MY.UAНовини
Реставрація Нотр-Даму: прихована небезпека та чи реально відновити собор до 2024 року
Реставрація Нотр-Даму: прихована небезпека та чи реально відновити собор до 2024 року

Реставрація Нотр-Даму: прихована небезпека та чи реально відновити собор до 2024 року

Можливо, Нотр-Дам є джерелом постійного забруднення води у Сені. А відновлення славетного паризького собору – це складне завдання, яке просувається повільно.

Рік після пожежі: дискусії навколо собору

Питанням реставрації почали займатися майже відразу після пожежі, але справа просувалась повільно, а потім і коронавірус пригальмував її ще сильніше. Наразі очікується, що саме реставрація почнеться на початку 2021 року. Детальніше – у матеріалі 24 каналу. 

Важливо згадати, як розвивалися події

  • Вогонь спалахнув на даху о 18:18 за місцевим часом 15 квітня 2019 року, шпиль впав о 19:50. Лише завдяки інтенсивній роботі вогнеборців дві знамениті вежі були врятовані від спалення.
  • Гасіння тривало 9 годин поспіль аж до 4 години ранку. Не маючи опори, собор тримався виключно на "літаючих контрфорсах" та досі є під загрозою повного обвалу.
  • Розплавлену решітку почали прибирати у січні 2020 року, але це треба робити вкрай обережно. 

Чому поширився вогонь

Дах собору не мав "стійких до вогню стін", які могли б затримати розповсюдження або системи розбризкування води, яка могла б хоча б частково погасити невеликі займання на початковій стадії. Вогонь розповсюджувався у всіх чотирьох напрямках. Ймовірною причиною стало коротке замикання або необережна іскра. 

Те, як має виглядати великий собор після "ремонту", викликало інтенсивні дебати всередині Франції, включаючи президента Макрона. Вирішили, що треба дотримуватись традиції. Але це викликало осуд та критику з боку архітекторів та мистецтвознавців. З іншого боку, головний архитектор собору Філіп Вілньов погрожував піти у відставку, якщо історичний вигляд Нотр-Даму не буде збережений таким, "яким він був, максимально послідовно". В цьому його підтримує і президент Макрон.

Щоб долучитись до реставрації Нотр-Даму, треба слідувати суворим правилам, викладеним у Венеціанській Хартії 1964 року, мати диплом архітектора та додатково провчитись 2 роки у Еколь де Шалло, яка спеціалізується на збереженні стародавніх пам'ятників історії. Але політики діяли інакше: прийняли терміновий закон, який дозволяє діяти за допомогою указів, обходячи Сенат та Національну Асамблею. Це суперечить цілому ряду правил.

Коли роботи почнуться, то вони будуть проходити у атмосфері швидкості, суперечок та урядового втручання. Місцеві, національні та регіональні чиновники працюють разом над відновленням собору. Але їх інтереси часто суперечать один одному, що розмиває загальну відповідальність. 

Свинець, вапняк та дитячі серветки: приховані проблеми Нотр-Даму 

Дослідження матеріалів з пепелища – важлива частина відновлення / Фото ABC

Свинцевий шпиль, свинцевий дах, вапнякові та кам'яні стіни… Все це зазнало пошкоджень від вогню і тепер дає вченим матеріал для досліджень та роздумів. Візьмемо перший матеріал.

Вже відомо, що Париж пережив зараження свинцем під час пожежі, коли 460 тон плит з цього металу впали вниз. Він не випарувався, бо для цього потрібна температура у 1700 градусів Цельсія.

Через 5 місяців стало ясно, що влада вирішила применшувати цю загрозу та не повідомляти про неї у повній мірі. Свинцевий пил, що осів біля собору, мав концентрацію у 1300 разів вищу, ніж допускають норми безпеки. Ризик був високим через 48 годин після події. Втім, минув місяць, перш ніж чиновники почали перші свинцеві тести.

