MY.UAНовини
Велобум у світі: чому виник дефіцит велосипедів і чи готова до такого Україна
Велобум у світі: чому виник дефіцит велосипедів і чи готова до такого Україна

Велобум у світі: чому виник дефіцит велосипедів і чи готова до такого Україна

Чи не в усьому світі, з початком карантину, фіксують значні збільшення обсягів продажу велосипедів та легкого електротранспорту. Подекуди навіть виник їх дефіцит. Українці також не пасуть задніх, хоч і місцева велоінфраструктура залишає бажати кращого.

Чому в усьому світі почали активно скуповувати велосипеди і яка ситуація в Україні, дізнався сайт 24 каналу.

Велосипедний бум у світі: що відбувається?

Порожні веломагазини, різке зростання попиту на ремонтні послуги та удосконалення інфраструктури для велосипедистів – все це можна було спостерігати у низці країн з перших місяців пандемії.

Так, у Франції, на тлі поширення коронавірусу, онлайн-продажі велосипедів зросли на 350%, повідомляє Financial Times. У самому Парижі проклали 650 км велосипедних доріжок.

У гіпермаркетах США, тим часом, місця продажу велосипедів подекуди були порожніми – все розкупили, а спеціалізовані магазини бурхливо та легально продавали доступні "сімейні" велосипеди, пише AP, навіть тоді, коли інші крамниці були закриті через каранин.

"Продажі велосипедів за останні два місяці побачили найбільший стрибок у США після нафтової кризи 1970-х… Люди відверто панікували і купували велосипеди, як туалетний папір", – зазначив виданню Джей Таунлі, який аналізує тенденції розвитку велосипедної галузі в Human Powered Solutions, маючи на увазі масову скупівлю речей, таких як туалетний папір та засоби для дезінфекції рук, що спостерігалося на початку пандемії.

Продаж велосипедів тут у квітні зріс втричі, тоді як загальний обсяг продажів у США, включаючи дитячі та електровелосипеди, вдвічі збільшився порівняно з минулим роком, згідно з даними дослідницької фірми NPD Group.

Ще на початку березня мер Нью-Йорка Білл де Блазіо закликав жителів міста без необхідності не користуватися громадським транспортом, а натомість користуватися велосипедами або ходити пішки.

А Міністерство транспорту штату Каліфорнія виділило 7 мільйонів доларів на "швидку побудову" проєктів для місцевої інфраструктури безпеки велосипедів, пише Los Angeles Times. Це дозволить містам та селищам встановити тимчасові захисні бар'єри на дорогах, провести пілотні велосипедні доріжки або створити безпечні зони навколо вуличних стоянок. Деякі міста штату також, з початком пандемії, створили "повільні вулиці", де рух автомобілів обмежений – щоб заохотити більш безпечний відпочинок на свіжому повітрі, зокрема велопрогулянки.


Ситуацію з порівнювали з активним скуповуванням туалетного паперу в карантин / Фото unsplash

Тенденція відображається по всьому світу. Й міста, більш відомі забитими авто вулицями, наприклад Маніла та Рим, уже проводять велосипедні доріжки, щоб забезпечити вищий інтерес до поїздок, поки громадський транспорт курсував з обмеженнями.

Так, власники велосипедних магазинів у столиці Філіппін, Манілі, кажуть, що попит на велосипеди під час карантину був більший, ніж на Різдво. А в Італії збільшенню продажів велосипедів сприяли фінансові стимули – тут пропонували знижки до 60% на цей вид транспорту.


В Італії пропонували хороші знижки на велосипеди / Фото unsplash

У Лондоні муніципальна влада планує йти далі, забороняючи автомобілі на деяких центральних магістралях, зазначає The Guardian. Тоді як у низці міст Великої Британії під час карантину створили додаткові велодоріжки, часто забираючи для цього одну автомобільну смугу на подвійній проїзній частині.

Британська компанія Halfords, яка займається зокрема продажем та орендою велосипедів, очікує, що високий попит на двоколісні у Британії збережеться до кінця року, а під час пандемії попит на них зріс на 57%.

