MY.UAНовини
«Шарий», «1+1», «Ера-медіа»: які питання розглядав Комітет свободи слова у першому півріччі 2020 року
«Шарий», «1+1», «Ера-медіа»: які питання розглядав Комітет свободи слова у першому півріччі 2020 року

«Шарий», «1+1», «Ера-медіа»: які питання розглядав Комітет свободи слова у першому півріччі 2020 року

Можливо, дається взнаки набутий народними депутатами досвід, а можливо, учасники медіаринку почали краще розуміти сферу регулювання переформатованого минулого року монобільшістю Комітету з питань свободи слова та звертатися до нього з правильно сформульованими зверненнями.

Так чи інакше, але протягом першого півріччя 2020 року комітет потроху перетворювався із місця розгляду малоцікавих за межами професійної спільноти скарг вузького кола журналістів на перешкоджання їхній діяльності на суб’єкта законодавчої ініціативи, який усе частіше прагнув впливати на державну політику в сфері медіа, а інколи — й на політику в ширшому сенсі.

Перш за все, слід зазначити, що комітет веде послідовну роботу щодо опрацювання результатів парламентських слухань на тему «Безпека діяльності журналістів в Україні: стан, проблеми та шляхи їх вирішення», проведених у листопаді минулого року.

Для цього було створено робочу групу, яку від комітету курує голова підкомітету з питань прав громадян на інформацію Тетяна Циба та до складу якої входить, зокрема, й «Детектор медіа».

Також рекомендувалося поняття «журналіст» і «журналістська діяльність» привести у відповідність до європейських стандартів у цій сфері, замінивши/виключивши ознаку «систематичності» такої діяльності.

На думку авторів рекомендацій, це потрібно, щоб охопити захистом також і тих, хто несистематично займається журналістикою та зазнає втручання.

Також щоби постраждалим не потрібно було доводити намір перешкодити їхній систематичній, а не будь-якій журналістській діяльності.

Крім того, рекомендувалося передбачити в законодавстві України, що вчинення кримінальних правопорушень у зв’язку із перешкоджанням реалізації права на свободу вираження є обставиною, яка обтяжує відповідальність; збільшити строк давності притягнення до кримінальної відповідальності за правопорушення, вчинені стосовно журналістів у зв'язку з їхньою професійною діяльністю; виключити із кримінальних і перенести до категорії адміністративних правопорушень діяння у формі незаконної відмови в наданні публічної інформації на запит журналіста тощо.

У відповідь на ці рекомендації робоча група готує законопроєкт, який депутати незабаром збираються зареєструвати.

Варто також нагадати про вже наявний законопроєкт №3633, який передбачає внесення змін до Кримінального кодексу України та посилення кримінальної відповідальності за злочини проти журналістів.

Цей законопроєкт 11 червня подав голова Комітету з питань молоді та спорту Андрій Кожем’якін.

Комітет з питань свободи слова підтримав його на своєму засіданні 1 липня, рекомендувавши прийняти за основу та в цілому та не бачачи проблеми в тому, щоби за потреби узгодити норми цих двох документів, якщо в обох виникнуть перспективи бути проголосованими.

Власний медійний законопроєкт за це півріччя подав і голова Комітету з питань свободи слова Нестор Шуфрич.

18 лютого він зареєстрував законопроєкт №3079 «Про внесення змін до частини восьмої статті 72 Закону України “Про телебачення і радіомовлення” щодо забезпечення свободи слова та вираження поглядів».

Зараз ця норма говорить про те, що телерадіоорганізація не несе відповідальності за заклики до насильницької зміни конституційного ладу України, розв’язування агресивної війни або її пропаганди тощо, висловлені гостями в судії прямоефірних програм, крім випадків, коли працівниками телерадіоорганізації не було вжито заходів щодо припинення правопорушення у прямому ефірі.

Нестор Шуфрич у своєму законопроєкті пропонує прибрати цю вимогу для ведучих припиняти правопорушення.

Щоправда, 16 квітня, під час розгляду документа Комітетом з питань свободи слова, автор сам зняв його з порядку денного через «складність і контраверсійність цього питання» і фактично відмовився від його подальшого просування, а комітет одностайно ухвалив рішення розробити спільний законопроєкт за участі своїх членів.

