MY.UAНовини
Дистанційне навчання в Україні: які висновки карантину й чи готуватися до повтору
Дистанційне навчання в Україні: які висновки карантину й чи готуватися до повтору

Дистанційне навчання в Україні: які висновки карантину й чи готуватися до повтору

Через карантин школи та виші в усьому світі тимчасово перейшли на дистанційне навчання. Україна тут не стала винятком. Хоч це і стало стресом для всіх учасників освітнього процесу, які були змушені поспіхом засвоювати нові для себе інструменти та методики.

Що продемонстрували місяці вимушеного дистанційного навчання, чи вплинуло це на рівень знань школярів і які висновки варто зробити на випадок повторення ситуації – у матеріалі сайту 24 каналу.

Як "пережили" дистанційне навчання українські школи?

Для всіх без винятку учасників навчального процесу переведення на дистанційне навчання у березні стало несподіванкою. І точно ніхто не міг очікувати, що це все затягнеться на понад три місяці.

Як вчителям, так і учням та їх батькам довелося екстрено опановувати нові для усіх платформи. А керівникам закладів – вчитися організовувати навчальний процес за незвичних умов так, щоб це було максимально зручно та ефективно.

Директорка київської спеціалізованої школи №76 імені Олеся Гончара Олена Знак у коментарі сайту 24 каналу розповіла, що, коли оголосили про карантин, усі розраховували провести вдома максимум півтора тижні – до весняних канікул. Коли стало зрозуміло, що це – надовго, вчителям та учням довелося у шаленому темпі опановувати дуже багато засобів.

Буквально за тиждень-два після канікул все налагодили: склали розклад онлайн-уроків, вчителі проводили заняття у ZOOM та Skype, всі завдання публікували на сайті. Крім того, діти могли будь-коли повернутися до матеріалу, який подав учитель, щоб розглянути його ще раз.

Ми намагалися зробити усе якнайкраще, але це було дуже складно. Робота тривала 24/7, тому що дитина могла прислати завдання і об 11 вечора, а через 5 хвилин телефонувати й запитувати, яка оцінка. Але ми, я вважаю, впоралися. Якщо, не дай Боже, таке знову буде, уже маємо певний досвід,
– розповіла Олена Знак.

Тут же з'ясували, що існує проблема у технічному забезпеченні: багатьох дітей батьки відвезли з міста і ті взагалі не мали доступу до інтернету.

Подібний досвід – і у школах маленьких населених пунктів. Так, директорка Дубівського НВК (Черкаська область) Ніна Косаринська розповіла сайту 24 каналу: спочатку вивчали, які є ресурси і можливості, спробували працювати на різних платформах. Потім кожен учитель знайшов для себе ті інструменти, які йому підходять, і почав їх використовувати.


Не всі учні мають доступ до інтернету чи потрібні гаджети / Фото unsplash

Головна проблема тут, знову ж таки, у тому, що не у всіх школярів є доступ до інтернету та необхідні для дистанційного навчання гаджети. Крім того, у багатьох сім'ях – кілька дітей, а ноутбук чи сучасний смартфон є лише один. Відповідно, немає можливості всім одночасно слухати онлайн-уроки чи виконувати завдання.

Те, що пропонують у положенні про дистанційне навчання – щоб усе було за розкладом – у нас зробити нереально. Тому я більше схиляюся до того, що це має бути у гнучкому режимі. Я особисто, як учитель, давала на виконання завдань достатньо часу, щоб у сім'ї могли самі розподілити, хто коли працює за комп'ютером,
– пояснила Ніна Косаринська.

Хто зовсім не мав доступу до інтернету і технічних можливостей, спілкувалися з учителями по телефону, дивилися уроки по телевізору, а перед оцінюванням передавали на перевірку свої зошити. Також були діти, які не йшли на контакт і взагалі не працювали дистанційно. Цього разу їх оцінювали за тими результатами, які ті мали до 12 березня.

