:56Z
Агро-Регіон автоматизує елеватори
AgroPortal
2025-07-24T08:00:35Z
Укрзалізниця отримає нові пасажирські вагони: деталі рекордного замовлення
Хвиля
2025-07-24T08:00:30Z
Видалена функція, яка всіх дратує, знову повертається на iPhone: що відомо
Фокус
2025-07-24T08:51:07Z
Творець DOOM Джон Ромеро здивував геймерів, розповівши як виник жанр симуляторів полювання
24tv
2025-07-24T08:51:06Z
Хакери зламали урядове агентство США, відповідальне за ядерну зброю
24tv
2025-07-24T08:36:15Z
Турецькі розробники представили перший у світі роботизований лазерний комплекс Alka-Kaplan для боротьби з дронами
InternetUA
2025-07-24T08:31:52Z
Революція в космічних і земних технологіях: новий сплав кидає виклик фізиці, що відомо
Фокус
2025-07-24T08:27:13Z
Нова технологія може відстежити вас навіть без телефону: як це працює
Фокус
2025-07-24T08:21:28Z
Нашестя сарани в Україні: експерти розповіли, як зупинити стрімке поширення шкідників
TSN
2025-07-24T08:21:22Z
Український виробник представив систему подачі набоїв "Мурена" — у чому її унікальність
InternetUA
2025-07-24T08:04:34Z
В Антарктиді знайшли невидимі каньйони: вони ведуть у глибину на 4 тис. метрів
Фокус
2025-07-24T08:00:38Z
Перші партії Нового CITROЁN C3 прибувають в Україну – запрошуємо до знайомства з найяскравішою новинкою сезону!
AutoCentre
2025-07-24T08:48:16Z
В Японії випустили дешевий гібрид Suzuki Jimny та класичного Chevrolet
Фокус
2025-07-24T08:30:52Z
Представлено найшвидший електромобіль Opel в історії: всі подробиці
ЗаРулем
2025-07-24T08:21:31Z
Дизельні авто в Україні втрачають популярність: які моделі купують у 2025 році
Фокус
2025-07-24T08:06:49Z
Розсекречено салон нового BMW X5
AutoCentre
2025-07-24T07:04:01Z
Унікальний лімузин на базі старого VW Beetle продають за $200 000
ЗаРулем
2025-07-24T06:54:06Z
Renault презентувала кросовер із заводським ГБО за $7300
AutoCentre
2025-07-24T06:13:24Z
Де зараз Міхаель Шумахер: у якому стані легенда Формули-1
24tv
2025-07-24T04:15:29Z
Тесла фіксує зниження обсягів продажів та прибутків
Топ Жир
2025-07-24T01:18:53Z