MY.UAНовини
Кривава Варшавська битва: як Україна та Польща об'єдналися проти Росії
Кривава Варшавська битва: як Україна та Польща об'єдналися проти Росії

Кривава Варшавська битва: як Україна та Польща об'єдналися проти Росії

У серпні 1920 року біля Варшави розігралась битва, від якої залежала подальша доля всієї Європи. Поляки з українцями зупинили спробу російських більшовиків рознести комуністичну революцію по країнах Центральної і Західної Європи. Детальніше про ці події – читайте далі у програмі.

Підписання Комп'єнського перемир'я завершило Першу світову. Європа перейшла у фазу народження нових країн на руїнах переможених імперій. Це також був час внутрішніх конфліктів, повідомляє24 канал.

Наприкінці 1918 року в Німеччині спалахнула революція. Залишки німецьких армій, розсіяні по територіях колишньої Російської імперії стягувались додому. У 1919 році марксистська революція охопила Угорщину. На відміну від Берліна і Будапешту, де комуністам не вдалося закріпитись, на території Росії більшовикам доля посміхнулася.

"На початок 1920 року більшовики розбили всіх основних ворогів у Громадянській війні. Колчак був розгромлений і розстріляний. Війська Денікіна відступили на Крим. Юденич розбитий – до столиці, до Петрограду він не добрався. Білі війська під проводом генерала Міллера на півночі також розтрощили. На всіх основних фронтах білі були знищені", – сказав кандидат історичних наук Андрій Руккас.

Великий похід на Захід

Звільнені, після перемог, резерви дозволяли готувався до великого походу на Захід.

Планувалося об'єднатися з німецьким пролетаріатом, італійським, чехословацьким і так далі,
– зауважив історик Артем Папакін.

З наказу №14 – 23 командуючого Західним Фронтом Міхаіла Тухачевского від 2 липня 1920 року: "Бійці робочої революції. Спрямувати свої погляди на захід. На заході вирішуються долі світової революції. Через труп білої Польщі лежить шлях до світової пожежі. На багнетах понесемо щастя і мир працьовитому людству. Настав час наступу. На Вільнюс, Мінськ, Варшаву – марш".

Серед головних перешкод цього революційного походу була Польща – як країна з найчисельнішим і найбоєздатнішим серед сусідів військом. І головна людина Речі Посполитої – маршал Юзеф Пілсудський – добре це розумів.


Юзеф Пілсудський / Фото meme-arsenal

"Пілсудський розумів це. Польська розвідка працювала, намагалася видобути від більшовиків більше інформації. Ми розуміли, що наближається великий наступ. І це були такі перегони з часом", – зазначив директор Польського Інституту у Києві Роберт Чижевський Козз.

Більшовики перекидали на західний напрямок найбоєздатніші частини.

Коли починався цей наступ більшовики йшли 2 напрямками: білоруським та українським. І в той момент сили більшовиків майже у 2 рази перевищували сили поляків, чи сили польсько-українські, адже це була наша спільна війна. Українська армія обороняла найпівденнішу ділянку фронту,
– сказав Чижевський Козз.

Польську армію більшовики поховали авансом. Розраховували на те, що Річ Посполита переживає не найкращі часи через внутрішні проблеми. "Додатково ті конфлікти, які виникли відразу після проголошення незалежності Польщі. Польсько-українська війна, польсько-литовський конфлікт. Не до кінця приязна атмосфера з чехами, говорячи дипломатично. Там не дійшло до війни, але ситуація була дуже напружена. А крім того, складні стосунки з Прусами і Німеччиною. Сказати, що ситуація була дуже важкою, це не сказати нічого", – заявив координатор проєкту "Przystanek Historia. Lwow" Артур Жак.

Угода Польщі з УНР

Свого роду підготовкою до майбутнього зіткнення з Більшовицькою Росією була угода Польщі з Українською Народною Республікою. Війська УНР і Симон Петлюра стали єдиним союзником Речі Посполитої серед її сусідів, з якими Варшава мала незавершені конфлікти на кордонах.


