MY.UAНовини
Надзвукова гонка озброєнь: мрії Путіна, розробки Китаю та амбіції США
Надзвукова гонка озброєнь: мрії Путіна, розробки Китаю та амбіції США

Надзвукова гонка озброєнь: мрії Путіна, розробки Китаю та амбіції США

Ракети, ядерні боєголовки та дрони, які літають на гіпершвидкостях та можуть вражати точки будь-де у світі – більше не є фантастикою. США, РФ та КНР змагаються, хто зробить це краще та швидше за інших.

Головні наддержави світу змагаються у царині гіперзвукової зброї: швидкої, не дуже помітної, але дуже точної. Яка, до того ж, може вражати точки будь-де у світі. Принаймні, про це заявляв президент РФ Володимир Путін. Але як все виглядає насправді, розбирався 24 канал.

Головними супротивниками є Росія, Китай та Сполучені Штати. Пекін вже презентував свою наземну ракету DF-17, яка є безпосередньою загрозою для Японії – та протикорабельну DF-100. Обидві є гіперзвуковими. Нижче подивимось, яку відповідь готують Москва та Вашингтон.

Гіперзвукові перегони: як країни створюють зброю майбутнього 

Три види ракет: до швидкості звуку та після / Колаж Raytheon 

Такий тип озброєння породив необхідність у ще більшій швидкості та ефективності у нанесенні удару. Здатність супротивника збити таку ракету при цьому значно зменшується. Не кажучи вже про відстеження та націлювання на неї. Але тут є хитрість: китайські вчені довели, що слід плазми, який по собі залишає гіперзвукова зброя, видно на радарі. Нехай і саму зброю – ні. Тож радіолокатори, в теорії, відстежити можуть. 

Наявні у деяких країн міжконтинентальні балістичні ракети (МБР) можуть сягати гіперзвуку, коли здійснюють повернення у атмосферу Землі. Але оскільки вони слідують по чітко визначеній траєкторії – балістичній, як і куля – то її легко відстежити, зникає елемент сюрпризу. МБР здатна підніматись до 1200 км у космос, перш ніж спуститись назад. Останні практичні приклади – МБР Північної Кореї Хвасонг-14 та Хвасонг-15. 

І хоча для реакції з землі все одно лишаються лічені хвилини, таку загрозу можна принаймні спробувати знищити. Або завдати швидкого другого удару у відповідь (якщо буде чим – 24). У Китаю, можливо, є рішення.

Тест нової ракети КНР "Зоряне Небо-2" / Фото TimelyBuzz

Вже проходять тестування крилатої ракети Xingkong-2, яка здатна летіти вшестеро швидше звуку, розганятися і балансувати на власних ударних хвилях. 

КНР бачить гіперзвукову зброю, як перевагу над краще озброєними супротивниками та як спосіб порушити світовий порядок після Холодної Війни. Конвенційна ракета (неядерна – 24) може бути використана, наприклад, під час конфлікту на Тайвані чи за Південно-Китайське море проти США. 

"Кинджал", приєднана до літака, та перший тест / Фото EADaily

Російська суперзброя?

Росія (читайте окремо нижче – 24) презентувала взагалі футуристичні проекти – "Кінджал", здатний розігнатися лише своєю силою до 10 Махів та іншу ракету, здатну до 27-ми Махів. Це вже гіперзвукова зброя типу "глайдер". В теорії, вони здатні залітати до 100 км вгору та завдяки своїм більш гострим кутам витримувати розігрів до 2000 градусів Цельсію.

У Сполучених Штатах перша спроба відбулася ще у 1949 році – Project Bumper. Втім, чотири перші ракети провалили випробування. Лише V-2 сягнула швидкості у 6,7 Маху, ставши першою для Америки гіперзвуковою.

Але далі все застопорилося. "Якщо у вас є програма, яка видає вісім ракет та зупиняється, то як ми можемо думати про ураження тисяч наших цілей?" – розмірковував під час онлайн виступу Марк Льюїс, аерокосмічний інженер з Пентагону. 

Трохи небесної механіки: "глайдери" проти крилатих ракет 

Існує одна спільна для всіх проблема: турбулентність. Ось вона цілком може розділити навіть потовщений шар повітря навколо зброї на окремі маленькі "торнадо". Через прогалини, "глайдер" може бути пошкоджено.

"Це галузь, яка не прощає помилок. Екстремальне прискорення, вплив фізичних сил та температур. За останнє треба турбуватися особливо" , – пояснив Марк Льюїс.

