MY.UAНовини
Важка невагомість: історія космічного туалету від першого польоту до МКС
Важка невагомість: історія космічного туалету від першого польоту до МКС

Важка невагомість: історія космічного туалету від першого польоту до МКС

Більш ніж піввікова історія космічних польотів зберігає досить цікавих історій про найрізноманітніші моменти з життя астронавтів. Справді, будь-які труднощі тут на Землі не значні у порівнянніз випробуваннями що випали на долю перших астронавтів. Сьогодні розповідаємо про історію космічного туалету.

Політ Алана Шепарда й Гаса Гріссома

Історія туалету для астронавтів бере початок 5 травня 1961 році. NASA готується запустити людину у космос – ракета на стартовому столі, очі телеглядачів прикуті до телеекранів, всередині капсули корабля Freedom 7 перебуває астронавт Алан Шепард. У той час, як всіх цікавить про що ж думає Шепард у цю історичну мить, сам Алан не може думати ні про що інше, окрім нестерпного бажання спорожнити сечовий міхур.

Вся складність ситуації, у якій перебуває американський астронавт у тому, що політ був розрахований на 15 хвилин, відтак можливості сходити в туалет не передбачалося. Однак через додаткові перевірки та погодні умови старт постійно відкладався і все затягнулося. Перед командою постала позаштатна проблема, яку потрібно було вирішувати негайно. Врешті фахівці прийняли ризиковане рішення та скомандували Шепарду сходити прямо у скафандр.


Американський Астронавт Алан Шепард

Варто зазначити, що це могло стати причиною відмови датчиків телеметрії, проблем з системою терморегуляції скафандра, а в найгіршому випадку – короткого замикання. Альтернативою було лише скасування польоту. Однак, враховуючи публічність запуску, фахівці NASA все ж вирішили ризикнути і все обійшлося.

Другий американський астронавт – Гас Гріссом – до таких проблем вже був готовий. На нього одягнули двошарове трико складене з прокладок (дорослих підгузків тоді ще не винайшли), щоб сеча містилася між шарами.

Таке вирішення проблеми можна назвати швидше невдалим, і вже до першого орбітального польоту Джона Гленна NASA підготувалося серйозніше.

З цим потрібно щось робити

У NASA зрозуміли, що потрібно ретельніше подумати над тим, як астронавти будуть ходити в туалет у космосі, проте рішення агентству далося дуже непросто.

Протягом наступних років фахівці з NASA пропонували безліч способів вирішення проблеми. Першим більш-менш зручним способом помочитися на орбіті став сечоприймач (UCD - Urine Collection Device) виготовлений з презерватива, трубки та ємності для сечі.


Urine Collection Device – перший зручний спосіб помочитися у космосі

Однак такий спосіб сходити в туалет був придатним лише для коротких польотів у космос. Політ кораблів "Джеміні" займав до двох тижнів, і тут вже одним UCD було не обійтися.

Взагалі сам, UCD нікуди не подівся, його використовували на кораблях "Джеміні", "Аполлон" і "Спейс Шаттл" на старті. Астронавти-чоловіки проходили процедуру підбору презерватива до UCD і могли вибирати, стартувати з UCD або памперсом. Однак вже на орбіті треба було використовувати якийсь довготриваліший туалет.


Так виглядав USD на кораблях "Джеміні"

Початкова конструкція вимагала, щоб астронавт мочився в сечоприймач одночасно створюючи тягу вручну розтягуючи приймальний пристрій.


Початкова система сечоприймача

Ідея виявилася м'яко кажучи провальною. По-перше, тягнути забезпечувати тягу самостійно було практично неможливо, потрібна була допомога другого астронавта. По-друге, система часто викидала сечу замість всмоктування – одного необережного руху було достатньо для створення надлишкового тиску, а не розрідження.

Починаючи з "Джеміні-V" систему змінили – сечоприймач зробили припасованим і його потрібно було одягати як презерватив. В шланг додали зворотний клапан, що захищав від викидів сечі, а приймальний пристрій замінили на просту м'яку ємність.


Допрацьована система сечоприймача

У такому вигляді система була більш-менш придатною для використання. Починаючи з "Джеміні" сечу (крім невеликих пакетів для подальшого медичного аналізу) не зберігали на борту, а скидали через спеціальний клапан з підігрівом (рідина у вакуумі миттєво випаровується і перетворюється на лід, без підігріву клапан просто б забило). 

