MY.UAНовини
Арктичне літо Путіна: як зміна клімату підриває імперські плани Кремля
Арктичне літо Путіна: як зміна клімату підриває імперські плани Кремля

Арктичне літо Путіна: як зміна клімату підриває імперські плани Кремля

Арктика масово втрачає свій лід, який дуже швидко тане. Разом з ним у небезпеці й апетити Путіна щодо нової колонізації регіону.

Зникаючий лід: які проблеми загрожують Арктиці

Північ Росії давно переживає нелегкі часи через зміну клімату, а лід зникає там найшвидше, ніж будь-де в світі. На краю зникнення перебувають білі ведмеді, які використовують айсберги та плаваючу кригу як майданчик для полювання на тюленів. Не додає оптимізму і діяльність людини у цих водах: видобування газу та нафти, потенційна мілітаризація регіону. 24 каналподивився, як зміна клімату впливає на плани РФ. 

Зараз Путін хоче повернутися до розвитку Арктики, яка була закинута після розвалу СРСР. Раніше там будували міста та заводи, величезні видобувні кар'єри для корисних копалин, тобто інфраструктура розвивалася. З приходом незалежності, багато мономіст (тобто залежних від якогось підприємства – 24) занепало, люди шукали роботу у більш привітних місцях. А все збудоване ними залишилося чекати кращих часів.

Вічна мерзлота (або ж пермафрост – 24), яка майже ніколи не танула раніше навіть улітку, поступово зникає. Росія пережила аномально теплу зиму, лід почав танути на місяць раніше і такі відхилення спостерігаються по всьому узбережжю Сибіру та Арктики.

З іншого боку, танення льоду призводить до підвищення рівня моря, що може загрожувати прибережній зоні затопленням трубопроводів, житлових будинків, цистерн для зберігання нафтопродуктів.

У Норильску сталося кілька теплових хвиль – місто прогрівається швидше інших частин Арктики. Менше снігу для відбивання сонця, темна земля його поглинає – і ось виникає "арктичне посилення", яке прогріває землю ще більше. Таке відбувається не лише в РФ, але і на інших "полярних" територіях – Скандинавії, Ісландії, Канаді.

Глобальне потепління та Північ

Але саме в Росії це виглядає аномально – температура на Півночі може легко піднятися до +30 градусів, загальна площа льоду, що тане – з Омську область (139,7 тис. кв.км – 24), температура на Таймирі піднялась на 0,8 градусів Цельсію за 10 років. 

"Льодовиковий покрив у Морі Лаптєвих та Східно-Сибірському – рекордно низький", – зазначила для The Washington Post старша дослідниця американського Центру даних по снігу та льоду Жюльєн Струв.

Основну причину – окрім потепління планети – вчені бачать у так званому "полярному вихорі". Це сильний вітер, який відриває старий лід від берега, залишаючи на ньому лише тонкий шар, який тане під сонцем. До вересня, за прогнозами, може скластися ситуація, яка вже була у 2012 році. Загальмувати танення здатна більш холодна та штормова погода.

Втім, головне завдання – зменшити викиди парникових газів, без цього подібних ситуацій у XXI столітті буде більше.

Велика аварія в Норильску: що це каже про далеку Північ

Норильск вночі / Фото bne IntelliNews

Цього літа додалась ще одна проблема: витік дизелю. Саме він у сукупності з іншими причинами ставить під загрозу плани Володимира Путіна на новий розвиток Арктики.

Аварія сталася ще 29 травня 2020 року біля Норильска через розгерметизацію старого зношеного баку. Він, як і інші, був покритий іржею та експлуатується з 1985 року. Спеціальної технології, яка б стримала витік, не було ( обвалування – штучне створення земляних валів – 24).

Сталася одна з найбільших екологічних катастроф на Півночі РФ. Як наслідок, більше 21 тисячі тон (або 146 тисяч барелів) потрапили далеко за межі промислової зони, а вода у річках Далдикан, Амбарна та Пясіна стала червоною. Далі – озеро Пясіно та Карське море. По офіційній версії, до озера не дійшло. По неофіційній – до моря дійшло.

Варто відзначити, що дизель для ТЕЦ-3 – лише резервне паливо, на відміну від природного газу. Це потрібно для того, щоб у разі перебоїв з поставками, не зупиняти роботу протягом 28 діб. 30 червня було повідомлено про відкачку більше 90% дизелю, а загалом роботи планують завершити до вересня. Втім у Greenpeace заявляють про неможливість повної ліквідації аварії.

