MY.UAНовости
Маўчы Беларусь. Як проросійські медіа розповідають про протести
Маўчы Беларусь. Як проросійські медіа розповідають про протести

Маўчы Беларусь. Як проросійські медіа розповідають про протести

Проросійські канали обожнюють масові протести.

Для них немає нічого кращого, ніж взяти акції в США і тиждень шукати там «руку Сороса», «мітингувальників-терористів» та «жорстку, але справедливу поліцію».

Цілком логічно, що міні-революція в сусідній Білорусі посеред порожнього на новини літа мала би стати для таких медіа головною темою, але… ні.

Канали Медведчука розповідали про протести так, наче це їм Лукашенко відключив інтернет.

Мовчання — знак згоди.

Найкраще масштаби трагедії помітні на прикладі ZIK.

З дня виборів 9 серпня до 13 серпня на місцевому ютуб-каналі з’явилося всього два відео про Білорусь.

Перший запис — це ранкові новини 10 серпня, у яких ведучий розповідає про дані офіційного білоруського екзит-полу.

У сюжеті не фігурують жодне слово чи кадр, які могли б натякнути глядачам на акції протесту.

Хоча на той момент мітинги тривали в дев’ятьох містах, із затриманими та пораненими.

Цікаво, що самі ведучі в цій програмі торкнулися теми Бейрута, але не сусідньої країни.

На News.

One та «112» Білорусі присвятили трохи більше матеріалів, але не набагато більше часу.

Ми не знайшли жодної програми, присвяченої виключно виборам чи протестам.

А в інтерв’ю на загальні теми сусідам рідко приділяли більше п’яти хвилин.

Навіть Дмитро Співак, який фізіологічно не здатен до лаконічності, цього разу обіцяв «быть кратким».

Той же Дмитро Співак жалівся, що мітинги коментують диванні експерти, і просив спочатку вирішити українські проблеми.

Ведучий «112» Володимир Полуєв казав, що його білоруські знайомі просять не коментувати ситуацію.

І стверджував, що Україна ще не продемонструвала такої історії успіху, щоб давати поради.

Дісталося навіть українському президенту, який закликав білорусів до діалогу.

Дмитро Співак назвав це втручанням у внутрішні справи країни.

Ігор Гужва на «112» фактично заявляв, що Україна не може давати Білорусі порад із приводу примирення, адже сама веде громадянську війну.

Ведучий Віталій Дикий на News.

One почав кілька інтерв’ю (один, два) із запитань про те, чому Зеленський досі не привітав Лукашенка з перемогою.

Що, по суті, теж натякає на необхідність просто привітати «переможця» й заплющити очі на протести.

У подібної позиції каналів Медведчука, ймовірно, є три пов’язані причини.

І вони розходяться з конспірологічними версіями щодо начебто інспірування Росією протестів у Білорусі, хоча й не виключають можливої ролі Кремля у жорстокості їхнього придушення.

З одного боку, канали Медведчука апріорі не можуть підтримати протести.

Адже тоді стануть першими жителями «русского міра», хто визнав право населення на власну думку.

З іншого боку, акції в Білорусі дуже складно критикувати.

Бо будь-якій людині очевидно, що Лукашенко виграв ці вибори нечесно.

Як іще може бути, коли до волевиявлення не допускають незалежну соціологію та опозиційних кандидатів? І, по-третє, є старі радянські традиції замовчування, які, до речі, використовують і державні білоруські ЗМІ.

Загалом, російським пропагандистам просто не вигідні будь-які обговорення: вони лише привертатимуть увагу до вимог мітингувальників.

І на цьому фоні дуже дивним чином виділяється канал «Наш».

Зазвичай «молодший колега» підігрує каналам Медведчука у всіх проросійських питаннях: від США до церкви.

Але цього разу канал Євгенія Мураєва не лише вибрав іншу комунікаційну стратегію: тут Білорусь була чи не головною темою тижня.

Він ще й надав слово опозиції.

Журналістка з Мінська розповідала в ефірі про геноцид білоруського народу.

