MY.UAНовини
Біржа праці: як стати на облік, скільки і кому виплатять грошей
Біржа праці: як стати на облік, скільки і кому виплатять грошей

Біржа праці: як стати на облік, скільки і кому виплатять грошей

За час карантину багато хто втратив роботу. В пошуках нової люди вивчають пропозиції профільних сайтів, змінюють професії, а також звертаються до Центру занятості. Де безробітний отримуватиме виплати, зможе безкоштовно відвідати тренінги чи курси і паралельно йому підшукуватимуть роботу.

Хто має право стати на облік у Центр занятості, на які виплати можна розраховувати і яку роботу мають право запропонувати, – журналістка 24 каналу розпитала у експертів.

Нюанси постановки на облік

Стати на облік у Центр занятості може будь-хто, хто фактично ніде не працює. Адвокат, кандидат юридичних наук Денис Головін пояснює, що йдеться про людину, віком від 15 до 70 років, яка через відсутність роботи не має заробітку або доходів як джерела існування, готова та здатна приступити до роботи.

У службу занятості можуть звернутись:

  • громадяни працездатного віку до призначення пенсії (зокрема на пільгових умовах або за вислугу років), які через відсутність роботи не мають заробітку або інших доходів, готові та здатні приступити до роботи;
  • люди з інвалідністю, які не досягли встановленого спеціального пенсійного віку та отримують виплати по інвалідності або соціальну допомогу;
  • молодь до 16 років, яка працювала і була звільнені у зв'язку із змінами в організації виробництва і праці. Зокрема, припиненням або перепрофілюванням підприємств, установ та організацій, скороченням чисельності працівників.

Також до державної служби зайнятості за сприянням у працевлаштуванні можуть звертатись й працюючі громадяни, які бажають змінити місце роботи, знайти роботу за сумісництвом чи у вільний від навчання час.


Під час карантину багато хто залишився без роботи / Фото 24 каналу

Це можуть бути як громадяни нашої країни, так і іноземці та особи без громадянства, які постійно проживають тут і визнані біженцями або людьми, які потребують додаткового захисту тощо.

Людина отримає статус безробітного з моменту, коли стає на облік у Центрі зайнятості. До речі, незалежно від зареєстрованого місця проживання чи перебування, оскільки у нас в країні діє Єдина інформаційно-аналітична система державної служби зайнятості,
– зазначає Денис Головін.

Кого не візьмуть на облік

Конкретного переліку тих, кому відмовлять у постановці на облік у Центрі занятості – не має. Однак, загалом на "біржу праці" стати не може той, хто вже має роботу.

До зайнятого населення належать:

  • ті, хто працюють за наймом за трудовим договором;
  • працівники, які забезпечують себе роботою самостійно. Зокрема, це й члени особистих селянських господарств;
  • чоловіки та жінки, які проходять військову чи альтернативну службу;
  • працюючіна законних підставах  за кордоном та ті, хто має доходи від такої зайнятості;
  • студенти, які навчаються за денною або дуальною формою освіти у школах, у закладах фахової передвищої та вищої освіти тощо;
  • непрацюючі проте працездатні люди, які фактично доглядають за дитиною з інвалідністю, особою з інвалідністю I групи або за людиною похилого віку, яка за лікарняним висновком потребує постійного стороннього догляду або досягла 80-річного віку, та отримують допомогу, компенсацію чи надбавку;
  • батьки-вихователі дитячих будинків сімейного типу, прийомні батьки, якщо вони отримують виплати відповідно до законодавства;
  • той, хто проживає разом з людиною з інвалідністю I чи II групи внаслідок психічного розладу, яка за висновком лікарської комісії потребує постійного стороннього догляду, та одержує грошову допомогу на догляд за нею.

Як стати на облік

При взятті людини на облік, на неї заводиться персональна картка, де вказуються особисті дані (прізвище, ім’я та по батькові, рік народження, місце проживання, серія та номер паспорта, відомості про останнє місце роботи або вид діяльності).

