MY.UAНовини
Дефолт, друк гривні чи нові кредити: як Україна погашатиме борги
Дефолт, друк гривні чи нові кредити: як Україна погашатиме борги

Дефолт, друк гривні чи нові кредити: як Україна погашатиме борги

На 2020-2021 припадають пікові виплати за боргами. В України через рекордну діру в 300 мільярдів гривень немає грошей, щоб погасити борги. Яким із трьох сценаріїв: дефолту, емісії гривні чи нових запозичень, піде Україна та як на цей вибір вплине новий голова НБУ Кирило Шевченко?

Який борг в України

Загалом в України державний борг складає 2,21 трильйона гривень. У 2019 він був меншим і становив понад 50% ВВП України. 24 каналрозбирався як Україна збирається погашати борг.

Зовнішній борг

Зовнішній державний борг — це те, що Україна заборгувала перед іншими державами, міжнародними організаціями (до прикладу, МВФ) тощо.

За даними Міністерства фінансів станом на травень 2020 року зовнішній борг України становив 48,45 мільярда доларів.

Якщо подивитися на зовнішній борг України за останні 10 років, то видно що він невпинно зростав до 2018, коли почав дещо падати. Проте цьогоріч він знову може зрости.

Скільки Україна має віддати цього року

На 2020 та 2021 роки припадають пікові боргові виплати.

  • У травні Україна розплатилася за мільярдні облігації США.
  • У липні Україна має розплатитися за макрофінансову допомогу від ЄС, а саме за транш на суму 500 мільйонів євро. Загалом за зовнішнім боргом у липні Україна заплатить 21,26 мільярда гривень, пише "Мінфін".
     
  • У серпні Україна повинна розплачуватися з МВФ – близько 51,5 мільйона СПЗ (спецправа запозичення, 16 липня курс гривні до СПЗ становив 37,7 за СПЗ).

Внутрішній борг

Внутрішній державний борг — це те, що Україна заборгувала перед власниками державних цінних паперів та іншими кредиторами. Зазвичай це ОВДП, тобто облігації внутрішньої державної позики. Останнім часом цим інструментом залучення грошей активно користувалися. Якщо глянути на структуру державного боргу (тобто разом внутрішнього та зовнішнього), то у березні цього року 33% боргу займали запозичення під ОВДП.

За даними Міністерства фінансів станом на травень 2020 року зовнішній борг України становив 48,45 мільярда доларів.

Якщо подивитися на внутрішній борг України за останні 10 років, то видно що він падав в час кризи 2014 і цьогоріч впав. Це пов'язано з тим, що Україна стає менш привабливою для інвесторів через нестабільну економічну ситуацію.

Останній тиждень портфель власників ОВДП скоротився більш, ніж на 23 мільярди гривні, переважно через банки, які займають найбільшу частку ринку ОВДП.

Наразі структура внутрішнього боргу виглядає так:

  • банки – 403,48 мільярда гривень (46,93%);
  • Нацбанк – 324,58 мільярда гривень (37,75%);
  • нерезиденти – 96,24 мільярда гривень (11,19%);
  • юрособи – 28,42 мільярда гривень (3,31%);
  • фізособи – 7,08 мільярда гривень (0,82%).

Як Україна покриватиме борги

Україні доведеться покривати борги попри діру в бюджеті, яка зростає. І щоб покрити їх, Україна, ймовірно, вдасться до одного з 3 способів: нові запозичення, емісія гривні чи дефолт.

Нові запозичення

Нові запозичення – це кредити від міжнародних фінансових організацій, таких як МВФ, Світовий банк, ЄБРР та розміщення євробондів, ОВДП тощо. Фінансовий експерт і партнер iplan.ua Василь Матій в коментарі 24 каналу розповів, що це найоптимальніший варіант.

Це той шлях, по якому рухаються всі цивілізовані країни: отримують нові позики для того, щоб рефінансувати попередні,
– каже Василь Матій.

Експерт пояснює, що рефінансування боргів за допомогою нових запозичень дозволяє:

  • дотримуватися макроекономічної стабільності (тобто низької передбачуваної інфляції та стабільності курсу);
  • здійснювати певні реформи на той період часу, коли країні потрібні зовнішні запозичення;
  • забезпечувати надходження прямих іноземних інвестицій та відповідно зростання ВВП України;
  • зменшувати відношення загальних боргів до ВВП у зв'язку з чим його обслуговувати стає простіше і зрештою можна розрахуватися або знизити витрати по боргу до мінімуму.

