MY.UAНовини
Успішна дипломатія Ердогана: як Туреччина використовує пандемію собі на користь?
Успішна дипломатія Ердогана: як Туреччина використовує пандемію собі на користь?

Успішна дипломатія Ердогана: як Туреччина використовує пандемію собі на користь?

Пандемія COVID-19 спричинила достатньо негативних наслідків, зокрема падіння економічних показників всіх без винятку держав світу та зменшення підтримки політичних режимів, які не змогли ефективно відреагувати на виклики новітньої глобальної загрози. Чи не єдиним винятком із цього правила стала Туреччина.

Хоча в економіці країни кризові явища почалися задовго до пандемії, рейтинг підтримки турецького президента наприкінці квітня досяг майже захмарних 55,8% – вищим він був тільки після спроби держперевороту 15 липня 2016 року, коли показники народного схвалення курсу лідера сягнули 67,6%.

Секрет успіху президента Туреччини Реджепа Таїпа Ердогана полягає в тому, що там, де інші бачать проблеми, він бачить нові можливості для розвитку держави. Протягом останніх місяців уряд країни не тільки успішно веде боротьбу з COVID-19, але й започаткував нове явище в міжнародних відносинах – так звану коронавірусну дипломатію.

Туреччина та міжнародний престиж в умовах пандемії

Анкара давно стала одним із визнаних світових лідерів із надання гуманітарної допомоги. Не став винятком і період пандемії: уже наприкінці квітня цього року міністр закордонних справ Мевлют Чавушоглу повідомив, що Туреччина стала третім найбільшим донором медичної допомоги у світі.


Не Китаєм єдиним: Туреччина також активно рятувала світ від коронавірусу

Загалом турецькі джерела повідомляють про більш ніж 135 запитів держав на отримання допомоги в рамках боротьби з коронавірусом – до більш ніж 90 з них Анкара вже надіслала вантажі із засобами індивідуального захисту, дезінфекторами та іншими необхідними матеріалами. На всіх пакунках, що були спрямовані до країн на п'ятьох континентах, закарбований вираз відомого поета ХІІІ ст. Джалаледдіна Румі – "За відчаєм крокує надія… Після темряви сходить яскраве сонце…"

Хоча Туреччина традиційно надає перевагу розподілу гуманітарної допомоги між бідними, часто мусульманськими країнами, у період пандемії президент Ердоган не втратив можливості використати "м'яку силу" для покращення відносин із західними державами, адже співпраця Анкари з партнерами по НАТО та з ЄС протягом останніх років не позбавлена проблем. Так, одними з головних реципієнтів турецької допомоги стали Італія, Іспанія та Британія – країни Європи, що найбільше постраждали від пандемії.

Підтримка офіційних Риму та Мадрида як одних із впливових акторів у ЄС важлива для Ердогана в контексті подолання напруженості в Східному Середземномор'ї, що виникла через суперечки Туреччини з Грецією щодо територій в Егейському морі. Однак пожвавлення контактів Анкари з Брюсселем не варто хибно сприймати за відновлення інтересу до вступу до ЄС – членство в європейських структурах точно не фігурує серед пріоритетів чинного президента Туреччини.

Більш цікавим кроком стала допомога Туреччини США. Турецько-американські відносини є достатньо прохолодними з часів придбання Анкарою російських зенітно-ракетних комплексів С-400, що сприймається офіційним Вашингтоном і рештою членів НАТО як пряма загроза євроатлантичній колективній системі безпеки. І хоча держсекретар США Майк Помпео у своєму Twitter подякував Туреччині за надану допомогу, зрозуміло, що поставок медичних масок і дезінфекторів та відтермінування запуску С-400 без повної відмови від російського військового обладнання недостатньо, щоб принести потепління у відносини зі США.

Традиційні партнери й нові горизонти для Анкари

Проте в гонитві за престижем на Заході Туреччина не залишила без уваги своїх традиційних партнерів, серед яких особливо варто відзначити країни Балкан (допомогу отримали Боснія і Герцеговина, Сербія, Північна Македонія, Чорногорія, Албанія та Косово); країни Північної Африки, насамперед Лівія, де тісна співпраця з міжнародно визнаним Урядом національної згоди Фаїза Сарраджа розвивається з часу підписання угод про делімітацію морського кордону та військово-технічне співробітництво наприкінці 2019 р.; а також країни Близького Сходу, де найбільшими реципієнтами медичної допомоги стали Ірак, Ліван та Іран (Анкара підтримує міцні зв'язки з країною навіть не дивлячись на американські санкції).

