MY.UAНовини
Реставрація Нотр-Даму: прихована небезпека та чи реально відновити собор до 2024 року
Реставрація Нотр-Даму: прихована небезпека та чи реально відновити собор до 2024 року

Реставрація Нотр-Даму: прихована небезпека та чи реально відновити собор до 2024 року

Можливо, Нотр-Дам є джерелом постійного забруднення води у Сені. А відновлення славетного паризького собору – це складне завдання, яке просувається повільно.

Рік після пожежі: дискусії навколо собору

Питанням реставрації почали займатися майже відразу після пожежі, але справа просувалась повільно, а потім і коронавірус пригальмував її ще сильніше. Наразі очікується, що саме реставрація почнеться на початку 2021 року. Детальніше – у матеріалі 24 каналу. 

Важливо згадати, як розвивалися події

  • Вогонь спалахнув на даху о 18:18 за місцевим часом 15 квітня 2019 року, шпиль впав о 19:50. Лише завдяки інтенсивній роботі вогнеборців дві знамениті вежі були врятовані від спалення.
  • Гасіння тривало 9 годин поспіль аж до 4 години ранку. Не маючи опори, собор тримався виключно на "літаючих контрфорсах" та досі є під загрозою повного обвалу.
  • Розплавлену решітку почали прибирати у січні 2020 року, але це треба робити вкрай обережно. 

Чому поширився вогонь

Дах собору не мав "стійких до вогню стін", які могли б затримати розповсюдження або системи розбризкування води, яка могла б хоча б частково погасити невеликі займання на початковій стадії. Вогонь розповсюджувався у всіх чотирьох напрямках. Ймовірною причиною стало коротке замикання або необережна іскра. 

Те, як має виглядати великий собор після "ремонту", викликало інтенсивні дебати всередині Франції, включаючи президента Макрона. Вирішили, що треба дотримуватись традиції. Але це викликало осуд та критику з боку архітекторів та мистецтвознавців. З іншого боку, головний архитектор собору Філіп Вілньов погрожував піти у відставку, якщо історичний вигляд Нотр-Даму не буде збережений таким, "яким він був, максимально послідовно". В цьому його підтримує і президент Макрон.

Щоб долучитись до реставрації Нотр-Даму, треба слідувати суворим правилам, викладеним у Венеціанській Хартії 1964 року, мати диплом архітектора та додатково провчитись 2 роки у Еколь де Шалло, яка спеціалізується на збереженні стародавніх пам'ятників історії. Але політики діяли інакше: прийняли терміновий закон, який дозволяє діяти за допомогою указів, обходячи Сенат та Національну Асамблею. Це суперечить цілому ряду правил.

Коли роботи почнуться, то вони будуть проходити у атмосфері швидкості, суперечок та урядового втручання. Місцеві, національні та регіональні чиновники працюють разом над відновленням собору. Але їх інтереси часто суперечать один одному, що розмиває загальну відповідальність. 

Свинець, вапняк та дитячі серветки: приховані проблеми Нотр-Даму 

Дослідження матеріалів з пепелища – важлива частина відновлення / Фото ABC

Свинцевий шпиль, свинцевий дах, вапнякові та кам'яні стіни… Все це зазнало пошкоджень від вогню і тепер дає вченим матеріал для досліджень та роздумів. Візьмемо перший матеріал.

Вже відомо, що Париж пережив зараження свинцем під час пожежі, коли 460 тон плит з цього металу впали вниз. Він не випарувався, бо для цього потрібна температура у 1700 градусів Цельсія.

Через 5 місяців стало ясно, що влада вирішила применшувати цю загрозу та не повідомляти про неї у повній мірі. Свинцевий пил, що осів біля собору, мав концентрацію у 1300 разів вищу, ніж допускають норми безпеки. Ризик був високим через 48 годин після події. Втім, минув місяць, перш ніж чиновники почали перші свинцеві тести.

