MY.UAНовини
Коли Крим заразив Італію: історії про те, як чума вбивала людей по всьому світу
Коли Крим заразив Італію: історії про те, як чума вбивала людей по всьому світу

Коли Крим заразив Італію: історії про те, як чума вбивала людей по всьому світу

Чума ніколи повністю не зникала з планети Земля. Нещодавно ЗМІ облетіла новина про нові спалахи бубонної чуми. Як організовували карантин та лазарети у Італії та чому свого часу сучасна Феодосія потерпала від хвороби – читайте далі.

Бубонна чума

Чума все ще існує по всьому світу, але зараз її вже успішно лікують антибіотиками. Бубонна чума називається так, бо характерним симптомом є лімфатичний вузол або "бубон" під пахвами. Якщо не лікувати, чума є потенційно летальною. З 2010 по 2015 роки було зафіксовано 3248 випадків чуми, 584 людини померли. 24 канал розповідає історію хвороби та аналізує останні випадки.

Зазвичай інкубаційний період складає від 2 до 6 днів, після чого проявляється клінічна картина. Окрім "бубонів" серед симптомів: лихоманка, озноб, головний біль, біль у м'язах та втома. Якщо вражені легені, то затруднюється дихання, виникає кашель та грудний біль. Третій варіант – ураження крові та внутрішніх органів (септична чума).

Особливий вид інфікування – поїдання м'яса сирих тварин, це дуже популярно в Азії. Після кількох випадків у регіоні Внутрішня Монголія КНР видала додаткову заборону на вживання тварин, які можуть переносити чуму. В останні роки чума в основному вирувала у Демократичній Республіці Конго та на острові Мадагаскар. А ще у гірській державі Перу в Південній Америці.

Китай став епіцентром останнього спалаху, а точніше – місто Баяннур на північний захід від Пекіну. Там ввели попередження щодо загрози зараження чумою. Влада міста закликала повідомляти про знахідки мертвих тварин, таких як білки та бабаки, яких китайці їдять.

М'ясо бабака стало причиною нових випадків чуми / Фото Wikipedia

Це не перший випадок. Вважається, що саме хутро бабака стало причиною чуми у 1911 році, коли загинуло 63 тисячі китайців. Його продавали і транспортували по всій країні разом з блохами. Окрім Китаю, два випадки були зафіксовані у сусідній з ним Монголії і теж через цю саму тварину.

Коли людство дізналось про чуму 

Сучасні вчені говорять про появу чуми ще з Давнього Єгипту. Про це заявила археологиня Єва Панайотакопулу з Університету Шеффілда. Це новий поворот, бо раніше вважалося, що чума прийшла з Центральної Азії разом з першими караванами. 

Дослідниця розбиралася з побутом ери фараонів, а також писала про те, "які хвороби тоді могли мати люди, які хвороби могли мати їх свійські тварини, як вони могли заразити людей".

Колись біля Нілу жили вже вимерлі пацюки, для яких блохи були паразитом. Ці гризуни переносили чуму в міста, які почали поставати вздовж дельти Нілу 3500 років тому. Особливо близько люди та щури були під час повеней. Єгиптяни теж визнавали, що мали справу зі схожою хворобою. Про це йде мова у так званому папірусі Еберса (приблизно 1500 р. до.н.е.). 

Міжнародна торгівля допомогла рознести чуму далі. Прибувши з Індії, торговці інфікували єгиптян, а потрапивши на кораблі, які пливли через Середземно море, чума потрапила до Європи. У Старому Світі перші записи про епідемію чуми стосуються Візантії. Спалах 541-549 років став першим задокументованим та отримав назву Юстініанова чума (по імені тодішнього імператора). 

Після нього спалахи, про які є згадки, тривали до 757 або 767 року, загалом сталося до 18 хвиль чуми. У Західній Європі вперше потужна епідемія, за свідченнями Григорія Турського, сталася у Королівстві Франків (міста Арль, Нарбонна, Альбі та Марсель). Тоді це вважалося покаранням людей Богом за їх гріхи. 

Деякі ранні автори вказують на появу чуми в Нубії (сучасний Судан, на південь від Єгипту), Аксумі (Ефіопія) та в Ємені у той самий час, що й Юстініанова. 590-го року чума вразила Рим та забрала життя Папи Пелагія II. Загалом вважається, що перша пандемія цієї хвороби могла вбити до 100 млн людей до кінця Античного світу. 

