MY.UAНовини
Все для Ахметова: як Буславець за держкошт вирішує проблеми шахт олігарха
Все для Ахметова: як Буславець за держкошт вирішує проблеми шахт олігарха

Все для Ахметова: як Буславець за держкошт вирішує проблеми шахт олігарха

Шахтарі вже 8 днів страйкують під Офісом Президента України в рамках Всеукраїнської безстрокової акції протесту. Проте пусковим гачком для цього страйку, ймовірно, став Ахметов, який за державні гроші, хоче збагатитися, і очільниця Міненергетики готова допомогти.

Під офісом президента тиждень страйкують шахтарі із вимогами купувати їх вугілля та виплатити зарплати. Проте як виявилося спочатку це були здебільшого шахтарі приватних фірм Ахметова. Очільниця Міненергетики Ольга Буславець взялася вирішувати проблеми Ахметова вкотре за державний кошт. 24 каналдетально розібрався в ситуації.

Шахтарі страйкують або Фортеця 2.0

Протести шахтарів почалися 24 червня із невеликої групи львівських шахтарів із державної "Надії". Вони скаржилися на те, що Центренерго заборгувало їм за відвантажене вугілля 10 мільйонів гривень.

Проте з 30 червня почалися більш масові та, ймовірно, лобістські протести гірниками із трьох областей – Донецької, Львівської та Волинської. Це представники 6 вугільних підприємств: Селидіввугілля, Мирноградвугілля та Добропіллявугілля та представники шахт Львівсько-Волинського басейну. 


Шахтарі протестують / УНІАН

За словами Голови Незалежної профспілки гірників України Михайла Волинця, спочатку до Києва приїхали 400 осіб, із них 70% шахтарі підприємства Добропіллявугілля. Зазначимо, що його взяла в оренду на 50 років компанія Ахметова ДТЕК. Тож більшість шахтарів представляли інтереси приватної компанії, а не державних шахт.

Ці протести голова профільного комітету Андрій Герус вже назвав "Фортеця 2.0", посилаючись на події 2015.

Що відомо про Фортецю

У 2015 шахтарі масово страйкували під стінами адміністрації тодішнього президента Петра Порошенка. Вони вимагали виплати зарплат, які заборгували, підвищення тарифів для ТЕС та відставки Володимира Демчишина, який тоді займав пост міністра енергетики.

Виявилося, що організатором була не Незалежна профспілка гірників України, як офіційно заявляли, а олігарх Рінат Ахметов, який відправив своїх павлоградських шахтарів вибивати бюджетні кошти. Назва "Фортеця" фігурувала у документі компанії ДТЕК, який опублікував депутат Мустафа Найєм.

Вимоги шахтарів, які зараз протестують, опублікував на своїй сторінці Михайло Волинець.

Вимоги протестувальників

  • погашення заборгованості перед шахтарями;
  • повернення державним підприємствам грошей за видобуте вугілля;
  • відставка Андрія Геруса з поста голови комітету Ради з питань енергетики;
  • забезпечення стабільної роботи шахт;
  • заборона імпорту електроенергії й вугілля з Росії і Білорусі;
  • відновлення роботи блоків ТЕС, що були переобладнані з антрацитного вугілля на газову групу.
  • виведення шахт із простою, забезпечення їх стабільної роботи.

Чи резонні ці вимоги

Борги перед шахтарями

Різні сторони конфлікту наводять різні дані щодо заборгувань. Точно відомо, що заборгування були. Про це засвідчили всі сторони. Проте цифри називають різні.

"Вони (Мінфін – 24 канал) направили 340 мільйонів гривень і борг скоротився до понад 280 мільйонів. Але з 1 липня до цієї суми додалися ще 530 мільйонів гривень за червень – і борг виріс до 810 мільйонів гривень. Ще більше 100 мільйонів гривень винні шахтарям "Краснолиманської" і 50 мільйонів – "Надії" – це вже майже мільярд", – розказав Волинець в коментарі Liga.net.

"На більшості державних шахт заробітна плата виплачена за травень або частково за травень (окрема історія з шахтою Краснолиманська, де пласти були виведені у приватну власність і де "погосподарював" Кропачев). Тобто заборгованість на більшості держшахт менше одного місяця", – написав глава профільного комітету Андрій Герус.