Так само збільшилися об'єми роботи і для веломайстерень, а також – продаж інструментів та деталей.

Це просто божевілля. Люди витягають велосипеди з сараїв та гаражів і розуміють, що їм потрібні нові шини та кабелі. Ми зазвичай беремо велосипеди для ремонту і починаємо займатися ними з наступного дня. Зараз же ми бронюємо послуги на два тижні вперед,
– розповів ВВС менеджер одного з таких магазинів Стюарт Тейлор.

До зростання попиту на послуги з ремонту велосипедів призвів, зокрема, брак пропозиції в магазинах.

Причини різкого зростання попиту

Багато покупок цього транспорту здійснювали люди, які шукали спосіб доїхати з точки А в точку Б під час масштабного зменшення кількості громадського транспорту в умовах карантину. Також частина продажів, особливо в міських районах, припадає на людей, які бояться підхопити вірус в автобусах або метро і використовують велосипед, як альтернативу.

Люди, які не мали змоги ходити у спортзали, шукали інші варіанти заняття спортом. А сім'ї на карантині намагалися знайти активні розваги для дітей.

Зростання популярності велосипедів також пов'язують із різким падінням автомобільного трафіку на дорогах у багатьох містах світу через локдаун.

Однак все це "полювання" призвело до дефіциту двоколісних, особливо у США, які близько 90% велосипедів постачають з Китаю. Виробництво там значною мірою було припинено через коронавірус і лише поновлюється.

Китай та Тайвань – найбільші в Азії виробники велосипедів – першими відчули наслідки пандемії. Це стало причиною масштабних збоїв у поставках й тимчасового закриття заводів і портів.

Що в Україні?

В Україні також під час карантину фіксували зростання кількості покупок велосипедів, мотоциклів та легкого електротранспорту. Зокрема, про це свідчать дані інтернет-магазинів.

Так, на платформі OLX у березні зросла зацікавленість покупців товарами для спорту, а також – велосипедами і мопедами.


Що шукали українці на початку карантину / інфографіка OLX

У цілому з початку весни тут стали частіше цікавитися дитячим транспортом – на 81% зросла кількість охочих придбати дитині самокат чи велосипед. На 76% зріс попит також на мотозапчастини та аксесуари.

Те, що продажі велосипедів зросли, підтверджували і в інтернет-магазині Rozetka.

Також, як підрахували в U-Cycle (ГО "Асоціація велосипедистів Києва"), під час карантину кількість велосипедистів у Києві збільшилася у 2,5 рази, порівняно з останнім підрахунком у травні 2019 року.


Кількість велосипедистів у Києві зросла / скріншот U-Cycle

Сам підрахунок відбувається за такою методикою: протягом двох годин у вечірній час пік волонтери рахують велосипедистів на 23-х перехрестях, що розташовані на маршрутах від центру до спальних районів Києва. Таким чином фіксуються саме ті люди, які користуються велосипедом для своїх ділових поїздок.

Як зазначив голова U-Cycle Богдан Лепявко у коментарі сайту 24 каналу, отримані дані не показують точну кількість велосипедистів, однак свідчать про динаміку використання велосипеду, як транспорту, у столиці. Експерт уточнив, що цьогоріч підрахунок відбувався тоді, коли громадського транспорту на маршрутах було менше, а метро не працювало:

Тобто відсоток виріс суттєво при тому, що користування іншим транспортом впало – частина людей пересіла на велосипеди.

Такі підрахунки велосипедистів асоціація проводить з 2014 року. Ні на рівні окремих міст, ні на рівні держави ці дані наразі не збираються.

У розвинених країнах світу таку статистику збирають або за допомогою камер спостереження, або – спеціальних лічильників на велодоріжках. За словами Богдана Лепавка, кілька таких датчиків уже встановили у Хмельницькому. Також можна застосовувати метод опитувань: з людьми контактують по телефону і запитують, яким транспортом вони користуються, як часто і куди вони їздять.