Чи не єдиний можливий варіант це "самовідновлення природи". Можливо, що дикі тварини, зокрема північні олені, можуть бути отруєними нафтопродуктами. Також вивозять і грунт, у який вони потрапили. Нафтова пляма на річці Амбарній оточена та ізольована. Поки що не йде мова про спалення відходів, сказала Світлана Родіонова, очільниця Роспотребнагляду.

У інших регіонах з подібним справляється сама природа, але не в Арктиці. Мікроби грають головну роль у розкладі нафтопродуктів, але їх активність у Арктиці є мізерною, – зазначив у коментарі BBC Russian директор Інституту екології Вищої Школи Економіки Борис Моргунов.

Більшість палива потрапило у річку Далдикан, яка є притоком Амбарної. В кінці кінців, вода потрапляє у Карське море. До 3 червня у Амбарній було перевищення небезпечних сполук у багато разів. Запобігти цьому спробували за допомогою створення захисних бар'єрів, але вже 9-го червня дизель таки досяг озера у 20 км від міста Норильск.

Відкачка дизельної плями біля Норильску / Фото BBC

Тоді дісталося від Путіна очільнику "НорНікеля" Володимиру Потаніну, одному з найбагатших бізнесменів РФ. Президент Путін вказав, що бак, з якого вилився дизель, треба було замінити вже давно, але цього зроблено не було. На оновлення фабрик та оточуючої інфраструктури потрібно багато грошей, а їх витрачати не хочуть. Моніторингу стану вічної мерзлоти не проводився, а тепер буде, заявили у "НорНікелі".

30 червня у Держдуму РФ внесли проект закону, який би зобов'язував компанії закладати кошти на можливу ліквідацію наслідків витоку нафти та нафтопродуктів та компенсувати шкоду для громадян та навколишнього середовища. Збитки можуть скласти до 150 млрд рублів ( більше 2 млрд доларів США – 24), вважають екологічні чиновники, на відновлення може піти від 5 до 10 років. Акції "НорНікеля" 6-го липня впали на 6%.

Після витоку там само сталася інша ситуація – перекачка з хвостосховища матеріалів з хімічним запахом до тундри. Це сховище стояло біля фабрики зі збагачення урану. ЗМІ РФ казали про злив 5-6 тис. кубометрів невідомої речовини.

      

Норильск – заповідник корупції. Що відбувається тут ну в жодному іншому регіоні так майстерно не відбувається, – розповів "Новій Газеті" місцевий правозахисник Руслан Абдуллаєв. 

"НорНікель" видобуває 35% світового палладію, 25% платини, 20% нікелю (ще б пак!), 20% родію, 10% кобальту. Це напівзакрита зона, куди і росіян пускають не всіх, а розбудовували її в'язні таборів, зараз населення – 180 тисяч людей.

Арктика-2035: чи зможе Путін змінити регіон

Чи стане Арктика знову процвітаючим регіоном – велике питання / Фото High North News

Нова стратегія Кремля по розвитку Півночі розтягнута на 15 років. Вона включає у себе десятки енергетичних проектів, створення робочих місць, привблення людей їхати до Арктики, а не з неї. Оскільки Північний морський шлях поступово звільняється від льоду, його можна частіше використовувати для транспортування нафти і газу. Втім, насправді все далеко не так райдужно. 

Для тих, хто захоче переїхати, передбачені безкоштовні земельні ділянки, але є одна проблема...вище згаданий пермафрост.  У тому ж Якутську будинок дав велику тріщину, а вічна мерзлота, яка танула, заливала його.

З такими ситуаціями привабити людей на материкову Північ буде доволі складно, а прогнози невтішні – до 54% жилого фонду може постраждати, 20% комерційного та 19% – критично важливого (загальна вартість – 84 млрд доларів США).

Комісій, які за радянських часів відстежували стан пермафросту, вже давно не існує, тож відсталі технології будівництва теж можуть грати роль. Будувати у майбутньому треба буде по-іншому: створювати мобільні будинки, які можна буде легко переносити з місця на місце. 

Промислові проблеми

Тим часом "НорНікель", "Газпром" та "Новатек" – основні роботодавці регіону – через потепління можуть зіткнутися із великими фінансовими проблемами, вважає банк Morgan Stanley. 50% нафтогазових родовищ розташовані у регіонах, де відлига може пошкодити їх до 2050 року. Наземне видобування під високим ризиком як і транспортування через тисячі км трубопроводів. 

Екологи кажуть, що "кремлівські документи не піддаються виконанню".

