MY.UAНовини
Велике розставання України: хто "завалив" Леніна
Велике розставання України: хто "завалив" Леніна

Велике розставання України: хто "завалив" Леніна

"Ленінопад" в Україні до певного моменту відбувався стихійно, та в 2015 році прийняли закон, який забороняє радянську символіку. Але труднощі Харківської декомунізації дають про себе знати відразу на виході з аеропорту.

Я: Проспект Науки 21, будь ласка.

Таксист: Проспект Леніна?

Після тісного, затишного як кімната в Італійському дворику Тбілісі, Харків, здається, більше схожий на велику комуналку або навіть гуртожиток, по якому все ще бродить цілком помітний дух того, кому, мабуть, неспроста передрікали вічне життя.

Леніна в Харкові, як і у всій Україні, ще зовсім недавно було дуже багато: вулиці і проспекти його імені, площі, сквери, пам'ятники... коли в 2013 році активісти в різних кінцях країни стали самостійно зносити увічненого в камені вождя, це явище навіть отримало свою назву – "Ленінопад". "Головний" Ленін Харкова "полетів" у 2014-му. Самі харків'яни, розповідаючи про цю подію, вживають найрізноманітніші формулювання: "завалили", "поламали", "впустили"…


Зараз місце, де він стояв – на площі Свободи, обгороджене по периметру залізним парканом. Ця площа, одна з найбільших в Європі, ймовірно, найбільш точно демонструє, наскільки глибоко вплетені комуністичні настрої і амбіції в міську естетику Харкова.


"Ленінопад", Харків, 2014 рік / Фото з відкритих джерел

Тут все монументально, монолітно і строго геометрично: поруч з одним з перших радянських хмарочосів в стилі конструктивізму – будинком державної промисловості – співзвучний його масштабу і характеру Університет ім. Каразіна.


Монументальний Харків

Сусідство, до слова, невипадкове, що символізує нетривіальну комбінацію Харкова, як міста індустріального і, в той же час, студентського.


Філософ Олександр Філоненко

Власне, обличчя Харкова цим і визначається. Взагалі з декомунізацією тут складно, тому що це місто, яке було символом комунізму.

Воно будувалось як візитна картка Радянського Союзу. Площа Свободи свого часу з'явилася спеціально для того, щоб створити новий образ комуністичної, радянської України. Тут проводилися всі комуністичні експерименти. Харків – це таке місто, в якому недостатньо прибрати пам'ятники. Самі простори створені в певний час, в певну епоху, їх не можна знищити, їх потрібно наситити чимось іншим", – говорить Філоненко.

Залишки радянських часів у Харкові

Кернесанс

Процес декомунізації вийшов на новий етап: почалося офіційне перейменування вулиць, скверів, площ і знесення пам'ятників, що залишилися. Всього, за інформацією Інституту національної пам'яті, до 2016 року було знесено близько 2 500 пам'ятників радянським діячам. Більше половини з них (1 320) – тому, хто вже майже 100 років лежить в мавзолеї на Червоній площі в Москві.


Художник Данило Ревковський

Харківська влада у всьому цьому процесі поводилася досить непослідовно, – розповідає художник сучасного мистецтва Данило Ревковський:

У мера Харкова є така золота фраза: "За пам'ятник Леніна я вам ноги повідриваю". А потім, він такий цікавий хамелеон, – коли йому там, зверху, сказали, що потрібно по-іншому говорити, він відразу перестроївся.

Ноги мер Харкова Геннадій Кернес нікому не відірвав, але і перестроївся теж вельми неоднозначно: на тій же будівлі мерії все ще залишаються десятки емблем з серпом і молотом, які навіть підсвічуються в нічний час. А цього літа міська влада вирішила повернути проспекту Петра Григоренка, який до 2016 року був проспектом ім. маршала Жукова, його колишню назву. До речі, рішення міськради було оскаржене і навіть анульоване судом, правда, влада пообіцяла продовжити боротьбу за повернення "доброго імені" проспекту у вищих інстанціях.

Мер Кернес, в червні заявивши, що виступає в якості "арбітра" у вирішенні цієї ситуації, підкреслено самоусунувся. За його словами, питання про перейменування буде вирішено депутатами Харківської міської ради. Депутатами, "яким харків'яни делегували право від їх імені приймати ті чи інші рішення".

