MY.UAНовини
Свої серед чужих: шокуючі історії солдатів, які воювали під прапорами декількох країн
Свої серед чужих: шокуючі історії солдатів, які воювали під прапорами декількох країн

Свої серед чужих: шокуючі історії солдатів, які воювали під прапорами декількох країн

На війні події можуть розгортатися непередбачувано. Прикладом цього слугували історії бійців, які починали воювати в одній армії, а закінчували – під зовсім іншим прапором. Таких людей під час Другої світової війни називали "своїми серед чужих".

Влітку 1944 року союзники відкрили другий фронт, на світанку 6 червня почалася операція "Оверлорд". 156 тисяч солдатів висаджувалися на пляжах Нормандії. Щоб відтягнути і ослабити ймовірний контрудар німців, командування союзників вночі закинуло в тил нацистів великий десант – 24 тисячі британських, американських, канадських і французьких парашутистів. Детальніше про це читайте в програмі "Конфлікти" на 24 каналі.

Небезпека в літаках

Щоб обійти німецькі радіолокаційні системи і не наштовхнутися на зенітки, літаки не піднімалися вище 150 метрів. При виході з літака на швидкості, приземлення тривало кілька секунд, а парашути водночас не сильно пом’якшували удар. Більшість пілотів не мали досвіду польотів в таких умовах.

Через обмежену видимість на невеликій висоті та ще й під обстрілом зеніток, крилату піхоту намагалися висадити якомога швидше. Через це бійці іноді потрапляли прямо під німецькі кулемети. У якийсь момент стало зрозуміло, що все йде не за планом.

Парашутистів розкидало по всій Нормандії, а третину спорядження було втрачено. Для дезорієнтації німців, з літаків скидали дерев'яних "десантників". Одягнуті в форму і відповідно підфарбовані ляльки були майже 1 метр заввишки і 57 сантиметрів завширшки. Англійці називали їх "Рупертом", а американці – "Оскаром".


Дерев'яні "десантники" для дезорієнтації німців / Кадр із фільму "Найдовший день" (1962 року)

Американський доброволець

В одному із С-47 з побратимами летів герой нашої розповіді. Сержанту Джозефу Баєрлі з 506-го парашутно-піхотного полку 101-ї десантної дивізії виповнився 21 рік. Коли Америка вступила у війну він тільки-но закінчив школу. Проте замість університету пішов добровольцем до армії. До отримання форми Баєрлі підпрацьовував м’ясником. У 1944 році він був серед крилатої піхоти, яка мала навести паніку в німецькому тилу.

Його літак потрапив під вогонь зеніток, однак, хлопці встигли залишити палаючий борт поблизу містечка Сен-Ком-дю-Мон. Баєрлі був одним із тих десантників 101-ї дивізії, які після приземлення опинились наодинці з невідомим. Зв’язку з побратимами не було. Проте гартування в навчальному таборі не пройшли даремно. Десантник пішов на вогні міста вдалині, маючи намір віддати життя якомога дорожче.

У полоні нацистів

Майору вдалося підірвати невелику електропідстанцію та ще кілька об’єктів. Але через кілька днів німці таки нейтралізували "одинака". Він був одним із тих "ейрборнів", які потрапили у полон.


Джозеф Баєрлі в картотеці військовополонених / Stalag XII-A POW Camp

Пізніше Джозеф зізнавався, що у той момент думав над тим, чи вдасться йому добігти і вбити фотографа-нациста, перед тим, як підстрелять його самого. Баєрлі двічі втікав, але невдало. Після першої втечі – опинився в таборі у Польщі. Під час наступної спроби його з групою в’язнів Гестапо затримали у потязі, який прямував до Берліна. Згодом його помістили в концтабір на заході Польщі.

На початку січня 1945 року Баєрлі знову вдалося втекти, його орієнтиром були звуки канонади. Так він дійшов до лінії фронту, де наступав 1-й Білоруський фронт. Опинившись біля бригади радянських танкістів він напросився воювати із ними.