Хвороба в Середні Віки 

Середньовічна чума знищила половину населення Європи / Малюнок History.com

Втім, світову "славу" чума отримала під час пандемії XIV століття, відомої як "Чорна Смерть". Під час неї чума розвинула різні форми: бубонна, септична, легенева та інші. Смертність під час деяких з них складала 95-100%. З якої саме країни середньовічна чума бере свій початок, незрозуміло до кінця. Є варіанти щодо Монголії у 1346 році, російської Казані або Каспійського моря.

Як і під час чуми Юстініана, спостерігалися природні лиха та катаклізми: посухи, похолодання, дощі, сарана. Гризуни мігрували до людей, які селилися все ближче та ближче між собою. Тож, епідемія стала неминучою. Європейський голод початку XIV століття послабив імунну систему жителів, гігієна ще не стала загальноприйнятою, міста були брудні та завалені сміттям. 

Як би там не було, але італійці, тікаючи з території Золотої Орди, потрапили до Кафи (сучасна Феодосія, Крим). Місто тоді належало генуезцям, монголи взяли його в облогу та інфікували, перекидаючи мертві тіла через стіну. 

Кафа як суперпоширювач

Після облоги, хто вижив тікає до Константинополя, де чума знищує до 90% популяції. Інший корабель з Кафи заражає Сицилію. Разом з біженцями з острова, чума потрапляє на материкову частину Італії. Третій корабель з Кафи привозить чуму до сучасної Франції. Вже у 1348 році, епідеміями охоплені Болгарія, Греція, Румунія, Польща, Персія, Єгипет та Кіпр.

У той же 1348 рік, пандемія доходить до Парижу, Англії, Австрії та Швейцарії.

Часто спалах супроводжується антисемітськими погромами. Взимку 1349 року в Європі вбивають тисячі євреїв, зокрема у Страсбургу та Майнці. А влітку, англійський корабель привозить чуму до Скандинавії – перші випадки в Норвегії, Швеції та Данії. Далі заражається Гренландія і кінці кінців –Русь. Не виключено, що саме чума зупинила вікінгів та їх бажання досліджувати Північну Америку, куди вони вже плавали.

У 1350 році невеселий, але курйозний випадок стався у Шотландії: королівство вирішило вторгнутися до Англії через її слабкість та враженість чумою. Але поки армія чекала на кордоні, то всі заразились, 5 тисяч солдат померло! Відступаючи, солдати рознесли хворобу вдома, чверть Шотландії вмирає. 

За цю першу середньовічну хвилю помирає від 25 до 50 млн європейців, половина населення континенту. Але епідемія відкриває дорогу Реннесансу та перебудові старого світу на новий, але чума ще кілька разів повернеться, ніколи не зникаючи назавжди. 

Сучасні методи проти давньої хвороби 

Венеція боролася ізоляцією хворих на островах / Фото your tours in Venice

Як і зараз проти коронавірусу, проти чуми використовували карантинні обмеження та соціальне дистанціювання. Торговці намагалися максималньо обмежувати контакти між собою, чистили поверхні та товари. Бо чума могла передаватись через них.

Перший карантин було запроваджено у Рагузі (сучасний Дубровник, Хорватія). Під нього підпадали усі прибуваючі кораблі та каравани. Ті, хто прибував з заражених земель, мали місяць (!) відбути в ізоляції на острові Мркан або в місті Кавтат. Але не заїжджати до Рагузи та округу (закони 1377 року – 24). Сам термін "карантин" походить від італійського quarantino, тобто "40 днів". Це не має стосунку до медицини, а лише до Біблії: Великий Потоп лив 40 діб, стільки ж Ісус провів у пустелі. 

Навіть з такими законами, Рагуза потерпала у 1391 та 1397 роках.

Здоров'я проти економіки

Було неможливо вберегтися від чуми, не знищивши економіки морського міста. Проблема, яка дуже актуальна зараз, за часів коронавірусу та економічного падіння. Рагуза ж першою побудувала спеціалізовану протичумну лікарню на острові Млет. Скоро італійці перейняли практику, так постали лазарети.

Венеціанці звели першу – Санта Марія ді Назарет. Всередині хворі були ізольовані від інших, їм надавалася посильна в ті часи допомога. За їжу та утримання платила держава. Незалежно, чи була епідемія чи ні, лазарет був завжди готовий та чекав на кораблі, які могли бути інфіковані. 

Ще одна важлива нині робота – відслідковування контактів. Півтисячі років тому це… вже робили.