Симон Петлюра / Фото 1news

"Вже на початку січня 1920 року вийшов наказ про те, що українських вояків на території Польщі треба трактувати не як ворогів, полонених чи інтернованих – а як вояків союзної армії, – зазначив Руккас.

Війська Пілсудського допомогли українцям звільнити правобережну Україну і 9 травня 1920 року разом з українськими підрозділами пройшли парадом у Києві.

"Те, що ми бачили в першій половині 1920 року – це була спроба, образно кажучи, роздачі карт по-новому. Пілсудський підписав соз з Петлюрою, Пілсудський пробував зайти в Україну, допомогти Петлюрі відбудувати Українську державу. Якби це вдалося, то сформована українська армія могла б перейняти частину оборони південного фронту, а польські війська могли б більше зайнятися обороною північного фронту", – сказав  Чижевський Козз.

► Ситуація швидко розвернулася на 180 градусів

Артем Папакін розповів, що на територію України було перекинуто першу кінну армію Будьонного, потім Чапаєвську армію. Деякі інші військові частини, які не були виснажені в боях, були краще оснащені і озброєні – їх кинули, щоб ліквідувати прориви у фронті.

Загалом у Варшавській битві під червоними прапорами виступили до 114 тисяч солдат. Вони використовували 600 гармат і майже 2,5 тисячі кулеметів.

Вже наприкінці травня більшовики знову зайняли Київ і стрімко ураганним темпом почали наступ на Захід. Північне крило Тухачевського – через Білорусь, південне під командуванням Єгорова, Будьонного і комісара Сталіна – через Україну.


Єгоров, Будьонний, Сталін / Фото колаж 24 каналу

"Весь червень, липень і першу половину серпня. 2,5 місяці перша кінна армія швидко наступала вперед – дійшла до передмість Львова. А з липня в наступ перейшов і західний фронт Тухачевського. Коли вони там 4 липня перейшли у наступ, через пару днів упав Мінськ. 1 серпня червоні були в Бресті. 14 серпня червоний західний фронт стояв на передпіллях Варшави", – розповів історик Руккас.

У Варшаві панувала атака

За словами Папакіна, були проблеми з постачанням амуніції, постачанням боєприпасів і уніформ. У такий спосіб бойові частини, які брали участь у Варшавській битві, виглядали не найкраще. Попри це, бої були виснажливими і запеклими. Польща збирала останні резерви, щоб закривати проблемні ділянки фронту.

Як розповів Чижевський, в Варшаві панувала паніка. Дипломати іноземних країн виїжджали, залишали Варшаву. Ватиканська нунціатура – Папа залишив свого нунція-представника попри те, що для поляків католицизм був символом національно-визвольної боротьби впродовж всього XIX століття. Однак втеча дипломатів інших країн негативно впливала на дух поляків.

Навала більшовиків супроводжувалося червоним терором. Нові порядки насаджувалися силою і містам і селам. "Одразу після того, як радянські війська увійшли до Галичини – були спроби створення Галицької Радянської Республіки. Окремої. Не української, а окремої Галицької Радянської Соціалістичної Республіки. Відразу після зайняття східної частини Польщі в Бялистоці був створений Польревком – Польський революційний комітет, який мав далі комунізувати Польщу", – зазначив Папаків.

Російська пропаганда говорила, що червоноармійці несуть звільнення від панів і тріумф свободи та справедливості. Чим ближче до Варшави, тим менше цим гаслам вірили. Польське селянство завдяки церкві, і польські робітники під впливом глави уряду Вінцента Вітоса, який прийшов у велику політику з посади війта – мали імунітет до кремлівської пропаганди.


Вінцент Вітос / Фото dzieje.pl

"В Європі, наприклад, в Німеччині хтось міг вірити в справедливість, яку несуть на багнетах більшовики. Однак в Польщі існувала свідомість, що незалежно від того, чи це чобіт царський, чи більшовицький –  це буде завжди чобіт, який давить свободу", – сказав Артур Жак.

