MY.UAНовини
Борт з мерцями та слід США: що брехав Кремль про катастрофу МН17
Борт з мерцями та слід США: що брехав Кремль про катастрофу МН17

Борт з мерцями та слід США: що брехав Кремль про катастрофу МН17

17 липня 2020 року минає 6 років від дня катастрофи Боїнга МН17, який збили на Донбасі. Тоді загинули усі 298 осіб, які перебували на борту. Хоч і низка доказів вказують на винуватість Росії, Кремль продовжує поширювати фейки, аби довести власну "невинуватість".

Росія з самого початку заперечувала будь-яку причетність до збиття лайнера, хоч і в перші години низка російських медіа зазначали, що бойовики (по-їхньому – "ополченці") збили транспортний літак українських ВПС Ан-26. Однак, коли стало зрозуміло, що це був пасажирський боїнг, цю "переможну" інформацію почали зачищати.

Натомість російська пропаганда один за іншим продукувала фейки, перекладаючи відповідальність за збиття літака на Україну. Усі тези здебільшого суперечать одна одній (а іноді – й здоровому глузду), але Кремль це мало хвилює.

Сайт 24 каналу зібрав найбільш абсурдні вигадки Росії щодо версій катастрофи та кремлівські "докази", які мали б вплинути на хід слідства.

Версії РФ щодо збиття МН-17 суперечать одна одній

Росія висувала низку версій збиття пасажирського боїнга, але жодної із них так і не підтвердили ні розслідувачі, ні міжнародна спільнота. Основні гіпотези були такі:

  • Боїнг збив український Су-25.

На п'ятий день після трагедії, 21 липня 2014 року, Міноборони Росії заявило, що радари нібито зафіксували український військовий літак Су-25 у кількох кілометрах від маршруту польоту МН-17. Таким чином, за їхніми твердженнями, винищувач цілком міг збити пасажирський літак.

  • … чи український "Бук".

Ще одна версія від Кремля: російські військові нібито мають супутникові знімки, які підтверджують, що українська армія перекинула одну з установок "Бук" у район катастрофи. До цього варіанту у різних його інтерпретаціях РФ поверталася неодноразово, час від часу публікуючи нові сенсаційні "докази", основані на результатах фейкових експертиз. Наприклад, намагалися переконати усіх, що у бойовиків не було системи "Бук" в принципі.

  • … або ж експериментальний апарат США.

У момент, коли збили пасажирський боїнг, над зоною конфлікту нібито зафіксували експериментальний апарат США, який, за версією російських ЗМІ, мусив виявляти запуски ракет і, водночас, сам мав здатність це робити. Власне цей і нібито збив МН17.

Все вищезазначене – звісно ж, не більше, ніж фейки, вигадані Кремлем для переведення стрілок, аби у жодному разі не визнавати свою провину.

Це неодноразово підтверджували як розслідування низки організацій, зокрема Bellingcat, так і сама Міжнародна слідча група. Остання 24 травня 2018 року представила в нідерландському Утрехті нову доповідь про катастрофу MH17. Слідчі дійшли до висновку, що "Бук", з якого був збитий літак, доставили з бази 53-ї зенітної ракетної бригади, розташованої під Курськом (РФ).

Тоді ж журналістам презентували відеоаналіз пересування російського "Бука" від місця його постійної дислокації в Росії до району в Україні, над яким був збитий пасажирський лайнер.

Справжньою ціллю був літак Путіна

Російські ЗМІ абсолютно серйозно висували цю версію лише з посиланням на те, що обидва борти нібито пролітали ту ж саму точку над Варшавою і є подібними на вигляд.


Скріншот із сайту RT

Експерти легко довели абсурдність цієї гіпотези: маршрут польоту з Варшави до Москви йде майже на 1000 км на північ від Донецька.


Шлях від Варшави до Москви ​йде майже на 1000 км на північ від Донецька / ілюстрація StopFake

На борту МН-17 ще до вильоту були лише трупи

Те, що деякі пасажири Boeing-777 могли бути мертвими ще до падіння, зазначив тодішній ватажок бойовиків на Донбасі Ігор Гіркін (Стрєлков) у перші дні після катастрофи. Він переповідав слова очевидців, які нібито говорили про те, що трупи виглядали "несвіжими".

На основі таких тверджень Гіркін припустив, що у літак, ще перед вильотом в Амстердамі, завантажили трупи. Мовляв, українці та європейці влаштували таку жахливу виставу, щоб створити проблеми для РФ. Це досить дике припущення активно поширювали російські ЗМІ.


