MY.UAНовини
Біржа праці: як стати на облік, скільки і кому виплатять грошей
Біржа праці: як стати на облік, скільки і кому виплатять грошей

Біржа праці: як стати на облік, скільки і кому виплатять грошей

За час карантину багато хто втратив роботу. В пошуках нової люди вивчають пропозиції профільних сайтів, змінюють професії, а також звертаються до Центру занятості. Де безробітний отримуватиме виплати, зможе безкоштовно відвідати тренінги чи курси і паралельно йому підшукуватимуть роботу.

Хто має право стати на облік у Центр занятості, на які виплати можна розраховувати і яку роботу мають право запропонувати, – журналістка 24 каналу розпитала у експертів.

Нюанси постановки на облік

Стати на облік у Центр занятості може будь-хто, хто фактично ніде не працює. Адвокат, кандидат юридичних наук Денис Головін пояснює, що йдеться про людину, віком від 15 до 70 років, яка через відсутність роботи не має заробітку або доходів як джерела існування, готова та здатна приступити до роботи.

У службу занятості можуть звернутись:

  • громадяни працездатного віку до призначення пенсії (зокрема на пільгових умовах або за вислугу років), які через відсутність роботи не мають заробітку або інших доходів, готові та здатні приступити до роботи;
  • люди з інвалідністю, які не досягли встановленого спеціального пенсійного віку та отримують виплати по інвалідності або соціальну допомогу;
  • молодь до 16 років, яка працювала і була звільнені у зв'язку із змінами в організації виробництва і праці. Зокрема, припиненням або перепрофілюванням підприємств, установ та організацій, скороченням чисельності працівників.

Також до державної служби зайнятості за сприянням у працевлаштуванні можуть звертатись й працюючі громадяни, які бажають змінити місце роботи, знайти роботу за сумісництвом чи у вільний від навчання час.


Під час карантину багато хто залишився без роботи / Фото 24 каналу

Це можуть бути як громадяни нашої країни, так і іноземці та особи без громадянства, які постійно проживають тут і визнані біженцями або людьми, які потребують додаткового захисту тощо.

Людина отримає статус безробітного з моменту, коли стає на облік у Центрі зайнятості. До речі, незалежно від зареєстрованого місця проживання чи перебування, оскільки у нас в країні діє Єдина інформаційно-аналітична система державної служби зайнятості,
– зазначає Денис Головін.

Кого не візьмуть на облік

Конкретного переліку тих, кому відмовлять у постановці на облік у Центрі занятості – не має. Однак, загалом на "біржу праці" стати не може той, хто вже має роботу.

До зайнятого населення належать:

  • ті, хто працюють за наймом за трудовим договором;
  • працівники, які забезпечують себе роботою самостійно. Зокрема, це й члени особистих селянських господарств;
  • чоловіки та жінки, які проходять військову чи альтернативну службу;
  • працюючіна законних підставах  за кордоном та ті, хто має доходи від такої зайнятості;
  • студенти, які навчаються за денною або дуальною формою освіти у школах, у закладах фахової передвищої та вищої освіти тощо;
  • непрацюючі проте працездатні люди, які фактично доглядають за дитиною з інвалідністю, особою з інвалідністю I групи або за людиною похилого віку, яка за лікарняним висновком потребує постійного стороннього догляду або досягла 80-річного віку, та отримують допомогу, компенсацію чи надбавку;
  • батьки-вихователі дитячих будинків сімейного типу, прийомні батьки, якщо вони отримують виплати відповідно до законодавства;
  • той, хто проживає разом з людиною з інвалідністю I чи II групи внаслідок психічного розладу, яка за висновком лікарської комісії потребує постійного стороннього догляду, та одержує грошову допомогу на догляд за нею.

Як стати на облік

При взятті людини на облік, на неї заводиться персональна картка, де вказуються особисті дані (прізвище, ім’я та по батькові, рік народження, місце проживання, серія та номер паспорта, відомості про останнє місце роботи або вид діяльності).

