MY.UAНовини
Реставрація Нотр-Даму: прихована небезпека та чи реально відновити собор до 2024 року
Реставрація Нотр-Даму: прихована небезпека та чи реально відновити собор до 2024 року

Реставрація Нотр-Даму: прихована небезпека та чи реально відновити собор до 2024 року

Можливо, Нотр-Дам є джерелом постійного забруднення води у Сені. А відновлення славетного паризького собору – це складне завдання, яке просувається повільно.

Рік після пожежі: дискусії навколо собору

Питанням реставрації почали займатися майже відразу після пожежі, але справа просувалась повільно, а потім і коронавірус пригальмував її ще сильніше. Наразі очікується, що саме реставрація почнеться на початку 2021 року. Детальніше – у матеріалі 24 каналу. 

Важливо згадати, як розвивалися події

  • Вогонь спалахнув на даху о 18:18 за місцевим часом 15 квітня 2019 року, шпиль впав о 19:50. Лише завдяки інтенсивній роботі вогнеборців дві знамениті вежі були врятовані від спалення.
  • Гасіння тривало 9 годин поспіль аж до 4 години ранку. Не маючи опори, собор тримався виключно на "літаючих контрфорсах" та досі є під загрозою повного обвалу.
  • Розплавлену решітку почали прибирати у січні 2020 року, але це треба робити вкрай обережно. 

Чому поширився вогонь

Дах собору не мав "стійких до вогню стін", які могли б затримати розповсюдження або системи розбризкування води, яка могла б хоча б частково погасити невеликі займання на початковій стадії. Вогонь розповсюджувався у всіх чотирьох напрямках. Ймовірною причиною стало коротке замикання або необережна іскра. 

Те, як має виглядати великий собор після "ремонту", викликало інтенсивні дебати всередині Франції, включаючи президента Макрона. Вирішили, що треба дотримуватись традиції. Але це викликало осуд та критику з боку архітекторів та мистецтвознавців. З іншого боку, головний архитектор собору Філіп Вілньов погрожував піти у відставку, якщо історичний вигляд Нотр-Даму не буде збережений таким, "яким він був, максимально послідовно". В цьому його підтримує і президент Макрон.

Щоб долучитись до реставрації Нотр-Даму, треба слідувати суворим правилам, викладеним у Венеціанській Хартії 1964 року, мати диплом архітектора та додатково провчитись 2 роки у Еколь де Шалло, яка спеціалізується на збереженні стародавніх пам'ятників історії. Але політики діяли інакше: прийняли терміновий закон, який дозволяє діяти за допомогою указів, обходячи Сенат та Національну Асамблею. Це суперечить цілому ряду правил.

Коли роботи почнуться, то вони будуть проходити у атмосфері швидкості, суперечок та урядового втручання. Місцеві, національні та регіональні чиновники працюють разом над відновленням собору. Але їх інтереси часто суперечать один одному, що розмиває загальну відповідальність. 

Свинець, вапняк та дитячі серветки: приховані проблеми Нотр-Даму 

Дослідження матеріалів з пепелища – важлива частина відновлення / Фото ABC

Свинцевий шпиль, свинцевий дах, вапнякові та кам'яні стіни… Все це зазнало пошкоджень від вогню і тепер дає вченим матеріал для досліджень та роздумів. Візьмемо перший матеріал.

Вже відомо, що Париж пережив зараження свинцем під час пожежі, коли 460 тон плит з цього металу впали вниз. Він не випарувався, бо для цього потрібна температура у 1700 градусів Цельсія.

Через 5 місяців стало ясно, що влада вирішила применшувати цю загрозу та не повідомляти про неї у повній мірі. Свинцевий пил, що осів біля собору, мав концентрацію у 1300 разів вищу, ніж допускають норми безпеки. Ризик був високим через 48 годин після події. Втім, минув місяць, перш ніж чиновники почали перші свинцеві тести.

