MY.UAНовини
Біржа праці: як стати на облік, скільки і кому виплатять грошей
Біржа праці: як стати на облік, скільки і кому виплатять грошей

Біржа праці: як стати на облік, скільки і кому виплатять грошей

За час карантину багато хто втратив роботу. В пошуках нової люди вивчають пропозиції профільних сайтів, змінюють професії, а також звертаються до Центру занятості. Де безробітний отримуватиме виплати, зможе безкоштовно відвідати тренінги чи курси і паралельно йому підшукуватимуть роботу.

Хто має право стати на облік у Центр занятості, на які виплати можна розраховувати і яку роботу мають право запропонувати, – журналістка 24 каналу розпитала у експертів.

Нюанси постановки на облік

Стати на облік у Центр занятості може будь-хто, хто фактично ніде не працює. Адвокат, кандидат юридичних наук Денис Головін пояснює, що йдеться про людину, віком від 15 до 70 років, яка через відсутність роботи не має заробітку або доходів як джерела існування, готова та здатна приступити до роботи.

У службу занятості можуть звернутись:

  • громадяни працездатного віку до призначення пенсії (зокрема на пільгових умовах або за вислугу років), які через відсутність роботи не мають заробітку або інших доходів, готові та здатні приступити до роботи;
  • люди з інвалідністю, які не досягли встановленого спеціального пенсійного віку та отримують виплати по інвалідності або соціальну допомогу;
  • молодь до 16 років, яка працювала і була звільнені у зв'язку із змінами в організації виробництва і праці. Зокрема, припиненням або перепрофілюванням підприємств, установ та організацій, скороченням чисельності працівників.

Також до державної служби зайнятості за сприянням у працевлаштуванні можуть звертатись й працюючі громадяни, які бажають змінити місце роботи, знайти роботу за сумісництвом чи у вільний від навчання час.


Під час карантину багато хто залишився без роботи / Фото 24 каналу

Це можуть бути як громадяни нашої країни, так і іноземці та особи без громадянства, які постійно проживають тут і визнані біженцями або людьми, які потребують додаткового захисту тощо.

Людина отримає статус безробітного з моменту, коли стає на облік у Центрі зайнятості. До речі, незалежно від зареєстрованого місця проживання чи перебування, оскільки у нас в країні діє Єдина інформаційно-аналітична система державної служби зайнятості,
– зазначає Денис Головін.

Кого не візьмуть на облік

Конкретного переліку тих, кому відмовлять у постановці на облік у Центрі занятості – не має. Однак, загалом на "біржу праці" стати не може той, хто вже має роботу.

До зайнятого населення належать:

  • ті, хто працюють за наймом за трудовим договором;
  • працівники, які забезпечують себе роботою самостійно. Зокрема, це й члени особистих селянських господарств;
  • чоловіки та жінки, які проходять військову чи альтернативну службу;
  • працюючіна законних підставах  за кордоном та ті, хто має доходи від такої зайнятості;
  • студенти, які навчаються за денною або дуальною формою освіти у школах, у закладах фахової передвищої та вищої освіти тощо;
  • непрацюючі проте працездатні люди, які фактично доглядають за дитиною з інвалідністю, особою з інвалідністю I групи або за людиною похилого віку, яка за лікарняним висновком потребує постійного стороннього догляду або досягла 80-річного віку, та отримують допомогу, компенсацію чи надбавку;
  • батьки-вихователі дитячих будинків сімейного типу, прийомні батьки, якщо вони отримують виплати відповідно до законодавства;
  • той, хто проживає разом з людиною з інвалідністю I чи II групи внаслідок психічного розладу, яка за висновком лікарської комісії потребує постійного стороннього догляду, та одержує грошову допомогу на догляд за нею.

Як стати на облік

При взятті людини на облік, на неї заводиться персональна картка, де вказуються особисті дані (прізвище, ім’я та по батькові, рік народження, місце проживання, серія та номер паспорта, відомості про останнє місце роботи або вид діяльності).