Він дійсно пішов на Схід, де протягом кількох днів ховався на фермі. Танкова частина та батальйон, я думаю, також приїхала в ту місцевість. З собою у нього була пачка сигарет Lucky Strike, з якою він вийшов і сказав: "Я американський товариш, я американський товариш",
– розповів син Джозефа Баєрлі Джон.

Так почалася служба американського десантника в радянському танковому батальйоні. У цій частині американська техніка була отримана по ленд-лізу і Баєрлі став кулеметником на Шермані. Разом із 1-м Білоруським фронтом він продовжив воювати проти німців.

Тяжке поранення

У лютому–квітні 1945 року, під час боїв на півночі Польщі, американця добряче зачепило. Він потрапив під обстріл бомбардувальників і був важко поранений. Згодом його відправили до радянського госпіталю. Наступні кілька місяців Баєрлі провів у лікарняному ліжку.


Сканування медичної картки Джозефа Баєрлі / Фото з архіву

Одного дня доля знову посміхнулась йому. Під час візиту в госпіталь Жукова, йому розповіли про історію мічиганця. За словами сина Баєрлі, Жуков підійшов до Джозефа і запитав його про сім’ю. На що батько відповів, що мріє повернутися додому, можливо, навіть через посольство в Москві. Маршал вирішив скористатися цим моментом для зміцнення двосторонніх стосунків між союзниками.

Баєрлі виписали пропуск, з яким американець приїхав у Москву, де дипломати допомогли йому повернутись додому. Вже на початку квітня 1945 року Джозеф Баєрлі розповідав свої пригоди в мічиганських пабах. Він був одним із американців, які встигли повоювати проти військ Третього Рейху під прапором американської та радянської армій.

"Своїми серед чужих" були й українці

Історія полтавчанина Володимира Куца почалася із зустрічі з американцями. Він був одним із тих молодих людей, яких німці вивозили на роботу. В 1942 році його відправили до Німеччини. 15-річний хлопець опинився на службі в одному із баварських господарств.


Ветеран Другої світової війни Володимир Куц / Скриншот з відео

В березні 1945 року, коли фронт підходив до Девангена, Куц наштовхнувся на американський патруль. Він вберіг авангард 4-ї піхотної дивізії від втрат, адже зрозумів, що німці встановили протитанкові гармати в засідці. Піхота запропонувала хлопцю приєднатися – Володимир Куц, одержавши прізвисько Віллі, або ж Маленький Сталін, отримав місце кулеметника на Віллісі. Далі тривали сповнені кривавих боїв останні місяці війни.

Однак, Куц не погодився залишитись. На подарованому американцями автомобілі він вирушив на зустріч радянському фронту.

Мене зупинив патруль американської військової поліції в Зальцбурзі. Сержант взяв мої документи і був шокований. В німецькій машині, в американській уніформі і росіянин,
– згадував Володимир Куц.

Ветеран американської і радянської армій перейшов до своїх 5 травня поблизу річки Енс, де піхотна дивізія армії США зустрілася із передовими частинами повітряно-десантних військ з українського фронту. Після перевірки, СМЕРШ взяв колишнього кулеметника американського піхотного полку до себе.

Необхідно зазначити, що знання Куцом німецької і трохи англійської мов стали в нагоді і Радянській армії. Останні дні війни він зустрів вже в ролі водія-перекладача при одному з підрозділів контррозвідки.

"Японець" в німецькій уніформі

Під час висадки в Нормандії американські десантники взяли в полон дивного солдата, фото якого облетіло пресу з підписом – японець в німецькій уніформі. Але звідки у лавах вермахту японці, якщо Токіо з Берліном не практикували обмін військовими частинами?


Ян Кін Чжон в військовій уніформі / U.S. National Archives and Records Administration

Згідно з інформацією, солдатів призвали в японську армію в 1938 році. Потім вони потрапили в радянський полон під час прикордонних боїв 1939 року. Звідти потрапили на службу до Червоної Армії, де у грудні 1941 року під Москвою були захоплені Вермахтом. І вже послані до Франції як німецькі солдати.

