MY.UAНовини
Кривава Варшавська битва: як Україна та Польща об'єдналися проти Росії
Кривава Варшавська битва: як Україна та Польща об'єдналися проти Росії

Кривава Варшавська битва: як Україна та Польща об'єдналися проти Росії

У серпні 1920 року біля Варшави розігралась битва, від якої залежала подальша доля всієї Європи. Поляки з українцями зупинили спробу російських більшовиків рознести комуністичну революцію по країнах Центральної і Західної Європи. Детальніше про ці події – читайте далі у програмі.

Підписання Комп'єнського перемир'я завершило Першу світову. Європа перейшла у фазу народження нових країн на руїнах переможених імперій. Це також був час внутрішніх конфліктів, повідомляє24 канал.

Наприкінці 1918 року в Німеччині спалахнула революція. Залишки німецьких армій, розсіяні по територіях колишньої Російської імперії стягувались додому. У 1919 році марксистська революція охопила Угорщину. На відміну від Берліна і Будапешту, де комуністам не вдалося закріпитись, на території Росії більшовикам доля посміхнулася.

"На початок 1920 року більшовики розбили всіх основних ворогів у Громадянській війні. Колчак був розгромлений і розстріляний. Війська Денікіна відступили на Крим. Юденич розбитий – до столиці, до Петрограду він не добрався. Білі війська під проводом генерала Міллера на півночі також розтрощили. На всіх основних фронтах білі були знищені", – сказав кандидат історичних наук Андрій Руккас.

Великий похід на Захід

Звільнені, після перемог, резерви дозволяли готувався до великого походу на Захід.

Планувалося об'єднатися з німецьким пролетаріатом, італійським, чехословацьким і так далі,
– зауважив історик Артем Папакін.

З наказу №14 – 23 командуючого Західним Фронтом Міхаіла Тухачевского від 2 липня 1920 року: "Бійці робочої революції. Спрямувати свої погляди на захід. На заході вирішуються долі світової революції. Через труп білої Польщі лежить шлях до світової пожежі. На багнетах понесемо щастя і мир працьовитому людству. Настав час наступу. На Вільнюс, Мінськ, Варшаву – марш".

Серед головних перешкод цього революційного походу була Польща – як країна з найчисельнішим і найбоєздатнішим серед сусідів військом. І головна людина Речі Посполитої – маршал Юзеф Пілсудський – добре це розумів.


Юзеф Пілсудський / Фото meme-arsenal

"Пілсудський розумів це. Польська розвідка працювала, намагалася видобути від більшовиків більше інформації. Ми розуміли, що наближається великий наступ. І це були такі перегони з часом", – зазначив директор Польського Інституту у Києві Роберт Чижевський Козз.

Більшовики перекидали на західний напрямок найбоєздатніші частини.

Коли починався цей наступ більшовики йшли 2 напрямками: білоруським та українським. І в той момент сили більшовиків майже у 2 рази перевищували сили поляків, чи сили польсько-українські, адже це була наша спільна війна. Українська армія обороняла найпівденнішу ділянку фронту,
– сказав Чижевський Козз.

Польську армію більшовики поховали авансом. Розраховували на те, що Річ Посполита переживає не найкращі часи через внутрішні проблеми. "Додатково ті конфлікти, які виникли відразу після проголошення незалежності Польщі. Польсько-українська війна, польсько-литовський конфлікт. Не до кінця приязна атмосфера з чехами, говорячи дипломатично. Там не дійшло до війни, але ситуація була дуже напружена. А крім того, складні стосунки з Прусами і Німеччиною. Сказати, що ситуація була дуже важкою, це не сказати нічого", – заявив координатор проєкту "Przystanek Historia. Lwow" Артур Жак.

Угода Польщі з УНР

Свого роду підготовкою до майбутнього зіткнення з Більшовицькою Росією була угода Польщі з Українською Народною Республікою. Війська УНР і Симон Петлюра стали єдиним союзником Речі Посполитої серед її сусідів, з якими Варшава мала незавершені конфлікти на кордонах.


