MY.UAНовини
10+2 запитань про законопроєкт про медіа
10+2 запитань про законопроєкт про медіа

10+2 запитань про законопроєкт про медіа

В Україні є багато законів, що регулюють ЗМІ.

Навіщо нам закон про медіа?.

Дійсно, корпус медійних законів є великим.

Але чи говорить кількість законів про ефективність? Найперше глянемо, що ми маємо.

Першим медійним законом став Закон України “Про пресу”, який є невдалою адаптацією ще радянського закону “О печати и других средствах массовой информации” 1990 року.

Наступним — ухвалений в грудні 1993 року Закон України “Про телебачення і радіомовлення”, який в редакції 2006 року з подальшими точковими змінами діє і нині.

Ще один медійний закон було ухвалено у 1995 році — Закон України “Про інформаційні агентства”, який, насправді дуже нагадує закон про пресу.

У 1997 році було ухвалено пакет з чотирьох — зміни в закон про телебачення і радіомовлення, Закон України “Про систему Суспільного телебачення і радіомовлення України”, який так ніколи і не запрацював на практиці, а 14 років потому був замінений чинним Законом України “Про Суспільне телебачення і радіомовлення України”, а також два дивних, як для демократичної країни закони — “Про порядок висвітлення діяльності органів державної влади та органів місцевого самоврядування в Україні засобами масової інформації” та “Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів”.

10+2 запитань про законопроєкт про медіа - Фото 1

Що регулюють ці закони? Традиційне ефірне, супутникове та кабельне ТБ та радіо, пресу та інформаційні агентства.

Інтернет криво-косо згадується через технологію IPTV, як багатоканальна телемережа.

Веб-сайти, You.

Tube-канали — це все залишається поза регулюванням.

Так, а навіщо регулювати те, що онлайн? Кажуть — де менше держави, там і краще.

Інтернет в Україні розвивався без втручання держави.

Відтак, він дійсно один з самих просунутих в Європі.

Швидкість каналів, якість веб-сайтів є значно кращою або на рівні із закордонними відповідниками.

Але, діяльність в інтернеті не є простим волонтерством, хоча та ж Вікіпедія чи Familysearch існує саме на волонтерській базі.

Блогери і онлайн-сайти — часто це бізнес, який все більше відкушує пиріг рекламного ринку.

Таким чином, у нас формується середовище несправедливої конкуренції, де одні гравці — поза жодним контролем, а інші несуть тягар вимог і обмежень, визначених законом.

Може зняти обмеження? Навіщо вони, адже ринок все відрегулює.

Дійсно, теза про ринок, що сам відрегулює, дуже популярна.

І вона справедлива, адже, що виробляти, що пропонувати споживачеві, найкраще вирішить бізнес.

Проте, завдання держави — балансувати інтереси різних сторін чи соціальних груп.

Ринку не цікаво підтримувати соціально незахищені верстви, як-от людей з вадами слуху чи зору, але вони мають право на інформацію нарівні з іншими.

Так само, задля отримання найбільшого прибутку, медіа мали б показувати бойовики, кров, секс, насилля — такий контент забезпечить найбільші рейтинги, а, відтак, і грошовитих рекламодавців.

Але медіа можуть дивитися діти, у яких ще тільки відбувається становлення психіки, і які не зможуть фільтрувати такий контент, тобто сприйматимуть його за моделі поведінки, особливо у вік, коли йде заперечення авторитету батьків.

Які будуть наслідки такого наслідування, годі й уявити.

Саме тому, навіть у найбільш ліберальних демократіях захист дітей є найбільшим пріоритетом, а санкції — найсуворіші.

Ну добре, але навіщо ви регулюєте блогерів, кому вони заважають?.

Блогер-блогеру різниця.

Одна справа, коли блогер час від часу ділиться своїми уміннями в реставрації старих верстатів, вишивці хрестиком чи фотополюванням.

І зовсім інша справа, коли це професійна регулярна діяльність, як правило, фінансована або за рахунок реклами чи вливань, щоб цей блогер доносив месседжі своїх спонсорів.

В цьому випадку блогер є мономедіа і має підкорятися всім вимогам закону.

Чекайте, то що, всі тепер будуть ліцензуватися і ходити по білій лінії?.