Дієта американських астронавтів

Якщо вирішити проблему збору сечі було відносно простим завданням, то "сходити по-великому" для американських астронавтів було завданням не простим. Для цього використовували спеціальні пакети з внутрішніми стінками, покритими абсорбуючим матеріалом. Пакет мав спеціальну клейку поверхню та кріпився на сідниці.

Після полегшення астронавт спеціальним виступом пакета очищався, та проштовхував кал всередину, потім акуратно відклеював пакет, додавав всередину консервант та перемішував – це було необхідно для того, щоб вбити бактерії, також це не дозволяло утворюватися газам.

Після цього надходила черга туалетного паперу та вологих серветок. Лише після усіх цих маніпуляцій астронавт викидав все у сміттєвий бак.

Загалом вся процедура займала приблизно 45 хвилин, і не було жодної змоги не заповнити кабіну неприємними запахами. Для приватності під час цього процесу астронавтам дозволяли вимикати бортову відеокамеру.


Пакет для дефекації, яким користувалися астронавти

Аби процес дефекації у астронавтів проходив безпроблемно, за три дні до польоту їх переводили на спеціальну дієту, яка скорочувала обсяг калових мас. У разі затримки польоту (а таке було регулярно), дієта продовжувалася. Почасти це дозволяло астронавтам обійтися лише збірником сечі.

Програма "Аполлон" базувалася на напрацюваннях "Джеміні". Рідкі відходи збиралися в такі ж приймачі з ємностями і скиданням за борт. На кожного астронавта було розраховано запас в 10 змінних манжет для сечоприймача. Похід "по-великому" також не пережив суттєвих змін – астронавти продовжували використовувати спеціальні пакети.

Після завершення місій "Аполлон" у 1975 році інженери агентства зізналися, що дефекація та сечовипускання "є вкрай серйозними та проблемними аспектами, які супроводжують кожну космічну подорож".

Від підгузків та сечоприймачів перейшли до підвісних унітазів та повноцінної системи санвузла вартістю 19 мільйонів доларів, щоправда, розроблені вони були не в NASA. Зараз ходити в туалет у космосі стало набагато комфортніше, але був час, коли цей процес виглядав, скоріше, як катування, а не полегшення.

Тим часом в Союзі

Варто зазначити, що радянські фахівці були більш завбачливими та підійшли до вирішення проблеми походу в туалет у космосі ще перед польотом першої людини. Відтак Юрій Гагарін під час своєї 108-хвилинної прогулянки у космос і назад вже мав можливість сходити в туалет, як йому було потрібно.

Конструкція системи була порівняно простою: вентилятор створював потік повітря, який втягував відходи і не давав їм розлітатися кораблем. Рідкі фракції трубою потрапляли до збірника сечі і фіксувалися в губчатому матеріалі, тверді фракції затримувалися у збірнику калових мас в змінному пакеті. Потім пакет закривався і забирався у відсік для відходів. Повітряний фільтр забезпечував очищення повітря від неприємного запаху.


1 – приймач; 2 – збір урини; 3 – повітряний фільтр; 4 – вентилятор; 5 – збір калових мас; 6 – вихід чистого повітря; 7 – гнучкий шланг; 8 – сигнальна лампа.

Великою перевагою туалету була можливістю використання як чоловіками, так і жінками – це забезпечували змінні насадки.


Насадка для чоловіків та для жінок

Зрештою початкова конструкція не сильно змінилася та вже понад півстоліття використовується в тому числі і на кораблях "Союз". Туалети радянських космічних станцій та на МКС працюють на тому ж принципі і відрізняються лише повноцінним сидінням та складнішою системою обробки рідких відходів.


Туалет на МКС: модуль "Зоря" та модуль Destiny

Американська станція Skylab та Space Shuttle

Лише на першій американській орбітальній станції. яка перебувала на навколоземній орбіті з 1973 по 1979 роки вдалося розробити системи санвузлів, що справді підвищили комфорт астронавтів у космосі.