Зауважимо, що готовність міжнародних організацій позичати нам гроші, а інвесторів вкладатися залежатиме від Нацбанку і того, чи буде новий голова Кирило Шевченко незалежним. Тоді довіра почне відновлюватися і Україні вдасться успішно співпрацювати з міжнародними партнерами. Якщо ні, то доведеться вдатися до інших способів.

Друк гривні

Емісія гривні – це процес, який присутній в економіці кожної країни і це нормально. Коли говорять про емісію в негативному значенні, йдеться про додаткову емісію. Фінансист Василь Матій застерігає, що додаткова емісія призведе до інфляції та девальвації. Чому? Тому що в економіку вливають більше грошей, а кількість товарів та послуг при цьому не змінюється. Попит росте, а пропозиція залишається незмінною: відповідно ціни ростуть, а національна валюта знецінюється, оскільки її купівельна спроможність падає.

Хоч друк грошей і умовно можливий сценарій, він не вирішить всіх проблем. Фінансовий експерт Василь Матій розповідає, що таким способом можна покрити лише частину боргу, а саме внутрішній. Зовнішній борг за рахунок емісії гривні погасити не вдасться, оскільки він в іноземній валюті.

У "Слузі народу" заявили, що готові до такого сценарію. Про це голова парламентського комітету з питань економічного розвитку Дмитро Наталуха сказав у інтерв’ю РБК-Україна.

Треба змиритися з думкою, що будь-яка емісія не проходить непоміченою. Те, що буде певний сплеск цін і курсу в разі, якщо буде ухвалено таке рішення, це 100%,
– сказав він.

Нардеп додав, що у разі додаткової емісії, гроші підуть на підтримку великого бізнесу, в якому зосереджена значна кількість робочих місць.

Водночас новий очільник НБУ запевняє, що не допустить додаткової емісії. "Я як голова НБУ не допущу неконтрольованої інфляції та емісії", – заявив Шевченко на засіданні фінансового комітету Верховної Ради.

Дефолт

Час від часу в Україні лунають тривожні прогнози щодо дефолту. Український олігарх Коломойський в інтерв’ю Financial Times заявив, що Україні варто вдатися до дефолту. Згодом і нардепи, які, ймовірно, лобіюють інтереси олігарха, заявляли схоже.

Проте насправді дефолт – це найгірший зі сценаріїв для України. Думка, що це просто звільнення від зовнішніх зобов'язань – хибна.

Сценарій дефолту є найбільш негативним для України в плані її подальшого розвитку, тому що несе за собою потужні інфляційні та девальваційні явища потужні, а також відхід іноземного капіталу, що у свою чергу сильно і надовго гальмує економічне зростання країни,
– розповів 24 каналу фінансист Василь Матій.

Експерт розповів чим може обернутися дефолт для України.

Наслідки дефолту

  • знецінення національної валюти у декілька разів;
  • інфляція в сотні або навіть тисячі відсотків;
  • масове закриття та вихід з країни міжнародних компаній;
  • світова ізоляція країни;
  • арешт іноземних активів держави;
  • неможливість здійснення додаткових запозичень коштів зі світового ринку позикових капіталів (тобто жодних інвестицій в країну років 10).

Що відбувається на ринку ОВДП

Вже 2 тижні на ринку ОВДП невизначеність, що стримує інвесторів від купівлі облігацій.

Через відставку голови Нацбанку Якова Смолія, який заявив про політичний тиск, інвестори втрачають довіру до української валюти. Справа навіть не у самому Якову Смолію, а в умовах його відставки. Це насторожило не лише інвесторів, але й міжнародних партнерів України, таких як МВФ, країни "Великої сімки" та ЄС.

Фінансист Василь Матій розповів, що Україна вже не отримала кошти від Світового банку через невизначеність із головою Нацбанку. А голова Dragon Capital Томаш Фіала з тієї ж причини заявив про припинення інвестицій в Україну. Зазначимо, що це найбільша інвестиційна компанія України.

Однозначно, якщо голова не буде незалежним технократом, а Нацбанк стане ручним, то в України будуть суттєві труднощі із залученням інвестицій в економіку і виплатою боргів. І рефінансувати ті заборгування, які в нас є на сьогоднішній момент, буде набагато важче і набагато дорожче,
– розповідає Василь Матій.

