MY.UAНовини
Як повінь у Карпатах "змиває" екологів і екоактивістів
Як повінь у Карпатах "змиває" екологів і екоактивістів

Як повінь у Карпатах "змиває" екологів і екоактивістів

3 липня прем'єр-міністр України Денис Шмигаль звітуватиме у Верховній Раді про те, як відбувається ліквідація наслідків паводку на Заході України. Чи прийдуть у цей час під стіни парламенту екологічні активісти і екологи?

Потужні зливи, що розпочалися в Карпатах 20-21 червня, за кілька днів наробили дуже багато лиха. За попередніми даними Державної служби з надзвичайних ситуацій, 3 особи загинули і 1 зникла безвісти, підтоплено 349 населених пунктів (загалом – 14 456 будинків!), пошкоджено 653 кілометри автодоріг та 265 мостів (з них 95 – зруйновані майже вщент!). Ліквідація наслідків негоди йде повним ходом, але подекуди ще випадають дощі, і є загроза нових паводків. Тому уряд поки що навіть не може підрахувати всі збитки. Зараз говорять про суму понад 1 мільярд гривень. Але ця цифра точно зростатиме…

Президент Володимир Зеленський відверто заявив, що Україна чекає на міжнародну підтримку. Глава Кабміну Денис Шмигаль зізнався, що ситуація критична, і на подолання наслідків повені вже виділено з резервного фонду 754 мільйони гривень. А Міністерство закордонних справ звернулося за допомогою до Євросоюзу, НАТО і держав-партнерів.

Світ нас почув, і кілька країн вже відгукнулися. З Італії прибули два літаки з гуманітарною допомогою і технічними засобами для боротьби з водною стихією. Зі США та Ізраїлю незабаром надійдуть грошові транші, а Угорщина повідомила, що виділить 50 мільйонів доларів для будівництва доріг на Закарпатті. Обіцяють не залишити Україну насамоті з проблемами ще кілька країн…

Ліси безсилі?


Залишки лісів змивало з гір у села / Фото ДСНС 

Ліквідація наслідків стихії – справа, звісно, першочергова. Але українська влада також має розібратися врешті решт з дуже серйозним питанням – що робити, аби мінімізувати шкоду від паводків? Причому постановка питання має бути саме такою. Бо власне причини паводків давно відомі…

Україна щороку потерпає від затоплень – у різних регіонах, у більших чи менших масштабах. Так було і так, на жаль, буде. Порівняно недавно – в 1998 і 2008 роках – західні області пережили приблизно співмірні потужні паводки, що й цьогоріч. Тоді розроблялися цілі програми боротьби з "великою водою". Але, як бачимо, майже нічого не змінилося – знову Україна "тоне".

Зважаючи на це, дуже дивує позиція деяких експертів, які нині в один голос запевняють: карпатські ліси не могли стримати такі величезні опади, тому вирубка дерев не є головною причиною катастрофи.

Цим же аргументом захищався і вже колишній голова Державного агентства лісових ресурсів Андрій Заблоцький. (Його буквально напередодні, 2 липня, звільнено рішенням Кабміну. Причини зрозумілі...)

Ліс не може приборкати стихію гірських річок, – казав Заблоцький. – Ліс – не дамба для запобігання паводків і стримування такої кількості води. Тому заяви, що причиною повеней є вирубки – це маніпуляція і популізм.

