MY.UAНовини
Дистанційне навчання в Україні: які висновки карантину й чи готуватися до повтору
Дистанційне навчання в Україні: які висновки карантину й чи готуватися до повтору

Дистанційне навчання в Україні: які висновки карантину й чи готуватися до повтору

Через карантин школи та виші в усьому світі тимчасово перейшли на дистанційне навчання. Україна тут не стала винятком. Хоч це і стало стресом для всіх учасників освітнього процесу, які були змушені поспіхом засвоювати нові для себе інструменти та методики.

Що продемонстрували місяці вимушеного дистанційного навчання, чи вплинуло це на рівень знань школярів і які висновки варто зробити на випадок повторення ситуації – у матеріалі сайту 24 каналу.

Як "пережили" дистанційне навчання українські школи?

Для всіх без винятку учасників навчального процесу переведення на дистанційне навчання у березні стало несподіванкою. І точно ніхто не міг очікувати, що це все затягнеться на понад три місяці.

Як вчителям, так і учням та їх батькам довелося екстрено опановувати нові для усіх платформи. А керівникам закладів – вчитися організовувати навчальний процес за незвичних умов так, щоб це було максимально зручно та ефективно.

Директорка київської спеціалізованої школи №76 імені Олеся Гончара Олена Знак у коментарі сайту 24 каналу розповіла, що, коли оголосили про карантин, усі розраховували провести вдома максимум півтора тижні – до весняних канікул. Коли стало зрозуміло, що це – надовго, вчителям та учням довелося у шаленому темпі опановувати дуже багато засобів.

Буквально за тиждень-два після канікул все налагодили: склали розклад онлайн-уроків, вчителі проводили заняття у ZOOM та Skype, всі завдання публікували на сайті. Крім того, діти могли будь-коли повернутися до матеріалу, який подав учитель, щоб розглянути його ще раз.

Ми намагалися зробити усе якнайкраще, але це було дуже складно. Робота тривала 24/7, тому що дитина могла прислати завдання і об 11 вечора, а через 5 хвилин телефонувати й запитувати, яка оцінка. Але ми, я вважаю, впоралися. Якщо, не дай Боже, таке знову буде, уже маємо певний досвід,
– розповіла Олена Знак.

Тут же з'ясували, що існує проблема у технічному забезпеченні: багатьох дітей батьки відвезли з міста і ті взагалі не мали доступу до інтернету.

Подібний досвід – і у школах маленьких населених пунктів. Так, директорка Дубівського НВК (Черкаська область) Ніна Косаринська розповіла сайту 24 каналу: спочатку вивчали, які є ресурси і можливості, спробували працювати на різних платформах. Потім кожен учитель знайшов для себе ті інструменти, які йому підходять, і почав їх використовувати.


Не всі учні мають доступ до інтернету чи потрібні гаджети / Фото unsplash

Головна проблема тут, знову ж таки, у тому, що не у всіх школярів є доступ до інтернету та необхідні для дистанційного навчання гаджети. Крім того, у багатьох сім'ях – кілька дітей, а ноутбук чи сучасний смартфон є лише один. Відповідно, немає можливості всім одночасно слухати онлайн-уроки чи виконувати завдання.

Те, що пропонують у положенні про дистанційне навчання – щоб усе було за розкладом – у нас зробити нереально. Тому я більше схиляюся до того, що це має бути у гнучкому режимі. Я особисто, як учитель, давала на виконання завдань достатньо часу, щоб у сім'ї могли самі розподілити, хто коли працює за комп'ютером,
– пояснила Ніна Косаринська.

Хто зовсім не мав доступу до інтернету і технічних можливостей, спілкувалися з учителями по телефону, дивилися уроки по телевізору, а перед оцінюванням передавали на перевірку свої зошити. Також були діти, які не йшли на контакт і взагалі не працювали дистанційно. Цього разу їх оцінювали за тими результатами, які ті мали до 12 березня.

