MY.UAНовини
Втомитися від життя: чому Нідерланди хочуть дозволити евтаназію для літніх і що в Україні
Втомитися від життя: чому Нідерланди хочуть дозволити евтаназію для літніх і що в Україні

Втомитися від життя: чому Нідерланди хочуть дозволити евтаназію для літніх і що в Україні

Поки більшість країн світу сперечаються, чи варто дозволяти евтаназію для важкохворих, у Нідерландах пішли далі й запропонували легалізувати цю процедуру для тих, хто просто "втомився від життя". Щоправда, йдеться лише про людей, яким за 75.

Законопроєкт викликав шквал критики, проте його ініціатори сподіваються зібрати потрібну для ухвалення кількість голосів. Про що йдеться, чому саме така вікова межа і яка ситуація з правом на смерть в Україні та світі – читайте у матеріалі сайту 24 каналу.

Що пропонують у Нідерландах?

17 липня у парламенті Нідерландів зареєстрували суперечливий законопроєкт, який умовно називають "завершене життя". Він може дозволити евтаназію людям похилого віку, яким уже виповнилося 75 років і які "втомилися жити". Розгляд проєкту закону запланували на 9 вересня.

Його ініціаторкою стала депутатка Пія Дійкстра і це – не перша її спроба просунути таку ініціативу. Через цю ідею раніше у Нідерландах провели дослідження, щоб з'ясувати, скільки людей похилого віку "страждають від життя". І результати виявилися більш шокуючими, ніж очікувалося: щонайменше 10 тисяч осіб, яким за 55 років, мають довготривале бажання померти.

Більшість з них вказали, що належать до "нижчого соціального класу". Це і спонукало депутатку продовжити свою боротьбу в цьому напрямку.

Є група людей похилого віку, які завершили своє життя. Кажуть: я лягаю спати щовечора з надією, що більше не прокинуся. Я хочу зробити евтаназію можливою для цієї групи за суворих умов. Проблема стає все більшою, коли різниця між біологічним та біографічним життям зростає завдяки просуванню медичних розробок,
– пояснила причину створення відповідного законопроєкту Пія Дійкстра в інтерв'ю AD.

Критики побоюються, що закон відкриє двері для "виходу з життя" багатьом літнім людям. Однак депутатка зазначила: такі тези "ні на чому не базуються". Крім того, у законі наголошується на обов'язковій наявності "професійного радника з завершення життя", який проводить дискусії з людьми щодо їхнього бажання померти. Він не оцінює, чи це можливо, але шукає, звідки у особи це бажання і чи є альтернативи.

Зазначені фахівці повинні працювати з людьми, які хочуть завершити життя, щонайменше два місяці.

Межу у 75 років Пія Дійкстра пояснила тим, що такі обмеження вказують на те, що це дійсно робиться для окремої вибраної групи. Хоч щодо мінімального віку досить довго тривали дискусії. Так само багато критикували сам термін "завершене життя", оскільки часто бажання померти у людей похилого віку не є зрозумілим навіть для них самих.


Евтаназію тут можуть дозволити для тих, хто вважає, що уже прожив життя / Фото unsplash

Законопроєкт Дійкстри, ймовірно, спричинить конфлікт в уряді Нідерландів, оскільки дві християнські партії в коаліції докорінно проти цієї ініціативи. Наразі незрозуміло, чи отримає проєкт закону потрібну кількість голосів, пише DutchNews.

Критики вважають, що це також може підірвати суворі умови чинного закону про евтаназію. Більш того, вони переконані: одиноким та бідним людям старшого віку слід надавати допомогу, а не пропонувати опцію передчасної смерті.

Ситуація у світі: де евтаназія дозволена

Низка країн уже легалізували так зване право на смерть. Йдеться про ті ж Нідерланди, а також – Бельгію, Люксембург, Швейцарію Канаду, Німеччину, Ізраїль, деякі штати США та Австралії.

Однак варто зазначити, що процедура є доволі бюрократичною і потребує експертиз та дозволів, а сам процес позбавлення життя має декілька варіантів: 

  • власне евтаназія; 
  • ортаназія (прохання завершити існування висловлює не сам пацієнт, а, замість нього, родичі, лікарі чи суд);
  • САЛ (самогубство, асистоване лікарем).