Момент руйнування соборного шпилю / Фото Pinterest

На даху – у 2300 разів вище за норму, а там працювали люди без масок та рукавичок, а їх одяг не піддавали обробці. Вдома він міг заразити родину. Лише з серпня 2019 року нові обмеження та захист були нарешті впроваджені. Але лише після бюрократичного хаосу, кажуть конфіденційні документи, отримані The New York Times. У листах мова йшла про "безліч прогалин" при роботах всередині Нотр-Даму. З десятків робітників, троє показали рівень свинцю у крові, небезпечний для життя. 

Не краще було і навколо: багато шкіл лишились неперевіреними, а грунт у парках може бути зараженим досі, бізнес-активність у районі впала. Варто визнати: дослідження показують, що пожежа у соборі відповідальна лише за часткове зараження Парижу свинцем, хоча проблема дійсно гостра. Кислотні дощі та корозія через сонячні промені могла викидати цей матеріал у повітря протягом століть.

Уряд доручив лабораторії з дослідження пам'яток історії розробити спосіб очищення будівлі. Знезараження відбувається дитячими серветками. Для скла, металу, деревини та фарби використовують ватні диски, які видаляють свинець, якщо їх змочити у дистильованій воді. На повне знезараження району навколо собору пішло чотири місяці.

Це астрономічні цифри і ставлення органів охорони здоров'я –незрозуміле, –розповіла NYT Енн Тебо-Моні, відома експертка з питань охорони здоров'я у Франції. 

До Нотр-Даму не радили брати малих дітей деякий час. Свинець може заважати нормальному розвитку нервової системи і спричиняти когнітивні пошкодження у дітлахів. Незважаючи на це, сотні дітей ходили до шкіл біля історичної будівлі ще до проведення перевірок. Тому деякі приватні школи не відкрилися у 2019 році вчасно.

Лютеційський вапняк з паризьких катакомб / Фото Wikipedia 

Щодо вапняку (відомого як лютеційський – 24), то його пошкодження можуть показати, з якою температурою горів вогонь. Цей матеріал стає рожевим приблизно на 300-400 градусах Цельсія. Це тому, що вогонь послаблює залізні кристали всередині каменю, які тримають його разом. А далі СО2 з нього випаровується. 

Далі, на 600 градусах, каміння темнішає, майже до чорного – залізо стає оксидом; вапняк розвалюється і стає вапном приблизно на 800 градусах. Будь-які кольорове каміння або деталі не можна використовувати повторно. Це не точна наука, але метод здатний зекономити багато часу та зусиль.

А оскільки вапняк щедро поливали водою – а його структура пориста – то він став важчим принаймні на одну третину і вода буде виходити з нього дуже повільно. Це створює додаткове навантаження на собор, оскільки дощова вода продовжує потрапляти всередину. "Нагрітий та залитий водою камінь Нотр-Даму втратив міцність, його властивості були змінені, а вони й так були неоднакові по всьому собору", – пояснив інженер-дослідник Філіпп Бромбле. 

Вчені планують досліджувати розчин між камінням, щоб зрозуміти рівень деформації. Подальше вивчення матеріалів зсередини собору може допомогти зрозуміти рівень їх ураження та реальний вплив на них вогню та диму. А на сцену виходять історики та археологи, які нарешті мають шанс дослідити пустку, якою тимчасово став Нотр-Дам. 

Таємниці минулого: що з історії привідкрила пожежа 

Одна група досліджує каміння, яке ще на місці. Наприклад, яке тримає величезні "Вікна Рози". Мета – зрозуміти, як каменярі XIII століття створили для них обрамлення та загалом всю конструкцію собору. Це, у свою чергу, допоможе зрозуміти, у якій послідовності будували Нотр-Дам та коли саме його ремонтували. Втім, високе каміння лише в планах. Не менш цікаво дослідникам нині й те, що лежить під землею. 

Використовуючи спеціальний радар, налаштований на ехолокацію, археологи можуть визначити місцерозташування будівель, які колись стояли на місці нинішньої релігійної споруди. "Поки що ми й гадки не маємо, що там", – зізнався Science Magazine Ів Галле, історик мистецтва з Університету Бордо Монтань.