«Але я хотів би дійсно, можливо, посилити цей пункт: поставити залежність покарання до притягнення до відповідальності самого носія тієї інформації, яка може стати причиною покарання.

Тобто це абсурд: журналістський колектив страждає за позицію однієї особи, до якої немає претензій у правоохоронних органів, тому що всі ті підстави, які можуть стати основою для якихось каральних заходів до каналу, все це абсолютно виписаний злочин.

Це не адміністративні порушення, це злочини, кримінальні злочини.

Тому дивно, що до особи, яка, на думку Нацради, скоїла кримінальний злочин, крім Нацради, ні у кого немає претензій.

Це не нормально», — пояснив можливий майбутній вектор руху голова комітету: відповідати за заклики в ефірі має не тільки медіа, а й автор закликів.

На практиці це би означало, що Нацрада значно довше, ніж зараз, реагувала би на ефіри мовників типу «Інтера», «112 Україна», News.

One чи ZIK.

Під час свого останнього в півріччі засідання від 15 липня комітет пригальмував і проходження поданого 26 червня головою Комітету з питань гуманітарної та інформаційної політики Микитою Потураєвим та його колегами законопроєкту №3749 «Про внесення змін до Закону України “Про телебачення і радіомовлення” щодо здійснення Національною радою України з питань телебачення і радіомовлення наглядових повноважень у період дії обмежувальних заходів, пов’язаних із поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)».

Автори законопроєкту запропонували на час карантину дозволити Нацраді проводити позапланові безвиїзні перевірки ліцензіатів.

«Є загальне рішення не проводити перевірки під час ковіду, і воно стосується всіх органів влади.

А тут таки протискується можливість перевіряти навіть в умовах ковіду.

У Нацради сьогодні є всі повноваження перевіряти.

От вони поїхали перевіряти “112 Україна” і нічого їх не зупинило», — аргументував свою позицію Нестор Шуфрич.

У результаті комітет вирішив перенести розгляд цього законопроєкту на своє наступне засідання у вересні з запрошенням авторів для пояснення позиції щодо необхідності законопроєкту.

А якщо не прийдуть чи не нададуть пояснення в інший спосіб – то повернути їм документ на доопрацювання.

Звісно, як і раніше, протягом півріччя Комітет з питань свободи слова розглядав звернення журналістів.

З-поміж частих гостей, які регулярно звертаються до комітету як до майданчику вирішення своїх проблем, варто виділити інформаційне агентство «Шарий.

net», щоби показати, наскільки послідовно, на всіх фронтах воно просуває себе та порядок денний політичної сили свого лідера.

15 січня в комітеті за участі заступника міністра внутрішніх справ України Антона Геращенка розглянули і взяли до відома інформацію про напад на представників цього медіа, який відбувся 24 грудня 2019 року біля приміщення Київського апеляційного суду.

19 лютого «Шарий.

net» поскаржився на те, що його співробітників двічі не пустили на пресзаходи за участю міністра культури, молоді та спорту Володимира Бородянського, у зв’язку з чим агентство написало заяву до поліції.

У відповідь комітет вирішив звернутися до Кабміну й Мінкульту з вимогою завчасного та вмотивованого інформування журналістів щодо відмови їм в акредитації, за наявності законних на це підстав, а також до Нацполіції з проханням перевірити обставини розслідування заяви «Шарий.

1 липня «Шарий.

net» звернувся за роз’ясненням стосовно реєстрації інформаційних агентств та правового статусу журналістів та отримав його від секретаріату комітету.

У проміжку між цими подіями «Шарий.

net» ще встиг сходити на пресконференцію президента Володимира Зеленського та буквально вирвати у нього відповідь на своє запитання.

От якби таке завзяття регулярно використовувалося для чогось корисного, то, можливо, зараз не Ілон Маск, а Україна запускала би комерційні польоти до космосу.

За результатами розгляду питання комітет одностайно вирішив:.

- обшуки в офісі «Секретних матеріалів» та в помешканнях журналістів програми визнати перешкоджанням професійній діяльності журналістів;.