Наступ совєтів через Україну був повільнішим ніж на півночі, але вже незабаром впав Проскурів, Кам'янець Подільський. 25 липня перша Кінна армія Будьонного захопила Броди. 26 липня впав Тернопіль. Далі був Львів.

Наступ на Львів

На Львів йшло 16 тисяч бійців. Загалом армія Будьонного нараховувала понад 30 тисяч. Вони мали 4 бронепотяги, багато літаків. Лише польових радіостанцій у них було 30, і це було більше, ніж у всьому війську польському. Вони розраховували, що без проблем візьмуть Львів. Але Львів для червоних став "чорним лебедем". Захопити місто одразу не вдалося.

Спочатку поперек горла став опір батальйону поляків у Задвір'ї, за 33 кілометри від Львова. "Задвір'я – це така природна брама до Львова, ворота до Львова. Але капітан Зайончковський і його батальйон практично випадково вийшли на авангарди Будьонного. Вони патрулювали в околицях Задвір'я. Провели розвідку, можна сказати, і мали вже повертатися до Львова. А найкоротша дорога була вздовж залізниці і вони там зустрілися з потужним обстрілом армії Будьонного", – розповів Артур Жак.


Капітан Зайончковський / Фото dic.academic

Червоні не думали, що поляків так мало, а тому їх не намагалися оточувати.

Дуже швидко закінчились набої. Попри це, вони тримались впродовж 11 годин,
– запевнив Жак.

Те, що польський батальйон мужньо тримав позиції до останнього набою було пов'язано з низкою причин. Одна з них – вони добре знали, що в полоні більшовиків їм не вижити.

Виграний завдяки битві під Задвір'ям час допоміг захисникам Львова завершити приготування для оборони. Позиції тримали бійці 6 польської армії Владислава Єнджеєвського і українські війська під командуванням Михайла Омельяновича-Павленка. І коли будьонівці підійшли до міста, вони їх добряче зустріли зав'язавши боями на кілька днів увесь південно-західний фронт.

Величезний трофей. Велике місто. Зрозуміло, що козаки Будьонного не дуже хотіли з нього відходити. Плюс дуже невиразна позиція була в члена Військової ради Південно-Західного фронту Йосипа Сталіна, який хотів здобути лаври переможця Львова. І от ця перша кінна армія. Ледь не Леніну особисто доводилося втручатись, щоб заставити Будьонного відійти від Львова і піти на північ і північний захід", – наголосив Руккас.

► Українські 300 спартанців

Згодом, вже після укладення перемир'я, історія батальйону капітана Зайончковського, який складався переважно з молоді, у польській історії була прирівнювана до подвигу 300 спартанців. Задвір'я називають "польськими фермопілами".

Думаю, що це через безпосередні аналогії. Їх було теж майже 300. Капітан Зайончковський не дозволив пройти набагато більшим ворожим силам через вузький перехід, як колись цар Леонід. І тут аналогія дуже добре розчитується,
– пояснив Жак.

Поки Будьонний і Сталін "топтались" під Львовом – під Варшавою розігрались головні події радянсько-польської війни 1920 року. Детальніше про Варшавську битву читайте та дивіться у наступному випуску "Конфліктів".