В Україні немає офіційних даних, скільки людей користуються велосипедами / Фото unsplash 

У Києві, за твердженням експерта, подібне дослідження востаннє проводилося у 2015 році, тоді опитали близько 30 тисяч осіб. І отримані результати показали, що серед тих, хто користується автомобілем для щоденних поїздок, понад 60% переміщуються на відстань максимум 8 км. Близько 40% – 5 км і менше. Тобто 40% пересувань автомобілем спокійно можна замінити велопоїздками, а місто при цьому може позбутися масштабних заторів, які спостерігаємо чи не щодня.

Чи готова інфраструктура Києва до велобуму?

Мер Києва Віталій Кличко під час пресконференції у травні зазначив, що сьогодні довжина велодоріжок і велосмуг у столиці – майже 100 км. Додатково – 17 км смуг громадського транспорту, де, у рамках експерименту, дозволено рух велосипедом.

У Києві також розширилася мережа прокату велосипедів: станом на середину травня було 305 таких локацій, загальну кількість велосипедів у яких обіцяють збільшити до 2 тисяч.

Однак, за словами Богдана Лепявка, тут є проблема: вся велоінфраструктура міста між собою не зв'язана і не утворює цілісної мережі, по якій людина могла б безперешкодно проїхати велосипедом потрібну відстань.

Це все – якісь уривки, по кілька кварталів. Є лише один цілісний маршрут, який насправді теж до кінця не доведений – з Троєщини до центру через Труханів острів. Але, на жаль, він – єдиний поки що і ні з чим більше не пов'язаний. Решта – такі шматочки, які з'являються під час реконструкції або ремонтів окремих вулиць,
– зазначив експерт.

Він порівнює: у Парижі за 5 років з'явилося 1400 км велодоріжок, а в Києві – 100 км, тобто стан велоінфраструктури тут можна назвати "зародковим". Хоч і справді все зрушило з місця, а за тим, що є, доглядають: поновлюється розмітка, евакуюють автомобілі, які паркуються на велосмугах тощо.

"Потихеньку і міська влада, і люди на вулицях звикають, що велосипед – це теж транспорт і він має право на своє місце у місті. Тому відбуваються такі зміни", – додав очільник U-Cycle.

Варто зазначити, що раніше у столиці прийняли стратегічний документ – Концепцію розвитку велосипедного транспорту Києва. І планують її реалізувати до 2025 року.

Тут, зокрема, прописана вся мережа та економічні обгрунтування, чому місто виграє від розвитку велоінфраструктури, як це вплине на здоров'я киян, загалом на транспортні мережі й економіку Києва.


Покращення для Києва від розвитку велоінфраструктури / скріншот КМР

Однак втілюється все прописане у документі, за словами Богдана Лепявка, дуже повільно. І такими темпами, як зараз, це може зайняти 5-10 років. Однак, за наявності політичної волі, це цілком можливо зробити й протягом 1-2 років.

Бюджет, який потрібен на всі магістральні веломаршрути міста (по суті, з'єднання всіх спальних районів з центром), можна порівняти з бюджетом, наприклад, однієї Шулявської розв'язки. Відповідно, місто в стані розтягнути це на рік-два. Це – одна із переваг велоінфраструктури: її досить дешево будувати та утримувати і тому вона є найефективнішою з усіх.

Міські чиновники часто наголошують, що це – важливо і принципово, але реально, на рівні виконавців, дуже часто ми спостерігаємо відсутність розуміння взагалі. Тобто вони досі роблять велоінфраструктуру за якимось залишковим принципом,
– зазначив очільник U-Cycle.

Хоча, чим більше людей обирає велосипед, за наявності велоінфраструктури, тим більше виграє місто. Передусім тому, що таким чином менше "зношуються" автомобільні дороги та громадський транспорт.

