MY.UAНовини
10+2 запитань про законопроєкт про медіа
10+2 запитань про законопроєкт про медіа

10+2 запитань про законопроєкт про медіа

В Україні є багато законів, що регулюють ЗМІ.

Навіщо нам закон про медіа?.

Дійсно, корпус медійних законів є великим.

Але чи говорить кількість законів про ефективність? Найперше глянемо, що ми маємо.

Першим медійним законом став Закон України “Про пресу”, який є невдалою адаптацією ще радянського закону “О печати и других средствах массовой информации” 1990 року.

Наступним — ухвалений в грудні 1993 року Закон України “Про телебачення і радіомовлення”, який в редакції 2006 року з подальшими точковими змінами діє і нині.

Ще один медійний закон було ухвалено у 1995 році — Закон України “Про інформаційні агентства”, який, насправді дуже нагадує закон про пресу.

У 1997 році було ухвалено пакет з чотирьох — зміни в закон про телебачення і радіомовлення, Закон України “Про систему Суспільного телебачення і радіомовлення України”, який так ніколи і не запрацював на практиці, а 14 років потому був замінений чинним Законом України “Про Суспільне телебачення і радіомовлення України”, а також два дивних, як для демократичної країни закони — “Про порядок висвітлення діяльності органів державної влади та органів місцевого самоврядування в Україні засобами масової інформації” та “Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів”.

Що регулюють ці закони? Традиційне ефірне, супутникове та кабельне ТБ та радіо, пресу та інформаційні агентства.

Інтернет криво-косо згадується через технологію IPTV, як багатоканальна телемережа.

Веб-сайти, You.

Tube-канали — це все залишається поза регулюванням.

Так, а навіщо регулювати те, що онлайн? Кажуть — де менше держави, там і краще.

Інтернет в Україні розвивався без втручання держави.

Відтак, він дійсно один з самих просунутих в Європі.

Швидкість каналів, якість веб-сайтів є значно кращою або на рівні із закордонними відповідниками.

Але, діяльність в інтернеті не є простим волонтерством, хоча та ж Вікіпедія чи Familysearch існує саме на волонтерській базі.

Блогери і онлайн-сайти — часто це бізнес, який все більше відкушує пиріг рекламного ринку.

Таким чином, у нас формується середовище несправедливої конкуренції, де одні гравці — поза жодним контролем, а інші несуть тягар вимог і обмежень, визначених законом.

Може зняти обмеження? Навіщо вони, адже ринок все відрегулює.

Дійсно, теза про ринок, що сам відрегулює, дуже популярна.

І вона справедлива, адже, що виробляти, що пропонувати споживачеві, найкраще вирішить бізнес.

Проте, завдання держави — балансувати інтереси різних сторін чи соціальних груп.

Ринку не цікаво підтримувати соціально незахищені верстви, як-от людей з вадами слуху чи зору, але вони мають право на інформацію нарівні з іншими.

Так само, задля отримання найбільшого прибутку, медіа мали б показувати бойовики, кров, секс, насилля — такий контент забезпечить найбільші рейтинги, а, відтак, і грошовитих рекламодавців.

Але медіа можуть дивитися діти, у яких ще тільки відбувається становлення психіки, і які не зможуть фільтрувати такий контент, тобто сприйматимуть його за моделі поведінки, особливо у вік, коли йде заперечення авторитету батьків.

Які будуть наслідки такого наслідування, годі й уявити.

Саме тому, навіть у найбільш ліберальних демократіях захист дітей є найбільшим пріоритетом, а санкції — найсуворіші.

Ну добре, але навіщо ви регулюєте блогерів, кому вони заважають?.

Блогер-блогеру різниця.

Одна справа, коли блогер час від часу ділиться своїми уміннями в реставрації старих верстатів, вишивці хрестиком чи фотополюванням.

І зовсім інша справа, коли це професійна регулярна діяльність, як правило, фінансована або за рахунок реклами чи вливань, щоб цей блогер доносив месседжі своїх спонсорів.

В цьому випадку блогер є мономедіа і має підкорятися всім вимогам закону.

Чекайте, то що, всі тепер будуть ліцензуватися і ходити по білій лінії?.

Законопроєкт про медіа передбачає спрощення у взаємодії «суб’єкт — держава».