Білоруський політолог озвучував вимоги мітингувальників.

Російський опозиціонер називав Путіна та Лукашенка диктаторами, які поневолюють народи.

Звісно ж, в ефірі не обійшлося й без російських пропагандистів, але загалом «Наш» забезпечував баланс думок.

Про мотивацію «Опозиційного блоку» лишимо здогадуватися вам.

Тут нічого не відбувається.

Проходьте далі.

Фантазії домогосподарки.

Андрій Пальчевський на «112» казав, що хоча 26 років при владі — це монархічний термін, Ангела Меркель, наприклад, теж чотири рази балотувалася на посаду канцлерки.

Це неадекватне порівняння хоча б тому, що в Німеччині канцлера обирає парламент, а сам парламент громадяни обирають на нормальних виборах.

Хоча он Віктор Суслов на каналі «Наш» теж закликав білорусів просто обрати собі іншого лідера, якщо їм не подобається Лукашенко.

Так, наче це можна зробити без мінімальних демократичних стандартів.

На News.

One Суслов розповідав, що білоруси цінують Лукашенка, а проти виборів лише «групы экстремистов».

Узагалі, незамінність та досягнення Лукашенка були одними з головних тез його табору.

Дмитро Співак на News.

One стверджував, що Білорусь обирає між якістю життя та «некой свободой».

Свобода — це досі нове поняття для каналів Медведчука.

Андрій Пальчевський на News.

One хвалив Лукашенка за патріотизм.

Вадим Карасьов на News.

One прив’язав до діючого лідера Білорусі мінський перемовний процес.

Андрій Пелюховський на «Наш» прогнозував, що без Лукашенка Білорусь може зникнути.

Тут уже навіть Людовік XIV почав заздрити Олександру Григоровичу.

Що ж до протестувальників, то їм традиційно відвели деструктивну роль.

Дмитро Співак казав, що вулиця хоче «уничтожит там все это».

Юрій Молчанов на «Наш» переживав, що білоруси зруйнують країну.

Михайло Погребинський прогнозував, що, якби мітингувальники перемогли, то заводи б одразу позакривалися, а землю скупили іноземці.

Віктор Суслов вважав, що білоруси можуть підірвати успіхи своєї країни.

Андрій Пелюховський жалівся, що буцімто зруйнувати конституційний лад у Білорусі намагається здебільшого молодь, якій просто немає з чим порівнювати.

Ем, узагалі то, вони можуть порівнювати себе з усією Європою.

І у 2020 році жити тут під гнітом диктатора уже не так престижно, як у часи Давнього Риму.

Зрозуміло, що вкидали також меседжі про закордонний вплив на протести.

Зводили ідеї опозиціонерів до «фантазий домохозяйки».

Стверджували, що влада має право на відповідь на «незаконні способи» захоплення керівництва країною.

Очевидно, всі побиті, затримані й депортовані журналісти саме цим і займалися.

Але найбільше повеселили спроби проросійських ЗМІ показати, що світ начебто визнає вибори в Білорусі.

Цитуючи канал News.

One, «світові лідери вже почали вітати Олександра Лукашенка [...] Першим це зробив голова КНР Сі Цзінь Пінь.

Потім і президент Росії Володимир Путін».

Насправді потім до них приєдналися ще й очільники Таджикистану, Молдови, Казахстану.

Загалом, ті «світові лідери», для яких світ — це Росія.

У гостьових студіях проросійських каналів Олександр Лукашенко виглядав не просто безальтернативним кандидатом, а радше безальтернативним шляхом Білорусі.

Будь-які досягнення держави належали особисто йому.

Усе, що лишалося громадянам, — її руйнування.

І, правда, з чим білоруська молодь може це порівняти?.

«Хотите как на Украине?».

На початку цього тексту ми згадували, що проросійські канали обожнюють масові протести.

І в цього є просте пояснення: кожна нова міні революція дає їм нагоду провести паралелі з Революцією гідності.

Аби ще раз розкритикувати подію, яка колись забрала у їхніх власників все.