- звернутись до Служби безпеки з проханням дослідити обставини справи щодо обшуку в будівлі телеканалу «1+1»;.

- звернутись до усіх компетентних органів, які мають право на проведення слідчих дій, з рекомендацією, щоб під час здійснення слідчих дій, які застосовуються до журналістів, а також приміщень, в яких здійснюється медійна діяльність, уникати дій, які можуть розцінюватись як перешкоджання професійній журналістській діяльності.

А «Ера-медіа», яка торік судилася з НСТУ, бо не хотіла йти з ефіру суспільного мовника всупереч його редакційним планам і договору з чіткою датою закінчення правовідносин між мовником і продакшеном, цього року спробувала натиснути на НСТУ через Комітет з питань свободи слова.

2 липня комітет присвятив цьому питанню окреме засідання, під час якого, зокрема, дуже показовими були деталі з приводу ціни: минулого року НСТУ платила «Ері-медіа» за всі випуски її програми 200 тис.

на рік, цього року «Ера-медіа» зажадала більше 5 млн грн., але коли справа дійшла до твердого закінчення співпраці, то «Ера-медіа» була готова навіть на менше 200 тис.

Таким цінним для її власника, народного депутата Андрія Деркача був регулярний доступ до ефіру загальнонаціонального мовника.

Комітет зрештою одностайно ухвалив рішення надіслати звернення до президента Володимира Зеленського з проханням розглянути звернення колективу «Ера-медіа» та сприяти у збереженні робочих місць журналістів «Доброго ранку, країно!» на «UA: Перший».

Невідомо, як президент країни може сприяти збереженню робочих місць на незалежному мовнику для людей, які на цьому мовнику і не працювали.

Добре, що завдяки зусиллям членів комітету, зокрема Сергія Швеця та Тетяни Циби, зі звернення принаймні мали прибрати закиди про політичні мотиви та цензуру в країні, з якими першопочатково прийшов на комітет менеджмент «Ери-медіа».

Цей випадок можна було би сприймати просто як анекдот, якби не той нюанс, що наприкінці цього та на початку 2021 року добігатимуть кінця каденції спочатку членів наглядової ради, а потім і голови правління НСТУ.

НСТУ — ласий шматок медіаринку, над яким багато хто, в тому числі у владі, хотів би встановити контроль.

Тому можна спрогнозувати, що подібні спроби знайти слабину в НСТУ найближчим часом можуть виникати на різних рівнях та в різних інстанціях.

А от із чим у Комітету з питань свободи слова цього півріччя, можна сказати, не склалося — так це з обговоренням головного галузевого законопроєкту «Про медіа».

Комітет звертався до цього питання на початку року, коли був готовий перший варіант тексту, і влітку, коли був зареєстрований доопрацьований варіант.

Але всі обговорення проходили мляво, без участі яскравих і вагомих фігурантів.