"Пора вже повертатися з Майданів до здорового глузду та правового поля і не сварити людей між собою", – додав Кернес.

Олександр Філоненко вважає, що все тут досить просто: влада намагається грати на почуттях людей. Гра не нова і традиційно ставить за мету лише одне – перемагає той, у кого більше голосів на виборах.

"Одна і та ж людина – мер нашого міста, гаряче виступає проти всіх практик декомунізації, який обіцяв, наприклад, відновити Леніна, інші радянські пам'ятники, коли він буде мером, саме він виявився головним руйнівником радянської символіки.

У нього були свої містобудівні мрії і фантазії, які тепер в народі називаються "кернесанс". В загальному, це така негативна сторона, або тіньова сторона цих практик, тому що одні і ті ж люди з одного боку борються за збереження, і ті ж самі люди знищують радянські монументи і місця пам'яті",
– підкреслює Олександр Філоненко

Схожа ситуація – і за межами Харкова. У 60 кілометрах від міста є населений пункт під назвою Богодухів. Традиційний, встановлений ще в радянські часи вказівник, що зустрічає на в'їзді в містечко, пофарбований в синьо-жовтий: тут була декомунізація.

Сергій – член місцевої організації "Спільна справа Слобожанщина", яка бере активну участь у процесі "прощання з минулим". Він каже, що місцева влада всіляко відтягувала прийняття рішень, продиктованих законом 2015 року, але в кінцевому рахунку їм "допомогли" активісти, які приїхали з Харкова: самі скинули пам'ятник Леніну. Щоправда, вождь так і залишився у Богодухові – "переїхав" з центральної площі на подвір'я місцевої комунальної служби.


Активіст Сергій Дубинка

"Не провести відповідні зміни вони все-таки не могли, хоч і відкладали під різними приводами. Якщо я не помиляюся, всього було перейменовано 33 вулиці. Вулицю Леніна назвали Центральною, площу Леніна – площею Соборності. Загалом, постаралися особливо не мудрувати. Весь цей процес по ідеї був прописаний в законі: люди повинні були зібратися, щось запропонувати, провести слухання і потім вирішити. Мала бути якась дискусія, але як такої дискусії практично не було: або були категорично проти, або було пофіг", – каже активіст Сергій Дубинка.

Данило Ревковський, який також відзначає деяку байдужість громадян у процесах, що стосуються вигляду міста, вважає, що це теж свого роду радянська звичка:

"Мені здається, це якраз пережиток радянського минулого, в якому за місто і якісь речі в місті відповідали безпосередньо чиновники. Я думаю, що повинна змінитися ще пара поколінь, щоб люди зрозуміли, що цей простір належить їм, що це не просто територія, на якій вони живуть і нічого не можуть з цим зробити. Тут проблема того покоління, того розуміння людей, які не усвідомлюють, що є відповідальність за простори", – вважає художник Данило Ревковський

Куди йдуть пам'ятники?

У кожного демонтованого, знесеного і "заваленого" пам'ятника своя доля.

Їх розбирали на сувеніри, стирали в пилюку, відправляли на склади і продавали. Але в Харкові досі є загальнодоступне місце, де можна побачити десятки Ленінів різних розмірів і віку, Маркса і навіть скромного маленького Сталіна, яких, до слова, в Харкові виявилося напрочуд мало. Це музей під відкритим небом при склорізній майстерні. Володіє "експозицією" людина з прізвищем, яке нічого говорить – Володимир Лінивий. Йому не дуже подобається слово "колекціонер": "я просто Плюшкін", – говорить він.

Складається враження, що він збирав дійсно все, що виявлялося в його власності в кількості більше двох штук: раритетні калькулятори, прапори, марки, книги, 22 тисячі сірникових коробок…

Втім, відомий він все ж головним чином саме своєю колекцією пам'ятників. Перший Ленін потрапив до нього ще в 90-х.