Експерт додає, що чим більший рівень довіри до країни, тим нижчий відсоток запозичень.

Чи вдасться Україні залучати нові гроші під ОВДП

Щовівторка Україна проводить ОВДП-аукціони. На останньому, 14 липня, вдалося залучити в основному долари під 3,5%. Але це по суті не є новими грошима, а реінвестування тих грошей, які нещодавно погасили – це 306 мільйонів доларів, розповідає фінансовий експерт.

Аукціони ОВДП 14 липня

Натомість запозичення в гривні були вкрай низькі – загалом 10,6 мільйона гривень.

Це насправді дуже низькі суми запозичень в національній валюті. Тому це говорить про те, що рівень довіри до національної платіжної одиниці знижується й інвестори менш охоче інвестують в державні цінні папери в період невизначеності,
– вважає Василь Матій.

Експерт додає, що за незалежного голови довіра інвесторів почне відновлюватися.

Якщо незалженіть Нацбанку втрачено, то принаймні продовжать залучати гроші в ОВДП номіновані в доларах США. На них попит, ймовірно зберігатиметься, особливо серед банків, в яких доволі висока доларова ліквідність.

Що відомо про відставку Смолія?

Яків Смолій був головою Нацбанку з 2018 та мав закінчити свій перший термін у 2025. Через політичний тиск, як він сам зазначив, Смолій подав у відставку. Профільний комітет звинувачував голову у надто міцній гривні, низькій інфляції та піраміді з ОВДП. Міжнародні партнери України висловили свою підтримку політиці Нацбанку на чолі зі Смолієм і висловили надію, що незалежність регулятора залишиться.

Новий голова Нацбанку

Рада затвердила нового голову Нацбанку за поданням президента Зеленського. Це Кирило Шевченко, банкір, який очолює державний банк Укргазбанк з 2015 року. Детальну біографію читайте у матеріалі Кирило Шевченко очолив НБУ: що про нього відомо.

Кирило Шевченко – новий голова НБУ / Фото Бізнес-Цензор

Підтримку цьому кандидату висловив раніше ексміністр Тимофій Милованов, який теж був ймовірним кандидатом. Але він в ефірі 24 каналу розповів, що, по-перше, в нього замало досвіду, а по-друге, він підтримує той напрям діяльності НБУ, яким йшов Смолій.

Кирило Шевченко найбільш оптимальний кандидат, але це не гарантовано. Кажуть про Богдана Данилишина, кажуть про Єлену Щербакову. А я думаю, що Кирило Шевченко був би дуже гарним кандидатом,
– підсумував Милованов ще до рішення Зеленського.

Чи буде Кирило Шевченко незалежним головою НБУ

Інвестиційний банкір Сергій Фурса вважає, що Кирило Шевченко – найкращий із тих варіантів, які розглядали. Він має значний досвід у банківській справі та, за словами експерта, проти нього виступає Коломойський, а це вже свідчення того, що новий голова не лобіюватиме його інтереси. Проте Фурса не вірить у те, що Шевченко буде незалежним

"Чи може він стати незалежним? Навряд чи. Ми говоримо про людину, що 10 років очолювала держбанк в Україні. Людину, яка була радником Юлії Тимошенко ще 10 років тому. Такі люди розміються в апаратній грі. І розуміють, коли треба слухатися начальника. І знають, що це важливіше, ніж проводити політику, результати якої не очевидні, а плюси ми побачимо не скоро. А доля Смолія буде орієнтиром. Що трапляється, коли ти робиш не так, як хоче перший," – написав у своїй сторінці у Facebook інвестиційний банкір Сергій Фурса. 