Мабуть, це тому що, як часто буває з багатьма медійними питаннями, законопроєкт «Про медіа» швидко перестав бути суто цеховим питанням і натомість перетворився на питання великої політики, яке нині вирішується на найвищому рівні керівництва держави.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Чорна пантера: створено найшвидшого у світі чотириногого робота – фото, подробиці
TSN
2025-02-12T16:03:37Z
Чорний екран на iPhone: експерти дали покрокову інструкцію, як самостійно виправити поломку
Политека
2025-02-12T16:01:50Z
Стало відомо, який вигляд матимуть нові бюджетні Samsung Galaxy A56
InternetUA
2025-02-12T16:01:39Z
Stellar Blade на ПК отримає ексклюзивний контент, якого не має версія для PS5
24tv
2025-02-12T15:48:08Z
Експерт розвінчав великий міф про сонячні панелі: де люди помиляються
Фокус
2025-02-12T15:45:55Z
Добувають енергію та їжу: вчені придумали незвичайне застосування сонячним вікнам
Фокус
2025-02-12T15:30:35Z
Незабутньо смачна намазка з 2 інгредієнтів: дуже смачний рецепт
GlavRed
2025-02-12T15:30:14Z
Чому на футболках з'являються крихітні дірочки: відповідь здивує багатьох
GlavRed
2025-02-12T15:27:41Z
Microsoft випустила обов’язкове оновлення для Windows 10 з виправленням помилок
InternetUA
2025-02-12T15:22:57Z
Тюльпани стоятимуть у вазі 2 тижні: важливі поради, які збережуть квіти надовго
24tv
2025-02-12T15:51:40Z
Будуть свіжими в 3 рази довше: лайфхак, як зберігати овочі в холодильнику
GlavRed
2025-02-12T15:27:47Z
Простіше й не придумаєш: ніжне печиво з кремом, яке ідеально доповнить чаювання
24tv
2025-02-12T15:21:47Z
Яким знакам зодіаку найбільше пощастить у коханні цього 14 лютого
24tv
2025-02-12T15:06:52Z
Як правильно чистити електричний чайник: знадобиться чотири речі і 30 хвилин
Gazeta UA
2025-02-12T14:33:35Z
Для чого у пральній машині 3 відсіки в лотку для порошку: одиниці знають
24tv
2025-02-12T14:24:01Z
Що подарувати коханому на 14 лютого: найкращі варіанти до Дня закоханих
24tv
2025-02-12T14:12:32Z
Сліди від праски на одязі можна прибрати: 9 геніальних методів, які варто знати
24tv
2025-02-12T14:00:38Z
3 помилки під час прибирання, які марнують ваш час
24tv
2025-02-12T13:48:14Z
Італія завдала потужного удару по мафії Коза Ностри
360ua.news
2025-02-12T16:00:10Z
На Тернопільщині директора автошколи викрили на зловживанні впливом у сервісцентрі МВС
Украина Криминальная
2025-02-12T15:39:02Z
Опинився за ґратами через книги: суд покарав чоловіка на Рівненщині
Telegraf
2025-02-12T15:33:07Z
Росіяни атакували з дрона будинок у селі на Херсонщині - двоє поранених
УкраинФорм
2025-02-12T15:24:39Z
Незаконно придбав нерухомість вартістю мільйони доларів. Суд разом з правоохоронцями викрили "бізнесмена"
Khreschatyk
2025-02-12T15:21:23Z
Інтернет-шахраї пограбували жінку на понад 206 тисяч гривень
InternetUA
2025-02-12T15:13:03Z
Поліцейські повідомили про підозру раніше судимому іноземцю, який тяжко травмував киянина
Украина Криминальная
2025-02-12T14:51:49Z
У Миколаєві зловмисник побив інспектора з паркування
Украина Криминальная
2025-02-12T14:36:11Z
30 тисяч пачок на добу: на Хмельниччині ліквідували нелегальну тютюнову фабрику
24tv
2025-02-12T14:24:26Z
Вірц – омріяна Гвардіолою заміна Де Брюйне в Манчестер Сіті
Football.ua
2025-02-12T16:01:59Z
Марта Костюк боротиметься за місце у півфіналі турніру WTA в Досі
УкраинФорм
2025-02-12T16:00:49Z
Паркер розповів, завдяки чому переможе Дюбуа: у чому перевага новозеландця
24tv
2025-02-12T15:48:45Z
Колишній абсолют, який перемагав Ломаченка, проведе наступний бій у найвідомішій в'язниці світу