Ян Кін Чжон народився на Півночі корейського півострова у 1920-х роках. В той час ці території знаходилися під владою Японії. У 1938 році молодого хлопця призвали в японську армію, тоді вже майже рік тривала війна проти Китаю. Згодом Ян потрапив до Квантунської армії і взяв участь у боях в Манчжурії. Там воювали японці з радянськими військами, які стояли в Монголії.

У 1939 році він брав участь у боях на річці Халхін-Голі, де потрапив у полон. Наступні три роки кореєць провів у засланні в радянських ГУЛагах. Коли в 1942-му Кін Чжон дізнався, що в’язнів набирають для поповнення на фронт, то одразу ж вхопився за примарний шанс вирватися із табірного Сибіру.



Cолдатів призвали в японську армію в 1938 році / Фото з архіву

В той час Червона Армія оговтувалася від колосальних втрат завданих військами Вермахту у перші роки війни. І кореєць зголосився добровольцем на фронт. Період з 22 червня 1941 року по 18 листопада 1942 був найважчим для Червоної Армії.

Жорстокі битви та полон

Черговий поворот доля підготувала для Кін Чжона на початку 1943 року. Після розгрому 6-ї армії Вермахта Фрідріха Паулюса під Сталінградом, командування Червоної армії спробувало розгромити німецьку групу армій ДОН контрударним ривком. Кореєць потрапив на цю ділянку фронту в лютому 1943 року. Ривок червоноармійців розбився об резервні частини фон Манштейна.

Під час Третьої битви за Харків фельдмаршал Еріх фон Манштейн фактично знищив три радянські армії і один бронетанковий корпус. З понад 80 тисяч солдат більше 45 тисяч вважалися втраченими.

Яну Кін Чжону вдалося не загинути у жорстокій битві за Харків. Разом з кількома тисячами радянських солдатів він потрапив у полон. До радянських полонених німці ставилися дуже погано. Частково через те, що їх було занадто багато і ресурсів на утримання не вистачало. Умови проживання були настільки поганими, що в таборах траплялися випадки канібалізму, а тисячі полонених гинули від виснаження і хвороб.

Щоб змінити безнадійну ситуацію в таборі кореєць вхопився за шанс отримати форму німецького війська. Після 1943 року війська Третього Рейху були настільки строкатими, що в них знайшлося місце і для екзотичних (за мірками Європи) підрозділів – індійського Tiger Legion чи зібраного із арабів та африканців батальйону "Фраєс Арабіен". Частина з них була добровольцями – як, наприклад, солдати Ваффен СС з Голландії, Бельгії, Швеції чи Норвегії.


До радянських полонених німці ставилися дуже погано / Фото з архіву

Були і ті, для кого отримання німецької форми стало шансом покинути концтабори, або можливістю помститись комуністам, чи підготуватись до майбутньої боротьби. Ост-батальйони, на відміну від ост-легіонів, не були самостійними частинами, а приєднувались до німецьких піхотних дивізій. Ян Кін Чжон зголосився служити – отримав форму і потрапив до Ост-батальйону, частина якого складалася з полонених росіян та грузинів. Його приєднали до 709 піхотної дивізії і перекинули до Франції. Так кореєць опинився в Нормандії, а саме на будові лінії берегової оборони півострова Котантен.

В червні 1944 року він вступив у бій з американським десантом і знову потрапив у полон. Разом з іншими бранцями -– потрапив у США, де після завершення ув’язнення і залишився жити. Наприкінці 90-х історію корейця, який воював у японській, радянській а потім і в німецькій арміях, спробували підтвердити корейські журналісти. Однак, в архівах про людину на ім’я Ян Кін Чжон нічого не згадано, хоча й відомо про документи з корейськими прізвищами, які числились в рядах німецького війська.

Чи пережили солдати схожі до життя Кін Чжона випробування долі – невідомо. Разом з тим, ця людина надихнула корейського режисера Кан Дже Гю на створення військової драми "Мій шлях". Стрічка вийшла у 2011 році, але провалилася у прокаті.

Ідея створити цей фільм з'явилася після того, як я почув про цю історію з документальної стрічки. В мене загорілася кров, адже ця інформація була чимось неймовірним. Це був шанс зануритися в епоху тих людей, які були ровесниками мого батька, тих, хто пережив Другу світову війну. Я дуже хотів зануритися в їхню історію,
– зазначив режисер стрічки.