Момент руйнування соборного шпилю / Фото Pinterest

На даху – у 2300 разів вище за норму, а там працювали люди без масок та рукавичок, а їх одяг не піддавали обробці. Вдома він міг заразити родину. Лише з серпня 2019 року нові обмеження та захист були нарешті впроваджені. Але лише після бюрократичного хаосу, кажуть конфіденційні документи, отримані The New York Times. У листах мова йшла про "безліч прогалин" при роботах всередині Нотр-Даму. З десятків робітників, троє показали рівень свинцю у крові, небезпечний для життя. 

Не краще було і навколо: багато шкіл лишились неперевіреними, а грунт у парках може бути зараженим досі, бізнес-активність у районі впала. Варто визнати: дослідження показують, що пожежа у соборі відповідальна лише за часткове зараження Парижу свинцем, хоча проблема дійсно гостра. Кислотні дощі та корозія через сонячні промені могла викидати цей матеріал у повітря протягом століть.

Уряд доручив лабораторії з дослідження пам'яток історії розробити спосіб очищення будівлі. Знезараження відбувається дитячими серветками. Для скла, металу, деревини та фарби використовують ватні диски, які видаляють свинець, якщо їх змочити у дистильованій воді. На повне знезараження району навколо собору пішло чотири місяці.

Це астрономічні цифри і ставлення органів охорони здоров'я –незрозуміле, –розповіла NYT Енн Тебо-Моні, відома експертка з питань охорони здоров'я у Франції. 

До Нотр-Даму не радили брати малих дітей деякий час. Свинець може заважати нормальному розвитку нервової системи і спричиняти когнітивні пошкодження у дітлахів. Незважаючи на це, сотні дітей ходили до шкіл біля історичної будівлі ще до проведення перевірок. Тому деякі приватні школи не відкрилися у 2019 році вчасно.

Лютеційський вапняк з паризьких катакомб / Фото Wikipedia 

Щодо вапняку (відомого як лютеційський – 24), то його пошкодження можуть показати, з якою температурою горів вогонь. Цей матеріал стає рожевим приблизно на 300-400 градусах Цельсія. Це тому, що вогонь послаблює залізні кристали всередині каменю, які тримають його разом. А далі СО2 з нього випаровується. 

Далі, на 600 градусах, каміння темнішає, майже до чорного – залізо стає оксидом; вапняк розвалюється і стає вапном приблизно на 800 градусах. Будь-які кольорове каміння або деталі не можна використовувати повторно. Це не точна наука, але метод здатний зекономити багато часу та зусиль.

А оскільки вапняк щедро поливали водою – а його структура пориста – то він став важчим принаймні на одну третину і вода буде виходити з нього дуже повільно. Це створює додаткове навантаження на собор, оскільки дощова вода продовжує потрапляти всередину. "Нагрітий та залитий водою камінь Нотр-Даму втратив міцність, його властивості були змінені, а вони й так були неоднакові по всьому собору", – пояснив інженер-дослідник Філіпп Бромбле. 

Вчені планують досліджувати розчин між камінням, щоб зрозуміти рівень деформації. Подальше вивчення матеріалів зсередини собору може допомогти зрозуміти рівень їх ураження та реальний вплив на них вогню та диму. А на сцену виходять історики та археологи, які нарешті мають шанс дослідити пустку, якою тимчасово став Нотр-Дам. 

Таємниці минулого: що з історії привідкрила пожежа 

Одна група досліджує каміння, яке ще на місці. Наприклад, яке тримає величезні "Вікна Рози". Мета – зрозуміти, як каменярі XIII століття створили для них обрамлення та загалом всю конструкцію собору. Це, у свою чергу, допоможе зрозуміти, у якій послідовності будували Нотр-Дам та коли саме його ремонтували. Втім, високе каміння лише в планах. Не менш цікаво дослідникам нині й те, що лежить під землею. 

