MY.UAНовини
Коли Крим заразив Італію: історії про те, як чума вбивала людей по всьому світу
Коли Крим заразив Італію: історії про те, як чума вбивала людей по всьому світу

Коли Крим заразив Італію: історії про те, як чума вбивала людей по всьому світу

Чума ніколи повністю не зникала з планети Земля. Нещодавно ЗМІ облетіла новина про нові спалахи бубонної чуми. Як організовували карантин та лазарети у Італії та чому свого часу сучасна Феодосія потерпала від хвороби – читайте далі.

Бубонна чума

Чума все ще існує по всьому світу, але зараз її вже успішно лікують антибіотиками. Бубонна чума називається так, бо характерним симптомом є лімфатичний вузол або "бубон" під пахвами. Якщо не лікувати, чума є потенційно летальною. З 2010 по 2015 роки було зафіксовано 3248 випадків чуми, 584 людини померли. 24 канал розповідає історію хвороби та аналізує останні випадки.

Зазвичай інкубаційний період складає від 2 до 6 днів, після чого проявляється клінічна картина. Окрім "бубонів" серед симптомів: лихоманка, озноб, головний біль, біль у м'язах та втома. Якщо вражені легені, то затруднюється дихання, виникає кашель та грудний біль. Третій варіант – ураження крові та внутрішніх органів (септична чума).

Особливий вид інфікування – поїдання м'яса сирих тварин, це дуже популярно в Азії. Після кількох випадків у регіоні Внутрішня Монголія КНР видала додаткову заборону на вживання тварин, які можуть переносити чуму. В останні роки чума в основному вирувала у Демократичній Республіці Конго та на острові Мадагаскар. А ще у гірській державі Перу в Південній Америці.

Китай став епіцентром останнього спалаху, а точніше – місто Баяннур на північний захід від Пекіну. Там ввели попередження щодо загрози зараження чумою. Влада міста закликала повідомляти про знахідки мертвих тварин, таких як білки та бабаки, яких китайці їдять.

М'ясо бабака стало причиною нових випадків чуми / Фото Wikipedia

Це не перший випадок. Вважається, що саме хутро бабака стало причиною чуми у 1911 році, коли загинуло 63 тисячі китайців. Його продавали і транспортували по всій країні разом з блохами. Окрім Китаю, два випадки були зафіксовані у сусідній з ним Монголії і теж через цю саму тварину.

Коли людство дізналось про чуму 

Сучасні вчені говорять про появу чуми ще з Давнього Єгипту. Про це заявила археологиня Єва Панайотакопулу з Університету Шеффілда. Це новий поворот, бо раніше вважалося, що чума прийшла з Центральної Азії разом з першими караванами. 

Дослідниця розбиралася з побутом ери фараонів, а також писала про те, "які хвороби тоді могли мати люди, які хвороби могли мати їх свійські тварини, як вони могли заразити людей".

Колись біля Нілу жили вже вимерлі пацюки, для яких блохи були паразитом. Ці гризуни переносили чуму в міста, які почали поставати вздовж дельти Нілу 3500 років тому. Особливо близько люди та щури були під час повеней. Єгиптяни теж визнавали, що мали справу зі схожою хворобою. Про це йде мова у так званому папірусі Еберса (приблизно 1500 р. до.н.е.). 

Міжнародна торгівля допомогла рознести чуму далі. Прибувши з Індії, торговці інфікували єгиптян, а потрапивши на кораблі, які пливли через Середземно море, чума потрапила до Європи. У Старому Світі перші записи про епідемію чуми стосуються Візантії. Спалах 541-549 років став першим задокументованим та отримав назву Юстініанова чума (по імені тодішнього імператора). 

Після нього спалахи, про які є згадки, тривали до 757 або 767 року, загалом сталося до 18 хвиль чуми. У Західній Європі вперше потужна епідемія, за свідченнями Григорія Турського, сталася у Королівстві Франків (міста Арль, Нарбонна, Альбі та Марсель). Тоді це вважалося покаранням людей Богом за їх гріхи. 

Деякі ранні автори вказують на появу чуми в Нубії (сучасний Судан, на південь від Єгипту), Аксумі (Ефіопія) та в Ємені у той самий час, що й Юстініанова. 590-го року чума вразила Рим та забрала життя Папи Пелагія II. Загалом вважається, що перша пандемія цієї хвороби могла вбити до 100 млн людей до кінця Античного світу. 