Момент руйнування соборного шпилю / Фото Pinterest

На даху – у 2300 разів вище за норму, а там працювали люди без масок та рукавичок, а їх одяг не піддавали обробці. Вдома він міг заразити родину. Лише з серпня 2019 року нові обмеження та захист були нарешті впроваджені. Але лише після бюрократичного хаосу, кажуть конфіденційні документи, отримані The New York Times. У листах мова йшла про "безліч прогалин" при роботах всередині Нотр-Даму. З десятків робітників, троє показали рівень свинцю у крові, небезпечний для життя. 

Не краще було і навколо: багато шкіл лишились неперевіреними, а грунт у парках може бути зараженим досі, бізнес-активність у районі впала. Варто визнати: дослідження показують, що пожежа у соборі відповідальна лише за часткове зараження Парижу свинцем, хоча проблема дійсно гостра. Кислотні дощі та корозія через сонячні промені могла викидати цей матеріал у повітря протягом століть.

Уряд доручив лабораторії з дослідження пам'яток історії розробити спосіб очищення будівлі. Знезараження відбувається дитячими серветками. Для скла, металу, деревини та фарби використовують ватні диски, які видаляють свинець, якщо їх змочити у дистильованій воді. На повне знезараження району навколо собору пішло чотири місяці.

Це астрономічні цифри і ставлення органів охорони здоров'я –незрозуміле, –розповіла NYT Енн Тебо-Моні, відома експертка з питань охорони здоров'я у Франції. 

До Нотр-Даму не радили брати малих дітей деякий час. Свинець може заважати нормальному розвитку нервової системи і спричиняти когнітивні пошкодження у дітлахів. Незважаючи на це, сотні дітей ходили до шкіл біля історичної будівлі ще до проведення перевірок. Тому деякі приватні школи не відкрилися у 2019 році вчасно.

Лютеційський вапняк з паризьких катакомб / Фото Wikipedia 

Щодо вапняку (відомого як лютеційський – 24), то його пошкодження можуть показати, з якою температурою горів вогонь. Цей матеріал стає рожевим приблизно на 300-400 градусах Цельсія. Це тому, що вогонь послаблює залізні кристали всередині каменю, які тримають його разом. А далі СО2 з нього випаровується. 

Далі, на 600 градусах, каміння темнішає, майже до чорного – залізо стає оксидом; вапняк розвалюється і стає вапном приблизно на 800 градусах. Будь-які кольорове каміння або деталі не можна використовувати повторно. Це не точна наука, але метод здатний зекономити багато часу та зусиль.

А оскільки вапняк щедро поливали водою – а його структура пориста – то він став важчим принаймні на одну третину і вода буде виходити з нього дуже повільно. Це створює додаткове навантаження на собор, оскільки дощова вода продовжує потрапляти всередину. "Нагрітий та залитий водою камінь Нотр-Даму втратив міцність, його властивості були змінені, а вони й так були неоднакові по всьому собору", – пояснив інженер-дослідник Філіпп Бромбле. 

Вчені планують досліджувати розчин між камінням, щоб зрозуміти рівень деформації. Подальше вивчення матеріалів зсередини собору може допомогти зрозуміти рівень їх ураження та реальний вплив на них вогню та диму. А на сцену виходять історики та археологи, які нарешті мають шанс дослідити пустку, якою тимчасово став Нотр-Дам. 

Таємниці минулого: що з історії привідкрила пожежа 

Одна група досліджує каміння, яке ще на місці. Наприклад, яке тримає величезні "Вікна Рози". Мета – зрозуміти, як каменярі XIII століття створили для них обрамлення та загалом всю конструкцію собору. Це, у свою чергу, допоможе зрозуміти, у якій послідовності будували Нотр-Дам та коли саме його ремонтували. Втім, високе каміння лише в планах. Не менш цікаво дослідникам нині й те, що лежить під землею. 

Використовуючи спеціальний радар, налаштований на ехолокацію, археологи можуть визначити місцерозташування будівель, які колись стояли на місці нинішньої релігійної споруди. "Поки що ми й гадки не маємо, що там", – зізнався Science Magazine Ів Галле, історик мистецтва з Університету Бордо Монтань.