Для крилатої ракети з гіперзвуком, яку запускають з літака, потрібен одночасно найпростіший та найскладніший двигун у світі. З одного боку, це лише відкрита трубка, де повітря змішується з паливом, вона може бути невеликою. Але через екстремальні умови роботи, створити працюючий варіант дуже складно, повітря проводить у трубці мілісекунди.

"Стеля" подібних ракет всього лише 20-30 км над землею, бо вище вже не буде достатньо кисню. Китайська Xingkong-2 літає аеродинамічно, тобто здатна уникати систем ППО та обманювати їх. Супротивник буде змушений гадати щодо справжньої цілі. Наприклад, система THAAD націлена на збиття МБР і їй буде складно знищити ціль, яка летить занизько. Але й доволі повільно – очікувана максимальна швидкість лише 7 Махів. 

Графічне зображення випробування "глайдера" / Скріншот Youtube

"Глайдери" літають ще вище (до 100 км над землею – 24), отже, потребують ще більш стійких матеріалів. З іншого боку, ними легше керувати, бо там немає скрамджету. Їх можна пускати з військових тягачів чи субмарин. Головною перевагою є гнучкість корпусу. Проблемою є, власне, відсутність двигуна, а значить – втрата швидкості під час польоту. 

Мільярди та 46 років знадобилося США, щоб створити перший робочий скрамджет (гіперзвуковий двигун – 24). Він називався X-43a для NASA та був презентований лише ось у 2004.

"Спільнота була забута та недофінансована багато років", – зітхає у коментарі для Sciencemag інженер Даніель Деларуентіс, який працює над модернізацією та оборонними дослідженнями в Університеті Пердью.

Експериментальна ракета X-51 / Фото FlightGlobal

Зараз подібний двигун стоїть лише на експериментальній ракеті Boeing X-51. Це відповідь китайській Xinkong-2. 

Американці кілька разів збирали багато інвестицій для "гіперзвуку", але щось завжди йшло не так: ракети не виживали у вогні атсмосфери, їм не вистачало контролю та тяги. Втім, часи змінилися, тепер на це виділяється по 1 млрд доларів США в рік і там хочуть обидві системи, "бо вони виконують різну роботу". 

Головна мотивація – програми в Китаї та РФ.

Фактично, це нова гонка до Місяця, де на кону стоїть національна гордість, – визнав у коментарі Sciencemag Іан Бойд, аерокосмічний інженер з Університету Колорадо. 

У США немає ані "глайдеру", ані гіперзвукової ракети. У новому десятилітті Пентагон хоче "сотні" таких. Масове виробництво стикається з тим, що кожен прототип для гіперзвукових випробувань збирається майже вручну в лабораторіях. Питання у тому, наскільки масово РФ та КНР збираються виробляти подібні речі

Російський гіперзвук, або зброя це ще не все 

У 2018 році росіяни презентували "Авангард" – "глайдер", що здатний розганятися до 27 Махів! Її запустили з Уралу через всю Сибір, а це 6000 км. Ціль була аж на Камчатці. Міноборони РФ поставило озброєні ядерними боєголовками "Авангарди" на бойове чергування. Таким чином, Путін може говорити, що Росія виграла цю погоню за гіперзвуком. 

Але російська компанія "Алмаз-Антей" не входить навіть до десятки кращих, за даними Defense News за 2020 рік, займаючи лише 17-те місце. І це після того, як китайці похвалили їх зброю! У самій РФ можна зустріти не дуже позитивні відгуки щодо розвідки, яка не менш важлива, ніж "супер-зброя". Бо без неї всі ці "Кинджали", "Авангарди" та "Циркони" не будуть знати, куди летіти. 

У статті дещо емоційно сказано: в СРСР була система цілевказання "Легенда". Вона передавала дані щодо протикорабельних крилатих ракет у реальному часі. В РФ же чогось подібного наразі немає, як і сотень Ту-16р і Ту-95рц (літаки-розвідники на морі – 24). З натяжкою, пише автор, можна назвати розвідувальними літаки, які мали "полювати" на підводні човни.

Жодним чином вони не здатні виконувати стратегічні завдання на морях та океанах. У США є дрони Global Hawk, який може керувати ракетними комплексами та вказувати цілі. Росія ж таким поки що похвались ледве може.

"Ліана" – нова, але недосконала супутникова система розвідки РФ / Скриншот Youtube

Дані, які отримуються з супутників, швидко стають неактуальними, а цілі зазвичай рухаються. "Ліана", яку в РФ зараз піарять як заміну для "Легенди", має 4 супутника. Відстежувати супротивника вона зможе лише двічі на добу до 10 хвилин. За цей час, потенційно, актуальні дані вже застаріють. Ну і на кораблях, літаках та підводних човнах має стояти відповідна нова апаратура, якої часто немає. 