Не обійшлося без дипломатичних успіхів і цього разу: Туреччина, що має достатньо напружені відносини з Ізраїлем, надала допомогу останньому в обмін на дозвіл для поставки медичних засобів до Західного берегу річки Йордан.

Важливим у контексті продовження загальної зовнішньої політики офіційної Анкари стало направлення допомоги до низки країн Субсахарської Африки, зокрема до Судану, Гвінеї, Сомалі, Уганди, Лесото та Мозамбіку. Регіон займає пріоритетні позиції в міжнародних відносинах Туреччини протягом останніх 20 років, а за гуманітарні зусилля в Сомалі уряд Ердогана отримав визнання як однієї з провідних сил на Африканському Розі.

Крім того, пандемія коронавірусу, здається, відкриває нові горизонти для Анкари. Латиноамериканські країни давно привертають увагу турецького лідера, який прагне повторити успіх, здобутий на африканському континенті. Тому в рамках надання медичної допомоги було налагоджено контакти з такими країнами регіону як Парагвай, Венесуела, Колумбія та Бразилія.

Не все так гладко у коронавірусній дипломатії Анкари

Однак навіть успішну коронавірусну дипломатію Туреччини не обійшли невдачі. Найбільший конфуз стався із Вірменією, відносини з якою є історично складними через питання геноциду та підтримки Анкарою Азербайджану в Нагірнокарабаському конфлікті. У середині квітня країна отримала вантаж допомоги з Китаю, на якому значився напис: "Нехай наша дружба буде вищою, ніж гора Арарат і довшою, ніж річка Янцзи". Це викликало невдоволення турецької сторони, адже гора Арарат, хоча і є національним символом Вірменії, знаходиться на території Туреччини з початку 1990-х рр.

До речі, не оминула увагою Туреччина й Україну. 8 травня з Туреччини до Борисполя прибуввантаж вагою близько тонни, що містив дезінфектори й засоби захисту обличчя та очей, зокрема 150 тисяч масок і 500 захисних костюмів. Зазначений крок може бути одним зі свідчень важливості партнерства з Україною для турецької сторони.

Лідер нації з поглядом на майбутнє

Важливою складовою успіху коронавірусної дипломатії Анкари стала швидка та ефективна реакція уряду на загрозу поширення COVID-19 всередині країни.

Туреччина запровадила достатньо типові карантинні заходи, як-от: обов'язкове носіння захисних масок у громадських місцях, дотримання соціальної дистанції, віддалену роботу працівників закладів освіти та офісів – а також комендантську годину протягом вихідних, перепоною для введення якої не став навіть священний для мусульман місяць Рамадан.

Достатньо швидкою реакцією, якій може позаздрити навіть Китай, здатні похвалитися й текстильні та інші підприємства Туреччини, які переорієнтувалися на пошиття захисних масок і костюмів, що дозволило країні не тільки повністю покрити власні потреби в засобах індивідуального захисту, але й здійснювати поставки медичної допомоги закордон.

Чому зросла підтримка Ердогана серед громадян Туреччини?

По-перше, уряд Туреччини діяв на випередження: хоча перший випадок коронавірусу було зафіксовано лише 11 березня, окремі заходи з метою попередження поширення захворювання були вжиті ще наприкінці січня 2020 р., а всі наступні були логічно продуманими та обґрунтованими з точки зору поточної ситуації в країні.


Президент Туреччини Реджеп Ердоган / Фото Twitter, FOX HABER

По-друге, президент неодноразово звертався до нації, демонструючи підтримку та єдність із народом у цій боротьбі та закликаючи до згуртованості у складні часи, таким чином виступаючи справжнім лідером у боротьбі з коронавірусною загрозою. Цікаво, що подібні заклики до всенародної підтримки лунали від Ердогана й у ніч спроби перевороту 2016 р. Особливу увагу президент звертав на необхідність піклуватися про старше покоління та молодь.

По-третє, уряд Ердогана здійснював інвестиції в медичну сферу протягом останніх 17 років, що створило надійну основу для протидії епідемії в країні та забезпечило низьку смертність від COVID-19.

Загалом за час пандемії в Туреччині стався лише один гучний негативний випадок, пов'язаний із карантином. Йдеться про запровадження комендантської години в 31 провінції на вихідні 11-12 квітня за декілька годин до півночі, що спричинило паніку та натовпи в магазинах.