Крім того, керівникам закладів було важко контролювати роботу вчителів, оскільки в Україні просто не існує єдиної платформи для всіх. Тому тут все будувалося, в основному, на довірі.

Висновки та результати "карантинного" навчання

Дослідження низки організацій та відгуки учасників освітнього процесу вказують на те, що більшість батьків і вчителів переконані: діти матеріал, здобутий дистанційно, засвоїли. Деякі школи мають намір частково продовжити використовувати елементи такого навчання в подальшому. А найпоширенішою проблемою стало те, що не всі учні виходять на зв'язок та виконують завдання, задані педагогами віддалено.

Так, Державна служба якості освіти України провела онлайн-опитування керівників шкіл, вчителів, батьків та учнів старших класів. 55% опитаних учнів (24 087 осіб) та 50% батьків (60 569 осіб) зазначили, що формат дистанційного навчання їм сподобався. Тоді як 45% учнів (20 001 особа) і 48% батьків (57 858 осіб) дали негативний відгук. Тобто думки розділилися майже порівну.

Батьки, яких така форма навчання не задовольнила, навіть створили на сайті президента України петицію з вимогою "відмінити дистанційне навчання для всіх учнів з нового навчального року", яка уже набрала понад 16 тисяч голосів.


Петиція на сайті президента / скріншот

Бажання використовувати технології дистанційного навчання після завершення карантину висловили 41% опитаних учителів, 54% зазначили, що будуть використовувати їх частково, а 5% звертатися до технологій дистанційного навчання більше не планують.

Також з результатів дослідження можна зрозуміти, що не всі заклади отримали достатньо підтримки від місцевих органів управління освітою.


Чи отримували допомогу заклади освіти / опитування Центру якості освіти

Центр інноваційної освіти "Про.Світ" своєю чергою визначив 10 найпоширеніших проблем, з якими зіштовхувалися учасники освітнього процесу під час реалізації дистанційного навчання. На першому місці – ігнорування такого навчального процесу учнями. Далі йде відсутність попереднього досвіду та труднощі, пов'язані зі збором дітей онлайн у один час.


З якими проблемами зіштовхувалися у школах / опитування Про.Світ

Керівники навчальних закладів у цілому підтвердили 24 каналу вищезазначене. А також додали: на рівень знань школярів ці місяці дистанційного навчання особливим чином не вплинули. Подекуди результати навіть стали кращими.

Олена Знак говорить, що проведення моніторингу знань, які учні столичної школи отримали протягом дистанційного навчання, заплановано на вересень. За підсумками навчального року ж можна зазначити, що суттєвих відмінностей у отриманих результатах немає.

Якщо дитина хоче вчитися і якщо батьки у цьому зацікавлені, то вона буде в будь-якій формі це робити. Підготовка до уроку і виконання завдань після – на сумлінні кожного учня і вчителя,
– наголошує Олена Знак.

Ніна Косаринська своєю чергою зазначає: у сільській школі результати деяких старшокласників справді покращилися. Йдеться про обдарованих школярів, які дещо лінувалися виконувати усі завдання за звичного процесу навчання, але наразі знайшли потрібну мотивацію.

В цілому тут рівень, на який вийшли у кінці року, приблизно на один-півтора бали відрізнявся від того, на який розраховували за очного навчання. Це підтверджують і результати ДПА – багато оцінок достатнього та високого рівня. Однак, якщо все ж буде погіршення ситуації, то директорка бачить вихід у змішаній формі навчання. Виключно дистанційне – важко, особливо дітям, які йдуть до 1 чи 5 класу.

Найважливіший урок, який ми винесли з цього дистанційного навчання, певно у тому, що живе спілкування – найбільша цінність. Останнім часом це почало втрачатися, діти занурювалися у телефони і більшість часу проводили там. Найголовніше, що дає очна форма навчання – соціалізація дітей. Тому що здобути знання сьогодні не є проблемою – інтернет відкритий. А от навчитися жити в суспільстві – це те, що має давати школа. Тому я дуже сподіваюся, що ми вийдемо,
– пояснила директорка.