Перелік документів, необхідних для реєстрації на "біржі праці":

  1. Копія та оригінал паспорту громадянина України або інший документ, що посвідчує особу та підтверджує громадянство або посвідку на постійне проживання або посвідчення біженця або особи, яка потребує додаткового захисту або якій надано тимчасовий захист (для інших осіб, визначених вище) і облікової картки платника податків.
  2. Копія та оригінал трудової книжки, цивільно-правового договору.
  3. Копія та оригінал диплому або іншого документу про освіту.
  4. Інші документи (наприклад, військовий квиток; інвалід подає копію довідки до акту огляду медико-соціальною експертною комісією та, у разі наявності, пред’являє індивідуальну програму реабілітації; внутрішньо переміщені особи надають копію довідки про взяття на облік тощо).


Під час карантину документи до Центру занятості подаються онлайн / Фото 24 каналу

Людині, яка пред’явила всі потрібні документи, кар’єрний радник забезпечуватиме супровід та організацію надання послуг,
– пояснює адвокат Головін.

Хто такий кар’єрний радник?

Це співробітник центру зайнятості, який забезпечує організацію надання послуг лдям, які шукають роботу, зареєстрованим безробітним, здійснює їх супровід задля подальшого працевлаштування.

Як зауважує начальник відділу комунікацій Державного центру занятості Ірина Поліщук, на період карантину спрощено процедуру подання документів до центрів зайнятості. Людині лише потрібно заповнити дві заяви – про надання статусу безробітного та про призначення допомоги по безробіттю.

Подання заяви можливе двома способами:

  1. на електронну пошту центру зайнятості, який людина обрала аби там обслуговуватися (можна власноруч написати або ж завантажити, роздрукувати, заповнити, а далі – сфотографувати або відсканувати і надіслати);
  2. власноруч заповнені заяви покласти в скриньку для прийому кореспонденції, розміщену у центрі зайнятості.

Згодом, кар’єрний радник зв’яжеться з пошукачем роботи телефоном, якщо потрібно буде поточнити інформацію.

Водночас, з 24 квітня з'явилась можливість зареєструватися в Центрі занятості через онлайн-портал державних послуг "Дія".

Денис Головін пояснює, що при зверненні на біржу праці у людини може й не бути трудової книжки . Людину все-одно поставлять на "біржу праці", якщо вона цього потребуєте. Інше питання, що від запису у трудовій залежить розмір виплат. Наприклад, якщо працівника звільнено "за статтею" (порушення внутрішнього розпорядку тощо), він отримає менше грошей ніж якщо звільнять через поновлення на роботі того, хто раніше виконував цю роботу.

Яку роботу повинні пропонувати

Чинне законодавство України містить такий термін, як "підходяща робота".

Підходящою для безробітного вважається робота, що відповідає освіті, професії чи спеціальності, кваліфікації пошукача з урахуванням доступності транспортного обслуговування.

Денис Головін зауважує, що при цьому зарплата повинна бути не нижчою ніж за останнім місцем роботи з урахуванням середнього рівня, що склався у регіоні за минулий місяць, де людина зареєстрована як безробітна. Коли пошукачу пропонують підходящу посаду враховується тривалість роботи за професією (спеціальністю), кваліфікація, досвід, тривалість безробіття, а також потреба ринку праці.

Якщо не виходить знайти роботу за професією протягом 6 місяців із дня перебування на обліку, людині пропонується інша підходяща робота з урахуванням здібностей, стану здоров’я, досвіду тощо.

Дворазова відмова від запропонованої роботи є підставою для зняття з реєстрації в Центрі занятості та позбавлення статусу безробітного. Для тих, хто не має професії, або працював де не потрібна спеціальна підготовка, та перебуває на обліку понад 6 місяців, підходящою роботою також вважається участь у громадських та інших тимчасових роботах, тривалість яких перевищує місяць,
– пояснює адвокат.

Важливо, щоб місце роботи було розташоване у межах доступності транспортного обслуговування, а умови праці відповідали стану здоров'я громадянина, підтвердженому медичною довідкою.

Без згоди громадянина йому не можуть пропонувати роботу, яка потребує зміни місця проживання.

Як розраховують та нараховують виплати

Допомога з безробіття призначається відповідно до страхового стажу та з урахуванням зарплати та доходу людини, отриманих за останні шість місяців, за місцем роботи.