Проте не дивлячись на зростання рейтингів, Ердогану варто пам'ятати, що народна любов у Туреччині є достатньо мінливою, а тому до президентських виборів 2023 р. ситуація ще може змінитися. Після закінчення пандемії Туреччина знову зіткнеться з економічними проблемами (зростанням інфляції, безробіттям, послабленням турецької ліри), які, можливо, ще більше загостряться, а схвалення, здобуте серед консервативних кіл внаслідок повернення Ая-Софії статусу мечеті, може перетворитися на осуд після першого ж необережного кроку уряду. Але поки що Ердоган, здається, вгамував свою жагу до лідерства, ставши героєм цього карантину як в очах власної нації, так і на міжнародній арені.

Авторка: Ірина Запорізька, експертка з країн Африки та Азії Аналітичного центру ADASTRA

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Огляд Logitech POP Icon Combo: ефектний вигляд під ретро, але як щодо зручності?
ITC
2025-02-07T08:07:49Z
Як налаштувати батьківський контроль на телефоні та ноутбуці: детальна інструкція
Политека
2025-02-07T08:01:17Z
Стала відома дата запуску флагмана Xiaomi 15 Ultra: коли його чекати в Україні
Фокус
2025-02-07T08:00:35Z
Windows 11 досі не зміг завоювати довіру користувачів
InternetUA
2025-02-07T07:54:15Z
Наразі стало можливо використовувати веб-пошук ChatGPT без входу в систему
InternetUA
2025-02-07T07:31:05Z
Збереже 97% ємності після 100 циклів: вчені створили поліпшену літій-іонну батарею
InternetUA
2025-02-07T07:25:29Z
OpenAI запускає резидентство даних у Європі
InternetUA
2025-02-07T07:16:25Z
Mistral випускає свого AI-помічника для iOS та Android
InternetUA
2025-02-07T07:01:14Z
Канал в Аргентині забарвився в криваво-червоний: яскравий колір води стривожив учених
Фокус
2025-02-07T06:57:37Z
Сухий шампунь вам більше не потрібен: чим можна легко замінити цей засіб
24tv
2025-02-07T08:06:46Z
В Британії надійшли в продаж перші м’ясні ласощі для собак, що вирощені в лабораторії
InternetUA
2025-02-07T07:46:54Z
Туристи в Іспанії годинами стоять у черзі, щоб потрапити до готелю
ГЛАВКОМ NET
2025-02-07T07:45:54Z
3 види квітів, які слід посадити зараз
24tv
2025-02-07T07:30:39Z
На сніданок або перекус: ця закуска з лаваша сподобається близьким
Telegraf
2025-02-07T07:12:44Z
Віддають перевагу стресу – про які знаки зодіаку йдеться
24tv
2025-02-07T07:03:12Z
Збережіть на Валентина: як потішити коханих круасаном з лососем
24tv
2025-02-07T06:36:54Z
Французький сніданок: переможниця "Мастер Шеф" поділилася рецептом ніжного омлету
Политека
2025-02-07T06:00:17Z
Даруємо емоції на День святого Валентина: від власної пісні до побачення в аеротрубі
Комсомольская правда
2025-02-07T05:01:26Z
На грецькому острові Санторіні за два тижні зафіксували понад 6000 підземних поштовхів
Европейская правда
2025-02-07T08:10:31Z
На Харківщині загинув 10-річний хлопчик від вибуху невідомого вибухонебезпечного предмету
Gazeta UA
2025-02-07T08:09:12Z
Росія вдарила КАБами по прикордонню Сумщини: двоє загиблих, під завалами можуть бути люди
УкраинФорм
2025-02-07T07:57:40Z
Поліцейські викрили 18-річного одесита, який пограбував малознайомого чоловіка
Украина Криминальная
2025-02-07T07:54:23Z
Інформація про «вбивство» чоловіка співробітниками ТЦК та поліції на Харківщині не відповідає дійсності — поліція
Мій Харків
2025-02-07T07:52:18Z
На Київщині уламки ворожих БПЛА пошкодили господарське та гаражне приміщення
ГЛАВКОМ NET
2025-02-07T07:51:40Z
На Алясці зник літак з пасажирами
24tv
2025-02-07T07:42:02Z
У французькому Бордо знайшли дев'ять саркофагів віком понад 1000 років
Европейская правда
