MY.UAНовини
Вогонь, вода і вітер: як зміна клімату створює хаос у США
Вогонь, вода і вітер: як зміна клімату створює хаос у США

Вогонь, вода і вітер: як зміна клімату створює хаос у США

Лісові пожежі, торнадо, урагани, повені постійно ламають життя американців. З кожним роком стихійні лиха в США стають все сильнішими.

Сполучені Штати щороку влітку потерпають від вкрай екстремальної погоди: тропічні урагани, лісові пожежі, торнадо. Зміни клімату посилюють їх та роблять ще більш небезпечними. І це на фоні виборчого року у США та пандемії.

Людина, хвора на коронавірус (а таких у Штатах вже більше 6 млн – 24), може одночасно втратити роботу та житло через погану погоду. 24 канал розібрався, звідки беруться пожежі в лісах та урагани на морі та до чого тут зміна клімату.

Лісові пожежі в Каліфорнії: безжальний вогонь у Золотому Штаті

Загоряння на Заході США вже побили всі рекорди / Фото CNBC

Двісті тисячам людей порадили евакуюватися, мільйони вдихають задимлене повітря. Треба зазначити, що лісові пожежі в цілому – природне явище, яке існувало задовго до людей та індустріалізації. Але як починається вогонь, здатний знищити мільони акрів? І чому пожежі можуть тривати цілий рік?

Стаття від National Geographic дає деякі зачіпки.

Коли вогонь вже горить, для просування потрібне сухе та гаряче повітря (яке у урагану – тепле море – 24). І тоді вже він знищує все на своєму шляху, просуваючись зі швидкістю до 14 миль на годину (22,5 км на годину – 24). Важлива ремарка: лише 10-15% лісних пожеж виникають через природну причину, але більшість – через діяльність людини. Це й недбале ставлення до вогню та недопалків і навмисні підпали.

Каліфорнія й так страждає від посухи, а минуле літо було найгарячішим в історії спостережень. До того ж, пандемія ковіду зупинила такі активності, як контрольовані пожежі для відновлення грунту. Тому сезони вогню починаються раніше та закінчуються пізніше.Причин старту великих пожеж кілька, але вони всі між собою пов'язані. 

"Вітер грає ключову роль. Він поширює кисень, даючи можливість вогню поширитись. Також він забирає вологу з поверхні, роблячи її сухою", – пояснила для CNN представниця Cal Fire Мері Елдрідж.

Високі температури підтримують горіння. Вистачить однієї іскри – від блискавки, цигарок, падіння електроопори – і ліс може запалати. А там де немає лісу, як-от у Долині Смерті, встановлюються температурні максимуми до 54 градусів за Цельсієм! Потенційно, це одна з найвищих температур на планеті. Загалом у штаті, температури зросли на 2,5 градусів Цельсія з 1970-х років.

Якщо ви не вірите у зміну клімату, приїжджайте до Каліфорнії! – написав у Твіттері губернатор Каліфорнії Гейвін Ньоюсом.

Треба згадати, що саме на західні штати приходиться більша частина гроз, а отже – ударів блискавок. У 2020 їх було 14 тисяч, які відбивалися від сухої землі. Блискавки вже спалили територію, більшу ніж деякі штати США.

"Тепліші температури навесні та влітку, маленький сніговий покрив, більше раннє танення снігу створюють довші сухі сезони та роблять ліси більш сприйнятливими до сильних пожеж", – сказали у організації Cal Fire у прогнозі на 2020 рік. Як бачимо, це більш ніж справдилося.

Не будемо забувати, що населення США зростає, все більше людей їдуть освоювати до того дикі місця, ставлячи свої будинки прямо на шляху потенційної пожежі.

"Зараження жуками-короїдами знищило 7% лісів з 1979 по 2012 роки. Це було викликано зміною клімату та посухою", – визнав уряд США у четвертій національній оцінці клімату.

Цього року на 2700 пожеж більше, які поглинули 1,25 млн акрів. Це історичний рекорд. У інших цифрах це виглядає ще більш моторошно – на 500% відсотків спаленої землі!