Крім того, керівникам закладів було важко контролювати роботу вчителів, оскільки в Україні просто не існує єдиної платформи для всіх. Тому тут все будувалося, в основному, на довірі.

Висновки та результати "карантинного" навчання

Дослідження низки організацій та відгуки учасників освітнього процесу вказують на те, що більшість батьків і вчителів переконані: діти матеріал, здобутий дистанційно, засвоїли. Деякі школи мають намір частково продовжити використовувати елементи такого навчання в подальшому. А найпоширенішою проблемою стало те, що не всі учні виходять на зв'язок та виконують завдання, задані педагогами віддалено.

Так, Державна служба якості освіти України провела онлайн-опитування керівників шкіл, вчителів, батьків та учнів старших класів. 55% опитаних учнів (24 087 осіб) та 50% батьків (60 569 осіб) зазначили, що формат дистанційного навчання їм сподобався. Тоді як 45% учнів (20 001 особа) і 48% батьків (57 858 осіб) дали негативний відгук. Тобто думки розділилися майже порівну.

Батьки, яких така форма навчання не задовольнила, навіть створили на сайті президента України петицію з вимогою "відмінити дистанційне навчання для всіх учнів з нового навчального року", яка уже набрала понад 16 тисяч голосів.


Петиція на сайті президента / скріншот

Бажання використовувати технології дистанційного навчання після завершення карантину висловили 41% опитаних учителів, 54% зазначили, що будуть використовувати їх частково, а 5% звертатися до технологій дистанційного навчання більше не планують.

Також з результатів дослідження можна зрозуміти, що не всі заклади отримали достатньо підтримки від місцевих органів управління освітою.


Чи отримували допомогу заклади освіти / опитування Центру якості освіти

Центр інноваційної освіти "Про.Світ" своєю чергою визначив 10 найпоширеніших проблем, з якими зіштовхувалися учасники освітнього процесу під час реалізації дистанційного навчання. На першому місці – ігнорування такого навчального процесу учнями. Далі йде відсутність попереднього досвіду та труднощі, пов'язані зі збором дітей онлайн у один час.


З якими проблемами зіштовхувалися у школах / опитування Про.Світ

Керівники навчальних закладів у цілому підтвердили 24 каналу вищезазначене. А також додали: на рівень знань школярів ці місяці дистанційного навчання особливим чином не вплинули. Подекуди результати навіть стали кращими.

Олена Знак говорить, що проведення моніторингу знань, які учні столичної школи отримали протягом дистанційного навчання, заплановано на вересень. За підсумками навчального року ж можна зазначити, що суттєвих відмінностей у отриманих результатах немає.

Якщо дитина хоче вчитися і якщо батьки у цьому зацікавлені, то вона буде в будь-якій формі це робити. Підготовка до уроку і виконання завдань після – на сумлінні кожного учня і вчителя,
– наголошує Олена Знак.

Ніна Косаринська своєю чергою зазначає: у сільській школі результати деяких старшокласників справді покращилися. Йдеться про обдарованих школярів, які дещо лінувалися виконувати усі завдання за звичного процесу навчання, але наразі знайшли потрібну мотивацію.

В цілому тут рівень, на який вийшли у кінці року, приблизно на один-півтора бали відрізнявся від того, на який розраховували за очного навчання. Це підтверджують і результати ДПА – багато оцінок достатнього та високого рівня. Однак, якщо все ж буде погіршення ситуації, то директорка бачить вихід у змішаній формі навчання. Виключно дистанційне – важко, особливо дітям, які йдуть до 1 чи 5 класу.

Найважливіший урок, який ми винесли з цього дистанційного навчання, певно у тому, що живе спілкування – найбільша цінність. Останнім часом це почало втрачатися, діти занурювалися у телефони і більшість часу проводили там. Найголовніше, що дає очна форма навчання – соціалізація дітей. Тому що здобути знання сьогодні не є проблемою – інтернет відкритий. А от навчитися жити в суспільстві – це те, що має давати школа. Тому я дуже сподіваюся, що ми вийдемо,
– пояснила директорка.