Навіть при запуску сучасних гіперзвукових систем, РФ не в змозі гарантувати їх точність та правильну постановку цілей. Розвідка, на відміну від ударних сил, залишається фактично поза увагою. Що робить всю гіперзвукову зброю РФ фактично сліпою. 

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Що буде з армією РФ після війни: Буданов розкрив деталі
ГЛАВКОМ NET
2025-04-05T18:00:49Z
Грошова допомога в Харкові: як оформити виплати і хто зможе отримати гроші
Политека
2025-04-05T17:31:11Z
Росія не зменшуватиме армію після війни: Буданов назвав причини
Telegraf
2025-04-05T17:30:07Z
Розкриті технічні характеристики американського електричного бойового літака Viceroy
InternetUA
2025-04-05T17:18:09Z
Підприємиця з Рівненщини врятувала від російських окупантів унікальний камінь
ГЛАВКОМ NET
2025-04-05T17:15:27Z
Росія використовує секс-іграшки та косметику для диверсій у Європі
ГЛАВКОМ NET
2025-04-05T17:09:26Z
Як оскаржити рішення в електронній постанові ВЛК
24tv
2025-04-05T16:54:52Z
Чому перед Великоднем треба йти до сповіді й причастя: відповідь священника
24tv
2025-04-05T16:51:26Z
Дрони-оптовики: як нова технологія змінює хід війни
ГЛАВКОМ NET
2025-04-05T16:48:39Z
У Дрогобичі 5 квітня не курсують маршрутки: перевізники зупинили роботу після інциденту з ТЦК
24tv
2025-04-05T17:43:28Z
"Огонь запеклих не пече": Ветеран, який 10 років перебуває у колісному кріслі, став спортивною зіркою
Antikor
2025-04-05T17:30:59Z
У Києві рух потягів між станціями метро Лісова і Дніпро відновлять 6 квітня
Факти ICTV
2025-04-05T17:30:21Z
Уже цієї ночі: в яких областях вдарять заморозки
24tv
2025-04-05T17:06:20Z
Українці ліквідували командира дронового підрозділу "кадировців"
Gazeta UA
2025-04-05T16:36:34Z
8-градусний мороз, сніг, ожеледиця: в областях попереджають про небезпеку
GlavRed
2025-04-05T16:25:10Z
Робота в Києві: за працю вдома готові платити понад 50 тисяч, шукають претендентів
Политека
2025-04-05T16:01:56Z
Такого ще не бачили: що росіяни масово завозять у Запорізьку область
24tv
2025-04-05T15:54:45Z
Прогноз погоди в Харкові та області 6 квітня: оголошено небезпеку першого рівня
Политека
2025-04-05T15:48:15Z
РФ розгортає нову атаку: у розвідці розкрили сценарій Кремля
GlavRed
2025-04-05T18:00:52Z
"Не є частиною угоди": генсек НАТО виправдав заяви США про Україну й Альянс
24tv
2025-04-05T18:00:34Z
Зеленський: На Росію треба тиснути, а не гаяти час у пустих розмовах
ГЛАВКОМ NET
2025-04-05T17:51:42Z
Фіцо обурений бойкотом ЄС на святкуванні визволення Братислави від нацистів
360ua.news
2025-04-05T17:42:39Z
Трамп показав відео авіаудару США по єменських хуситах
InternetUA
2025-04-05T17:40:25Z
Бессент розкрив деталі своєї розмови із Зеленським щодо угоди про надра
24tv
2025-04-05T17:39:27Z
Президенту Південної Кореї оголосили імпічмент: як зміна влади вплине на відносини з Україною
24tv
2025-04-05T17:39:02Z
Росіяни брешуть про "нараду ЗСУ" у Кривому Розі: насправді у ресторані був форум б'юті-бізнесу
24tv
2025-04-05T17:36:26Z
Це людина з низьким рівнем життя, – Буданов описав портрет теперішньої Росії
24tv
2025-04-05T17:36:02Z
Трендова стрижка 90-х повертається в моду: завдяки їй ви завжди виглядатимете бездоганно
24tv
2025-04-05T17:21:33Z
Олена Тополя заявила, що їй відмовили у візі США: "Ніколи такого не було"
24tv
2025-04-05T17:21:20Z
Софія Ротару відреагувала на обстріл Кривого Рогу
Antikor
2025-04-05T17:00:27Z
Найкращі фільми про шахи
CutInsight
2025-04-05T16:30:34Z
Культурні події у Києві: календар на тиждень 7-13 квітня