І для створення досконалої велоінфраструктури нам, по суті, не вистачає вольового рішення чиновників та загального розуміння, що це – справді важливо і це, зрештою – на користь місту.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Канада готується до змін: Карні несподівано оновив уряд — нові обличчя, нові міністерства
ТСН
2025-05-14T07:51:11Z
Британія планує "вивести" з Лондона робочі місця тисяч держслужбовців
Европейская правда
2025-05-14T07:28:48Z
Выборы на фоне антиукраинских заявлений: почему новый президент Польши уже не будет другом Украины
Европейская правда
2025-05-14T07:28:01Z
У Туреччині затримали десятки студентів через протест проти ісламського проповідника
Европейская правда
2025-05-14T06:58:05Z
За день до перемовин росіяни атакували Україну балістикою та 145 дронами
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T06:51:44Z
Зеленський повідомив, чим обернеться для РФ відмова від припинення вогню
TSN
2025-05-14T06:48:53Z
Психологія російської імперії – брехня, маніпуляції та війна за «мир»
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T06:36:15Z
Нардеп Федієнко може піти на підвищення, а Куницький – втратити посаду: законопроєкт
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T06:33:40Z
Поляки розблокували найбільший пункт пропуску на кордоні з Україною
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T06:30:28Z
Народилася у Дніпрі, не знала свого батька і писала листа Сталіну: як у дитинстві виглядала Лія Ахеджакова
Telegraf
2025-05-11T17:30:58Z
Білоус, якого звинувачують у домаганнях, залишив посаду у Молодому театрі
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T07:51:54Z
"Євробачення-2025": коли у фіналі конкурсу виступить Ziferblat і що таке "вибір продюсера"
TSN
2025-05-14T07:33:21Z
Леонардо Ді Капріо зібрався одружуватися з молодшою на 24 роки відомою моделлю — ЗМІ
TSN
2025-05-14T06:51:56Z
Святославу Вакарчуку – 50. Найцікавіше про відомого українського співака
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T06:48:06Z
"Дитяче Євробачення-2025": оголошено дату та місце проведення конкурсу
ТСН
2025-05-14T06:21:30Z
На Євробаченні-2025 несподівано згадали Росію
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T05:21:41Z
"Євробачення-2025": порядок виступів учасників у першому півфіналі та їхні пісні
TSN
2025-05-14T03:59:29Z
Сестра Софії Ротару розкрила, де зараз в Україні живе співачка: "Ми постійно на зв'язку"
TSN
2025-05-14T03:58:48Z
Середній вік — це скільки років: розбираємося в понятті
ТСН
2025-05-14T07:51:06Z
Ексміністр оборони Гриценко похизувався здобутками сина
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T06:01:47Z
Брав участь у визволенні Київської області. Згадаймо Василя Липея
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T06:00:15Z
Яке сьогодні, 14 травня, свято — все про цей день, яке церковне свято, що не можна робити
TSN
2025-05-14T04:06:12Z
Історик розповів, як в Україні з’явилася гречка: виявляється, цю популярну нині крупу ми їли не завжди
TSN
2025-05-14T03:58:21Z
Папа Римський у першому закордонному турне відвідає Україну - ЗМІ
TSN
2025-05-14T03:58:12Z
Таємниці нацистських архівів: у Аргентині виявили 83 ящики з документами
TSN
2025-05-14T03:58:11Z
Мобілізований відмовився виконати наказ командира та їхати на передову: його покарали
ТСН
2025-05-14T03:58:05Z
"Це не наша робота": у ТЦК розповіли, чому не повинні ловити ухилянтів
TSN
2025-05-14T03:58:00Z
Лікарня «Феофанія» відтепер надає послуги для всіх громадян – голова КМВА
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T07:12:20Z
Кір шалено атакує Київ: з 10 контактних хворіють 9 — де найбільший ризик "підчепити"
ТСН
2025-05-14T03:58:47Z
Головки капусти виростуть великими, міцними й соковитими, якщо посадити поруч ці рослини