І перешкод для того, щоб ці сподівання були реалізовані, схоже, наразі немає: НВК розрахований на 480 учнів, а цього року тут очікують на всього 140 дітей (разом із дошкільнятами). Тому забезпечити необхідне соціальне дистанціювання тут – цілком можливо.

Що не так з дистанційним навчанням в Україні: пояснення експертки

Як зазначила у коментарі сайту 24 каналу співзасновниця ГО "Смарт Освіта" та ексрадниця міністра освіти і науки Оксана Макаренко – насправді, те, що відбувалося в українських школах навесні, не можна назвати повноцінним дистанційним навчанням.

Ситуація була дуже різною. Як і досвід, який отримали вчителі та батьки. Для когось він став травматичним, що пояснює протести або створення петицій проти дистанційного навчання, одну з яких згадано вище.

Будьмо чесними, завдяки подвигу батьків і вчителів, відбулося бодай якесь навчання дітей з різним успіхом. Певні школи і вчителі були до того готові і могли організувати повноцінне дистанційне навчання, а десь навіть не було можливості передати завдання дитині через відсутність інтернету, гаджетів чи цифрових навичок у вчителів та учнів,
– пояснила експертка.

Проте цей досвід був корисним – ми побачили реальний стан справ. Передусім МОН і люди, які за це відповідають, усвідомили, що в Україні не було розроблено реальної програми та методик для дистанційного навчання. Усіх учасників освітнього процесу не забезпечили гаджетами й інтернетом.

Якщо восени виникне така ж ситуація, вчителі не мусять знову опинитися перед викликом: робіть, що хочете, але діти мусять здобути знання. І наразі залишається вкрай мало часу, щоб організувати всі необхідні елементи для такого навчання з вересня.

Які уроки можна винести з тримісячного досвіду:

  • Переглянути тривалість занять – не більше 20 хвилин. Потім – обов'язково перерва хоча б на 5-10 хвилин. Наприклад, в Естонії вчителям радили зменшити на 40% обсяг матеріалу, виокремивши найголовніше. Також добре починати таке навчання з того, що діти уже знають, а не з нових тем.
  • Переглянути зміст уроків. Заняття не може перетворюватися виключно на передачу знань вчителем. Це – нудно і це можна просто записати на відео, яке дитина переглядатиме самостійно, коли їй зручно, або зможе повернутися ще раз до незрозумілих моментів.
  • Важливо чітко і детально прописувати, що саме вимагається від дітей (йдеться про надсилання завдань через Viber, e-mail тощо).
  • Мінімізувати платформи, які використовують вчителі однієї школи. Завдання керівника навчального закладу – разом з педагогами вибрати найкращі, щоб учні та їхні батьки не були змушені опановувати весь спектр доступних на ринку ресурсів.


Заняття не може перетворюватися виключно на передачу знань вчителем / Фото unsplash 

  • Вчитель має підрахувати, скільки часу школяр витрачатиме на виконання самостійних завдань, враховуючи те, що учні навантажені й іншими предметами. Часто діти фізично не встигали виконувати все.
  • Для батьків: допомогти дитині організувати навчальний процес, скласти розклад та нагадувати, щоб вона протягом дня не забувала про перерви: вправи для очей, фізичні рухи, обід тощо. Тому що є ризик "залипнути" за комп'ютером до вечора, так і не зробивши багато корисного.

Про переваги дистанційного навчання:

  • Дитина може індивідуально будувати траєкторію розвитку, занурюватися в ті предмети, які їй корисні (особливо якщо йдеться про старші класи) та цікаві.
  • Така форма дозволяє бути більш гнучким, планувати свій час, здобувати навички самостійного навчання.
  • Перевагою для батьків є те, що вони можуть гнучко планувати час дітей для занять та різні активності (гуртки, репетитори тощо). 
  • Дитина може індивідуалізувати навчання під її особливості, включаючи особливості сприйняття (на слух чи візуально). Усі теми можна проходити у зручному для себе темпі.
  • Менше "неприємного" контакту зі школою, пов'язаного, наприклад, зі збором грошей чи міжособистісними конфліктами.