Наприклад, під час епідемії 1576 року, один лікар використав цей спосіб, щоб зняти підозру з жінки, яку звинувачували у поширенні чуми в громаді біля озера Гарда, Італія. Лікар тоді додав, що жодна людина, яка контактувала з жінкою, не заразилася. В місті Нюрнберг два століття (!) вели точні анкети усіх хворих. Там, серед іншого, питали: коли, з ким, як пацієнт спілкувався та контактував. 

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Apple видалила небезпечні додатки з App Store
InternetUA
2025-02-08T03:01:15Z
Велика Британія вимагає від Apple доступу до зашифрованих даних користувачів
InternetUA
2025-02-08T02:48:17Z
«Дію» інтегрували із сервісом Auto.RIA
УкраинФорм
2025-02-08T01:45:45Z
Код 048: якому місту належить і що важливо про нього знати
Политека
2025-02-08T01:00:45Z
Що покласти до цибулі, щоб вона не зіпсувалася: маловідомий лайфхак
GlavRed
2025-02-08T00:27:54Z
Що робити, якщо ноутбук перестав заряджатися: як самостійно вирішити проблему
Политека
2025-02-08T00:00:07Z
Знайшли поховання торговців людьми
Gazeta UA
2025-02-07T23:36:26Z
Google закрила вразливість, якою користувалися хакери та поліція для злому Android
InternetUA
2025-02-07T22:04:02Z
Як уберегти свій аккаунт у Viber від шахраїв: експерти з безпеки дали важливу інструкцію
Политека
2025-02-07T21:27:42Z
Подушка стане білосніжною за 10 хвилин без прання: знадобиться один домашній засіб
GlavRed
2025-02-08T02:51:53Z
З ними неможливо спілкуватися: дати народження справжніх енергетичних вампірів
GlavRed
2025-02-08T02:15:01Z
Як приготувати вафлі: суддя "Мастер Шеф" Мартиновська дала ідеальний рецепт для сніданку
Политека
2025-02-08T02:00:10Z
Хронічні нещасливиці: жінки з цими іменами притягують токсичні стосунки
Telegraf
2025-02-08T00:39:39Z
Створені одне для одного: 4 найвдаліші шлюби за знаками Зодіаку
GlavRed
2025-02-08T00:27:44Z
Завжди ідеальні вікна: хитрість, яка надовго збереже чистоту та блиск скла
24tv
2025-02-07T22:03:59Z
Коли додавати кондиціонер до прання: речі будуть свіжими та запашними
24tv
2025-02-07T20:51:48Z
Він може замінити вечерю: простий салат з буряка, який позмагається з вінегретом
24tv
2025-02-07T20:51:14Z
5 помилок, які ви допускаєте під час очищення нержавіючої сталі
24tv
2025-02-07T20:00:20Z
На Алясці знайдено зниклий літак: берегова охорона виявила тіла трьох людей
ГЛАВКОМ NET
2025-02-08T02:15:35Z
Ростов-на-Дону не спить: росіяни скаржаться на вибухи, під ударом опинився важливий об'єкт
Telegraf
2025-02-08T01:33:56Z
Правоохоронця звинувачено у насильстві щодо вихованця дитячого будинку на Львівщині
ГЛАВКОМ NET
2025-02-08T01:18:29Z
Український письменник розкрив мотив нападників, які вчотирьох побили молодика на Оболоні
ГЛАВКОМ NET
2025-02-08T00:39:35Z
На Дніпропетровщині оголосили підозри шістьом «кримінальним авторитетам»
УкраинФорм
2025-02-08T00:39:06Z
Росіяни бідкаються на атаку дронів у Ростові: у місті вже годину лунають потужні вибухи
24tv
2025-02-07T23:51:28Z
У Києві прогриміли вибухи, працює ППО
ГЛАВКОМ NET
2025-02-07T23:48:38Z
У Києві двохрічна дитина зачинилася у квартирі, поки мама ходила до сусідки
ГЛАВКОМ NET
2025-02-07T23:36:28Z
Іноземець на кордоні з Польщею вирішив порибалити, але «клюнули» українські прикордонники
ГЛАВКОМ NET
2025-02-07T23:33:20Z
Дебютний гол Кварацхелії допоміг ПСЖ обіграти Монако
Football.ua
2025-02-07T22:46:27Z
Відсторонення Мудрика може бути знято без подальшого покарання – Джейкобс
Football.ua
2025-02-07T22:27:46Z