Так, наразі преса проходить жорстку реєстрацію, де збирається купа непотрібної інформації накшталт “категорії читачів” чи “передбачувана періодичність випуску”.

Так само, наразі ліцензуються всі типи аудіовізуальних медіа і ті, що мовлять в етері і ті що поширюються в кабелі.

Законопроєкт пропонує залишити ліцензування виключно до медій і провайдерів, що використовують радіочастотний ресурс (РЧР), адже вони використовують національне надбання, а сам ресурс обмежений.

Аудіовізуальні медіа без використання ефірного наземного мовлення, VoD та провайдери, що постачають пакети телеканалів відтепер будуть реєструватися.

Преса, онлайн-преса та платформи спільного доступу реєструються добровільно.

Разом з тим, на них все одно поширюються вимоги визначені законом.

Наприклад, онлайн-преса може поширювати певний контент, що становить ризик для психіки дітей лише за умови належного попереднього інформування про потенційну шкідливість такої інформації для дітей.

Але чому така диференціація?.

Стандарти Ради Європи уже не перше десятиліття звертали увагу на особливу впливовість візуальних образів, тобто ТБ і кіно.

Разом з тим, до преси є більш ліберальний підхід.

Ба більше, в багатьох країнах преса відображає ідеологію своєї аудиторії: ліберальна, консервативна, ліва, права.

Закон відтворює ці принципи в своєму регулюванні.

Загальний принцип такий — чим складніше потрапити на ринок — отримати ліцензію чи пройти реєстрацію, тим більш захищена процедура виключення такого суб’єкта.

Натомість проста реєстрація передбачає і легшу процедуру анулювання.

Але, звісно, кожне рішення має бути вмотивованим, щоб відповідний суб’єкт міг захистити свої права.

Ну добре, а що там з You.

Tube та Facebook?.

Очевидно, що великі гравці є поза юрисдикцією України, так само очевидно, що вони не мають національних офісів, а будують свою структуру за тематичним принципом — модерування в одній країні, реклама в іншій.

Тому, єдиним способом взаємодії є співпраця.

Законопроєкт передбачає, що регулятор — Національна рада України з питань телебачення і радіомовлення, якщо суб’єкт не підпадає під юрисдикцію України, проте його діяльність зачіпає права та інтереси громадян України, в межах своєї компетенції зобов’язаний вжити усіх можливих заходів, щоб встановити механізм співрегулювання з таким суб’єктом через укладення відповідного меморандуму або угоди.

Таке “розумне регулювання” є швидким і дозволяє взаємодіяти з платформами щодо цілої низки питань, боротьба з тролями, протидія мови ворожнечі, захист дітей тощо.

До речі, про Нацраду.

Чому так багато повноважень, а сама конфігурація не змінилася? Це ж орган-монстр, який уже не раз полював на канали.

Дійсно, питання діяльності регулятора — найбільш конфліктна зона проєкту.

Адже, на сьогодні від суспільства і бізнесу є одночасно два взаємовиключні запити — щоб регулятор реагував на порушення, і водночас, щоб регулятор не переслідував медіа.

Тут особливо не хочуть ефективного регулятора ті, хто обслуговує Путіна і його п’яту колону в Україні.

І, звісно, не хочуть бути під регулятором ті, хто є медіа де-факто, але не де-юре.

Нацрада — незалежний позавідомчий орган, це означає, що він не входить в систему виконавчої влади, а його склад формується 50 на 50 Президентом і Парламентом.

Чи ця формула ідеальна — ні, особливо, коли Президент має більшість в Парламенті.

Але, ці 50/50 прописані в Конституції і законопроєкт про медіа не в змозі це змінити.

Крім того, це більш глибока системна проблема Української держави — створити незалежну інституцію, які існують як в старих, так і в демократіях, що розвиваються, дуже важко знайти незалежного незаангажованого гравця, який, наприклад, робитиме первинний відбір або номінацію кандидатів чи висуватиме свою квоту, майже неможливо.

Це, зокрема, гальмує створення інформаційного комісара — інституцію, яка має забезпечувати наше право на інформацію і захищатиме персональні дані.

Чи змінюються повноваження Нацради? Очевидно.