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Победительница "Битвы экстрасенсов" назвала дату масштабной атаки РФ на Украину
TSN
2025-05-11T13:34:57Z
Когда россияне смогут захватить всю Украину — эксперты назвали дату
TSN
2025-05-02T17:28:37Z
МИД РФ сделал заявление о "возвращении" Украины в границы 1991 года
Comments UA
2025-05-01T15:30:25Z
Портников объяснил, почему Путин отказался от прекращения огня и предложил переговоры
TSN
2025-05-11T13:34:59Z
Украина ратифицировала соглашение с США: Зеленский подписал закон
UAToday
2025-05-13T02:06:50Z
Обыски в Нацгвардии: САП и НАБУ отказались комментировать следственные действия
UAToday
2025-05-13T02:06:15Z
Россиян начинает бесить 9 мая - что изменилось и в чем причина
GlavRed
2025-05-11T11:28:13Z
Путин в бешенстве: как Зеленский совершил "дипломатический гамбит"
Comments UA
2025-05-12T10:46:37Z
Путин впервые публично заговорил о своем преемнике
Comments UA
2025-05-04T12:00:03Z
Старшая дочь Пугачева попала в большие проблемы: что произошло
Comments UA
2025-05-02T19:57:23Z
От КВН до Банковой: что известно о дружбе Елены Кравец и Елены Зеленской
Telegraf
2025-04-29T14:03:43Z
"Мисс Украина 2023" оконфузилась заявлением о селе
Comments UA
2025-05-05T15:48:59Z
Степан Казанин резко высказался об исчезновении Елены Кравец из "Квартал 95": "Мы ее научили..."
Знай
2025-05-10T09:51:08Z
Евровидение 2025: даты эфиров, где их смотреть и кто будет комментировать
UAToday
2025-05-13T02:06:09Z
День Украины пройдет на Каннском кинофестивале
Корреспондент
2025-05-12T15:54:01Z
"Это слезы...": жена Виктора Павлика внезапно заговорила о втором ребенке
Знай
2025-05-04T16:51:38Z
София Ротару продала элитную недвижимость в Москве: насколько продешевила певица
Знай
2025-05-04T04:51:29Z
Необратимые изменения: врач рассказал о диагнозе известной российской певицы, заставившей ее уйти со сцены
Comments UA
2025-05-11T20:57:50Z
Украинки не планируют возвращаться домой после войны: результаты опроса
Comments UA
2025-05-07T22:27:31Z
Названо количество пользователей искусственного интеллекта среди украинцев
Корреспондент
2025-05-12T18:51:37Z
В ЕС уменьшилось количество украинцев с временной защитой
Европейская правда
2025-05-12T18:18:59Z
Пенсионерам выплатят специальные надбавки: какие суммы обещают
Знай
2025-05-03T15:30:37Z
Польские перевозчики заблокировали ПП "Ягодин - Дорогуск": что известно
UAToday
2025-05-13T02:06:36Z
Применение дронов и ракет: Зеленский сегодня провел технологическую Ставку
UAToday
2025-05-13T02:06:36Z
На каком расстоянии от забора можно сажать дерево в Украине
UAToday
2025-04-29T17:27:25Z
Делал селфи: Зеленский вышел в центр Киева и фотографировался с людьми, — соцсети
Фокус
2025-05-07T18:18:33Z
Жители российского города дрались за кашу возле «поезда победы»
Корреспондент
2025-05-03T17:18:22Z
7 важных открытий о том, как алкоголь влияет на наше тело
UAToday
2025-05-06T17:28:03Z
Завтрак для женщин: что должно быть в рационе каждой
Gazeta UA
2025-05-09T21:39:52Z
Ученые открыли редкую мутацию, которая позволяет высыпаться всего за 4 часа
Факти ICTV
2025-05-11T09:30:52Z
Что лучше для здоровья — горчица или кетчуп: врач дала окончательный ответ
UAToday
2025-05-04T12:03:37Z
Операция через глаз: американцы удалили опасную опухоль позвоночника
Новости Украины
2025-05-12T12:45:55Z