Що буде зі співпрацею України з МВФ

Поки зарано говорити, що буде зі співпрацею України та МВФ, оскільки новий голова ще не продемонстрував буде він незалежним, чи ні. Фурса вважає, що відносини України та МВФ стануть на паузу в цей момент невизначеності. Якщо новому голові вдасться довести МВФ, що НБУ – незалежний, співпраця продовжиться і перейдуть до переговорів щодо другого траншу. Якщо ні – Україна втратить не лише гроші від МВФ, але й від Світового банку, ЄС та інших. Тоді замість нових запозичень, доведеться звертатися до інших способів погасити борги.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Больше не дом: одна из стран ЕС оставит украинцев без помощи на жилье и денег
Знай
2025-04-24T19:12:14Z
Молодая девушка постоянно жаловалась на усталость: через семь месяцев она умерла
Comments UA
2025-04-23T14:54:38Z
”Дима Комаров – г*вноед”: продюсер-военный ВСУ нашел у телеведущего русскоязычный контент
Апостроф
2025-04-15T18:33:12Z
Опоздание не простят: украинцам дали три месяца, иначе пенсии не ждите
Знай
2025-04-21T04:30:57Z
Военное положение: как военному взять отпуск
ZN UA
2025-04-29T08:04:33Z
Упал за борт авианосца и затонул: США потеряли истребитель в Красном море
Корреспондент
2025-04-29T08:00:29Z
Денежная помощь для пенсионеров в Днепре: что будет с выплатами от ООН с 1 мая
Политека
2025-04-28T19:51:38Z
Тайна с деньгами Папы Франциска для ВСУ: историк анонсировал новые интересные подробности
Апостроф
2025-04-21T14:27:08Z
Спасти жизнь только через минуту: украинцев предостерегли от смертельной опасности
Знай
2025-04-16T18:30:54Z
Путин получил «подарок судьбы» и теперь хочет полностью уничтожить Украину
Comments UA
2025-04-23T08:39:37Z
Путин ответил на предложение Зеленского не бить по гражданским объектам и вспомнил удар по Сумам
Comments UA
2025-04-21T17:31:01Z
В Кремле заявили, при каких условиях могут прекратить огонь в Украине
Comments UA
2025-04-27T18:27:28Z
Тело журналистки Виктории Рощиной вернули в Украину
ZN UA
2025-04-24T12:09:43Z
Трамп вряд ли пойдет на это: назван единственный реальный способ остановить диктатора Путина
Comments UA
2025-04-29T08:06:30Z
Взрыв в иранском порту – громкое последствие ядерных договоренностей из США?
Gazeta UA
2025-04-29T08:00:04Z
Трамп обратился к Путину после удара по Киеву: Стоп
Comments UA
2025-04-24T19:51:18Z
Глава правительства Канады назвал главную угрозу миру
Корреспондент
2025-04-19T10:09:43Z
Шойгу заявил о готовности России применить ядерное оружие
ZN UA
2025-04-24T10:12:30Z
Минсоцполитики назвало самую большую пенсию в Украине
Корреспондент
2025-04-22T14:27:08Z
Ціна на газ з 1 травня 2025: чого очікувати споживачам
AgroNews
2025-04-21T07:13:32Z
Будьте готовы вернуть "лишнее": Пенсионный фонд может потребовать деньги
Знай
2025-04-22T09:30:00Z
Бычки, сардины и шпроты переходят в категорию деликатесов: как изменились цены
Знай
2025-04-28T03:52:35Z
Россия атакует газовые объекты Украины: будут ли масштабные перебои в поставках газа
Фокус
2025-04-29T08:00:01Z
100 долларов на депозит или экономить дальше. Что будет выгоднее через год
Telegraf
2025-04-29T07:33:30Z
Ситуация изменилась: какой теперь дают прогноз роста экономики Украины
Comments UA
2025-04-17T13:57:33Z
Внешняя разведка назвала "маловероятным" укрепление рубля
Корреспондент
2025-04-27T16:01:15Z
"Добрый вечер, мы из ПриватБанка": украинцев заставляют добровольно перечислять деньги в россию - новая мошенническая схема
Знай
2025-04-27T12:12:52Z
Старый костюм Зеленского изжил себя: специалист по этикету назвала причину
Telegraf
2025-04-28T16:04:40Z