Мудрик в халепі: українця можуть дискваліфікувати навіть після негативної проби "B" допінг-тесту
24tv
2025-02-07T22:21:12Z
МЮ пройшов Лестер в Кубку Англії завдяки голу Магвайра
Football.ua
2025-02-07T21:57:22Z
Дубль Коло Муані вирвав для Ювентуса перемогу над Комо
Football.ua
2025-02-07T21:49:01Z
Інгулець не встиг відкрити новий стадіон до рестарту УПЛ: коли буде готова арена у Петровому
24tv
2025-02-07T21:36:06Z
Дубль Кейна з пенальті та гол Сане принесли Баварії перемогу над Вердером
Football.ua
2025-02-07T21:30:14Z
Арройо: Привіт, родино Шахтаря
Football.ua
2025-02-07T21:01:32Z
Повернення на ринг? Кличко хотів би стати найстаршим чемпіоном світу у суперважкій вазі
Gazeta UA
2025-02-07T21:00:50Z
Росіяни кажуть, що захопили одне з ключових міст Донбасу: як відреагували українські оглядачі
ZN UA
2025-02-08T03:07:21Z
Водоліям треба уникати стресових ситуацій: гороскоп на 8 лютого
24tv
2025-02-08T03:03:30Z
З прифронтових громад Донеччини евакуювали ще 14 людей
УкраинФорм
2025-02-08T02:00:36Z
Левам варто проявити пристрасть, а Овнам - силу волі: гороскоп за картами Таро на 8 лютого 2025 року
TSN
2025-02-08T01:36:18Z
ЗСУ просунулись на Курщині, росіяни намагаються перетнути Оскіл: ситуація на фронті від ISW
24tv
2025-02-08T01:18:34Z
"Змушені здаватись": військовий розповів про ситуацію в Удачному на Донеччині
Фокус
2025-02-08T01:06:41Z
ЗСУ просунулися на Курщині, росіяни тиснуть на Донеччині: оновлена мапа DeepState
24tv
2025-02-08T01:03:03Z
СБУ затримала російського агента - коригував авіаудари на Краматорському напрямку
УкраинФорм
2025-02-07T23:57:46Z
ЗСУ просунулися під Покровськом – ISW
1News
2025-02-07T23:51:11Z
Клавдія Петрівна: фото таємничої співачки
CutInsight
2025-02-08T02:21:39Z
"Залишила престижну роботу і пішла": Зібров зробив зізнання про дружину Марину
GlavRed
2025-02-08T02:06:17Z
Український горор «Калинова Сопілка» завершить прем’єрний сезон у Києві
ZN UA
2025-02-08T01:10:12Z
Екскохана Каньє Веста Джулія Фокс позувала топлес на червоній доріжці
24tv
2025-02-07T22:51:55Z
Хто представлятиме Україну на Євробаченні-2025: текстова трансляція фіналу Нацвідбору
24tv
2025-02-07T22:36:21Z
Триматимуть у напрузі до кінця: 3 карколомні фільми на реальних подіях
24tv
2025-02-07T22:03:33Z
Олекса Манн. Фільми про художників очима художника
CutInsight
2025-02-07T21:48:27Z
25 цікавих фактів про «Зоряні війни»
CutInsight
2025-02-07T21:36:20Z
Українські художники в кіно
CutInsight
2025-02-07T21:36:05Z
Можна дістати реальний термін: у ЦПД нагадали про покарання за відео з місць «прильотів»
УкраинФорм
2025-02-08T03:15:31Z
ЗС РФ готуються до наступальної операції, яка триватиме до кінця 2025 року, — експерт
Фокус
2025-02-08T03:12:19Z
Яке сьогодні свято 8 лютого 2025 року: чому цього дня не можна лікувати зуби
GlavRed
2025-02-08T03:03:23Z
Це не мобілізація, – Зеленський про нові контракти для молоді віком 18 – 24 років
24tv
2025-02-08T02:42:50Z
Як сказати "вопрос на засыпку" українською: лише одиниці дадуть правильну відповідь
GlavRed
2025-02-08T02:39:57Z
Король Британії під час турне до Італії зустрінеться з Папою Римським
УкраинФорм
2025-02-08T02:03:48Z
Сили оборони просунулися на Курщині – DeepState
1News
2025-02-08T01:42:16Z
Жіноча хитрість: навіщо в СРСР на ніч клали колготки в морозильну камеру
GlavRed
2025-02-08T01:36:30Z
УІНП рекомендував прибрати з герба і прапора Кропивницького російські імперські елементи
УкраинФорм
2025-02-08T01:12:40Z