Симон Петлюра / Фото 1news

"Вже на початку січня 1920 року вийшов наказ про те, що українських вояків на території Польщі треба трактувати не як ворогів, полонених чи інтернованих – а як вояків союзної армії, – зазначив Руккас.

Війська Пілсудського допомогли українцям звільнити правобережну Україну і 9 травня 1920 року разом з українськими підрозділами пройшли парадом у Києві.

"Те, що ми бачили в першій половині 1920 року – це була спроба, образно кажучи, роздачі карт по-новому. Пілсудський підписав соз з Петлюрою, Пілсудський пробував зайти в Україну, допомогти Петлюрі відбудувати Українську державу. Якби це вдалося, то сформована українська армія могла б перейняти частину оборони південного фронту, а польські війська могли б більше зайнятися обороною північного фронту", – сказав  Чижевський Козз.

► Ситуація швидко розвернулася на 180 градусів

Артем Папакін розповів, що на територію України було перекинуто першу кінну армію Будьонного, потім Чапаєвську армію. Деякі інші військові частини, які не були виснажені в боях, були краще оснащені і озброєні – їх кинули, щоб ліквідувати прориви у фронті.

Загалом у Варшавській битві під червоними прапорами виступили до 114 тисяч солдат. Вони використовували 600 гармат і майже 2,5 тисячі кулеметів.

Вже наприкінці травня більшовики знову зайняли Київ і стрімко ураганним темпом почали наступ на Захід. Північне крило Тухачевського – через Білорусь, південне під командуванням Єгорова, Будьонного і комісара Сталіна – через Україну.


Єгоров, Будьонний, Сталін / Фото колаж 24 каналу

"Весь червень, липень і першу половину серпня. 2,5 місяці перша кінна армія швидко наступала вперед – дійшла до передмість Львова. А з липня в наступ перейшов і західний фронт Тухачевського. Коли вони там 4 липня перейшли у наступ, через пару днів упав Мінськ. 1 серпня червоні були в Бресті. 14 серпня червоний західний фронт стояв на передпіллях Варшави", – розповів історик Руккас.

У Варшаві панувала атака

За словами Папакіна, були проблеми з постачанням амуніції, постачанням боєприпасів і уніформ. У такий спосіб бойові частини, які брали участь у Варшавській битві, виглядали не найкраще. Попри це, бої були виснажливими і запеклими. Польща збирала останні резерви, щоб закривати проблемні ділянки фронту.

Як розповів Чижевський, в Варшаві панувала паніка. Дипломати іноземних країн виїжджали, залишали Варшаву. Ватиканська нунціатура – Папа залишив свого нунція-представника попри те, що для поляків католицизм був символом національно-визвольної боротьби впродовж всього XIX століття. Однак втеча дипломатів інших країн негативно впливала на дух поляків.

Навала більшовиків супроводжувалося червоним терором. Нові порядки насаджувалися силою і містам і селам. "Одразу після того, як радянські війська увійшли до Галичини – були спроби створення Галицької Радянської Республіки. Окремої. Не української, а окремої Галицької Радянської Соціалістичної Республіки. Відразу після зайняття східної частини Польщі в Бялистоці був створений Польревком – Польський революційний комітет, який мав далі комунізувати Польщу", – зазначив Папаків.

Російська пропаганда говорила, що червоноармійці несуть звільнення від панів і тріумф свободи та справедливості. Чим ближче до Варшави, тим менше цим гаслам вірили. Польське селянство завдяки церкві, і польські робітники під впливом глави уряду Вінцента Вітоса, який прийшов у велику політику з посади війта – мали імунітет до кремлівської пропаганди.


Вінцент Вітос / Фото dzieje.pl

"В Європі, наприклад, в Німеччині хтось міг вірити в справедливість, яку несуть на багнетах більшовики. Однак в Польщі існувала свідомість, що незалежно від того, чи це чобіт царський, чи більшовицький –  це буде завжди чобіт, який давить свободу", – сказав Артур Жак.

Наступ совєтів через Україну був повільнішим ніж на півночі, але вже незабаром впав Проскурів, Кам'янець Подільський. 25 липня перша Кінна армія Будьонного захопила Броди. 26 липня впав Тернопіль. Далі був Львів.