Пожежники важко працюють, щоб вгамувати полом'я / Фото ABC7News

До того ж, сезон почався трохи раніше через грози. Семеро людей загинули, 1400 будинків були знищені. Вчені очікують, що пожежі стануть в шість разів сильнішими вже через 20 років. А поки що слабші вітри та більш низькі температури роблять протистояння вогню легшим для пожежників, багато з яких на роботі по 24 години на добу.

Як не парадоксально, але гасіння вогню… створює умови для подальших пожеж. "Коли пожежу загашено, дещо не згоріло, а могло. Ми отримуємо скупчення рослинності у деяких місцях за останні 100 років", – пояснив для NYT доктор Парк Вільямс, який досліджує тематику. Якби пожежам дозволяли горіти, то палива для нових було б менше. Практика контрольованого спалення повертається.

Попереду у Каліфорнії – другий етап пожеж через вплив вітру Санта-Ана, розповів NYT доктор-геолог Феньпен Сан з Університету Міссурі Канзас-Сіті. Він триває з жовтня по квітень й там вогонь поширюється втричі швидше й палає ближче до міських районів. Тож боротьба з вогнем ще не закінчена.

Потужні урагани на півдні: монстри з моря

Повені та темрява: США після урагану Лаура / Фото Vox

Ураган Лаура майже досяг максимальної 5-ої категорії, коли він навалився на південні штати Луїзіана та Техас майже на 15-ту річницю катастрофічного та смертельного урагану Катріна. Такого Південь не бачив з 1856 року. На цей раз обійшлося меншою кров'ю, хоча загиблі все одно були – наразі 17 людей. Обидва штати були краще готові до протистояння вітру та надпотужній припливній хвилі.

І хоча не зміна клімату створила ураган (це щорічний процес через переміщення теплого повітря з Західної Африки через океан у теплі води Карибського моря – 24), але вона винна у його силі. Ураган пройшов так звану "швидку інтенсифікацію" – посилення на 104 км/г за 24 години, користуючись низьким тиском та теплою водою. То як це сталося?

Як створити ураган

Спочатку, температура поверхні води має бутим дуже високою: 26-30 градусів по Цельсію. Через глобальне потепління, світовий океан значно тепліший за норму. А це сприяє більшій вологості атмосфери, а значить – більше дощів та повеней. На кожен градус Цельсія у повітря надходить 7% вологи. Океан, тепліший вище норми, може виділити на 10% більше вологи.

Вітри на висоті мають бути спокійними, бо інакше вони можуть розігнати хмари та грози не вийде.

Структура тропічного урагану з "оком" та "стіною" / Колаж: NASA

Посередині є добре відоме "око бурі" – під ним зазвичай гарна погода. Але навколо "ока" є сумновізна "стіна бурі" з найбільш жорстокими грозами. А після того, як ураган вдарив по узбережжю, естафету переймає вода.

Багато хто недооцінює припливну хвилю, кажуть останні дослідження, але саме вона, а не ураган є основною вбивцею. Як-то кажуть, "вода важливіша за вітер" (water over wind). Категорія шторму нічого не скаже про масштаби затоплення.

Лаура став сьомим штормом, який впав на територію США лише у серпні, і це теж рекорд (три урагани меншої сили, 4 названі тропічні шторми – 24). І вірогідність появи ураганів категорії 3 стають все вищими та вищими з плином часу. Як і кількість людей, що проживають біля узбережжя, бідних та багатих.

Висновки та наслідки 

Вірогідність побачити серйозний шторм збільшується на 8% кожні 10 років. Зазвичай урагани слабшають, коли підходять до твердої землі, але інколи трапляються унікальні системи, які продовжують посилюватися вже на материковій частині США (ба більше – навіть зависати над деякими місцями! – 24).

Головна проблема після проходу урагану – відсутність електроенергії / Фото Science

Це може тривати тижні, або навіть місяці (на Пуерто-Ріко після урагану Марія досі стаються масові відключення – 24). 

