MY.UAНовини
Велике розставання України: хто "завалив" Леніна
Велике розставання України: хто "завалив" Леніна

Велике розставання України: хто "завалив" Леніна

"Ленінопад" в Україні до певного моменту відбувався стихійно, та в 2015 році прийняли закон, який забороняє радянську символіку. Але труднощі Харківської декомунізації дають про себе знати відразу на виході з аеропорту.

Я: Проспект Науки 21, будь ласка.

Таксист: Проспект Леніна?

Після тісного, затишного як кімната в Італійському дворику Тбілісі, Харків, здається, більше схожий на велику комуналку або навіть гуртожиток, по якому все ще бродить цілком помітний дух того, кому, мабуть, неспроста передрікали вічне життя.

Леніна в Харкові, як і у всій Україні, ще зовсім недавно було дуже багато: вулиці і проспекти його імені, площі, сквери, пам'ятники... коли в 2013 році активісти в різних кінцях країни стали самостійно зносити увічненого в камені вождя, це явище навіть отримало свою назву – "Ленінопад". "Головний" Ленін Харкова "полетів" у 2014-му. Самі харків'яни, розповідаючи про цю подію, вживають найрізноманітніші формулювання: "завалили", "поламали", "впустили"…


Зараз місце, де він стояв – на площі Свободи, обгороджене по периметру залізним парканом. Ця площа, одна з найбільших в Європі, ймовірно, найбільш точно демонструє, наскільки глибоко вплетені комуністичні настрої і амбіції в міську естетику Харкова.


"Ленінопад", Харків, 2014 рік / Фото з відкритих джерел

Тут все монументально, монолітно і строго геометрично: поруч з одним з перших радянських хмарочосів в стилі конструктивізму – будинком державної промисловості – співзвучний його масштабу і характеру Університет ім. Каразіна.


Монументальний Харків

Сусідство, до слова, невипадкове, що символізує нетривіальну комбінацію Харкова, як міста індустріального і, в той же час, студентського.


Філософ Олександр Філоненко

Власне, обличчя Харкова цим і визначається. Взагалі з декомунізацією тут складно, тому що це місто, яке було символом комунізму.

Воно будувалось як візитна картка Радянського Союзу. Площа Свободи свого часу з'явилася спеціально для того, щоб створити новий образ комуністичної, радянської України. Тут проводилися всі комуністичні експерименти. Харків – це таке місто, в якому недостатньо прибрати пам'ятники. Самі простори створені в певний час, в певну епоху, їх не можна знищити, їх потрібно наситити чимось іншим", – говорить Філоненко.

Залишки радянських часів у Харкові

Кернесанс

Процес декомунізації вийшов на новий етап: почалося офіційне перейменування вулиць, скверів, площ і знесення пам'ятників, що залишилися. Всього, за інформацією Інституту національної пам'яті, до 2016 року було знесено близько 2 500 пам'ятників радянським діячам. Більше половини з них (1 320) – тому, хто вже майже 100 років лежить в мавзолеї на Червоній площі в Москві.


Художник Данило Ревковський

Харківська влада у всьому цьому процесі поводилася досить непослідовно, – розповідає художник сучасного мистецтва Данило Ревковський:

У мера Харкова є така золота фраза: "За пам'ятник Леніна я вам ноги повідриваю". А потім, він такий цікавий хамелеон, – коли йому там, зверху, сказали, що потрібно по-іншому говорити, він відразу перестроївся.

Ноги мер Харкова Геннадій Кернес нікому не відірвав, але і перестроївся теж вельми неоднозначно: на тій же будівлі мерії все ще залишаються десятки емблем з серпом і молотом, які навіть підсвічуються в нічний час. А цього літа міська влада вирішила повернути проспекту Петра Григоренка, який до 2016 року був проспектом ім. маршала Жукова, його колишню назву. До речі, рішення міськради було оскаржене і навіть анульоване судом, правда, влада пообіцяла продовжити боротьбу за повернення "доброго імені" проспекту у вищих інстанціях.

Мер Кернес, в червні заявивши, що виступає в якості "арбітра" у вирішенні цієї ситуації, підкреслено самоусунувся. За його словами, питання про перейменування буде вирішено депутатами Харківської міської ради. Депутатами, "яким харків'яни делегували право від їх імені приймати ті чи інші рішення".