Наступ на Львів

На Львів йшло 16 тисяч бійців. Загалом армія Будьонного нараховувала понад 30 тисяч. Вони мали 4 бронепотяги, багато літаків. Лише польових радіостанцій у них було 30, і це було більше, ніж у всьому війську польському. Вони розраховували, що без проблем візьмуть Львів. Але Львів для червоних став "чорним лебедем". Захопити місто одразу не вдалося.

Спочатку поперек горла став опір батальйону поляків у Задвір'ї, за 33 кілометри від Львова. "Задвір'я – це така природна брама до Львова, ворота до Львова. Але капітан Зайончковський і його батальйон практично випадково вийшли на авангарди Будьонного. Вони патрулювали в околицях Задвір'я. Провели розвідку, можна сказати, і мали вже повертатися до Львова. А найкоротша дорога була вздовж залізниці і вони там зустрілися з потужним обстрілом армії Будьонного", – розповів Артур Жак.


Капітан Зайончковський / Фото dic.academic

Червоні не думали, що поляків так мало, а тому їх не намагалися оточувати.

Дуже швидко закінчились набої. Попри це, вони тримались впродовж 11 годин,
– запевнив Жак.

Те, що польський батальйон мужньо тримав позиції до останнього набою було пов'язано з низкою причин. Одна з них – вони добре знали, що в полоні більшовиків їм не вижити.

Виграний завдяки битві під Задвір'ям час допоміг захисникам Львова завершити приготування для оборони. Позиції тримали бійці 6 польської армії Владислава Єнджеєвського і українські війська під командуванням Михайла Омельяновича-Павленка. І коли будьонівці підійшли до міста, вони їх добряче зустріли зав'язавши боями на кілька днів увесь південно-західний фронт.

Величезний трофей. Велике місто. Зрозуміло, що козаки Будьонного не дуже хотіли з нього відходити. Плюс дуже невиразна позиція була в члена Військової ради Південно-Західного фронту Йосипа Сталіна, який хотів здобути лаври переможця Львова. І от ця перша кінна армія. Ледь не Леніну особисто доводилося втручатись, щоб заставити Будьонного відійти від Львова і піти на північ і північний захід", – наголосив Руккас.

► Українські 300 спартанців

Згодом, вже після укладення перемир'я, історія батальйону капітана Зайончковського, який складався переважно з молоді, у польській історії була прирівнювана до подвигу 300 спартанців. Задвір'я називають "польськими фермопілами".

Думаю, що це через безпосередні аналогії. Їх було теж майже 300. Капітан Зайончковський не дозволив пройти набагато більшим ворожим силам через вузький перехід, як колись цар Леонід. І тут аналогія дуже добре розчитується,
– пояснив Жак.

Поки Будьонний і Сталін "топтались" під Львовом – під Варшавою розігрались головні події радянсько-польської війни 1920 року. Детальніше про Варшавську битву читайте та дивіться у наступному випуску "Конфліктів".