Версія Гіркіна про мерців на борту / скріншот

Тим часом інформацію про особистостей, які загинули внаслідок катастрофи, публікували провідні світові медіа, а їхні рідні досі намагаються добитися справедливого покарання для виконавців злочину та їхніх керівників.

Свідчення "іспанського диспетчера" з "Борисполя"

Російські ЗМІ також активно поширювали розповідь "іспанського диспетчера", який нібито працював у "Борисполі" і особисто бачив на радарах два українських військових літаки, які пролітали біля МН17 незадовго до падіння останнього.


Фейк про "диспетчера" / скріншот RT

Як з'ясувалося згодом, цей самий "диспетчер" – іспанець Хосе Карлос Барріос Санчес – раніше відсидів у в'язниці Іспанії за шахрайство. Він, до речі, згодом визнав: за брехню отримав 48 тисяч доларів від пропагандистського телеканалу RT. За ці гроші йому потрібно було опублікувати заздалегідь підготовлені повідомлення від імені диспетчера, а також – кілька разів з'явитися в ефірі російських політичних ток-шоу.

Як розповіли StopFake у пресслужбі Украероруху, людина з таким іменем у них не працювала. Також ресурс з'ясував, що його твіт був написаний з фейкового аккаунту, який станом на 18 липня 2014 року (наступний день після катастрофи) було видалено.

Нідерланди "визнали" причетність українських винищувачів до катастрофи

У червні 2019 року російські ЗМІ повідомили свіжий фейк: Нідерланди нібито визнали, що українські винищувачі причетні до катастрофи. При цьому посилаються пропагандистські медіа на голландський ресурс, якому надали цю інформацію "достовірні джерела".


Росія маніпулює фактами, як завжди вміло / скріншот

Тут уже, здавалося б, є всі документи: чотири фотокопії зі свідченнями очевидців з окупованих територій, які бачили українські літаки у небі перед катастрофою. Крім того, дані зі звіту розвідки Нідерландів на запит генпрокуратури цієї країни, де йдеться про те, що місця базування "Бук" Росії та України в липні 2014 перебували далеко від зони падіння МН17 і це нібито доводить, що літак збили саме з повітря, а не з землі.

Однак, як зазначає StopFake, насправді вся інформація у наданих документах – вирвана з контексту і фактично нічого не доводить. Сам звіт голландських розвідників російські ЗМІ опублікували не повністю. Зокрема, пропустили важливі висновки, де чітко вказано: українські "Буки" було неможливо перекинути у те місце, звідки був зроблений запуск ракети, оскільки ця територія була окупована. У росіян же якраз така можливість була.

Що відомо про катастрофу МН17?

Boeing-777 Malaysia Airlines 17 липня 2014 року летів з Амстердама в Куала-Лумпур. Його збитили неподалік від села Грабове Донецької області.

Висновки Об'єднаної слідчої групи, що веде розслідування катастрофи, вказують на те, що літак збила ракета, випущена із зенітно-ракетного комплексу "Бук", який доставили з Росії на непідконтрольну Києву територію Донбасу. У березні 2020 року розпочався міжнародний суд у справі MH17.