Сезонные рецепты: как приготовить спаржу с соусом голландайз
Фокус
2025-05-12T12:36:49Z
В Львове, чтобы спасти пациента, хирурги остановили работу всех органов на 1 час 20 минут
Факти ICTV
2025-05-12T09:43:21Z
Чем опасен Wi-Fi роутер и почему его стоит отключать перед сном?
UAToday
2025-05-12T09:00:21Z
Праздники 12 мая 2025 года: что нельзя делать в этот день
Корреспондент
2025-05-12T08:00:47Z
Пенсии заморожены, но не навсегда: власти назвали условия для повышения
Знай
2025-05-03T14:30:07Z
Мошенники обокрали украинцев на миллиард: НБУ предупредил о распространенных схемах
UAToday
2025-05-13T02:06:34Z
Венгрия замораживает часть бюджетных расходов из-за рекордного дефицита
Европейская правда
2025-05-12T18:16:20Z
Китай увеличил импорт нефти "про запас" - СМИ
Корреспондент
2025-05-12T17:48:48Z
Всемирный банк выделил Молдове 90 миллионов долларов
Корреспондент
2025-05-12T12:51:59Z
Торговая сделка между США и Китаем стимулировала рост рынка
Корреспондент
2025-05-12T12:40:43Z
Автопроизводитель Nissan уволит 19 тысяч сотрудников - СМИ
Корреспондент
2025-05-12T12:36:00Z
Украинцы получили рекордную сумму "Нацкешбека" за месяц: детали
Comments UA
2025-05-12T12:12:29Z
Когда и на сколько в Украине собрались поднять минималку
Comments UA
2025-05-12T11:57:53Z
Учительница физики из Прикарпатья получила десять лет заключения за распространение наркотиков
Апостроф
2025-05-07T15:33:41Z
Над Москвой гремят взрывы
Корреспондент
2025-05-07T09:07:24Z
В Запорожье возросло число травмированных. В ГСЧС показали последствия атаки 6 мая
ZN UA
2025-05-07T04:45:58Z
Массированная атака РФ на Запорожье: количество раненых резко возросло
Comments UA
2025-05-02T04:27:11Z
На Буковине задержали правоохранителя за организацию схемы для уклонистов
UAToday
2025-05-13T02:06:35Z
Трое бельгийских военных получили ранения на учениях в Шотландии
Европейская правда
2025-05-12T18:55:02Z
Лондонская полиция расследует пожар в доме премьера Великобритании
Европейская правда
2025-05-12T18:06:39Z
В Харьковской области раскрыли схему присвоения недвижимости умерших
Корреспондент
2025-05-12T17:22:23Z
Выезд за 9 тыс. долларов: ГБР разоблачило правоохранителя в помощи уклонистам в бегстве
Апостроф
2025-05-12T16:06:45Z
Остаемся без еды: Украину накроет опасная жара и засуха уже летом, что обещает прогноз погоды
Знай
2025-05-11T04:30:41Z
Медсестра одним выстрелом из гранатомета уничтожила группу оккупантов
Comments UA
2025-05-12T13:52:51Z
В России жалуются на массированную атаку БПЛА
Корреспондент
2025-05-06T06:39:54Z
В Киеве прохладно и сыро: синоптики обновили прогноз на субботу
Gazeta UA
2025-05-10T03:24:36Z
ISW: Россия милитаризует оккупированные территории Украины
Корреспондент
2025-05-13T02:24:28Z
Ситуация на фронте на вечер 12 мая 2025 года
UAToday
2025-05-13T02:06:29Z
Новое наступление ВСУ? Бои в Курской области
Корреспондент
2025-05-05T19:10:27Z
Зеленский заслушал доклад Сырского
UAToday
2025-05-13T02:06:04Z
Генштаб назвал число боевых столкновений на фронте
Корреспондент
2025-05-12T22:19:06Z
Водителям объяснили, чем грозит авто добавление спирта в бензин
Хвиля
2025-05-04T09:15:41Z
На складе Tesla накоплено более 10 тысяч непроданных пикапов Cybertruck
Корреспондент
2025-05-07T17:39:20Z
Шлем пилота Формулы 1 продан за рекордную сумму
Корреспондент
2025-04-29T20:45:46Z
Audi отзывает около 90 тысяч автомобилей из-за утечки моторного масла