Ян Кін Чжон воював у складі трьох різних армій, його історія залишається яскравою ілюстрацією того, наскільки драматичним може бути людське життя в часи війни. Однак водночас – це приклад того, як доля може стати прихильницею людини, даруючи їй бажане.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Головне – досягти своїх цілей: у Путіна зробили нову цинічну заяву про війну в Україні
24tv
2025-07-20T09:30:42Z
Генпрокурор зустрівся з представниками G7 на тлі скандалу з НАБУ
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T17:06:42Z
Польща закликала громадян будь-яким способом покинути Росію
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T17:03:31Z
Орбан напросився на зустріч з новим премʼєром Румунії
Европейская правда
2025-07-22T16:55:52Z
У Трампа застерегли Китай від "субсидування вбивств" в Україні
Европейская правда
2025-07-22T16:42:51Z
Глава МЗС Ізраїлю прибув до Києва
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T16:36:44Z
США наклали санкції на компанії, що торгують з хуситами
Европейская правда
2025-07-22T16:07:20Z
ЄСПЛ відхилив вимогу зобовʼязати Британію розслідувати втручання РФ у Brexit
Европейская правда
2025-07-22T16:01:26Z
Єврокомісарка Кос відреагувала на ухвалення Радою скандального закону щодо НАБУ і САП
Европейская правда
2025-07-22T15:51:33Z
Дикі тварини масово з’являються у містах та біля осель: зоолог пояснив ризики
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T15:27:06Z
Масована атака безпілотниками по Сумах: одна жінка загинула, троє отримали поранення
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T14:48:07Z
У Києві та низці областей оголошена повітряна тривога через ракетну небезпеку
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T14:09:16Z
Запоріжжя атакує сарана, розміром із сірникову коробку: еколог пояснив, чи варто панікувати
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T12:42:41Z
Як може змінитися простір після демонтажу МАФів: приклад Печерська
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T12:42:24Z
У середмісті Житомира посеред вулиці утворилося провалля
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T11:36:19Z
Як із фільму жахів. Запорізька область потерпає від нашестя сарани
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T10:21:18Z
Окупанти в Криму бояться ударів Сил оборони – партизани
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T10:15:45Z
Рух ділянкою Берестейського проспекту 23 липня буде частково обмежено
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T09:33:28Z
У трьох областях України зафіксовано спалахи гострих кишкових інфекцій
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T10:45:05Z
Яка їжа влітку особливо небезпечна? Фахівець дав роз'яснення
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T08:06:37Z
Знахідка для тих, хто дотримується здорового харчування: який фрукт містить найбільше білка
Gazeta UA
2025-07-21T15:09:18Z
Чому не можна заливати чай окропом: секрет ідеального заварювання
GlavRed
2025-07-21T14:27:44Z
В Україні облік медканабісу інтегрували з електронною системою охорони здоровʼя
УкраинФорм
2025-07-21T12:45:06Z
"Хрестики" тут не допоможуть. Як швидко прибрати свербіж після укусу комара
Telegraf
2025-07-21T12:42:47Z
Чому кури несуть дрібні яйця: 4 причини та їх вирішення
GlavRed
2025-07-21T12:27:20Z
Вчені виявили зміни в очах після вакцинації від COVID-19
360ua.news
2025-07-21T12:03:48Z
У Польщі зафіксовано спалах холери
ГЛАВКОМ NET
2025-07-21T11:48:08Z
13 років без Богдана Ступки. Син легендарного актора показав архівні фото
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T15:12:58Z
«Зараз російської музики не має бути…» Інтерв’ю з Ігорем Чернявським, чию скрипку слухав Конгрес США
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T13:03:54Z
Український гурт «Антитіла» заспівав українською мовою хіт «Смотри в меня» і представив кліп, яким просто довів до мурах, адже там показані реалії війни.
FM-TV
2025-07-22T10:49:26Z
Львів оголосив тендер на відбудову музею Шухевича
ГЛАВКОМ NET
2025-07-21T16:48:59Z