На цей момент обвинувачення у вбивстві пасажирів та членів екіпажу рейсу висунуто трьом росіянам і одному українцю: ексватажку терористів Ігорю Гіркіну (Стрєлков), полковнику ГРУ Сергієві Дубінському, підполковнику запасу ВДВ Олегові Пулатову і бойовику "ДНР" Леоніду Харченку.
Джерело матеріала
ЄС ударив санкціями по Росії за використання хімічної зброї проти України
Европейская правда
Навроцький готовий обіцяти не підтримати вступ України до НАТО
Европейская правда
Путін призначив нового командувача сухопутних військ, відомого тактикою "м'ясорубки"
FaceNews
Глава МЗС Литви закликав ЄС вдарити агресора санкціями туди, де справді боляче
Европейская правда
Зеленський обговорив із Мелоні свою розмову із Трампом
Европейская правда
Пакистан та Індія домовилися вивести війська: названо дату
ГЛАВКОМ NET
"Запанувала здивована тиша": Axios пише, що дипломатія Трампа шокувала лідерів Європи
FaceNews
Майже 60% американців вважають, що Трамп недостатньо жорсткий з Путіним
Европейская правда
У Польщі висунули звинувачення заарештованому за сприяння замаху на Зеленського
Европейская правда
"Євробачення-2025": полька в сексі-вбранні ошелешила танцями та небезпечно політала над сценою
ТСН
Народилася у Дніпрі, не знала свого батька і писала листа Сталіну: як у дитинстві виглядала Лія Ахеджакова
Telegraf
Донька Мозгової заручилася з коханою
ГЛАВКОМ NET
Іво Бобул виказав образу на покійного Назарія Яремчука
ГЛАВКОМ NET
76-річна Кеті Бейтс приголомшила схудненням на 45 кіло і розсекретила, як їй це вдалося
ТСН
З Кеті Перрі злетів бюстгальтер просто під час концерту
ТСН
«Було заборонено співати». Соліст Ziferblat розповів про проблеми зі здоров'ям
ГЛАВКОМ NET
Відомому гурту заборонили проводити благодійні концерти одразу в двох містах України і здивували чому
TSN
Садові дивани із дерева: як вибрати і які характеристики
GlavRed
Один хитрий трюк, який допомагає знизити калорійність картоплі та рису: тепер улюблені страви можна їсти навіть на дієті
ТСН
Як і коли правильно обрізати іриси: секрети пишного цвітіння
TSN
Найкращий спосіб приготування сосисок: один невеликий нюанс робить їх дуже смачними
TSN
Лаврове листя творить дива: сім способів застосування, про які ви точно не знали
TSN
Улюблений напій виявився рятівником чоловічої потенції: про це мало хто знає
TSN
Забудьте про майонез та олію: ця заправка зробить найпростіший салат в рази смачнішим
ТСН
В Україні зросла кількість хворих на алергію: чи пов'язано це з війною
ТСН
Сезон черешні: кому не можна їсти літні ягоди і чому
ТСН
Роки за телефоном закінчилися операцією на хребті: історія японського геймера
ТСН
Які продукти не треба мити перед приготуванням: про це майже ніхто не знає
ТСН
Чому тріскається морква і що робити, щоб коренеплоди виросли рівними та гладкими
TSN
Кукурудза: які елементи живлення потрібні культурі на старті росту
AgroPortal
Найефективніший засіб від колорадських жуків на думку агрономів: потрібно лише розчинити у воді доступний продукт
TSN
Чим видалити борщівник з ділянки: як самостійно боротися з бур’яном і перемогти
TSN
Як посадити огірки в пластикових пляшках: переваги методу і покрокова інструкція
ТСН
Bukovel доєднався до міжнародної програми Climate Friendly Travel
TSN
Весняне закушування з редискою, яке готується за 15 хвилин: стане "родзинкою" на столі
ТСН
Які слова ніколи не бувають вставними: що потрібно знати, щоб уникати пунктуаційних помилок
TSN
Суд відібрав доньку у найстаршої матері України
ГЛАВКОМ NET
Нова зброя для України: KNDS Belgium та «Укроборонпром» домовились про спільне виробництво
ТСН
Ектора Хіменеса-Браво, який мобілізувався до ЗСУ, сьогодні помітили в Харкові: нові фото та відео
FaceNews
Скандал з фіктивними "бойовими" виплатами у 155-й бригаді: ОК "Захід" проводить розслідування
TSN
Робот допоміг військовим евакуювати пораненого побратима
ГЛАВКОМ NET
Батьки в Україні можуть отримати компенсацію до 8 тисяч гривень за послуги няні: як подати заявку
VGorode
Авіаносець Truman залишає Близький Схід після серії інцидентів і бойових втрат
ТСН
Винищувачі МіГ-29 від Польщі: експерт пояснив, чи варто Україні купляти літаки
ТСН
30 років "Шлягер року". Як це було.
FM-TV
У екопарку в Харкові собака взяла під опіку тигренят, від яких відмовилась мама
ГЛАВКОМ NET
