MY.UAНовини
Біржа праці: як стати на облік, скільки і кому виплатять грошей
Біржа праці: як стати на облік, скільки і кому виплатять грошей

Біржа праці: як стати на облік, скільки і кому виплатять грошей

За час карантину багато хто втратив роботу. В пошуках нової люди вивчають пропозиції профільних сайтів, змінюють професії, а також звертаються до Центру занятості. Де безробітний отримуватиме виплати, зможе безкоштовно відвідати тренінги чи курси і паралельно йому підшукуватимуть роботу.

Хто має право стати на облік у Центр занятості, на які виплати можна розраховувати і яку роботу мають право запропонувати, – журналістка 24 каналу розпитала у експертів.

Нюанси постановки на облік

Стати на облік у Центр занятості може будь-хто, хто фактично ніде не працює. Адвокат, кандидат юридичних наук Денис Головін пояснює, що йдеться про людину, віком від 15 до 70 років, яка через відсутність роботи не має заробітку або доходів як джерела існування, готова та здатна приступити до роботи.

У службу занятості можуть звернутись:

  • громадяни працездатного віку до призначення пенсії (зокрема на пільгових умовах або за вислугу років), які через відсутність роботи не мають заробітку або інших доходів, готові та здатні приступити до роботи;
  • люди з інвалідністю, які не досягли встановленого спеціального пенсійного віку та отримують виплати по інвалідності або соціальну допомогу;
  • молодь до 16 років, яка працювала і була звільнені у зв'язку із змінами в організації виробництва і праці. Зокрема, припиненням або перепрофілюванням підприємств, установ та організацій, скороченням чисельності працівників.

Також до державної служби зайнятості за сприянням у працевлаштуванні можуть звертатись й працюючі громадяни, які бажають змінити місце роботи, знайти роботу за сумісництвом чи у вільний від навчання час.


Під час карантину багато хто залишився без роботи / Фото 24 каналу

Це можуть бути як громадяни нашої країни, так і іноземці та особи без громадянства, які постійно проживають тут і визнані біженцями або людьми, які потребують додаткового захисту тощо.

Людина отримає статус безробітного з моменту, коли стає на облік у Центрі зайнятості. До речі, незалежно від зареєстрованого місця проживання чи перебування, оскільки у нас в країні діє Єдина інформаційно-аналітична система державної служби зайнятості,
– зазначає Денис Головін.

Кого не візьмуть на облік

Конкретного переліку тих, кому відмовлять у постановці на облік у Центрі занятості – не має. Однак, загалом на "біржу праці" стати не може той, хто вже має роботу.

До зайнятого населення належать:

  • ті, хто працюють за наймом за трудовим договором;
  • працівники, які забезпечують себе роботою самостійно. Зокрема, це й члени особистих селянських господарств;
  • чоловіки та жінки, які проходять військову чи альтернативну службу;
  • працюючіна законних підставах  за кордоном та ті, хто має доходи від такої зайнятості;
  • студенти, які навчаються за денною або дуальною формою освіти у школах, у закладах фахової передвищої та вищої освіти тощо;
  • непрацюючі проте працездатні люди, які фактично доглядають за дитиною з інвалідністю, особою з інвалідністю I групи або за людиною похилого віку, яка за лікарняним висновком потребує постійного стороннього догляду або досягла 80-річного віку, та отримують допомогу, компенсацію чи надбавку;
  • батьки-вихователі дитячих будинків сімейного типу, прийомні батьки, якщо вони отримують виплати відповідно до законодавства;
  • той, хто проживає разом з людиною з інвалідністю I чи II групи внаслідок психічного розладу, яка за висновком лікарської комісії потребує постійного стороннього догляду, та одержує грошову допомогу на догляд за нею.

Як стати на облік

При взятті людини на облік, на неї заводиться персональна картка, де вказуються особисті дані (прізвище, ім’я та по батькові, рік народження, місце проживання, серія та номер паспорта, відомості про останнє місце роботи або вид діяльності).