Біля міста Лейк Чарльз, на яке прийшлася основна атака, "катастрофічно пошкоджено" всі 7 ліній електропередач. У Кемероні, на який ураган Лаура і "впав", світла може не бути до двох місяців! Без нього та з пробитими трубами є проблема з питною водою. Опинившись у скрутному становищі, люди задіяли генератори всередині будинків, але вже сім людей померли через викиди чадного газу. 

Все дуже просто, є послідовний ланцюжок: викиди CO2 підвищують температуру, яка прискорює випаровування води, що призводить до посух та пожеж. У більш вологих місцях те ж саме призводить до більшої кількості опадів, які супроводжуються повенями, – розклав для NPR по поличкам кліматолог Каміло Мора з Гавайського університету.

Що стосується вогню, то він стає більш інтенсивним у звичних місцях й проникає туди, де його раніше не було. Зміна клімату, вважає професор Ноа Діффенбо зі Стенфорду, майже вдвічі збільшила кількість днів, "придатних" для виникнення великих пожеж у Каліфорнії. Мільйони будинків були збудовані у США у районах з загрозою поширення полум'я. Багато з них – до запровадження правил, що будинки в таких зонах повинні мати вогнестійкий дах. 

Якщо ж скоротити викиди вуглекислого газу, кажуть екологи та кліматологи, ще є шанс уникнути нових потужних природних катастроф. Наразі, США є другою країною за цим показником у світі. Додатково, потрібно укріплювати інфраструктуру, розробляти нові стійкі до негоди будинки, оновлювати плани евакуації та дії у надзвичайних ситуаціях. Може виявитися, що деякі райони занадто небезпечні для життя людей. 