Нацрада отримує більше коло суб’єктів, що є в її сфері відповідальності, а це не лише реєстрація чи ліцензування, але і реагування на порушення, проведення перевірок, розробка стратегії і щорічних планів, ухвалення меморандумів з платформами, участь в розробці планів використання РЧР, затверджує спільно з органом співрегулювання критеріїв визначення типів телеканалів і вимог щодо захисту дітей, веде електронний кабінет і реєстр та багато інших повноважень необхідних для ефективного регулювання.

Співрегулювання? А це що за звір?.

В старих демократіях існує досить потужна саморегуляція — добровільне об’єднання медійників в самоврядну організацію, яка бере на себе зобов’язання дотримуватися стандартів в медіа.

В деяких країнах такі самоврядні організації мають лімітований санкційний апарат, на кшталт “публічного осуду”, проте участь в такій організації може бути пом’якшувальною ознакою, якщо справа дійде до суду.

Як правило, такі механізми виникали під загрозою жорсткого регулювання з боку держави, а за час свого існування виробили стійкі і сильні механізми.

В посттоталітарних країнах саморегулювання працює значно слабше, зокрема, через правовий нігілізм і низьку повагу до нематеріальних цінностей, як от репутація.

До того ж корупційні історії формують атмосферу недовіри, де регулятор бачить в медіа потенційних порушників, медіа в регуляторі — політичний каральний орган, а споживачі — союз політиків і бізнесу.

Саме тому, в законопроєкті закладений механізм співрегулювання, де учасники ринку можуть самостійно домовитися про однакові правила гри на ринку, а регулятор виступає як поручитель і наглядач за дотриманням таких домовленостей.

Такий механізм має запрацювати уже на базі існуючих наробок щодо дитячого контенту і в разі успіху може стати суттєвим кроком вперед, а у разі провалу — доказом, що проблеми починаються не з влади, а з себе.

А що санкції? Кажуть, вони драконівські!.

Основа санкцій “штраф — скасування ліцензій” залишається.

Проте, з огляду на не дуже вже “нові” медіа з’являються додаткові санкції, що дотичні саме до таких медій - заборона поширення онлайн-медіа на території України, заборона поширення іноземного аудіовізуального медіа-сервісу на замовлення на території України, скасування реєстрації медіа, скасування реєстрації іноземного лінійного медіа.

Окрім санкцій з’являється ще захід реагування — припис.

Припис — це більш людська форма спілкування, коли за незначне порушення регулятор спочатку пояснює, що не так, і попереджає про відповідальність.

Він має містити докладний опис виявленого порушення та застереження щодо недопущення такого порушення в майбутньому.

Такої форми наразі не існує і регулятор в різні роки видумував юридичні покручі на кшталт “скасування оголошення попередження”.

Розмір штрафів, а це основна санкція, залежатиме від виду порушення, адже відсутність відбивки і мова ворожнечі, очевидно, різні за тяжкістю порушення.

А як захист від terro.

На жаль, на відміну від наших європейських колег, які живуть в парадигмі мирної Європи, ми живемо в умовах війни з “братським” народом, який дуже мріє стерти нас з політичної та й історичної карти планети.

Саме тому в законі планується розділ “Обмеження пов’язані зі збройною агресією".

Цей розділ встановлює додаткові вимоги щодо реєстрації медіа, які за мирних умов мали б мати добровільно-реєстраційну опцію, а також обмеження щодо змісту інформації у медіа-матеріалах, щодо структури власності та фінансування медіа, щодо реєстрації іноземних лінійних медіа.

Окрім того, є статті щодо так званих “чорних списків”, видача тимчасових дозволів на мовлення медіа МО та ВЦА (Міністерство оборони та Військово-цивільна адміністрація – ред.).

Ці норми здебільшого вносилися в останні роки і лише адаптовані під вимоги європейських стандартів та логіки регулювання закону про медіа.

А якщо...

Закон — це лише інструмент.

Його дієвість і ефективність лише на 10 відсотків залежить від тексту, решта — це практика імплементації, від правильної просвітницької кампанії до оскарження рішень, активної участі в органі співрегулювання і, звісно, в публічному і прозорому конкурсі фахівців на посаду членів Нацради.

Як цей закон буде працювати — залежатиме від нас.