Відмінність від радянських аналогів було застосування таких же манжет, як і на "Аполлоні". Однак система на базі вентилятора надійно створювала розрідження для всмоктування сечі. Щодо збору твердих відходів то тут астронавти отримали майже повноцінний туалет зі змінними мішками.

Значно технологічнішим був санвузол на кораблі Space Shuttle, хоча і він мав свої чималі недоліки. 

Початкова ідея була чудова. Все було задумано так, щоб потоки повітря самі поміщати фекалії в приймальний пристрій без залучення  астронавта. Однак домогтися надійної роботи не вдалося – тверді відходи постійно зачіпали стінки тунелю, і астронавтам доводилося постійно його чистити.


Туалет на кораблі Space Shuttle

Система упакування фекалій працювала недостатньо надійно, туалет досить регулярно виходив з ладу. Також, для користування туалетом доводилося проходити спеціальну підготовку. На тренажері в тунелі стояла камера з підсвічуванням. Перед обличчям астронавта стояв монітор з прицілом. Тренування полягало у тому, щоб помістити сідниці в приціл і запам'ятати правильне положення тіла.

У порівнянні з попередніми космічними туалетами система була прогресивною, вентилятор і змінні насадки дозволяли користуватися туалетом як чоловікам так жінкам. Але туалет вийшов занадто складним і недостатньо надійним. За спогадами астронавта Майка Маллейна перед користуванням туалетом найкраще було повністю роздягтися.

Відео демонструє тренувальну систему туалету Space Shuttle

Новий туалет для МКС

Стара система управління відходами на МКС вже давно вимагала заміни на сучасну. У листопаді минулого року астронавти пережили справжню кризу через те, що на космічній станції вийшли з ладу всі туалети. Тоді американський санвузол не працював через постійну індикацію, яка повідомляла про несправності, а російський – сигналізував про переповнений бак збору відходів.

Зразки універсальної системи управління відходами (UWMS) були закуплені ще у 2015 році, її інтеграція з МКС буде здійснюватися до кінця року. Новий туалет радикально відрізняється від старого меншою масою, наявністю дозуючого насоса та пристроєм для попередньої обробки сечі, за допомогою якого відходи життєдіяльності можна буде ефективно переробити у воду.


Новий туалет для МКС відрізняється габаритами, комфортом та принципом роботи

За словами інженерів NASA, нова туалетна система комфортніша для використання екіпажем космічної станції, до якого входять як чоловіки так і жінки. Туалет отримав змінену форму сидіння, адаптовану під кожного члена екіпажу. Планується, що UWMS буде поставлена ​​не лише на МКС, а й у рамках інших місій, у зв'язку з чим туалети будуть обслуговуватися за єдиним стандартом.

Поточний туалет на космічній станції був розроблений ще у 90-х роках і не відповідає всім технічним вимогам. Зокрема, під час регулювання обладнання є ризик поломки збирача твердих мас у контейнери та забруднення МКС.

Виклики майбутнього

Історія космічних досягнень людства поставала перед незліченною кількістю перепон. Астронавтам доводилося терміти чимало незручностей не останньою серед яких був похід у туалет в умовах невагомості. На щастя на сьогодні як екіпаж МКС так члени екіпажу нового корабля Crew Dragon мають змогу порівняно безпроблемно скористатися санвузлом, поза тим цей процес і досі залишається не лише інтимним, але й забирає чимало часу та потребує підготовки й особливих маніпуляцій.