Хвороба в Середні Віки 

Середньовічна чума знищила половину населення Європи / Малюнок History.com

Втім, світову "славу" чума отримала під час пандемії XIV століття, відомої як "Чорна Смерть". Під час неї чума розвинула різні форми: бубонна, септична, легенева та інші. Смертність під час деяких з них складала 95-100%. З якої саме країни середньовічна чума бере свій початок, незрозуміло до кінця. Є варіанти щодо Монголії у 1346 році, російської Казані або Каспійського моря.

Як і під час чуми Юстініана, спостерігалися природні лиха та катаклізми: посухи, похолодання, дощі, сарана. Гризуни мігрували до людей, які селилися все ближче та ближче між собою. Тож, епідемія стала неминучою. Європейський голод початку XIV століття послабив імунну систему жителів, гігієна ще не стала загальноприйнятою, міста були брудні та завалені сміттям. 

Як би там не було, але італійці, тікаючи з території Золотої Орди, потрапили до Кафи (сучасна Феодосія, Крим). Місто тоді належало генуезцям, монголи взяли його в облогу та інфікували, перекидаючи мертві тіла через стіну. 

Кафа як суперпоширювач

Після облоги, хто вижив тікає до Константинополя, де чума знищує до 90% популяції. Інший корабель з Кафи заражає Сицилію. Разом з біженцями з острова, чума потрапляє на материкову частину Італії. Третій корабель з Кафи привозить чуму до сучасної Франції. Вже у 1348 році, епідеміями охоплені Болгарія, Греція, Румунія, Польща, Персія, Єгипет та Кіпр.

У той же 1348 рік, пандемія доходить до Парижу, Англії, Австрії та Швейцарії.

Часто спалах супроводжується антисемітськими погромами. Взимку 1349 року в Європі вбивають тисячі євреїв, зокрема у Страсбургу та Майнці. А влітку, англійський корабель привозить чуму до Скандинавії – перші випадки в Норвегії, Швеції та Данії. Далі заражається Гренландія і кінці кінців –Русь. Не виключено, що саме чума зупинила вікінгів та їх бажання досліджувати Північну Америку, куди вони вже плавали.

У 1350 році невеселий, але курйозний випадок стався у Шотландії: королівство вирішило вторгнутися до Англії через її слабкість та враженість чумою. Але поки армія чекала на кордоні, то всі заразились, 5 тисяч солдат померло! Відступаючи, солдати рознесли хворобу вдома, чверть Шотландії вмирає. 

За цю першу середньовічну хвилю помирає від 25 до 50 млн європейців, половина населення континенту. Але епідемія відкриває дорогу Реннесансу та перебудові старого світу на новий, але чума ще кілька разів повернеться, ніколи не зникаючи назавжди. 

Сучасні методи проти давньої хвороби 

Венеція боролася ізоляцією хворих на островах / Фото your tours in Venice

Як і зараз проти коронавірусу, проти чуми використовували карантинні обмеження та соціальне дистанціювання. Торговці намагалися максималньо обмежувати контакти між собою, чистили поверхні та товари. Бо чума могла передаватись через них.

Перший карантин було запроваджено у Рагузі (сучасний Дубровник, Хорватія). Під нього підпадали усі прибуваючі кораблі та каравани. Ті, хто прибував з заражених земель, мали місяць (!) відбути в ізоляції на острові Мркан або в місті Кавтат. Але не заїжджати до Рагузи та округу (закони 1377 року – 24). Сам термін "карантин" походить від італійського quarantino, тобто "40 днів". Це не має стосунку до медицини, а лише до Біблії: Великий Потоп лив 40 діб, стільки ж Ісус провів у пустелі. 

Навіть з такими законами, Рагуза потерпала у 1391 та 1397 роках.

Здоров'я проти економіки

Було неможливо вберегтися від чуми, не знищивши економіки морського міста. Проблема, яка дуже актуальна зараз, за часів коронавірусу та економічного падіння. Рагуза ж першою побудувала спеціалізовану протичумну лікарню на острові Млет. Скоро італійці перейняли практику, так постали лазарети.

Венеціанці звели першу – Санта Марія ді Назарет. Всередині хворі були ізольовані від інших, їм надавалася посильна в ті часи допомога. За їжу та утримання платила держава. Незалежно, чи була епідемія чи ні, лазарет був завжди готовий та чекав на кораблі, які могли бути інфіковані. 

Ще одна важлива нині робота – відслідковування контактів. Півтисячі років тому це… вже робили.

Наприклад, під час епідемії 1576 року, один лікар використав цей спосіб, щоб зняти підозру з жінки, яку звинувачували у поширенні чуми в громаді біля озера Гарда, Італія. Лікар тоді додав, що жодна людина, яка контактувала з жінкою, не заразилася. В місті Нюрнберг два століття (!) вели точні анкети усіх хворих. Там, серед іншого, питали: коли, з ким, як пацієнт спілкувався та контактував. 