Батьки, які усвідомлено обрали форму дистанційного навчання для своїх дітей, зазначають, що перші пів року йдуть на те, щоб дитина опанувала вміння вчитися самостійно. Коли цей етап минає, переваги стають помітними: вона стає емоційнішою, усвідомленою, більш організованою.


Дистанційне навчання насправді має чимало переваг / Фото unsplash

Недоліки навчання вдома:

Все ж багатьом батькам хотілося б, щоб дитина більше спілкувалася з однолітками, зокрема у процесі навчання. Комп'ютер не зможе замінити живу комунікацію.

Однак, за словами експертки, цього недостатньо і в звичайній школі: класно-урочна система включає мало завдань проєктної чи групової роботи. Виняток – молодша школа після запровадження НУШ. Не можна виключати, звісно, і спілкування під час перерв.

Змішана форма навчання: що це

Змішане навчання передбачає можливість, наприклад, опановувати теоретичний матеріал вдома – за підручниками, онлайн-уроками тощо. А певні активності, як лабораторні роботи чи групові проєкти – у школі, взаємодіючи з іншими

В уряді не відкидали впровадження саме такої форми навчання з вересня. Однак, за словами Оксани Макаренко, те, як там це пояснюють ("частина дітей перебуває у класі, а частина – стежить за уроком онлайн"), нічого спільного з реальним поняттям змішаної форми навчання не має.

Чи є майбутнє у цього напрямку в Україні?

Карантин дещо дискредитував цю форму навчання у нас, хоч, за словами експертки, все вказує на те, що цей напрямок буде розвиватися: уже відкривається багато приватних проєктів, деякі державні школи також починають удосконалювати цей компонент.

Експерти прогнозують: протягом 5 років весь світ перейде з очної класно-урочної системи на змішану форму дистанційного навчання, яка – більш прогресивна, гнучка та ефективна.