Проте прогрес не стоїть на місці і проблему туалету у космосі майже вирішили, однак фахівцям NASA та іншим вченим доведеться постати перед новими викликами пов'язаними з туалетом в умовах невагомості, а можливо й в умовах гравітації на Місяці та Марсі.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Украинка сорвала выступление Навальной на конференции в Лиссабоне
Comments UA
2024-11-12T14:09:13Z
Названы три кандидатуры на должность посла Украины в США
Апостроф
2024-11-12T16:48:41Z
Назван план прекращения огня в Украине, который рассматривает Трамп
Comments UA
2024-11-13T07:33:34Z
Савченко написала на Безуглую заявление в Госбюро расследований и СБУ: в чем обвиняет
Апостроф
2024-11-13T12:36:30Z
Сенат США требует проверить контакты Маска с Россией
Корреспондент
2024-11-15T22:51:52Z
МИД раскритиковал разговор Шольца с Путиным
Comments UA
2024-11-15T22:45:17Z
«Не дай Бог» — Лукашенка рассказал, кого нельзя избирать президентом
ZN UA
2024-11-14T22:02:11Z
Дочь Илона Маска объявила об отъезде из США после победы Трампа
Корреспондент
2024-11-08T10:42:30Z
Нарушит еще одну традицию: Мелания Трамп не переедет за мужем в Белый дом
Фокус
2024-11-13T14:35:03Z
На фоне слухов о проблемах в браке одинокую Пугачеву поймали во время прогулки
Comments UA
2024-11-11T21:51:15Z
Врачи не давали сроков: любимица публики Ада Роговцева оказалась в больнице
GlavRed
2024-11-14T17:06:51Z
Помешан на костях: психологи выяснили животную страсть Леонардо Ди Каприо к юным любовницам
Знай
2024-11-03T13:51:24Z
"Думал, погибну много раз": американский стендап-комик побывал в Харькове во время обстрела
Апостроф
2024-11-14T10:15:39Z
У Аллы Пугачевой поставили на место пропагандистов
Comments UA
2024-11-15T21:27:11Z
Громко и с удовольствием: Алсу рассказала, как отметила развод с Абрамовым
GlavRed
2024-11-15T21:12:53Z
Моника Беллуччи снялась для китайского глянца
Фокус
2024-11-06T13:45:09Z
69-летняя Вупи Голдберг пожаловалась, что не может уйти на пенсию: в чем причина
Фокус
2024-11-14T09:45:42Z
Врачи не давали сроков: легендарная украинская актриса оказалась в больнице
Comments UA
2024-11-14T20:15:39Z
Состарит, убьет потомство и разовьет рак: ученые раскрыли новые опасности курения марихуаны
Фокус
2024-11-15T19:51:31Z
Найден самый ранний признак деменции: многие с ним сталкиваются, и не один раз
Фокус
2024-11-11T09:51:52Z
Формула "10-3-2-1-0": ученые вывели беспроигрышное уравнение для здорового сна
Фокус
2024-11-13T10:36:35Z
Госпитализации упали на 63%: ученые узнали новый метод борьбы с COVID-19
Фокус
2024-11-07T16:51:30Z
Адские муки, которые часто игнорируют: ученые рассказали об опасном расстройстве у женщин
Фокус
2024-11-15T21:57:43Z
Лучшие продукты для мозга и хорошего настроения по мнению гарвардской диетологии
UAToday
2024-11-15T20:30:07Z
Содержат скрытый сахар: 3 продукта, которые вредят здоровью мозга
Фокус
2024-11-13T17:27:00Z
В Украине заменят МСЭК новым механизмом, который позволит проходить медкомиссию заочно, - Шмыгаль
Комсомольская правда
2024-11-12T16:19:43Z
Как бросить курить и не набрать вес: пошаговая инструкция
Marie Claire
2024-11-14T13:01:50Z
В Курской области удалось вырвать из окружения 16 бойцов ВСУ
ZN UA
2024-11-15T18:54:19Z
В Кривом Роге прощаются с погибшей семьей - Еленой Кулик и ее детьми
Апостроф
2024-11-14T13:54:53Z
8 ноября: церковный праздник сегодня, что считается грехом в этот день
UAToday
2024-11-08T05:03:55Z
ЦПД: Солдаты КНДР попали под обстрел в Курской области
Корреспондент
2024-11-04T11:46:11Z
Еврокомиссия одобрила финансирование пяти трансграничных проектов для усиления обороны