"Пора вже повертатися з Майданів до здорового глузду та правового поля і не сварити людей між собою", – додав Кернес.

Олександр Філоненко вважає, що все тут досить просто: влада намагається грати на почуттях людей. Гра не нова і традиційно ставить за мету лише одне – перемагає той, у кого більше голосів на виборах.

"Одна і та ж людина – мер нашого міста, гаряче виступає проти всіх практик декомунізації, який обіцяв, наприклад, відновити Леніна, інші радянські пам'ятники, коли він буде мером, саме він виявився головним руйнівником радянської символіки.

У нього були свої містобудівні мрії і фантазії, які тепер в народі називаються "кернесанс". В загальному, це така негативна сторона, або тіньова сторона цих практик, тому що одні і ті ж люди з одного боку борються за збереження, і ті ж самі люди знищують радянські монументи і місця пам'яті",
– підкреслює Олександр Філоненко

Схожа ситуація – і за межами Харкова. У 60 кілометрах від міста є населений пункт під назвою Богодухів. Традиційний, встановлений ще в радянські часи вказівник, що зустрічає на в'їзді в містечко, пофарбований в синьо-жовтий: тут була декомунізація.

Сергій – член місцевої організації "Спільна справа Слобожанщина", яка бере активну участь у процесі "прощання з минулим". Він каже, що місцева влада всіляко відтягувала прийняття рішень, продиктованих законом 2015 року, але в кінцевому рахунку їм "допомогли" активісти, які приїхали з Харкова: самі скинули пам'ятник Леніну. Щоправда, вождь так і залишився у Богодухові – "переїхав" з центральної площі на подвір'я місцевої комунальної служби.


Активіст Сергій Дубинка

"Не провести відповідні зміни вони все-таки не могли, хоч і відкладали під різними приводами. Якщо я не помиляюся, всього було перейменовано 33 вулиці. Вулицю Леніна назвали Центральною, площу Леніна – площею Соборності. Загалом, постаралися особливо не мудрувати. Весь цей процес по ідеї був прописаний в законі: люди повинні були зібратися, щось запропонувати, провести слухання і потім вирішити. Мала бути якась дискусія, але як такої дискусії практично не було: або були категорично проти, або було пофіг", – каже активіст Сергій Дубинка.

Данило Ревковський, який також відзначає деяку байдужість громадян у процесах, що стосуються вигляду міста, вважає, що це теж свого роду радянська звичка:

"Мені здається, це якраз пережиток радянського минулого, в якому за місто і якісь речі в місті відповідали безпосередньо чиновники. Я думаю, що повинна змінитися ще пара поколінь, щоб люди зрозуміли, що цей простір належить їм, що це не просто територія, на якій вони живуть і нічого не можуть з цим зробити. Тут проблема того покоління, того розуміння людей, які не усвідомлюють, що є відповідальність за простори", – вважає художник Данило Ревковський

Куди йдуть пам'ятники?

У кожного демонтованого, знесеного і "заваленого" пам'ятника своя доля.

Їх розбирали на сувеніри, стирали в пилюку, відправляли на склади і продавали. Але в Харкові досі є загальнодоступне місце, де можна побачити десятки Ленінів різних розмірів і віку, Маркса і навіть скромного маленького Сталіна, яких, до слова, в Харкові виявилося напрочуд мало. Це музей під відкритим небом при склорізній майстерні. Володіє "експозицією" людина з прізвищем, яке нічого говорить – Володимир Лінивий. Йому не дуже подобається слово "колекціонер": "я просто Плюшкін", – говорить він.

Складається враження, що він збирав дійсно все, що виявлялося в його власності в кількості більше двох штук: раритетні калькулятори, прапори, марки, книги, 22 тисячі сірникових коробок…

Втім, відомий він все ж головним чином саме своєю колекцією пам'ятників. Перший Ленін потрапив до нього ще в 90-х.