Ситуація не ідеальна, але явно не така, щоб шахтарі йшли на страйки,
– додав Герус.


Андрій Герус про простій шахт

На підтвердження своїх слів депутат наводить дані за минулий рік. Тоді у червні борги перед шахтарями складали 2-4 місяці. Сьогодні, як зазначає Герус, ситуація набагато краща.

В уряді зазначають, що питання заборгованості вирішили.

Питання зарплат українським шахтарям. Ще минулої п'ятниці (26 червня) Міненергетики виплатило додаткові майже 340 мільйонів гривень шахтарям. Це означає, що вперше за значний період у держави немає боргів перед шахтарями державних шахт,
– сказав Денис Шмигаль.

Хоча Буславець зазначила, що після сплати цих 340 мільйонів, борг скоротився, але залишається на суму 127 мільйонів гривень. Проте ці гроші повинні самостійно виплатити підприємства-боржники за рахунок своєї діяльності.

Імпорт з Росії та Білорусі та звільнення Геруса

На час карантину Україна припинила імпорт електроенергії з Росії та Білорусі, але НКРЕКП вважає, що опісля потрібно продовжувати це робити, щоб забезпечити конкуренцію на ринку.


Імпорт електроенергії з Росії / kr-energo

Очільниця Міненергетики виступає проти і хоче, щоб на українському ринку було лише українське вугілля. Відповідний законопроєкт також зареєстрували у Раді під номер 3657.

Зауважимо, що 70% на ринку електроенергії від ТЕС у руках компанії Ахметова. А оскільки його компанія скаржиться на занижені ринкові ціни, то заборону імпорту може негативно позначитися на ціні. У ДТЕК зазначають, що прийнятна для них ціна – це 1 550 гривень за мегават-годину проти 1 461 гривні, які є зараз на ринку.

Саме через імпорт з Росії та Білорусі вимагають відставки Геруса. З одного боку це рішення дозволило суттєво здешевити вугілля в Україні за рахунок конкуренції на противагу монополісту ДТЕК.

Водночас імпорт вугілля з країни-агресора теж викликає питання. Нагадаємо, що він був під забороною 4 роки до 2019, коли прийняли "правку Геруса".

Простій шахт

Шахти простоюють через зниження попиту на електроенергію та вугілля. Міністерство і так вже зупинило блоки державних АЕС, які продукують найдешевшу електроенергію, і до слова, більш екологічну, ніж ТЕС.

Рішення зупинити шахти ДТЕК Добропіллявугілля прийняли у компанії ДТЕК. Андрій Герус звинуватив у простої ахметівських шахт його ж компанію. ДТЕК сам прийняв рішення припинити експорт електричної енергії, бо ціни там нижчі, ніж в Україні. Також компанія не працює на експортному ринку вугілля. Зрозуміло, що це зменшило потреби у вугіллі.

У прогнозному балансі за травень було закладено: за кордон буде експортовано 385 мільйонів кіловат-годин, 90% з яких завдяки компанії ДТЕК. Але по факту експорт склав лише 0,2 мільйона. Герус запевняє, що саме через це і простоюють шахти.

Правда проста – просто набагато вигідніше вимагати зупинки атомних блоків в Україні, щоб тут продавати дорожче, аніж працювати у реальній конкуренції на європейських ринках, де конкуренція призвела до нижчих цін,
– пише Герус.

Депутат додав, що інші компанії Ахметова теж забирають роботу у шахтарів: за рахунок понад 1 100 мегаватів потужностей сонячних та вітроелектростанцій, які працюють на найвищому у Європі "зеленому" тарифі.

Реакція Буславець

Очільниця Міненергетики Ольга Буславець вирішила зустрітися з ДТЕК Енерго, ДТЕК Добропіллявугілля та Центренерго, щоб врегулювати проблеми, про які говорять шахтарі, зокрема простій шахт. Відповідне повідомлення про нараду з’явилося 6 липня.

Повідомлення про нараду / Міненергетики

У ньому Буславець послалася на усне доручення від президента Зеленського. Завданням зазначили забезпечення Центренерго вітчизняним вугіллям, тобто компанії ДТЕК, яка контролює 90% ринку.