У цьому контексті акції у Білорусі винятком не стали.

Видання «Страна.

ua» випустила цілий матеріал, де буцімто учасник білоруських протестів порівнює їхню ситуацію з українською.

Текст просто переповнений критикою Майдану, але найкраще його підсумовує ось ця цитата: «Вопреки провокаторам, большинство белорусов адекватные и мирные.

Они не хотят себе такой судьбы, как у Украины после Майдана: хаос, раздор, война, разделение внутри страны по каким-то надуманным принципам».

В іншому матеріалі українську революцію атакує вже сам «журналіст» «Страны».

Ось як він пояснює чому, зокрема, протести у Білорусі буцімто пішли на спад: «Сами "беломайдановцы" перегибают палку, чем вряд ли привлекут на свою сторону симпатии людей.

Уж слишком ситуация начала напоминать деструктив украинского майдана с его горящими шинами, коктейлями Молотова и фейками о "российском спецназе"».

Після цих цитат варто відзначити кілька речей.

По-перше, до силових методів протесту українців примусила влада, яка просто розганяла незахищені акції.

По-друге, «деструктив» української революції добився конкретних конструктивних цілей: зміни влади та політичного курсу країни.

По-третє, подальша війна була наслідком не Революції гідності, а російської агресії.

Яку видання на кшталт «Страны.

ua» продовжують в інформаційній площині.

Наприклад, маніпулюючи історією Майдану, пропагандисти підкріплюють шантаж з боку останніх совкових диктаторів: або терпіть тихо, або буде вам «хаос, раздор, война».

Аналогічні тези просували також коментатори на телеканалах.

Юрій Бойко на «Наш» жалівся, що Україна досі пожинає плоди Майдану, й не хотів, аби Білорусь повторила цей шлях.

Шлях повалення диктаторів та відділення від Росії? Віктор Суслов казав, що коли більшість білорусів дивляться на результати українського Майдану, то не хочуть майданів у себе.

І тому досі продовжують протести? Юрій Дудкін переконував, що українські, лівійські, алжирські, туніські, сирійські та білоруські заворушення походять з одного центру.

Африки кількох мільйонів років тому?.

Загалом, проросійські ЗМІ намагалися закріпити за Революцією гідності статус трагедії.

Змінити ставлення до Майдану так, аби він асоціювався виключно з «хаосом, раздором, войной».

Чимось, чим точно не варто пишатися й чого точно не варто повторювати.

Двоє прозорих чесних виборів? Так, такі наслідки на пострадянському просторі точно нікому не потрібні.

Поки проросійські медіа вважали «фантазии домохазяек» не вартими своєї уваги, у Білорусі, здається, почались якісь зрушення.

Затриманих відпускають, керівник МВС просить вибачення, Євросоюз думає про санкції.

Цікаво, як це будуть коментувати й показувати в ефірі проросійських каналів?.