Нотр-Дам: основні факти і дати

Археологи припускають, що у шарах сховано як мінімум 4 будівлі: ранньохристиянська базиліка Святого Стефана (IV століття), базиліка династії Меровінгів, собор династії Каролінгів (IX століття) та попередній кафедральний собор ( матеріали з нього є в будівлі Нотр-Даму). Будувати почали у 1163 році за короля Людовика VII. Головний алтар освятили у 1182. Обидві дзвіниці постали у 1250 році. Весь собор закінчили у 1345 році. Під час Великої Французської Революції слугував Храмом Розуму, повернутий церкві у 1802 році, там коронували Бонапарта. Перша велика реставрація почалася у 1841. 850-річчя Нотр-Дам відсвяткував у 2013. 

Багатьма вважається, що підвальні камені – з найближчого району Монпарнас в Парижі. Але дослідниця Ліз Леру з вище згаданої лабораторії не погоджується.

"Бачите на цьому камені вставки з кварцю та глини вперемішку з залишками планктону? Це не з Монпарнас!". А звідки? Ідеально співпадають зразки, знайдені біля… Ейфелевої вежі. "Єнський міст", – вточнює Леру. Його та Нотр-Дам будували з каміння, добутого у Вексині, кар'єрі в лісі на північний захід від Парижу. Як будівельники піднімали каміння вагою 100 кг на висоту 60 метрів, вже втрачено історією. 

Залишки дерев біля мансарди теж мають свою історію, розповіла Олександра Дюфраїс, наукова співробітниця Національного центру наукових досліджень. За їх кільцем, наприклад, можна слідкувати за змінами клімату та суспільством у Середні Віки.

"Дерево реєструє абсолютно все, поки росте", – розповідає Олександра. Коли собор лише зводили, клімат був теплий (XI-XIV століття – 24). Дерева зрубали, коли їм було приблизно 100 років, а отже, люди планували будівлю за кілька поколінь до початку будування. Принаймні, з частини зробили балки для "Лісу" під дахом. Дубільні речовини, які є у дубах та каштанах, виділяють характерний запах, могли відлякати комах, кажуть вчені. Дерево за 8 сотень років майже не постраждало. 

Замість епілогу: коли і за скільки

Наразі складно сказати, чи точно встигнуть відновити Нотр-Дам до 2024 року, але майже всі спеціалісти одностайні: завершити у такі терміни просто неможливо. Щоб відновити дах, шпиль та деякі інші постраждалі частини, потрібно як мінімум десятиліття, а то й кілька. І так, шпиль знову можуть зробити з потенційно токсичного свинцю. До того ж, потрібно близько 400 спеціалістів з дуже рідкісними спеціалізаціями, яких потрібно ще навчити. 

Головні страховики Європи оцінюють вартість реставрації у приблизно 8 млрд доларів США. У таку ж суму обійдеться й реновація Парламенту Британії. Собор належить уряду, але Мінкульт дав лише 2,26 млн доларів на ремонт. 