Перелік документів, необхідних для реєстрації на "біржі праці":

  1. Копія та оригінал паспорту громадянина України або інший документ, що посвідчує особу та підтверджує громадянство або посвідку на постійне проживання або посвідчення біженця або особи, яка потребує додаткового захисту або якій надано тимчасовий захист (для інших осіб, визначених вище) і облікової картки платника податків.
  2. Копія та оригінал трудової книжки, цивільно-правового договору.
  3. Копія та оригінал диплому або іншого документу про освіту.
  4. Інші документи (наприклад, військовий квиток; інвалід подає копію довідки до акту огляду медико-соціальною експертною комісією та, у разі наявності, пред’являє індивідуальну програму реабілітації; внутрішньо переміщені особи надають копію довідки про взяття на облік тощо).


Під час карантину документи до Центру занятості подаються онлайн / Фото 24 каналу

Людині, яка пред’явила всі потрібні документи, кар’єрний радник забезпечуватиме супровід та організацію надання послуг,
– пояснює адвокат Головін.

Хто такий кар’єрний радник?

Це співробітник центру зайнятості, який забезпечує організацію надання послуг лдям, які шукають роботу, зареєстрованим безробітним, здійснює їх супровід задля подальшого працевлаштування.

Як зауважує начальник відділу комунікацій Державного центру занятості Ірина Поліщук, на період карантину спрощено процедуру подання документів до центрів зайнятості. Людині лише потрібно заповнити дві заяви – про надання статусу безробітного та про призначення допомоги по безробіттю.

Подання заяви можливе двома способами:

  1. на електронну пошту центру зайнятості, який людина обрала аби там обслуговуватися (можна власноруч написати або ж завантажити, роздрукувати, заповнити, а далі – сфотографувати або відсканувати і надіслати);
  2. власноруч заповнені заяви покласти в скриньку для прийому кореспонденції, розміщену у центрі зайнятості.

Згодом, кар’єрний радник зв’яжеться з пошукачем роботи телефоном, якщо потрібно буде поточнити інформацію.

Водночас, з 24 квітня з'явилась можливість зареєструватися в Центрі занятості через онлайн-портал державних послуг "Дія".

Денис Головін пояснює, що при зверненні на біржу праці у людини може й не бути трудової книжки . Людину все-одно поставлять на "біржу праці", якщо вона цього потребуєте. Інше питання, що від запису у трудовій залежить розмір виплат. Наприклад, якщо працівника звільнено "за статтею" (порушення внутрішнього розпорядку тощо), він отримає менше грошей ніж якщо звільнять через поновлення на роботі того, хто раніше виконував цю роботу.

Яку роботу повинні пропонувати

Чинне законодавство України містить такий термін, як "підходяща робота".

Підходящою для безробітного вважається робота, що відповідає освіті, професії чи спеціальності, кваліфікації пошукача з урахуванням доступності транспортного обслуговування.

Денис Головін зауважує, що при цьому зарплата повинна бути не нижчою ніж за останнім місцем роботи з урахуванням середнього рівня, що склався у регіоні за минулий місяць, де людина зареєстрована як безробітна. Коли пошукачу пропонують підходящу посаду враховується тривалість роботи за професією (спеціальністю), кваліфікація, досвід, тривалість безробіття, а також потреба ринку праці.

Якщо не виходить знайти роботу за професією протягом 6 місяців із дня перебування на обліку, людині пропонується інша підходяща робота з урахуванням здібностей, стану здоров’я, досвіду тощо.

Дворазова відмова від запропонованої роботи є підставою для зняття з реєстрації в Центрі занятості та позбавлення статусу безробітного. Для тих, хто не має професії, або працював де не потрібна спеціальна підготовка, та перебуває на обліку понад 6 місяців, підходящою роботою також вважається участь у громадських та інших тимчасових роботах, тривалість яких перевищує місяць,
– пояснює адвокат.

Важливо, щоб місце роботи було розташоване у межах доступності транспортного обслуговування, а умови праці відповідали стану здоров'я громадянина, підтвердженому медичною довідкою.

Без згоди громадянина йому не можуть пропонувати роботу, яка потребує зміни місця проживання.

Як розраховують та нараховують виплати

Допомога з безробіття призначається відповідно до страхового стажу та з урахуванням зарплати та доходу людини, отриманих за останні шість місяців, за місцем роботи.