Перелік документів, необхідних для реєстрації на "біржі праці":

  1. Копія та оригінал паспорту громадянина України або інший документ, що посвідчує особу та підтверджує громадянство або посвідку на постійне проживання або посвідчення біженця або особи, яка потребує додаткового захисту або якій надано тимчасовий захист (для інших осіб, визначених вище) і облікової картки платника податків.
  2. Копія та оригінал трудової книжки, цивільно-правового договору.
  3. Копія та оригінал диплому або іншого документу про освіту.
  4. Інші документи (наприклад, військовий квиток; інвалід подає копію довідки до акту огляду медико-соціальною експертною комісією та, у разі наявності, пред’являє індивідуальну програму реабілітації; внутрішньо переміщені особи надають копію довідки про взяття на облік тощо).


Під час карантину документи до Центру занятості подаються онлайн / Фото 24 каналу

Людині, яка пред’явила всі потрібні документи, кар’єрний радник забезпечуватиме супровід та організацію надання послуг,
– пояснює адвокат Головін.

Хто такий кар’єрний радник?

Це співробітник центру зайнятості, який забезпечує організацію надання послуг лдям, які шукають роботу, зареєстрованим безробітним, здійснює їх супровід задля подальшого працевлаштування.

Як зауважує начальник відділу комунікацій Державного центру занятості Ірина Поліщук, на період карантину спрощено процедуру подання документів до центрів зайнятості. Людині лише потрібно заповнити дві заяви – про надання статусу безробітного та про призначення допомоги по безробіттю.

Подання заяви можливе двома способами:

  1. на електронну пошту центру зайнятості, який людина обрала аби там обслуговуватися (можна власноруч написати або ж завантажити, роздрукувати, заповнити, а далі – сфотографувати або відсканувати і надіслати);
  2. власноруч заповнені заяви покласти в скриньку для прийому кореспонденції, розміщену у центрі зайнятості.

Згодом, кар’єрний радник зв’яжеться з пошукачем роботи телефоном, якщо потрібно буде поточнити інформацію.

Водночас, з 24 квітня з'явилась можливість зареєструватися в Центрі занятості через онлайн-портал державних послуг "Дія".

Денис Головін пояснює, що при зверненні на біржу праці у людини може й не бути трудової книжки . Людину все-одно поставлять на "біржу праці", якщо вона цього потребуєте. Інше питання, що від запису у трудовій залежить розмір виплат. Наприклад, якщо працівника звільнено "за статтею" (порушення внутрішнього розпорядку тощо), він отримає менше грошей ніж якщо звільнять через поновлення на роботі того, хто раніше виконував цю роботу.

Яку роботу повинні пропонувати

Чинне законодавство України містить такий термін, як "підходяща робота".

Підходящою для безробітного вважається робота, що відповідає освіті, професії чи спеціальності, кваліфікації пошукача з урахуванням доступності транспортного обслуговування.

Денис Головін зауважує, що при цьому зарплата повинна бути не нижчою ніж за останнім місцем роботи з урахуванням середнього рівня, що склався у регіоні за минулий місяць, де людина зареєстрована як безробітна. Коли пошукачу пропонують підходящу посаду враховується тривалість роботи за професією (спеціальністю), кваліфікація, досвід, тривалість безробіття, а також потреба ринку праці.

Якщо не виходить знайти роботу за професією протягом 6 місяців із дня перебування на обліку, людині пропонується інша підходяща робота з урахуванням здібностей, стану здоров’я, досвіду тощо.

Дворазова відмова від запропонованої роботи є підставою для зняття з реєстрації в Центрі занятості та позбавлення статусу безробітного. Для тих, хто не має професії, або працював де не потрібна спеціальна підготовка, та перебуває на обліку понад 6 місяців, підходящою роботою також вважається участь у громадських та інших тимчасових роботах, тривалість яких перевищує місяць,
– пояснює адвокат.

Важливо, щоб місце роботи було розташоване у межах доступності транспортного обслуговування, а умови праці відповідали стану здоров'я громадянина, підтвердженому медичною довідкою.

Без згоди громадянина йому не можуть пропонувати роботу, яка потребує зміни місця проживання.

Як розраховують та нараховують виплати

Допомога з безробіття призначається відповідно до страхового стажу та з урахуванням зарплати та доходу людини, отриманих за останні шість місяців, за місцем роботи.