Володимир Лінивий, просто "плюшкін"

"Це було 21 рік тому, коли я тут майстерню будував, оформляв електрику. Там на смітнику валявся він. Ну я ж не підійду, не заберу просто так, якось незручно. Двоповерхова будівля, я піднімаюся до директора, кажу: "Можна я Леніна заберу?". А він такий: "Ні, як можна? Як він взагалі там з'явився?". Це було більше 20 років тому, ще якось мабуть [не прийнято] було... я в ЖЕКу 21 рік пропрацював, розумів все – тому підійшов до хлопців з "аварійки", які внизу стояли. Кажу: ось адреса, завезіть його, а вранці я приїду на роботу – розрахуюся, коли він буде там. І все", – згадує Володимир.


Аматорський музей Леніна в Харкові

Музей Лінивого знаходиться практично в центрі міста. Його існування ні для кого не секрет. Проте, праворадикальні хлопці ніколи не навідувалися туди з метою знищити ще одну "партію" радянських діячів.

І це, як вважає Андрій Рачинський – художник, який вивчає радянську епоху, свідчить про одне: "Коли це називається музеєм і знаходиться за одним парканом – це вже зовсім інша історія".

І ще трохи про декомунізацію


Пам'ятник монументальної пропаганди, який ставили в дитячих радянських садках – маленький Володя Ульнов (Ленін)

Якщо все-таки залишити символіку і інші видимі і відчутні аспекти декомунізації, залишається інший, як вважає Олександр Філоненко, набагато важливіший аспект.

Україна, як і Грузія, – країна, де одним законом скасували і радянську, і нацистську символіку. Те, що це один закон і один простір, здається філософу надзвичайно важливим навіть на символічному рівні.

Адже у цих двох режимів, які свого часу протистояли один одному, є спільна риса: їх нелюдяність. Тому нинішній процес – це не тільки розставання з минулим, а й переоцінка цінностей.

"У мене є таке улюблене міркування про те, що Європа і Україна, як і інші пострадянські країни, пройшли дуже різний шлях, але в кінці прийшли в одну точку, проблемну точку. Якщо запитати сучасного європейця, що таке Європа, він скаже, що Європа формувалася через два великих розставання. Перший раз ми розсталися в 1945 році з нацизмом, а потім розсталися з комунізмом при падінні Берлінської стіни, – говорить філософ Філоненко.

У нас приблизно таку ж розповідають історію. Втім, коли ми сьогодні говоримо, що ми розсталися з комунізмом, потрібно розуміти, що це розставання не може бути легким, тому що потрібно не просто прибрати символіку, відмовитися від якихось історичних побудов, важливо зрозуміти, де зароджується людяність, всупереч розлюдненню,
– зазначає він.

Розставання з минулим може і болючий, але часто неминучий процес. Залишаючи Харків і сідаючи в таксі, проблем з визначенням точного місця призначення не виникло. Таксист може і не знає, що в 1933 році Харківський аеропорт був названий ім'ям партійного функціонера Павла Постишева. Людина, яку вважають одним з "авторів Голодомору", в роки сталінських репресій була звинувачена в троцькізмі і розстріляна, а в період правління Хрущова повністю реабілітована. Чергова переоцінка діяльності Постишева відбулася вже в незалежній Україні. Мертвих не судять – кримінальну справу через смерть обвинуваченого було закрито. Але пам'ятник у центрі Харкова все ж знесли.