Узагальнив ці сентенції на недавньому брифінгу Денис Шмигаль. На питання про можливий зв’язок між вирубкою лісів і підтопленнями прем’єр-міністр відповів:

Фактично, та норма опадів, яка випала за останні три дні, була в рази більшою, ніж може спожити цілий карпатський ліс, який не стримував ці потоки води. Це, напевно, питання вже більше до науки, як відбуваються трагедії, з чого вони беруться, які причини…

Проблема комплексна


Рятівники за роботою / Фото ДСНС

Такий підхід до проблеми дуже спрощений і докорінно неправильний. Зрозуміло, що карпатський ліс самотужки не може стримати воду, якщо за годину випадає 10-денна норма, а за два дні – місячна. Але! Належний стан лісового господарста став би ключовим фактором у комплексі заходів щодо протидії паводкам. Бо це комплексна проблема – і саме на це треба зважати. І враховувати інші важливі фактори. Адже, окрім вирубки лісів, підтопленням, так би мовити, "сприяють":

  • ерозія грунтів після вирубок, що дозволяє воді швидко потрапляти в річки
  • неякісне будівництво лісових доріг і відсутність на них водовідводу
  • несанкціонована меліорація і, як наслідок, знищення пойм річок
  • забудова заплав та прибережно-захисних смуг
  • хаотичне зведення гідроспоруд
  • неправильний забір гравію, що призводить до розмивання берегів
  • засміченість лісів, річок і берегів і т.п.

Якби держава комплексно (знову варто наголосити!) вирішувала всі питання (як це роблять у провідних країнах світу), то негативні наслідки паводків у Карпатах були б помітно меншими. Про це, до речі, ще в 2000 році писав академік Національної академії наук України Костянтин Ситник у своїй програмній статті "Знищення лісів та екологічні катастрофи". (Категорично рекомендуємо її для вивчення сучасним горе-чиновникам і експертам.)

Повінь у Карпатах: фотогалерея 

Фото ДСНС, Укрінформ і DW

Що робити владі?

Нині про влив вирубок лісів на масштаби паводків і про те, які превентивні заходи має вживати влада, не втомлюються нагадувати українські експерти Всесвітнього фонду дикої природи (WWF).

Вирубки лісу є однією з причин, що посилює саме вплив паводків, адже прискорює швидкість набору рівня води в річці, – кажуть у WWF-Україна. – Як це відбувається? При веденні лісового господарства мають місце різні типи рубок, однак значну частину займають саме суцільні – це рубки, під час яких весь деревостан вирубується повністю. У місцях суцільних рубок посилюється стік води, вона практично не затримується в ґрунті. Також варто зауважити про вплив на посилення паводку таких чинників, як наявність лісових доріг і трелювальних волок (шлях, яким тягнуть спиляні дерева чи вже розпиляні колоди), а також захаращеність потічків.


Водні потоки змивали навіть міцні залізниці / Фото ДСНС 

Експерти фонду також підготували список рекомендацій щодо заходів, які варто вжити владі для запобігання руйнівним наслідкам повеней, зокрема, в лісовій галузі:

  1. Повна заборона рубок у високогірних лісах, що розташовані на рівні 1100 і вище метрів над рівнем моря.
  2. Вздовж водотоків у штучних насадженнях слід проводити виключно вибіркові рубки з метою формування природних насаджень; повністю заборонити будь-які рубки над водотоками в природних лісах.
  3. Потрібно зменшувати долю і площу суцільних рубок, оскільки саме на таких територіях стік найшвидший.
  4. Треба оперативно прибирати рештки та заготовлену деревину після рубок, оскільки вони посилюють руйнівну силу води і призводять до пошкодження інфраструктури.
  5. Необхідно посилити контроль з боку компетентних органів під час здійснення лісогосподарської діяльності.
  6. Реформувати лісову галузь з відповідним розділенням функції охорони лісу від функції господарювання.
  7. Контролювати, щоб на місцях суцільних зрубів висаджувались або природно відновлювались породи дерев відповідно до висоти, де вони зростають.
  8. Дотримуватися Закону України "Про оцінку впливу на довкілля" і готувати якісні звіти при плануванні лісогосподарської діяльності.

"Якщо еколог отримує гроші…"


Стихія завдала величезних збитків / Фото Укрінформ 

Було б добре, аби експертів Всесвітнього фонду дикої природи підтримали екологічні активісти, одна з головних функцій яких, до речі – контролювати дії влади в галузі охорони довкілля. Саме тому ми розпочали цей матеріал із запитання: чи прийдуть екологи і екоактивісти під стіни Верховної Ради під час доповіді прем’єра Дениса Шмигаля щодо ліквідації наслідків повені?