Розмір виплат складає:

  • якщо робочий стаж до двох років, передбачена допомога в розмірі 50% від доходу людини;
  • стаж від двох до шести років – 55%;
  • стаж від шести до десяти років – 60%;
  • стаж понад десять років – 70%.

При цьому служба зайнятості буде поступово зменшувати розмір виплат: перші 90 днів – 100%, наступні 90 днів – 80%, надалі – 70%.

Виплату допомоги з часткового безробіття, здійснює Фонд соціального страхування з тимчасової втрати працездатності.

Ірина Поліщук зауважує, що максимальний розмір допомоги по безробіттю не може перевищувати чотирикратного розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, установленого законом. Наразі він становить 8 788 гривень.

Натомість мінімальна допомога становить 1 800 гривень, а людям, яким призначають виплати без урахування страхового стажу та зарплати на період карантину збільшено з 650 до 1000 гривень. Це підвищення прописане у відповідній постанові Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування України.


Розмір виплат в Центрі занятості залежать від багатьох факторів / Фото 24 каналу

Постанова застосовується з початку обмежувальних заходів, тобто з 12 березня, діятиме протягом карантину + 30 календарних днів після його закінчення,
– пояснює Ірина Поліщук.

На мінімальну допомогу в 1 тисячу гривень можуть розраховувати:

  • люди, які протягом 12 місяців, що передували реєстрації в службі зайнятості, мають страховий стаж менше 6 місяців або звільнені з останнього місця роботи з негативних причин (наприклад, за прогул);
  • молодь, яка закінчила або припинила навчання в середньому та вищому навчальному закладі, звільнилася зі строкової військової служби і не потребує сприяння в працевлаштуванні на перше робоче місце;
  • внутрішньо переміщені особи, які документально не можуть підтвердити періоди своєї зайнятості.

Тривалість виплат

Загальна тривалість виплати допомоги по безробіттю не може перевищувати 360 календарних днів, а для людей передпенсійного віку – 720 календарних днів.

Грошова допомога призначається з 8-го дня після реєстрації в службі зайнятості. Виплата допомоги по безробіттю звільненим з останнього місця роботи за власним бажанням без поважних причин, починається з 91-го календарного дня.

Для тих, кому скоро на заслужений відпочинок (за 2 роки до настання права на пенсію) тривалість виплати допомоги по безробіттю не може перевищувати 720 календарних днів.

Проте так було до карантину. А на період дії карантину статус безробітного надається людині з першого дня подання заяви. З цього ж дня призначають і виплату допомоги по безробіттю.

Для звільнених в період карантину за власним бажанням, не застосовуються вимоги щодо скорочення тривалості виплати допомоги по безробіттю строком до 90 днів,
– пояснює важливий момент Ірина Поліщук.

Тобто, люди, які звільнились з останнього місця роботи в період карантину (з 12 березня 2020 року) за власним бажанням та зареєструвалися в службі зайнятості, отримують допомогу по безробіттю з першого дня набуття статусу безробітного. Водночас, загальна тривалість виплат такої допомоги для них не може перевищувати 270 календарних днів.