2025-02-07T07:40:19Z
Вибух біля ТЦК в Кам’янці-Подільському: мер розповів про стан поранених
УкраинФорм
2025-02-07T07:36:15Z
Валенсія — Барселона 0:5 Відео голів та огляд матчу Кубку Іспанії
Football.ua
2025-02-07T08:01:38Z
Серхіо Рамос знову у грі: з ким підписав контракт зірковий іспанець
24tv
2025-02-07T08:00:14Z
Флік – після перемоги над Валенсією: Це той стиль гри, що ми хочемо бачити
Football.ua
2025-02-07T07:52:09Z
Стали відомі суперники та календар матчів молодіжної збірної України у відборі Євро-2027
Football.ua
2025-02-07T07:39:28Z
Овчаренко завершив виступ у чвертьфіналі турніру ATP в Ченнаї
УкраинФорм
2025-02-07T07:33:16Z
Фіорентина — Інтер 3:0 Відео голів та огляд матчу Серії А
Football.ua
2025-02-07T07:21:51Z
Індзагі: Інтер заслужив поразку, і потрібно привітати Фіорентину
Football.ua
2025-02-07T07:13:00Z
Ліверпуль зацікавлений у трансферах де Йонга та Штіллера
Football.ua
2025-02-07T07:07:41Z
«Бачу в ньому сучасну версію дідуся». Внук Мохаммеда Алі висловився про Усика
ГЛАВКОМ NET
2025-02-07T07:03:20Z
Синєгубов розповів про оперативну обстановку на Харківщині станом на 7 лютого
Мій Харків
2025-02-07T08:01:57Z
Теплих вихідних можна не очікувати. У Києві буде стабільний "мінус"
Telegraf
2025-02-07T08:00:22Z
Росіяни збільшили наступальні групи на Покровському й інших напрямках - ОСУВ «Хортиця»
УкраинФорм
2025-02-07T07:57:51Z
На Хмельниччині внаслідок атаки ворожих безпілотників пошкоджені будинки
УкраинФорм
2025-02-07T07:45:26Z
Жительку так званої ЛНР показово позбавили російського громадянства
УкраинФорм
2025-02-07T07:42:43Z
Українські бійці атакували 14 районів зосередження окупантів
TSN
2025-02-07T07:36:07Z
Росіяни вночі вдарили по Куп'янську з РСЗВ «Ураган», пошкоджені будинки
УкраинФорм
2025-02-07T07:30:40Z
У Криму окупанти масово будують укріплення вздовж доріг та обладнують вогневі точки
УкраинФорм
2025-02-07T07:21:43Z
Обдерті стіни і підлога без покриття: під Києвом здають треш-квартиру, фото
Политека
2025-02-07T07:04:34Z
Трейлер фільму «Фантастична четвірка» зібрав 200+ млн переглядів за добу — і це третій кращий результат для Marvel
ITC
2025-02-07T08:01:38Z
Що подивитися на День святого Валентина: 8 найкращих фільмів про кохання
Вива
2025-02-07T08:00:16Z
Відмовились підтримати збір на дрони: переможці Євробачення Kalush Orchestra потрапили в скандал
24tv
2025-02-07T07:36:06Z
Кейт Гадсон сховала гардеробну кімнату у магічний спосіб: дизайнери не стримують захвату
24tv
2025-02-07T07:30:04Z
"Бачимося щодня": Олександру Терену приписують новий роман
GlavRed
2025-02-07T07:27:23Z
Не вперше фіналіст Нацвідбору: чим відомий KHAYAT, який написав пісню після обстрілу Охматдиту
24tv
2025-02-07T06:09:35Z
Фіналісти Нацвідбору Євробачення. Маша Кондратенко: балерина, яка має дуети з Білик та Klavdia Petrivna
ГЛАВКОМ NET
2025-02-07T06:03:49Z
5 виступів України на Євробаченні, про які говорили всі: якими вони були
24tv
2025-02-07T05:06:17Z
Мої картини допомагають Збройним силам України, вони за 3 роки принесли 11 млн грн, - Ірина Третьяк
Знай
2025-02-07T03:21:58Z
Нова сучасна кухня за три дні
VGorode
2025-02-07T08:09:34Z
Росія досі має потужності для виробництва практично усіх основних видів озброєння - Гаврилюк
УкраинФорм
2025-02-07T08:09:31Z
Українці зможуть отримати дозвіл на довгострокове проживання в Чехії
Украина Криминальная
2025-02-07T08:09:25Z
Держгеокадастр додав можливість отримання витягів на землю за ЄДРПОУ
AgroNews
2025-02-07T08:06:53Z
Де саме Україну захищатимуть винищувачі Mirage: оцінка експерта
TSN
2025-02-07T08:06:25Z
НМТ: чи можуть учасники обирати черговість предметів