Нотр-Дам: основні факти і дати

Археологи припускають, що у шарах сховано як мінімум 4 будівлі: ранньохристиянська базиліка Святого Стефана (IV століття), базиліка династії Меровінгів, собор династії Каролінгів (IX століття) та попередній кафедральний собор ( матеріали з нього є в будівлі Нотр-Даму). Будувати почали у 1163 році за короля Людовика VII. Головний алтар освятили у 1182. Обидві дзвіниці постали у 1250 році. Весь собор закінчили у 1345 році. Під час Великої Французської Революції слугував Храмом Розуму, повернутий церкві у 1802 році, там коронували Бонапарта. Перша велика реставрація почалася у 1841. 850-річчя Нотр-Дам відсвяткував у 2013. 

Багатьма вважається, що підвальні камені – з найближчого району Монпарнас в Парижі. Але дослідниця Ліз Леру з вище згаданої лабораторії не погоджується.

"Бачите на цьому камені вставки з кварцю та глини вперемішку з залишками планктону? Це не з Монпарнас!". А звідки? Ідеально співпадають зразки, знайдені біля… Ейфелевої вежі. "Єнський міст", – вточнює Леру. Його та Нотр-Дам будували з каміння, добутого у Вексині, кар'єрі в лісі на північний захід від Парижу. Як будівельники піднімали каміння вагою 100 кг на висоту 60 метрів, вже втрачено історією. 

Залишки дерев біля мансарди теж мають свою історію, розповіла Олександра Дюфраїс, наукова співробітниця Національного центру наукових досліджень. За їх кільцем, наприклад, можна слідкувати за змінами клімату та суспільством у Середні Віки.

"Дерево реєструє абсолютно все, поки росте", – розповідає Олександра. Коли собор лише зводили, клімат був теплий (XI-XIV століття – 24). Дерева зрубали, коли їм було приблизно 100 років, а отже, люди планували будівлю за кілька поколінь до початку будування. Принаймні, з частини зробили балки для "Лісу" під дахом. Дубільні речовини, які є у дубах та каштанах, виділяють характерний запах, могли відлякати комах, кажуть вчені. Дерево за 8 сотень років майже не постраждало. 

Замість епілогу: коли і за скільки

Наразі складно сказати, чи точно встигнуть відновити Нотр-Дам до 2024 року, але майже всі спеціалісти одностайні: завершити у такі терміни просто неможливо. Щоб відновити дах, шпиль та деякі інші постраждалі частини, потрібно як мінімум десятиліття, а то й кілька. І так, шпиль знову можуть зробити з потенційно токсичного свинцю. До того ж, потрібно близько 400 спеціалістів з дуже рідкісними спеціалізаціями, яких потрібно ще навчити. 

Головні страховики Європи оцінюють вартість реставрації у приблизно 8 млрд доларів США. У таку ж суму обійдеться й реновація Парламенту Британії. Собор належить уряду, але Мінкульт дав лише 2,26 млн доларів на ремонт. 