І в різних країнах є свої їх критерії та умови.

У 2002 році Нідерланди стали першою у світі державою, яка легалізувала евтаназію як форму безболісного "відходу" для смертельно хворих пацієнтів. З акцентом на тих, хто переживає "безнадійні та нестерпні страждання".

Процедура жорстко контролюється. Щонайменше два лікарі зобов'язані незалежно один від одного погоджувати кожен конкретний випадок. Крім того, фахівці повинні бути переконані, що пацієнт не має жодних шансів на одужання чи покращення його стану, а також – що рішення є обдуманим і добровільним.

Хоч правом на передчасну смерть тут все ще користуються рідко. Наприклад, у 2018 році в результаті евтаназії померло 6266 осіб, що становило 4% від усіх смертей у Нідерландах.

Другою евтаназію легалізувала Бельгія. Тут діяли за прикладом Нідерландів: процедуру може здійснити лікар або третя особа за умов, що пацієнт усвідомлює своє рішення й перебуває у стані, коли лікування вже не допоможе.


Чемпіонка Паралімпійських ігор Маріке Вервурт здійснила евтаназію у Бельгії / Фото Wiktor Dabkowski

Нещодавно, у лютому 2020 року, на рівні закону й у Німеччині дозволили лікарям консультувати смертельно хворих пацієнтів, які бажають провести евтаназію, та надавати їм препарати, що призводять до смерті. Однак самі медики на пацієнтах не можуть їх застосовувати.

Так, смертельно хвора людина може передчасно завершити своє життя, користуючись законним правом на смерть за власним бажанням (що відтепер суд відносить до особистих прав людини).

Ще багато країн періодично порушують питання легалізації евтаназії. Зазвичай це викликає дискусії та опір, зокрема з боку релігійних організацій та віруючих громадян, і не призводить до жодного результату.

Право на смерть в Україні: що зараз і які зміни можливі?

Евтаназія у нас не є правомірною. Позбавлення життя, навіть за згоди людини, – це злочин, передбачений Кримінальним кодексом України.

Без згоди пацієнта ж це кваліфікується, як ненадання допомоги хворому, що призвело до його смерті чи інших тяжких наслідків. Покарання передбачене статтею 139 Кримінального кодексу і карається для лікарів обмеженням волі до 4 років або 3 роками позбавлення волі, з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю (до 3 років або без чіткого строку).

У жовтні 2019 року нардеп від партії "Слуга народу" Гео Лерос повідомив, що планує впродовж року подати до парламенту законопроєкт про евтаназію. Про це він зазначив після того, як українців шокувала новина про самогубство смертельно хворої жінки, яке та скоїла на очах у свого сина. Вона страждала через сильні болі і викинулася з вікна столичної багатоповерхівки.

Право невиліковно хворих перервати своє життя має бути їх правом і можливістю, якщо вони не готові терпіти свої страждання,
– пояснив Гео Лерос.

Така заява нардепа викликала як схвалення, так і критику. Остання була аргументована зокрема тим, що українці не готові до такого кроку ментально. Також припускали: через високий рівень корупції можливе неправомірне застосування цього закону.

 

 

Що таке евтаназія?

Це – умисне позбавлення життя хворого з метою полегшення його страждань. Евтаназією називають кожну дію, яка спрямована на те, щоб покінчити життя людини, яка сама цього бажає. Процедура має бути виконана незацікавленою особою.

Розрізняють активну (введення препаратів, що прискорюють смерть) та пасивну (припинення надання медичної допомоги) евтаназію.