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
На выборах Украину ждут три варианта, а настоящая война начнется через пять лет – интервью с Аркадием Бабченко
Telegraf
2025-07-08T05:03:41Z
Первое заявление Свириденко в должности премьер-министра Украины
Comments UA
2025-07-17T11:36:47Z
В кортеже Путина заметили скорую: пошли нехорошие слухи. ВИДЕО
Новости Украины
2025-07-16T18:57:01Z
Публичная пощечина Макрону и другие выходки: СМИ выяснили, что взбесило первую леди Франции
Telegraf
2025-07-17T14:51:07Z
Более 20 европейских государств призвали к "немедленному" прекращению войны в Газе
Европейская правда
2025-07-21T16:30:59Z
Массовая депортация украинцев из РФ: что известно
Корреспондент
2025-07-21T16:24:16Z
«В министерстве не было координации». Почему Умеров не справился, будет ли Шмыгаль эффективным преемником и какие изменения нужны - анализ от
Апостроф
2025-07-20T09:33:18Z
Трамп может "поставить на колени" Путина и закончить войну: заявление Зеленского
Comments UA
2025-07-17T15:51:59Z
Украина получила неожиданного союзника в Белом доме: на Западе озвучили детали
Comments UA
2025-07-15T13:04:10Z
Россияне нацелились на ключевой город: он уже полностью простреливается беспилотниками
Telegraf
2025-07-07T20:15:59Z
Покровское направление снова под массированными штурмами россиян
Новости Украины
2025-07-17T14:39:03Z
Двух подростков-партизан посмертно наградили
Корреспондент
2025-07-19T14:21:35Z
Приказ Порошенко, разрешивший боевикам Гиркина избежать уничтожения, является госизменой – эксперт
TSN
2025-07-07T17:54:27Z
«Донбасс обречен на нищету и криминал с 2014 года», - из Z-патриота вывалилась правда
Новости Украины
2025-07-21T15:33:33Z
У 25 человек, которые отравились во львовском ресторане, подтвердили сальмонеллез
Gazeta UA
2025-07-21T15:09:04Z
В сердце Украины заметили пушистых "гостей": они способны нападать на людей
Telegraf
2025-07-15T22:31:21Z
В Луцке ночью раздались мощные взрывы: город под массированным ударом
TSN
2025-07-09T03:03:25Z
Российские войска продвинулись на нескольких направлениях: карты ISW
Апостроф
2025-07-08T05:42:17Z
Родился в Донецке, но стал путинистом: умер известный режиссер, снявший фильм "Мастер и Маргарита"
Telegraf
2025-07-17T10:18:58Z
Лорак в том числе: из азербайджанского фестиваля выгнали российских артистов
GlavRed
2025-07-17T10:21:54Z
Нельзя: Тодоренко снова не смотрела за детьми и нарвалась на жесткий отказ в РФ
GlavRed
2025-07-17T14:27:51Z
Скандал с поцелуем на большом экране: CEO Astronomer ушел в отставку
Comments UA
2025-07-20T09:24:30Z
Звезда "Шоу долгоносиков" Андриенко раскрыл сумму пенсии и какую надбавку получает: "Случилась проблема"
TSN
2025-07-21T15:33:32Z
Женщина с самыми большими в мире губами шокировала изменениями во внешности: как она выглядела "до" и "после"
TSN
2025-07-21T15:06:57Z
Тимур Мирошниченко сменил имя приемному сыну: жена ведущего объяснила почему
TSN
2025-07-08T16:24:03Z
Известного украинского певца нагло ограбили в Италии: "Разбили стекло и украли все"
TSN
2025-07-13T16:45:12Z
Хайди Клум очаровала редким кадром со взрослыми сыновьями
Апостроф
2025-07-10T08:15:43Z
Лукашенко распорядился штрафовать магазины за отсутствие картофеля
Корреспондент
2025-07-19T00:24:57Z
Блокируют за "нетипичную активность": клиентам Ощадбанка массово замораживают карты
Знай
2025-07-16T12:37:23Z
Таможенные реестры: в Украине утвердили новые правила
Хвиля
2025-07-17T10:36:51Z
"Успешно релоцировано в Германию": появились кадры взлета самолета, который заметили над Киевом
Фокус
2025-07-16T23:21:01Z