ГЛАВКОМ NET
2025-04-05T16:21:26Z
Альбом від MOLODI, колаборація Юлії Саніної й Korolova: нові пісні, які варто додати у плейлист
24tv
2025-04-05T16:03:36Z
Захопливий і недооцінений: серіал зі 100% на Rotten Tomatoes, який варто подивитися на вихідних
24tv
2025-04-05T14:21:30Z
Картина на стіні в будинку діда виявилася шедевром за десятки тисяч доларів
Фокус
2025-04-05T14:21:08Z
Дзідзьо публічно звернувся до ексдружини, яка натякнула на вагітність
24tv
2025-04-05T14:06:32Z
Парма відібрала очки в Інтера
Football.ua
2025-04-05T18:01:42Z
Евертон — Арсенал 1:1 Відео голів та огляд матчу АПЛ
Football.ua
2025-04-05T17:57:51Z
Російський хокеїст став на коліна перед Грецкі, який є етнічним українцем
24tv
2025-04-05T17:57:28Z
Сенсація у Мадриді: Валенсія вперше за 17 років обіграла Реал на Сантьяго Бернабеу
Факти ICTV
2025-04-05T17:43:48Z
Одним ударом у 1-му раунді: Український супертяж Роман Крикля виграв нокаутом чемпіонський бій
Antikor
2025-04-05T17:36:37Z
Григорчук – про поразку від Чорноморця: Я виключаю недооцінку
Football.ua
2025-04-05T17:36:06Z
Реал Мадрид — Валенсія 1:2 Відео голів та огляд матчу Ла Ліги
Football.ua
2025-04-05T17:34:25Z
Бартулович: Перемога над Ворсклою була нервова, але Зоря напрацювала на переможний результат
Football.ua
2025-04-05T17:13:25Z
Реал Мадрид поступився Валенсії вдома вперше з 2008 року
Football.ua
2025-04-05T17:00:27Z
Не тільки мита. 4 нові загрози для телефонів, ПК і гаджетів у 2025 році
InternetUA
2025-04-05T18:01:32Z
В Україні зміняться правила податку на нерухомість: чого чекати власникам житла
Фокус
2025-04-05T18:00:31Z
Останній місяць це дуже помітно: які руйнівні процеси активізувалися в Росії
24tv
2025-04-05T17:51:35Z
Українцям не підвищуватимуть пенсії, але індексація залишиться
Знай
2025-04-05T17:36:51Z
Китай закликав США до рівноправних консультацій на тлі падіння фондових ринків
Факти ICTV
2025-04-05T17:30:19Z
В Україні масово перевірять отримувачів субсидій: у кого відберуть пільги
Хвиля
2025-04-05T17:15:26Z
Субсидії за новими правилами: кому доведеться оплачувати комуналку власним коштом
Знай
2025-04-05T17:06:04Z
Подорожчання овочів борщового набору у Львові: як змінилися ціни у квітні
Политека
2025-04-05T17:00:51Z
Пивна галузь Британії очікує "катастрофи" через високі податки і введені мита Трампа, —ЗМІ
Фокус
2025-04-05T16:57:38Z
Ось коли потрібно сіяти горох навесні: урожаю зберете подвійну кількість
24tv
2025-04-05T17:09:51Z
Найпоширеніша помилка при виборі ліжка: як її уникнути
24tv
2025-04-05T15:12:04Z
Зберуть у соцмережах багато лайків: як зробити "мерехтливі" яйця на Великдень
Telegraf
2025-04-05T15:09:12Z
Не даруйте це, щоб не накликати на людину біду
24tv
2025-04-05T14:57:28Z
Зірки обрали саме вас: 4 знаки зодіаку, яким у квітні варто бути рішучішими
24tv
2025-04-05T14:51:36Z
Голуби забудуть туди дорогу: які 2 корми покласти в годівницю, щоб їх відігнати
GlavRed
2025-04-05T12:27:37Z
Три знаки Зодіаку, яким варто бути обережнішими на вихідних 5-6 квітня 2025 року
Фокус
2025-04-05T12:06:03Z
Як використати черствий хліб у господарстві: 9 корисних лайфхаків
24tv
2025-04-05T11:30:24Z
Названо недооцінений засіб, який прибирає плями із взуття: як він працює
GlavRed
2025-04-05T10:25:39Z
Удар Росії по Кривому Рогу: кількість постраждалих знову зросла, названі імена та фото усіх загиблих дітей
FaceNews
2025-04-05T18:03:03Z
З’явилися фото дев’яти загиблих після атаки на Кривий Ріг дітей
ГЛАВКОМ NET
2025-04-05T17:42:09Z