Сучасні школярі потребують сучасних методів отримання знань. Просто не треба забувати, що діти не можуть жити виключно в цифровому світі. Тому дуже важливо поєднати їх потребу у русі й спілкуванні та новітні технології, що, за правильного застосування, лише допомагають.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Ситуація з електроенергією в Україні стабільна, відключення споживачів не плануються, - Міненерго
Комсомольская правда
2025-07-14T18:18:28Z
Конференції відновлення у Римі: укладено угод на €13 млрд
iPress
2025-07-14T17:58:13Z
Нова угода у сфері торгівлі може зруйнувати багаторічні зв’язки у світовому автовиробництві
Топ Жир
2025-07-14T17:18:12Z
Більше одного будинку у власності: чи законно це і які податки треба сплачувати
24tv
2025-07-14T16:57:25Z
Інвестиції в металургію генерують зростання економіки в 4,5 рази – Метінвест
ZN UA
2025-07-14T16:52:17Z
У Нідерландах хочуть переобладнати старі вагони на польові шпиталі
Европейская правда
2025-07-14T16:52:11Z
Режим глобальної економіки: чому Трамп намагається його "скасувати", а Євросоюз – зберегти
Лига
2025-07-14T16:33:10Z
Польща погрожує знову блокувати українську агропродукцію, якщо цього не зробить ЄС
AgroPortal
2025-07-14T16:00:02Z
Видобуток нафти у світі: ТОП країн з виробництва "чорного золота"
24tv
2025-07-14T15:33:57Z
У спортзал йти не треба: учені розказали, чоловіків з якою зовнішністю хочуть жінки
Фокус
2025-07-03T10:12:24Z
Головний біль як спадок: вчені виявили зв’язок між мігренню та генами неандертальців
TSN
2025-07-14T17:51:46Z
Обшуки в системі НСЗУ: у ГПУ розкрили подробиці розкрадання мільйонів для тяжкохворих
Фокус
2025-07-14T17:27:50Z
Що змушує кротів тікати назавжди: простий перевірений метод від садівника
GlavRed
2025-07-14T17:27:06Z
Як зберігати швидкопсувні продукти влітку: поради для безпеки вашого здоров’я
24tv
2025-07-14T17:24:23Z
Викрито схему розкрадання у МОЗ: поліція та прокуратура проводять обшуки – ЗМІ
Фокус
2025-07-14T17:21:24Z
Видалення катаракти та імплантація кришталика є безоплатними за Програмою медгарантій - МОЗ
УкраинФорм
2025-07-14T14:45:55Z
Навіщо кидати аспірин у пральну машинку: таблетка вирішить поширені проблеми
24tv
2025-07-14T14:30:45Z
Навіть сліду не залишиться: як знищити усі бур’яни лише за допомогою одного засобу
GlavRed
2025-07-14T13:27:07Z
Норвегія вітає домовленість США і НАТО щодо зброї для України
Европейская правда
2025-07-14T18:24:30Z
Ультиматум Трампа Путину, новые Patriot, сопротивление торговой сделке Украины и ЕС: новости дня
Европейская правда
2025-07-14T18:21:12Z
Президент повідомив, хто стане новим міністром оборони
ГЛАВКОМ NET
2025-07-14T18:15:14Z
Експремʼєра Косова засудили за шахрайство з державними коштами
Европейская правда
2025-07-14T18:15:09Z
"Рішення запізніле": чи зможуть 17 Patriot повністю захистити Україну від масованих обстрілів
24tv
2025-07-14T18:15:07Z
Єврокомісія схвалила «роумінговий безвіз» для України
УкраинФорм
2025-07-14T18:12:57Z
Келлог закрив небо над Україною, - політтехнолог про масовані обстріли
Политека
2025-07-14T18:12:41Z
Супутникові знімки показали будівництво Росією п’яти секретних ядерних баз
УкраинФорм
2025-07-14T18:12:40Z
"Так ми пішли за ним": як Ліна Костенко зустрілася з диктатором Путіним
GlavRed
2025-07-14T18:12:31Z
На Запоріжжі уражений склад боєприпасів росіян - Центр вивчення окупації
УкраинФорм
2025-07-14T18:18:19Z
У Києві викрили схему на мільйони з паліативною допомогою - перевіряють причетність посадовців МОЗ
УкраинФорм
2025-07-14T17:54:43Z