Ідеальні для перегляду після роботи: 3 українські серіали, які можна подивитися за тиждень
24tv
2025-07-21T15:30:03Z
Microsoft створить цифрову копію собору Паризької Богоматері
УкраинФорм
2025-07-21T15:27:08Z
Дитяче Євробачення-2025: хто боротиметься за шанс представити Україну на конкурсі
24tv
2025-07-21T15:00:17Z
На 43-му році пішла з життя актриса театру Франка
ГЛАВКОМ NET
2025-07-21T14:33:53Z
Легенда не одного покоління: не стало зірки "Місія нездійсненна" і Бродвею
GlavRed
2025-07-21T14:27:31Z
У Греції вдруге за два тижні обмежили відвідування Акрополю через спеку
Европейская правда
2025-07-22T16:25:53Z
А ти знав, чому пляшка вина саме 0,75 л?
Корреспондент
2025-07-22T13:48:31Z
Українці в лідерах. Іноземці скуповують житло в одній із туристичних країн
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T10:06:58Z
Які країни світу заробляють на туризмі найбільше: інфографіка
ГЛАВКОМ NET
2025-07-21T17:36:48Z
Суперголоволомка: знайдіть 5 відмінностей на картинці з дівчиною з парасолькою за 45 с
GlavRed
2025-07-21T15:27:57Z
Немає оливок вдома? Альтернативи для салатів, піци, закусок чи коктейлів
Telegraf
2025-07-21T15:21:42Z
Куди поїхати на відпочинок влітку: 5 найкращих туристичних напрямків в Україні
24tv
2025-07-21T15:03:07Z
Смузі для схуднення: зберігайте простий рецепт вечері для стрункої фігури
Gazeta UA
2025-07-21T14:57:56Z
Яким людям вдається найшвидше знайти кохання
24tv
2025-07-21T14:45:32Z
Найважливіші професійні навички у 2025 році: інфографіка
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T15:24:54Z
Міноборони готує зміни, які спростять фінансування підприємств оборонного сектору
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T15:06:10Z
У Луцьку учасника бойових дій з маленьким собакою працівниця автовокзалу не допустила до поїздки
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T13:03:17Z
Олена Шуляк розповіла, як зміниться житлова політика в Україні
VGorode
2025-07-22T12:18:57Z
Спека на межі можливостей людини: в Ірані температура перевищила 50 градусів
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T11:27:37Z
Шмигаль розповів, звідки планує брати кошти на оборону України
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T10:00:28Z
Сестра принців Гаррі та Вільяма знайдена мертвою у Британії
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T08:48:26Z
Папа Римський Лев XIV хоче відновити відносини з РПЦ
FaceNews
2025-07-22T07:51:41Z
Литовська кампанія "Radarom!" придбала для України понад 2 тисячі дронів
Европейская правда
2025-07-22T07:43:34Z
Усі українці, які здають в оренду нерухомість, повинні сплачувати податки – Южаніна
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T17:09:38Z
Доходи РФ від нафти й газу в липні впадуть більш ніж на третину – Reuters
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T17:06:35Z
Уперше за рік нових ФОПів зареєстровано більше, ніж закрито
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T16:27:22Z
РФ уночі завдала масованого удару по газових об'єктах України
FaceNews
2025-07-22T16:06:43Z
«Укртрансгаз» уперше застосував нову технологію для створення 3D-моделей газосховищ
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T15:51:45Z
90% ударів по енергетиці України РФ цьогоріч завдала дронами – Клименко
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T15:51:00Z
«Укрзалізниця» отримає сотню нових пасажирських вагонів
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T15:36:17Z
Канада відкриває свій ринок для новозеландських молокопродуктів
AgroPortal
2025-07-22T15:00:23Z
ДТЕК набирає студентів на дуальне навчання з подальшою роботою в енергетиці
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T14:57:39Z
Серія А та НХЛ підписали угоду про співпрацю
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T14:57:00Z
Пішов з життя легендарний ексгравець «Ліверпуля»
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T13:54:25Z
Кваліфікації Євро-2027 з футболу: визначилося місце проведення гри Литва – Україна
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T13:33:47Z
Матчі «Олександрії» з «Партизаном» у Лізі Конференцій пройдуть без гостьових глядачів