ТСН
2025-05-14T03:58:39Z
Ці звички руйнують ваш сон: лікарі назвали найпопулярніші помилки
ТСН
2025-05-14T03:57:46Z
Названо найгірші макарони, які не можна їсти, але їх купують усі
ТСН
2025-05-14T03:57:40Z
Гепатит А лютує у Києві: що відомо та як уберегти себе і дітей
ТСН
2025-05-14T03:57:06Z
Чим обробити полуницю під час цвітіння: захист ягоди без хімії
TSN
2025-05-14T03:57:04Z
У пологовому одночасно завагітніли 14 медсестер
TSN
2025-05-14T03:56:53Z
Люди з інвалідністю: хто має пройти повторний огляд
ТСН
2025-05-14T03:55:53Z
Держстат: у квітні продукти харчування дорожчали вдвічі швидше за індекс споживчих цін
Agravery
2025-05-14T07:51:36Z
ЄС планує підняти тарифи на імпорт з України – FT
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T07:33:12Z
На Житомирщині посіяли більше ріпаку та конопель
AgroPortal
2025-05-14T07:30:12Z
Шмигаль: Очікується, що урожай буде не менше минулорічного
AgroPortal
2025-05-14T07:00:29Z
ЄС готується суттєво обмежити безмитний експорт з України: найбільше постраждає агросектор
TSN
2025-05-14T06:48:49Z
Порти «великої Одеси» перевищили довоєнні обсяги експорту зерна
Agravery
2025-05-14T06:07:44Z
Перемир'я у торговій війні не відновить позиції США на ринку сої Китаю
AgroPortal
2025-05-14T06:00:10Z
"Укрзалізниця" змінює квитки для рейсів між Україною та Польщею
Европейская правда
2025-05-14T05:58:21Z
Український біометан в ЄС: МХП здійснив першу поставку Bio-LNG
Agravery
2025-05-14T05:21:50Z
Війна в Україні: росіяни пішли у наступ на одному із напрямків — воїни ЗСУ відверто розповіли про ситуацію
ТСН
2025-05-14T07:51:48Z
Понад 2,3 тис. компаній зареєстровано у звичайній п’ятиповерхівці у центрі столиці
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T06:33:47Z
Армія РФ атакувала Рівненську область: що відомо про наслідки
ТСН
2025-05-14T06:33:35Z
Народний депутат виявив недоліки нового сервісу реєстрації домашніх тварин у Києві
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T06:09:39Z
Наступ РФ на Дніпропетровщину: Зеленський відповів, чи є загроза
TSN
2025-05-14T06:06:53Z
«Шахеди» атакували Рівненщину: є поранені
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T05:51:10Z
Карта бойових дій в Україні станом на 14 травня 2025 року
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T05:18:23Z
Генштаб оновив дані про втрати РФ: скільки росіян ліквідовано
TSN
2025-05-14T04:48:20Z
Кличко показав енергоефективну 25-поверхівку
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T04:27:04Z
Вночі на Хмельниччині сталися сильні вибухи: що відомо про атаку "Шахедів"
TSN
2025-05-14T07:33:09Z
Біля узбережжя Криту стався землетрус
Европейская правда
2025-05-14T06:42:49Z
Нацполіція проводить масштабну спецоперацію з понад 200 обшуками: що трапилось
TSN
2025-05-14T03:59:36Z
СБУ викрила зрадника, який готував удар по лініях електропередач Рівненської АЕС
ТСН
2025-05-14T03:58:20Z
На Волині чоловік пропонував сестрі дружини секс: він поплатився
ТСН
2025-05-14T03:58:12Z
Підпал будинку британського прем’єра: поліція заарештувала підозрюваного
ТСН
2025-05-14T03:57:53Z
Викрито злочинну організацію, яка займалася секс-експлуатацією жінок: деталі схеми
TSN
2025-05-14T03:57:32Z
На Київщині 34-річний чоловік зґвалтував дівчинку-підлітка: поліція повідомила деталі
TSN
2025-05-14T03:56:39Z
"Продавав" дітей за гроші: в Києві викрито схему ухилення від мобілізації
ТСН
2025-05-14T03:55:58Z
Mercedes переносить виробництво своєї популярної моделі авто у США через мита Трампа
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T11:45:58Z
Водіїв закликали ні в якому разі не залишати цю річ у салоні у спекотний день
24tv
2025-05-12T14:09:13Z
Кібертрак перевернувся після ймовірного нападу в дорожній люті
Топ Жир