Використовуючи спеціальний радар, налаштований на ехолокацію, археологи можуть визначити місцерозташування будівель, які колись стояли на місці нинішньої релігійної споруди. "Поки що ми й гадки не маємо, що там", – зізнався Science Magazine Ів Галле, історик мистецтва з Університету Бордо Монтань.

Нотр-Дам: основні факти і дати

Археологи припускають, що у шарах сховано як мінімум 4 будівлі: ранньохристиянська базиліка Святого Стефана (IV століття), базиліка династії Меровінгів, собор династії Каролінгів (IX століття) та попередній кафедральний собор ( матеріали з нього є в будівлі Нотр-Даму). Будувати почали у 1163 році за короля Людовика VII. Головний алтар освятили у 1182. Обидві дзвіниці постали у 1250 році. Весь собор закінчили у 1345 році. Під час Великої Французської Революції слугував Храмом Розуму, повернутий церкві у 1802 році, там коронували Бонапарта. Перша велика реставрація почалася у 1841. 850-річчя Нотр-Дам відсвяткував у 2013. 

Багатьма вважається, що підвальні камені – з найближчого району Монпарнас в Парижі. Але дослідниця Ліз Леру з вище згаданої лабораторії не погоджується.

"Бачите на цьому камені вставки з кварцю та глини вперемішку з залишками планктону? Це не з Монпарнас!". А звідки? Ідеально співпадають зразки, знайдені біля… Ейфелевої вежі. "Єнський міст", – вточнює Леру. Його та Нотр-Дам будували з каміння, добутого у Вексині, кар'єрі в лісі на північний захід від Парижу. Як будівельники піднімали каміння вагою 100 кг на висоту 60 метрів, вже втрачено історією. 

Залишки дерев біля мансарди теж мають свою історію, розповіла Олександра Дюфраїс, наукова співробітниця Національного центру наукових досліджень. За їх кільцем, наприклад, можна слідкувати за змінами клімату та суспільством у Середні Віки.

"Дерево реєструє абсолютно все, поки росте", – розповідає Олександра. Коли собор лише зводили, клімат був теплий (XI-XIV століття – 24). Дерева зрубали, коли їм було приблизно 100 років, а отже, люди планували будівлю за кілька поколінь до початку будування. Принаймні, з частини зробили балки для "Лісу" під дахом. Дубільні речовини, які є у дубах та каштанах, виділяють характерний запах, могли відлякати комах, кажуть вчені. Дерево за 8 сотень років майже не постраждало. 

Замість епілогу: коли і за скільки

Наразі складно сказати, чи точно встигнуть відновити Нотр-Дам до 2024 року, але майже всі спеціалісти одностайні: завершити у такі терміни просто неможливо. Щоб відновити дах, шпиль та деякі інші постраждалі частини, потрібно як мінімум десятиліття, а то й кілька. І так, шпиль знову можуть зробити з потенційно токсичного свинцю. До того ж, потрібно близько 400 спеціалістів з дуже рідкісними спеціалізаціями, яких потрібно ще навчити. 

Головні страховики Європи оцінюють вартість реставрації у приблизно 8 млрд доларів США. У таку ж суму обійдеться й реновація Парламенту Британії. Собор належить уряду, але Мінкульт дав лише 2,26 млн доларів на ремонт. 