До речі, Техас та його нафтовидобувна та нафтопереробна промисловість постраждали від урагану. На одному з заводів сталася потужна пожежа, що призвела до жертв і викидів хлоріну.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Українські сировари змагатимуться на ProCheese Awards
AgroPortal
2025-07-13T07:30:34Z
Українські ПСГ готові відкрити для газу з Азербайджу, при цьому без податків та зборів — Галущенко
ZN UA
2025-07-13T07:16:25Z
"Катимось у прорву": працівники "Укрзалізниці" поскаржилися на умови праці, що їм не подобається
Telegraf
2025-07-13T07:09:34Z
Коливання неминучі: чи вийде ціна євро за межі прогнозів
24tv
2025-07-13T07:09:11Z
Введення експортних мит спричинить зниження цін на ріпак
AgroPortal
2025-07-13T06:30:51Z
Долар не в лідерах: ТОП-10 найсильніших валют світу у 2025 році
24tv
2025-07-13T06:15:28Z
Сільське господарство у США планують «зробити знову великим»
AgroPortal
2025-07-13T06:00:28Z
"Ягоди Волині" інвестують у 55 нових гектарів і і виходять на ринок Канади
Agravery
2025-07-13T05:22:53Z
Ціни на лохину в Україні впали: скільки коштує кілограм
Хвиля
2025-07-13T05:15:36Z
У спортзал йти не треба: учені розказали, чоловіків з якою зовнішністю хочуть жінки
Фокус
2025-07-03T10:12:24Z
МОЗ забороняє госпіталізацію дітей до психіатричних лікарень з 1 липня
24tv
2025-06-29T12:09:08Z
Їжте 2 ложки кунжуту щодня — ось що станеться з вашим організмом
24tv
2025-07-13T06:03:05Z
Як позбутися мух в оселі: дієві народні методи
Gazeta UA
2025-07-13T03:27:44Z
Хочете бути бадьорим: ось 5 простих прийомів, які "увімкнуть" вас зранку
Знай
2025-07-13T02:51:12Z
Жінка відмовилася від макаронів на місяць: ось що цікавого вона з'ясувала завдяки експерименту
Фокус
2025-07-13T01:57:18Z
Лікарка розказала, які кавуни в жодному разі не можна купувати
Фокус
2025-07-12T19:30:29Z
Цією намазкою з тунця ви нагодуєте всю родину: готується за лічені хвилини, а смак — неперевершений
Telegraf
2025-07-12T19:18:39Z
У Житомирі медики успішно прооперували 100-річного пацієнта
ГЛАВКОМ NET
2025-07-12T18:45:10Z
КНДР могла передати Росії понад 12 мільйонів 152-мм снарядів - розвідка Південної Кореї
УкраинФорм
2025-07-13T07:48:25Z
Додон помріяв про "новий рівень" відносин з Лукашенком у разі перемоги на виборах у Молдові
Европейская правда
2025-07-13T07:46:31Z
Сирський обговорив з латвійським колегою потреби ЗСУ та ситуацію на фронті
УкраинФорм
2025-07-13T07:42:48Z
Безпілотники атакували нафтопереробний завод в російському Кстово
Украина Криминальная
2025-07-13T07:42:23Z
Трамп пригрозив позбавити телеведучу Розі О'Доннелл громадянства США
Детектор М
2025-07-13T07:36:05Z
В Ірані заявили про плани співпрацювати з МАГАТЕ
УкраинФорм
2025-07-13T07:33:13Z
Кім Чен Ин підтвердив «беззастережну підтримку» дій Москви у війні проти України
ГЛАВКОМ NET
2025-07-13T07:27:05Z
Тиждень важливих голосувань, що очікує президент від Верховної Ради
360ua.news
2025-07-13T07:21:07Z
Росія поширює у Сирії фейк про придбання в Україні «червоної ртуті» для створення ядерної бомби - ГУР
УкраинФорм
2025-07-13T07:06:23Z
Війська РФ FPV-дроном атакували село на Чернігівщині, поранена людина
УкраинФорм
2025-07-13T07:39:33Z
Спека, як у пеклі: як вижити українцям, коли сонце вирішило смажити все живе, погода не заважатиме вам
Знай
2025-07-13T07:36:41Z
Знищено понад 1200 окупантів, їхня ППО та ракети: втрати ворога на 13 липня
24tv
2025-07-13T07:33:53Z
Графік відключення газу на тиждень з 14 до 20 липня у Вінницькій області: де очікувати незручності
Политека
2025-07-13T07:30:50Z
Дефіцит опадів та посухи: названо дату, коли Україну розжарить до +37
GlavRed
2025-07-13T07:30:49Z
На Південно-Слобожанському напрямку минулої доби росіяни атакували 11 разів, на Куп’янському відбулося 10 атак окупантів — Генштаб ЗСУ
