MY.UAНовини
Перед виборами: чому США потрібна нова зовнішня політика
Перед виборами: чому США потрібна нова зовнішня політика

Перед виборами: чому США потрібна нова зовнішня політика

Сполучені Штати наразі перебувають у зламаній системі міжнародних відносин. Потрібно наново розробити зовнішню політику, аби запобігти ще більшим проблемам у світі.

Привабливо, пише у The Atlantic Вільям Бернс, уявляти як виглядатиме планета після пандемії коронавірусу. Дехто каже, що ми бачимо закат американської першості або еквівалент "Суецького моменту" для Британії (у 1956 році тодішній президент Єгипту Гамаль Абдель Насер націоналізував його, що стало початком кінця імперії – 24). 24 канал проаналізував ситуацію перед виборами у США.

Є ті, хто вважає, що США – головний драйвер у світі після Холодної війни – але очільники тимчасово нездатні виконувати свою роботу. Щоб відновити американське лідерство, потрібен більш тверезий погляд.

Втім, ми ще дуже багато не знаємо про вірус і як він змінить світ у цей перехідний період. Попереду – анархічний світовий порядок, а панування США залишилося десь позаду, лише у дзеркалі заднього виду.

Хаотичний світовий порядок на фоні пандемії

Ситуація нагадує  своїм динамізмом та крихкістю час до Першої Світової війни, який викликав два військові потрясіння, поки перші рамки світопорядку не були нарешті встановлені. Наразі потрібно фундаментально переглянути американську роль у світі, який стає все менш ліберальним та менш керованим. І менш американським, в кінці кінців.

Навколо поки що лише кризи: півмільона людей померли від ковіду, удвічі зріс голод, продовжується найбільша економічна криза з часів Великої Депресії.

Китай після COVID-19

Пандемія лише посилила викладені вище тренди. Бажання Китаю стати головним гравцем у світі знову зросло. Пекін планує переробити під себе міжнародні інституції, щоб вони служили його інтересам. Але коронавірус також підкреслив проблеми лідерства КНР: Пекін уважно слідкує за невдоволенням мас та економічним падінням. В результаті маємо репресії всередині та "політику войовничого вовка" назовні.

Володимир Путін, який завжди шукає слабкі місця інших, не зважає на свою власну вразливу позицію. Колапс нафтового ринку та проблеми у подоланні пандемії зробили російську "одновимірну" економіку та стагнуючу політичну систему ще більш крихкими. Але Путін все ще бачить багато способів саботажу та підривів ворожих країн. Таким чином, він зможе зберегти свій статус. Але простору для помилки стає все менше.

Європа зловлена між напористим Китаєм, ревізіонізмом РФ та хаотичною Америкою і власними політичними проблемами. Розрив у трансатлантичному альянсі глибшає: США очікує, що Європа буде "робити більше, казати менше". Старий Світ – що він стане ареною розборок "великих слонів".

Пандемія підкреслила абсолютно хаотичну ситуацію на Близькому Сході. Хардлайнери у Тегерані та Вашингтоні вже майже поставили ногу на небезпечну драбину ескалації. Проксі-війни у Ємені та Лівії продовжуються, а Сирія залишається знищеним, але кривавим полем бою. Ізраїль планує йти вперед зі своїми планами анексії частини Західного Берегу ріки Йордан, що фактично покладе край спробі зробити "дві держави для двох народів".

Глобалізація, технології та Америка перед вибором

Швидкість змін давно обігнала здатність лідерів змінювати правила життя. Фейки поширюються набагато швидше правди, а інфекційна хвороби –набагато швидше ніж ліки від них. Ті самі технології, які можуть розкривати людству стільки можливостей, тепер використовуються авторитарними правителями, щоб арештовувати громадян, спостерігати за ними, репресувати їх. Суспільства страждають від нерівності, яка лише поширюється.

Демократія вже більш ніж десятиліття як на спаді, міжнародні організації починають "ламатися" через паралізуючу бюрократію, замалі інвестиції та активну боротьбу головних держав.

Над усім цим піднімається загроза зміни клімату, планета задихається у викидах парникових газів. Потрібен лідер, щоб провести людство до порядку, організатор, щоб пройти через хаос викликів, стабілізувати геополітичне суперництво та забепечити хоч невеликий захист для глобальних суспільних благ.