Обмеження руху в Одесі: де не можна проїхати
Политека
2025-07-14T17:30:46Z
Коли й у яких областях будуть сильні дощі та грози
24tv
2025-07-14T17:03:27Z
Блогер заправилася на двох АЗС у Києві та порівняла витрати бензину: результат вразив мережу
Telegraf
2025-07-14T17:00:26Z
Росіяни активізують перевезення через Маріуполь
УкраинФорм
2025-07-14T17:00:08Z
Зберігають на території колишнього рибкомбінату: ЗС РФ таємно звозять БК до Маріуполя
Фокус
2025-07-14T16:51:02Z
Графік відключення світла в Чернігівській області: кого закликали готуватися
Политека
2025-07-14T16:31:20Z
Ворог цинічно вдарив по Харківщині: кількість постраждалих зростає
GlavRed
2025-07-14T16:27:41Z
Вони разом ще зі школи: як виглядає дружина соліста хору "Гомін" Вадима Яценка
24tv
2025-07-14T18:21:15Z
Гордість і визнання: Джамала візьме участь у Grammy Awards
GlavRed
2025-07-14T18:12:33Z
Надя Дорофєєва стала членкинею "Греммі" та показала запрошення від популярної Академії США
TSN
2025-07-14T17:51:36Z
Брітні Спірс втретє стала мамою - удочерила дівчинку
Комсомольская правда
2025-07-14T17:51:29Z
Український письменник та журналіст Андрій Курков очолить журі премії імені Жака Делора
Детектор М
2025-07-14T17:45:55Z
Не робіть це, створюючи трендовий прибережний стиль на кухні: від чого застерігають дизайнери
24tv
2025-07-14T17:36:27Z
HBO почала зйомки серіалу про Гаррі Поттера: у Мережі з'явився перший кадр
GlavRed
2025-07-14T17:27:31Z
Який вигляд мав би сьогодні Франц Кафка: фотопроєкт Соні Плакидюк і Давида Петросяна
Вива
2025-07-14T16:48:44Z
OLENA NOSALII представляє інтимний кліп про свободу після прощання
Storyboom
2025-07-14T16:07:58Z
Відомий наркоторговець Чернецький, попри 5-річний термін ув'язнення, ходить у столичну клініку та спокійно гуляє Києвом
Khreschatyk
2025-07-14T18:24:29Z
Оприлюднили перші рейтингові списки вступників у коледжі
24tv
2025-07-14T18:24:28Z
Перша допомога та керування дронами: чого навчатимуть дітей у школах
Знай
2025-07-14T18:21:41Z
У Ветеран PRO зʼявився сервіс пошуку фахівця із супроводу
УкраинФорм
2025-07-14T18:15:00Z
Зеленський і міністр оборони Данії обговорили виробництво дронів-перехоплювачів і далекобійних БПЛА
УкраинФорм
2025-07-14T18:06:59Z
Данія допоможе українським військовим із супутниковим звʼязком
Европейская правда
2025-07-14T18:04:20Z
В Атланті розпочинає роботу почесна консулка України
УкраинФорм
2025-07-14T18:01:22Z
США можуть озброїти ЗСУ крилатими ракетами JASSM із дальністю до 925 км
360ua.news
2025-07-14T18:00:25Z
Безпілотник на воді: країна, яка межує з Росією, готується до патрулювання кордону по-новому
InternetUA
2025-07-14T17:58:37Z
Кому магнітні бурі принесуть позитивні новини: пощастить одиницям
24tv
2025-07-14T18:24:55Z
Щоб не зіпсувати собі відпочинок: в яких країнах відпочиває найбільше росіян
24tv
2025-07-14T18:24:32Z
Чому кішки ненавидять купатися: 7 причин
Фокус
2025-07-14T18:12:41Z
Комарі зникнуть назавжди: один натуральний засіб легко позбавить від комах
GlavRed
2025-07-14T17:30:06Z
Цю страву за обидві щоки їстимуть навіть ті, хто не любить кабачки: секрет в одному інгредієнті
Telegraf
2025-07-14T17:12:24Z
5 ефективних способів уникнути укусів комарів: це дуже просто
24tv
2025-07-14T17:03:50Z
Нам здаються крутими люди, які мають ці шість рис характеру — дослідження
ZN UA
2025-07-14T16:57:18Z
Спадковий договір: як отримати догляд і зберегти контроль над житлом
Хвиля
2025-07-14T16:51:42Z
Можуть покращити або зіпсувати дизайн будинку: як правильно розташувати вікна вдома
24tv
2025-07-14T16:48:05Z