Володимир Лінивий, просто "плюшкін"

"Це було 21 рік тому, коли я тут майстерню будував, оформляв електрику. Там на смітнику валявся він. Ну я ж не підійду, не заберу просто так, якось незручно. Двоповерхова будівля, я піднімаюся до директора, кажу: "Можна я Леніна заберу?". А він такий: "Ні, як можна? Як він взагалі там з'явився?". Це було більше 20 років тому, ще якось мабуть [не прийнято] було... я в ЖЕКу 21 рік пропрацював, розумів все – тому підійшов до хлопців з "аварійки", які внизу стояли. Кажу: ось адреса, завезіть його, а вранці я приїду на роботу – розрахуюся, коли він буде там. І все", – згадує Володимир.


Аматорський музей Леніна в Харкові

Музей Лінивого знаходиться практично в центрі міста. Його існування ні для кого не секрет. Проте, праворадикальні хлопці ніколи не навідувалися туди з метою знищити ще одну "партію" радянських діячів.

І це, як вважає Андрій Рачинський – художник, який вивчає радянську епоху, свідчить про одне: "Коли це називається музеєм і знаходиться за одним парканом – це вже зовсім інша історія".

І ще трохи про декомунізацію


Пам'ятник монументальної пропаганди, який ставили в дитячих радянських садках – маленький Володя Ульнов (Ленін)

Якщо все-таки залишити символіку і інші видимі і відчутні аспекти декомунізації, залишається інший, як вважає Олександр Філоненко, набагато важливіший аспект.

Україна, як і Грузія, – країна, де одним законом скасували і радянську, і нацистську символіку. Те, що це один закон і один простір, здається філософу надзвичайно важливим навіть на символічному рівні.

Адже у цих двох режимів, які свого часу протистояли один одному, є спільна риса: їх нелюдяність. Тому нинішній процес – це не тільки розставання з минулим, а й переоцінка цінностей.

"У мене є таке улюблене міркування про те, що Європа і Україна, як і інші пострадянські країни, пройшли дуже різний шлях, але в кінці прийшли в одну точку, проблемну точку. Якщо запитати сучасного європейця, що таке Європа, він скаже, що Європа формувалася через два великих розставання. Перший раз ми розсталися в 1945 році з нацизмом, а потім розсталися з комунізмом при падінні Берлінської стіни, – говорить філософ Філоненко.

У нас приблизно таку ж розповідають історію. Втім, коли ми сьогодні говоримо, що ми розсталися з комунізмом, потрібно розуміти, що це розставання не може бути легким, тому що потрібно не просто прибрати символіку, відмовитися від якихось історичних побудов, важливо зрозуміти, де зароджується людяність, всупереч розлюдненню,
– зазначає він.

Розставання з минулим може і болючий, але часто неминучий процес. Залишаючи Харків і сідаючи в таксі, проблем з визначенням точного місця призначення не виникло. Таксист може і не знає, що в 1933 році Харківський аеропорт був названий ім'ям партійного функціонера Павла Постишева. Людина, яку вважають одним з "авторів Голодомору", в роки сталінських репресій була звинувачена в троцькізмі і розстріляна, а в період правління Хрущова повністю реабілітована. Чергова переоцінка діяльності Постишева відбулася вже в незалежній Україні. Мертвих не судять – кримінальну справу через смерть обвинуваченого було закрито. Але пам'ятник у центрі Харкова все ж знесли.