До чого веде доктрина Трампа

Але зараз, підкреслює видання, Америка живе у найгіршому перетині "людини та місця". "Америка насамперед" означає Америка одна, Трамп насамперед, американці – самі по собі. Тому Америка має обирати один з трьох варіантів: відступ, відновлення або перевийнадення.

Варіант перший: відступ

Наразі, більше ніж будь-коли, Америка відступає у світі / Фото english al-araby.com 

Наразі, вважає автор статті Уільям Бернс – президент Фонду Карнегі за міжнародний мир, колишній заступник держескретаря США – буде нескладно пояснити американцям необхідність відступити. Врешті-решт, пандемія створила людські, економічні проблеми, поглибила расовий розрив, американська ідея вже піддається сумнівам.

Уявлення, що Америка зможе безперебійно відновити своє лідерство, запобігти подальшому зростанню КНР та повернути дипломатичні відносини у форму до Трампа та пандемії – міраж. Під відступом мається на увазі звуження американських головних інтересів, серйозне скорочення світового розгортання армії США та посилення місії будування демократії на планеті. Також це про розуміння, що керування загрозами ефективніше ніж перемога над ними.

Головний ризик відступу – зробити це занадто швидко і занадто далеко. Кожна спроба "від'єднати" США від світу матиме погані наслідки. Навіть якщо так, кому США зможуть передати свої обов'язки, як вони зробили це з Британією після Другої Світової? Наскільки американські лідери впевнені, що вони зможуть змінити світ без союзів?

Сполучені Штати ризикують стати островом у світі, який негостинно до них ставиться. У той час як КНР поступово домінує над євразійськими землями і є потреба лідерства у таких темах як зміна клімату, ядерне роззброєння, глобальна торгівля. Цю роль не може зіграти ніхто крім США.

Варіант другий: відновлення

Прихильники цієї теорії вважають, що США після закінчення Холодної Війни та падіння СРСР не змогли "вижати максимум" зі своєї першості та дали змогу зрости майбутнім ворогам. Очільники Штатів помилково думали, що КНР та РФ буде достатньо місця за столом із США, але вони вже планують керувати ним самі.

Америка призупинила розширення НАТО, задовольняючи стурбованість Росії, лише щоб побачити ще більш реваншистький Кремль. Вона запросила Китай до Світової Торгівельної Організації як "відповідальну силу", але не зможе притягнути Пекін до відповідальності за безвідповідальну поведінку.

Ті, хто ратують за "відновлення" зовнішньої політики зазначають: США страждають тоді, коли "занадто мало намагаються". Якщо це, наприклад, стосується втручання за кордоном, американські лідери бояться невизначеності більше ніж трагедій, які можуть статися без реакції Вашингтону. Тактика "керування здалеку" провалилася, бо а) занадто багато нових демократій потребували США і б) занадто часто світові автократи методично загрожували демократії.

Незважаючи на те, що Сполучені Штати вже не насолоджуються своєю повною домінацією, розподіл сил все ще на їх користь. І незважаючи на самостійно завдану шкоду, у Америки все ще найсильніша армія у світі, найбільш впливова економіка, широка мережа альянсів та "м'якої сили". США все ще у кращій позиції ніж будь-яка інша держава для мобілізації коаліції заради боротьби з геополітичними проблемами XXI століття.

Світ лихоманить і найкращий рецепт – більше американського лідерства, якби інші від цього не втомлювалися, – сказав вигаданий продюсер Брюс Дікінсон зі скетчу "Більше ковбелла".

Але вічні питання зустрічають і тут: чи достатньо у США сил для відкритого, "космічного" за розміром протистояння авторитарним режимам та Китаю у процесі "відновлення величі"? Чи так потрібно ставити максимальні цілі, як далеко союзники будуть готові йти за США?

Варіант третій: перевинайдення

І ось третій шлях між двома попередніми. Треба визнати нову реальність: Америка більше не може диктувати світу, як їй здавалося вона могла раніше. Адміністрація Трампа завдала більшої шкоди цінностям, іміджу та впливу країни ніж [скоріш за все] будь-яка інша. Країна стала ще більш розділеною расово, політично, економічно ніж вона була поколіннями.

Третій шлях

Тепер настав час не для блиску і величі "відновлення" і не для скромного "відступу", а для винайдення балансу між амбіціями та обмеженнями. Розумна зовнішня політика починається вдома, з сильної економіки та демократії. Втім, для цього потрібно більше безпеки, робочих місць та краще середовище.