Поделиться
Поделиться сюжетом
Источник материала
Упоминаемые персоны
В Раде набросились на Зеленского: что требуют от президента
Comments UA
2025-06-12T09:54:21Z
"Целых двое суток", - Путин "поддал" и проговорился о проблемах со здоровьем. ВИДЕО
Новости Украины
2025-06-15T15:36:59Z
«Срочно покидать города»: что известно о предполагаемой мести России за «Паутину»
Comments UA
2025-06-04T12:09:24Z
Часики тикают: почему у Украины осталось времени всего до конца июня
Comments UA
2025-06-04T12:42:14Z
Трамп требует от Ирана "безоговорочной капитуляции" и пригрозил аятолле
Европейская правда
2025-06-17T18:57:59Z
Рада будет голосовать за множественное гражданство. Юристы объяснили угрозы законопроекта
Лига
2025-06-17T18:45:32Z
Пентагон "переместил" Гренландию из Европы в другую зону ответственности
Европейская правда
2025-06-17T17:00:26Z
Отец Илона Маска приехал в Москву и сделал заявление о Путине
Comments UA
2025-06-09T13:12:21Z
"Коалиция решительных" в ступоре: Зеленский рассказал, что произошло
Comments UA
2025-06-14T14:39:40Z
Опасная окрошка: 3 признака, при которых ее нельзя есть, даже если вы ее утром приготовили
Знай
2025-06-17T16:51:59Z
Салат "Летний Оливье": хрустящий, свежий и очень вкусный
TSN
2025-06-04T12:36:31Z
Россия уничтожает уникальное "розовое" озеро в Украине: его называют аналогом Мертвого моря
Telegraf
2025-06-07T15:33:19Z
Песчаные скалы и вода цвета неба: в Украине есть экзотический уголок, о котором мало кто знает
Telegraf
2025-06-13T17:42:45Z
Отпуск летом 2025: сколько стоит курортный отдых в Турции
Фокус
2025-06-17T18:06:45Z
Без света и без складок: как погладить одежду без утюга, проверенные лайфхаки
Знай
2025-06-17T17:51:12Z
Оккупанты превратили его в грязную лужу: в Украине исчезает уникальное Чистое озеро
Telegraf
2025-06-04T13:03:16Z
Не сажайте огурцы на этих местах, потому что урожая не дождетесь
Telegraf
2025-06-15T06:24:27Z
"Клубніка, суниця чи полуниця": как правильно называть первую ягоду летнего сезона
Gazeta UA
2025-06-08T12:24:34Z
Не хватит ни техники, ни людей: Коваленко оценил "размах" российского наступления
Новости Украины
2025-06-15T17:33:39Z
От боевиков освободили украинский город
Gazeta UA
2025-06-13T02:39:05Z
Эвакуация из города Сумы: что известно
Comments UA
2025-06-08T20:39:14Z
Фермери запроваджують технологію, яка дозволяє заощадити чимало води для поливу
AgroNews
2025-06-16T12:13:09Z
​В Киеве восстановили мурал с цитатой Екатерины Гандзюк
Апостроф
2025-06-17T18:54:21Z
Графики отключения воды в Харькове: жителей экстренно предупредили
Политека
2025-06-17T18:30:52Z
Срыв обмена пленными и телами погибших: что заявили в РФ
Comments UA
2025-06-07T18:15:21Z
Зашли ли оккупанты на Днепропетровщину: в Генштабе объяснили
Gazeta UA
2025-06-13T17:54:31Z
Российский военный расстрелял жилой дом из гранатомета в Курской области
Comments UA
2025-06-10T07:51:59Z
4 категории мужчин исключат из воинского учета: их не мобилизуют
UAToday
2025-06-04T13:03:41Z
"Жила в том самом доме": во время атаки на Киев пострадала бывшая фуд-продюсер шоу "МастерШеф"
Апостроф
2025-06-17T12:15:15Z
Почему нельзя шуметь 16 июня и зачем трусить постель сегодня: приметы и запреты на Тихона
Знай
2025-06-15T11:33:05Z
RMF 24: в Польше на границе с Украиной нашли брошенные системы ЗРК, предназначенные Киеву
Лига
2025-06-04T12:21:34Z
Часть детей не пустят в школы и детсады: новые правила ставят жесткие рамки
Знай
2025-06-17T18:36:32Z