До цього часу у небезпечній зоні опиняться 1200 поселень (40 з них з населенням більше 5 тисяч людей), тобто одна третина регіону, є загроза для залізниці. Очікувані втрати від танення мерзлоти можуть скласти 50-150 млрд рублів на рік. 

Як бачимо, для розвитку та привабливості північних територій Росії треба зробити ще дуже багато та витратити неймовірну кількість грошей. І не факт, що це все завершиться успіхом, але й піти з території РФ не може. Це означатиме падіння престижу та занедбання потенційно неймовірно багатих земель. Втім, виключати подальші аварії не можна через поганий стан інфраструктури. 

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Казахстан усложнил транзит российских грузов
Корреспондент
2025-07-14T17:18:49Z
Станут роскошью: цены на ряд продуктов взлетят минимум вполовину – что подорожает
Знай
2025-07-07T02:12:32Z
Коснется всех, кто имеет свою квартиру или дом: украинцев начали вызывать в налоговую – с чем это связано
Знай
2025-07-07T10:36:17Z
Не только вывезти, но и потратить: какие ограничения на наличные ждут украинцев в ЕС
Хвиля
2025-07-07T03:45:44Z
Акционеры Meta требуют компенсацию из-за некомпетентности руководства
Корреспондент
2025-07-14T18:42:53Z
Обмен под угрозой: какие доллары отказываются принимать украинские банки
Знай
2025-07-14T18:36:38Z
В РФ заявили о нейтрализации 120 дронов, в аэропортах возник коллапс
Корреспондент
2025-07-06T08:30:14Z
Курс валют на 3 июля: сколько стоят доллар, евро и злотый
TSN
2025-07-03T07:09:36Z
"Блок готов: ЕС планирует создать фонд по поддержке Украины на 100 млрд евро, — СМИ
Фокус
2025-07-09T10:27:30Z
Этим людям может навредить черника: кому ее следует избегать
Comments UA
2025-07-07T14:21:28Z
Что будет с организмом, если на месяц отказаться от молочных продуктов
Comments UA
2025-07-07T13:06:51Z
Кровотечение во время секса: когда это норма, а когда следует бежать к врачу
Знай
2025-07-04T20:51:38Z
Как вывести жирное пятно - простые и действенные способы
Gazeta UA
2025-07-13T20:22:13Z
Названа привычка, которая не менее вредна для сердца, чем курение
Comments UA
2025-07-14T18:18:16Z
The Rasmus выступит на Atlas Festival и станет послом детского благотворительного фонда
Telegraf
2025-07-14T17:57:53Z
Как поливать огурцы в жару и чем подкормить: советы опытных садовников
TSN
2025-07-07T09:48:17Z
В Британии циркулирует новый штамм COVID-19 с необычным симптомом
ZN UA
2025-07-07T06:46:55Z
Сколько минут нужно ходить на неделю, чтобы продлить жизнь на 7 лет
TSN
2025-07-07T14:33:01Z
Война тут же прекратится: Москва выдвинула абсурдные условия "мира"
Comments UA
2025-07-07T11:57:54Z
Грязная политика на крови: в Киеве разворачивается внутренний фронт
Comments UA
2025-07-07T10:18:52Z
На выборах Украину ждут три варианта, а настоящая война начнется через пять лет – интервью с Аркадием Бабченко
Telegraf
2025-07-08T05:03:41Z
"Украину сдали путину": политолог сделал важное заявление о "предательстве" Запада
Знай
2025-07-03T20:30:09Z
ЕС вызывает представителей Х поговорить об их противоречивом ИИ-боте
Европейская правда
2025-07-14T18:46:37Z
Российские финансы на войну нужно "обрезать" - Зеленский
Корреспондент
2025-07-14T18:36:33Z
Драка между Мединским и Умеровым на переговорах в Стамбуле: спикер МИД объяснил ситуацию
Comments UA
2025-07-06T09:51:18Z
Ей разбили голову в Верховной Раде: как сейчас выглядит "фанатка" Януковича Александра Кужель
Telegraf
2025-07-04T08:39:42Z
"Осыпает всех кучею лжи": Трамп удивил резким заявлением о Путине
TSN
2025-07-08T17:12:24Z
Россияне нацелились на ключевой город: он уже полностью простреливается беспилотниками
Telegraf
2025-07-07T20:15:59Z