Перелік документів, необхідних для реєстрації на "біржі праці":

  1. Копія та оригінал паспорту громадянина України або інший документ, що посвідчує особу та підтверджує громадянство або посвідку на постійне проживання або посвідчення біженця або особи, яка потребує додаткового захисту або якій надано тимчасовий захист (для інших осіб, визначених вище) і облікової картки платника податків.
  2. Копія та оригінал трудової книжки, цивільно-правового договору.
  3. Копія та оригінал диплому або іншого документу про освіту.
  4. Інші документи (наприклад, військовий квиток; інвалід подає копію довідки до акту огляду медико-соціальною експертною комісією та, у разі наявності, пред’являє індивідуальну програму реабілітації; внутрішньо переміщені особи надають копію довідки про взяття на облік тощо).


Під час карантину документи до Центру занятості подаються онлайн / Фото 24 каналу

Людині, яка пред’явила всі потрібні документи, кар’єрний радник забезпечуватиме супровід та організацію надання послуг,
– пояснює адвокат Головін.

Хто такий кар’єрний радник?

Це співробітник центру зайнятості, який забезпечує організацію надання послуг лдям, які шукають роботу, зареєстрованим безробітним, здійснює їх супровід задля подальшого працевлаштування.

Як зауважує начальник відділу комунікацій Державного центру занятості Ірина Поліщук, на період карантину спрощено процедуру подання документів до центрів зайнятості. Людині лише потрібно заповнити дві заяви – про надання статусу безробітного та про призначення допомоги по безробіттю.

Подання заяви можливе двома способами:

  1. на електронну пошту центру зайнятості, який людина обрала аби там обслуговуватися (можна власноруч написати або ж завантажити, роздрукувати, заповнити, а далі – сфотографувати або відсканувати і надіслати);
  2. власноруч заповнені заяви покласти в скриньку для прийому кореспонденції, розміщену у центрі зайнятості.

Згодом, кар’єрний радник зв’яжеться з пошукачем роботи телефоном, якщо потрібно буде поточнити інформацію.

Водночас, з 24 квітня з'явилась можливість зареєструватися в Центрі занятості через онлайн-портал державних послуг "Дія".

Денис Головін пояснює, що при зверненні на біржу праці у людини може й не бути трудової книжки . Людину все-одно поставлять на "біржу праці", якщо вона цього потребуєте. Інше питання, що від запису у трудовій залежить розмір виплат. Наприклад, якщо працівника звільнено "за статтею" (порушення внутрішнього розпорядку тощо), він отримає менше грошей ніж якщо звільнять через поновлення на роботі того, хто раніше виконував цю роботу.

Яку роботу повинні пропонувати

Чинне законодавство України містить такий термін, як "підходяща робота".

Підходящою для безробітного вважається робота, що відповідає освіті, професії чи спеціальності, кваліфікації пошукача з урахуванням доступності транспортного обслуговування.

Денис Головін зауважує, що при цьому зарплата повинна бути не нижчою ніж за останнім місцем роботи з урахуванням середнього рівня, що склався у регіоні за минулий місяць, де людина зареєстрована як безробітна. Коли пошукачу пропонують підходящу посаду враховується тривалість роботи за професією (спеціальністю), кваліфікація, досвід, тривалість безробіття, а також потреба ринку праці.

Якщо не виходить знайти роботу за професією протягом 6 місяців із дня перебування на обліку, людині пропонується інша підходяща робота з урахуванням здібностей, стану здоров’я, досвіду тощо.

Дворазова відмова від запропонованої роботи є підставою для зняття з реєстрації в Центрі занятості та позбавлення статусу безробітного. Для тих, хто не має професії, або працював де не потрібна спеціальна підготовка, та перебуває на обліку понад 6 місяців, підходящою роботою також вважається участь у громадських та інших тимчасових роботах, тривалість яких перевищує місяць,
– пояснює адвокат.

Важливо, щоб місце роботи було розташоване у межах доступності транспортного обслуговування, а умови праці відповідали стану здоров'я громадянина, підтвердженому медичною довідкою.

Без згоди громадянина йому не можуть пропонувати роботу, яка потребує зміни місця проживання.

Як розраховують та нараховують виплати

Допомога з безробіття призначається відповідно до страхового стажу та з урахуванням зарплати та доходу людини, отриманих за останні шість місяців, за місцем роботи.