Останетесь без денег или не попадете домой: таможенники усилили контроль при въезде в Украину
Знай
2025-06-17T18:21:34Z
Что нельзя делать на Троицу 2025: полный список запретов
Факти ICTV
2025-06-08T04:42:04Z
Бесплатные продукты для ВПЛ: украинцам раздают пищу, что важно знать о такой помощи
Политека
2025-06-05T13:31:59Z
Двум категориям украинцев не перечислят пенсию: кто и почему останется без надбавки
Знай
2025-06-08T12:30:26Z
Не будет ни света, ни газа: украинцы могут остаться без благ цивилизации
Знай
2025-06-15T15:36:16Z
Готовьте до 2000 грн: "Нафтогаз" призвал украинцев установить важный прибор
Знай
2025-06-15T16:21:57Z
Тарифы выросли на 50% за выходные: Попенко объяснил, кто завышает цены на свет для украинцев
Хвиля
2025-06-08T12:15:11Z
Цены приятно удивляют: сколько стоят фрукты на рынке в Одессе
Telegraf
2025-06-14T12:54:59Z
Проход через Босфор и Дарданеллы подорожал в 7 раз: Турция подняла тарифы для судов
Новости Украины
2025-06-17T18:57:01Z
Укрзализныця повышает цены на некоторые услуги в поездах
Апостроф
2025-06-17T18:21:09Z
Дадут на газ, отопление и услуги ЖКХ: украинцы могут получить помощь на оплату коммуналки
Знай
2025-06-14T17:21:45Z
В Украине подорожали базовые продукты: сколько стоят хлеб, подсолнечное и сливочное масло
Хвиля
2025-06-13T19:21:28Z
Европейцы учат Украину, как спасать леса: в Полесской экоинспекции делились опытом контроля вырубок
Знай
2025-06-12T09:42:37Z
Важная поддержка: как помочь человеку, у которого истерика
ZN UA
2025-06-17T17:33:54Z
Делает пищу смертельно опасной: врачи назвали частую ошибку при употреблении популярного продукта
Знай
2025-06-07T10:51:21Z
Что происходит с давлением, когда вы пьете чай с шоколадом
UAToday
2025-06-07T09:03:19Z
То, что ты ешь, может сделать тебя несчастным: учёные бьют тревогу
Знай
2025-06-04T12:51:48Z
Тромбоз в крови: его последствия для организма и как распознать
Знай
2025-06-17T18:51:40Z
Заготовить щавель на зиму просто: ТОП-5 идеальных способов
Comments UA
2025-06-17T18:30:09Z
Шесть продуктов, которые уберегут от обезвоживания летом
Gazeta UA
2025-06-08T16:00:43Z
Чем подкармливать огурцы: советы огородникам
Gazeta UA
2025-06-15T03:39:22Z
Влияет на щитовидку и вызывает аллергию: врачи назвали самый вредный для здоровья чай
Знай
2025-06-07T16:51:36Z
MELOVIN рассказал о перенесённой операции
Корреспондент
2025-06-12T16:27:50Z
54-летняя Наоми Кэмпбелл снялась для глянца в откровенных образах
Gazeta UA
2025-06-04T12:03:15Z
Лилия Ребрик восхитила романтикой с мужем на вокзале и показалась сразу с тремя дочерьми
TSN
2025-06-04T12:36:19Z
"Я сразу озвучила свою позицию": Рамина Эсхакзай объяснила, почему не афиширует отношения с военным
Апостроф
2025-06-12T09:54:17Z
"Он очень молодой, ему всего 26 лет": Главный герой 007: First Light будет сильно отличаться от классического Джеймса Бонда
GameMag
2025-06-17T18:13:08Z
Джастин и Хейли Биберы больше не живут вместе - СМИ
Корреспондент
2025-06-17T16:33:38Z
Украинский трейлер фильма «Долгая прогулка»
Кино-Театр
2025-06-11T16:18:47Z
Анастасия Приходько показала кадры крестин 15-летней дочери
Комсомольская правда
2025-06-13T15:24:35Z
Рада стать бабушкой: Волочкова заговорила о пополнении
GlavRed
2025-06-04T11:51:55Z
Супруги из Украины хотели перевезти в Румынию 1,4 миллиона долларов США
Апостроф
2025-06-15T17:48:37Z
Последствия сильных взрывов в Киеве: куда попали россияне
Comments UA
2025-06-06T03:45:35Z