Автор: Анастасія Словінська
Джерело: Сова

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Передавал врагу координаты ВСУ: суд наказал военного-предателя
Новости Украины
2025-04-05T09:18:45Z
Замучили известного композитора и поэта
Gazeta UA
2025-04-01T02:39:18Z
Оккупанты шокированы: командование РФ запретило эвакуацию раненых
Comments UA
2025-04-02T20:45:01Z
Трогать нельзя! В Запорожье заметили редкого жука, но он очень ядовитый
Telegraf
2025-04-04T15:13:16Z
Жизнь возвращается, несмотря на обстрелы: как выглядит весной Северная Салтовка в Харькове
Telegraf
2025-04-05T12:57:34Z
Україна наростила експорт живої ВРХ
AgroNews
2025-04-05T12:13:28Z
В Чернобыльском заповеднике появился «незваный гость», вытесняющий местные виды
Комсомольская правда
2025-04-02T05:01:30Z
ВС РФ расширяют плацдарм в Лимане: в ISW выяснили, что задумали россияне
Фокус
2025-04-02T07:36:58Z
Украинские военные уничтожают элитные подразделения рф в Часовом Яру. ВИДЕО
Новости Украины
2025-04-02T06:39:47Z
Россияне бешенеют от злости: Пугачева вернулась с новыми с песнями о войне
Comments UA
2025-03-31T20:48:28Z
Украинскую модель нашли искалеченной в Дубае: появились новые подробности о ее состоянии
Comments UA
2025-03-31T20:42:25Z
"Время больше не работало", - женщина, которая была мертвой 24 минуты, рассказала об ощущениях
Новости Украины
2025-03-31T21:03:37Z
Самый массовый призыв срочников от диктатора Путина: реакция Украины
Comments UA
2025-04-01T14:54:54Z
Женщина купила дом, а через шесть месяцев к ней на порог пришли неожиданные гости
Фокус
2025-04-05T13:00:36Z
Истерика украинцев из-за приближения морозов разозлила блогера
Апостроф
2025-04-05T12:42:48Z
Бои в Курской области: генерал ВСУ рассказал о тактике и угрозах со стороны РФ
TSN
2025-04-01T10:13:34Z
Церковный праздник 1 апреля: что нельзя делать, чтобы не получить проблемы
Telegraf
2025-03-31T21:21:45Z
Мобилизация в Украине с 1 апреля: кто может остаться без брони
Факти ICTV
2025-04-01T17:03:20Z
Что вновь пошло не так: в чем США обвинили Зеленского
Comments UA
2025-04-05T11:54:37Z
Может остановить Россию за 24 часа: Жданов удивил, как можно закончить войну в Украине
TSN
2025-04-01T16:13:50Z
"Мы ее ждали": российские спецслужбы сделали заявление о Пугачевой
GlavRed
2025-04-01T15:00:54Z
Проверки на детекторе лжи: Зеленский потребовал найти "слившего" детали сделки по недрам, — FT
Фокус
2025-04-05T10:57:17Z
Сколько денег потеряли самые богатые люди мира всего за 1 день пошлин Трампа
Comments UA
2025-04-05T13:00:38Z
Украинцы в США ошибочно получили сообщение с приказом покинуть страну
Корреспондент
2025-04-05T12:57:23Z
Россияне нанесли ракетный удар по Кривому Рогу
Комсомольская правда
2025-04-05T00:00:15Z
Зеленский назвал условия, при которых мир наступит в 2025 году
Gazeta UA
2025-04-02T06:06:13Z
Трамп связал свою каденцию не с Израилем или Китаем, а именно с Украиной: мнение эксперта
Политека
2025-04-02T20:19:19Z
Бывший участник команды Данилко назвал сумму, которую ему платил артист/Финалист "Х-фактора" работал у артиста на бэк-вокале
Апостроф
2025-04-03T15:33:34Z
Жила в России 20 лет, но приезжала в Украину к дочери: как выглядит мама Поляковой и что о ней известно
Telegraf
2025-04-01T17:03:53Z
Спикер ВМС ВСУ увидел "карательную дискотеку"/ Сеть взорвалась комментариями от современного российского эстрадного "творчества"
Апостроф
2025-04-01T16:39:08Z
Актер Ярошенко прокомментировал, почему не вернулся в Украину после выезда за границу с разрешения Минкульта
Комсомольская правда
2025-04-04T16:36:52Z