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Карти ISW: ЗСУ мали успіх біля Борової, окупанти просунулися на шести напрямках
Antikor
2025-04-07T06:06:49Z
Таємниця «Київхліба». Голова наглядової ради пояснив, що відбувається з кіосками
ГЛАВКОМ NET
2025-04-07T06:03:57Z
Безкоштовне житло для переселенців в Харкові: де шукати допомогу
Политека
2025-04-07T06:00:47Z
На Покровському напрямку росіяни атакували 53 рази
1News
2025-04-07T06:00:19Z
Втрати ворога на 7 квітня перевищили 925 тисяч: знищено ще 1350 окупантів
Факти ICTV
2025-04-07T05:51:10Z
Карта бойових дій в Україні станом на 7 квітня 2025 року
ГЛАВКОМ NET
2025-04-07T05:27:20Z
ЗСУ показали німецький дрон HF-1 з AI: що він може на полі бою
InternetUA
2025-04-07T05:22:50Z
Є жертва та постраждалі: Окупанти скинули КАБ на село в Харківському районі
Antikor
2025-04-07T05:21:02Z
У Кривому Розі у лікарнях залишається 33 поранених, 18 з них у важкому стані
Комсомольская правда
2025-04-07T05:21:00Z
Оператор дронів і талановитий хореограф. Згадаймо В'ячеслава Ярмоленка
ГЛАВКОМ NET
2025-04-07T06:00:08Z
Мобілізація в Україні: за що ТЦК може оголосити чоловіка у розшук
24tv
2025-04-07T05:51:19Z
Очільник Освітнього комітету Ради прокоментував ліквідацію Одеської юракадемії
24tv
2025-04-07T05:51:17Z
Пенсіонерам-жайворонкам пропонують гарну роботу з чималою оплатою: що треба робити
Telegraf
2025-04-07T05:51:03Z
Радянське виховання проти сучасних кордонів: як працюе конфлікт поколінь
Фокус
2025-04-07T05:45:45Z
Візьмуть на військовий облік, а ви і не знатимете: змінили правила
Знай
2025-04-07T05:36:52Z
Довіра проти віри: як нові еліти воюють за душі з традиційними авторитетами
ZN UA
2025-04-07T05:34:51Z
Яке свято 7 квітня 2025 і чиї прохання не можна ігнорувати
Факти ICTV
2025-04-07T05:30:27Z
Пенсія в Україні: як нараховуватимуться виплати після нового рішення Кабміну
Политека
2025-04-07T05:30:13Z
Україна відправити до Вашингтона команду переговорників щодо угоди про корисні копалини
Комсомольская правда
2025-04-07T06:06:55Z
Посольство США в Україні приспустило прапор для вшанування жертв російської атаки на Кривий Ріг
24tv
2025-04-07T06:06:29Z
Франція переорієнтовує свої стратегічні зусилля на допомогу Україні
УкраинФорм
2025-04-07T06:04:48Z
Трамп визнав, що угода США з Китаєм щодо TikTok зірвалася через мита
Европейская правда
2025-04-07T06:03:23Z
У Білому домі пояснили, чому Трамп ввів мита для пінгвінів, — CNN
Фокус
2025-04-07T06:01:17Z
ХАМАС обстріляв міста Ізраїлю ракетами: у відповідь Ізраїль розширює наступ на Газу
Antikor
2025-04-07T05:54:03Z
79% прихильників республіканців – проти допомоги Україні
Европейская правда
2025-04-07T05:48:05Z
Нарощення Китаєм свого ядерного потенціалу є прямою загрозою стабільності у світі, зокрема й на території НАТО – Рютте
ZN UA
2025-04-07T05:46:09Z
"Повинні танцювати танго": генсек НАТО розкритикував РФ за затягування переговорів
GlavRed
2025-04-07T05:45:17Z
Актора серіалу «Гра в кальмара» засудили до одного року ув'язнення за сексуальні домагання
Детектор М
2025-04-07T05:51:33Z
"Можуть вправити мозок": українська співачка розповіла, що відбувається з Потапом
GlavRed
2025-04-07T05:27:00Z
Після викриття від Кондратюка: актор Ярошенко пояснив свою втечу з країни
GlavRed
2025-04-06T21:27:42Z
Не зважаючи на несхвальні рецензії: Minecraft зібрав $300 млн у прокаті
Факти ICTV
2025-04-06T21:15:27Z
Українка Таня Муіньо отримала престижну нагороду за кліп для Леді Гаги