Будет ад: синоптикиня назвала самые жаркие дни в июле
TSN
2025-07-04T09:09:00Z
Оккупанты атаковали Харьков дронами: есть попадания
Хвиля
2025-07-07T06:27:17Z
На линии фронта появились редкие хищники, занесенные в Красную книгу
Gazeta UA
2025-07-07T07:33:40Z
В Николаеве закроют детские сады из-за перебоев с водой
Корреспондент
2025-07-14T18:04:21Z
Гороскоп на 15 июля для всех знаков Зодиака: кому повезет в этот день
Comments UA
2025-07-14T17:27:22Z
Лікарі назвали найнебезпечніше морозиво
AgroNews
2025-07-07T16:21:45Z
Приказ Порошенко, разрешивший боевикам Гиркина избежать уничтожения, является госизменой – эксперт
TSN
2025-07-07T17:54:27Z
Удар по мобилизации. Россия атакует ТЦК
Корреспондент
2025-07-07T21:18:24Z
Ведущая Витвицкая объяснила, почему ее муж судья-воин вместо фронта отдыхает в Карпатах
Фокус
2025-07-07T13:15:28Z
Известного украинского певца нагло ограбили в Италии: "Разбили стекло и украли все"
TSN
2025-07-13T16:45:12Z
Хайди Клум очаровала редким кадром со взрослыми сыновьями
Апостроф
2025-07-10T08:15:43Z
Ведущая Анна Свиридова жестко высказалась об изменнице Оксане Байрак: "Мне совершенно не больно"
Знай
2025-07-01T18:51:11Z
Евгения Эмеральд после скандального развода примирилась с бывшим мужем-объюзером
Gazeta UA
2025-07-14T17:45:45Z
Австрия выбирает город для проведения Евровидения-2026
Апостроф
2025-07-14T17:21:17Z
Похудевший Филипп Киркоров прокомментировал некроз, который ему приписывают
Фокус
2025-07-04T10:57:54Z
Умер известный голливудский актер Майкл Мэдсен
Фокус
2025-07-03T20:51:36Z
Тимур Мирошниченко сменил имя приемному сыну: жена ведущего объяснила почему
TSN
2025-07-08T16:24:03Z
Какой церковный праздник 7 июля: что обязательно нужно сделать в этот день
Comments UA
2025-07-07T04:06:35Z
Возможно, вы еврей - проверьте себя: украинские фамилии еврейского происхождения
Telegraf
2025-07-07T07:45:19Z
Стало известно, сколько россиян поддерживают войну и сколько хотят ударить ядеркой по Украине
Comments UA
2025-07-04T06:54:18Z
Крупнейший порт Европы готовится к войне с Россией — что известно
TSN
2025-07-08T21:27:03Z
В Литве стартует кампания по сбору средств на дроны для Украины
Европейская правда
2025-07-14T18:09:30Z
США выделят $10 млрд в первой волне вооружения Украины - СМИ
Корреспондент
2025-07-14T18:06:47Z
6 июля: какой сегодня церковный праздник и что можно и нельзя делать в этот день
Comments UA
2025-07-06T04:03:59Z
Производит истребители МиГ-29 и МиГ-31: Силы обороны атаковали завод в Подмосковье
Фокус
2025-07-11T11:43:06Z
Первые дальнобойные ракеты, профинансированные Германией, поступят в ВСУ в конце июля
Апостроф
2025-07-12T12:34:52Z
Как распознать китайскую гречку: три простых признака
Gazeta UA
2025-07-06T09:57:33Z
Нереальная вкуснота за 15 минут: приготовьте персиковые слойки с медом и мороженым
Telegraf
2025-07-12T09:15:40Z
Пять дел, которые нужно сделать на выходных, чтобы лишить дома беспорядок на всю неделю
Знай
2025-07-07T15:51:07Z
Сливочное масло – где можно использовать, кроме кухни
Gazeta UA
2025-07-06T08:30:27Z
Как приготовить клубничный милкшейк: храните рецепт вкусного напитка детства
Gazeta UA
2025-07-14T18:33:15Z
Райское наслаждение: этот кокосовый десерт вы будете готовить снова и снова
Знай
2025-07-14T17:51:21Z
Как убрать неприятный запах из обуви в домашних условиях: понадобится одно копеечное средство
TSN
2025-07-07T12:36:12Z
Гороскоп на неделю 7-13 июля для всех знаков Зодика: недобитые бывшие Овнов, момент истины Стрельцов и удар для Раков
Знай
2025-07-07T01:30:18Z
День ангела 7 июля: кого и как поздравлять с именинами
TSN
2025-07-06T21:21:17Z