Детальніше про захист своїх прав можна прочитати в Telegram-каналі Дениса Головіна.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
ЗНО в 9 класі може стати зручним інструментом для розподілу учнів, - Колебошин
Antikor
2025-04-05T09:21:05Z
В українській хаті та у вишиванках: ШІ показав Джолі та Піта в Україні
24tv
2025-04-05T09:15:53Z
На ВЛК визнали придатним, попри скарги: як запустити процедуру оскарження
Знай
2025-04-05T09:12:06Z
Чи може пенсіонер працювати на державній службі
24tv
2025-04-05T09:03:48Z
У російському Саранську дрони завдали удару по підприємству «Оптиковолоконні системи» - ЦПД
Antikor
2025-04-05T09:03:48Z
Росіяни запустили по Україні майже сотню дронів, ППО збила ледь більше половини: подробиці нічної атаки
ZN UA
2025-04-05T08:43:38Z
Global Drone Academy — 3 роки розвитку та дії!
UAToday
2025-04-05T08:43:25Z
Ці 17 українських прізвищ належали лише спокусникам: перевірте своє у списку
24tv
2025-04-05T08:42:27Z
Російський корабель "Іван Рогов" стане вразливим для українських дронів через обмежену ППО та розміри
Antikor
2025-04-05T08:40:24Z
Росія "пояснила", навіщо вбила дітей у Кривому Розі
Telegraf
2025-04-05T08:54:40Z
В столиці потяг збив людину? Пасажири йшли пішки до вокзалу
ГЛАВКОМ NET
2025-04-05T08:54:15Z
"До перемир'я": OSINT-аналітик назвав головну ціль росіян на фронті
24tv
2025-04-05T08:45:05Z
Кримський татарин Сефершаєв, який підтримує війну, візьме участь у чемпіонаті Європи з боротьби
ГЛАВКОМ NET
2025-04-05T08:39:30Z
В яких областях випаде сніг уже найближчими днями
24tv
2025-04-05T08:36:16Z
Начальник сервісного центру МВС у Києві Олександр Горбонос задекларував електрокар дружини та майно в Київській області
Antikor
2025-04-05T08:33:02Z
У Києві стався транспортний колапс через закриття руху метро на червоній лінії
Украина Криминальная
2025-04-05T08:12:31Z
Росіяни захопли ще одне село на Донбасі і проводять передислокацію в районі Торецька: чи штурмватимуть Костянтинівку - ISW
ZN UA
2025-04-05T08:06:54Z
Погода в Україні 5 квітня
360ua.news
2025-04-05T07:57:37Z
Адміністрація Трампа помилково розіслала українцям листи із наказом покинути США, — Reuters
Фокус
2025-04-05T09:16:44Z
кремль посилює свій вплив в Африці – ISW
iPress
2025-04-05T09:16:30Z
Президент Франції може стати головним у переговорах з путіним від Європи – The Telegraph
iPress
2025-04-05T09:16:12Z
Очільники Збройних сил Франції та Британії обговорили в Києві посилення України
Европейская правда
2025-04-05T09:15:59Z
НАТО не братиме участь у переговорах щодо припинення війни між Україною та Росією — Рютте
Antikor
2025-04-05T09:12:40Z
В Індії заарештовано американського блогера Михайла Полякова за спробу зустрітися з ізольованим племенем сентинельців
Antikor
2025-04-05T09:12:38Z
Вбивство дітей на майданчику – безжальний терор, відповідь США та намагання зламати опір
Лига
2025-04-05T09:12:11Z
Зеленський закликає до розслідування витоку інформації щодо «угоди з надрами» зі США
Antikor
2025-04-05T09:03:41Z
Адміністрація Трампа продовжує роботу над угодою щодо TikTok
360ua.news
2025-04-05T08:57:17Z
Учасниця шоу "Холостяк-12" Марина Голд вийшла заміж
Комсомольская правда
2025-04-05T09:16:00Z
"До вечора дожили тільки мої": Малахова емоційно розповіла про любов до дітей
GlavRed
2025-04-05T09:09:55Z
В оксамитовій сукні й об'ємній накидці: Дженніфер Лопес з'явилася на публіці в розкішному образі
24tv
2025-04-05T08:54:42Z
В Україні знімають біографічний фільм про Квітку Цісик