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
У Viber назвали сім правил захисту від шахраїв під час онлайн-покупок
InternetUA
2025-02-18T18:58:29Z
Like a Dragon: Pirate Yakuza in Hawaii отримала 83/100 на OpenCritic, «абсурдний піратський Лас-Вегас» сподобався критикам
ITC
2025-02-18T18:51:03Z
Дожилися: на кабелі відеокарт NVIDIA RTX 5090 пропонують встановити автомати на 10 А
ITC
2025-02-18T18:43:23Z
Більше не генерують енергію: старим сонячним панелям знайшли нове застосування
InternetUA
2025-02-18T18:28:21Z
Де захований кіт: лише люди з високим IQ розгадають загадку
GlavRed
2025-02-18T18:27:21Z
Lifecell закриває популярні тарифи: що зміниться для абонентів
Знай
2025-02-18T18:06:04Z
Острів секретів: археологи розкопали стародавні споруди елліністичного періоду
Фокус
2025-02-18T18:00:18Z
Фахівці розповіли, коли можна користуватись смартфоном, який побував на морозі
InternetUA
2025-02-18T17:58:57Z
Як прокачати всі навички в Kingdom Come: Deliverance 2
24tv
2025-02-18T17:39:06Z
Смачна ностальгія: смажені пиріжки від Ярославського
24tv
2025-02-18T19:00:21Z
Ці три маленькі предмети миттєво покращать інтер'єр кухні
24tv
2025-02-18T18:15:27Z
Ніколи не пийте з чужої чашки: ось які є прикмети про це
24tv
2025-02-18T18:00:37Z
Як правильно підібрати помаду: візажистка поділилася секретами
TSN
2025-02-18T17:36:14Z
Чи можна дмухати собаці в морду: що це означає для тварини
GlavRed
2025-02-18T17:27:04Z
Sushi Master Київ – огляд найсмачніших страв з меню для справжніх фанатів японської кухні
Фокус
2025-02-18T17:27:02Z
Які сорти помідорів краще садити
AgroNews
2025-02-18T17:22:23Z
5 найкращих способів, як вигнати павуків з дому: експерт описав секретні методи
GlavRed
2025-02-18T16:27:57Z
Непросте IQ-завдання: знайдіть 5 відмінностей у картинках тукана за 21 секунду
GlavRed
2025-02-18T16:27:48Z
ДСНС розгорнула по всій Україні понад 800 пунктів незламності
Взгляд
2025-02-18T18:48:32Z
У поліції назвали сім місць на дорозі, де взимку найчастіше стаються ДТП
Хвиля
2025-02-18T18:45:42Z
Європол допоміг викрити наркокартель у Гданській затоці
360ua.news
2025-02-18T18:42:02Z
ЗМІ показали нові кадри аварії пасажирського літака в Торонто
УкраинФорм
2025-02-18T18:33:49Z
На Одещині псевдоспівробітники банку обдурили матір героя
InternetUA
2025-02-18T18:31:51Z
З’явилося відео аварії літака в аеропорту Канади
1News
2025-02-18T18:03:52Z
У Києві водій маршрутки принизив військову та назвав "пʼяним бидлом": історія мала продовження
TSN
2025-02-18T16:48:22Z
Шахраї за різними схемами ошукали трьох українців на понад 174 тисяч гривень
InternetUA
2025-02-18T16:31:16Z
$3000 за видачу актів про фіктивну дезінфекцію – судитимуть начальника відділу столичного управління Держпродспоживслужби
Украина Криминальная
2025-02-18T16:12:31Z
MEGOGO транслюватиме матчі української Прем'єр-Ліги
24tv
2025-02-18T19:00:00Z
Магучіх з найкращим результатом сезону у світі тріумфувала на турнірі у Словаччині
TSN
2025-02-18T18:49:44Z
Верес уникнув трансферного бану
Football.ua
2025-02-18T18:49:08Z
На новому стадіоні Евертона відбувся перший в історії матч
Football.ua
2025-02-18T18:43:43Z
19-річний Кожушко вирушив до чемпіонату Естонії
Football.ua
2025-02-18T18:19:34Z
ПСВ — Ювентус: прогноз букмекерів на матч Ліги чемпіонів
Football.ua
2025-02-18T18:07:51Z
Слот – про Рашфорда: Буду дуже здивований, якщо футболіст такого класу не продемонструє себе в найближчі місяці
Football.ua