Розмір виплат складає:

  • якщо робочий стаж до двох років, передбачена допомога в розмірі 50% від доходу людини;
  • стаж від двох до шести років – 55%;
  • стаж від шести до десяти років – 60%;
  • стаж понад десять років – 70%.

При цьому служба зайнятості буде поступово зменшувати розмір виплат: перші 90 днів – 100%, наступні 90 днів – 80%, надалі – 70%.

Виплату допомоги з часткового безробіття, здійснює Фонд соціального страхування з тимчасової втрати працездатності.

Ірина Поліщук зауважує, що максимальний розмір допомоги по безробіттю не може перевищувати чотирикратного розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, установленого законом. Наразі він становить 8 788 гривень.

Натомість мінімальна допомога становить 1 800 гривень, а людям, яким призначають виплати без урахування страхового стажу та зарплати на період карантину збільшено з 650 до 1000 гривень. Це підвищення прописане у відповідній постанові Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування України.


Розмір виплат в Центрі занятості залежать від багатьох факторів / Фото 24 каналу

Постанова застосовується з початку обмежувальних заходів, тобто з 12 березня, діятиме протягом карантину + 30 календарних днів після його закінчення,
– пояснює Ірина Поліщук.

На мінімальну допомогу в 1 тисячу гривень можуть розраховувати:

  • люди, які протягом 12 місяців, що передували реєстрації в службі зайнятості, мають страховий стаж менше 6 місяців або звільнені з останнього місця роботи з негативних причин (наприклад, за прогул);
  • молодь, яка закінчила або припинила навчання в середньому та вищому навчальному закладі, звільнилася зі строкової військової служби і не потребує сприяння в працевлаштуванні на перше робоче місце;
  • внутрішньо переміщені особи, які документально не можуть підтвердити періоди своєї зайнятості.

Тривалість виплат

Загальна тривалість виплати допомоги по безробіттю не може перевищувати 360 календарних днів, а для людей передпенсійного віку – 720 календарних днів.

Грошова допомога призначається з 8-го дня після реєстрації в службі зайнятості. Виплата допомоги по безробіттю звільненим з останнього місця роботи за власним бажанням без поважних причин, починається з 91-го календарного дня.

Для тих, кому скоро на заслужений відпочинок (за 2 роки до настання права на пенсію) тривалість виплати допомоги по безробіттю не може перевищувати 720 календарних днів.

Проте так було до карантину. А на період дії карантину статус безробітного надається людині з першого дня подання заяви. З цього ж дня призначають і виплату допомоги по безробіттю.

Для звільнених в період карантину за власним бажанням, не застосовуються вимоги щодо скорочення тривалості виплати допомоги по безробіттю строком до 90 днів,
– пояснює важливий момент Ірина Поліщук.

Тобто, люди, які звільнились з останнього місця роботи в період карантину (з 12 березня 2020 року) за власним бажанням та зареєструвалися в службі зайнятості, отримують допомогу по безробіттю з першого дня набуття статусу безробітного. Водночас, загальна тривалість виплат такої допомоги для них не може перевищувати 270 календарних днів.