І перешкод для того, щоб ці сподівання були реалізовані, схоже, наразі немає: НВК розрахований на 480 учнів, а цього року тут очікують на всього 140 дітей (разом із дошкільнятами). Тому забезпечити необхідне соціальне дистанціювання тут – цілком можливо.

Що не так з дистанційним навчанням в Україні: пояснення експертки

Як зазначила у коментарі сайту 24 каналу співзасновниця ГО "Смарт Освіта" та ексрадниця міністра освіти і науки Оксана Макаренко – насправді, те, що відбувалося в українських школах навесні, не можна назвати повноцінним дистанційним навчанням.

Ситуація була дуже різною. Як і досвід, який отримали вчителі та батьки. Для когось він став травматичним, що пояснює протести або створення петицій проти дистанційного навчання, одну з яких згадано вище.

Будьмо чесними, завдяки подвигу батьків і вчителів, відбулося бодай якесь навчання дітей з різним успіхом. Певні школи і вчителі були до того готові і могли організувати повноцінне дистанційне навчання, а десь навіть не було можливості передати завдання дитині через відсутність інтернету, гаджетів чи цифрових навичок у вчителів та учнів,
– пояснила експертка.

Проте цей досвід був корисним – ми побачили реальний стан справ. Передусім МОН і люди, які за це відповідають, усвідомили, що в Україні не було розроблено реальної програми та методик для дистанційного навчання. Усіх учасників освітнього процесу не забезпечили гаджетами й інтернетом.

Якщо восени виникне така ж ситуація, вчителі не мусять знову опинитися перед викликом: робіть, що хочете, але діти мусять здобути знання. І наразі залишається вкрай мало часу, щоб організувати всі необхідні елементи для такого навчання з вересня.

Які уроки можна винести з тримісячного досвіду:

  • Переглянути тривалість занять – не більше 20 хвилин. Потім – обов'язково перерва хоча б на 5-10 хвилин. Наприклад, в Естонії вчителям радили зменшити на 40% обсяг матеріалу, виокремивши найголовніше. Також добре починати таке навчання з того, що діти уже знають, а не з нових тем.
  • Переглянути зміст уроків. Заняття не може перетворюватися виключно на передачу знань вчителем. Це – нудно і це можна просто записати на відео, яке дитина переглядатиме самостійно, коли їй зручно, або зможе повернутися ще раз до незрозумілих моментів.
  • Важливо чітко і детально прописувати, що саме вимагається від дітей (йдеться про надсилання завдань через Viber, e-mail тощо).
  • Мінімізувати платформи, які використовують вчителі однієї школи. Завдання керівника навчального закладу – разом з педагогами вибрати найкращі, щоб учні та їхні батьки не були змушені опановувати весь спектр доступних на ринку ресурсів.


Заняття не може перетворюватися виключно на передачу знань вчителем / Фото unsplash 

  • Вчитель має підрахувати, скільки часу школяр витрачатиме на виконання самостійних завдань, враховуючи те, що учні навантажені й іншими предметами. Часто діти фізично не встигали виконувати все.
  • Для батьків: допомогти дитині організувати навчальний процес, скласти розклад та нагадувати, щоб вона протягом дня не забувала про перерви: вправи для очей, фізичні рухи, обід тощо. Тому що є ризик "залипнути" за комп'ютером до вечора, так і не зробивши багато корисного.

Про переваги дистанційного навчання:

  • Дитина може індивідуально будувати траєкторію розвитку, занурюватися в ті предмети, які їй корисні (особливо якщо йдеться про старші класи) та цікаві.
  • Така форма дозволяє бути більш гнучким, планувати свій час, здобувати навички самостійного навчання.
  • Перевагою для батьків є те, що вони можуть гнучко планувати час дітей для занять та різні активності (гуртки, репетитори тощо). 
  • Дитина може індивідуалізувати навчання під її особливості, включаючи особливості сприйняття (на слух чи візуально). Усі теми можна проходити у зручному для себе темпі.
  • Менше "неприємного" контакту зі школою, пов'язаного, наприклад, зі збором грошей чи міжособистісними конфліктами.