2025-02-18T18:07:22Z
Костюк у матчі-трилері програла чемпіонці Australian Open-2020 та залишила турнір в ОАЕ
TSN
2025-02-18T18:06:06Z
Ястремська знищила нейтралку та вийшла у наступне коло "тисячника" у Дубаї
24tv
2025-02-18T18:04:54Z
В Києві відбулася панахида та Хода пам’яті на честь Героїв небесної сотні
УкраинФорм
2025-02-18T18:46:17Z
Вулицями Вінниці запустять екскурсійний ретро-тролейбус
AutoCentre
2025-02-18T18:43:54Z
Зеленський заявив про призначення Нарімана Джеляла послом у Туреччині
ZN UA
2025-02-18T18:43:34Z
Влупить -21: синоптики назвали області, які атакує нереальний мороз
GlavRed
2025-02-18T18:27:16Z
На Новопавлівському напрямку ЗСУ змусили ворога відступити із захоплених рубежів
УкраинФорм
2025-02-18T18:24:39Z
У Карпатах вночі зафіксували температуру до -30: якою буде погода найближчими днями
Фокус
2025-02-18T18:06:22Z
До України надійде атмосферний фронт: як зміниться погода
24tv
2025-02-18T18:03:38Z
До -15, але без опадів: якою буде погода в п’яти найбільших містах України 19 лютого
Telegraf
2025-02-18T17:57:34Z
Верховний суд залишив у силі наказ Мінкультури про межі історичного ареалу Львова
УкраинФорм
2025-02-18T17:45:53Z
Абракадабра по-українськи: Леді Гага виділила співочий талант маленької українки
GlavRed
2025-02-18T18:48:26Z
33-річна Валерія Гузема вагітна втретє й показала свій помітно округлий животик
TSN
2025-02-18T18:36:41Z
До останнього приховувала живіт: як під час вагітності виглядала телеведуча Наталія Мосейчук
Telegraf
2025-02-18T18:03:09Z
У російському полоні перебувають 60 українських музикантів і медійників
УкраинФорм
2025-02-18T18:00:47Z
«То були найважчі зйомки у моєму житті». Олександр Рудинський – про фільм, що виборов премію BAFTA
ГЛАВКОМ NET
2025-02-18T18:00:07Z
Автори фільму «Яремчук: Незрівнянний світ краси» запустять курс зі створення попдокументалістики
Детектор М
2025-02-18T17:36:08Z
Топ-10 фільмів Джейка Джилленгола. Які з них — шедеври, а які — провал?
Вива
2025-02-18T17:15:36Z
Дизайнерка Валерія Гузема втретє стане мамою
Комсомольская правда
2025-02-18T17:10:37Z
Маша Єфросиніна закрила свій бізнес з партнеркою та назвала причину: "Важко та боляче"
TSN
2025-02-18T17:06:48Z
Навесні в Україні відбудеться пілотна ДПА
24tv
2025-02-18T19:00:17Z
Сили оборони вперше уразили північнокорейську САУ Koksan – відео
Лига
2025-02-18T19:00:14Z
Politico: у ЄС готують пакет військової допомоги Україні на мінімум 6 млрд євро
Европейская правда
2025-02-18T18:57:22Z
До експерименту щодо програми «Контракт 18-24» залучені шість бригад - Паліса
УкраинФорм
2025-02-18T18:51:04Z
Як відновити номер Київстар: українцям назвали декілька простих способів
Политека
2025-02-18T18:42:14Z
Уперше вертоліт американських ВМС Bell AH-1Z Viper помітили з новими далекобійними ракетами
InternetUA
2025-02-18T18:36:07Z
Служба та трудовий стаж: у ПФУ пояснили, на що можуть розраховувати військові при виході на пенсію
Политека
2025-02-18T18:27:36Z
До 28-ї окремої механізованої бригади записуються сотні новобранців
VGorode
2025-02-18T18:27:18Z
Військовий розповів, як небайдужі до України британці допомагають фронту технікою
УкраинФорм
2025-02-18T18:24:01Z
Як проростити авокадо із кісточки: практичні поради, як виростити корисний фрукт
24tv
2025-02-18T18:51:38Z
Для чого насправді бризкати парфуми на волосся: оточуючі будуть здивовані
GlavRed
2025-02-18T18:36:44Z
Простий рецепт буряка по-корейськи: неймовірна закуска готується за 10 хвилин