У повідомленні також йдеться про розпорядження уряду від 17 червня "Про забезпечення паливної збалансованості електроенергетичної галузі України та безпеки постачання електричної енергії". Цим розпорядженням теплові станції зобов’язали використовувати лише кам’яне вугілля внутрішнього видобутку замість значно дешевшого, але імпортного газу.

Центренерго в орбіті Коломойського

Центренерго – єдина в Україні державна теплова станція. Проте за розслідуванням "Схеми" з 2019 вона перебуває в орбіті впливу Коломойського.

У розслідуванні йдеться: "у січні-травні 2020 року "Юнайтед Енерджі" продало "Центренерго" щонайменше 22,6 мільйона кубометрів газу на загальну суму понад 103 мільйони гривень. Ще 14 мільйонів гривень держкомпанія заплатила цій приватній фірмі за замовлення (бронювання) потужностей." При цьому "Юнайтед Енерджі" постачала газ "Укрнафти", 42% акцій якої належить Коломойському.

Результати наради

Після цієї наради прийняли рішення, повідомляє пресслужба, що Центренерго купить 2,4 мільйона тонн українського вугілля – половину з державних шахт, а половину з приватних (ахметівських). 

Не перше лобіювання інтересів Ахметова

Як тільки Буславець призначили виконувачкою обов’язків, вона взялася вирішувати проблему перенасичення ринку електроенергії. Але скоротила чомусь обсяги виробництва найдешевшої атомної енергетики. Ще у квітні прийняли рішення, що АЕС працюватимуть на зниженій потужності енергоблоків. Натомість, більше електроенергії купуватимуть у приватних компаній.

ДБР вже почало розслідування щодо законності такого рішення.

У зв'язку з цим відбувається зниження виробництва атомної галузі на 8,6%, що може призвести до зупинення енергоблоків АЕС, збитків державному бюджету України та банкрутства об'єкта державної власності, що має стратегічне значення для економіки і безпеки держави,
– мовиться у повідомленні ДБР.

Кому вигідна зупинка блоків АЕС

Ахметову, який контролює 90% ринку вугілля, 70% ТЕС та 25% "зеленої енергетики", і завдяки цьому рішенню збільшив свою частку на українському ринку.

Генерація електричної енергії у динаміці за останні 4 місяці

  • Атомні електростанції (АЕС): на початку весни виробляли 10 700 мегават-годин, до середини червня знизили генерацію до 7 000 мегават-годин.
  • Теплова генерація (ТЕС): із 4 500 мегават-годин спочатку знизили генерацію до 3 000 мегават-годин, потім збільшили генерацію до 5 000 мегават-годин.
  • Теплоелектроцентралі (ТЕЦ): із 2 200 мегават-годин знизили генерацію до 1 000 мегават-годин.
  • "Зелені" виробники (ВДЕ): із менше 1 000 мегават-годин збільшили до майже 1 500 мегават-годин (відзначаються волатильністю/залежністю від сонця, вітру).

Що відомо про Буславець

Працювала у Міністерстві енергетики ще з далекого 2005 року аж до лютого 2020 року. А вже через місяць після звільнення стала кандидаткою на пост очільниці міністерства. Було відомо, що у Раді не назбирається голосів на підтримку її кандидатури, тому закон обійшли, призначивши її виконувачкою обов'язків. Керівницею міністерства Буславець призначив Денис Шмигаль, який раніше був топменеджером у ДТЕК.

Ольга Буславець / reform.energy

Раніше лобіювала заборону на будівництво домашніх сонячних електростанцій. Ольга Буславець заявляла, буцімто вони "чинять тиск" на якість роботи енергомережі. Крім того, вона розіслала листи в обленерго, в яких просила підтвердження того, що малі СЕС погано впливають на роботу енергомережі.