Детальніше про захист своїх прав можна прочитати в Telegram-каналі Дениса Головіна.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
"Договорняк" и "слив" Донбасса: кто виноват в обвале украинского фронта
Comments UA
2024-11-29T13:15:32Z
Ситуация резко изменилась: что происходит в Купянске после визита Зеленского
Comments UA
2024-11-19T15:18:34Z
Счастливчики выходных: три знака Зодиака, которым повезет 30 ноября - 1 декабря 2024 года
Фокус
2024-11-29T18:36:01Z
Огромная дыра: как выглядит Ан-2, который россияне перепутали с украинским БПЛА
Фокус
2024-11-29T14:15:56Z
Генерал заявил о решающем моменте на фронте: стоит ли Украине волноваться
TSN
2024-12-02T09:06:25Z
Центр Харькова впервые с начала полномасштабной войны украсили к новогодним праздникам
Комсомольская правда
2024-12-02T09:04:39Z
Кличко превращает столицу в строительный гигант – не за счёт обороны, а детских пустых садов: ушло более 30 млрд грн
Знай
2024-12-01T13:12:06Z
Враг атаковал четыре общины Никопольщины
Корреспондент
2024-11-29T17:13:36Z
Враг сосредотачивает усилия на Курщине - Генштаб
Корреспондент
2024-12-01T14:57:27Z
Молодой фаворитке Путина доверили важное культурное мероприятие в России
Comments UA
2024-11-21T19:57:44Z
Три года до нового удара России: предупреждение Залужного
Comments UA
2024-11-23T12:54:41Z
Ермак указал, когда закончится война в Украине
Comments UA
2024-11-27T15:00:03Z
Китай отреагировал на удар баллистической ракетой России по Украине
Comments UA
2024-11-22T13:57:41Z
Джо Байден нарушил свое главное обещание: скандал в Белом доме
Comments UA
2024-12-02T09:06:42Z
"Это не рассматривается": США не планируют передавать Украине ядерное оружие, — Белый дом
Фокус
2024-12-02T09:03:07Z
Захарова сказала, сколько украинцев вернулось на территории, подконтрольные РФ
Comments UA
2024-11-27T14:54:28Z
Усиление кровавого террора: сколько еще времени Путин будет устраивать украинцам ад
Comments UA
2024-11-18T12:39:58Z
Путин назвал цели России в Украине: чем пригрозил диктатор
Comments UA
2024-11-28T11:51:18Z
Прожить на 5 лет дольше, потратив 2 часа: ученые узнали о простом способе достижения долголетия
Фокус
2024-11-27T13:42:17Z
«Они совсем не темнеют»: простой лайфхак, чтобы хранить авокадо неделями
Marie Claire
2024-11-21T03:04:10Z
Гарвардский врач рассказала, как похудеть: пять действительно работающих советов
Comments UA
2024-11-27T15:42:22Z
Что предлагают вместо МСЭК: от анонимности пациента до видеофиксации и индивидуальных экспертов
Комсомольская правда
2024-11-19T06:02:12Z
Лишает серьезного недостатка: ученые рассказали, как на нас влияет взросление рядом с животными
Фокус
2024-12-02T07:12:09Z
Этот сок настоящая витаминная бомба: укрепляя либидо и эрекцию, а также омолаживает
Comments UA
2024-12-02T06:57:01Z
Ученые доказали, что одиночество приводит к деменции: как избежать опасного состояния
Знай
2024-11-18T11:51:03Z
Дайте мозгу отдохнуть: 5 упражнений для улучшения психического здоровья
Фокус
2024-11-24T12:45:51Z
Теплая пижама или отопление: что выбрать для здорового сна
Знай
2024-11-27T12:51:42Z
Беременная девушка Венсана Касселя показала новые фото топлесс
Comments UA
2024-11-30T22:33:41Z
Популярная российская актриса родила первенца в 53 года
Comments UA
2024-11-30T21:33:50Z
"Такой п**дец, а ты чипсики рекламируешь": ведущий "Орла и решки" рассказал о разговоре с Ивлеевой после вторжения РФ
Апостроф
2024-11-19T09:48:42Z
64-летний Шон Пенн закрутил роман с младшей на 34 года известной актрисой и впервые показал ее публике
TSN
2024-12-01T14:15:50Z