Законопроєкт про медіа передбачає спрощення у взаємодії «суб’єкт — держава».

Так, наразі преса проходить жорстку реєстрацію, де збирається купа непотрібної інформації накшталт “категорії читачів” чи “передбачувана періодичність випуску”.

Так само, наразі ліцензуються всі типи аудіовізуальних медіа і ті, що мовлять в етері і ті що поширюються в кабелі.

Законопроєкт пропонує залишити ліцензування виключно до медій і провайдерів, що використовують радіочастотний ресурс (РЧР), адже вони використовують національне надбання, а сам ресурс обмежений.

Аудіовізуальні медіа без використання ефірного наземного мовлення, VoD та провайдери, що постачають пакети телеканалів відтепер будуть реєструватися.

Преса, онлайн-преса та платформи спільного доступу реєструються добровільно.

Разом з тим, на них все одно поширюються вимоги визначені законом.

Наприклад, онлайн-преса може поширювати певний контент, що становить ризик для психіки дітей лише за умови належного попереднього інформування про потенційну шкідливість такої інформації для дітей.

Але чому така диференціація?.

Стандарти Ради Європи уже не перше десятиліття звертали увагу на особливу впливовість візуальних образів, тобто ТБ і кіно.

Разом з тим, до преси є більш ліберальний підхід.

Ба більше, в багатьох країнах преса відображає ідеологію своєї аудиторії: ліберальна, консервативна, ліва, права.

Закон відтворює ці принципи в своєму регулюванні.

Загальний принцип такий — чим складніше потрапити на ринок — отримати ліцензію чи пройти реєстрацію, тим більш захищена процедура виключення такого суб’єкта.

Натомість проста реєстрація передбачає і легшу процедуру анулювання.

Але, звісно, кожне рішення має бути вмотивованим, щоб відповідний суб’єкт міг захистити свої права.

Ну добре, а що там з You.

Tube та Facebook?.

Очевидно, що великі гравці є поза юрисдикцією України, так само очевидно, що вони не мають національних офісів, а будують свою структуру за тематичним принципом — модерування в одній країні, реклама в іншій.

Тому, єдиним способом взаємодії є співпраця.

Законопроєкт передбачає, що регулятор — Національна рада України з питань телебачення і радіомовлення, якщо суб’єкт не підпадає під юрисдикцію України, проте його діяльність зачіпає права та інтереси громадян України, в межах своєї компетенції зобов’язаний вжити усіх можливих заходів, щоб встановити механізм співрегулювання з таким суб’єктом через укладення відповідного меморандуму або угоди.

Таке “розумне регулювання” є швидким і дозволяє взаємодіяти з платформами щодо цілої низки питань, боротьба з тролями, протидія мови ворожнечі, захист дітей тощо.

До речі, про Нацраду.

Чому так багато повноважень, а сама конфігурація не змінилася? Це ж орган-монстр, який уже не раз полював на канали.

Дійсно, питання діяльності регулятора — найбільш конфліктна зона проєкту.

Адже, на сьогодні від суспільства і бізнесу є одночасно два взаємовиключні запити — щоб регулятор реагував на порушення, і водночас, щоб регулятор не переслідував медіа.

Тут особливо не хочуть ефективного регулятора ті, хто обслуговує Путіна і його п’яту колону в Україні.

І, звісно, не хочуть бути під регулятором ті, хто є медіа де-факто, але не де-юре.

Нацрада — незалежний позавідомчий орган, це означає, що він не входить в систему виконавчої влади, а його склад формується 50 на 50 Президентом і Парламентом.

Чи ця формула ідеальна — ні, особливо, коли Президент має більшість в Парламенті.

Але, ці 50/50 прописані в Конституції і законопроєкт про медіа не в змозі це змінити.

Крім того, це більш глибока системна проблема Української держави — створити незалежну інституцію, які існують як в старих, так і в демократіях, що розвиваються, дуже важко знайти незалежного незаангажованого гравця, який, наприклад, робитиме первинний відбір або номінацію кандидатів чи висуватиме свою квоту, майже неможливо.

Це, зокрема, гальмує створення інформаційного комісара — інституцію, яка має забезпечувати наше право на інформацію і захищатиме персональні дані.

Чи змінюються повноваження Нацради? Очевидно.