Активісти стверджують, що вона намагалася отримати не відповідь на питання, а ті дані, які виправдають таку заборону. Згодом законопроєкт разом зі скандальною правкою був схвалений Радою і підписаний президентом Петром Порошенком.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Втрати Росії станом на 13 травня: Генштаб оновив дані
TSN
2025-05-14T04:57:26Z
Інавгураційна меса Папи Лева XIV: що відомо про візит Зеленського
ТСН
2025-05-14T04:52:00Z
Путін залучив до війни в Україні громадян 106 країн світу
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T04:45:33Z
Поляки розблокували найбільший пункт пропуску на кордоні з Україною
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T04:33:24Z
Іран та «євротрійка» проведуть у Стамбулі ядерні переговори 16 травня
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T04:21:36Z
Хто поїде на переговори з Україною до Стамбула: що кажуть у Кремлі
ТСН
2025-05-14T03:59:45Z
Існує єдина загроза для переговорів України та РФ у Стамбулі: політолог назвав її
ТСН
2025-05-14T03:59:44Z
Європа відкладає санкції проти Росії до зустрічі Зеленського та Путіна у Стамбулі — Bloomberg
ТСН
2025-05-14T03:59:44Z
В Італії назвали політика, від якого залежить завершення війни
TSN
2025-05-14T03:59:42Z
Народилася у Дніпрі, не знала свого батька і писала листа Сталіну: як у дитинстві виглядала Лія Ахеджакова
Telegraf
2025-05-11T17:30:58Z
"Євробачення-2025": порядок виступів учасників у першому півфіналі та їхні пісні
TSN
2025-05-14T03:59:29Z
Сестра Софії Ротару розкрила, де зараз в Україні живе співачка: "Ми постійно на зв'язку"
TSN
2025-05-14T03:58:48Z
На Міжнародній архітектурній бієнале показали, яким буде Маріуполь після деокупації та відбудови
ТСН
2025-05-14T03:58:10Z
Жерара Депардьє визнали винним у справі про сексуальне насильство: яке покарання отримав актор
ТСН
2025-05-14T03:57:44Z
Спливли жахливі подробиці секс-вечірок P. Diddy: доньки репера не витримали й покинули суд
TSN
2025-05-14T03:57:41Z
Леонардо Ді Капріо зібрався одружуватися з молодшою на 24 роки відомою моделлю — ЗМІ
TSN
2025-05-14T03:57:05Z
"Євробачення-2025": як українцям проголосувати за Ziferblat та своїх фаворитів у першому півфіналі
ТСН
2025-05-14T03:56:25Z
Ольга Фреймут здивувала, як уколи ботоксу нашкодили її здоров'ю: "Навіщо я це зробила"
TSN
2025-05-14T03:56:05Z
Яке сьогодні, 14 травня, свято — все про цей день, яке церковне свято, що не можна робити
TSN
2025-05-14T04:06:12Z
Історик розповів, як в Україні з’явилася гречка: виявляється, цю популярну нині крупу ми їли не завжди
TSN
2025-05-14T03:58:21Z
Папа Римський у першому закордонному турне відвідає Україну - ЗМІ
TSN
2025-05-14T03:58:12Z
Таємниці нацистських архівів: у Аргентині виявили 83 ящики з документами
TSN
2025-05-14T03:58:11Z
Мобілізований відмовився виконати наказ командира та їхати на передову: його покарали
ТСН
2025-05-14T03:58:05Z
"Це не наша робота": у ТЦК розповіли, чому не повинні ловити ухилянтів
TSN
2025-05-14T03:58:00Z
В Україні перевіряють виші: значну частину студентів-чоловіків можуть відрахувати
ТСН
2025-05-14T03:57:41Z
Жінка народила під час авіарейсу до Іспанії
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T03:57:24Z
Цуцкірідзе розкрив деталі викриття організації, яка схиляла українок до сексуальної експлуатації
TSN
2025-05-14T03:57:12Z
Кір шалено атакує Київ: з 10 контактних хворіють 9 — де найбільший ризик "підчепити"
ТСН
2025-05-14T03:58:47Z
Головки капусти виростуть великими, міцними й соковитими, якщо посадити поруч ці рослини
ТСН
2025-05-14T03:58:39Z
Ці звички руйнують ваш сон: лікарі назвали найпопулярніші помилки
ТСН
2025-05-14T03:57:46Z