Батьки, які усвідомлено обрали форму дистанційного навчання для своїх дітей, зазначають, що перші пів року йдуть на те, щоб дитина опанувала вміння вчитися самостійно. Коли цей етап минає, переваги стають помітними: вона стає емоційнішою, усвідомленою, більш організованою.


Дистанційне навчання насправді має чимало переваг / Фото unsplash

Недоліки навчання вдома:

Все ж багатьом батькам хотілося б, щоб дитина більше спілкувалася з однолітками, зокрема у процесі навчання. Комп'ютер не зможе замінити живу комунікацію.

Однак, за словами експертки, цього недостатньо і в звичайній школі: класно-урочна система включає мало завдань проєктної чи групової роботи. Виняток – молодша школа після запровадження НУШ. Не можна виключати, звісно, і спілкування під час перерв.

Змішана форма навчання: що це

Змішане навчання передбачає можливість, наприклад, опановувати теоретичний матеріал вдома – за підручниками, онлайн-уроками тощо. А певні активності, як лабораторні роботи чи групові проєкти – у школі, взаємодіючи з іншими

В уряді не відкидали впровадження саме такої форми навчання з вересня. Однак, за словами Оксани Макаренко, те, як там це пояснюють ("частина дітей перебуває у класі, а частина – стежить за уроком онлайн"), нічого спільного з реальним поняттям змішаної форми навчання не має.

Чи є майбутнє у цього напрямку в Україні?

Карантин дещо дискредитував цю форму навчання у нас, хоч, за словами експертки, все вказує на те, що цей напрямок буде розвиватися: уже відкривається багато приватних проєктів, деякі державні школи також починають удосконалювати цей компонент.

Експерти прогнозують: протягом 5 років весь світ перейде з очної класно-урочної системи на змішану форму дистанційного навчання, яка – більш прогресивна, гнучка та ефективна.