2025-05-12T14:03:19Z
“Новий автомобіль та старий водночас: Volkswagen Beetle 1972 року з пробігом лише 104 милі”
Топ Жир
2025-05-12T14:00:33Z
Водій вантажівки перевернув Cybertruck у лютій дорожній сутичці
Топ Жир
2025-05-12T13:45:04Z
Через ризик шпіонажу: в Британії ввели обмеження для власників китайських машин
AutoGeek
2025-05-12T13:27:59Z
Ексклюзив за $3,5 мільйона: на аукціон виставили найкращий Lamborghini
Фокус
2025-05-12T13:21:48Z
ЄСА надала автовиробникам саме те, про що вони просили
Топ Жир
2025-05-12T13:00:04Z
Електромобілі Hyundai у небезпеці: китайські бренди націлились на ринок Південної Кореї
AutoGeek
2025-05-12T12:48:25Z
Несподівані формати відпочинку: що стає популярним серед багатіїв
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T06:27:48Z
Найпопулярніші фрукти у світі перебувають на межі зникнення: що відомо
TSN
2025-05-14T03:59:04Z
Як відлякати птахів від вишень, черешень та малини: три найкращі способи
ТСН
2025-05-14T03:58:58Z
Нумерологи стверджують, що у ці дати народжуються найпривабливіші жінки: перевір свою
ТСН
2025-05-14T03:58:54Z
Як зберегти редиску від тріщин: основні поради для городників
TSN
2025-05-14T03:58:09Z
Що можна покласти в зелений борщ замість щавлю: смачні альтернативи, які зроблять смак страви ще яскравішим
ТСН
2025-05-14T03:57:51Z
Ці продукти лише зіпсують напій: що в жодному разі не можна додавати в каву
ТСН
2025-05-14T03:57:30Z
Як зробити класичний американський коул слоу — універсальний салат, який ідеально пасує до страв на грилі
ТСН
2025-05-14T03:56:45Z
Чому буряк виростає дрібним і блідим: більшість городників повторюють одну фатальну помилку
ТСН
2025-05-14T03:56:13Z
«Шахтар» – «Динамо»: де та коли дивитися трансляцію фіналу Кубка України
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T07:42:30Z
Скандальний російський тенісист поскаржився, що його ображали вболівальники у Римі
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T07:30:19Z
50 років тому український футбольний клуб вперше виграв єврокубок
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T07:12:36Z
Український тенісист з Донецька отримав російське громадянство
ТСН
2025-05-14T03:52:17Z
Чемпіонка РФ розплакалася через недопуск російських фігуристів до Олімпіади
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T17:21:02Z
18-річний український тенісист отримав російське громадянство: деталі
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T15:27:06Z
Боксер із окупованого Генічеська увійшов до резервного складу юнацької збірної Росії
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T14:42:08Z
Веслувальники з РФ пропустять чемпіонат Європи, бо їх «змушували підписати антиросійську декларацію»
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T14:24:18Z
УЄФА назвала арбітрів, які працюватимуть на фіналах єврокубків
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T14:09:34Z
Магнітна буря 13 травня: яка буде її активність
TSN
2025-05-14T05:18:49Z
Як ухвалювати рішення за секунди: техніка від ЦРУ
ТСН
2025-05-14T03:59:19Z
На Марсі виявили "вафлі" та "стільники": вчені припускають сліди давнього життя
ТСН
2025-05-14T03:59:11Z
"Загублене море" під США: як школяр натрапив на озеро, яке не може дослідити навіть наука
ТСН
2025-05-14T03:58:13Z
У США знайшли мумію з "людськими руками": вчені досі не можуть встановити, хто це
TSN
2025-05-14T03:57:35Z
Вчені шоковані: динозаври жили в Антарктиці
ТСН
2025-05-14T03:56:51Z
Що відбувається з тілом після смерті: вчені зафіксували загадкове явище
ТСН
2025-05-14T03:56:34Z
Весь час помилялися: вчені з’ясували, яка планета насправді найближча до Землі
ТСН
2025-05-14T03:56:23Z
Ці шість помилок під час прибирання пилососом псують техніку і роблять вашу оселю бруднішою
ТСН
2025-05-14T03:53:10Z