Розмір виплат складає:

  • якщо робочий стаж до двох років, передбачена допомога в розмірі 50% від доходу людини;
  • стаж від двох до шести років – 55%;
  • стаж від шести до десяти років – 60%;
  • стаж понад десять років – 70%.

При цьому служба зайнятості буде поступово зменшувати розмір виплат: перші 90 днів – 100%, наступні 90 днів – 80%, надалі – 70%.

Виплату допомоги з часткового безробіття, здійснює Фонд соціального страхування з тимчасової втрати працездатності.

Ірина Поліщук зауважує, що максимальний розмір допомоги по безробіттю не може перевищувати чотирикратного розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, установленого законом. Наразі він становить 8 788 гривень.

Натомість мінімальна допомога становить 1 800 гривень, а людям, яким призначають виплати без урахування страхового стажу та зарплати на період карантину збільшено з 650 до 1000 гривень. Це підвищення прописане у відповідній постанові Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування України.


Розмір виплат в Центрі занятості залежать від багатьох факторів / Фото 24 каналу

Постанова застосовується з початку обмежувальних заходів, тобто з 12 березня, діятиме протягом карантину + 30 календарних днів після його закінчення,
– пояснює Ірина Поліщук.

На мінімальну допомогу в 1 тисячу гривень можуть розраховувати:

  • люди, які протягом 12 місяців, що передували реєстрації в службі зайнятості, мають страховий стаж менше 6 місяців або звільнені з останнього місця роботи з негативних причин (наприклад, за прогул);
  • молодь, яка закінчила або припинила навчання в середньому та вищому навчальному закладі, звільнилася зі строкової військової служби і не потребує сприяння в працевлаштуванні на перше робоче місце;
  • внутрішньо переміщені особи, які документально не можуть підтвердити періоди своєї зайнятості.

Тривалість виплат

Загальна тривалість виплати допомоги по безробіттю не може перевищувати 360 календарних днів, а для людей передпенсійного віку – 720 календарних днів.

Грошова допомога призначається з 8-го дня після реєстрації в службі зайнятості. Виплата допомоги по безробіттю звільненим з останнього місця роботи за власним бажанням без поважних причин, починається з 91-го календарного дня.

Для тих, кому скоро на заслужений відпочинок (за 2 роки до настання права на пенсію) тривалість виплати допомоги по безробіттю не може перевищувати 720 календарних днів.

Проте так було до карантину. А на період дії карантину статус безробітного надається людині з першого дня подання заяви. З цього ж дня призначають і виплату допомоги по безробіттю.

Для звільнених в період карантину за власним бажанням, не застосовуються вимоги щодо скорочення тривалості виплати допомоги по безробіттю строком до 90 днів,
– пояснює важливий момент Ірина Поліщук.

Тобто, люди, які звільнились з останнього місця роботи в період карантину (з 12 березня 2020 року) за власним бажанням та зареєструвалися в службі зайнятості, отримують допомогу по безробіттю з першого дня набуття статусу безробітного. Водночас, загальна тривалість виплат такої допомоги для них не може перевищувати 270 календарних днів.