Названо найгірші макарони, які не можна їсти, але їх купують усі
ТСН
2025-05-14T03:57:40Z
Гепатит А лютує у Києві: що відомо та як уберегти себе і дітей
ТСН
2025-05-14T03:57:06Z
Чим обробити полуницю під час цвітіння: захист ягоди без хімії
TSN
2025-05-14T03:57:04Z
У пологовому одночасно завагітніли 14 медсестер
TSN
2025-05-14T03:56:53Z
Люди з інвалідністю: хто має пройти повторний огляд
ТСН
2025-05-14T03:55:53Z
Онкологія не може чекати до перемоги: як і де у Києві рятують дітей — історії Андрійка та Насті
ТСН
2025-05-14T03:53:43Z
USDA прогнозує, що виробництво соняшнику в Україні зросте на 11%
AgroPortal
2025-05-14T05:00:12Z
Ротаційна борона ROTO-MASTER RMN для обробітку посівів протягом року
AgroPortal
2025-05-14T04:00:03Z
Як змінилися ціни за останній місяць, і що буде далі: прогноз від НБУ
TSN
2025-05-14T03:58:48Z
В Україні змінились ціни на зарядження електромобілів
TSN
2025-05-14T03:57:59Z
Яким буде курс долара в Україні до кінця року: аналітики повідомили, до чого готуватися
TSN
2025-05-14T03:57:32Z
Курс валют на 14 травня: скільки коштуватимуть долар, євро і злотий
ТСН
2025-05-14T03:54:00Z
Коньяк року 2024: хто очолив рейтинг найкращих
ТСН
2025-05-14T03:49:11Z
Перші гроші та стабільна ціна. Чому аграрії залежні від ріпаку
AgroPortal
2025-05-14T03:33:43Z
Аграрії у Польщі завтра вийдуть на протест: українська агропродукція — серед вимог
AgroPortal
2025-05-13T16:00:30Z
Генштаб оновив дані про втрати РФ: скільки росіян ліквідовано
TSN
2025-05-14T04:48:20Z
«Шахеди» атакували Рівненщину: є поранені
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T04:39:16Z
Армія РФ атакувала Рівненську область: що відомо про наслідки
ТСН
2025-05-14T04:30:59Z
Кличко показав енергоефективну 25-поверхівку
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T04:27:04Z
Нічний обстріл України: скільки "Шахедів" збили Сили ППО
TSN
2025-05-14T03:59:43Z
Скандал навколо відстрілу диких птахів по всій Україні: для чого це роблять — нові подробиці
TSN
2025-05-14T03:59:30Z
ЗСУ знищили російські системи ППО в Криму: що буде далі
TSN
2025-05-14T03:59:29Z
Нічна атака БпЛА, ворог просувається на фронті: головні новини ночі 13 травня 2025 року
ТСН
2025-05-14T03:59:18Z
До України надійде атмосферний фронт: синоптикиня розповіла про зміну погоди
TSN
2025-05-14T03:59:02Z
Нацполіція проводить масштабну спецоперацію з понад 200 обшуками: що трапилось
TSN
2025-05-14T03:59:36Z
СБУ викрила зрадника, який готував удар по лініях електропередач Рівненської АЕС
ТСН
2025-05-14T03:58:20Z
На Волині чоловік пропонував сестрі дружини секс: він поплатився
ТСН
2025-05-14T03:58:12Z
Підпал будинку британського прем’єра: поліція заарештувала підозрюваного
ТСН
2025-05-14T03:57:53Z
Викрито злочинну організацію, яка займалася секс-експлуатацією жінок: деталі схеми
TSN
2025-05-14T03:57:32Z
На Київщині 34-річний чоловік зґвалтував дівчинку-підлітка: поліція повідомила деталі
TSN
2025-05-14T03:56:39Z
"Продавав" дітей за гроші: в Києві викрито схему ухилення від мобілізації
ТСН
2025-05-14T03:55:58Z
Колцентр надурив європейців на мільйони: на Закарпатті викрили шахраїв
ТСН
2025-05-14T03:55:53Z
У Кривому Розі підліток на замовлення РФ намагався знищити синагогу та авто ЗСУ
ТСН
2025-05-14T03:55:47Z
Mercedes переносить виробництво своєї популярної моделі авто у США через мита Трампа
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T11:45:58Z
Водіїв закликали ні в якому разі не залишати цю річ у салоні у спекотний день
24tv
2025-05-12T14:09:13Z
Кібертрак перевернувся після ймовірного нападу в дорожній люті
Топ Жир
2025-05-12T14:03:19Z
“Новий автомобіль та старий водночас: Volkswagen Beetle 1972 року з пробігом лише 104 милі”