Теги за темою
Інше
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Величезна діра: який вигляд має Ан-2, який росіяни переплутали з українським БПЛА
InternetUA
2024-11-30T06:55:52Z
Оперативна інформація щодо російського вторгнення станом на 08.00 30.11.2024
Украина Криминальная
2024-11-30T06:48:49Z
Зеленський призначив Проскуніна начальником Миколаївської МВА на Донеччині
УкраинФорм
2024-11-30T06:48:13Z
На Херсонщині за добу внаслідок обстрілів одна людина загинула, шестеро поранені
УкраинФорм
2024-11-30T06:42:08Z
Генеральний штаб ЗСУ інформує про втрати ворога на 30.11.24
Украина Криминальная
2024-11-30T06:36:43Z
В окупованому Бердянську після вибухів почалися перебої зі світлом та інтернетом
УкраинФорм
2024-11-30T06:32:12Z
На фронті за добу - 192 боєзіткнення, на Курському напрямку Сили оборони відбили 23 атаки
УкраинФорм
2024-11-30T06:24:13Z
Чи буде ще тепло у грудні й коли прийде похолодання: прогноз на місяць
24tv
2024-11-30T06:06:19Z
Гороскоп для всіх знаків Зодіаку на 30 листопада 2024 року
Фокус
2024-11-30T06:00:33Z
У Берліні запрацювало нове німецько-українське товариство
1News
2024-11-30T06:48:58Z
Військових КНДР запросили взяти участь у параді на Червоній площі 9 травня
24tv
2024-11-30T06:45:28Z
На акції протесту в Тбілісі серйозно постраждала відома журналістка-розслідувачка
Европейская правда
2024-11-30T06:36:32Z
TikTok-скандал. Китайську соцмережу підозрюють у впливі на вибори президента у Румунії
Украина Криминальная
2024-11-30T06:27:48Z
Війна нервів, ядерний удар і конвенційна війна: аналіз того, що зараз відбувається
GlavRed
2024-11-30T06:27:45Z
Частину жінок пропонують взяти на військовий облік: у Раді пояснили, кого та за яких умов
24tv
2024-11-30T06:24:42Z
Гнезділову, який пішов у публічне СЗЧ, продовжили тримання під вартою
24tv
2024-11-30T06:21:03Z
Президент увів голову Держспецзв'язку Потія до складу Ставки
УкраинФорм
2024-11-30T06:15:25Z
Контрнаступ рф у Курській області: український генерал повідомив, як змінилася ситуація
Политека
2024-11-30T06:01:01Z
Вживання авокадо щодня може збільшити ваше життя на роки
Portaltele
2024-11-30T06:19:58Z
Гороскоп на завтра 1 грудня: Тельцям - щасливий день, Рибам - удача у кар'єрі
GlavRed
2024-11-30T04:27:21Z
Українські медики провели військовому унікальну операцію на обличчі
ГЛАВКОМ NET
2024-11-30T03:00:56Z
Ферменти від переїдання: чи допомагають і які препарати не варто приймати
24tv
2024-11-29T20:03:47Z
Міцелярна вода замість сухого шампуню: перукар попередила про небезпеку
GlavRed
2024-11-29T19:27:46Z
Довго не міг номально їсти та дихати: в Києві військовому провели унікальну операцію
Фокус
2024-11-29T18:15:25Z
Вчені знайшли просту добавку, яка змушує клітини раку самознищуватися
Portaltele
2024-11-29T17:16:45Z
Новий біомаркер мозку дає надію на раннє виявлення психозу
Portaltele
2024-11-29T17:16:08Z
Які кімнатні квіти не лише очищають повітря, а й захищають від вірусів
TSN
2024-11-29T16:09:08Z
Зірки кіно, життя яких обірвалося на фронті: низький уклін Героям
Политека
2024-11-30T06:42:33Z
У Польщі презентували нову книгу Сапковського із циклу "Відьмак"
Комсомольская правда
2024-11-30T05:55:09Z
"Спав із дружиною побратима...": холостяк Саша "Терен" зізнався, що його роздирають на шматки
Знай
2024-11-30T04:51:48Z
У Києво-Печерській лаврі відкривається резиденція Святого Миколая
ГЛАВКОМ NET