Активна своєю чергою ділиться на: "убивство із милосердя" (коли рішення приймають лікарі чи рідні пацієнта, який не в стані висловити своє бажання), самогубство під контролем лікаря (за згодою пацієнта) та евтаназія без допомоги лікаря (пацієнт сам вмикає прилад, дія якого призводить до швидкої та безболісної смерті).
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Почему нельзя спать с открытыми окнами: неожиданный ответ
Gazeta UA
2025-06-28T02:21:22Z
Как узнать, что у человека порча: основные признаки и советы
Comments UA
2025-06-24T06:15:10Z
Эффективный способ выспаться: ученые назвали лучшую позу для сна
Фокус
2025-06-21T07:15:50Z
Лайфгак, как хранить укроп свежим в холодильнике без замораживания
TSN
2025-06-28T17:03:08Z
Как распознать высокий уровень кортизола и что с этим делать
TSN
2025-07-03T08:36:34Z
Никогда не покупайте. Какой творог опасен
Telegraf
2025-07-03T08:36:29Z
Опасное заболевание: как уберечься от дифтерии
ZN UA
2025-06-27T22:24:41Z
Нужно мыть малину перед употреблением или перед замораживанием
TSN
2025-06-28T17:03:02Z
Завтрак, который контролирует уровень холестерина: о каких продуктах идет речь
Gazeta UA
2025-06-27T08:27:43Z
Запасайтесь уже сейчас: Украине грозит резкое удорожание важного продукта
Знай
2025-06-29T16:00:44Z
Дополнительные 2000 грн к пенсии: кто может получить
Знай
2025-06-27T18:36:38Z
Курс валют на 3 июля: сколько стоят доллар, евро и злотый
TSN
2025-07-03T07:09:36Z
Россия захватила второе из четырех месторождений лития в Украине – Le Figaro
ZN UA
2025-06-27T11:24:21Z
В России массово бастуют рабочие
Хвиля
2025-07-03T08:27:02Z
Индексация пенсий в Украине: кому подняли выплаты уже с 1 июля 2025
Фокус
2025-07-03T08:12:55Z
Производители предупредили украинцев о значительном росте цен на хлеб
UAToday
2025-06-23T19:45:16Z
Скандал в Германии: из помощи для Украины "исчез" почти миллиард евро, — Bild
Хвиля
2025-06-29T00:15:31Z
Минимальная пенсия: может ли вырасти с 1 июля
ZN UA
2025-06-27T03:43:14Z
Россия нанесла удар по пригороду Харькова: подробности от Терехова
Апостроф
2025-06-28T18:48:07Z
Путин готовится значительно усилить ракетный террор Украины: названы 5 наиболее опасных городов
Comments UA
2025-06-24T14:00:47Z
Польша отреагировала на прекращение поставок оружия США
Корреспондент
2025-07-03T08:33:55Z
Хороших новостей ждать не стоит: эксперты назвали три сценария завершения войны в Украине
Знай
2025-06-22T20:30:05Z
Euractiv: в Европе начали тайно готовиться к сокращению военного присутствия США
Европейская правда
2025-07-03T08:28:42Z
Когда Путин может выйти из войны против Украины — СМИ назвали год
TSN
2025-07-03T08:27:00Z
Зеленский ответил Путину о встрече
Comments UA
2025-06-19T21:00:24Z
Воевать отправят всех: в Украине жестко взялись за уклонистов – к чему готовиться
Знай
2025-06-28T02:30:53Z
Итоги 26.06: Большой обмен и трибунал для РФ
Корреспондент
2025-06-27T04:22:24Z
Как американцы моют посуду: почему в США не используют губку
UAToday
2025-06-27T10:06:26Z
Какие деревья притягивают успех и деньги, как магнитом: их нужно обязательно посадить возле дома
TSN
2025-06-29T13:51:56Z
Зачем эксперты советуют брать с собой салфетку, когда идете покупать клубнику на рынок: хитрый трюк
TSN
2025-06-26T15:36:49Z
Что рассыпать в междурядье, чтобы морковь выросла сладкой: результат вас непременно удивит
TSN
2025-06-29T15:06:26Z
Какие даты рождаются мужчины, созданные для семьи
TSN
2025-07-03T07:21:19Z