Втім, нині це питання, мабуть, риторичне. Бо в Україні діяльність багатьох екоактивістів і екологів перетворилася на фарс. Вони беруть активну участь у проплачених акціях і пікетах, дають на замовлення фейкові коментарі для медіа – і, в той же час, заплющують очі на реальні проблеми. Скажімо, ви пам’ятаєте екологічні акції після недавніх жахливих лісових пожеж у Чорнобильській зоні та інших регіонах країни? Акцій не було. Ніяких. Ні в Києві, ні в "обгорілих" областях. А ситуація катастрофічна – вогонь знищує Україну так само регулярно, як і повені. Тому не варто чекати екомітингів і зараз. І саме тому екоактивісти та екологи також несуть величезну відповідальність за руйнівні повені в Карпатах – разом з владою і "чорними лісорубами".

Політолог Кирило Сазонов навіть назвав причини, чому деякі екологи "не помічають" вирубку дерев у Карпатах, а потім стається стихійне лихо.

Якщо еколог отримує гроші від компанії, яка купує вирубаний ліс, то, звичайно, він буде заплющувати очі на вирубування, – каже Сазонов. – Якщо еколог працює в системі держструктури і отримує гроші готівкою у вигляді корупційних конвертів від людей, які займаються вирубуванням, то він теж буде заплющувати очі… У результаті безвідповідальності та ігнорування проблеми владою та громадськими організаціями, які нібито борються за екологію, ми отримали такий результат.