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
У листопаді ворог 26 разів атакував Харків
Мій Харків
2024-12-02T10:10:01Z
У Харкові за тиждень на грип та ГРВІ захворіли 850 осіб
Мій Харків
2024-12-02T10:09:54Z
Школа у Тернополі, яку пошкодило вибухом, тимчасово працюватиме онлайн
УкраинФорм
2024-12-02T10:09:51Z
Російський зек забивав собі цвях у груди, щоб не воювати на Курщині - як про це дізналися Галицькі десантники
ZN UA
2024-12-02T10:03:39Z
Війська РФ обстріляли з дрона передмістя Херсона, поранений чоловік
УкраинФорм
2024-12-02T10:03:16Z
Росіяни просуваються в Кураховому та на Дніпропетровщину: як змінилася лінія фронту за тиждень
24tv
2024-12-02T10:00:54Z
Сніг та морози: синоптик попередив, де їх чекати
ZN UA
2024-12-02T09:42:24Z
ЗСУ полонили колишніх увʼязнених росіян на Курщині
1News
2024-12-02T09:30:31Z
Загинув 45-річний житель Тернополя, його дружина отримала важкі поранення, – ОВА
24tv
2024-12-02T08:57:43Z
Парламентські вибори у Румунії: хто лідирує після підрахунку 99% голосів
24tv
2024-12-02T10:12:08Z
Заволодіння землею на Сумщині: САП завершила слідство у справі Сольського
УкраинФорм
2024-12-02T10:06:06Z
Ексгенсек НАТО вважає, що Україна має тимчасово поступитись територіями для припинення війни
Европейская правда
2024-12-02T10:04:36Z
Китай знову заперечив свою причетність до підтримки російської війни в Україні
УкраинФорм
2024-12-02T10:00:14Z
Ізраїльський посол в Україні оцінив рішення Міжнародного кримінального суду щодо Нетаньягу
ГЛАВКОМ NET
2024-12-02T10:00:14Z
ЗМІ: В ЄС натякають на санкції проти членів партії влади Грузії
Европейская правда
2024-12-02T09:52:02Z
Освітні гранти хочуть закріпити законодавчо: у Раді пропонують доопрацювати законопроєкт
24tv
2024-12-02T09:51:43Z
Дипломати та військові РФ тікають із Сирії - розвідка
УкраинФорм
2024-12-02T09:51:29Z
ГУР розкрило, скільки ракет КНДР Росія вже випустила по Україні
24tv
2024-12-02T09:49:22Z
Чому люди у Фінляндії їдять неочищену картоплю
24tv
2024-12-02T10:12:41Z
Що не варто робити, якщо у вас безсоння
24tv
2024-12-02T09:45:21Z
Що буде, якщо вставити гілку алое вера в банан
GlavRed
2024-12-02T09:27:40Z
Названо наукову причину, чому люди прокидаються за декілька хвилин до будильника
TSN
2024-12-02T08:36:21Z
Вчені розкривають, як ракові клітини обходять хіміотерапію
Portaltele
2024-12-02T08:31:38Z
Адаптуйтесь або втратите роботу: ШІ розповідає про зміни на ринку праці
InternetUA
2024-12-02T06:43:19Z
За даними вчених, ця проста звичка може збільшити тривалість життя
Portaltele
2024-12-02T06:31:38Z
Їжте на здоровʼя: спростовуємо 4 міфи про гостру їжу, в які вірить більшість українців
24tv
2024-12-02T06:03:06Z
Смерть від сказу: чоловік помер через місяць після укусу кажана
24tv
2024-12-01T21:12:38Z
Телеканал «2+2» розпочав зйомки детективного серіалу «Охоронець»
Детектор М
2024-12-02T10:12:37Z
Від співочого ректора до успішного лідера: новий фотоальбом про Михайла Поплавського
Политека
2024-12-02T10:06:48Z
750 годин кропіткої роботи: дочка Гвінет Пелтроу з'явилася на балу в сукні Valentino
Фокус
2024-12-02T10:06:47Z
Гарік Бірча заговорив про 3-річну донечку і про який пропущений момент в її дорослішанні шкодує
TSN
2024-12-02T10:06:44Z
«Суспільне Чернігів» презентує документальний фільм «Навчання на межі»
Детектор М
2024-12-02T10:01:12Z
У Любліні в рамках Ukraina Festiwal Filmowy покажуть нові українські стрічки
УкраинФорм
2024-12-02T10:00:45Z