Чому Кримський міст досі не знищений: речник ВМС пояснив
TSN
Іноземка намагалася вивезти з України старовинну картину
ГЛАВКОМ NET
«Київтеплоенерго» ліквідувало 15-метровий «фонтан» на Осокорках
ГЛАВКОМ NET
"Фонтан" на Осокорках: в "Київтеплоенерго" прокоментували прорив труби
ТСН
Містичний прогноз на 19-25 травня 2025 року: що руни нам віщують
TSN
Російський дрон "Молнія" вдарив по блокпосту на Харківщині: постраждали силовики
ТСН
Чоловік отримав три повістки і ухилився від мобілізації: як це закінчилось
ТСН
Оренда житла у Києві та передмісті: де ціна зросла найбільше
ГЛАВКОМ NET
На Закарпатті засуджено подружжя, яке закувало сина в ланцюг і підпалило
ГЛАВКОМ NET
До суду скеровано справу хакера, який торгував талонами «е-черги» сервісних центрів МВС
ГЛАВКОМ NET
У Японії арештовано мафіозі, бо їх офіс розташований близько до бібліотеки
ГЛАВКОМ NET
Чоловіка, який захищав село від окупантів, засудили: в чому його звинуватили
ТСН
У фінській школі стався напад з ножем, підозрюваний – учень
Европейская правда
Хлопець намагався стрибнути зі скляного мосту на Володимирській гірці
ГЛАВКОМ NET
Підпал будинку Стармера: заарештували третього підозрюваного
ТСН
В Одеській області живцем згоріли двоє дітей
TSN
На Драгобраті в горах зірвався та загинув киянин
TSN
Як зробити так, щоб пральна машина не "стрибала": цікавий спосіб, щоб змусити її стояти нерухомо
ТСН
Зарядити електромобіль стало дорожче: як змінилися ціни
ГЛАВКОМ NET
AWT Bavaria оголошує про відкриття нового інноваційного простору - AWT Studio UNIT.City
Корреспондент
Mercedes переносить виробництво своєї популярної моделі авто у США через мита Трампа
ГЛАВКОМ NET
Водіїв закликали ні в якому разі не залишати цю річ у салоні у спекотний день
24tv
Кібертрак перевернувся після ймовірного нападу в дорожній люті
Топ Жир
“Новий автомобіль та старий водночас: Volkswagen Beetle 1972 року з пробігом лише 104 милі”
Топ Жир
Водій вантажівки перевернув Cybertruck у лютій дорожній сутичці
Топ Жир
Через ризик шпіонажу: в Британії ввели обмеження для власників китайських машин
AutoGeek
Чехія за час війни збільшила постачання агропродукції до України на 60%
AgroPortal
Україна пропонує США угоду про вільну торгівлю
AgroPortal
«Є дуже серйозна небезпека, і не лише для Енергодара». Експрацівник ЗАЕС пояснив, чому росіяни не в змозі запустити станцію
ГЛАВКОМ NET
Черешня за тисячу. Столичний супермаркет шокує цінами на фрукти
ГЛАВКОМ NET
У Бразилії вперше виявили пташиний грип на фермі: ЄС і Китай призупинили імпорт
AgroPortal
Американська кукурудза витіснила українську з міжнародного ринку
AgroPortal
Сибіга закликав знизити стелю ціни на російську нафту до $30
Европейская правда
Corteva Agriscience увійшла в 50 найкращих роботодавців України
Agravery
На Київщині викрито конвертаційний центр, який завдав державі 60 млн грн збитків
ГЛАВКОМ NET
Науковці наблизилися до «теорії всього»: гравітація може бути зовсім іншою
TSN
Переворот у космології: ця галактика може довести існування невідомої темної матерії
TSN
Новий вид бактерій: знайдений на орбіті мікроорганізм шокував вчених
ТСН
Магнітна буря 20 травня: яка її активність
TSN
Темні смуги на Марсі: дослідження поставило крапку в суперечці про воду на Червоній планеті
ТСН
Цікаві факти про іриси: квіти, що пройшли крізь віки
ТСН
У Лохнеського чудовиська з’явилось "дитинча": мисливець показав фото істоти
TSN
"Дія" стане як ChatGPT?: в Україні з’явиться ШІ-асистент для держпослуг
ТСН
Звичайний давач смартфона може шпигувати за вами: дослідники виявили нову загрозу
ТСН
У тренера збірної Росії з футболу виявилося дві дружини
ГЛАВКОМ NET
Пішов з життя 31-річний гравець збірної Ізраїлю з футболу
ГЛАВКОМ NET
Визначилися всі суперники України на чемпіонаті світу з хокею 2026 року
ГЛАВКОМ NET
Чемпіонат світу з футболу : визначилися всі учасники турніру, на якому гратиме Україна
ГЛАВКОМ NET
Жіноча збірна України з футболу у червні зіграє товариську гру з Польщею
ГЛАВКОМ NET
Екстенісиста академії Надаля відсторонено від змагань за вживання кокаїну
ГЛАВКОМ NET
Британець перетнув Австралію за 35 днів і заявив про новий світовий рекорд
ТСН
Скандал на Кубку України з бодібілдингу: один з учасників виступав під російський реп
ГЛАВКОМ NET
Україна здобула дві нагороди на чемпіонаті Європи зі скелелазіння серед молоді
ГЛАВКОМ NET