Детальніше про захист своїх прав можна прочитати в Telegram-каналі Дениса Головіна.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Магнитные бури: прогноз на выходные, 8-9 февраля
UAToday
2025-02-07T20:48:51Z
Grand Theft Auto V разошлась тиражом в 210 миллионов копий, Red Dead Redemption 2 — 70 миллионов копий
GameMag
2025-02-07T20:07:17Z
Ремейк Amerzone: The Explorer's Legacy выйдет 24 апреля — это первая игра создателя Syberia
GameMag
2025-02-07T20:00:20Z
Слух: На следующей неделе представят обновлённую Rainbow Six Siege
GameMag
2025-02-07T19:55:50Z
Сияли под лучами солнца: археологи нашли уникальное украшение из более 270 000 бусин
Фокус
2025-02-07T19:12:31Z
"Я схватился за голову": Сюхэй Ёсида рассказал о самых напряженных моментах на посту главы PlayStation Studios
GameMag
2025-02-07T17:31:44Z
Ранее их не исследовали: ученые раскрыли новые тайны погребальных практик Древнего Египта
Фокус
2025-02-07T17:21:31Z
Уловки бешеного пса: Представлен сюжетный трейлер Like a Dragon: Pirate Yakuza in Hawaii
GameMag
2025-02-07T17:19:59Z
Не только генерирует, но и хранит энергию: создана необычная солнечная батарея
Фокус
2025-02-07T17:01:39Z
Как накормить всю семью на 70 гривен: роскошный рецепт, если у вас есть картофель и яйцо
Telegraf
2025-02-07T21:06:46Z
Дешево и красиво: топ-пять идей валентинок своими руками за "три копейки"
Telegraf
2025-02-07T20:33:54Z
Жить в Германии можно дешевле, но готовы ли вы к такому: реальные цифры и лайфхаки беженцам
Знай
2025-02-07T19:21:29Z
Гороскоп для знаков зодиака на выходные 8-9 февраля 2025 года
Корреспондент
2025-02-07T18:57:16Z
Хобби долгожителей, которое снижает вес и продлевает жизнь: интересные результаты исследований
TSN
2025-02-07T18:09:42Z
Пиццу можно приготовить вообще без теста: нереально сытный рецепт Кальцоне
Telegraf
2025-02-07T18:00:38Z
Домашний батон: как легко приготовить ароматную домашнюю выпечку
Фокус
2025-02-07T16:42:53Z
Три знака Зодиака, которым стоит быть осторожнее на выходных 8-9 февраля 2025 года
Фокус
2025-02-07T16:36:25Z
Как постирать зимнюю одежду и не испортить ее
Знай
2025-02-07T15:51:46Z
"Сотрудники ТЦК убили парня": что говорят в полиции
Comments UA
2025-02-07T20:45:03Z
Нападение подростков на юношу в Киеве: четырем участникам избиения сообщили о подозрении
Апостроф
2025-02-07T20:33:42Z
Бронирование работника, находящегося в розыске ТЦК: юристы рассказали о такой возможности
Политека
2025-02-07T19:27:36Z
Пьяный украинец вызвал скорую жене, запер медиков дома и ушел
Знай
2025-02-07T18:51:49Z
Самолет упал на автобус с пассажирами: ВИДЕО с самой оживленной трассы
Новости Украины
2025-02-07T18:51:48Z
Смерть мужчины во время прохождения ВВК в Черновцах: омбудсмен устроит проверку
Апостроф
2025-02-07T18:48:08Z
В Брюсселе четвертая стрельба за неделю, есть погибший
Корреспондент
2025-02-07T17:36:49Z
В Швеции назвали имя мужчины, устроившего стрельбу в школе: что о нем известно
TSN
2025-02-07T17:21:27Z
Нацполиция разоблачила "криминальные сходки" в Криворожской колонии
Корреспондент
2025-02-07T17:03:46Z
Вечный злодей-сердцеед и красавица с родословной: непростая история любви Андре Агасси и Штеффи Граф
Marie Claire
2025-02-07T19:01:18Z
Станкевич выиграл первую за три года медаль на этапе Кубка мира по фехтован
Корреспондент
2025-02-07T19:00:12Z
"Шахтер" оформил первый зимний трансфер
ZN UA
2025-02-07T18:25:44Z
Чисора - Валлин: букмекеры не верят в успех друга Усика
Telegraf
2025-02-07T15:33:19Z
Экс-игрока Милана уволили с должности тренера и восстановили в тот же день
Корреспондент
2025-02-07T15:21:49Z