Мій Харків
2025-07-13T07:22:01Z
Безпілотники змінили тактику і зупинили рух на фронті: чому так сталось
TSN
2025-07-13T07:21:17Z
Ця подія знову охопить майже всю Україну. До чого готуватись 17 липня
Telegraf
2025-07-13T07:15:19Z
Синоптики попередили про загрозу повторного буревію у Харкові та області
24tv
2025-07-13T07:09:54Z
Режисер Троїцький: Свідома частина Заходу вже відчула, що Україна та ЗСУ - єдиний захист для них
УкраинФорм
2025-07-13T07:48:43Z
Нічна атака по Україні — що летіло і як відпрацювала ППО
TSN
2025-07-13T07:36:52Z
ЗСУ ліквідували російських окупантів, які вбили однорічну дитину на Херсонщині
Украина Криминальная
2025-07-13T07:27:40Z
В Україні працівниця школи виправдовувала російську агресію в «Однокласниках»: як її покарали
InternetUA
2025-07-13T07:27:12Z
Терор балістикою: ГУР озвучило кількість ракет "Іскандер-М" та KN-23, що має Росія
24tv
2025-07-13T07:15:43Z
Пенсіонерка викликала поліцію на молоде подружжя: що стало причиною сусідської війни
Фокус
2025-07-13T07:00:07Z
На румунському пляжі виявили ймовірний уламок безпілотника
Европейская правда
2025-07-13T06:43:02Z
Грошова допомога від ООН для пенсіонерів у Миколаївській області: хто може розраховувати на виплати
Политека
2025-07-13T06:30:51Z
Запаси різко скоротились: в ГУР сказали, скільки ракет залишилось в Росії
GlavRed
2025-07-13T06:27:27Z
Катерина Кухар показала, як у спекотні дні розважається з донькою — копією Стоянова
TSN
2025-07-13T07:33:31Z
Яку стрижку носить Дженніфер Еністон: ця зачіска підходить всім
24tv
2025-07-13T07:06:03Z
Мстить росіянам за полон: де зараз і чим займається український режисер Олег Сенцов
24tv
2025-07-13T06:39:45Z
Даша Квіткова вперше показала, як її новий коханий Бражко з "Динамо" Київ ладнає з сином від Добриніна
Знай
2025-07-13T05:52:44Z
Зірка "Шкільного мюзиклу" Ванесса Гадженс стане мамою вдруге
Комсомольская правда
2025-07-13T05:04:59Z
На благодійному концерті в Вашингтоні зібрали кошти на підтримку українських дітей
УкраинФорм
2025-07-13T04:00:01Z
ЮНЕСКО оголосила казкові баварські замки об'єктом Всесвітньої спадщини
УкраинФорм
2025-07-13T03:48:38Z
У краєзнавчому музеї Рівного експонується виставка до Дня Української Державності
УкраинФорм
2025-07-13T01:57:39Z
Захід грає у політичне шоу, поки Україна веде реальну війну – Ландсбергіс
ZN UA
2025-07-12T20:33:44Z
У Львіській області виявили небезпечні уламки після масованої російської атаки
24tv
2025-07-13T07:42:50Z
Дрони вдарили по НПЗ у Кстово: кілька областей Росії атакували невідомі БпЛА
24tv
2025-07-13T07:42:09Z
Із в'язниці у Франції утік в’язень, сховавшись у сумці співкамерника
Европейская правда
2025-07-13T07:31:35Z
Поліцейські Києва затримали іноземця, який вбив підприємця на Троєщині
Украина Криминальная
2025-07-13T07:21:50Z
На Дніпропетровщині ліквідували пожежу в навчальному закладі, яка спалахнула через атаку РФ
УкраинФорм
2025-07-13T07:00:32Z
Коли дві стіни безсилі: на що розраховувати, коли наліт “Шахедів” застав вас у власній квартирі?
Украина Криминальная
2025-07-13T06:57:46Z
Харківщину накрила негода: загинула жінка та постраждала 7-річна дитина
Мій Харків
2025-07-13T06:16:56Z
Любовна пастка: жінка віддала залицяльникові-шахраєві більше пів мільйона гривень
InternetUA
2025-07-13T05:29:13Z
На Херсонщині за добу через атаки РФ одна людина загинула і четверо поранені
УкраинФорм
2025-07-13T05:18:03Z
Ідеальний варіант для недільного сніданку: ніжні палички на сметані з сиром та цибулею
24tv
2025-07-13T07:30:18Z
Гороскоп на тиждень з 14 по 20 липня: Тельцям - терпіння, Рибам - зміни
GlavRed
2025-07-13T07:27:43Z
Які цифри в даті вашого народження вказують на найсильнішу карму: перевірте свою
TSN
2025-07-13T07:21:53Z