GlavRed
2025-02-18T18:27:18Z
Новий удар магнітних бур: українцям слід підготуватися
Политека
2025-02-18T17:27:56Z
Нігті можуть вказувати на тривалість життя: на що слід звернути увагу
GlavRed
2025-02-18T17:27:55Z
Які продукти найкраще впливають на роботу мозку
24tv
2025-02-18T17:24:03Z
Заломи на взутті : чому виникають і як їх швидко прибрати
GlavRed
2025-02-18T17:15:45Z
Що краще для сирників: мука чи манка
24tv
2025-02-18T15:33:48Z
Як розпізнати запалення легень
24tv
2025-02-18T15:27:49Z
Розпочинаємо підготовку до наступного осінньо-зимового періоду вже зараз - Шмигаль
УкраинФорм
2025-02-18T18:57:25Z
«Метінвест» у 2025 р планує інвестувати в розвиток ГЗК 5,7 млрд грн
AgroNews
2025-02-18T18:24:49Z
Через "Нафтогаз" українці потраплять у боргову яму: як у 2025 році зміняться платіжки за тепло та газ
Знай
2025-02-18T18:21:32Z
У березні Україну відвідає турецька делегація з питань відбудови - Свириденко
УкраинФорм
2025-02-18T18:18:28Z
Долар в Росії обвалився до мінімуму за декілька місяців
24tv
2025-02-18T17:30:43Z
Відома українська мережа аптек визнала «ДНР» на своєму сайті
ГЛАВКОМ NET
2025-02-18T17:27:33Z
Добудова Хмельницької АЕС буде дорожчою, ніж вважали раніше
Gazeta UA
2025-02-18T17:27:27Z
Із початку повномасштабної війни МВФ надав Україні понад $12,4 мільярда - Шмигаль
УкраинФорм
2025-02-18T17:21:16Z
В Україні подорожчає проїзд у громадському транспорті: де та коли запровадять нові тарифи
Знай
2025-02-18T17:21:10Z
Новий Duster отримав "спортивну" версію без суттєвих покращень
Gazeta UA
2025-02-18T18:18:22Z
Українські енергетики отримали бригадні автомобілі на шасі IVECO Eurocargo 4×4
AutoCentre
2025-02-18T17:22:44Z
Xiaomi SU7 врізалася в Tesla Model Y ─ одне авто розбилося вщент, інше майже ціле
ITC
2025-02-18T16:55:11Z
Новий електрокар Rolls-Royce став найпотужнішим і найшвидшим авто в історії марки
Фокус
2025-02-18T16:21:20Z
BMW X3 вперше отримав довгобазну версію
AutoCentre
2025-02-18T16:10:19Z
Mercedes-Benz Trucks покаже світову прем’єру на Bauma 2025
AutoCentre
2025-02-18T15:09:21Z
Суперсучасна автівка Tesla Cybertruck не витримала снігу у Канаді
ГЛАВКОМ NET
2025-02-18T14:30:46Z
Вікна в автівці більше не будуть запотівати: простий лайфхак
24tv
2025-02-18T14:30:14Z
Один з найбільших автоконцернів світу відкликає понад 40 тис. готових машин — причина
ТСН
2025-02-18T14:18:20Z
Має свій інтерес: Туреччина може бути готовою до конфронтації з Росією
24tv
2025-02-18T18:57:48Z
Латвія вирішила витрачати мінімум 4% ВВП на оборону з 2026 року
Европейская правда
2025-02-18T18:54:43Z
Зеленський: За столом переговорів щодо миру в Україні будуть сидіти ті, хто готові взяти на себе відповідальність
Взгляд
2025-02-18T18:48:12Z
Україна стикається з ризиком передачі судової влади політичним аутсайдерам
Взгляд
2025-02-18T18:48:11Z
Грантові структури намагаються зберегти контроль над судовою системою України, – Гаврилечко
Взгляд
2025-02-18T18:45:48Z
Це буде величезна загроза Росії: Тимочко пояснив, миротворці яких країн найбільше лякають ворога
24tv
2025-02-18T18:45:47Z
У Литві з'явилася скульптура Путіна: диктатора зобразили у вигляді члена
24tv
2025-02-18T18:45:42Z
Ердоган запевнив у підтримці територіальної цілісності України в переговорах про "мир"
Европейская правда
2025-02-18T18:45:35Z
Щоб зупинити Росію, Європа має негайно посилити оборону й підтримку України - Домбровскіс
УкраинФорм
2025-02-18T18:45:15Z