Хвиля
2024-11-15T22:12:04Z
Россия не смогла вывести в море свой самый мощный корабль
Новости Украины
2024-11-15T22:03:17Z
В Ассоциации городов заявили об оттоке украинцев на оккупированные территории
Корреспондент
2024-11-12T17:58:17Z
На семью - 18 500 гривен: украинцев регистрируют на новые "зимние" выплаты
Знай
2024-11-15T04:21:06Z
Точность до 1 метра, поражает движущиеся цели: Франция произведет бомбы AASM для Украины
Фокус
2024-11-12T15:27:21Z
Отключение света и графики поставки газа: что ждет украинцев этой зимой
Знай
2024-11-08T04:36:37Z
Почему в Украине стремительно растут цены: банкир Фурса ошарашил ответом
Comments UA
2024-11-12T15:18:16Z
Присвоили 5,8 млрд грн: менеджеры нефтеперерабатывающей компании получили подозрения
Апостроф
2024-11-07T21:45:13Z
Минимальный взнос при полученных пенсиях возрос: что ждать украинцам с ноября
Знай
2024-11-04T20:12:39Z
Гетманцев назвал сумму поступлений в госбюджет от детенизации
Корреспондент
2024-11-15T22:09:43Z
Украина и ЕС модернизируют пункт пропуска на границе с Венгрией
Хвиля
2024-11-15T21:06:28Z
Объединит солнце и волны: новый генератор сделает "зеленую" электроэнергию дешевле
Фокус
2024-11-08T10:12:14Z
Кабмин в очередной раз перенес повышение зарплат учителям
Апостроф
2024-11-12T14:04:44Z
РФ ограничила экспорт обогащенного урана в США
Корреспондент
2024-11-15T20:48:21Z
Психотерапевт - о разговорах с бойцами на "нуле": Лучше молчать в трубку, чем не звонить вообще
Комсомольская правда
2024-11-08T05:03:43Z
Срочно делайте, иначе останетесь без винограда: бюджетные средства обработки лозы
Знай
2024-11-12T16:51:31Z
Гороскоп на завтра 14 ноября: Львам - сюрпризы, Весам - большая удача
GlavRed
2024-11-13T07:28:09Z
Как распознать настоящего мужчину: главные принципы и привычки
Comments UA
2024-11-08T04:12:42Z
Энергичное полнолуние ноября? Полнолуние в Овне — это один из самых энергичных знаков зодиака
Фокус
2024-11-15T16:00:22Z
Готовимся к выходным со вкусом: рецепт быстрых ленивых роллов
Фокус
2024-11-15T13:27:30Z
Идеальный хруст: здоровый способ вкусно приготовить бекон от шеф-повара
Marie Claire
2024-11-08T03:00:33Z
Диетические котлеты из индейки в духовке: получается некалорийно и очень вкусно
Фокус
2024-11-08T05:06:37Z
Черная Пятница: Cкидки на туристическое снаряжение до 70%
Корреспондент
2024-11-15T13:15:02Z
"Боже, какой я была глупой": Ярослава Магучих изменила свои планы по рождению ребенка
Апостроф
2024-11-12T19:06:04Z
Находился в коме: стали известны подробности смерти боксера Вячеслава Узелкова
Комсомольская правда
2024-11-12T10:12:13Z
Из Украины сбежали двое хоккеистов, не вернувшись домой после игр Континентального кубка
Комсомольская правда
2024-11-02T14:33:49Z
Эннис рассказал о плане на поединок с Чухаджяном
Корреспондент
2024-11-02T10:12:37Z
Жизнь Джейка Пола вне ринга: с кем встречается и чем владеет скандальный боксер-блогер
Фокус
2024-11-15T20:12:29Z
"Он должен умереть": Джейк Пол пообещал убить Майка Тайсона за пощечину перед боем
Фокус
2024-11-15T16:27:39Z
Украина добыла разгромную победу в отборе на женский Евробаскет
Корреспондент
2024-11-08T10:04:17Z
Футбол Грузия – Украина: что сказал Ребров, подробности перед матчем 67 и 25 команд ФИФА
Фокус
2024-11-15T14:42:20Z
Футболист по УПЛ оформил дубль в матче за сборную
Корреспондент
2024-11-15T14:37:45Z
Россияне топчутся на собственных труппах: что происходит под Купянском
Comments UA
2024-11-12T14:21:04Z
Оккупанты нанесли удар по жилому дому в Харькове: есть разрушения и пострадавшие
Хвиля
2024-11-08T06:21:31Z
В Севастополе подорвали авто капитана первого ранга Черноморского флота РФ. Тот не выжил