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T13:15:21Z
Юний шотландський хокеїст загинув внаслідок нещасного випадку в готелі на Ібіці
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T12:57:54Z
Визначилися суперники збірної України з баскетболу 3х3 на етапі Жіночої серії у Сумгаїті
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T12:42:43Z
Тхеквондист Гарбар здобув бронзу Універсіади
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T10:03:35Z
«Хамрун» – «Динамо»: де дивитися гру кваліфікації Ліги чемпіонів
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T09:57:11Z
Олімпійський чемпіон з РФ, який погорів на допінгу, поскаржився на англосаксів
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T05:42:50Z
Суд відправив під варту керівника «Лісів України»
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T16:33:55Z
Правоохоронці викрили підпільне виробництво сигарет у дитячому таборі
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T15:21:45Z
На Глибочицькій через негоду завалився будівельний кран
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T15:06:46Z
Агенти РФ готували теракти в чотирьох областях: серед підозрюваних школярка з Полтавщини
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T15:00:34Z
У мережі з'явилося відео моторошного ДТП на проспекті Соборності
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T14:39:36Z
Мігрант на надувному колі намагався дістатися з Африки до Іспанії: плавця дивом врятували
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T14:18:37Z
У Києві затримано двох чоловіків, що підозрюються у підпалах авто на замовлення
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T13:33:42Z
Викрав автомобіль військового: на Волині затримали рецидивіста-росіянина
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T13:27:50Z
У Москві згоріло авто директора підприємства, яке виробляє дрони – медіа
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T12:36:06Z
Lidl створює систему обрахунку та контролю викидів на базі ШІ
AgroPortal
2025-07-22T16:00:31Z
Погодні умови змістили терміни льоту кукурудзяного стеблового метелика
AgroPortal
2025-07-22T14:30:18Z
Морські мешканці потерпають від аномальної спеки Середземномор'я: вчені б'ють на сполох
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T07:15:05Z
YouTube-канали Китаю, Росії та інших країн видалено: названо причину
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T06:00:22Z
Прогноз магнітних бур на 22-24 липня: якою буде сонячна активність
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T04:15:34Z
Мережа російських Telegram-ботів залишає коментарі за допомогою штучного інтелекту
ГЛАВКОМ NET
2025-07-21T20:21:20Z
Як закрити ФОП через Дію: покрокова інструкція
Хвиля
2025-07-21T15:21:47Z
Як зрозуміти, що смартфон скоро зламається: неочевидні ознаки, які не можна ігнорувати
InternetUA
2025-07-21T15:21:18Z
На це пішло 20 років: створено "магічні стани" для боротьби з помилками у квантових комп'ютерах
24tv
2025-07-21T15:09:27Z
У McDonald's новий конкурент? Маск відкрив кафе Tesla
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T09:54:25Z
Українці все частіше купують гібриди та електрокари: рейтинг лідерів ринку
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T07:51:56Z
Двигун не глушити: порада патрульного, яка допоможе уникнути зайвих питань
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T06:24:50Z
Японські авто, яких краще уникати: моделі, що можуть розчарувати у 2025 році
Фокус
2025-07-21T15:21:16Z
Форд попереджає: термін дії найвигідніших пропозицій на електрокари в США скоро закінчиться
Топ Жир
2025-07-21T14:33:31Z
Ексклюзив для церемонії "Оскара": на продаж виставили найдорожчий Volkswagen Beetle
Фокус
2025-07-21T14:06:48Z
GMC має нові плани на майбутнє, і вони не такі, як ви думали
Топ Жир
2025-07-21T14:03:52Z
FX Super One — мінівен майбутнього від Faraday Future з ШІ, масажем та екраном на радіаторі
ITC
2025-07-21T13:37:59Z
Гроза вулиць: електросамокат Bo The Turbo за $30 000 розганяється до 160 км/год
ITC
2025-07-21T13:37:01Z