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
У Туреччині затримали десятки студентів через протест проти ісламського проповідника
Европейская правда
2025-05-14T06:58:05Z
За день до перемовин росіяни атакували Україну балістикою та 145 дронами
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T06:51:44Z
Зеленський повідомив, чим обернеться для РФ відмова від припинення вогню
TSN
2025-05-14T06:48:53Z
Психологія російської імперії – брехня, маніпуляції та війна за «мир»
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T06:36:15Z
Нардеп Федієнко може піти на підвищення, а Куницький – втратити посаду: законопроєкт
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T06:33:40Z
Поляки розблокували найбільший пункт пропуску на кордоні з Україною
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T06:30:28Z
Нардепка зі Львова звернулася у СБУ щодо блогерки Алхім і тепер отримує погрози
VGorode
2025-05-14T06:30:26Z
Втрати Росії станом на 13 травня: Генштаб оновив дані
TSN
2025-05-14T06:27:52Z
Зеленський зробив заяву про терміни завершення війни в Україні
ТСН
2025-05-14T06:06:47Z
Народилася у Дніпрі, не знала свого батька і писала листа Сталіну: як у дитинстві виглядала Лія Ахеджакова
Telegraf
2025-05-11T17:30:58Z
"Євробачення-2025": коли у фіналі конкурсу виступить Ziferblat і що таке "вибір продюсера"
TSN
2025-05-14T07:18:03Z
Леонардо Ді Капріо зібрався одружуватися з молодшою на 24 роки відомою моделлю — ЗМІ
TSN
2025-05-14T06:51:56Z
Святославу Вакарчуку – 50. Найцікавіше про відомого українського співака
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T06:48:06Z
"Дитяче Євробачення-2025": оголошено дату та місце проведення конкурсу
ТСН
2025-05-14T06:21:30Z
На Євробаченні-2025 несподівано згадали Росію
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T05:21:41Z
"Євробачення-2025": порядок виступів учасників у першому півфіналі та їхні пісні
TSN
2025-05-14T03:59:29Z
Сестра Софії Ротару розкрила, де зараз в Україні живе співачка: "Ми постійно на зв'язку"
TSN
2025-05-14T03:58:48Z
На Міжнародній архітектурній бієнале показали, яким буде Маріуполь після деокупації та відбудови
ТСН
2025-05-14T03:58:10Z
Ексміністр оборони Гриценко похизувався здобутками сина
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T06:01:47Z
Брав участь у визволенні Київської області. Згадаймо Василя Липея
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T06:00:15Z
Яке сьогодні, 14 травня, свято — все про цей день, яке церковне свято, що не можна робити
TSN
2025-05-14T04:06:12Z
Історик розповів, як в Україні з’явилася гречка: виявляється, цю популярну нині крупу ми їли не завжди
TSN
2025-05-14T03:58:21Z
Папа Римський у першому закордонному турне відвідає Україну - ЗМІ
TSN
2025-05-14T03:58:12Z
Таємниці нацистських архівів: у Аргентині виявили 83 ящики з документами
TSN
2025-05-14T03:58:11Z
Мобілізований відмовився виконати наказ командира та їхати на передову: його покарали
ТСН
2025-05-14T03:58:05Z
"Це не наша робота": у ТЦК розповіли, чому не повинні ловити ухилянтів
TSN
2025-05-14T03:58:00Z
В Україні перевіряють виші: значну частину студентів-чоловіків можуть відрахувати
ТСН
2025-05-14T03:57:41Z
Лікарня «Феофанія» відтепер надає послуги для всіх громадян – голова КМВА
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T07:12:20Z
Кір шалено атакує Київ: з 10 контактних хворіють 9 — де найбільший ризик "підчепити"
ТСН
2025-05-14T03:58:47Z
Головки капусти виростуть великими, міцними й соковитими, якщо посадити поруч ці рослини
ТСН
2025-05-14T03:58:39Z
Ці звички руйнують ваш сон: лікарі назвали найпопулярніші помилки
ТСН
2025-05-14T03:57:46Z