К праздничному столу или каждый день: рецепт закуски из маринованного болгарского перца
Telegraf
2025-07-03T07:00:06Z
Летний отдых с шашлыками: что стоит знать, чтобы не попасть на штраф
Новости Украины
2025-07-02T18:24:07Z
Чому не варто залишати брудний посуд на ніч. Це варто знати
Gazeta UA
2025-06-28T15:51:36Z
Популярный курорт Украины атаковали насекомые. В сети показали впечатляющие кадры
Telegraf
2025-06-24T10:36:53Z
3 июля: какой сегодня день и от чего нужно воздержаться
Comments UA
2025-07-02T21:54:57Z
Дополнительные выплаты от ООН: успейте оформить до конца июля
Знай
2025-06-28T08:21:47Z
Движение через украинскую границу значительно возросло: какими пунктами пропуска пограничники советуют не пользоваться
TSN
2025-06-29T08:06:56Z
Светлана Павелецкая рассказала, нашла ли общий язык с детьми Дмитрия Кулебы
Комсомольская правда
2025-06-23T06:52:55Z
Уклонистов отыщут и накажут после войны: мужчин предупредили о последствиях
Знай
2025-07-03T08:36:19Z
Бесплатные продукты для ВПЛ и пенсионеров во Львовской области: кто может рассчитывать на помощь
Политека
2025-07-03T08:31:05Z
"Здесь должны были спать дети": появились кадры разрушенной комнаты детей Тополи
GlavRed
2025-06-23T06:40:50Z
24 июня большой церковный праздник: что можно и нельзя делать сегодня
Comments UA
2025-06-24T05:33:57Z
Без этого пенсию не начислят: тысячи пожилых людей столкнулись с проблемой
Хвиля
2025-06-29T17:15:44Z
Россия пытается взять большой город в полукольцо: есть ли успехи у солдат Путина
GlavRed
2025-06-28T07:27:54Z
Льготы аннулируют: для кого проезд в общественном транспорте станет платным
Знай
2025-06-28T02:12:25Z
Синоптики обновили прогноз на среду
Gazeta UA
2025-07-02T05:51:53Z
Россия атаковала Харьков: что известно о "прилете"
TSN
2025-06-29T06:06:56Z
Дроны СБУ уничтожили склады боеприпасов россиян возле оккупированного Харцызска
ZN UA
2025-07-03T08:36:43Z
В Сумской области россияне «в агонии подтягивают резервы»
Новости Украины
2025-07-03T08:36:27Z
Еще один китаец попал в плен ВСУ: что рассказывает наемник об армии РФ
TSN
2025-06-27T16:33:46Z
В Харькове прогремели взрывы, россияне атаковали город и область ударными дронами
ZN UA
2025-06-29T21:52:59Z
В Киеве на месте разрушенного подъезда многоэтажки произошло повторное разрушение
ZN UA
2025-06-23T09:57:04Z
Ведущая Анна Свиридова жестко высказалась об изменнице Оксане Байрак: "Мне совершенно не больно"
Знай
2025-07-01T18:51:11Z
Камалия рассекретила, что стало последней каплей в ее браке с Захуром: "Умоляла год"
TSN
2025-06-27T09:21:29Z
В России умерла звезда фильма Ирония судьбы
Корреспондент
2025-06-21T09:09:23Z
Звезда Лиги смеха вернулась после кровоизлияния в мозг
Корреспондент
2025-06-24T08:24:02Z
"Я поставил Вам лайк": Гордон очаровал поклонников архивными фото с Лаймой Вайкуле
Апостроф
2025-07-03T08:06:43Z
Свадьба Безоса и Санчес обогатила мир моды и Венецию
Корреспондент
2025-07-03T07:45:16Z
Руслана шокировала подробностями "прилета" возле своего дома: "Пошли трещины"
TSN
2025-07-01T16:21:12Z
Камалия шокировала, какие зависимости помогают ей успокаиваться: "Ужасная привычка"
TSN
2025-06-28T05:03:18Z
"Быстро растет и убивает": Камалия поделилась историей борьбы с раком груди
Апостроф
2025-06-27T15:51:58Z
Россия ударила по зданию ТЦК в Полтаве: есть погибшие и раненые
Telegraf
2025-07-03T08:21:57Z
ОГП: В Одессе нашли убитой 7-летнюю девочку. Задержан 31-летний сосед – видео
Лига
2025-06-19T20:18:17Z