Нацрада отримує більше коло суб’єктів, що є в її сфері відповідальності, а це не лише реєстрація чи ліцензування, але і реагування на порушення, проведення перевірок, розробка стратегії і щорічних планів, ухвалення меморандумів з платформами, участь в розробці планів використання РЧР, затверджує спільно з органом співрегулювання критеріїв визначення типів телеканалів і вимог щодо захисту дітей, веде електронний кабінет і реєстр та багато інших повноважень необхідних для ефективного регулювання.

Співрегулювання? А це що за звір?.

В старих демократіях існує досить потужна саморегуляція — добровільне об’єднання медійників в самоврядну організацію, яка бере на себе зобов’язання дотримуватися стандартів в медіа.

В деяких країнах такі самоврядні організації мають лімітований санкційний апарат, на кшталт “публічного осуду”, проте участь в такій організації може бути пом’якшувальною ознакою, якщо справа дійде до суду.

Як правило, такі механізми виникали під загрозою жорсткого регулювання з боку держави, а за час свого існування виробили стійкі і сильні механізми.

В посттоталітарних країнах саморегулювання працює значно слабше, зокрема, через правовий нігілізм і низьку повагу до нематеріальних цінностей, як от репутація.

До того ж корупційні історії формують атмосферу недовіри, де регулятор бачить в медіа потенційних порушників, медіа в регуляторі — політичний каральний орган, а споживачі — союз політиків і бізнесу.

Саме тому, в законопроєкті закладений механізм співрегулювання, де учасники ринку можуть самостійно домовитися про однакові правила гри на ринку, а регулятор виступає як поручитель і наглядач за дотриманням таких домовленостей.

Такий механізм має запрацювати уже на базі існуючих наробок щодо дитячого контенту і в разі успіху може стати суттєвим кроком вперед, а у разі провалу — доказом, що проблеми починаються не з влади, а з себе.

А що санкції? Кажуть, вони драконівські!.

Основа санкцій “штраф — скасування ліцензій” залишається.

Проте, з огляду на не дуже вже “нові” медіа з’являються додаткові санкції, що дотичні саме до таких медій - заборона поширення онлайн-медіа на території України, заборона поширення іноземного аудіовізуального медіа-сервісу на замовлення на території України, скасування реєстрації медіа, скасування реєстрації іноземного лінійного медіа.

Окрім санкцій з’являється ще захід реагування — припис.

Припис — це більш людська форма спілкування, коли за незначне порушення регулятор спочатку пояснює, що не так, і попереджає про відповідальність.

Він має містити докладний опис виявленого порушення та застереження щодо недопущення такого порушення в майбутньому.

Такої форми наразі не існує і регулятор в різні роки видумував юридичні покручі на кшталт “скасування оголошення попередження”.

Розмір штрафів, а це основна санкція, залежатиме від виду порушення, адже відсутність відбивки і мова ворожнечі, очевидно, різні за тяжкістю порушення.

А як захист від terro.

На жаль, на відміну від наших європейських колег, які живуть в парадигмі мирної Європи, ми живемо в умовах війни з “братським” народом, який дуже мріє стерти нас з політичної та й історичної карти планети.

Саме тому в законі планується розділ “Обмеження пов’язані зі збройною агресією".

Цей розділ встановлює додаткові вимоги щодо реєстрації медіа, які за мирних умов мали б мати добровільно-реєстраційну опцію, а також обмеження щодо змісту інформації у медіа-матеріалах, щодо структури власності та фінансування медіа, щодо реєстрації іноземних лінійних медіа.

Окрім того, є статті щодо так званих “чорних списків”, видача тимчасових дозволів на мовлення медіа МО та ВЦА (Міністерство оборони та Військово-цивільна адміністрація – ред.).

Ці норми здебільшого вносилися в останні роки і лише адаптовані під вимоги європейських стандартів та логіки регулювання закону про медіа.

А якщо...

Закон — це лише інструмент.

Його дієвість і ефективність лише на 10 відсотків залежить від тексту, решта — це практика імплементації, від правильної просвітницької кампанії до оскарження рішень, активної участі в органі співрегулювання і, звісно, в публічному і прозорому конкурсі фахівців на посаду членів Нацради.

Як цей закон буде працювати — залежатиме від нас.