Сучасні школярі потребують сучасних методів отримання знань. Просто не треба забувати, що діти не можуть жити виключно в цифровому світі. Тому дуже важливо поєднати їх потребу у русі й спілкуванні та новітні технології, що, за правильного застосування, лише допомагають.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Замучили известного композитора и поэта
Gazeta UA
2025-04-01T02:39:18Z
Командиры врут, солдаты страдают: военная омбудсмен бьет тревогу
Знай
2025-04-05T19:12:10Z
Оккупанты шокированы: командование РФ запретило эвакуацию раненых
Comments UA
2025-04-02T20:45:01Z
Передавал врагу координаты ВСУ: суд наказал военного-предателя
Новости Украины
2025-04-05T09:18:45Z
Когда стартует пляжный сезон в Одессе 2025: названы главные риски
Политека
2025-04-06T18:30:37Z
В детских садах Крыма оккупанты рассказывают, как убивать украинцев
Апостроф
2025-04-06T18:03:00Z
В Чернобыльском заповеднике появился «незваный гость», вытесняющий местные виды
Комсомольская правда
2025-04-02T05:01:30Z
Гороскоп на воскресенье 6 апреля 2025 года
UAToday
2025-04-05T15:30:24Z
ВС РФ расширяют плацдарм в Лимане: в ISW выяснили, что задумали россияне
Фокус
2025-04-02T07:36:58Z
Украинскую модель нашли искалеченной в Дубае: появились новые подробности о ее состоянии
Comments UA
2025-03-31T20:42:25Z
Россияне бешенеют от злости: Пугачева вернулась с новыми с песнями о войне
Comments UA
2025-03-31T20:48:28Z
Спикер Воздушных сил ВСУ уточнил свое заявление о Patriot
Апостроф
2025-04-06T16:45:07Z
"Время больше не работало", - женщина, которая была мертвой 24 минуты, рассказала об ощущениях
Новости Украины
2025-03-31T21:03:37Z
Беженцы с востока перестали выбирать для жизни Германию
Апостроф
2025-04-06T18:51:54Z
Внимание владельцам животных: эти ошибки в кормлении могут привести к смертельным последствиям
Знай
2025-04-06T18:51:21Z
Россия комбинированно атаковала Украину "Калибрами" и "Шахедами": что известно
Фокус
2025-04-06T00:12:57Z
Россия запустила по Украине ракеты и подняла бомбардировщики
Корреспондент
2025-04-05T23:57:24Z
Дети, погибшие от российского удара по Кривому Рогу 4 апреля: опубликованы подробности
Апостроф
2025-04-05T16:57:55Z
Это может быть скоро: Тимошенко неожиданно заявила, когда завершится война в Украине
Comments UA
2025-04-06T16:12:51Z
Может остановить Россию за 24 часа: Жданов удивил, как можно закончить войну в Украине
TSN
2025-04-01T16:13:50Z
"Мы ее ждали": российские спецслужбы сделали заявление о Пугачевой
GlavRed
2025-04-01T15:00:54Z
Кривой Рог. РФ лжет о "встрече военных" в ресторане – там был форум и день рождения
Лига
2025-04-05T14:31:33Z
В Украине выросла зарплата народных депутатов: на сколько
Comments UA
2025-04-06T18:51:57Z
Посол США исправилась и упомянула Россию в контексте удара по Кривому Рогу
Апостроф
2025-04-06T18:45:27Z
Зеленский назвал условия, при которых мир наступит в 2025 году
Gazeta UA
2025-04-02T06:06:13Z
Из оккупации, России и Беларуси удалось вернуть 45 украинцев
Лига
2025-04-05T20:31:50Z
Трамп хотел "соскочить" с переговоров, но оказался в ловушке: эксперт
TSN
2025-04-05T22:30:33Z
​Умерла украинская звезда кино Таисия Литвиненко
Апостроф
2025-04-06T16:27:50Z
Бывший участник команды Данилко назвал сумму, которую ему платил артист/Финалист "Х-фактора" работал у артиста на бэк-вокале
Апостроф
2025-04-03T15:33:34Z
Жила в России 20 лет, но приезжала в Украину к дочери: как выглядит мама Поляковой и что о ней известно
Telegraf
2025-04-01T17:03:53Z
Спикер ВМС ВСУ увидел "карательную дискотеку"/ Сеть взорвалась комментариями от современного российского эстрадного "творчества"
Апостроф
2025-04-01T16:39:08Z