Корреспондент
2025-05-12T16:45:30Z
Руководство Формулы-1 может неожиданно смениться
Корреспондент
2025-05-12T16:30:33Z
Универсальный транспорт: представлен оригинальный автодом-амфибия
Фокус
2025-05-12T09:27:56Z
Уклонистам не оставят ничего: заберут деньги, авто и жилье
Знай
2025-05-12T08:30:18Z
Большой вэн и еще большие возможности: Toyota Proace и Proace Verso тест
Корреспондент
2025-05-12T07:28:37Z
Как правильно действовать, если ваше авто заблокировали на парковке
Comments UA
2025-05-12T05:54:28Z
Муравьи исчезнут с участка раз и навсегда: просто смешайте сахар с этим средством
Telegraf
2025-04-29T18:51:11Z
Туристы случайно нашли 7-килограммовый клад золота и серебра в горах Чехии
Апостроф
2025-05-01T14:21:11Z
Покупка ранних овощей: что нужно знать, чтобы не принести домой "нитратную бомбу"
Знай
2025-05-01T19:51:29Z
Китайский гороскоп на май 2025 года: время перемен и внутреннего роста, кому из знаков нужно готовиться
Знай
2025-05-01T19:30:32Z
5 самых популярных заправок, которые сделают любой салат вкуснее
TSN
2025-05-12T18:03:48Z
"Згідний" или "згодний": языковед разъяснил употребление схожих слов
TSN
2025-05-12T17:19:12Z
Руины и тишина: туристов привлекает село-музей под открытым небом, в котором остановилось время
Gazeta UA
2025-05-12T12:51:20Z
Кальциевая бомба: как обычная яичная вода превращается в суперподкормку для растений
Знай
2025-05-12T10:51:49Z
Ничего не стоит: как навсегда вывести из дома муравьев без дихлофоса
Фокус
2025-05-12T09:36:40Z
ПСЖ подал в суд на Мбаппе, требуя от игрока Реала денежную компенсацию
Корреспондент
2025-05-12T20:48:39Z
Ямаль рассказал, что помогло Барселоне одержать победу над Реалом
Корреспондент
2025-05-12T19:30:51Z
Усик выразил согласие на проведение третьего поединка с Фьюри
Корреспондент
2025-05-12T18:54:25Z
Мбаппе обратился к болельщикам Реала после поражения от Барселоны
Корреспондент
2025-05-12T18:33:31Z
Техника против физики: тренер оценил поединки Усика с Фьюри и Джошуа
Корреспондент
2025-05-12T18:12:13Z
Осимхен выбрал для себя приоритетный клуб для дальнейшей карьеры
Корреспондент
2025-05-12T17:18:15Z
Катмен Усика Расс Анбер подверг критике организацию боя Кроуфорда и Канело
Корреспондент
2025-05-12T16:15:34Z
Тренер Адам Бут поделился своим видением реванша Усика - Дюбуа
Корреспондент
2025-05-12T16:00:06Z
Звездное трио Шахтера восстановилось к финальному противостоянию с Динамо
Корреспондент
2025-05-12T15:33:15Z
Microsoft объяснила подорожание новых игр для Xbox Series X|S
GameMag
2025-05-04T17:16:09Z
Google обновляет свой логотип "G" впервые за 10 лет
Корреспондент
2025-05-12T16:36:14Z
Украинский турнирный оператор объявил о проведении Budapest Major 2025
Корреспондент
2025-05-12T16:24:23Z
Можно не заряжать 2 месяца: вышел "неубиваемый" смартфон Doogee V Max S
Фокус
2025-05-12T13:58:19Z
Сегодня над Украиной взойдет Цветочное полнолуние - чем особенна эта ночь?
Новости Украины
2025-05-12T13:57:48Z
Вебінар: Гранти для фермерів. Хто отримає, хто — ні
AgroNews
2025-05-12T13:45:16Z
Надежно и безопасно: как сохранить фотографии, но обойтись без Google Photos
Фокус
2025-05-12T13:31:44Z
The Elder Scrolls IV: Oblivion Remastered установила рекорд по модам: 123 в день
Знай
2025-05-12T12:51:00Z
iPhone подорожает. Эксперты называют скрытые причины
ZN UA
2025-05-12T12:48:12Z