Жорстоке вбивство підлітка в Харкові: хлопця знайшли розчленованим у колекторі
TSN
2025-07-14T18:18:12Z
У столиці затримали жінку, яка за гроші намагалась допомогти "ухилянтам"
Khreschatyk
2025-07-14T18:15:56Z
В Британії розбився літак з іноземцями
ГЛАВКОМ NET
2025-07-14T18:15:11Z
Жінку ошукали шахраї під час купівлі дров онлайн
InternetUA
2025-07-14T18:07:15Z
Справа Крупи. Адвокати назвали розмір застави, яка є підйомною для ексголови МСЕК
ГЛАВКОМ NET
2025-07-14T18:00:19Z
Затримано чоловіка за розповсюдження дитячої порнографії через месенджери
InternetUA
2025-07-14T16:58:09Z
Росіяни впродовж дня атакували Дніпропетровщину FPV-дронами та з артилерії, є поранена
УкраинФорм
2025-07-14T16:45:33Z
Іспанію сколихнув землетрус після кількох днів повеней
УкраинФорм
2025-07-14T16:27:57Z
У Кривому Розі сталася стрілянина за участі поліції та ТЦК, троє поранених
360ua.news
2025-07-14T16:24:15Z
Ньюкасл зробив офіційну пропозицію щодо Екітіке
Football.ua
2025-07-14T18:21:49Z
Реал підписав Каррераса
Football.ua
2025-07-14T18:18:37Z
Репетитор Усика провів несподівану паралель між чемпіоном світу і семикласником
24tv
2025-07-14T18:12:55Z
Мільйони фунтів за бій: скільки "Вемблі" може заробити за реванш Усика з Дюбуа
24tv
2025-07-14T18:06:13Z
Аль-Хелаїфі — про інцидент з Луїсом Енріке: У нас найповажніший тренер у світі
Football.ua
2025-07-14T18:01:24Z
Офіційно: Модрич підписав контракт з Міланом
Football.ua
2025-07-14T17:51:30Z
Мілан запропонує Тіава з доплатою за Скальвіні – ЗМІ
Football.ua
2025-07-14T17:34:55Z
Ще у позаминулому столітті: коли відбувся перший в Україні футбольний матч
24tv
2025-07-14T17:24:52Z
Вірастюк розповів про стронгмена, який після виступу в США не повернувся з-за кордону
24tv
2025-07-14T17:24:03Z
ШІ вже зливає дані ваших компаній: як мінімізувати ризики
InternetUA
2025-07-14T18:21:27Z
Російські "супутники-вбивці" здійснюють дивні маневри у космосі: що відбувається на орбіті Землі
24tv
2025-07-14T18:06:41Z
Знайшли древні піраміди у Польщі: знахідка перевернула все з ніг на голову
Фокус
2025-07-14T17:21:55Z
Найбільша у світі піщана батарея — де її збудували і навіщо
InternetUA
2025-07-14T17:16:07Z
Не розповідайте ШІ зайвого: популярні чат-боти готові донести на вас владі
Фокус
2025-07-14T16:30:28Z
Вчені сфотографували Сонце з рекордно близької відстані
Gazeta UA
2025-07-14T16:27:04Z
Дослідники знайшли новий спосіб обдурити ChatGPT, щоб той видавав ключі активації для Windows
24tv
2025-07-14T16:06:20Z
«Читомо» створює Дорадчу раду для інституційного співфінансування медіа
Детектор М
2025-07-14T15:52:14Z
Чи можна говорити телефоном під час грози: несподівана відповідь
24tv
2025-07-14T15:45:09Z
Lamborghini не виключає можливості реалізації мрії шанувальників бренду
Топ Жир
2025-07-14T18:03:51Z
У Німеччині продають Dodge WC52 для їзди рейками
AutoCentre
2025-07-14T18:03:14Z
Еммануель Макрон змінить DS 7 на Renault Rafale
AutoCentre
2025-07-14T17:15:14Z
Цей електричний працівник ззовні нагадує звичайний сімейний позашляховик, але інтер’єр вас здивує
Топ Жир
2025-07-14T16:48:19Z
Запущено перший безпілотний автобус для аеропорту
AutoCentre
2025-07-14T16:27:10Z
Тюнери в захваті: захищений блок керування Ford нарешті зламано
Топ Жир
2025-07-14T16:03:32Z
Як не угробити авто: для чого в машині антифриз і коли його потрібно терміново міняти
GlavRed
2025-07-14T15:27:33Z
Найпопулярніший електромобіль VW може з’явитися у зовсім новій версії
Топ Жир
2025-07-14T15:18:04Z
Революційний Jetour T1 незабаром з’явиться на дорогах України
AutoCentre
2025-07-14T14:57:33Z