Теги за темою
Другое
Джерело матеріала
Россия озвучила условия перед переговорами в Стамбуле: чего Кремль требует от Украины
UAToday
Когда россияне смогут захватить всю Украину — эксперты назвали дату
TSN
МИД РФ сделал заявление о "возвращении" Украины в границы 1991 года
Comments UA
В Мексике в прямом эфире убили кандидатку в мэры
Корреспондент
В Грузии арестовали экс-министра, воевавшего на стороне Украины
Корреспондент
СМИ: Рубио планирует масштабную реформу Совета нацбезопасности США
Европейская правда
Победительница "Битвы экстрасенсов" назвала дату масштабной атаки РФ на Украину
TSN
Зеленский: оружие уже на складах, России не поможет даже 30 дней перемирия
UAToday
Трамп озвучил новое требование к Украине после речи Путина
Telegraf
Старшая дочь Пугачева попала в большие проблемы: что произошло
Comments UA
Необратимые изменения: врач рассказал о диагнозе известной российской певицы, заставившей ее уйти со сцены
Comments UA
"Мисс Украина 2023" оконфузилась заявлением о селе
Comments UA
Степан Казанин резко высказался об исчезновении Елены Кравец из "Квартал 95": "Мы ее научили..."
Знай
В Турции во время незаконных раскопок обнаружена древнеримская мозаика
Корреспондент
Умер легендарный сценарист Роберт Бентон
Корреспондент
"Это слезы...": жена Виктора Павлика внезапно заговорила о втором ребенке
Знай
София Ротару продала элитную недвижимость в Москве: насколько продешевила певица
Знай
Святославу Вакарчуку - 50: ТСН.ua публикует эксклюзивные фото лидера "Океана Эльзы"
TSN
Силы беспилотных систем уничтожили дроны россиян
Корреспондент
Зеленский отреагировал на идею Папы Льва XIV
Корреспондент
В ТЦК назвали главную проблему с мобилизацией мужчин старше 55 лет
UAToday
Украинки не планируют возвращаться домой после войны: результаты опроса
Comments UA
Нидерланды приобретут не менее 46 танков Leopard 2A8
Европейская правда
Армия Нидерландов повышает уровень готовности из-за "роста угроз"
Европейская правда
Под заснеженной горой может скрываться вход в "мир пришельцев": документы ЦРУ
Фокус
Пенсионерам выплатят специальные надбавки: какие суммы обещают
Знай
Жители российского города дрались за кашу возле «поезда победы»
Корреспондент
7 важных открытий о том, как алкоголь влияет на наше тело
UAToday
Завтрак для женщин: что должно быть в рационе каждой
Gazeta UA
Какие 2 продукта нужно обязательно есть, чтобы улучшить память и защитить мозг от старения
UAToday
Ученые открыли редкую мутацию, которая позволяет высыпаться всего за 4 часа
Факти ICTV
Как сделать живот плоским за несколько недель: ТОП-10 продуктов для тонкой талии
UAToday
Названы самые худшие макароны, которые нельзя есть, но их покупают все
UAToday
Что лучше для здоровья — горчица или кетчуп: врач дала окончательный ответ
UAToday
Какие продукты нужно есть для укрепления костей
UAToday
Болезнь Лайма: мифы, факты и как уберечься
VGorode
Остаемся без еды: Украину накроет опасная жара и засуха уже летом, что обещает прогноз погоды
Знай
Генштаб обновил данные о потерях РФ в войне
Корреспондент
Синоптики дали прогноз погоды на сегодня 13 мая в Украине
UAToday
В России жалуются на массированную атаку БПЛА
Корреспондент
Освобожденный из плена крымский татарин стал послом Украины в Турции
Корреспондент
Ситуация на фронте на вечер 14 мая 2025 года
UAToday
Медсестра одним выстрелом из гранатомета уничтожила группу оккупантов
Comments UA
В Киеве прохладно и сыро: синоптики обновили прогноз на субботу
Gazeta UA
Новое наступление ВСУ? Бои в Курской области
Корреспондент
Пенсии заморожены, но не навсегда: власти назвали условия для повышения
Знай
В Украине разрабатывают 3500 месторождений из 20 000 - геологи
Корреспондент
Минфин оценил восстановление защитной арки ЧАЭС в €100 млн
Корреспондент