2024-11-30T02:00:35Z
BAM BAM: що відомо про новий трек, який завірусився у мережі
24tv
2024-11-29T23:00:43Z
Вірусний тренд у TikTok: пісня Бруно Марса та виконавиці Розе опинилась у топі
24tv
2024-11-29T22:00:59Z
"Холостяк" 13 сезон 5 випуск: хто з дівчат покинув проєкт
24tv
2024-11-29T22:00:09Z
Шоуранер «Хлопців» / The Boys: «Ми не відтворювали реальність — світ змінився, щоб відобразити шоу»
ITC
2024-11-29T21:35:58Z
Рідкісне фото Брюса Вілліса: доньки поділилися зворушливим кадром
GlavRed
2024-11-29T21:27:44Z
Причин для оптимізму немає: які прогнози щодо ІТ-ринку України на наступний рік
24tv
2024-11-30T06:45:22Z
Закон про історичне підвищення податків офіційно опублікований: коли він набере чинності
24tv
2024-11-30T06:36:15Z
В Україні з'явиться свій "біткоїн": незабаром розпочнеться тестування е-гривні
GlavRed
2024-11-30T06:30:36Z
В Україні запланована масштабна індексація пенсій: озвучено, коли і на скільки збільшать виплати
Политека
2024-11-30T06:27:58Z
Дожилися, кіло картоплі – 72 грн: магазини оновили ще цінники капусти, моркви та свинини
Знай
2024-11-30T06:21:04Z
Варто знати кожному: коли банки можуть проводити повторну ідентифікацію або верифікацію клієнтів
24tv
2024-11-30T06:06:30Z
Протести на польському кордоні спричинили зменшення експорту автошляхами на 12%
Agravery
2024-11-30T06:05:17Z
В Україні подешевшала соняшникова олія
AgroNews
2024-11-30T06:01:38Z
Курс валют на вихідні, 30 листопада, 1 грудня: скільки коштують долар, євро і злотий
TSN
2024-11-30T05:18:34Z
Зеленський розповів, скільки ракет знищили пілоти F-16 під час нещодавнього удару Росії
24tv
2024-11-30T06:42:45Z
Новітня зброя чи ІПСО: у ISW проаналізували новий російський "Орешнік"
24tv
2024-11-30T06:36:31Z
Непридатність до мобілізації: скільки доведеться чекати з моменту подачі заявки
Знай
2024-11-30T06:15:02Z
День радіотехнічних військ Повітряних сил ЗСУ: привітання у прозі, віршах, листівках
ГЛАВКОМ NET
2024-11-30T06:12:18Z
Кому дістанеться спадщина, якщо відсутні спадкоємці
24tv
2024-11-30T06:06:06Z
Любов у допомозі й казках: пам'яті Олександра Баранова – лікаря, якого росіяни вбили в Нікополі
24tv
2024-11-30T06:06:00Z
Пенсія за віком 2025: скільки потрібно мати стажу для її призначення
ZN UA
2024-11-30T06:01:01Z
Купи дві труни - третю у подарунок: у Черкасах ритуальна служба дарує знижку на "Чорну п'ятницю"
Знай
2024-11-30T05:51:51Z
Канада доправила до України зимову форму для ЗСУ
УкраинФорм
2024-11-30T05:51:47Z
На Харківщині внаслідок обстрілів загинув чоловік, пошкоджена цивільна інфраструктура
УкраинФорм
2024-11-30T06:48:19Z
У Херсоні російський дрон атакував маршрутку - четверо поранених
УкраинФорм
2024-11-30T06:45:12Z
На Дніпропетровщині внаслідок обстрілу загинув цивільний
УкраинФорм
2024-11-30T06:39:42Z
На Миколаївщині двоє підлітків за гроші підпалили поліцейське авто і зняли це на відео
InternetUA
2024-11-30T06:27:49Z
Росіяни обстріляли Нікопольський район - у Дніпропетровській ОВА розповіли про жертви і руйнування і подали фото наслідків
ZN UA
2024-11-30T06:18:29Z
Продавав неіснуючі товари: поліцейські викрили підозрюваного у шахрайстві
InternetUA
2024-11-30T04:06:21Z
У столиці шахрай ошукав пенсіонерку на $4 тисячі
ГЛАВКОМ NET
2024-11-30T01:30:03Z
На Львівщині сержанта засудили до 14,5 років позбавлення волі: деталі злочину
Политека
2024-11-29T21:01:46Z