Детектор М
2025-04-05T08:48:21Z
Рецензія на фільм «Такі дрібниці» / Small Things Like These
ITC
2025-04-05T08:15:35Z
Серіал каналу ICTV2 «АТП Перевізники» отримає 2-й сезон
Детектор М
2025-04-05T07:21:30Z
Музикант Андрій Литвинок зник безвісти на фронті: мобілізувався в серпні 2024 року
Antikor
2025-04-05T06:51:50Z
Джейсон Момоа, свиноподібні орки та кубічна країна чудес: рецензія на фільм "Майнкрафт"
Фокус
2025-04-05T06:01:17Z
У Києві пішов сніг. Ірина Білик влаштувала погодну аномалію у квітні
ГЛАВКОМ NET
2025-04-05T05:42:07Z
Легендарний О'Салліван може пропустити чемпіонат світу зі снукеру
ГЛАВКОМ NET
2025-04-05T09:18:00Z
Відомий тренер спрогнозував переможця реваншу Усик – Дюбуа
24tv
2025-04-05T09:15:11Z
Слесар та Дришлюк зіграють із перших хвилин проти Ворскли
Football.ua
2025-04-05T09:07:36Z
Ф'юрі брутальним нокаутом здолав суперника: відеоогляд бою
24tv
2025-04-05T09:03:09Z
На війні загинув один з найсильніших альпіністів України Тарас Цушко
Комсомольская правда
2025-04-05T08:57:03Z
Баварія продовжила контракт із Мюллером до фіналу Клубного чемпіонату світу
Football.ua
2025-04-05T08:49:24Z
Мусіала через травму пропустить матч з Інтером
Football.ua
2025-04-05T08:46:07Z
"Жінки мають бути в окопах": український спортсмен потрапив у скандал
Telegraf
2025-04-05T08:33:28Z
Мюллер оголосив про відхід із Баварії наприкінці сезону
Football.ua
2025-04-05T08:31:10Z
Сем Альтман – мільярдер без частки в OpenAI: як він заробив свій капітал
InternetUA
2025-04-05T09:25:14Z
Найбільший обвал за роки: як змінилася ціна нафти Brent за тиждень
24tv
2025-04-05T09:24:56Z
"Укрзалізниця" на великодні дні запустила додатковий потяг з Києва до Львова
Комсомольская правда
2025-04-05T09:16:25Z
До Великодня "Укрзалізниця" призначила додатковий поїзд
ZN UA
2025-04-05T09:12:55Z
Міністр фінансів США звинуватив китайську компанію DeepSeek у спаду фондового ринку
Antikor
2025-04-05T09:06:51Z
Чому неможливо укласти договір оренди землі на 1 – 2 роки
24tv
2025-04-05T09:03:34Z
Подорожчання консервів в Одесі: як зросли ціни на популярні види
Политека
2025-04-05T09:01:07Z
Ринок публічних закупівель в Україні досягнув 15% ВВП і надалі зростатиме
AgroPortal
2025-04-05T09:00:40Z
Бензин і дизель подешевшають в Україні: прогноз на квітень
Gazeta UA
2025-04-05T08:45:15Z
На початку сезону спаржі: секрети вирощування "їжі королів"
Комсомольская правда
2025-04-05T09:01:06Z
Головне правило весняної обрізки лаванди: треба знати, аби вона цвіла все літо
24tv
2025-04-05T08:42:03Z
Китайський гороскоп на завтра 6 квітня: Драконам - конфлікти, Козлам - образи
GlavRed
2025-04-05T08:27:28Z
Вона не "глазунья" – українською ця страва називається по-іншому
24tv
2025-04-05T08:15:38Z
Вийде такою, як у бабусі: рецепт улюбленої домашньої ковбаси на Великдень
24tv
2025-04-05T08:09:26Z
"Це неймовірно": мандрівник розкрив, де продають "найкращий у світі" десерт
24tv
2025-04-05T07:36:46Z
Не мийте голову в ці дні: змиєте увесь успіх і щастя
24tv
2025-04-05T07:30:06Z
Сезонні квіти VS імпортні: що обрати для весняного букета?
Фокус
2025-04-05T07:00:50Z
Кущі для найтемніших кутків саду: добірка рослин, що процвітають в тіні
24tv
2025-04-05T06:42:03Z
Мікроавтобус зіткнувся з автовозом під Львовом, є жертви
Telegraf
2025-04-05T09:24:53Z
До лікарень доставили десятки поранених: у якому стані постраждалі в Кривому Розі
24tv
2025-04-05T09:15:37Z
Понад тиждень утримували та вимагали гроші у викраденого підприємця – на Полтавщині троє іноземців отримали по 10 років ув’язнення