Велика вода підтопила цілі села / Фото ДСНС 

Зате коли мова заходить про замовні мітинги чи передвиборчу агітацію – екологічні "діячі" часто на перших ролях. Їх безсоромно використовують політики (і влада, і опозиція), бізнесмени та чиновники. Бо тема охорони довкілля дуже серйозна, завжди на слуху і на неї чутливо реагує громадськість. Але "нерозбірлива" поведінка екоактивістів та екологів дискредитує як екорух, так і професію. А недовіра до них аж ніяк не сприяє вирішенню екологічних проблем в Україні, які ширяться зі швикістю карпатської повені.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Скільки в Україні пенсіонерів і скільки вони отримують
УкраинФорм
2025-07-15T12:15:39Z
Додаткова платіжка за газ: за що доведеться заплатити у 2025 році
24tv
2025-07-15T12:03:05Z
Ймовірність ведення мит на ріпак та сою впливає на ціну соняшнику
AgroPortal
2025-07-15T12:01:13Z
«Метінвест» має 4 тис. вакансій
ГЛАВКОМ NET
2025-07-15T11:57:51Z
Хіт літа за космічною ціною: скільки в Україні коштують сезонні продукти
GlavRed
2025-07-15T11:43:34Z
Meta інвестує сотні мільярдів доларів на створення «суперінтелекту» - Цукерберг
УкраинФорм
2025-07-15T11:37:51Z
Ціни на пальне на АЗС України стабілізувалися
УкраинФорм
2025-07-15T11:37:42Z
Соняшник в Україні почав поступово додавати в ціні
Agravery
2025-07-15T11:31:22Z
В Україні прогнозують рекордний урожай сої
AgroPortal
2025-07-15T11:30:42Z
У спортзал йти не треба: учені розказали, чоловіків з якою зовнішністю хочуть жінки
Фокус
2025-07-03T10:12:24Z
Рада розгляне законопроєкт, який дозволить збільшити закупівлю ліків для тяжкохворих пацієнтів - Гусак
УкраинФорм
2025-07-15T12:16:22Z
ГРВІ призвела до тяжкого захворювання: в Україні 6-річному Жені пересадили серце дорослої жінки
TSN
2025-07-15T11:00:14Z
Як правильно заморожувати персики: три способи, щоб не втратили смак, текстуру та аромат
Gazeta UA
2025-07-15T09:09:53Z
Різкі перепади погоди викликають головний біль: чи справді зміни провокують мігрень
Фокус
2025-07-15T08:51:39Z
Морозиво не допоможе. Що їсти та пити у спеку
ГЛАВКОМ NET
2025-07-15T08:45:11Z
6-річний Євген, якому пересадили серце, готується до виписки з лікарні
Комсомольская правда
2025-07-15T08:13:48Z
Крупа, яка допоможе знизити "поганий холестерин"
24tv
2025-07-15T08:12:57Z
Заспокоять та зволожать: три маски для обличчя, які захистять від сонця
Gazeta UA
2025-07-15T08:09:13Z
Глава МЗС Франції відвідає Україну 21 липня
Европейская правда
2025-07-15T12:13:52Z
Путін отримав черговий 50 денний карт-бланш
ГЛАВКОМ NET
2025-07-15T12:09:21Z
Українські хакери паралізували роботу одного з найбільших виробників дронів у Росії
УкраинФорм
2025-07-15T12:07:56Z
"Дроновий заслон". Єврокомісар звернувся до країн Балтії щодо загрози Росії
Лига
2025-07-15T12:04:32Z
Орбан хоче санкцій ЄС проти України через нібито смертельне побиття угорця в ТЦК
Европейская правда
2025-07-15T12:01:55Z
"Головна відьма України" назвала свої розцінки для нардепів: мова про десятки тисяч доларів
Фокус
2025-07-15T12:01:54Z
Політув'язнена Ірина Данилович надіслала посадовиці Європарламенту звернення щодо катувань в колонії РФ
УкраинФорм
2025-07-15T12:01:50Z
Spiegel розкрив, як по-новому Захід постачатиме зброю Україні
24tv
2025-07-15T11:57:40Z
Зеленський показав людей, з якими формує новий уряд
ГЛАВКОМ NET
2025-07-15T11:55:46Z
Грози, шквали вітру, а подекуди і град: у Львові оголосили штормове попередження
24tv
2025-07-15T12:07:50Z
Росія веде наступ на 11 напрямках
360ua.news
2025-07-15T12:01:40Z
Обмеження руху транспорту в Харкові: українцям розповіли про зміни, де неможливо проїхати