Мужская сборная Украины по биатлону объявила состав на чемпионат мира-2025
TSN
2025-02-07T13:36:31Z
Наставник Ливерпуля высказался о шансах на исторический квадрупл
Корреспондент
2025-02-07T13:33:31Z
Легенда "Реала" и сборной Испании Серхио Рамос нашел новый клуб
TSN
2025-02-07T13:24:25Z
Международная федерация баскетбола продлила отстранение россиян
ZN UA
2025-02-07T12:45:48Z
Россияне пошли в наступление на Харьковщине: воины ВСУ откровенно рассказали, что там происходит
TSN
2025-02-07T20:54:30Z
"Земельное дело": суд арестовал заместителя главы КГГА Оленича
Апостроф
2025-02-07T20:06:19Z
"Ударом HIMARS": в Селидово ВСУ уничтожили весь командный состав 35-й бригады оккупантов
Апостроф
2025-02-07T20:00:49Z
Торецк держится: в Deep State опровергли заявление противника о захвате города. ВИДЕО
Новости Украины
2025-02-07T19:57:25Z
Воздушная тревога в Киеве и области: что грозит столице
TSN
2025-02-07T19:48:21Z
Одним ударом — всех командиров: ВСУ уничтожили штаб ВС РФ в Селидово
Фокус
2025-02-07T19:42:07Z
В Украину заглянул атмосферный фронт: когда и где будет до -12
Telegraf
2025-02-07T19:15:34Z
Зеленский заявил о новых корейских штурмах и бешеных потерях: что происходит в Курской области
Comments UA
2025-02-07T19:00:29Z
Был на грани жизни и смерти: в Днепре спасли тяжелораненого воина ВСУ
TSN
2025-02-07T18:51:39Z
Бывшая студентка обвинила Михаила Поплавского в сексуальных домогательствах
Апостроф
2025-02-07T20:06:09Z
Возрождение Баффи: что известно о перезапуске легенды и возможное участие Сары Мишель Геллар
Знай
2025-02-07T19:51:14Z
"Евровидение-2025": букмекеры назвали вероятного победителя нацотбора
TSN
2025-02-07T19:49:24Z
Минус 10 лет без уколов: стилист раскрыла секрет омолаживающей одежды для женщин 60+
Знай
2025-02-07T17:51:50Z
Русская песня "Сигма Бой" стала вирусной и в Украине. Почему ее лучше не слушать
Telegraf
2025-02-07T17:09:36Z
Победительница "Холостяка-13" ответила, сможет ли возобновить отношения с "Тереном"
Gazeta UA
2025-02-07T17:09:28Z
Лесик впервые после остановки сердца вышел на сцену: как выглядит бывший участник группы "Дзидзьо"
TSN
2025-02-07T16:48:51Z
"Измена от девушки, которую любил": актер-военный Девизоров впервые назвал причину развода
Фокус
2025-02-07T16:09:59Z
Канье Уэст призывает освободить P. Diddy и снова провоцирует скандал
Корреспондент
2025-02-07T16:00:18Z
Освобожденный из плена воин рассказал, как поддержать военных ВСУ в российских тюрьмах
TSN
2025-02-07T21:06:30Z
В ТЦК и воинских частях усилили охрану на фоне волны подрывов
UAToday
2025-02-07T20:48:44Z
Забронированные медики гражданских медучреждений могут быть разбронированы по запросу Минобороны и Командования медсил
UAToday
2025-02-07T20:48:22Z
Армия РФ использует детей как "живой щит": шокирующие подробности
Comments UA
2025-02-07T20:45:42Z
Существует несколько причин: в каких случаях может быть аннулирована отсрочка от мобилизации
Фокус
2025-02-07T20:36:30Z
Черная вдова Лили Сафра: фантастическая история долларовой миллиардерши, чье имя носит галерея в Лувре
Marie Claire
2025-02-07T20:31:02Z
Женщин призывают рожать 5-7 детей: без этого не спастись
Знай
2025-02-07T20:30:41Z
Армия КНДР готовится к новому наступлению: где могут ударить корейцы
Comments UA
2025-02-07T20:12:08Z
В ТЦК или онлайн: адвокат рассказал, какой формат получения отсрочки надежнее
Знай
2025-02-07T19:36:59Z
Не шоколад и не зефир: нутрициологи назвали самые полезные сладости, которые можно есть каждый день
TSN
2025-02-07T17:21:04Z
Повышают риск диабета в разы: ученые назвали напитки, приводящие к развитию болезни
Фокус