Автор: Анастасія Словінська
Джерело: Сова

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Самогонний апарат з NVIDIA RTX 4090 FE? Billet Labs представила компактний ПК The Boiler
ITC
2025-02-07T20:40:03Z
Apple "завалить" новинками: окрім бюджетного iPhone на підході нові MacBook і iPad
InternetUA
2025-02-07T20:13:11Z
Поплавський у четвірці найвпливовіших блогерів України: 10 мільйонів підписників
Политека
2025-02-07T19:33:08Z
ТОП-9 найкращих Android-смартфонів на лютий 2025 року
InternetUA
2025-02-07T19:31:06Z
Apple презентує смартфон iPhone SE вже наступного тижня, — Bloomberg
Фокус
2025-02-07T19:27:18Z
Салат, який затьмарить усі страви: неймовірно простий рецепт за 10 хвилин
GlavRed
2025-02-07T19:27:04Z
Скільки робочих місць може зникнути через розвиток ШІ: нове дослідження
InternetUA
2025-02-07T18:28:57Z
В Іспанії у затопленій печері знайшли 1900-річне давньоримське святилище
УкраинФорм
2025-02-07T18:27:46Z
Texty.org запускають власний ютуб-канал
Детектор М
2025-02-07T18:16:43Z
Коли додавати кондиціонер до прання: речі будуть свіжими та запашними
24tv
2025-02-07T20:51:48Z
Він може замінити вечерю: простий салат з буряка, який позмагається з вінегретом
24tv
2025-02-07T20:51:14Z
5 помилок, які ви допускаєте під час очищення нержавіючої сталі
24tv
2025-02-07T20:00:20Z
3 надійні способи почистити чайник від накипу: зійде на очах
24tv
2025-02-07T19:51:37Z
Гори, море чи пустеля: де ваш ідеальний відпочинок за знаком зодіаку
24tv
2025-02-07T19:12:56Z
Як прати в'язаний одяг, щоб він не втратив форму
24tv
2025-02-07T19:06:43Z
Швидко та без розводів: як прибрати вапняний наліт зі стінок душової кабіни
GlavRed
2025-02-07T18:27:39Z
Не викидайте старі кришки від банок: оригінальний спосіб з використання
24tv
2025-02-07T18:15:39Z
Відкриття, яке стане у пригоді на все життя: навіщо чистити квасолю і як це робити
24tv
2025-02-07T18:09:17Z
Жінка втратила гроші через інтернет: купувала зерно в шахраїв
InternetUA
2025-02-07T21:12:48Z
Погрожував зброєю, вимагаючи майно: на Київщині оголосили підозру окупанту
Политека
2025-02-07T21:01:18Z
У Бєлгороді військові на BMW врізалися в машину швидкої допомоги: є жертви
24tv
2025-02-07T20:51:26Z
У Бразилії літак врізався в громадський транспорт: є загиблі
ГЛАВКОМ NET
2025-02-07T20:48:56Z
Смерть чоловіка в ТЦК у Чернівцях: що кажуть в Офісі омбудсмена
TSN
2025-02-07T20:27:58Z
Гучний скандал у Києві: що відомо про злочинну групу і як на місці туалету "виростала" багатоповерхівка
TSN
2025-02-07T20:18:46Z
У ТЦК на Буковині помер чоловік: реакція Лубінця
ГЛАВКОМ NET
2025-02-07T20:03:40Z
Хотіла отримати гроші, але навпаки втратила їх: шахраї обдурили киянку "виплатами для ВПО"
Политека
2025-02-07T20:03:14Z
Удар РФ по Полтаві: у лікарнях залишаються дев'ятеро людей, серед них дитина
УкраинФорм
2025-02-07T19:34:13Z
Арройо: Привіт, родино Шахтаря
Football.ua
2025-02-07T21:01:32Z
Повернення на ринг? Кличко хотів би стати найстаршим чемпіоном світу у суперважкій вазі
Gazeta UA
2025-02-07T21:00:50Z
Все через Реброва: Андрій Шевченко пояснив дивний вибір стадіону для матчу Україна – Бельгія
24tv
2025-02-07T20:45:14Z
Від Луїса Енріке до Нуну Мендеша: ПСЖ оголосив про масове продовження контрактів
Football.ua
2025-02-07T20:37:02Z
"Я не знав цього хлопця": промоутер Усика розкрив правду про спаринги з Баколе
24tv
2025-02-07T20:33:16Z
Челсі зробив зміни у заявці на Лігу конференцій: чи залишився у списку Мудрик