24tv
2025-02-12T15:42:06Z
Ліга конференцій: розклад і результати матчів 1/16 фіналу
TSN
2025-02-12T15:21:55Z
"Збирала б картоплю в Росії": тренера тенісистки з Москви звинувачують у психологічному насиллі
24tv
2025-02-12T15:12:28Z
Динамо Київ продовжило контракт із Вівчаренком
Football.ua
2025-02-12T15:10:45Z
Перша гонка ЧС-2025 з біатлону: яке місце посіла Україна у змішаній естафеті
24tv
2025-02-12T15:01:10Z
Українські біатлоністи розпочали ЧС-2025 з 8-го місця у змішаній естафеті
УкраинФорм
2025-02-12T14:51:41Z
У Києві зі станції метро "Палац України" демонтують радянське панно
Комсомольская правда
2025-02-12T16:01:13Z
Бердянськ - на межі опалювального колапсу через аварію на водоводі
УкраинФорм
2025-02-12T16:00:56Z
Ворог вдарив по Слов'янську на Донеччині, є влучання у підприємство
УкраинФорм
2025-02-12T15:45:59Z
13 лютого у Броварах тимчасово буде відсутня вода: адреси
ГЛАВКОМ NET
2025-02-12T15:45:47Z
В окупованому Мелітополі пролунали вибухи
УкраинФорм
2025-02-12T15:45:42Z
Прапор ЦСП Омеги на Кіліманджаро: боєць окремого загону Михайло Матвіїв розповів деталі експедиції
Знай
2025-02-12T15:36:58Z
Прокуратура повернула Києву землю, яку підприємці намагалися отримати через самобуд
ГЛАВКОМ NET
2025-02-12T15:36:03Z
Нові витоки мазуту зафіксували у 14 ділянках Чорного моря
УкраинФорм
2025-02-12T15:33:25Z
Січень 2025 року побив температурні рекорди не лише Україні, а й світу
TSN
2025-02-12T15:18:33Z
Зірка "Школи" Кудашова прокоментувала позицію Василенко і розкрила причину, чому вона жила в РФ
TSN
2025-02-12T16:03:49Z
Трейлер «живої» версії фентезі «Як приборкати дракона» — Беззубик знову в польоті, а Джерард Батлер стає «реальним» вікінгом
ITC
2025-02-12T15:55:50Z
Стрічку «Королеви радості» спільного виробництва із Суспільним покажуть на кінофестивалі у Салоніках
Детектор М
2025-02-12T15:34:18Z
Українська співачка розповіла, як із нею вчинила Тіна Кароль - деталі
GlavRed
2025-02-12T15:27:48Z
У фронтмена гурту New York Dolls Девіда Йогансена діагностували четверту стадію раку мозку
Комсомольская правда
2025-02-12T15:19:39Z
Як створювалися прикраси для учасників Нацвідбору Євробачення: вражаюча добірка
24tv
2025-02-12T15:06:53Z
Оксана Білозір: "50/50. Із Курщини я могла не повернутися". Віч-на-віч з Тетяною Крижановською.
FM-TV
2025-02-12T14:45:30Z
Леся Нікітюк після чуток про вагітність заспівала з Дорофєєвою
Фокус
2025-02-12T14:30:56Z
"Я не ваша і не російська": Ада Роговцева заворожила своєю позицією
GlavRed
2025-02-12T14:27:59Z
Зеленський назвав, коли була найбільша мобілізація в Україні
24tv
2025-02-12T16:03:41Z
Відомий історик Тімоті Снайдер приїхав до Запоріжжя та розповів, що його вразило: фото, відео
TSN
2025-02-12T16:03:12Z
Як учасникам бойових дій отримати житло від держави
24tv
2025-02-12T16:00:29Z
На Кіпрі хочуть узаконити призов жінок до армії
Европейская правда
2025-02-12T15:58:16Z
Законопроєкт щодо спрощення списання військового майна ухвалено за основу
УкраинФорм
2025-02-12T15:51:58Z
Естонські розробники представили нову бойову роботизовану платформу Havoc RCV
InternetUA
2025-02-12T15:42:31Z
В Україні проведуть масштабне міжнародне оцінювання школярів PISA
ZN UA
2025-02-12T15:39:45Z
"Хто ви така, щоб оцінювати?": Ігнат жорстко відповів Безуглій про "брехню" щодо роботи ППО
Telegraf
2025-02-12T15:36:59Z
Найвищий у світі буйвол: зріст і фото Кінг-Конга, який "схожий на грайливе цуценя"
TSN
2025-02-12T15:36:43Z
TikTok-інфлюенсери та медики почали носити Apple Watch на щиколотках, і цьому є логічна причина
24tv
2025-02-12T16:03:04Z