Факти ICTV
2025-04-06T20:46:06Z
Відомий режисер зізнався, чому не хоче співпрацювати з Гросу: "Дуже складно"
GlavRed
2025-04-06T20:27:47Z
Концерт Ірини Білик перенесено через день жалоби: українці обурені зміною дати
Antikor
2025-04-06T19:36:16Z
Олександр Еллерт став бездомним у США: "Уже тиждень"
GlavRed
2025-04-06T19:27:34Z
Білик, Kola, та Білозір: зірки переносять концерти через трагедію у Кривому Розі
Факти ICTV
2025-04-06T19:09:19Z
На Сумщині загинув командир відділення зенітного ракетного взводу з Вінниччини
Antikor
2025-04-07T05:57:11Z
Рятувальники допомогли туристу, який заблукав на засніженому високогір’ї Карпат
Antikor
2025-04-07T05:54:11Z
Експеримент не вдався: паличка від "чупика" застрягла у мозку 6-річного хлопчика, медики ахнули
Знай
2025-04-07T05:51:31Z
На Одещині суд оштрафував військового за спробу відбити у поліції свого брата лопатою
Фокус
2025-04-07T05:30:28Z
Атака РФ на Київ 6 квітня: розбір завалів триває
ГЛАВКОМ NET
2025-04-07T05:27:45Z
У Дніпрі попрощалися із загиблим внаслідок теракту чиновником Юрієм Федьком
24tv
2025-04-07T05:12:08Z
Внаслідок масованої атаки у Дніпрі загинула лікарка-терапевтка Ольга Семіренко
Antikor
2025-04-07T04:39:15Z
У Києві молодики розмалювали тролейбус для контенту: реакція поліції
ГЛАВКОМ NET
2025-04-07T02:09:29Z
В Шотландії вже третю добу йде боротьба з пожежею в горах
Gazeta UA
2025-04-07T01:42:03Z
Reuters розповіло, як Україна може виграти від мит ​​Трампа
Хвиля
2025-04-07T06:06:32Z
Закупівлі дров Міноборони: у Запоріжжі за “екологічну” паливну деревину платять утричі більше, ніж на Волині
Antikor
2025-04-07T06:06:25Z
Туреччина зменшила закупівлі української пшениці майже вдесятеро
Agravery
2025-04-07T06:06:09Z
Курс валют на 7 квітня: скільки коштує долар і євро
AIN
2025-04-07T06:03:11Z
Антимонопольний комітет дав рекомендації виробникам яєць перед Великоднем
AgroPortal
2025-04-07T06:00:08Z
У Маска нова ідея щодо тарифів для Європи — що пропонує
InternetUA
2025-04-07T05:57:18Z
В Україні в паливо почнуть додавати спирт: що це означає для водіїв і як вплине на ціну
Хвиля
2025-04-07T05:42:29Z
BTC впав до $77 тисяч
Portaltele
2025-04-07T05:40:59Z
Прискорює цунамі на ринку: Саудівська Аравія знижує ціни на нафту, - Bloomberg
Antikor
2025-04-07T05:39:38Z
Обов'язкова страва на Великдень: як приготувати цвіклі – знамениті бурячки з хроном
24tv
2025-04-07T05:33:26Z
Що робити в саду та на городі у квітні: корисні поради
Gazeta UA
2025-04-07T03:54:41Z
Близнюкам – особлива пристрасть, Козерогам – новий набір обов'язків: чоловічий тижневий гороскоп
24tv
2025-04-07T03:39:17Z
Притягуватимуть до себе гроші, наче магніт - шукайте свій знак зодіаку у списку потенційних багачів
Gazeta UA
2025-04-07T03:36:44Z
Ребус для тих, у кого чудовий зір: треба за 5 секунд знайти сумку
GlavRed
2025-04-07T03:27:26Z
У 100 разів смачніше, ніж у ресторані: рецепт ідеального соусу для піци
GlavRed
2025-04-07T03:27:02Z
Треба лише склянка: як легко почистити варені яйця – секрет бабусь, який згодиться на свята
24tv
2025-04-07T03:18:13Z
Ніколи не позичайте сусідам сіль: це може накликати фінансові проблеми
24tv
2025-04-06T21:36:23Z
Рис точно буде білим та розчипчастим: ложка якого інгредієнта це гарантує
24tv
2025-04-06T21:00:17Z
Пономарьов: Перемога повернула б Руху психологічний баланс
Football.ua
2025-04-07T05:54:58Z
Де Брюйне йде з Манчестер Сіті іконою клубу та легендою АПЛ