24tv
2025-02-07T20:13:19Z
Саудівська Аравія чекає: зірковий нападник Реала Вінісіус шокував фанатів Мадрида своїм рішенням
24tv
2025-02-07T20:03:04Z
Стало відомо, під яким номером Арройо виступатиме за Шахтар
Football.ua
2025-02-07T19:57:59Z
Українець Станкевич вперше за останні три роки став призером Кубка світу з фехтування
24tv
2025-02-07T19:45:53Z
На фронті - 116 зіткнень, ЗСУ знешкодили 250 окупантів на Покровському напрямку
УкраинФорм
2025-02-07T21:03:21Z
З Криму їдуть родини російських військових, – "Атеш"
24tv
2025-02-07T20:15:50Z
Робота транспорту під час повітряних тривог: у КМВА анонсували зміни для киян
Хвиля
2025-02-07T20:12:05Z
Десантник, який повернувся з полону, вперше побачить свою доньку: щемлива історія
ГЛАВКОМ NET
2025-02-07T19:45:33Z
Повітряна тривога у Києві та області: що загрожує столиці
TSN
2025-02-07T19:39:05Z
Львівська ОВА передала ЗСУ бронеавтомобілі «Новатор 2»
AutoCentre
2025-02-07T19:34:28Z
"Тінь самого себе": у мережі показали, як український воїн Кірієнко змінився за час полону
24tv
2025-02-07T19:30:33Z
Лубінець назвав категорії полонених, яких вдалося повернути під час останнього обміну
24tv
2025-02-07T19:12:22Z
Витратять понад 70 млн грн : Донецька ОДА закуповує колючий дріт для Покровська та Краматорська
Фокус
2025-02-07T18:57:32Z
У Нью-Йорку за $11 млн продали трьохсотлітню скрипку Страдіварі
Фокус
2025-02-07T21:06:24Z
Одна з кандидаток на перемогу: що відомо про Машу Кондратенко, яка хоче поїхати на Євробачення
24tv
2025-02-07T21:06:20Z
На Мюнхенській безпековій конференції презентують фільм «Малевич»
Детектор М
2025-02-07T19:31:46Z
Зірка серіалу "Емілі в Парижі" Лілі Коллінз замилувала фото з новонародженою донечкою
24tv
2025-02-07T19:27:55Z
"Пропонували гонорари за підтримку влади": Павло Зібров здивував одкровенням
GlavRed
2025-02-07T19:27:41Z
"Горбата, п'яна, ледь стоїть": у мережі висміяли старечий виступ Волочкової
GlavRed
2025-02-07T19:27:26Z
Нідерланди виплатять Румунії €5,8 мільйона, якщо не знайдуть вкрадені артефакти з музею Дренте - ЗМІ
УкраинФорм
2025-02-07T18:54:51Z
Відродження середньовічного тренду: балдахіни для ліжок знову з'являються в інтер'єрі
24tv
2025-02-07T18:42:09Z
Lady Gaga, Тоня Матвієнко, The Weeknd: що слухали українці в перший тиждень лютого
24tv
2025-02-07T18:33:06Z
Значення дронів має бути таким, щоб унеможливлювати російські штурми – Зеленський
ГЛАВКОМ NET
2025-02-07T21:10:57Z
Це не мобілізація, – Зеленський про нові контракти для молоді віком 18 – 24 років
24tv
2025-02-07T21:09:58Z
Президент на Ставці заслухав доповіді про постачання зброї
УкраинФорм
2025-02-07T20:58:41Z
РФ знову використовує північнокорейських солдатів для штурмів на Курщині – Зеленський
ГЛАВКОМ NET
2025-02-07T20:54:36Z
У Британії проти TikTok подали позов до суду через смерть підлітків
InternetUA
2025-02-07T20:37:18Z
Ольга Фреймут показала свого дядька-військового, який виїхав з Польщі й вступив до лав ЗСУ
24tv
2025-02-07T20:33:44Z
Які документи потрібні для вступу в магістратуру в 2025 році
24tv
2025-02-07T20:30:38Z
Мобілізація після 55 років: чи можуть призвати у 2025 році
Политека
2025-02-07T20:24:25Z
Президент розповів деталі про мобілізаційні спецконтракти для українців до 25 років
ГЛАВКОМ NET
2025-02-07T20:09:12Z
Хірург помилково видалив чоловіку печінку замість селезінки
24tv
2025-02-07T20:09:27Z
Як прибирання може врятувати вам життя