Суспільство має стати більш стійким, справедливим та привабливим. І це має бути відображено у закордонних інвестиційних договорах, не шкодячи глобальним ланцюгам поставок та споживанню населення. Але більший наголос на промисловості та більша підтримка уряду можливі. Головна орієнтація – технології, наука, освіта.

Це ж має бути відображено у іміграційній політиці та у реформі дипломатії. Саме дипломати, як колись військові бази під час Холодної Війни, уберігають американців від глобальних потрясінь.

Так, це призведе до прямої конфронтації з китайськими лідерами. Але також дасть змогу встановити правила співіснування, запобігти перетворенню змагання на зіткнення та залишити простір для співпраці по глобальним викликам.

Є потреба у стратегії яка посилює даний напрямок. Китай важлива, але далеко не єдина геополітична проблема. США не можуть ігнорувати інші регіони. Європа має залишатися ключовим партнером, Канада – стратегічною домашньою базою (незважаючи на нинішній курс адміністрації на зображення канадців як ворогів).

Замість висновків

Новий уряд буде змушений перевинайти американські альянси та партнерства; зробити важкий вибір щодо інструментів та умов взаємодії по всьому світу. А за час "ледачого панування" з кінця XX століття, у американської державної служби зникла дисципліна.

Навіть якщо "Америка перша" стане історією, США все ще мають вигнати багато демонів: військовий фетиш, зневага до дипломатії, нетерпимість та неуважність до стану справ всередині країни. З іншого боку, у американців є чудова, унікальна риса: самовідновлення. І зараз час, наголошує Бернс, застосувати її, щоб сформувати власне майбутнє поки воно не сформовано іншими гравцями та силами.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
ЦПД зробив заяву про загострення ситуації на кордоні з Угорщиною
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T01:00:08Z
У різних регіонах країни лунають вибухи: триває загроза ударних дронів
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T00:03:39Z
Польща ухвалила два закони, які вплинуть на іноземних працівників та студентів
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T23:27:09Z
Утікач Новинський почав шантажувати президента Зеленського
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T20:39:39Z
Трамп анонсував, що США знімуть санкції проти Сирії
Европейская правда
2025-05-13T20:30:49Z
Макрон обіцяє нові санкції проти РФ "у найближчі дні", якщо вона не піде на перемирʼя
Европейская правда
2025-05-13T19:28:49Z
У Сербії затримали експосадовця, який "посприяв" для зятя Трампа будівництву готелю
Европейская правда
2025-05-13T19:04:19Z
Чехія визначила дату парламентських виборів
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T18:57:47Z
Саудівська Аравія знайшла оригінальний спосіб, як задобрити Трампа
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T18:42:54Z
Народилася у Дніпрі, не знала свого батька і писала листа Сталіну: як у дитинстві виглядала Лія Ахеджакова
Telegraf
2025-05-11T17:30:58Z
Євробачення 2025. Виступи всіх учасників першого півфіналу
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T23:00:39Z
Соліст Ziferblat перед півфіналом Євробачення-2025 спілкувався у чаті з тенісними вболівальниками
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T22:15:33Z
Перший півфінал Євробачення-2025: список фіналістів
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T21:30:33Z
Україна вийшла до фіналу Євробачення-2025: повне відео виступу гурту Ziferblat
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T21:24:07Z
Jerry Heil з'явилася на сцені «Євробачення-2025» у швейцарському Базелі
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T21:18:22Z
Клавдія Петрівна на Євробаченні-2025 від Іспанії? Мережа знайшла схожість між образами співачок
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T20:06:45Z
Стартував перший півфінал «Євробачення-2025»: пряма трансляція
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T19:39:40Z
Прогнози букмекерів: Швеція – головний фаворит Євробачення 2025
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T16:12:25Z
Зеленський сподівається відвідати першу месу нового Папи Римського
Европейская правда
2025-05-13T20:03:52Z
Чи пов’язаний вираз «пішов із життя» з самогубством? Пояснення філологині
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T20:00:19Z
«15 років – не дитина, це вже жінка». Російський фігурист розповів, як познайомився з дружиною
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T19:48:41Z
«Моя дружина – свиня». Магазин у Каннах «прославився» через скандальну вивіску
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T19:03:21Z