Український актор зіграв у шпигунському трилері Джорджа Клуні
1News
2024-12-02T09:57:12Z
"Я зачепила його его": Мішель Андраде вперше публічно заявила, через що перестала спілкуватися з Потапом
Фокус
2024-12-02T09:51:52Z
9 найкращих серіалів грудня, які не можна пропустити
24tv
2024-12-02T09:42:32Z
Україна позитивно вплине на економіку ЄС в разі вступу - президент Євроради
УкраинФорм
2024-12-02T10:13:33Z
На Житомирщині збудували картоплесховище на 10 тис тонн
AgroNews
2024-12-02T10:09:48Z
Курс біткойна знову рухається вгору: яка ціна на сьогодні
24tv
2024-12-02T10:06:28Z
Названо українські компанії, які мають найбільше податкових боргів
ГЛАВКОМ NET
2024-12-02T10:06:20Z
Як порахувати власну пенсію залежно від розміру зарплати
24tv
2024-12-02T10:06:14Z
Директор Центру досліджень енергетики заявив, що відключення світла триватимуть всю зиму
Комсомольская правда
2024-12-02T10:01:52Z
Платні дорога — вимога ЄС: в уряді анонсували проїзд за гроші на шести магістралях, деталі
Фокус
2024-12-02T09:57:01Z
Країни Балтії від'єднаються від російської енергосистеми
24tv
2024-12-02T09:45:25Z
Трамп спровокував подорожчання долара, тоді як євро фіксує серйозні втрати
24tv
2024-12-02T09:42:49Z
Україна має ударні дрони, які можуть долати 1800 кілометрів - Федоров
УкраинФорм
2024-12-02T10:12:41Z
Блогерка Юля Верба охрестила доньку та показала перші фото з таїнства
24tv
2024-12-02T10:06:35Z
Випускники півторамісячної програми підготовки підуть до бойових частин вже у грудні - Сирський
УкраинФорм
2024-12-02T10:06:07Z
Студентам-чоловікам дозволено виїжджати за кордон: у МОН розповіли деталі
ZN UA
2024-12-02T10:03:59Z
Україна тестує нову систему управління будинками
360ua.news
2024-12-02T10:03:56Z
Портал Дія: які витяги можна отримати онлайн
InternetUA
2024-12-02T10:01:35Z
Важливі правила для водіїв: адвокат розповіла, що робити якщо машину зупинили на блокпосту
Политека
2024-12-02T10:00:46Z
Український стенд представили на різдвяному базарі у Таллінні
УкраинФорм
2024-12-02T09:51:32Z
Як відбуваються рейди на концерти: Черкаський ТЦК дав роз'яснення
ГЛАВКОМ NET
2024-12-02T09:51:08Z
Викрито членів організованої групи, які фабрикували висновки ВЛК та переправляли ухилянтів через держкордон
Украина Криминальная
2024-12-02T10:12:32Z
Туман паралізував аеропорт Кракова, внаслідок цього скасували сім рейсів
Европейская правда
2024-12-02T10:07:24Z
Жителя Ізмаїльського району судитимуть за нанесення смертельного ножового поранення знайомому
Украина Криминальная
2024-12-02T09:57:49Z
Уламки вантажного літака DHL вивезли з місця катастрофи у Вільнюсі
Европейская правда
2024-12-02T09:37:16Z
Ухилення від мобілізації за $6-12 тисяч: у Києві оголосили підозри лікарю та службовцю військкомату
УкраинФорм
2024-12-02T09:36:55Z
"Шахед" влучив у багатоповерхівку, є загиблі та постраждалі: деталі нічної атаки ворога
Политека
2024-12-02T09:33:22Z
У лікарні померла жінка з Полтавщини, поранена під час російської атаки 17 листопада
УкраинФорм
2024-12-02T09:31:39Z
У кінному клубі Запоріжжя внаслідок пожежі загинули тварини
Комсомольская правда
2024-12-02T09:31:31Z
На Одещині двох молодиків затримали за підозрою у підпалі поштового відділення
Украина Криминальная
2024-12-02T09:30:01Z
Прочитайте, перш ніж запалити ароматичні свічки: чи безпечні вони і як впливають на здоров'я
24tv
2024-12-02T09:21:34Z
Ситно і швидко: рецепт смачних пиріжків нашвидкуруч
Фокус
2024-12-02T09:12:28Z