Вячеслав Соломка после публичной ссоры с Камалией раскрыл правду об их отношениях
TSN
2025-04-26T20:46:39Z
”Обменять на наших подонков”: смелая речь россиянки Дарьи Козыревой натолкнула украинскую актрису на идею
Апостроф
2025-04-20T09:30:34Z
80-летний Майкл Дуглас разводится с Кэтрин Зетой-Джонс: что разрушило 25-летний брак — СМИ
TSN
2025-04-21T04:25:04Z
У украинского журналиста произошло волшебное происшествие с художником в Варшаве
Апостроф
2025-04-29T07:30:23Z
Тина Кароль впервые заговорила о готовности к новым отношениям
Корреспондент
2025-04-29T07:24:21Z
Екатерина Кузнецова сказала, что произошло с ее квартирой в Москве
Gazeta UA
2025-04-17T16:36:17Z
После смерти Папы Франциска стремительно выросли просмотры этого фильма
Comments UA
2025-04-24T09:21:11Z
"Просто не верю! Вы сдурели?": жена "Холостяка" Черкасова похвасталась концертом Меладзе и нарвалась на хейт/Блогерша попыталась оправдаться, но стало еще хуже
Апостроф
2025-04-28T08:39:20Z
Россиянину, который изнасиловал жительницу Киевской области, и сообщнику дали по 12 лет
Лига
2025-04-21T08:03:33Z
Врачи были удивлены, когда на рентгене увидели, что проглотил 11-летний мальчик
Comments UA
2025-04-20T10:45:09Z
Удар по Киеву 24 апреля: количество жертв возросло
UAToday
2025-04-24T06:46:13Z
Месть за Сумы продолжается: какая область РФ содрогалась от взрывов
Comments UA
2025-04-17T06:15:22Z
Выявлен чиновник ТЦК, который за деньги изменял данные в системе Оберег
Корреспондент
2025-04-29T08:03:25Z
Половине Испании возобновили электроснабжение
Корреспондент
2025-04-29T07:39:13Z
В Киеве обнаружили крупный схрон с оружием
Корреспондент
2025-04-16T13:03:02Z
В Подольском районе Киева произошла стрельба: полиция установила причастных – фото
Лига
2025-04-24T13:31:15Z
Ночная атака россиян на Днепр унесла жизни трех человек
Gazeta UA
2025-04-17T04:36:05Z
Когда лучше пить магний — утром или вечером
TSN
2025-04-21T04:25:33Z
Ночные перекусы: почему возникает голод после позднего ужина
Gazeta UA
2025-04-27T17:51:43Z
Можно ли засыпать с включенным телевизором: эксперты шокировали ответом
Gazeta UA
2025-04-20T16:15:00Z
Уменьшает холестерин, улучшает сон и лечит кишечник: невероятные свойства обычного хумуса
Знай
2025-04-24T07:51:58Z
Пять шагов, которые помогут легко восстановиться после многочисленных застолий
Gazeta UA
2025-04-29T06:54:32Z
Подготовка к НМТ: как не нервничать перед тестированием
ZN UA
2025-04-29T06:25:18Z
Почему с возрастом портятся зубы: главные факторы
Comments UA
2025-04-19T15:45:54Z
Украинцам приходится экономить на еде, чтоб хватило на лекарства: в селах ситуация критическая
Знай
2025-04-20T17:30:52Z
Шампанское может снизить риск внезапной остановки сердца — исследование
Факти ICTV
2025-04-29T06:04:14Z
Владелец украинских издательств "Кредо" и "Беби Бук" торгует детскими книгами в рф: теперь еще и бизнесмен в "ДНР"
Знай
2025-04-28T07:00:08Z
В Николаеве СБУ задержала российского информатора
Корреспондент
2025-04-22T13:06:50Z
Бойцы Азова захватили троих россиян на самокатах
Корреспондент
2025-04-27T18:06:09Z
РФ обстреляла КАБами регионы Украины сразу после "Пасхального перемирия"
Корреспондент
2025-04-21T05:42:14Z
Киевская школа экономики купила гольф-центр на Оболони под новый кампус
Комсомольская правда
2025-04-29T07:57:19Z
Учебное заведение купило Гольф Клуб на Оболони в Киеве за $18 млн
Апостроф
2025-04-29T07:51:26Z
"Пасхальное перемирие": Зеленский рассказал, держит ли слово Путин
Telegraf
2025-04-20T13:18:19Z
Одесса раньше была защищена лучше - Зеленский
Корреспондент
2025-04-16T00:03:09Z
Враг массированно атаковал Харьков ракетами