Розмір виплат складає:

  • якщо робочий стаж до двох років, передбачена допомога в розмірі 50% від доходу людини;
  • стаж від двох до шести років – 55%;
  • стаж від шести до десяти років – 60%;
  • стаж понад десять років – 70%.

При цьому служба зайнятості буде поступово зменшувати розмір виплат: перші 90 днів – 100%, наступні 90 днів – 80%, надалі – 70%.

Виплату допомоги з часткового безробіття, здійснює Фонд соціального страхування з тимчасової втрати працездатності.

Ірина Поліщук зауважує, що максимальний розмір допомоги по безробіттю не може перевищувати чотирикратного розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, установленого законом. Наразі він становить 8 788 гривень.

Натомість мінімальна допомога становить 1 800 гривень, а людям, яким призначають виплати без урахування страхового стажу та зарплати на період карантину збільшено з 650 до 1000 гривень. Це підвищення прописане у відповідній постанові Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування України.


Розмір виплат в Центрі занятості залежать від багатьох факторів / Фото 24 каналу

Постанова застосовується з початку обмежувальних заходів, тобто з 12 березня, діятиме протягом карантину + 30 календарних днів після його закінчення,
– пояснює Ірина Поліщук.

На мінімальну допомогу в 1 тисячу гривень можуть розраховувати:

  • люди, які протягом 12 місяців, що передували реєстрації в службі зайнятості, мають страховий стаж менше 6 місяців або звільнені з останнього місця роботи з негативних причин (наприклад, за прогул);
  • молодь, яка закінчила або припинила навчання в середньому та вищому навчальному закладі, звільнилася зі строкової військової служби і не потребує сприяння в працевлаштуванні на перше робоче місце;
  • внутрішньо переміщені особи, які документально не можуть підтвердити періоди своєї зайнятості.

Тривалість виплат

Загальна тривалість виплати допомоги по безробіттю не може перевищувати 360 календарних днів, а для людей передпенсійного віку – 720 календарних днів.

Грошова допомога призначається з 8-го дня після реєстрації в службі зайнятості. Виплата допомоги по безробіттю звільненим з останнього місця роботи за власним бажанням без поважних причин, починається з 91-го календарного дня.

Для тих, кому скоро на заслужений відпочинок (за 2 роки до настання права на пенсію) тривалість виплати допомоги по безробіттю не може перевищувати 720 календарних днів.

Проте так було до карантину. А на період дії карантину статус безробітного надається людині з першого дня подання заяви. З цього ж дня призначають і виплату допомоги по безробіттю.

Для звільнених в період карантину за власним бажанням, не застосовуються вимоги щодо скорочення тривалості виплати допомоги по безробіттю строком до 90 днів,
– пояснює важливий момент Ірина Поліщук.

Тобто, люди, які звільнились з останнього місця роботи в період карантину (з 12 березня 2020 року) за власним бажанням та зареєструвалися в службі зайнятості, отримують допомогу по безробіттю з першого дня набуття статусу безробітного. Водночас, загальна тривалість виплат такої допомоги для них не може перевищувати 270 календарних днів.