Киргизия блокирует расчёты с РФ из-за санкций США
Корреспондент
2025-07-21T16:09:15Z
НБУ повысил курсы доллара и евро в начале недели
Корреспондент
2025-07-21T16:00:01Z
Доплаты к пенсии: на какую сумму могут рассчитывать пенсионеры в 70 лет
Знай
2025-07-16T18:07:28Z
Из-за новых налогов для добытчиков без работы могут остаться десятки тысяч человек – глава Федерации
Апостроф
2025-07-16T15:57:45Z
Украина с начала года получила 527 млн грн от аренды земель
Корреспондент
2025-07-17T14:18:49Z
Врач назвала среднюю продолжительность жизни мужчин в Украине: статистика впечатляет
TSN
2025-07-14T22:15:17Z
Как вода с медом с утра повлияет на здоровье: вы удивитесь
TSN
2025-07-20T09:09:20Z
Как вывести жирное пятно - простые и действенные способы
Gazeta UA
2025-07-13T20:22:13Z
Какой напиток лучше пить утром: диетологи назвали два популярных напитка, которые вредят желудку, если их употреблять натощак
TSN
2025-07-21T15:33:45Z
Как заставить помидоры покраснеть: действенные способы
Gazeta UA
2025-07-21T15:33:32Z
Пенсионер заразился бубонной чумой от своего кота: как это случилось
TSN
2025-07-21T15:18:44Z
Как правильно просыпаться, чтобы не терять возможности в жизни: секреты богачей
TSN
2025-07-21T15:06:32Z
Бессонница исчезнет навсегда: стало известно об уникальном напитке для идеального сна
Comments UA
2025-07-21T14:45:00Z
Вызывают ночные кошмары: ученые назвали самые плохие продукты для еды перед сном
Comments UA
2025-07-21T14:42:34Z
С хрустящей корочкой и мягкая внутри: хитрость кулинаров, которая поможет идеально пожарить картошку
Gazeta UA
2025-07-20T09:30:22Z
Что в сексе больше нравится мужчинам: честно, без мифов и стереотипов
Comments UA
2025-07-17T20:39:30Z
Нереальная вкуснота за 15 минут: приготовьте персиковые слойки с медом и мороженым
Telegraf
2025-07-12T09:15:40Z
Гороскоп для всех знаков зодиака на 10 июля 2025 года
Корреспондент
2025-07-09T08:09:52Z
Шампанское» из чернобровцев: не только интересно, но и очень вкусно
TSN
2025-07-21T15:33:14Z
Гороскоп на 21 июля 2025 года по картам Таро для всех знаков зодиак9
UAToday
2025-07-21T15:30:14Z
Быстрая стирка: что можно постирать за 15-20 минут, а что категорически запрещено класть в барабан
TSN
2025-07-21T15:06:28Z
"С ноткой любви": Клопотенко показал, как приготовить нетрадиционный квас
Апостроф
2025-07-21T15:06:11Z
Гороскоп на 22 июля: избегайте сомнительных сделок
Новости Украины
2025-07-21T15:03:45Z
Украинских школьников за границей ждет дискриминация: учителя протестуют против новых правил МОН
Знай
2025-07-20T09:21:24Z
Это единственный мост в Украине, который поворачивается: где он находится и как называется
Telegraf
2025-07-16T19:07:22Z
Индексация будет одинаковой для всех, независимо от профессии, - Екатерина Котенкова
Знай
2025-07-17T02:18:54Z
Польша требует от МОН переписать учебники истории Украины: что произошло
Фокус
2025-07-17T14:30:53Z
Саудовская Аравия запустила пятый этап протезирования украинцев
Корреспондент
2025-07-21T16:21:40Z
В Греции в рамках нововведений отправили в тюрьму более 240 мигрантов
Корреспондент
2025-07-21T15:57:48Z
За чем нельзя наблюдать 17 июля и что нужно отдать сегодня: приметы и запреты на Марины
Знай
2025-07-17T02:03:23Z
В жизнь ворвутся проблемы и потеряете счастье: что нельзя делать 17 июля, приметы
GlavRed
2025-07-16T14:28:42Z
Украина сделала беспрецедентное предложение иностранным оборонным компаниям: о чем идет речь
Comments UA
2025-07-17T22:42:52Z
Надя Дорофеева показала фото с Усиком после блестящего боя и поделилась впечатлениями от встречи
TSN
2025-07-20T09:09:19Z