Хвиля
2025-04-24T03:57:06Z
Восемь пород собак, которых считают самыми спокойными
Gazeta UA
2025-04-20T14:46:29Z
Пасхальный гороскоп: какая вы паска по знаку зодиака
Comments UA
2025-04-21T05:51:26Z
Обязательно пересадите в новый горшок: какие комнатные растения любят весеннее "обновление"
Апостроф
2025-04-21T15:06:19Z
Редиска, которая не потеряет хруст: как правильно хранить популярный овощ
Знай
2025-04-27T13:51:25Z
Что приготовить из черствой паски: попробуйте ароматный пудинг с карамелизированными яблоками
Gazeta UA
2025-04-29T07:24:04Z
Чтобы сирень стояла долго: простой раствор для сохранения свежести цветов
Comments UA
2025-04-29T07:21:58Z
Те самые ириски из детства: рецепт конфет, вкус которых мы потеряли, но можем вернуть
Знай
2025-04-16T04:51:06Z
Сода, уксус и моющее средство: как быстро и безопасно отмыть черный нагар на чайнике
Знай
2025-04-29T05:51:03Z
Гороскоп для всех знаков Зодиака на 29 апреля 2025 года
Фокус
2025-04-29T05:00:58Z
В Кривом Роге задержали известного украинского боксера: подробности
Telegraf
2025-04-26T15:27:45Z
Буяльский прокомментировал яркий гол Ярмоленко
Корреспондент
2025-04-19T05:46:00Z
В Руане Свитолина обыграла всех, не проиграв ни единого сета
Корреспондент
2025-04-20T20:36:04Z
Отправлю в нокаут, заберу пояса и отомщу: Дюбуа - о планах на бой с Усиком
Корреспондент
2025-04-29T08:06:36Z
Подборка захватывающих моментов игрового дня НБА
Корреспондент
2025-04-29T07:54:48Z
Усик предложил команде Дюбуа драку в Лондоне
Корреспондент
2025-04-29T07:39:05Z
Плей-офф НХЛ: Флорида снова лидирует, Даллас победил Колорадо
Корреспондент
2025-04-29T07:39:02Z
Усик высказался относительно победителя боя Юбенк - Бенн
Корреспондент
2025-04-29T07:33:51Z
Украинский нападающий признан лучшим бомбардиром Юношеской Лиги УЕФА
Корреспондент
2025-04-29T07:12:22Z
От внешности зависело все: ученые выяснили, какие бороды вызывают больше доверия
Фокус
2025-04-19T15:45:55Z
ИИ посоветовал готовиться к концу света
Корреспондент
2025-04-21T02:12:41Z
Обнаружена взаимосвязь между ростом ребенка и его успеваемостью в школе — исследование
Факти ICTV
2025-04-29T07:49:47Z
Не рассчитала силы: камера в гнезде засняла, как сова пытается проглотить черепаху целиком
Фокус
2025-04-29T06:21:56Z
В Україні опинився під загрозою врожай фруктів 2025 р
AgroNews
2025-04-29T06:09:20Z
Светится в темноте: астрономы обнаружили рядом с Землей неизвестный огромный объект
Фокус
2025-04-29T05:57:50Z
Озвучено оновлені ціни на соняшник в Україні
AgroNews
2025-04-29T05:07:49Z
Новая почта отменила объемный вес для посылок: новые тарифы
Хвиля
2025-04-29T04:27:44Z
В Израиле нашли первое доказательство одной из библейских битв
UAToday
2025-04-29T00:00:37Z
Самый маленький и дешевый кроссовер Mazda показали до презентации
Фокус
2025-04-19T09:42:29Z
Новый Nissan N7 обеспечивает 510-625 км пробега при цене от $16500
ITC
2025-04-29T06:52:07Z
Для украинских водителей хотят ввести новый штраф: о чем идет речь
Comments UA
2025-04-29T06:21:18Z
Владелец брошенного BMW, для которого в Польше оставили "островок" на стройке, нашёлся
Европейская правда
2025-04-28T17:18:10Z
Назвали самые надежные китайские автомобили
Gazeta UA
2025-04-28T13:16:28Z
Настоящие комментаторы Формулы-1 примут участие в фильме Хэмилтона
Корреспондент
2025-04-28T10:48:58Z
Мощность — 1000 сил: конкурента Porsche Taycan от Mercedes показали до премьеры
Фокус
2025-04-28T07:45:03Z
Почему в жару не стоит заправлять полный бак: основные причины
Gazeta UA
2025-04-28T00:33:45Z
Специалисты объяснили, почему опасно ездить с пустым баком
Gazeta UA
2025-04-27T19:09:03Z