Детальніше про захист своїх прав можна прочитати в Telegram-каналі Дениса Головіна.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Україна отримала доступ до ресурсів соціального фонду ЄС
Хвиля
2025-07-14T09:22:48Z
Долар знову показує ознаки «ризикованої валюти» – Bloomberg
ГЛАВКОМ NET
2025-07-14T09:10:52Z
Херсонські аграрії зібрали перші 500 тонн кавунів
24tv
2025-07-14T09:06:36Z
USDA погіршило прогноз урожаю пшениці та ячменю в Україні
AgroPortal
2025-07-14T09:00:43Z
Латвія виступає за внесення російських добрив і риби до пакету санкцій ЄС
УкраинФорм
2025-07-14T08:57:12Z
Підприємці минулого тижня отримали доступних кредитів на ₴1,1 мільярда
УкраинФорм
2025-07-14T08:55:17Z
До 47 доларів за барель: ЄС готує новий удар по нафтових доходах Росії
24tv
2025-07-14T08:54:19Z
Біткоїн вчетверте за тиждень оновив історичний рекорд
Комсомольская правда
2025-07-14T08:49:08Z
Ціни стрімко зросли. Як змінилася вартість гектара за час роботи ринку землі
ГЛАВКОМ NET
2025-07-14T08:46:30Z
У спортзал йти не треба: учені розказали, чоловіків з якою зовнішністю хочуть жінки
Фокус
2025-07-03T10:12:24Z
Норвегія вперше транспортувала пацієнтів на ШВЛ з України літаком C-130J Hercules
Европейская правда
2025-07-14T09:04:32Z
Спорт зменшує ризик смерті на 40%: скільки потрібно займатись
24tv
2025-07-14T08:16:34Z
Як доглядати за тілом влітку: поради, що допоможуть виглядати на всі 100%
24tv
2025-07-14T07:00:55Z
Названо спосіб зупинити спалахи захворювань у зародку: смертність знижено на 60%
Фокус
2025-07-14T06:19:45Z
П'ять продуктів і напоїв, які провокують появу набряків
Gazeta UA
2025-07-14T05:22:04Z
Чи справді перебування на сонці покращує настрій
24tv
2025-07-14T04:06:26Z
Як легко позбутися пилу на кімнатних рослинах: корисні поради
Gazeta UA
2025-07-13T21:01:45Z
Знизить рівень цукру в крові та налагодить роботу кишківника: лікарі назвали найкорисніший вид хліба
Знай
2025-07-13T19:52:25Z
"Ляпас від Трампа": як промисловість ЄС постраждає через нові тарифи США
24tv
2025-07-14T09:18:39Z
У РФ хочуть заборонити гру Roblox — бояться диверсій на АЕС
InternetUA
2025-07-14T09:16:56Z
Федоров розповів, які технологічні рішення Україна застосовує у відповідь на атаки "Шахедів"
24tv
2025-07-14T09:16:55Z
В ЄС розчаровані листом Трампа з погрозами впровадити 30-відсоткові тарифи
УкраинФорм
2025-07-14T09:16:20Z
Німеччина зробила заяву про ракети Taurus для України
ГЛАВКОМ NET
2025-07-14T09:13:01Z
Польща більше не союзник? Що стоїть за претензіями Дуди до України
GlavRed
2025-07-14T09:04:49Z
Глава МЗС Італії розповів, як ЄС може відповісти на тарифи Трампа
Европейская правда
2025-07-14T09:04:40Z
ЦАХАЛ визнав, що вдарив по цивільних у Газі
ГЛАВКОМ NET
2025-07-14T09:03:52Z
Син Путіна потрапив на камеру. Кремлівський принц постійно виглядає сумним і не хоче "двіжухи"
Telegraf
2025-07-14T08:58:38Z
У Миколаєві через аварію перебої з водою
УкраинФорм
2025-07-14T09:21:47Z
Завтра - середина літа, якої погоди чекати
Gazeta UA
2025-07-14T09:19:46Z
"Сержантка Моллі": українські бійці розповіли, як самка єнота стала талісманом підрозділу
24tv
2025-07-14T09:12:48Z
Загарбники вдарили КАБом по Борівському на Харківщині, є загибла та поранені
УкраинФорм
2025-07-14T09:10:32Z
Росія оточує Покровськ й активізувалася на Херсонщині: як змінилася лінія фронту за тиждень
24tv
2025-07-14T09:06:38Z
Гороскоп на понеділок: які зміни несе 14 липня для Овнів, Левів, Риб та інших