Лохина з характером: як ця ягода з екзотики перетворилася на суперзірку українського саду
Комсомольская правда
2025-07-13T07:04:01Z
Десять хвилин — і ситна страва на столі: як приготувати салат "Табуле" з кус-куса та овочів
Telegraf
2025-07-13T07:00:52Z
Літо — час бути щасливими: чому сонячне світло, на думку соціолога, створює нам гарний настрій
Фокус
2025-07-13T07:00:31Z
Ремонт із несподіванками: подружжя не підозрювало, з чого створені їхні стіни
24tv
2025-07-13T06:36:47Z
День, який варто запам'ятати: що особливого підготували зірки для 3 знаків зодіаку
24tv
2025-07-13T06:24:58Z
Як Мальдіви, але прохолодніше: маловідомий острів, де можна сховатися від спеки
24tv
2025-07-13T05:18:13Z
Секрети Windows. ТОП-7 способів змусити ваш ноутбук працювати зайві пару годин
InternetUA
2025-07-13T07:46:11Z
Рекордна батарея і нові камери: все про те, якими будуть iPhone 17 Pro і Pro Max
InternetUA
2025-07-13T07:10:29Z
Ігор Розкладай: «От коли “Труха” почне занепадати — це буде дуже хорошим сигналом медіаграмотності»
Детектор М
2025-07-13T07:00:57Z
Meta планує прорив у світі мобільних технологій
Portaltele
2025-07-13T06:51:57Z
Вчені підтвердили, що 99,99% земного золота знаходиться у ядрі планети
Portaltele
2025-07-13T06:51:20Z
Гроші за опитування від банку: українців попередили про нову схему шахрайства
Хвиля
2025-07-13T06:45:49Z
Goldman Sachs тестує вірусного агента штучного інтелекту Девіна як «нового співробітника»
InternetUA
2025-07-13T06:45:09Z
Інструменти штучного інтелекту для кодування не можуть пришвидшити роботу розробників - звіт
InternetUA
2025-07-13T06:31:01Z
OpenAI знову відкладає випуск своєї відкритої моделі
InternetUA
2025-07-13T06:16:59Z
Трамп буде присутній на фіналі Клубного чемпіонату світу-2025
ZN UA
2025-07-13T07:45:00Z
Ракітич: Неймар в Барселоні був дуже близький за рівнем гри до Мессі
Football.ua
2025-07-13T07:30:37Z
Абсолютний чемпіон світу зробив рекордну ставку на Усика і пояснив свій вибір
Фокус
2025-07-13T07:27:40Z
У перерві фіналу КЧС-2025 вперше в історії ФІФА буде проведено музичне шоу
ZN UA
2025-07-13T07:27:18Z
Британець жорстко відгамселив суперника та став претендентом на бій з "Канело": відеоогляд бою
24tv
2025-07-13T07:21:25Z
Новачок Фенербахче Браун – про зрив трансферу в Мілан: Я був готовий до переходу, але вночі мені зателефонував президент Фенербахче
Football.ua
2025-07-13T06:54:52Z
Молодіжна збірна України зіграє з баскетболістами Бельгії на Євро-2025
УкраинФорм
2025-07-13T06:45:37Z
Маркіньйос – перед фіналом КЧС: Ми готові битися за трофей
Football.ua
2025-07-13T06:24:36Z
Мессі п’ятим дублем поспіль у МЛС приніс Інтер Маямі перемогу над Нешвіллом
Football.ua
2025-07-13T06:11:26Z
Audi доповнює лінійку електрокросоверів новими Q6 та SQ6 Sportback e-tron
AutoCentre
2025-07-13T07:15:15Z
Як змінилися правила проходження техогляду транспортних засобів, кому потрібно його проходити, де це зробити і скільки це коштує?
Украина Криминальная
2025-07-13T05:42:15Z
Як захистити свій автомобіль від екстремальної літньої спеки: 5 критично важливих нюансів
24tv
2025-07-13T03:15:25Z
Неймовірно, але це справжній Nissan 350Z
Топ Жир
2025-07-13T01:18:38Z
Цей універсал Lexus виглядає так чудово, що ви будете злитись, дізнавшись, що його не існує
Топ Жир
2025-07-12T23:48:05Z
Китайці розкуповують цей електромобіль за $15 тисяч швидше, ніж Toyota встигає його виробляти
Топ Жир
2025-07-12T21:48:26Z
Юристи отримали 57 мільйонів, а власники GM залишилися майже ні з чим у справі про двигуни V8
Топ Жир
2025-07-12T20:03:55Z
У Данії вперше електричний літак здійснив тестовий політ
УкраинФорм
2025-07-12T18:33:12Z
Хтось відмовився від прибутку у 435 тисяч доларів за цей Porsche
Топ Жир
2025-07-12T18:18:22Z