Папа Римський приїде в Україну: Зеленський був першим, хто його офіційно запросив
FaceNews
2025-05-13T13:54:01Z
В Україні масово відрахують студентів-чоловіків. Міносвіти пояснило причину
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T13:39:35Z
MRKTNG MRTHN 2025 «Під сонцем інсайтів»: реєстрація відкрита
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T13:36:57Z
«Кіберхрестоносці Ватикану»: Святий Престол захищають від кібератак
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T13:09:35Z
ЗМІ: на місці ексгумацій на Тернопільщині може бути більше останків поляків
Европейская правда
2025-05-13T13:04:38Z
Працюватиме 10 років: вчені розробили універсальну вакцину від усіх форм грипу
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T00:30:42Z
Як вітамін C захищає шкіру від негативного впливу навколишнього середовища
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T14:30:04Z
Спалах гепатиту А у Києві. Названо можливі джерела інфікування
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T14:24:10Z
Люди з інвалідністю: які категорії мають пройти повторний огляд
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T03:57:09Z
Які 2 продукти треба обов’язково їсти, щоб покращити пам’ять і захистити мозок від старіння
ТСН
2025-05-12T17:22:38Z
Чому не всі люди можуть виспатися за чотири години — нове дослідження
ТСН
2025-05-12T17:21:58Z
День медсестри в Україні: як відзначають та що кажуть про свою роботу
ТСН
2025-05-12T17:20:39Z
Слов’янський квас на кропиві: рецепт напою сили часів Київської Русі, який легко приготувати вдома
ТСН
2025-05-12T17:20:16Z
Київ під ударом гепатиту А: десятки інфікованих, головний санлікар розповів про можливі причини
ТСН
2025-05-12T17:19:33Z
Аграрії у Польщі завтра вийдуть на протест: українська агропродукція — серед вимог
AgroPortal
2025-05-13T16:00:30Z
«Укрзалізниця» призначила додаткові поїзди з Вінниці до Києва
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T15:06:12Z
Турецькі авіакомпанії почнуть штрафувати пасажирів, які порушують одне правило у літаку
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T14:48:04Z
Кабмін оновив порядок ведення ДАР
AgroPortal
2025-05-13T14:00:57Z
Ціни на соняшник зменшуються, але премії за якість залишаються
Agravery
2025-05-13T13:51:16Z
ФАО надає фермерам Сумщини ваучери на насіння та добрива
AgroPortal
2025-05-13T13:30:03Z
Інфляція у квітні значно пришвидшилася. Нацбанк назвав причини
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T13:12:01Z
Гетманцев пояснив, чому банки відмовляються видавати військовим безвідсоткові кредити
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T12:27:52Z
ТАС інвестує $20 млн у переробку ягід і фруктів на Буковині
AgroPortal
2025-05-13T12:00:22Z
Лінія фронту станом на 13 травня. Зведення Генштабу
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T20:51:42Z
Білецький назвав складові ефективного командування
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T16:15:43Z
Рух транспорту вулицею Будівельників буде частково обмежено 14 та 15 травня
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T15:24:35Z
У Криму агітують школярів не здобувати вищу освіту, дівчат закликають швидше виходити заміж
FaceNews
2025-05-13T13:25:49Z
На Оболоні з'явилася тематична клумба до 50-річчя району
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T13:18:49Z
ЗСУ взяли в полон громадянина Узбекистану. Той розповів, як його обмануло командування
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T11:21:02Z
Негода у Києві та області: Укргідрометцентр попередив про небезпеку
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T11:12:12Z
Карта бойових дій в Україні станом на 13 травня 2025 року
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T05:24:00Z
Втрати ворога станом на 13 травня 2025 – Генштаб ЗСУ
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T04:52:16Z
У Греції стався землетрус магнітудою 6,3
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T00:12:09Z
Поліція провела масштабну спецоперацію: вилучено сотні кілограмів наркотиків
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T17:48:14Z
Обманом вербували дівчат 18–25 років для проституції в Україні та Польщі: постраждали понад 50 українок
FaceNews
2025-05-13T16:01:00Z
Жінка спалила вщент 5 авто Росгвардії і збила пішохода при спробі втечі, поки вдома чекала 3-місячна дитина
FaceNews
2025-05-13T15:09:37Z
Хотів спалити синагогу у Кривому Розі. Правоохоронці затримали неповнолітнього
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T13:42:56Z
На Черкащині блискавка вдарила поруч з людиною