Политека
2025-07-15T12:01:39Z
На Київщині закрито проїзд аварійним мостом у Лебедівці
ГЛАВКОМ NET
2025-07-15T12:01:06Z
ДБР перевіряє інформацію щодо перевищення повноважень працівниками ТЦК у Чернігові
УкраинФорм
2025-07-15T11:58:47Z
Фіктивні водійські документи за хабарі – у Дніпрі повідомлено про підозру двом держслужбовцям
Украина Криминальная
2025-07-15T11:55:39Z
До України йде циклон: у низці областей пройдуть зливи, а спека не відступить
24tv
2025-07-15T11:51:23Z
Дніпровська міськрада вимагає знести забудови яхт-клубу «Січ»: що відомо про гучний скандал
ГЛАВКОМ NET
2025-07-15T11:48:48Z
Нова система оплати за проїзд у Дніпропетровській області: що змінилося для місцевих
Политека
2025-07-15T11:31:46Z
Трейлер авантюрної комедії « Грабіжник за покликанням»
Кино-Театр
2025-07-15T12:04:36Z
Жінка знайшла на розпродажі вінтажну сумку: її реальна вартість здивувала
Фокус
2025-07-15T11:37:39Z
Актор Едрієн Броуді став стажером на виробництві Porsche і зняв про це документальний фільм: відео
ZN UA
2025-07-15T11:37:38Z
Брітні Спірс стала мамою втретє
360ua.news
2025-07-15T11:37:19Z
Не минуло й року: Сєдокова показала "улюблене плече"
GlavRed
2025-07-15T11:25:20Z
"Красиві люди": Ольга Сумська захопила Мережу архівним знімком із чоловіком
GlavRed
2025-07-15T11:25:13Z
Легенда повертається: «Гладіатор-2» уже доступний для перегляду
GlavRed
2025-07-15T11:18:29Z
У популярному радянському фільмі раптово зникли згадки про Україну
Telegraf
2025-07-15T11:15:09Z
3 пари наймодніших босоніжок на літо: що купити на спекотну пору року
24tv
2025-07-15T11:06:28Z
У травні найвищий рівень дотримання професійних стандартів показали десять онлайн-медіа, — моніторинг ІМІ
Детектор М
2025-07-15T12:13:43Z
НАТО придбає для України нові ЗРК Patriot
AutoCentre
2025-07-15T12:13:32Z
Чи маєте ви корінне українське походження: відповідь криється у прізвищі
GlavRed
2025-07-15T12:13:30Z
Чоловік хотів приготувати яєчню на асфальті і був вражений результатом
Фокус
2025-07-15T12:10:26Z
Столичного екопрокурора подали на звільнення через те, що його дружина "засвітила" незадеклароване майно в шоу "Супермама"
Khreschatyk
2025-07-15T12:10:17Z
Чому 16 липня не можна шити і копати: яке церковне свято
GlavRed
2025-07-15T12:07:36Z
ППО перехопила майже 250 російських дронів
1News
2025-07-15T12:06:43Z
Щомісяця Росія набирає близько 25 тисяч солдатів: чи достатньо цього для проривів на фронті
24tv
2025-07-15T12:00:55Z
Майже 150 тисяч пенсіонерів призовного віку не служать в ЗСУ та отримують пільги
Фокус
2025-07-15T11:57:22Z
Штраф або в'язниця: у яких країнах можуть покарати за селфі
24tv
2025-07-15T12:13:56Z
Емоційні чи врівноважені: як визначити свої приховані риси характеру за допомогою чаю
Gazeta UA
2025-07-15T12:13:28Z
У колишній водонапірній вежі звели один із найвищих будинків у США
Фокус
2025-07-15T11:52:30Z
Подарує вдвічі більший врожай наступного року: як обрізати смородину влітку
Gazeta UA
2025-07-15T11:46:41Z
Спальня Емми Антонюк втілює ніжність у деталях: кадри інтимного простору блогерки
24tv
2025-07-15T11:27:24Z
Емоційні гойдалки: ТОП-6 пар знаків зодіаку, кому липень обіцяє драму у коханні
GlavRed
2025-07-15T11:25:51Z
Чому досвідчені господині обов’язково додають вершки у фарш для котлет: кулінарний секрет
TSN
2025-07-15T11:21:25Z
Ці 5 квітів можна посадити у липні: зацвітуть за лічені тижні
24tv
2025-07-15T11:12:49Z
Баклажани, які затьмарять м’ясо: цю страву ви готуватимете знову і знову
Telegraf
2025-07-15T11:12:09Z
В Івано-Франківську чоловік замовив вбивство колишньої дружини за 2000 доларів США
24tv
2025-07-15T12:13:28Z