Названо найгірші макарони, які не можна їсти, але їх купують усі
ТСН
2025-05-14T03:57:40Z
Гепатит А лютує у Києві: що відомо та як уберегти себе і дітей
ТСН
2025-05-14T03:57:06Z
Чим обробити полуницю під час цвітіння: захист ягоди без хімії
TSN
2025-05-14T03:57:04Z
У пологовому одночасно завагітніли 14 медсестер
TSN
2025-05-14T03:56:53Z
Люди з інвалідністю: хто має пройти повторний огляд
ТСН
2025-05-14T03:55:53Z
Шмигаль: Очікується, що урожай буде не менше минулорічного
AgroPortal
2025-05-14T07:00:29Z
ЄС готується суттєво обмежити безмитний експорт з України: найбільше постраждає агросектор
TSN
2025-05-14T06:48:49Z
Порти «великої Одеси» перевищили довоєнні обсяги експорту зерна
Agravery
2025-05-14T06:07:44Z
Перемир'я у торговій війні не відновить позиції США на ринку сої Китаю
AgroPortal
2025-05-14T06:00:10Z
"Укрзалізниця" змінює квитки для рейсів між Україною та Польщею
Европейская правда
2025-05-14T05:58:21Z
Український біометан в ЄС: МХП здійснив першу поставку Bio-LNG
Agravery
2025-05-14T05:21:50Z
USDA прогнозує, що виробництво соняшнику в Україні зросте на 11%
AgroPortal
2025-05-14T05:00:12Z
Ротаційна борона ROTO-MASTER RMN для обробітку посівів протягом року
AgroPortal
2025-05-14T04:00:03Z
Як змінилися ціни за останній місяць, і що буде далі: прогноз від НБУ
TSN
2025-05-14T03:58:48Z
Понад 2,3 тис. компаній зареєстровано у звичайній п’ятиповерхівці у центрі столиці
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T06:33:47Z
Армія РФ атакувала Рівненську область: що відомо про наслідки
ТСН
2025-05-14T06:33:35Z
Народний депутат виявив недоліки нового сервісу реєстрації домашніх тварин у Києві
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T06:09:39Z
Наступ РФ на Дніпропетровщину: Зеленський відповів, чи є загроза
TSN
2025-05-14T06:06:53Z
«Шахеди» атакували Рівненщину: є поранені
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T05:51:10Z
Карта бойових дій в Україні станом на 14 травня 2025 року
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T05:18:23Z
Генштаб оновив дані про втрати РФ: скільки росіян ліквідовано
TSN
2025-05-14T04:48:20Z
Кличко показав енергоефективну 25-поверхівку
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T04:27:04Z
Нічний обстріл України: скільки "Шахедів" збили Сили ППО
TSN
2025-05-14T03:59:43Z
Біля узбережжя Криту стався землетрус
Европейская правда
2025-05-14T06:42:49Z
Нацполіція проводить масштабну спецоперацію з понад 200 обшуками: що трапилось
TSN
2025-05-14T03:59:36Z
СБУ викрила зрадника, який готував удар по лініях електропередач Рівненської АЕС
ТСН
2025-05-14T03:58:20Z
На Волині чоловік пропонував сестрі дружини секс: він поплатився
ТСН
2025-05-14T03:58:12Z
Підпал будинку британського прем’єра: поліція заарештувала підозрюваного
ТСН
2025-05-14T03:57:53Z
Викрито злочинну організацію, яка займалася секс-експлуатацією жінок: деталі схеми
TSN
2025-05-14T03:57:32Z
На Київщині 34-річний чоловік зґвалтував дівчинку-підлітка: поліція повідомила деталі
TSN
2025-05-14T03:56:39Z
"Продавав" дітей за гроші: в Києві викрито схему ухилення від мобілізації
ТСН
2025-05-14T03:55:58Z
Колцентр надурив європейців на мільйони: на Закарпатті викрили шахраїв
ТСН
2025-05-14T03:55:53Z
Mercedes переносить виробництво своєї популярної моделі авто у США через мита Трампа
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T11:45:58Z
Водіїв закликали ні в якому разі не залишати цю річ у салоні у спекотний день
24tv
2025-05-12T14:09:13Z
Кібертрак перевернувся після ймовірного нападу в дорожній люті
Топ Жир
2025-05-12T14:03:19Z
“Новий автомобіль та старий водночас: Volkswagen Beetle 1972 року з пробігом лише 104 милі”
Топ Жир