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T13:27:02Z
В Італії зафіксували сильний землетрус в районі Неаполя
Европейская правда
2025-05-13T12:34:24Z
Багатодітність за $12 тис. Затримано киянина, що допомагав чоловікам уникнути мобілізації
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T12:30:24Z
У будинку прем'єра Британії сталась пожежа: подробиці інциденту
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T12:30:22Z
Mercedes переносить виробництво своєї популярної моделі авто у США через мита Трампа
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T11:45:58Z
Водіїв закликали ні в якому разі не залишати цю річ у салоні у спекотний день
24tv
2025-05-12T14:09:13Z
Кібертрак перевернувся після ймовірного нападу в дорожній люті
Топ Жир
2025-05-12T14:03:19Z
“Новий автомобіль та старий водночас: Volkswagen Beetle 1972 року з пробігом лише 104 милі”
Топ Жир
2025-05-12T14:00:33Z
Водій вантажівки перевернув Cybertruck у лютій дорожній сутичці
Топ Жир
2025-05-12T13:45:04Z
Через ризик шпіонажу: в Британії ввели обмеження для власників китайських машин
AutoGeek
2025-05-12T13:27:59Z
Ексклюзив за $3,5 мільйона: на аукціон виставили найкращий Lamborghini
Фокус
2025-05-12T13:21:48Z
ЄСА надала автовиробникам саме те, про що вони просили
Топ Жир
2025-05-12T13:00:04Z
Електромобілі Hyundai у небезпеці: китайські бренди націлились на ринок Південної Кореї
AutoGeek
2025-05-12T12:48:25Z
Тур вихідного дня. Чому варто відвідати «Яр півоній» на Черкащині
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T14:00:20Z
Душові гарнітури Grohe: як обрати систему з термостатом та ручним душем
E-Finance
2025-05-13T11:17:22Z
День ангела 13 травня: кого та як вітати з іменинами
TSN
2025-05-12T21:18:30Z
Квіткова повня 12 травня 2025 року: чому така назва
TSN
2025-05-12T17:24:49Z
Скорпіонам варто знайти мудрого керівника, а Водоліям слід іноді розслаблятися: гороскоп за картами Таро на 12 травня 2025 року
ТСН
2025-05-12T17:24:05Z
Астрологи назвали знаки зодіаку, які мають найчистішу карму
ТСН
2025-05-12T17:23:42Z
Спробуйте найпопулярніший весняний десерт: всього чотири інгредієнти — і неймовірна смакота готова
TSN
2025-05-12T17:23:39Z
Як садити розсаду помідорів: покрокова інсттукція для гарного врожаю
ТСН
2025-05-12T17:23:20Z
Чим підживити огірки, щоб не були гіркими: покладіть це в лунки — і овочі виростуть смачними
TSN
2025-05-12T17:23:15Z
Чемпіонка РФ розплакалася через недопуск російських фігуристів до Олімпіади
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T17:21:02Z
18-річний український тенісист отримав російське громадянство: деталі
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T15:27:06Z
Боксер із окупованого Генічеська увійшов до резервного складу юнацької збірної Росії
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T14:42:08Z
Веслувальники з РФ пропустять чемпіонат Європи, бо їх «змушували підписати антиросійську декларацію»
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T14:24:18Z
УЄФА назвала арбітрів, які працюватимуть на фіналах єврокубків
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T14:09:34Z
«Називають хохлушками». Українська тенісистка розповіла про поведінку «нейтральних» росіянок
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T12:54:41Z
У центрі Житомира заборонили продаж алкоголю через фінал Кубка України з футболу
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T12:36:09Z
Молода українська баскетболістка продовжить кар'єру у США
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T12:27:27Z
Анчелотті прокоментував своє призначення головним тренером збірної Бразилії
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T12:15:41Z
Microsoft звільняє близько шести тисяч працівників
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T19:15:38Z
Українські компанії відкривають вакансії директорів зі штучного інтелекту
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T16:06:42Z
Ілон Маск показав запальні танці робота від Tesla
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T11:39:42Z
Прогноз магнітних бур на 13-15 травня: якою буде сонячна активність
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T04:09:08Z
«Укрпошта» оголосила про запуск нового сервісу
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T01:18:27Z
Під вершиною на Алясці може ховатися база прибульців — ЦРУ
ТСН
2025-05-12T17:26:47Z
Магнітні бурі не дають спокою українцям: якою буде сонячна активність 12 травня
TSN
2025-05-12T17:24:56Z
Учені виявили на Марсі океани: де планета ховає воду
TSN
2025-05-12T17:23:33Z
В OpenAI розповіли, чому не відкривають функцію клонування голосу
ТСН
2025-05-12T17:22:09Z