В Ивано-Франковской области нашли в лесу 5-летнего мальчика спустя трое суток поисков
Комсомольская правда
2025-06-21T07:57:23Z
В Харькове задержанного оставили умирать в камере - ГБР расследует. ВИДЕО
Новости Украины
2025-06-27T10:18:49Z
Почти 1000 землетрясений за две недели: в Японии фиксируют сейсмический всплеск
TSN
2025-07-03T08:18:25Z
"Поделилась опытом": в Чернигове женщина занялась сексом с 14-летним
TSN
2025-07-03T08:06:42Z
Атака на Киевщину: разрушен отель с клиникой, есть погибшая и пострадавшие
Корреспондент
2025-06-23T03:15:35Z
Удар по Киеву: разрушен подъезд, есть погибшие
Корреспондент
2025-06-23T04:18:26Z
На Закарпатье пограничник сбежал в Словакию, где попросил убежище
Корреспондент
2025-06-28T02:48:46Z
Toyota RAV4 стала самым популярным автомобилем в мире
Корреспондент
2025-07-01T17:09:59Z
Надежные и недорогие: 5 брендов автомобилей, заставляющих надолго забыть о СТО
Знай
2025-06-27T11:51:00Z
Франция требует от Tesla прекратить рекламировать автомобили как беспилотные и угрожает штрафом
Европейская правда
2025-06-24T15:54:56Z
Чего не стоит оставлять в авто в жару: 10 вещей, которые могут стать опасными
Комсомольская правда
2025-07-03T06:45:11Z
Пересечение границы на авто: как подготовиться к поездке
ZN UA
2025-07-02T22:24:31Z
Tesla рассказала, что влияет на деградацию батарей в электромобилях
Корреспондент
2025-07-02T20:06:14Z
Продажи Jaguar в Европе упали на 97%
Корреспондент
2025-07-02T19:15:54Z
Может вызвать пожар в салоне: 3 вещи, которые категорически нельзя оставлять в машине в жару
Фокус
2025-07-02T17:51:15Z
Bentley обновила логотип
Корреспондент
2025-07-02T16:42:38Z
Случаи, в которых никогда не следует использовать удлинители: советы электриков
Знай
2025-07-02T03:51:41Z
Литиевая батарея будет служить рекордно долго: что придумали ученые
Фокус
2025-06-19T08:42:36Z
На дне Атлантического океана обнаружили более тысячи бочек с радиоактивными отходами
TSN
2025-06-28T09:06:55Z
Хороший смартфон за $700: почему эксперты так ждут новый складной Samsung Galaxy
Фокус
2025-07-03T08:30:51Z
Microsoft: Фил Спенсер не собирается уходить с поста главы Xbox — работа продолжается
GameMag
2025-07-03T08:00:22Z
Полярники зафиксировали тюленя на фоне «черничного» неба
Корреспондент
2025-07-03T07:39:24Z
В этот день Земля будет в самой далекой точке от Солнца: известна точная дата
Comments UA
2025-07-03T07:30:18Z
Магнитная буря 3 июля будет сильной: как себя уберечь
TSN
2025-07-03T07:12:14Z
СМИ: Microsoft готовит массу новых игр для Xbox Series X|S — всё показанное на Xbox Games Showcase 2025 в безопасности
GameMag
2025-07-03T07:07:51Z
Пакьяо возвращается: легенда бокса объяснил мотивацию
Корреспондент
2025-06-27T08:18:01Z
Саудовский гранд предлагает Эрнандесу феноменальный контракт
Корреспондент
2025-06-23T15:45:30Z
Лидер "Шахтера" Судаков не перейдет в "Наполи" – СМИ
ZN UA
2025-06-29T07:55:38Z
Звездный футболист Погба нашел себе новый клуб после дисквалификации за допинг
ZN UA
2025-06-28T19:27:30Z
Фьюри оценил шансы Уайлдера в дальнейшей карьере
Корреспондент
2025-07-03T08:18:58Z
Промоутер Дюбуа сделал прогноз на реванш с Усиком
Корреспондент
2025-07-03T08:12:48Z
Я хочу отомстить: Фьюри определился со следующим боем
Корреспондент
2025-07-03T06:42:33Z
Бой Новицкого отменен: названа причина и сроки восстановления
Корреспондент
2025-07-03T06:09:58Z
Ломаченко прокомментировал лишение гражданства его духовного наставника
Корреспондент
2025-07-03T05:51:51Z