2025-05-12T14:00:33Z
Водій вантажівки перевернув Cybertruck у лютій дорожній сутичці
Топ Жир
2025-05-12T13:45:04Z
Через ризик шпіонажу: в Британії ввели обмеження для власників китайських машин
AutoGeek
2025-05-12T13:27:59Z
Ексклюзив за $3,5 мільйона: на аукціон виставили найкращий Lamborghini
Фокус
2025-05-12T13:21:48Z
ЄСА надала автовиробникам саме те, про що вони просили
Топ Жир
2025-05-12T13:00:04Z
Електромобілі Hyundai у небезпеці: китайські бренди націлились на ринок Південної Кореї
AutoGeek
2025-05-12T12:48:25Z
Несподівані формати відпочинку: що стає популярним серед багатіїв
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T06:27:48Z
Найпопулярніші фрукти у світі перебувають на межі зникнення: що відомо
TSN
2025-05-14T03:59:04Z
Як відлякати птахів від вишень, черешень та малини: три найкращі способи
ТСН
2025-05-14T03:58:58Z
Нумерологи стверджують, що у ці дати народжуються найпривабливіші жінки: перевір свою
ТСН
2025-05-14T03:58:54Z
Як зберегти редиску від тріщин: основні поради для городників
TSN
2025-05-14T03:58:09Z
Що можна покласти в зелений борщ замість щавлю: смачні альтернативи, які зроблять смак страви ще яскравішим
ТСН
2025-05-14T03:57:51Z
Ці продукти лише зіпсують напій: що в жодному разі не можна додавати в каву
ТСН
2025-05-14T03:57:30Z
Як зробити класичний американський коул слоу — універсальний салат, який ідеально пасує до страв на грилі
ТСН
2025-05-14T03:56:45Z
Чому буряк виростає дрібним і блідим: більшість городників повторюють одну фатальну помилку
ТСН
2025-05-14T03:56:13Z
50 років тому український футбольний клуб вперше виграв єврокубок
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T07:12:36Z
Український тенісист з Донецька отримав російське громадянство
ТСН
2025-05-14T03:52:17Z
Чемпіонка РФ розплакалася через недопуск російських фігуристів до Олімпіади
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T17:21:02Z
18-річний український тенісист отримав російське громадянство: деталі
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T15:27:06Z
Боксер із окупованого Генічеська увійшов до резервного складу юнацької збірної Росії
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T14:42:08Z
Веслувальники з РФ пропустять чемпіонат Європи, бо їх «змушували підписати антиросійську декларацію»
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T14:24:18Z
УЄФА назвала арбітрів, які працюватимуть на фіналах єврокубків
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T14:09:34Z
«Називають хохлушками». Українська тенісистка розповіла про поведінку «нейтральних» росіянок
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T12:54:41Z
У центрі Житомира заборонили продаж алкоголю через фінал Кубка України з футболу
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T12:36:09Z
Магнітна буря 13 травня: яка буде її активність
TSN
2025-05-14T05:18:49Z
Як ухвалювати рішення за секунди: техніка від ЦРУ
ТСН
2025-05-14T03:59:19Z
На Марсі виявили "вафлі" та "стільники": вчені припускають сліди давнього життя
ТСН
2025-05-14T03:59:11Z
"Загублене море" під США: як школяр натрапив на озеро, яке не може дослідити навіть наука
ТСН
2025-05-14T03:58:13Z
У США знайшли мумію з "людськими руками": вчені досі не можуть встановити, хто це
TSN
2025-05-14T03:57:35Z
Вчені шоковані: динозаври жили в Антарктиці
ТСН
2025-05-14T03:56:51Z
Що відбувається з тілом після смерті: вчені зафіксували загадкове явище
ТСН
2025-05-14T03:56:34Z
Весь час помилялися: вчені з’ясували, яка планета насправді найближча до Землі
ТСН
2025-05-14T03:56:23Z
Ці шість помилок під час прибирання пилососом псують техніку і роблять вашу оселю бруднішою
ТСН
2025-05-14T03:53:10Z