Украина Криминальная
2025-04-05T09:15:08Z
"Я ці крики не забуду": очевидці розповіли про перші хвилини після удару по Кривому Рогу
GlavRed
2025-04-05T09:09:52Z
В Іспанії внаслідок шторму загинуло троє людей
Европейская правда
2025-04-05T09:07:55Z
В Туреччині загинула "Міс Європа": втікала від поліції
Antikor
2025-04-05T08:42:27Z
Вогняні смерчі, палаючі села та зірвані дахи. На РФ обрушився потужний ураган
Telegraf
2025-04-05T08:40:45Z
Понад 60 ударів: на Львівщині чоловік жорстоко побив пораненого під Бахмутом бійця
Фокус
2025-04-05T08:36:03Z
Чоловік віддав шахраям майже 100 тисяч гривень при пошуку роботи в інтернеті
InternetUA
2025-04-05T08:28:51Z
Названо 10 найпродуктивніших смартфонів цього року
InternetUA
2025-04-05T09:01:10Z
Росіяни презентували розробку, завдяки якій їхні дрони зможуть самі собі обирати ціль: чим це небезпечно
ZN UA
2025-04-05T08:55:39Z
В'єтнамські розробники представили вітчизняні дрони-камікадзе на оптоволокні, що працюють без GPS
InternetUA
2025-04-05T08:31:13Z
Другий шанс. Проблемний Boeing Starliner можуть відправити на орбіту вже цього року
InternetUA
2025-04-05T08:28:56Z
Астронавти SpaceX показали унікальне відео прольоту над полюсами Землі
Комсомольская правда
2025-04-05T08:09:33Z
Ажіотаж через фігурки Minecraft у McDonald's: що потрібно знати, щоб отримати бажану іграшку
24tv
2025-04-05T08:06:51Z
NASA вивчає гігантську аномалію в магнітному полі Землі, яка невпинно зростає
24tv
2025-04-05T08:03:13Z
Коли настане 2-денний робочий тиждень через ШІ і які професії під загрозою очима Білла Гейтса
24tv
2025-04-05T08:03:06Z
Microsoft захотіла повністю позбавити паролів Windows 11
InternetUA
2025-04-05T08:01:43Z
Нова технологія забезпечує збільшення швидкості заряджання акумуляторів на 500%
Фокус
2025-04-05T09:00:01Z
Водії були приголомшені: чоловік проїхався на ліжку містом
Фокус
2025-04-05T07:51:47Z
Тест-драйв нового Toyota Land Cruiser Prado J250 2.4 Turbo. Зухвало, але не грубо
AutoCentre
2025-04-05T07:27:14Z
Toyota GR86 отримала яскраво-жовту спецверсію Yuzu
AutoCentre
2025-04-05T07:16:27Z
Водій самокату виходить з близької смертельної ситуації після того, як його збив автомобіль
Топ Жир
2025-04-05T02:30:19Z
Неймовірно барвистий G-Wagen: вражає зовні та ще більше вражає всередині
Топ Жир
2025-04-05T00:30:41Z
Найпотужніший двигун V12 для шосе їде не тими, від кого ви очікуєте
Топ Жир
2025-04-04T23:45:50Z
Чверть Омардеривых Збив З цим Інфініті для Американців
Топ Жир
2025-04-04T23:00:00Z
Для цієї Dodge Challenger заплатили $450,000
Топ Жир
2025-04-04T22:30:00Z
Маріанна Буданова отримала лікування в США після рецидиву отруєння
360ua.news
2025-04-05T09:16:07Z
В кремі проти акне знайшли небезпечну речовину
24tv
2025-04-05T09:15:53Z
Щоб отримати водійське посвідчення, українцям потрібно буде пройти ВЛК
Antikor
2025-04-05T08:09:45Z
9 сигналів організму, що вам бракує магнію
24tv
2025-04-05T06:30:41Z
Францію охопив спалах вірусу чікунгуньї, в одному з регіонів оголосили надзвичайний стан
Комсомольская правда
2025-04-05T05:51:00Z
Чому можуть не рости зуби мудрості: неочевидне пояснення
GlavRed
2025-04-05T03:27:40Z
Пилові кліщі, грибки та бактерії: чому не варто спати з мокрою головою
Gazeta UA
2025-04-04T23:57:45Z
Якщо ви хочете добре висипатися, забудьте про ці 5 міфів про сон
24tv
2025-04-04T19:36:52Z
Один інгредієнт суттєво вплине на смак авокадо: експертка розповіла, який
24tv
2025-04-04T19:18:39Z