Дмитрий Нагиев раскрыл тайну второго сына: кто такой Марк и почему они вечно спорят
Знай
2025-04-06T17:51:22Z
"Меня с детства буллили из-за фигуры". Интервью с актрисой Женей Мякенькой/Женя возмущена из-за поведения звезд-беглецов
Апостроф
2025-04-06T16:30:37Z
Невеста Стейтема показала идеальную фигуру в облегающем топе и лосинах
Gazeta UA
2025-04-06T01:12:01Z
Актер Ярошенко прокомментировал, почему не вернулся в Украину после выезда за границу с разрешения Минкульта
Комсомольская правда
2025-04-04T16:36:52Z
Дважды победил в "Голосі", женился на старшей девушке из соседнего села: интересные факты из жизни Романа Сасанчина/После участия в шоу парень стал народным любимцем
Апостроф
2025-04-01T14:39:18Z
Украину охватила масштабная воздушная тревога: названа причина
TSN
2025-04-06T00:30:24Z
В Днепре во время теракта погиб товарищ Филатова
Comments UA
2025-04-04T11:15:56Z
Увеличилось количество российских Ту-95мс, совершивших вылет
TSN
2025-04-06T02:30:06Z
Мобилизированный в ВСУ полковник полиции устроил скандал из-за взяток для полицейских от военнообязанных
Апостроф
2025-04-06T10:06:07Z
Траур в Кривом Роге: люди несут к месту гибели детей цветы и игрушки. ФОТО
Новости Украины
2025-04-06T15:03:38Z
В метро Бухареста во время ремонта произошел взрыв, пострадал человек
Европейская правда
2025-04-06T14:12:51Z
Появились фото последствий удара РФ по Николаеву
Корреспондент
2025-04-06T00:27:14Z
В Киеве нетрезвый мужчина стрелял в больнице
Gazeta UA
2025-03-31T19:57:45Z
Враг нанес массированный удар дронами по Харькову: последствия
Хвиля
2025-04-02T06:42:03Z
Боксер по провищу "Успех" умер во время боя
Telegraf
2025-04-01T09:54:16Z
В УЕФА почтили память российского футболиста, который добровольно пошел убивать украинцев
Telegraf
2025-04-03T15:12:02Z
Бывший футболист "Динамо" неожиданно поддержал Россию
ZN UA
2025-03-31T22:57:52Z
Триумф Онофрийчук на этапе Кубка мира по художественной гимнастике
Корреспондент
2025-04-05T21:12:36Z
Любимый путинский хоккеист стал национальным героем в США
Telegraf
2025-04-06T18:33:46Z
Чемпионские амбиции Виктора Милевского: от профессионального бокса до редкоземельных металлов
Gazeta UA
2025-04-06T18:15:32Z
"Динамо" обыграло "Рух" в Кубке Украины благодаря соло голу Пихаленка
Telegraf
2025-04-02T16:57:27Z
Кубок Украины: где и когда смотреть четвертьфиналы "Динамо" и "Шахтера"
Telegraf
2025-04-01T14:21:18Z
Озвучена реакция УАФ на информацию о натурализации легионера Шахтера
Корреспондент
2025-04-01T11:24:20Z
Когда появятся гривны с новыми портреты на банкнотах: в НБУ сделали заявление
Comments UA
2025-04-02T10:27:20Z
ПриватБанк объявил новую волну выплаты госпомощи в 1,5 тыс. грн: какие условия
Апостроф
2025-04-01T14:45:39Z
Пенсионеры могут не дождаться пересчета: как заставить ПФУ вовремя заплатить деньги
Знай
2025-04-01T14:30:57Z
Польша хочет получить свой порт в Одессе для экспорта зерна в Африку
Хвиля
2025-04-04T19:54:03Z
"Ощадбанк" оставляет без пенсии: кому могут заблокировать карту без предупреждения
Знай
2025-04-06T16:21:14Z
Рост тарифов на свет и газ: в Минэнерго выступили с важным заявлением
Знай
2025-04-06T14:30:44Z
Маск потерял миллиарды долларов из-за пошлин Трампа
Апостроф
2025-04-04T10:30:26Z
В Госспецсвязи сделали заявление по поводу кибератаки на УЗ
Корреспондент
2025-04-01T14:30:33Z
С 1 апреля НБУ отменил лимит на карточные переводы между физическими лицами, но есть нюанс
VGorode
2025-04-02T00:18:10Z
Этот дешевый раствор отбелит ваш тюль: от жира и пыли не останется ни следа
Telegraf
2025-04-03T19:06:34Z
Чем помыть краны, чтобы сверкали, как новые: эффективные методы, о которых мало кто знает
TSN