Перевірений роками та аплодисментами гостей: збережіть рецепт медового тортика до свят
24tv
2024-12-02T08:45:04Z
Заощаджувати енергію неймовірно просто: 5 лайфхаків, про які ви не знали
24tv
2024-12-02T08:36:04Z
Три знаки Зодіаку, яким пощастить у грудні
360ua.news
2024-12-02T08:18:05Z
Лише марно збільшує рахунки: чому не можна перевантажувати пральну машинку
24tv
2024-12-02T07:30:17Z
Іспанське місто придумало, як побороти пекельну спеку: що таке "кліматичні острови"
24tv
2024-12-02T07:18:10Z
Астрологи розкрили карти, які знаки зодіаку є найкращими партнерами для тривалих стосунків
24tv
2024-12-02T07:09:40Z
Страва, яка працює ідеально та безвідмовно: готуємо ароматний смажений рис з овочами
24tv
2024-12-02T06:30:23Z
Олександр Овчаренко знову став першою «ракеткою» України
УкраинФорм
2024-12-02T10:06:28Z
Марта Костюк залишається у топ-20 рейтингу WTA
УкраинФорм
2024-12-02T09:57:50Z
Салах повторив рекорд Руні в АПЛ
Football.ua
2024-12-02T09:46:57Z
Колишній гравець Барселони з порваними "хрестами" віддав переможний асист у півфіналі МЛС
24tv
2024-12-02T09:30:21Z
Ротань: Чорноморець нам допоміг, можна так сказати, легко закінчити цей матч
Football.ua
2024-12-02T09:13:58Z
Ярославу Магучих нагородили званням найкращої легкоатлетки 2024 року у світі
Комсомольская правда
2024-12-02T09:13:36Z
Фани Ліверпуля заспівали пісню про звільнення Гвардіоли: красномовне відео реакції тренера
24tv
2024-12-02T09:00:52Z
Трубін допоміг «Бенфіці» здобути «суху» перемогу у португальській Прімейрі
УкраинФорм
2024-12-02T08:48:58Z
Рома — Аталанта. Напередодні
Football.ua
2024-12-02T08:31:10Z
Шольц, який приїхав до Києва з загадковою валізою, став героєм мемів
Комсомольская правда
2024-12-02T10:13:03Z
У Китаї виявили гігантський кратер від удару великого метеорита
InternetUA
2024-12-02T10:01:53Z
Рецензії на нову гру про Індіану Джонса з'являться вже цього тижня – злив журналістів
24tv
2024-12-02T10:00:31Z
Учені придумали роботів, які працюють на енергії горілки
InternetUA
2024-12-02T09:46:24Z
Hubble показав яскраву спіральну галактику в сузір’ї Ерідана
УкраинФорм
2024-12-02T09:45:58Z
Розробники браузерів об’єдналися для боротьби з монополією Microsoft
360ua.news
2024-12-02T09:42:23Z
Новий штучний інтелект захистить ваші фото від технології розпізнавання облич
24tv
2024-12-02T09:36:42Z
STALKER 2 отримала другий патч, який виправляє критичні помилки сюжетних місій
24tv
2024-12-02T09:36:15Z
Астероїд розміром з хмарочос наближається до Землі: чи є небезпека - Forbes
GlavRed
2024-12-02T09:27:24Z
Тюнери перетворили BMW X6 M на справжнього звіра: він потужніший за Ferrari Purosangue
AutoCentre
2024-12-02T10:09:58Z
Рідини для електромобілів – електричне майбутнє з Castrol
AutoCentre
2024-12-02T09:46:13Z
Залишились лічені дні: Норвегія планує відмовитись від авто з ДВЗ
AutoGeek
2024-12-02T09:45:27Z
Що робити, щоб не пітніли вікна в машині: п'ять ефективних способів без кондиціонера
TSN
2024-12-02T09:36:11Z
Чому тривала їзда на задньому ходу може пошкодити ваш автомобіль?
360ua.news
2024-12-02T09:22:13Z
YASNO та “АВТ Баварія” запускають програму для спрощення зарядки електроавтомобілів
AutoGeek
2024-12-02T09:16:29Z
Культовий Mustang з особливим забарвленням забули на 26 років у старому гаражі
AutoCentre
2024-12-02T09:16:28Z
Найкращі вживані автомобілі для покупки у 2024 році: рейтинг
ЗаРулем
2024-12-02T09:12:57Z
Ексклюзив на $2 мільйони: на аукціон виставили найдорожчі Chevrolet Camaro
Фокус
2024-12-02T08:57:43Z