Росіяни обстріляли Ківшарівку на Харківщині, загинув чоловік
УкраинФорм
2024-11-29T20:39:55Z
Ворскла — Інгулець 0:3 Відео голів та огляд матчу УПЛ
Football.ua
2024-11-30T06:51:49Z
Барселона — Лас-Пальмас. Напередодні
Football.ua
2024-11-30T06:42:43Z
Вест Гем — Арсенал. Напередодні
Football.ua
2024-11-30T06:42:11Z
УПЛ. Анонс матчiв другого дня 15-го туру
Football.ua
2024-11-30T06:42:01Z
Сьогодні розпочинається Кубок світу-2024/25 з біатлону
УкраинФорм
2024-11-30T06:18:46Z
Саутгемптон відібрав очки у Брайтона
Football.ua
2024-11-29T22:30:31Z
Валенсія поступилась Мальорці
Football.ua
2024-11-29T22:24:40Z
Українські гандболістки стартували на Євро-2024
УкраинФорм
2024-11-29T22:12:15Z
Гол Пікколі допоміг Кальярі виграти у Верони
Football.ua
2024-11-29T22:01:18Z
Виживуть у будь-яких умовах: топ-10 найвитриваліших кімнатних рослин
Фокус
2024-11-30T06:00:53Z
Експерти обрали найкращі столиці світу у 2024 році: список
ГЛАВКОМ NET
2024-11-30T03:03:16Z
Гороскоп на 30 листопада: зірки підкажуть, як провести цю суботу
Знай
2024-11-30T02:30:14Z
Як приготувати ідеальний різдвяний штолен: шеф-кухар дала перевірений рецепт
Политека
2024-11-30T02:00:24Z
Що першим бачите на зображенні: тест, який розкриє справжню натуру людини
GlavRed
2024-11-30T00:27:58Z
Швидкий рецепт імбирного печива: завжди виходить смачним і ароматним
Политека
2024-11-29T23:30:20Z
Закарпатські кіфлики: старовинна випічка на Різдво
24tv
2024-11-29T23:27:21Z
Орхідея почне цвісти на очах: як стимулювати ріст рослини корицею
24tv
2024-11-29T23:15:29Z
Де не можна ставити ялинку на Новий рік: важливі поради від експертів
24tv
2024-11-29T22:57:13Z
Як швидко зарядити телефон у період вимкнення світла: секрети експертів
InternetUA
2024-11-30T06:32:16Z
Ілон Маск розповів, як ШІ змінить майбутнє
InternetUA
2024-11-30T06:01:46Z
Вчені виявили ДНК загадкової лінії гомінінів у сучасних людей
Portaltele
2024-11-30T05:18:41Z
Майбутні телефони Oppo можуть вийти з акумуляторами на 7000 мАг
Portaltele
2024-11-30T05:18:29Z
У мережі обговорюють Samsung Galaxy Slim: що це за смартфон і коли він вийде
InternetUA
2024-11-30T05:01:37Z
Як дізнатися, що за вашим телефоном стежать: експерти назвали головні ознаки
Политека
2024-11-30T05:00:08Z
Штучний інтелект навчили створювати копію особистості після інтерв'ю
InternetUA
2024-11-30T02:01:50Z
Жінка встановила світовий рекорд, упіймавши величезного палтуса
ГЛАВКОМ NET
2024-11-30T01:30:25Z
«Дія.Освіта» здобула нагороду Effie Awards
УкраинФорм
2024-11-30T01:24:15Z
Білий ромб на блакитному тлі: водіїв попередили про появу нового знаку на дорогах
Хвиля
2024-11-30T05:45:11Z
Топ-5 найлегших авто у світі: гараж для них можна облаштувати і на балконі
Знай
2024-11-29T21:51:54Z
Покладіть це під килимок, щоб більше ніколи не мерзнути за кермом
24tv
2024-11-29T21:24:38Z
Як перевірити якість роботи після заміни стартера на СТО?
AutoCentre
2024-11-29T19:04:55Z
Постачання шкільних автобусів ЗАЗ продовжується
AutoCentre
2024-11-29T18:03:01Z
Denza показала інтер’єр свого флагманського кросовера
AutoCentre
2024-11-29T18:01:55Z
Точність збиття "Шахедів" підвищиться завдяки спеціальному причепу для пікапів
InternetUA
2024-11-29T18:01:15Z
Chevrolet Equinox в реальних тестах випереджає Tesla Model Y за дальністю ходу, а коштує менше
ITC
2024-11-29T17:47:24Z
Mercedes-Benz відзначає 40-річчя кемпера Marco Polo
AutoCentre
2024-11-29T16:10:17Z