Тренажери в спортзалі можуть мати більше бактерій, ніж туалет: дослідження
ГЛАВКОМ NET
2025-02-08T03:06:57Z
Хірург помилково видалив чоловіку печінку замість селезінки
24tv
2025-02-07T20:09:27Z
Як прибирання може врятувати вам життя
24tv
2025-02-07T19:57:59Z
Кімнатні рослини почнуть рости вдвічі краще: потрібний тільки засіб з аптечки
24tv
2025-02-07T18:33:02Z
Прорив в лікуванні раку: нова вакцина захистила від рецидиву раку усіх
24tv
2025-02-07T17:51:36Z
Як часто можна фарбувати волосся без шкоди - відповідь експерта
GlavRed
2025-02-07T16:27:02Z
Просто і корисно: рецепт риби, запеченої в духовці
Фокус
2025-02-07T16:21:06Z
Яка жирна їжа корисна під час схуднення: відповідь дієтологині
Gazeta UA
2025-02-07T15:51:01Z
В Україні запровадять механізм розбронювання медиків: як це працюватиме
24tv
2025-02-07T15:42:14Z
Укрзалізниця запускає для військових романтичні експреси «Потяг до тебе»
УкраинФорм
2025-02-08T02:27:29Z
Скільки потрібно мати стажу та зарплати, аби в 60 років отримувати 6 тис грн пенсії
Telegraf
2025-02-08T01:30:53Z
OpenAI анонсувала будівництво нових центрів обробки даних
InternetUA
2025-02-08T01:01:38Z
Ціна нафти в $60-62 за барель буде майже критичною для Росії - експерт
УкраинФорм
2025-02-08T00:57:49Z
Торгова війна: мита Китаю на нафту можуть вдарити по американському експорту
Хвиля
2025-02-08T00:45:21Z
Україна розпочала експорт біометану до Європи трубопроводом
ZN UA
2025-02-08T00:36:38Z
Українські облігації: фінансові ринки відреагували на перспективи миру - ЗМІ
Хвиля
2025-02-07T23:27:53Z
Долар подорожчає вже найближчими днями: яким буде новий курс
GlavRed
2025-02-07T23:27:05Z
Торгова війна США і Китаю загрожує економіці Європи – ЄЦБ
Хвиля
2025-02-07T21:06:53Z
Чому в Німеччині не можна їздити на авто з напівпорожнім баком: відповідь здивує
GlavRed
2025-02-08T01:06:48Z
У злодіїв - жодного шансу: механік назвав кнопку, яка врятує авто від крадіжки
GlavRed
2025-02-07T19:27:18Z
В Україні з'явиться найдешевший електрокросовер Kia
ГЛАВКОМ NET
2025-02-07T19:27:03Z
Нова модифікація Leopard 2 матиме іншу гармату і потужніший двигун
InternetUA
2025-02-07T19:01:48Z
Cadillac тестує новий спортивний кросовер Optiq-V
AutoCentre
2025-02-07T17:12:34Z
Продажі електрокарів Tesla обвалюються по всій Європі
Хвиля
2025-02-07T17:00:25Z
Гібридний Opel Grandland проїхав 1115 км на одну баку й заряді — в реальних умовах
ITC
2025-02-07T16:31:45Z
Нову Toyota RAV4 2026 показали до прем'єри
ГЛАВКОМ NET
2025-02-07T16:18:36Z
23-річний Nissan Skyline оцінили у півмільйона доларів
AutoCentre
2025-02-07T16:10:52Z
Трамп скасував дозвіл Байдена на секретні документи розвідки — Reuters
TSN
2025-02-08T03:06:16Z
Путін ще може використати Лукашенка: яку роль він підготував для Білорусі
24tv
2025-02-08T02:36:51Z
Трюдо заявив, що бажання Трампа анексувати Канаду "є реальним"
TSN
2025-02-08T02:36:41Z
Десятки країн виступають проти санкцій Трампа щодо МКС
ГЛАВКОМ NET
2025-02-08T02:27:03Z
Трамп заявив, що позбавляє Байдена доступу до секретної інформації
ГЛАВКОМ NET
2025-02-08T02:21:54Z
Франція почала розслідування проти соцмережі X Маска
InternetUA
2025-02-08T02:01:19Z
"Найненависніша мама Британії" після перемоги Трампа переїжджає до США, але без своїх дітей
Фокус
2025-02-08T02:00:41Z
ХАМАС може звільнити ще трьох ізраїльських заручників - ЗМІ
УкраинФорм
2025-02-08T01:54:35Z
Ентузіазму дедалі менше: коли Росія відчує наслідки санкцій
24tv
2025-02-08T01:45:14Z