Атака на Воронеж: кількість потерпілих пішла на десятки
1News
2025-07-15T12:04:29Z
Робітник демонтував себе з 7-го поверху разом з балконом: засудили його керівника
Фокус
2025-07-15T12:01:28Z
Судитимуть киянку, яка в п’яному стані підпалила сусідські двері та кидалась на поліцейського
Украина Криминальная
2025-07-15T11:52:43Z
В Албанії під час відпочинку загинула українка: деталі трагедії
TSN
2025-07-15T11:51:43Z
Агент Росії намагався підірвати багатоповерхівку у Рівному: його затримали
24tv
2025-07-15T11:48:34Z
У Чернігівському ТЦК пояснили бійку між військовими та цивільними
Комсомольская правда
2025-07-15T11:43:54Z
Парамедик отримав понад 10 років в’язниці за таємне введення жінці абортивного препарату
24tv
2025-07-15T11:30:18Z
Львів'янин порізав ножицями 13-річну дівчину, що хотіла йому допомогти: як покарають зловмисника
24tv
2025-07-15T11:30:14Z
В Одесі пройшов матч за участю ветеранів українського футболу
УкраинФорм
2025-07-15T12:13:15Z
Захисник ЛНЗ поповнив склад польського клубу
Football.ua
2025-07-15T12:10:48Z
Найприбутковіша в історії англійського футболу: "Манчестер Сіті" і Puma уклали угоду
24tv
2025-07-15T12:07:36Z
Дружина завжди поряд з чемпіоном: миловидні відео подружжя Усиків, які вірусились в мережі
24tv
2025-07-15T12:03:28Z
Лемар може покинути Атлетіко
Football.ua
2025-07-15T11:52:21Z
Футбольний клуб «Кривбас» підписав легіонера з Венесуели
УкраинФорм
2025-07-15T11:49:57Z
Легенда Мадридського Реала та збірної Хорватії Лука Модрич перейшов у Мілан
Известия Киев
2025-07-15T11:46:59Z
"Оселилися ящірки": стадіон, де стався кошмар Шовковського, перетворився на руїни
Telegraf
2025-07-15T11:46:25Z
Ліверпуль відхилив першу пропозицію Баварії щодо Діаса – The Athletic
Football.ua
2025-07-15T11:31:59Z
Скарби в сараї: на фермі знайшли покинуту колекцію рідкісних вінтажних авто
Фокус
2025-07-15T11:52:33Z
Українська капсула часу: виявлено 19-річний Lanos у заводському пакуванні
Фокус
2025-07-15T11:00:46Z
Google таємно значно покращив систему навігації у вашому Hyundai
Топ Жир
2025-07-15T10:48:25Z
Велика Британія повертає субсидії при купівлі електромобілів
AutoGeek
2025-07-15T10:33:30Z
Назвали найпопулярніші в Україні вживані авто зі США
Gazeta UA
2025-07-15T10:24:05Z
Land Rover Defender отримав яскраву версію із відкритим верхом
AutoCentre
2025-07-15T10:16:48Z
Запас ходу — 760 км: представлено стильний сімейний електромобіль Mercedes
Фокус
2025-07-15T10:15:07Z
Новий електричний 7-місний Kia коштує дешевше, ніж здається, і пропонує більше, ніж очікується
Топ Жир
2025-07-15T09:48:10Z
15 липня 1941 року: день, коли народився Jeep — символ витривалості, свободи й перемоги
AutoCentre
2025-07-15T09:45:01Z
Bell створить надшвидкий гвинтокрил нового покоління
InternetUA
2025-07-15T12:16:34Z
У Gmail виявили вразливість Gemini, яка дозволяє запускати фішингові атаки
Детектор М
2025-07-15T12:01:58Z
Розлили рідину на ноутбук: що робити і чи є шанси врятувати гаджет
InternetUA
2025-07-15T12:01:34Z
Яка риба водиться у Чорнобильській зоні: науковці виявили цікавий факт
ГЛАВКОМ NET
2025-07-15T12:00:38Z
Найбільш рухомий лоб на Землі використовують для привітання і флірту: кому він належить
Фокус
2025-07-15T11:55:59Z
Японія встановила новий рекорд швидкості інтернету
24tv
2025-07-15T11:37:14Z
Поведінка зірки допомогла виявити величезну планету: що її ріднить із Землею
Фокус
2025-07-15T11:31:58Z
Знайдено причину несподіваного прискорення потепління Землі: підозрюють чисте повітря Китаю
Фокус
2025-07-15T11:27:55Z
Для смартфонів Samsung повернеться аксесуар, якого всім не вистачало
Фокус
2025-07-15T11:21:50Z