Горы, любовь и роскошь: Милевский поделился фото с отдыха с Тамилой
Gazeta UA
2025-07-07T19:24:50Z
Погиб легендарный экстремал. ВИДЕО
Новости Украины
2025-07-17T22:51:29Z
Полюбил вас всех как родных: Лукас Васкес растрогал на церемонии прощания
Корреспондент
2025-07-17T14:30:50Z
Британский боксер недоволен решением угла Дюбуа в поединке с Усиком
Корреспондент
2025-07-21T16:00:22Z
Фьюри рассказал, при каких условиях может возобновить карьеру
Корреспондент
2025-07-21T15:42:28Z
Усик сделал символический жест перед реваншем с Дюбуа
Telegraf
2025-07-17T13:27:42Z
На этапе Бриллиантовой лиги в Лондоне украинка Левченко не выступит
Корреспондент
2025-07-18T19:54:57Z
УАФ назвала место проведения домашнего матча сборной Украины против Франции в квалификации ЧМ-2026
ZN UA
2025-07-21T14:49:48Z
Даже не убегал: новые подробности двойного расстрела на черниговском полигоне
TSN
2025-07-17T15:36:58Z
В Украине продолжают исчезать дети: что произошло на Житомирщине
Comments UA
2025-07-16T19:21:42Z
Российский FPV-дрон атаковал автомобиль главного раввина Херсона
ZN UA
2025-07-17T22:39:39Z
Под Москвой прогремели взрывы - аэропорты РФ остановили рейсы
Gazeta UA
2025-07-17T04:39:15Z
Обстрел Ивано-Франковской области: показали последствия атаки
Gazeta UA
2025-07-21T15:21:32Z
В Италии мужчина ожил после двух остановок сердца
Корреспондент
2025-07-21T15:09:13Z
Автобус с детьми слетел в кювет и перевернулся во Львовской области: что с пострадавшими
Telegraf
2025-07-09T20:18:18Z
Пограничники задержали 10 мужчин, которые платили криптовалютой за побег в Молдову
Новости Украины
2025-07-17T13:09:34Z
"Вагнеровцы" расстреляли 11 человек на шахте в Африке - СМИ
Корреспондент
2025-07-19T07:54:50Z
Звук умирающего в Альпах ледника может заставить плакать кого угодно
Фокус
2025-07-09T12:09:04Z
Илон Маск оскандалился из-за размышлений своего чат-бота
Апостроф
2025-07-09T07:52:36Z
Землю снова атаковала магнитная буря красного уровня: сколько будет длиться шторм
Апостроф
2025-07-17T15:51:55Z
Новый рекорд производительности солнечных панелей Японии вызывал странный эффект: что случилось
Фокус
2025-07-17T15:51:42Z
Умный туалет: о качестве вашего кала можно будет узнать в смартфоне
TSN
2025-07-21T15:18:11Z
У США створюють нову картоплю з генетичною стійкістю до фітофторозу
AgroNews
2025-07-21T15:06:14Z
Секретные коды ChatGPT: как легко управлять ИИ, чтобы добиваться успеха
Фокус
2025-07-08T16:21:46Z
Франция начала уголовное расследование против соцсети X
Корреспондент
2025-07-21T13:57:49Z
Без них трудно жить: 5 приложений, которые должны стоять на каждом смартфоне
Фокус
2025-07-21T13:45:51Z
На таком катался Американский жиголо. В Украине заметили изысканный ретро-спорткар
Telegraf
2025-07-21T14:18:57Z
Важно знать всем водителям: за какие нарушения с номерными знаками могут оштрафовать
Comments UA
2025-07-21T14:06:49Z
Бешеный спрос: подержанные электрокроссоверы Xiaomi стали дороже новых
Фокус
2025-07-21T10:57:50Z
В Украину завозят больше легковых автомобилей: какие авто выбирают украинцы
Comments UA
2025-07-21T10:27:04Z
Назвали бестселлеры новых легковушек на рынке - рейтинг
Gazeta UA
2025-07-21T10:03:36Z
Настоящий эксклюзив: в Украину привезли очень редкий спорткар Porsche на 500 сил
Фокус
2025-07-21T10:00:48Z
Двухколесный суперкар: создан уникальный мотоцикл Ferrari
Фокус
2025-07-20T07:27:34Z
Электрокары стали самыми популярными подержанными импортными авто в Украине
Корреспондент
2025-07-18T19:15:44Z
525-сильный зверь: в Украине заметили лимитированный заряженный пикап Ford за $120 000
Фокус
2025-07-18T12:00:27Z