Грипозний сезон: епідпоріг перевищений у п'яти областях
УкраинФорм
2025-02-12T14:51:53Z
Несподіваний симптом смертельної хвороби у тварин: на що звернути увагу
GlavRed
2025-02-12T14:27:45Z
Які документи потрібні для реєстрації на НМТ 2025: повний список
Факти ICTV
2025-02-12T13:39:32Z
Зеленський скликав РНБО через ціни на ліки
24tv
2025-02-12T13:03:04Z
Список ліків та продуктів, які можуть вплинути на результати алкотестера
ТСН
2025-02-12T12:36:59Z
Розширений перелік медпослуг ветерани зможуть отримати з 1 березня - НСЗУ
УкраинФорм
2025-02-12T12:33:58Z
Вчені вирішили головну проблему пучка протонів
Portaltele
2025-02-12T12:28:31Z
Що таке ЕКЗ: як відбувається та скільки коштує
24tv
2025-02-12T12:24:34Z
Урожай соняшника в ЄС у 2024/25 МР зменшився на 18%
AgroNews
2025-02-12T16:00:44Z
Один з найбільших державних банків розпочав співпрацю з Фондом Президента України
УкраинФорм
2025-02-12T15:49:30Z
Графіки відключення електроенергії 13 лютого: українців попередили, що ситуація може погіршитися
Политека
2025-02-12T15:42:51Z
Бізнес піднімає ціни через мита Трампа: яка ситуація з інфляцією
24tv
2025-02-12T15:42:36Z
Довго працювали – скільки отримуватимете: яка пенсія при стажі понад 40 років
24tv
2025-02-12T15:42:08Z
ЕС берет курс на тотальную дерегуляцию: какие проблемы это может создать
Европейская правда
2025-02-12T15:34:11Z
У НБУ розповіли, коли інфляція почне знижуватись
AgroPortal
2025-02-12T15:30:19Z
НБУ підвищує курси валют
24tv
2025-02-12T15:27:14Z
Ціни впали до невпізнання: в Україні рекордно подешевшав важливий продукт
GlavRed
2025-02-12T15:27:10Z
1300 км ходу за ціною від $11 тис: Geely випустила плагін-гібрид Galaxy L6 EM-i
ITC
2025-02-12T15:55:34Z
Jost придбав Hyva – лідера в галузі гідравлічних рішень для вантажівок
AutoCentre
2025-02-12T15:06:15Z
Новий Mercedes-Benz C-Class упіймали на дорожніх тестах
AutoCentre
2025-02-12T14:04:51Z
Досі використовується за призначенням: у Парижі показали автодім Renault 1951 року
Фокус
2025-02-12T13:57:15Z
Tesla планує запустити безпілотні таксі вже влітку: названо перший регіон
AutoGeek
2025-02-12T13:45:48Z
Modena Automobili поділилась подробицями про рестомод Shamal
AutoCentre
2025-02-12T13:01:48Z
Жінка з Китаю позивалась до Tesla через ДТП з «несправними гальмами» — суд змусив її заплатити компанії $25 000
ITC
2025-02-12T12:52:44Z
Незвичний 87-річний Peugeot виставили на продаж за ціною двох Rolls-Royce
Фокус
2025-02-12T12:51:42Z
Для всіх: автопілот BYD God’s Eye отримають навіть найдешевші електромобілі бренду
AutoGeek
2025-02-12T12:42:34Z
Не буде припинення вогню лише заради припинення вогню, – Зеленський про кінець війни
24tv
2025-02-12T16:03:54Z
Зустріч Трампа і Зеленського: нові подробиці контактів США з Росією і що чекає на Україну
TSN
2025-02-12T16:03:29Z
Зеленський: Без України Європа буде тотально окупована
УкраинФорм
2025-02-12T16:03:21Z
СБУ викрила у своїх лавах топового «щура» ФСБ
Украина Криминальная
2025-02-12T16:03:16Z
Зеленський пояснив, чим небезпечні прямі контакти Путіна та Трампа
ZN UA
2025-02-12T16:00:18Z
Таємна місія друга Трампа: хто такий Стів Віткофф і про що говорив з Путіним 3 години у Москві
24tv
2025-02-12T16:00:11Z
Глава Пентагону: вступ України до НАТО і повернення до кордонів до 2014 року – нереалістичні
Европейская правда
2025-02-12T15:58:46Z
У Литві розробили план реагування на диверсії в Балтійському морі
Европейская правда
2025-02-12T15:58:37Z
У Німеччині суд уперше дозволив екстрадицію українця, який відмовився від служби
Европейская правда
2025-02-12T15:57:55Z