Топ Жир
2025-05-12T14:00:33Z
Водій вантажівки перевернув Cybertruck у лютій дорожній сутичці
Топ Жир
2025-05-12T13:45:04Z
Через ризик шпіонажу: в Британії ввели обмеження для власників китайських машин
AutoGeek
2025-05-12T13:27:59Z
Ексклюзив за $3,5 мільйона: на аукціон виставили найкращий Lamborghini
Фокус
2025-05-12T13:21:48Z
ЄСА надала автовиробникам саме те, про що вони просили
Топ Жир
2025-05-12T13:00:04Z
Електромобілі Hyundai у небезпеці: китайські бренди націлились на ринок Південної Кореї
AutoGeek
2025-05-12T12:48:25Z
Найпопулярніші фрукти у світі перебувають на межі зникнення: що відомо
TSN
2025-05-14T03:59:04Z
Як відлякати птахів від вишень, черешень та малини: три найкращі способи
ТСН
2025-05-14T03:58:58Z
Нумерологи стверджують, що у ці дати народжуються найпривабливіші жінки: перевір свою
ТСН
2025-05-14T03:58:54Z
Як зберегти редиску від тріщин: основні поради для городників
TSN
2025-05-14T03:58:09Z
Що можна покласти в зелений борщ замість щавлю: смачні альтернативи, які зроблять смак страви ще яскравішим
ТСН
2025-05-14T03:57:51Z
Ці продукти лише зіпсують напій: що в жодному разі не можна додавати в каву
ТСН
2025-05-14T03:57:30Z
Як зробити класичний американський коул слоу — універсальний салат, який ідеально пасує до страв на грилі
ТСН
2025-05-14T03:56:45Z
Чому буряк виростає дрібним і блідим: більшість городників повторюють одну фатальну помилку
ТСН
2025-05-14T03:56:13Z
Як стати щасливою людиною: допоможуть 12 щоденних звичок
ТСН
2025-05-14T03:56:06Z
Український тенісист з Донецька отримав російське громадянство
ТСН
2025-05-14T03:52:17Z
Чемпіонка РФ розплакалася через недопуск російських фігуристів до Олімпіади
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T17:21:02Z
18-річний український тенісист отримав російське громадянство: деталі
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T15:27:06Z
Боксер із окупованого Генічеська увійшов до резервного складу юнацької збірної Росії
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T14:42:08Z
Веслувальники з РФ пропустять чемпіонат Європи, бо їх «змушували підписати антиросійську декларацію»
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T14:24:18Z
УЄФА назвала арбітрів, які працюватимуть на фіналах єврокубків
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T14:09:34Z
«Називають хохлушками». Українська тенісистка розповіла про поведінку «нейтральних» росіянок
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T12:54:41Z
У центрі Житомира заборонили продаж алкоголю через фінал Кубка України з футболу
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T12:36:09Z
Молода українська баскетболістка продовжить кар'єру у США
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T12:27:27Z
Магнітна буря 13 травня: яка буде її активність
TSN
2025-05-14T04:48:32Z
Як ухвалювати рішення за секунди: техніка від ЦРУ
ТСН
2025-05-14T03:59:19Z
На Марсі виявили "вафлі" та "стільники": вчені припускають сліди давнього життя
ТСН
2025-05-14T03:59:11Z
"Загублене море" під США: як школяр натрапив на озеро, яке не може дослідити навіть наука
ТСН
2025-05-14T03:58:13Z
У США знайшли мумію з "людськими руками": вчені досі не можуть встановити, хто це
TSN
2025-05-14T03:57:35Z
Вчені шоковані: динозаври жили в Антарктиці
ТСН
2025-05-14T03:56:51Z
Що відбувається з тілом після смерті: вчені зафіксували загадкове явище
ТСН
2025-05-14T03:56:34Z
Весь час помилялися: вчені з’ясували, яка планета насправді найближча до Землі
ТСН
2025-05-14T03:56:23Z
Ці шість помилок під час прибирання пилососом псують техніку і роблять вашу оселю бруднішою
ТСН
2025-05-14T03:53:10Z