ZN UA
2024-11-13T11:27:00Z
Последствия массированной атаки оккупантов на Одессу: множество разрушений
Comments UA
2024-11-08T07:39:47Z
ВСУ сражаются как львы: враг усилил наступление на Курахово
Comments UA
2024-11-15T22:15:18Z
"Ключи" от Купянска мы отдали противнику: эксперт рассказал о "слабых местах" обороны ВСУ
Новости Украины
2024-11-15T21:18:37Z
Попытка войти в Купянск. Опасный прорыв россиян
Корреспондент
2024-11-14T22:06:59Z
В Крыму взорвался бензовоз и вспыхнул пожар
Корреспондент
2024-11-12T14:13:10Z
Вражеский удар по Одессе: есть погибшая и раненые
Хвиля
2024-11-15T03:18:04Z
Норвежские рыбаки "поймали" в свои сети американскую атомную субмарину
Европейская правда
2024-11-15T12:58:02Z
Стрельба под Киевом: в Сухопутных войсках сделали заявление
Апостроф
2024-11-15T18:21:47Z
"Сходка" в колонии Черкасской области: суд арестовал руководителя заведения
Корреспондент
2024-11-15T12:39:14Z
Шокирующие факты насилия и "лечения" психотропами в школе на Тернопольщине: результаты проверки
Comments UA
2024-11-15T12:27:37Z
В Одессе маленькая девочка обворовала магазин на 2 тысячи: суд принял решение
Политека
2024-11-15T12:01:21Z
В Житомирской области экс-налоговик два года обманом незаконно получал зарплату военного
Известия Киев
2024-11-15T11:31:48Z
Схема нелегального пересечения границы: задержан пограничник и его сообщники
Comments UA
2024-11-15T10:54:58Z
В ДТП в Тунисе погиб полтавский застройщик
Апостроф
2024-11-15T10:09:44Z
На трассе Киев - Чоп в направлении столицы перекрыли дорогу
Апостроф
2024-11-15T09:33:41Z
"Пожалуйста, умри": искусственный интеллект устал от вопросов и нахамил пользователю
Фокус
2024-11-14T15:06:56Z
Киевстар обещает безлимитный интернет за 1 гривну: как получить
Знай
2024-11-04T18:06:55Z
Глава Xbox Фил Спенсер раскритиковал дорогие консоли — высокие цены не будут способствовать росту индустрии
GameMag
2024-11-15T22:25:17Z
Half-Life 2 исполнилось 20 лет: Valve выпустила юбилейное обновление и сделала игру бесплатной
GameMag
2024-11-15T22:19:04Z
Дополнение Moana 2 теперь в Minecraft – Mojang Studios "подогревает" интерес к выходящему мультфильму
Знай
2024-11-15T20:51:59Z
Японский школьник и призраки: Обзор Last Time I Saw You
GameMag
2024-11-15T20:33:06Z
Известный производитель игрушек случайно напечатал на упаковках кукол ссылку сайта для взрослых
Известия Киев
2024-11-15T18:34:08Z
Топ-7 странных технологий для смартфонов: от выдвижных камер до самоделок
Фокус
2024-11-15T18:21:51Z
Писатель Стивен Кинг покидает соцсеть X
Comments UA
2024-11-15T18:15:32Z
В Запорожье из "Славуты" сделали элитное купе: не ври, ты тоже всегда хотел себе такую
Знай
2024-11-15T18:51:47Z
Механики молчат об этом: эксперт рассказал о секретном пространстве в автомобиле
Фокус
2024-11-15T15:57:20Z
Штраф за превышение скорости можно отменить: какими лазейками пользуются водители
Знай
2024-11-15T12:51:27Z
Водители попадут в новое налоговое ярмо: кто заплатит за свой автомобиль сумасшедшие деньги
Знай
2024-11-15T07:21:09Z
Отец купил любимой 6-летней дочери уникальное авто - повзрослев, девушка выручила 1,2 млн грн
Знай
2024-11-15T05:51:16Z
Подробности гибели легендарного пилота F-16: что известно сейчас
Политека
2024-11-14T08:43:37Z
Skoda запускает электромобильную революцию: новые модели с нуля и классика бензиновых машин
Знай
2024-11-14T03:51:42Z
Кислоты, ржавчина и царапины: листья вредят автомобилю, больше чем могут казаться
Знай
2024-11-13T19:21:19Z
Tesla шестой раз за год отзывает партию пикапов Cybertruck
Корреспондент
2024-11-13T15:15:02Z