Бокс-офис США. Невероятная «Ваяна 2»
Кино-Театр
2024-12-02T09:04:11Z
Звезду Гарри Поттера обязали уплатить 1,8 млн фунтов налогов
Корреспондент
2024-12-02T09:03:10Z
Рэпер Yarmak рассказал, когда решил стать в ряды ВСУ
Корреспондент
2024-11-29T14:03:08Z
Британский рэпер отреагировал на слухи о его романе с 49-летней Анджелиной Джоли
UAToday
2024-11-29T16:12:51Z
Тринчер сравнили с россиянкой Бузовой из-за поведения на интервью/Певица ответила на вопросы интервьюера после своего выступления
Апостроф
2024-11-19T10:39:25Z
Украинцы будут возвращать продукты в супермаркеты по новым правилам
TSN
2024-11-28T11:17:15Z
"Тысяча Зеленского": правительство обнародовало постановление
Корреспондент
2024-11-25T09:08:35Z
"Ведет к радиационному выбросу", - The New York Times пишет, зачем Путин атакует украинские АЭС
Новости Украины
2024-11-29T21:36:48Z
С 2025 года пачка сигарет подорожает на 40 гривен, - нардеп
Comments UA
2024-11-27T19:45:48Z
Различия в пенсиях: в ПФУ объяснили, отличается ли размер выплат у работающих и неработающих
Политека
2024-12-02T08:28:00Z
Хочешь яичницу - плати 235 грн: супермаркеты обновили цены на гречку, постное, хлеб и яйца
Знай
2024-12-02T08:06:33Z
Пока вы не видите этого, счета за воду уже растут
Знай
2024-11-29T13:30:20Z
Доплаты к пенсии: кто их может получить в декабре
ZN UA
2024-12-01T06:03:06Z
В Украине могут установить ветряные турбины общей мощностью 800 МВт: что известно
Фокус
2024-11-18T17:23:42Z
Зеленого света теперь не будет: в Украине появятся необычные светофоры
Политека
2024-11-29T16:21:33Z
Сон на работе принес мужчине $48 тысяч
Фокус
2024-11-24T15:36:01Z
Смерть друга: король Карл III и королева Камилла объявили печальную новость
Marie Claire
2024-11-19T19:04:46Z
Российская ракета, которая упала на дома в Одессе, была сбита ПВО, — Воздушные силы
Комсомольская правда
2024-11-18T14:40:19Z
5 благозвучных украинских слов о зиме, которые были несправедливо забыты
TSN
2024-12-02T09:06:25Z
Украинские бойцы бегут из военных учений в Польше: СМИ назвали количество
Comments UA
2024-12-02T09:00:38Z
За свет некоторые заплатят меньше: украинцам рассказали хитрость экономии на комуналке
Знай
2024-12-01T06:06:46Z
"Герберы" из фанеры и иностранной электроники: в ГУР рассказали детали строения очередного российского фальш-дрона
Апостроф
2024-11-18T13:56:13Z
Та Самая Пятница в Алло: грандиозный день распродаж
TSN
2024-11-22T09:01:37Z
Вытирал ноги об украинский флаг: мужчину отправят в психушку
TSN
2024-11-30T17:51:54Z
Среди жертв российского удара по Сумам – 14-летняя Анастасия Боровик
Комсомольская правда
2024-11-18T10:52:24Z
Ради побега за границу женился на родственнице с инвалидностью: ГПСУ разоблачила уклониста
Апостроф
2024-11-29T16:39:06Z
Очевидец о ракетном ударе в Одессе: взрыв был в 15 метрах от нас
Comments UA
2024-11-18T11:15:47Z
Получил повестку дважды, но отказался служить: суд вынес приговор мужчине из Ужгорода
Политека
2024-12-02T09:00:20Z
Атака дронов на Киевщину: стали известны последствия
Корреспондент
2024-12-02T08:09:22Z
В Одессе спасатели сняли с 18-метрового аттракциона четырех детей
ZN UA
2024-11-24T21:31:37Z
Дания задержала китайское судно по подозрению в повреждении кабелей
Корреспондент
2024-11-20T19:00:44Z
Вражеский дрон атаковал Тернополь: погибший, раненые и масштабные разрушения
BigMir
2024-12-02T07:27:59Z
Лучшая уличная еда мира: попали ли украинские блюда в топ
Comments UA
2024-11-29T15:27:58Z
Голубцы с булгуром, вкуснее обычных: судья "Мастер Шеф" дала простой рецепт
Политека
2024-11-19T04:00:53Z