360ua.news
2025-07-14T09:04:22Z
Дощі заливатимуть кілька областей: стала відома дата сильних опадів
GlavRed
2025-07-14T09:04:19Z
Загадкове місце на краю України. Чим унікальний хутір Перкалаба
ГЛАВКОМ NET
2025-07-14T09:04:08Z
Рух транспорту вулицею Богатирською буде частково обмежено протягом місяця
ГЛАВКОМ NET
2025-07-14T08:52:57Z
У Швеції хочуть збільшити вік призову на службу для офіцерів з 47 до 70 років
Лига
2025-07-14T09:22:50Z
У марафоні не вітають жодних спікерів, які критикують владу – ексведучий
ZN UA
2025-07-14T09:19:42Z
2 тис грн в гаманець: деякі пенсіонери України отримають додаткові виплати
GlavRed
2025-07-14T09:19:05Z
Студенти у Києві протестують проти призначення Вітренка міністром освіти
24tv
2025-07-14T09:18:07Z
Квартира в новобудові: які документи потрібні для оформлення права власності
24tv
2025-07-14T09:16:01Z
Уважно перевірте дані у "Резерв+": кому доведеться повторно підтвердити статус у ТЦК
Знай
2025-07-14T09:07:08Z
Мирні жабоїди чи небезпечні агресори? Біолог прояснив невідомі сторінки життя лелек
Telegraf
2025-07-14T09:04:14Z
Грошова допомога для пенсіонерів у Запоріжжі: як українцям отримати виплати від ООН, покрокова інструкція
Политека
2025-07-14T09:01:36Z
Американські розробники представили експериментальний бойовий літак Hover X-Plane для Пентагону
InternetUA
2025-07-14T09:01:32Z
Обираємо штани на літню пору: 3 найкращі варіанти
24tv
2025-07-14T09:16:41Z
Disney не вірили у Джонні Деппа: хто міг зіграти Джека Горобця у "Піратах Карибського моря"
24tv
2025-07-14T09:10:55Z
Даша Квіткова возз'єдналася з колишнім чоловіком - що сталося
GlavRed
2025-07-14T09:10:54Z
Джамала стала членкинею Академії звукозапису США
Детектор М
2025-07-14T08:52:04Z
Принцеса Шарлотта вийшла у світ з наймоднішим манікюром літа 2025
Фокус
2025-07-14T08:31:34Z
Віталіна Ющенко вперше висловилася про колишню невістку-зрадницю - деталі
GlavRed
2025-07-14T08:25:08Z
Зірка «Барселони» звинувачується у використанні людей з карликовістю для розваг
ГЛАВКОМ NET
2025-07-14T08:09:45Z
Маленька ікона стилю: принцеса Шарлотта вразила елегантним образом на фіналі Вімблдону
24tv
2025-07-14T08:04:44Z
5 зачісок на довге волосся, які обожнюють всі модниці
24tv
2025-07-14T08:04:09Z
Закупівля залізничного обладнання для КП «Київпастранс» з переплатою ₴1,1 млн – затримано посадовця
Украина Криминальная
2025-07-14T09:19:47Z
Десятки БпЛА атакували вночі Київщину, виникли пожежі: у ОВА розповіли про наслідки
24tv
2025-07-14T09:12:59Z
Росіяни скинули КАБи на Харківщину, є жертви
1News
2025-07-14T08:58:28Z
У Вінниці двоє ув’язнених у СІЗО вбили співкамерника
УкраинФорм
2025-07-14T08:58:27Z
У Хорватії порахували, що майже всі лісові пожежі стаються через недбалість або підпали
Европейская правда
2025-07-14T08:52:29Z
У столиці судитимуть жінку, яка за $4000 обіцяла зняти військовозобов’язаного з розшуку ТЦК
Украина Криминальная
2025-07-14T08:45:33Z
Суд обрав запобіжні заходи підозрюваним у вибухах на підприємстві під Житомиром
УкраинФорм
2025-07-14T08:45:09Z
Затримали двох агенток РФ, які готували підриви суддів і волонтерів у Полтаві та Дніпрі
УкраинФорм
2025-07-14T08:43:31Z
У США сталася стрілянина в церкві – загинуло двоє жінок
Лига
2025-07-14T08:30:03Z
Охолонь, окрошка: 5 літніх супів, які смачніші і бадьоріші за класику, рецепти потрібно зберегти
Знай
2025-07-14T08:52:36Z
Зробіть це підживлення для смородини у липні: рецепт супердобрива