Який має вигляд місце ракетного удару РФ у Кривому Розі: що кажуть очевидці про трагедію
Antikor
2025-04-05T17:18:45Z
У прокуратурі назвали кількість дітей, які загинули внаслідок війни
ZN UA
2025-04-05T16:52:25Z
Інтернет-аферисти ошукали трьох українців на 287 тисяч гривень
InternetUA
2025-04-05T16:37:37Z
Троє людей стали жертвами шторму в Іспанії
360ua.news
2025-04-05T16:30:30Z
Після кривавого удару балістикою: наслідки масованої атаки "Шахедів" по Кривому Рогу
24tv
2025-04-05T16:09:46Z
Охоронці Надії чи тіньові схеми? Як у Рівному під виглядом благодійності організували незаконний бізнес
Antikor
2025-04-05T16:06:52Z
Удар по Кривому Рогу - що відомо про загиблих дітей та стан потерпілих
Комсомольская правда
2025-04-05T15:37:53Z
Таємниця Лохнеського чудовиська: камеру, яка 55 років фільмувала озеро, підняли з глибини
24tv
2025-04-05T18:00:44Z
Ваш Instagram зламали? Ось покроковий алгоритм дій, який поверне вам сторінку
24tv
2025-04-05T17:06:35Z
Люди працюватимуть 2 дні на тиждень, професій залишиться лише 3: Білл Гейтс поділився прогнозами розвитку ШІ
Знай
2025-04-05T16:51:10Z
Як дізнатися, що ваш телефон прослуховують: десять тривожних ознак
InternetUA
2025-04-05T16:31:26Z
Чому телефон швидко розряджається: вісім причин і способи "порятунку"
InternetUA
2025-04-05T15:46:26Z
Чи можна щось зробити зі старим часником: найкращі ідеї
GlavRed
2025-04-05T15:27:20Z
Microsoft призупиняє оновлення Windows 11 через проблеми
InternetUA
2025-04-05T15:01:14Z
Зелена Сахара: зниклий рай у центрі Африки
Portaltele
2025-04-05T14:31:58Z
Ґодзілла проти кіномонстрів: ТОП 10 фантастичних чудовиськ, які мають шанси перемогти гігантського ящера
ITC
2025-04-05T13:58:03Z
Як може виглядати Toyota Corolla Cross 2027: зовні електромобіль, усередині — розуміння як у Prius
Топ Жир
2025-04-05T16:45:03Z
Огляд Nissan Pathfinder Rock Creek 2025: 3-рядний позашляховик, що плаває між двома стільцями
Топ Жир
2025-04-05T15:15:50Z
В Україні в паливо додаватимуть спирт: має містити щонайменше 5% біоетанолу
Antikor
2025-04-05T15:12:15Z
В Японії представили роботизованого "мото-коня", на якому можна їздити
InternetUA
2025-04-05T14:31:08Z
Ця Феррарі V12 за $55K здається вигідною покупкою, поки не прийдуть рахунки за обслуговування
Топ Жир
2025-04-05T13:30:09Z
Хто вкрав автомобіль: лише надзвичайні інтелектуали вгадають за 5 секунд
GlavRed
2025-04-05T12:27:12Z
BMW привносить класичний дизайн Sharknose до моделі ICE X5 2027
Топ Жир
2025-04-05T12:00:47Z
Культовий італійський спорткар 70-х простояв 40 років покинутим на складі
Фокус
2025-04-05T11:06:30Z
В Україні зробили оригінальну машину для гуманітарного розмінування
AutoCentre
2025-04-05T10:16:33Z
Що ефективніше для схуднення: інтервальне голодування чи дієта
24tv
2025-04-05T17:45:57Z
Гарячі та холодні обгортання: що ефективніше у боротьбі з целюлітом і як правильно їх робити
Знай
2025-04-05T15:51:15Z
Рання полуниця: не купуйте ягоди, якщо побачите ці ознаки
24tv
2025-04-05T13:36:25Z
В Україні скасують паперову медичну довідку для водіїв
360ua.news
2025-04-05T13:30:37Z
Як приготувати сирну каву: що для цього потрібно
24tv
2025-04-05T13:15:16Z
Маріанна Буданова отримала лікування в США після рецидиву отруєння
360ua.news
2025-04-05T12:36:31Z
Штучні підсолоджувачі можуть стимулювати відчуття голоду
360ua.news
2025-04-05T11:36:16Z
В кремі проти акне знайшли небезпечну речовину
24tv
2025-04-05T09:15:53Z
Щоб отримати водійське посвідчення, українцям потрібно буде пройти ВЛК
Antikor
2025-04-05T08:09:45Z