Как спасти пересоленное блюдо – помогут бабушкины советы/Ситуацию можно исправить!
Апостроф
2024-11-18T11:12:39Z
Чем задобрить Зеленую Деревянную Змею: 7 блюд, которые должны быть на новогоднем столе
Marie Claire
2024-12-02T08:01:37Z
Как обезопасить новогоднюю елку от кота: необычные методы для заботливых хозяев
Знай
2024-12-02T07:51:34Z
Согреет и насытит: рецепт горохового супа с копчеными ребрышками и сушеными грибами
Фокус
2024-12-02T07:45:12Z
Лунный календарь для волос на декабрь: когда стричь, а когда лучше удержаться
Знай
2024-12-02T04:51:34Z
Не перестают удивлять: 8 привычек русских людей, которые иностранцам кажутся странными
Marie Claire
2024-12-02T01:00:27Z
Гороскоп для Рыб на декабрь 2024
Marie Claire
2024-12-02T00:32:44Z
"Им запретили делать это": раскрыто скандальное условие боя Тайсон - Пол
Корреспондент
2024-11-19T15:36:14Z
Перес раскритиковал обновленный формат Лиги чемпионов и увеличение количест
Корреспондент
2024-11-24T17:00:03Z
Названы сроки реванша между Дюбуа и Джошуа
Корреспондент
2024-11-27T16:54:44Z
ПСВ – "Шахтер": где смотреть матч Лиги чемпионов
ZN UA
2024-11-27T09:37:09Z
Экс-талант Барселоны играл с тяжелой травмой в полуфинале плей-офф МЛС
Корреспондент
2024-12-02T08:45:03Z
Тайсону Фьюри подсказали, как провести бой Александром Усиком, чтобы иметь шансы на успех
Известия Киев
2024-12-02T07:37:44Z
НХЛ: Бостон разгромил Монреаль, Анахайм дожал Оттаву
Корреспондент
2024-12-02T06:30:24Z
НБА: Нью-Йорк с легкостью переиграл Нью-Орлеан, Лейкерс одолели Юту
Корреспондент
2024-12-02T06:06:10Z
Усик – Фьюри 2: соперники мерещатся друг другу в официальном промо боя
ZN UA
2024-12-01T21:36:47Z
В 7 раз эффективнее обычных турбин: создан первый ветрогенератор, спроектированный ИИ
Фокус
2024-12-01T16:00:20Z
Семейная традиция Комонов: ученые обнаружили следы бальзамирования на телах французских аристократов
Фокус
2024-11-18T11:45:32Z
Авторы The Invincible представили антибоевую ролевую игру Dante's Ring — выходит в 2025 году
GameMag
2024-11-24T13:16:07Z
Чемодан Шольца оказался очень дорогостоящим
Апостроф
2024-12-02T09:03:30Z
Вселенная не такая, как мы думаем: открытие указывает на новую физику или нечто другое
Фокус
2024-12-02T08:45:31Z
Кладбище отрубленных правых рук за "золото чести": раскрыт темный ритуал древних египтян
Фокус
2024-12-02T08:36:22Z
Потенциально опасный объект: на днях мимо Земли пролетит гигантский астероид
UAToday
2024-12-02T05:45:38Z
GreenVision представил новую линейку Wi-Fi камер видеонаблюдения с функцией PTZ
AutoGeek
2024-12-02T05:36:00Z
Новая функция в "Резерв+": через приложение можно будет отслеживать повестки
Политека
2024-12-02T05:30:21Z
Лайфхаки для зимы: как быстро очистить лобовое стекло от льда
Comments UA
2024-11-19T01:00:21Z
Неожиданный способ борьбы с инвазивными "захватчиками": их используют для работы авто
Фокус
2024-12-02T08:57:18Z
Украинцы сделали из легендарного горбатого "Субарожец": пришлось долго химичить с задком
Знай
2024-12-02T08:51:12Z
Toyota заявила, що знижує ціни на свої авто
Portaltele
2024-12-02T08:31:48Z
Семейный вариант: названы лучшие большие кроссоверы с пробегом
Фокус
2024-12-02T07:57:58Z
Король горьі:покоряем простор на легендарном Jeep Wrangler
Корреспондент
2024-12-02T06:09:54Z
Магнат "Формулы-1" и фанат Путина Берни Экклстоун продает коллекцию авто, включая болид Шумахера
Фокус
2024-12-01T19:00:59Z
Миллионы Михаэля Шумахера: легенда "Формулы-1" стал жертвой шантажа бывшего телохранителя
Фокус
2024-12-01T13:00:22Z
Винтажный Chrysler 50-х завелся после 30 лет простоя в сарае
Фокус
2024-12-01T11:12:36Z