2025-04-01T12:13:34Z
Избегайте тем о политике и религии: аргентинка раскрыла особый секрет долголетия
Gazeta UA
2025-04-01T12:03:30Z
Как выбрать хороший растворимый кофе: украинцам дали лайфхаки
Апостроф
2025-04-01T18:27:38Z
14 откровенных мыслей, по которым женщины понимают, что начали стареть
Gazeta UA
2025-04-06T18:15:41Z
Будут выглядеть на миллион: какие пять знаков на этой неделе способны любого приворожить
Gazeta UA
2025-04-06T17:09:44Z
Как ухаживать за седыми волосами: прически для женщин старше 40 лет
GlavRed
2025-04-01T16:30:42Z
Последний шанс спасти свою сладкую жизнь: рецепт тех самых легендарных пряников с глазурью
Знай
2025-04-01T06:51:33Z
Чтоб не испортить отдых: стюардесса рассказала, какие блюда не стоит есть на борту самолета
Фокус
2025-04-06T16:30:23Z
Это приложение постоянно ворует память на телефоне: как это быстро исправить
Telegraf
2025-04-06T05:21:34Z
Осторожно, апрель 2025: опасные дни, которые могут перевернуть вашу жизнь
Знай
2025-03-31T19:30:00Z
"Женщину трогают за грудь, мужчину хватают за пах": Metal Gear Solid Delta: Snake Eater получила взрослый возрастной рейтинг
GameMag
2025-03-31T19:46:10Z
Научный прорыв позволит долететь до Альфа Центавра: что сконструировали ученые
Фокус
2025-04-01T11:10:57Z
Это необъяснимо: люди в шоке от того, что они увидели на Google Maps около египетских пирамид
Фокус
2025-04-06T17:45:31Z
Приносим извинения за доставленные неудобства: Team Ninja готовит обновление для Rise of the Ronin в Steam
GameMag
2025-04-06T13:46:49Z
Холодная мощность: Обзор ноутбука Acer Predator Helios 16
GameMag
2025-04-06T13:37:37Z
Классика возвращается: Сюжетный трейлер LUNAR Remastered Collection — выходит 18 апреля
GameMag
2025-04-06T13:37:27Z
Начинаем мстить: Мод The Last of Us Part II для ПК позволяет пройти игру за Джоэла
GameMag
2025-04-06T13:13:45Z
Мог все испортить: биохакер, потративший миллионы на борьбу со смертью, сделал большую ошибку
Фокус
2025-04-06T13:06:28Z
Почему перед сном следует заниматься сексом
Gazeta UA
2025-04-06T18:27:56Z
Ветеринарка не советует заводить дома породистую собаку: в чем причина
Фокус
2025-04-06T15:36:35Z
Гормоны, стресс и сладкое: что побуждает прыщи на губах и как их избавиться
Знай
2025-04-06T14:51:20Z
Как замедлить старение: пять простых шагов перед сном
Gazeta UA
2025-04-06T14:27:49Z
Чем опасны клещи и как от них уберечься: советы медиков
Gazeta UA
2025-04-06T13:45:53Z
72 часа без еды: здоровье, мода или опасный эксперимент, можно ли так худеть к лету
Знай
2025-04-06T12:51:29Z
В Одесской области уровень потребления алкоголя среди подростков в разы превысил показатель взрослых
Comments UA
2025-04-06T12:09:47Z
Как сделать кофе максимально полезным: названы 8 ошибок, которые могут навредить здоровью
UAToday
2025-04-06T12:06:26Z
Sony без лишнего шума отправляет PlayStation 4 на покой
GameMag
2025-04-02T08:27:40Z
Ферстаппен прокомментировал триумф на гран-при Японии
Корреспондент
2025-04-06T13:18:01Z
Легендарный гонщик "Формулы-1" Михаэль Шумахер стал дедушкой
Фокус
2025-04-06T12:51:31Z
Счастливый болид Шумахера Ferrari F2001 продают за 400 млн грн: "ласточка" покорила Гран-при Монако
Знай
2025-04-06T09:51:25Z
Развивает 270 км/ч: в Киеве засветился редкий заряженный Opel
Фокус
2025-04-06T08:30:45Z
Британская компания остановила поставки авто в США
ZN UA
2025-04-06T01:13:06Z
У знаменитого Шумахера родилась внучка
Корреспондент
2025-04-05T20:21:52Z
У Михаэля Шумахера случилось долгожданное радостное событие
GlavRed
2025-04-05T19:33:36Z
Водителей ждут радикальные изменения: строгие проверки только начало, всех "прогонят" через "Оберег"
Знай
2025-04-05T19:30:34Z