24tv
2025-07-14T08:45:22Z
Не Говерла: з якої гори відкривається одна з найкрасивіших панорам на Карпати
24tv
2025-07-14T08:28:41Z
Не лише "перший млинець – нанівець": як ще сказати українською "перший блін комом"
24tv
2025-07-14T08:00:55Z
І не треба довго морочитися: як смачно посмажити лисички з цибулею
24tv
2025-07-14T07:54:41Z
Літній хіт: спробуйте лимонад "Полуничний базилік"
Gazeta UA
2025-07-14T07:46:28Z
Виростуть максимально великі та солодкі: ось що садити біля кавунів
24tv
2025-07-14T07:46:08Z
Обирає його замість кави: улюблений напій принца Вільяма виявився зовсім не королівським
24tv
2025-07-14T07:36:14Z
Сніданок-вибух: "Хмарні яйця" з авокадо вражають легкістю та смаком
Gazeta UA
2025-07-14T07:04:00Z
Death Stranding 2: On the Beach одночасно підкорила і розлютила фанатів: як їй це вдалося
Фокус
2025-07-14T09:22:17Z
Чоловік урятував шимпанзе від смерті: тепла зустріч роки потому вразила мережу
Фокус
2025-07-14T09:10:34Z
Користуються одиниці: жінка розповіла про секретну кнопку пральної машини
GlavRed
2025-07-14T09:10:27Z
YouTube закриває одну з найпроблемніших сторінок на своєму сайті
24tv
2025-07-14T09:06:02Z
Apple готує AirTag 2 з потрійною дальністю пошуку
Portaltele
2025-07-14T09:01:21Z
Україна впроваджує ШІ у керування дронами, щоб прибрати операторів з поля бою, – Федоров
24tv
2025-07-14T08:58:28Z
Марсохід NASA надіслав на Землю моторошне останнє повідомлення: чому апарат загинув
Фокус
2025-07-14T08:52:27Z
Названо речовину для спілкування з інопланетянами: що робить прибульців балакучими
Фокус
2025-07-14T08:52:18Z
Дієве рішення проти «Шахедів»: Федоров розповів про виробництво дронів-перехоплювачів
TSN
2025-07-14T08:31:36Z
Новий Hyundai Tucson зробили схожим на Land Rover
AutoCentre
2025-07-14T09:04:35Z
Перший електромобіль Bentley: ретрофутуризм у концепті EXP 15
ITC
2025-07-14T09:04:20Z
Дешевше $20 000: презентовано новий кросовер Hyundai
ЗаРулем
2025-07-14T08:40:47Z
Наймиліший електромобіль Honda вперше показав свій вигляд і дещо незвичайне
Топ Жир
2025-07-14T08:34:57Z
Lexus ES у кузові універсал виглядає чудово
AutoCentre
2025-07-14T08:07:54Z
Mazda представила кросовер CX-5 нового покоління: відома ціна
ЗаРулем
2025-07-14T07:16:15Z
Suzuki готує оновлення для популярного Jimny
AutoCentre
2025-07-14T07:13:49Z
Новий електрокар Mercedes отримав передню частину у ретро-стилі
AutoCentre
2025-07-14T06:10:11Z
Назвали найпопулярніші кольори нових авто у 2025 році
Gazeta UA
2025-07-14T06:10:10Z
"Олімпіада по-російськи": у Росії відбувся "чемпіонат" з метання коров'ячих кізяків
24tv
2025-07-14T09:22:21Z
"Він бачить усе одразу": чому Ліверпуль запросив Джованні ван Бронкхорста
Football.ua
2025-07-14T09:16:09Z
Українські шахістки здобули два «срібла» на юніорському Євро у Словенії
УкраинФорм
2025-07-14T09:16:04Z
У першу ракетку світу під час фіналу Вімблдона прилетів корок від шампанського – кумедне відео
24tv
2025-07-14T09:10:27Z
Українські арбітри працюватимуть на грі кваліфікації Ліги конференцій
ГЛАВКОМ NET
2025-07-14T09:00:45Z
Аль-Хіляль готовий задовольнити запити Астон Вілли щодо Воткінса
Football.ua
2025-07-14T08:46:20Z
Павло Ісенко продовжить кар'єру в Румунії
Football.ua
2025-07-14T08:40:33Z
Усик – Дюбуа: як змінився прогноз ШІ за 5 днів до реваншу на "Вемблі"
24tv
2025-07-14T08:39:42Z
Індивідуальні нагороди КЧС-2025: хто став найкращими?
Football.ua
2025-07-14T08:27:56Z