Прокуратура разоблачила преступную группу из экс-правохранителей, пытавших проукраинских жителей Херсонщины
Апостроф
2025-06-12T10:03:43Z
Трагический инцидент на отдыхе: девушка погибла во время полета на парасейлинге
Comments UA
2025-06-04T12:27:23Z
Родители ждали возле дома весь день: в Киеве из-под завалов деблокировали тело мужчины, — СМИ
Фокус
2025-06-17T18:42:25Z
Фото его родителей облетело весь мир: из-под завалов в Киеве достали парня
Telegraf
2025-06-17T18:30:19Z
На борту самолета в Индии никто не выжил - СМИ
Корреспондент
2025-06-12T15:07:47Z
На Сумщине осудили мужчину, который насиловал падчерицу и ее подругу
Корреспондент
2025-06-13T12:51:57Z
Авиакатастрофа в Индии: число погибших превысило 290 человек
Корреспондент
2025-06-12T21:09:32Z
Штрафуют даже за листик из дерева: водителям нужно внимательнее присмотреться к номерам
Знай
2025-06-14T18:51:46Z
Фигурка рыбки на автомобиле - что означает и зачем наклеивают - Главред
Gazeta UA
2025-06-15T04:18:53Z
Volkswagen представил Polo Edition 50 в честь 50-летия модели
Корреспондент
2025-06-13T19:57:45Z
Audi представила новое поколение Q3
Корреспондент
2025-06-17T18:12:15Z
Премьера от Opel: полный привод и 500 км на одном заряде
Gazeta UA
2025-06-17T17:48:20Z
Известно, почему Ферстаппен проигнорировал премьеру фильма о Формуле-1
Корреспондент
2025-06-17T17:33:38Z
Audi официально отказалась от планов выпускать только электромобили
Корреспондент
2025-06-17T16:03:46Z
Ford представил экстремальный кроссовер Mustang Mach-E
Корреспондент
2025-06-17T15:54:41Z
Формула-1 подписала долгосрочный контракт с Гран-при Канады
Корреспондент
2025-06-17T14:21:37Z
Паркер прокомментировал спорный удар Дюбуа, нанесенный Усику в их поединке
Корреспондент
2025-06-14T10:33:36Z
Внимание к Симеоне: новый клуб Серии А присматривает игрока атаки
Корреспондент
2025-06-15T17:42:27Z
Впервые за 28 лет: украинка стала чемпионкой Европы по художественной гимнастике
Апостроф
2025-06-08T13:43:28Z
Обновленный рейтинг P4P от The Ring: Усик лидирует, топ-3 - без изменений
Корреспондент
2025-06-12T14:51:18Z
Клубный ЧМ: Флуминенсе и Боруссия Д разошлись с ничейным счетом
Корреспондент
2025-06-17T18:39:12Z
"Шахтер" узнает имя первого соперника в Лиге Европы: онлайн-трансляция жеребьевки
Telegraf
2025-06-17T17:42:25Z
Главный тренер львовского Руха уходит с должности досрочно
Корреспондент
2025-06-04T14:03:40Z
Реал может начать Клубный чемпионат мира без Мбаппе
Корреспондент
2025-06-17T17:30:12Z
Вингер Баварии принял решение о своем будущем
Корреспондент
2025-06-17T16:33:12Z
Лицензия на азартные игры от Мальты: преимущества и недостатки
Comments UA
2025-06-15T15:30:27Z
Клиенты "Киевстар" возмущены: вместо обещанной скидки сняли полную плату
Знай
2025-06-15T03:21:22Z
Названо найкраще натуральне добриво для плодоношення огірків та помідорів
AgroNews
2025-06-12T16:21:20Z
Связь будет даже при блэкаутах: как продлить заряд батареи на смартфоне
Знай
2025-06-04T18:51:04Z
Індія залишається нетто-імпортером металопрокату попри уповільнення поставок
AgroNews
2025-06-17T18:21:16Z
Capcom уже пять лет работает над Onimusha: Way of the Sword — игроков ждет масштабный проект
GameMag
2025-06-17T18:13:53Z
ГУР "выключил" сервисы российской железной дороги
Корреспондент
2025-06-08T15:36:08Z
Pornhub остановил показ порно в одной из стран Европы: какая причина
Comments UA
2025-06-04T12:57:24Z
В Украине могут начаться отключение мобильной связи: причины и продолжительность
Знай
2025-06-06T04:36:53Z