Football.ua
2025-04-07T05:51:42Z
Рома — Ювентус 1:1 Відео голів та огляд матчу Серії А
Football.ua
2025-04-07T05:34:00Z
Болонья — Наполі. Напередодні
Football.ua
2025-04-07T05:07:19Z
Бути першою: She’s Mercedes з Еліною Світоліною
ЗаРулем
2025-04-07T04:09:52Z
Хокеїст Домінік Гашек розкритикував НХЛ за присутність в росіянина Овечкіна
Комсомольская правда
2025-04-07T04:07:15Z
Бенфіка з Трубіним розгромила Порту
Football.ua
2025-04-06T21:30:34Z
Вільярреал поділив очки з Атлетіком
Football.ua
2025-04-06T21:03:59Z
Таїсія Онофрійчук здобула три "золота" на етапі Кубка світу з художньої гімнастики
Комсомольская правда
2025-04-06T20:57:17Z
Пролетіли над полюсами Землі: космічні туристи місії Fram2 повернулися додому
Факти ICTV
2025-04-07T06:06:23Z
Meta випускає Llama 4, новий гурт флагманських моделей ШІ
InternetUA
2025-04-07T06:01:11Z
67 років на орбіті: вчені хочуть повернути на Землю найстаріший супутник, навіщо
Фокус
2025-04-07T06:00:51Z
Як покращити сигнал Wi-Fi вдома: прості поради, які реально працюють
InternetUA
2025-04-07T05:42:34Z
Blue Origin планує космічний політ лише з жінками
Portaltele
2025-04-07T04:42:07Z
Оптична ілюзія для геніїв: за 5 секунд треба вгадати тварину на малюнку
GlavRed
2025-04-07T04:27:47Z
Прогноз магнітних бур на 7-9 квітня: якою буде сонячна активність
ГЛАВКОМ NET
2025-04-07T04:18:52Z
Чи можна перевести гроші з мобільного рахунку на картку банку? У Lifecell дали відповідь
Telegraf
2025-04-07T04:15:56Z
Кіберфахівці попередили про новий вірус на ОС Android, що краде криптовалюту
InternetUA
2025-04-07T04:01:42Z
Жінки справляються з болем краще за чоловіків завдяки гормонам - Science
Подробности
2025-04-07T06:00:31Z
Тейпи та тейпування: що це таке та наскільки ефективне
24tv
2025-04-07T05:06:09Z
Небезпечні солодощі у кожному супермаркеті: українцям розповіли про шкоду популярного печива
Хвиля
2025-04-07T03:27:49Z
ШІ може передбачити раптову зупинку серця за два тижні - дослідження
InternetUA
2025-04-07T03:01:45Z
10 причин, чому треба їсти червону редиску
Gazeta UA
2025-04-06T20:09:04Z
Як ранкові звички допомагають прискорити схуднення: почніть робити вже завтра і до літа мінус 7 кг
Знай
2025-04-06T19:51:31Z
Чи може ваша робота бути причиною облисіння: фахівці назвали 5 професій у зоні ризику
24tv
2025-04-06T19:33:17Z
Чотири щоденні звички, яких дотримуються довгожителі
Gazeta UA
2025-04-06T19:27:34Z
Новий тренд для кращого травлення та здорової шкіри
360ua.news
2025-04-06T19:18:48Z
Від $19 000: електричний кросовер FangChengBao Titanium 3 з дроном на даху показали офіційно
AutoGeek
2025-04-07T05:42:32Z
Chery представила концепт нового QQ
Portaltele
2025-04-07T05:40:36Z
Відповіді на ваші запитання про Nissan Pathfinder Rock Creek 2025
Топ Жир
2025-04-07T00:00:07Z
Чи ви купили б автомобіль, який не вміщається у вашому гаражі?
Топ Жир
2025-04-06T22:00:22Z
П’ятнацять відсотків покупців автомобілів опиняються в кредитах тривалість яких перевищує деякі шлюби
Топ Жир
2025-04-06T20:15:48Z
Rolls-Royce презентував найвшидший і найдорожчий авто CoupeTail
Топ Жир
2025-04-06T19:12:00Z
В Україні помітили новітній суперкар McLaren 750S Spider
Топ Жир
2025-04-06T18:57:46Z
Власник Kia EV6, який наситився із кількома випадками відмов 12V батареї, подає заяву за законом про лимери
Топ Жир
2025-04-06T18:45:29Z
Густе масло не завжди хороше рішення для вашого автомобіля
360ua.news
2025-04-06T17:31:33Z