24tv
2025-02-07T19:57:59Z
Кімнатні рослини почнуть рости вдвічі краще: потрібний тільки засіб з аптечки
24tv
2025-02-07T18:33:02Z
Прорив в лікуванні раку: нова вакцина захистила від рецидиву раку усіх
24tv
2025-02-07T17:51:36Z
Як часто можна фарбувати волосся без шкоди - відповідь експерта
GlavRed
2025-02-07T16:27:02Z
Просто і корисно: рецепт риби, запеченої в духовці
Фокус
2025-02-07T16:21:06Z
Яка жирна їжа корисна під час схуднення: відповідь дієтологині
Gazeta UA
2025-02-07T15:51:01Z
В Україні запровадять механізм розбронювання медиків: як це працюватиме
24tv
2025-02-07T15:42:14Z
Знайшли простий спосіб уникнути сивини
24tv
2025-02-07T15:18:28Z
Торгова війна США і Китаю загрожує економіці Європи – ЄЦБ
Хвиля
2025-02-07T21:06:53Z
ПФУ розкрив нюанси індексації пенсій: кому, коли і на скільки підвищать виплати
Хвиля
2025-02-07T20:45:24Z
Україна готова зберігати газ із США у своїх сховищах – Зеленський
Лига
2025-02-07T20:36:33Z
До 40 гривень за кілограм: де в Україні купити гречку за найвигіднішою ціною
Политека
2025-02-07T20:27:51Z
Заморожені активи РФ: Шмигаль провів нараду щодо механізмів конфіскації
УкраинФорм
2025-02-07T20:21:49Z
Компанія «Агро-Ритм» планує представити нові сорти соняшнику та кукурудзи
AgroNews
2025-02-07T20:16:57Z
Непрацюючі кредити в Україні знизились до 30%
360ua.news
2025-02-07T20:12:01Z
Росія хоче розширити можливості з арешту активів західних компаній - Reuters
УкраинФорм
2025-02-07T19:55:16Z
Деяким родинам ВПО держава може покривати до 70% вартості оренди житла - Мінсоцполітики
УкраинФорм
2025-02-07T19:54:18Z
У злодіїв - жодного шансу: механік назвав кнопку, яка врятує авто від крадіжки
GlavRed
2025-02-07T19:27:18Z
В Україні з'явиться найдешевший електрокросовер Kia
ГЛАВКОМ NET
2025-02-07T19:27:03Z
Нова модифікація Leopard 2 матиме іншу гармату і потужніший двигун
InternetUA
2025-02-07T19:01:48Z
Cadillac тестує новий спортивний кросовер Optiq-V
AutoCentre
2025-02-07T17:12:34Z
Продажі електрокарів Tesla обвалюються по всій Європі
Хвиля
2025-02-07T17:00:25Z
Гібридний Opel Grandland проїхав 1115 км на одну баку й заряді — в реальних умовах
ITC
2025-02-07T16:31:45Z
Нову Toyota RAV4 2026 показали до прем'єри
ГЛАВКОМ NET
2025-02-07T16:18:36Z
23-річний Nissan Skyline оцінили у півмільйона доларів
AutoCentre
2025-02-07T16:10:52Z
Їзда на чужих авто в Україні: як уникнути штрафів та оформити користування
ТСН
2025-02-07T15:48:37Z
Трамп припускає зустріч з Зеленським наступного тижня
Лига
2025-02-07T21:12:16Z
До Києва прибув голова Військового комітету НАТО Джузеппе Каво
УкраинФорм
2025-02-07T20:55:51Z
Трамп відповів критикам Маска: Ілон робить чудову роботу
УкраинФорм
2025-02-07T20:54:37Z
Коли та де можуть зустрітися Трамп і Зеленський: ексклюзивні деталі з Вашингтона
24tv
2025-02-07T20:51:19Z
"Знову послухав Україну": що найважливіше у заяві Трампа про готовність зустрічі з Зеленським
24tv
2025-02-07T20:45:57Z
У гучній справі "смотрящого за Києвом" перших фігурантів посадили до СІЗО. Їх імена назвали ЗМІ
Telegraf
2025-02-07T20:42:16Z
Тиск на РФ чи Україну: експерти розповіли, чому в адміністрації Трампа стався розкол у питанні закінчення війни
Политека
2025-02-07T20:42:05Z
Президент призначив послів у Молдові та Уругваї
УкраинФорм
2025-02-07T20:37:01Z
Теракти біля ТЦК та відділків поліції: як ФСБ вербує молодих українців і чому це закінчується трагічно
TSN
2025-02-07T20:36:34Z