Налоговая служба Украины выявила многочисленные нарушения в автошколах
UAToday
Запасы газа в Украине упали до самого низкого уровня за 11 лет
Корреспондент
Курс валют: доллар и евро дорожают
Корреспондент
Россия начнет хранить нефть под землей
Корреспондент
Цены на популярную ягоду бьют рекорды: какая причина
TSN
Кремль созывает срочное совещание из-за дефицита топлива - разведка
Корреспондент
На Киевщине задержали мужчину за изнасилование 15-летней девушки
Корреспондент
Учительница физики из Прикарпатья получила десять лет заключения за распространение наркотиков
Апостроф
В Одессе произошёл взрыв во дворе частного дома
Корреспондент
Над Москвой гремят взрывы
Корреспондент
Ракетный удар РФ по Сумам: количество жертв увеличилось
Корреспондент
На юге Испании вспыхнул масштабный пожар на складе химикатов
Европейская правда
В Запорожье возросло число травмированных. В ГСЧС показали последствия атаки 6 мая
ZN UA
Массированная атака РФ на Запорожье: количество раненых резко возросло
Comments UA
В Киеве автомобиль ТЦК попал в ДТП, есть пострадавшие
Корреспондент
Водителям объяснили, чем грозит авто добавление спирта в бензин
Хвиля
На складе Tesla накоплено более 10 тысяч непроданных пикапов Cybertruck
Корреспондент
Хакеры превратили Nissan LEAF в дистанционно управляемую машину
Корреспондент
Audi показала новый e-tron GT quattro
Корреспондент
BMW представила специальную версию внедорожника X7 для Японии
Корреспондент
Audi отзывает около 90 тысяч автомобилей из-за утечки моторного масла
Корреспондент
Руководство Формулы-1 может неожиданно смениться
Корреспондент
Универсальный транспорт: представлен оригинальный автодом-амфибия
Фокус
Уклонистам не оставят ничего: заберут деньги, авто и жилье
Знай
Туристы случайно нашли 7-килограммовый клад золота и серебра в горах Чехии
Апостроф
Покупка ранних овощей: что нужно знать, чтобы не принести домой "нитратную бомбу"
Знай
Китайский гороскоп на май 2025 года: время перемен и внутреннего роста, кому из знаков нужно готовиться
Знай
Гороскоп на 15 мая 2025 года по картам Таро для всех знаков зодиака
UAToday
Что такое смоки блонд: кому модный оттенок подходит и почему его не рекомендуют делать дома
TSN
Гороскоп на 14 мая 2025 года по картам Таро для всех знаков зодиака
UAToday
Гороскоп на среду 14 мая 2025 года
UAToday
США недополучат $12,5 млрд от туризма в 2025 году
Корреспондент
Британец завершил 8-месячный триатлон на Эвересте
Корреспондент
Осимхен выбрал для себя приоритетный клуб для дальнейшей карьеры
Корреспондент
Было обидно: Ярмоленко поделился воспоминаниями о Лиге наций без него
Корреспондент
Шахтер в серии пенальти переиграл Динамо и выиграл Кубок Украины
Корреспондент
Хаби Алонсо достался Реалу бесплатно
Корреспондент
Видео первого гола в ворота Шахтера в финале Кубка Украины
Корреспондент
Команда травмированных: Реал потерял 11-го игрока
Корреспондент
75-летие Лион отпразднует на поле в клубной форме уникального образца
Корреспондент
Ювентус презентовал новую форму на следующий сезон
Корреспондент
УПЛ определила лучших игрока и тренера в очередном туре
Корреспондент
Microsoft объяснила подорожание новых игр для Xbox Series X|S
GameMag
Apple готовит технологию управления iPhone с помощью мозга - СМИ
Корреспондент
К Земле приближается потенциально опасный астероид
Корреспондент
На Солнце произошла крупная вспышка с выбросом: Земля под ударом
UAToday
SpaceX готовит запуск Starship на 22 мая
Корреспондент
Земля разорвалась в прямом эфире: впервые зафиксирован разлом в реальном времени
TSN
Китайская ракета вывела на орбиту аппараты для космических вычислений
Корреспондент
Телескоп Джеймса Уэбба зафиксировал мощные полярные сияния на Юпитере
Корреспондент
Samsung официально представила сверхтонкий Galaxy S25 Edge
Корреспондент