2025-02-07T15:51:32Z
Компрессионные гольфы - защита и здоровье ног
Gazeta UA
2025-02-07T15:24:25Z
Женщина ежедневно ест только мясо: как изменилось ее самочувствие и тело за это время
Фокус
2025-02-07T14:57:01Z
Врачи потеряют бронь и пойдут в ВСУ: какие специалисты нужны армии
Фокус
2025-02-07T14:21:42Z
Будут решения, которые снизят цены на лекарства в аптеках, - Екатерина Котенкова
Знай
2025-02-07T14:21:03Z
Можно ли котам давать тунец в собственном соку: окончательный ответ ветеринаров
TSN
2025-02-07T13:39:19Z
Черви защитят наш кишечник: ученые использовали их для борьбы с его воспалением
Фокус
2025-02-07T12:51:35Z
Как убрать жир на животе: названы главные секреты
UAToday
2025-02-07T12:45:19Z
Нобелевский лауреат спрогнозировал полное обесценивание биткоина за 10 лет
Gazeta UA
2025-02-07T21:01:52Z
В Украине значительно уменьшат некоторые пенсии: кого точно коснется
Фокус
2025-02-07T20:15:17Z
За кило "домашнего" берут 280 грн: супермаркеты изменили ценники сала, яиц и сарделек
Знай
2025-02-07T20:12:34Z
Украинцам рассказали про цены на мобильную связь и коммуналку: как подорожают ключевые услуги в 2025 году
Хвиля
2025-02-07T19:45:06Z
Американцы массово скупают итальянское вино: в чем причина
TSN
2025-02-07T18:51:10Z
Верховный суд отказался отменить приватизацию Укртелекома
Лига
2025-02-07T18:30:16Z
"єОселя": Федоров сказал, сколько кредитов получили украинцы
Gazeta UA
2025-02-07T18:18:28Z
Зеленский отчитался о рекордных объемах морского экспорта Украины
Хвиля
2025-02-07T18:12:55Z
В Украине стремительно дешевеет популярный овощ из борщевого набора
Фокус
2025-02-07T18:12:40Z
Зимой электромобили теряют до 37% заряда – но не все: какие кары не боятся холода
Знай
2025-02-07T20:51:16Z
Эксперты объяснили, что произойдет, если заправить машину бензином с высоким октановым числом
UAToday
2025-02-07T20:48:24Z
От создателя "Мивины": представлен дешевый электрокар с запасом хода 180 км
Фокус
2025-02-07T16:36:44Z
Необычный мотоцикл Honda в заводской коробке продали за $200 000
Фокус
2025-02-07T14:42:55Z
Культовая капсула времени: найден редкий 23-летний Nissan с пробегом 360 км
Фокус
2025-02-07T11:36:22Z
Еще с заводскими наклейками: в Киеве заметили новейшую Skoda Superb 2025, вот он - флагман
Знай
2025-02-07T09:51:55Z
В Украине появится самый дешевый электрокроссовер Kia: подробности и цены
Фокус
2025-02-07T09:30:42Z
Новейший спорткар BMW за $225 000 разбили во время журналистского тест-драйва
Фокус
2025-02-07T08:36:39Z
ArcelorMittal инвестирует в новый завод в Алабаме
Корреспондент
2025-02-06T19:09:42Z
"Это очень интересно для администрации Трампа": Зеленский рассказал, что Украина может предложить США
TSN
2025-02-07T20:54:34Z
Венгрия может повторить "финт" Трампа: у Обана сделали заявление
Новости Украины
2025-02-07T20:54:04Z
Российское командование срочно вернуло на фронт солдат КНДР: что известно
Новости Украины
2025-02-07T20:39:58Z
Трамп должен задушить Путина: что говорят в России
Comments UA
2025-02-07T20:18:20Z
Ударная группировка Беларуси на границе с Украиной: что говорят пограничники
Новости Украины
2025-02-07T20:18:10Z
В материалах, изъятых по делу Комарницкого, могут быть разговоры топ-чиновников "Слуги народа": СМИ
Comments UA
2025-02-07T20:12:52Z
Путину рисуют оптимистическую картинку: где у РФ плохие дела
Comments UA
2025-02-07T19:57:24Z
США требуют выборов: как Украине не поддаться на провокацию
Comments UA
2025-02-07T19:45:54Z
Зеленский в интервью Reuters: о полезных ископаемых, партнерстве с Трампом и новых военных контрактах для молодежи
Хвиля
2025-02-07T19:33:18Z