Звезда боевиков Жан-Клод Ван Дамм оказался в центре скандала: актера обвиняют в торговле людьми в Румынии
Знай
2025-04-05T12:51:22Z
София Ротару отреагировала на обстрел Кривого Рога
Фокус
2025-04-05T12:36:17Z
Дважды победил в "Голосі", женился на старшей девушке из соседнего села: интересные факты из жизни Романа Сасанчина/После участия в шоу парень стал народным любимцем
Апостроф
2025-04-01T14:39:18Z
Популярный американский актер потерял штаны во время шоу
GlavRed
2025-04-01T20:30:58Z
Процедура под наркозом: Гвоздева объяснила, что делала в больнице
Факти ICTV
2025-04-01T10:13:15Z
Боксер по провищу "Успех" умер во время боя
Telegraf
2025-04-01T09:54:16Z
В УЕФА почтили память российского футболиста, который добровольно пошел убивать украинцев
Telegraf
2025-04-03T15:12:02Z
Бывший футболист "Динамо" неожиданно поддержал Россию
ZN UA
2025-03-31T22:57:52Z
"Динамо" обыграло "Рух" в Кубке Украины благодаря соло голу Пихаленка
Telegraf
2025-04-02T16:57:27Z
Чемпион мира из команды украинца Довбика объявил о завершении карьеры
ZN UA
2025-04-05T12:21:54Z
Власти накажут украинского спортсмена, "отправившего" женщин в окопы
Telegraf
2025-04-05T11:45:47Z
Кубок Украины: где и когда смотреть четвертьфиналы "Динамо" и "Шахтера"
Telegraf
2025-04-01T14:21:18Z
Озвучена реакция УАФ на информацию о натурализации легионера Шахтера
Корреспондент
2025-04-01T11:24:20Z
Миколенко пропустит матч против Арсенала
Корреспондент
2025-04-05T11:18:42Z
Этот дешевый раствор отбелит ваш тюль: от жира и пыли не останется ни следа
Telegraf
2025-04-03T19:06:34Z
Чем помыть краны, чтобы сверкали, как новые: эффективные методы, о которых мало кто знает
TSN
2025-04-01T12:13:34Z
Избегайте тем о политике и религии: аргентинка раскрыла особый секрет долголетия
Gazeta UA
2025-04-01T12:03:30Z
Как выбрать хороший растворимый кофе: украинцам дали лайфхаки
Апостроф
2025-04-01T18:27:38Z
Космические пасхальные яйца: как покрасить яйца на Пасху и удивить всех
Comments UA
2025-04-05T13:00:14Z
Как правильно называть тещу, зятя и других родственников: запомните интересные варианты
Gazeta UA
2025-04-05T12:54:58Z
Как ухаживать за седыми волосами: прически для женщин старше 40 лет
GlavRed
2025-04-01T16:30:42Z
Последний шанс спасти свою сладкую жизнь: рецепт тех самых легендарных пряников с глазурью
Знай
2025-04-01T06:51:33Z
Пицца "минутка", для которой не нужно раскатывать тесто: ленивый рецепт
Telegraf
2025-04-05T10:15:26Z
Пенсионеры могут не дождаться пересчета: как заставить ПФУ вовремя заплатить деньги
Знай
2025-04-01T14:30:57Z
Когда появятся гривны с новыми портреты на банкнотах: в НБУ сделали заявление
Comments UA
2025-04-02T10:27:20Z
ПриватБанк объявил новую волну выплаты госпомощи в 1,5 тыс. грн: какие условия
Апостроф
2025-04-01T14:45:39Z
Польша хочет получить свой порт в Одессе для экспорта зерна в Африку
Хвиля
2025-04-04T19:54:03Z
Китай заморозил сделку по продаже активов TikTok из-за пошлин Трампа - СМИ
Корреспондент
2025-04-05T12:45:16Z
В апреле часть пенсионеров получит дополнительные выплаты: кто и сколько может рассчитывать
Новости Украины
2025-04-05T10:33:05Z
Маск потерял миллиарды долларов из-за пошлин Трампа
Апостроф
2025-04-04T10:30:26Z
В Госспецсвязи сделали заявление по поводу кибератаки на УЗ
Корреспондент
2025-04-01T14:30:33Z
«Лекарства подешевеют на 5-52%»: журналистка рассказала, что еще изменится в апреле
Знай
2025-04-02T06:21:36Z
В Днепре во время теракта погиб товарищ Филатова
Comments UA
2025-04-04T11:15:56Z
В Киеве нетрезвый мужчина стрелял в больнице
Gazeta UA
2025-03-31T19:57:45Z