Жесткая двойная атака РФ по Харькову: власти заявили о страшных разрушениях, есть пострадавшие
Comments UA
2025-07-07T08:48:21Z
Автобус с детьми слетел в кювет и перевернулся во Львовской области: что с пострадавшими
Telegraf
2025-07-09T20:18:18Z
Ушла из дома и не вернулась: в Днепре обнаружили мертвой девочку
TSN
2025-07-06T11:42:57Z
Россия ударила по зданию ТЦК в Полтаве: есть погибшие и раненые
Telegraf
2025-07-03T12:54:38Z
Погода наказывает россиян: молнии уничтожают дома и бьют по отдыхающим
Telegraf
2025-07-14T18:36:05Z
Мошенничество в сфере финуслуг: в Украине заблокировали работу сети колл-центров
Апостроф
2025-07-14T18:03:37Z
Взрыв под Житомиром, "разнесший" пол-села: полиция назвала причину и указала на виновников
TSN
2025-07-07T13:48:55Z
Шесть "Гераней" по Харькову: количество пострадавших постоянно растет
Gazeta UA
2025-07-07T10:36:30Z
В Германии мужчина открыл стрельбу из окна: ранен украинец
TSN
2025-07-05T17:27:35Z
Горы, любовь и роскошь: Милевский поделился фото с отдыха с Тамилой
Gazeta UA
2025-07-07T19:24:50Z
Свитолина рассказала, как поддержка мужа помогает ей на корте
Корреспондент
2025-07-04T10:57:17Z
Златан Ибрагимович стал лицом обложки Ultimate-версии EA FC 26
Корреспондент
2025-07-14T18:39:33Z
Кроуфорд поддержал Пакьяо перед его предстоящим сражением
Корреспондент
2025-07-14T17:36:30Z
Объявлен состав символической сборной КЧМ-2025
Корреспондент
2025-07-14T17:09:03Z
Такого еще не было: какой гонорар получит Усик за бой с Дюбуа
Comments UA
2025-07-14T15:51:43Z
УЕФА объявил судейскую бригаду на ответный матч Шахтера и Ильвеса
Корреспондент
2025-07-14T15:12:14Z
Тренер Дюбуа озвучил, при каком условии возможна трилогия Усика и Фьюри
Корреспондент
2025-07-14T14:39:16Z
Английский клуб выдвинул предложение в 70 миллионов евро по Забарному
Корреспондент
2025-07-14T14:15:11Z
Случаи, в которых никогда не следует использовать удлинители: советы электриков
Знай
2025-07-02T03:51:41Z
Звук умирающего в Альпах ледника может заставить плакать кого угодно
Фокус
2025-07-09T12:09:04Z
Илон Маск оскандалился из-за размышлений своего чат-бота
Апостроф
2025-07-09T07:52:36Z
Кернес, Терехов и Чикатило: украинка стала звездой сети благодаря необычным тату
Telegraf
2025-07-07T08:57:18Z
Google объединит Chrome OS и Android в одну операционную систему
Корреспондент
2025-07-14T18:21:25Z
США залишаються головним ринком експорту для українського чавуну
AgroNews
2025-07-14T18:13:25Z
4 приема, которые помогут улучшить чтение на любом смартфоне Android
Фокус
2025-07-07T16:15:38Z
На Google Maps нашли гигантский череп: он смотрит из воды у берегов канадского острова
Фокус
2025-07-07T07:51:42Z
Астронавтка NASA показала фото "вторжения" малоизвестного объекта в атмосферу Земли
Comments UA
2025-07-06T05:21:50Z
Ужас Илона Маска сбывается: Tesla сброшена с трона
Comments UA
2025-07-06T14:27:06Z
Stellantis возрождает спортивное подразделение SRT
Корреспондент
2025-07-04T18:54:45Z
Toyota RAV4 стала самым популярным автомобилем в мире
Корреспондент
2025-07-01T17:09:59Z
Представлены Audi Q6 и SQ6 Sportback e-tron
Корреспондент
2025-07-14T17:21:25Z
Dongfeng представил новый гибридный кроссовер Voyah Free+ с запасом хода до 1458 км
Gazeta UA
2025-07-14T12:39:42Z
"Невозможно" отремонтировать в подержанных автомобилях: эксперт назвал вещь
Gazeta UA
2025-07-12T02:21:21Z
"До полного" - не стоит: работник АЗС предостерёг водителей, которые заливают бак до предела
UAToday
2025-07-12T00:39:25Z
Chevrolet удивил ценой нового кроссовера на базе китайской модели
Gazeta UA
2025-07-11T19:33:12Z
Volkswagen начал производство спецверсии электрокара ID.3 GTX FIRE+ICE
Корреспондент
2025-07-11T19:24:47Z