Враг нанес массированный удар дронами по Харькову: последствия
Хвиля
2025-04-02T06:42:03Z
Авиаудар по общине в Запорожье: количество пострадавших возросло. ФОТО
Новости Украины
2025-04-01T02:45:10Z
На Львовщине грузовик раздавил бус, есть жертвы
Корреспондент
2025-04-05T12:45:26Z
По меньшей мере 20 взрывов: дроны СБУ атаковали российского производителя взрывчатки
Фокус
2025-04-05T12:36:13Z
Полицейская операция в Валенсии: конфисковали тонну кокаина
Европейская правда
2025-04-05T12:33:22Z
Количество раненых в Кривом Роге превысило 70 человек, в больницах - шестеро детей
Комсомольская правда
2025-04-05T11:09:46Z
Социальные сети: Завод оптоволокна в РФ атаковали во второй раз
Корреспондент
2025-04-05T11:03:51Z
Осторожно, апрель 2025: опасные дни, которые могут перевернуть вашу жизнь
Знай
2025-03-31T19:30:00Z
"Женщину трогают за грудь, мужчину хватают за пах": Metal Gear Solid Delta: Snake Eater получила взрослый возрастной рейтинг
GameMag
2025-03-31T19:46:10Z
Научный прорыв позволит долететь до Альфа Центавра: что сконструировали ученые
Фокус
2025-04-01T11:10:57Z
Nintendo раскрыла размеры Mario Kart World, Donkey Kong Bananza и других игр «первой волны» для Switch 2
GameMag
2025-04-05T12:43:52Z
Ретроградная Венера до 15 апреля 2025: что нельзя делать
Фокус
2025-04-05T12:42:12Z
Новое предупреждение спасет от "дорогостоящего" кошмара — оно есть на миллионах телефонов
Фокус
2025-04-05T12:00:42Z
Новый российский вирус TsarBot ворует деньги через Android: маскируется под обычные приложения
Знай
2025-04-05T11:51:37Z
Украину накрыла мощная магнитная буря
Новости Украины
2025-04-05T09:33:03Z
Литосферная плита под США постепенно "тает" и стекает в магму, - ученые
UAToday
2025-04-05T09:30:02Z
Sony без лишнего шума отправляет PlayStation 4 на покой
GameMag
2025-04-02T08:27:40Z
Nissan прекращает прием заказов на мексиканские Infiniti в США из-за пошлин
Корреспондент
2025-04-04T17:24:15Z
У монстра теперь два "сердца": легендарную Honda превратили в мощный спорткар
Знай
2025-04-04T12:51:49Z
Продажи автомобилей Tesla в мире резко упали из-за одиозной политики Илона Маска
Известия Киев
2025-04-04T10:30:07Z
Формула-1: где смотреть трансляции гонок в Украине сезона-2025
Факти ICTV
2025-04-04T09:55:54Z
Семейный люкс: тест-драйв нового кроссовера Volvo XC90
Фокус
2025-04-04T09:00:41Z
Hyundai презентовала туалет на колесах: главное - успеть добежать, а еще можно смотреть в окошко
Знай
2025-04-04T02:51:05Z
Составили рейтинг самых ненадежных авто
Gazeta UA
2025-04-04T01:48:06Z
Škoda представила новый электрический внедорожник
Корреспондент
2025-04-03T19:12:44Z
Можно ли похудеть без тренировок - объяснение звездного тренера
Gazeta UA
2025-04-05T12:30:23Z
Почему надо пить воду при высокой температуре
UAToday
2025-04-05T12:03:42Z
Что будет, если есть по 100 грамм кабачковой икры регулярно: польза продукта и кому запрещено употреблять
Знай
2025-04-05T10:51:39Z
В Украине начал существенно снижаться уровень заболеваемости гриппом и простудой
Известия Киев
2025-04-05T09:31:38Z
Как похудеть без ежедневного подсчета калорий: исследователи нашли эффективный метод
UAToday
2025-04-05T09:00:05Z
Почта вместо аптеки? Минздрав обещает доступ к лекарствам, но насчет логистики компании сомневаются
Фокус
2025-04-05T06:30:05Z
Что произойдет с вашим телом, если пить сок на ночь
Comments UA
2025-04-05T05:30:09Z
"Доставка в ТЦК еще быстрее...": эксперт ответил, что грозит школам, больницам и медцентрам в Украине
Знай
2025-04-05T02:30:19Z
Почему надо пить воду при высокой температуре
Gazeta UA
2025-04-05T02:18:32Z