ZN UA
2025-02-07T08:01:58Z
Найефективніші дрони на фронті, їхня роль після війни: інтервʼю Фокусу з командиром загону "Тайфун"
Фокус
2025-02-07T08:00:55Z
Скільки дронів збила ППО
24tv
2025-02-07T07:58:38Z
"Слонова нога" на Чорнобильській АЕС: навіщо її розстріляли з автомата Калашникова
Фокус
2025-02-07T07:57:23Z
На Дніпропетровщині підліток потрапив до лікарні після 10 банок енергетика
24tv
2025-02-07T08:00:19Z
Як приготувати тонкі дієтичні млинці без борошна: зберігайте простий рецепт
Gazeta UA
2025-02-07T07:51:34Z
Понад 70% вартості ліків в Україні формують виробники, – дослідження Proxima Research
TSN
2025-02-07T07:51:17Z
Як харчуватись при гастриті, щоб уникнути загострень
24tv
2025-02-07T06:03:03Z
Здоровий сніданок, в який ви закохаєтеся: тости з авокадо та яйцем пашот
24tv
2025-02-07T04:12:15Z
Що таке зимове безсоння і як з ним боротись
Gazeta UA
2025-02-06T22:39:55Z
Одна з категорій громадян може втратити бронювання: кого це стосується
GlavRed
2025-02-06T21:27:26Z
У МОЗ планують “розбронювати” медиків
1News
2025-02-06T20:37:57Z
"Відмовитись від абортів навіть у приватних клініках": у рф готують росіянок до вічних пологів
FaceNews
2025-02-06T20:27:55Z
ЄБРР оприлюднив розмір допомоги для України на 2025 рік
24tv
2025-02-07T08:06:42Z
Технологічний гігант Workday звільняє 1750 співробітників, переходячи на ШІ
InternetUA
2025-02-07T08:01:54Z
Куди пішло 860 мільйонів: як витрачають гроші на телемарафони, програми для «‎Дому» та The Gaze
Детектор М
2025-02-07T08:01:29Z
Переробникам не вистачає бобових
AgroPortal
2025-02-07T08:00:47Z
Ціни на нафту продовжують знижуватися через занепокоєння тарифами
УкраинФорм
2025-02-07T07:57:00Z
Світло за ціною золота? Як платити менше за електроенергію вже зараз
Telegraf
2025-02-07T07:51:37Z
Пільга чи субсидія: що вигідніше для багатодітної родини
Telegraf
2025-02-07T07:36:50Z
Коли в Україні знову подорожчають яйця: названо період
ГЛАВКОМ NET
2025-02-07T07:36:05Z
Український експорт зменшився удвічі: агропродукція лідирує за виторгом
AgroPortal
2025-02-07T07:30:53Z
У Києві помітили дуже рідкісний британський кросовер-кабріолет
Фокус
2025-02-07T07:36:10Z
Оприлюднили рейтинг найпопулярніших в Україні вживаних авто із США
Gazeta UA
2025-02-07T07:30:30Z
Українці втрачають інтерес до автомобілів із США: статистика січня
AutoCentre
2025-02-07T07:03:45Z
В Україні зʼявиться роумінг зарядних станцій для електромобілів: як це працюватиме
AutoGeek
2025-02-07T06:57:23Z
Через дії Маска продажі Tesla обвалюються по всій Європі: які країни бойкотують компанію
ГЛАВКОМ NET
2025-02-07T06:39:56Z
Українцям пропонують схему з безплатним розмитненням авто для військових. Чому це так не працює
Telegraf
2025-02-07T06:00:30Z
KIA готує до виробництва свій найдешевший електрокар: подробиці
ЗаРулем
2025-02-07T05:09:51Z
Більшість водіїв не здогадується: що означає напис ODO на панелі авто
GlavRed
2025-02-07T04:27:14Z
Volkswagen показав унікальні повнопривідні Transporter
AutoCentre
2025-02-06T20:06:37Z
Прем'єр Грузії обіцяє і надалі проводити "прагматичну політику" щодо Росії
Европейская правда
2025-02-07T08:10:22Z
Розкриті технічні характеристики ізраїльського бойового БПЛА Heron TP
InternetUA
2025-02-07T08:09:49Z
Заморозка війни може не спрацювати, а зупинити Путіна можна за однієї умови, – британський генерал
Telegraf
2025-02-07T08:06:34Z
Як рашисти вербують потенційних диверсантів в Україні: журналісти прикинулись колаборантами й поговорили з “вербувальниками” ФСБ
Украина Криминальная
2025-02-07T08:04:32Z
Профспілки США подали до суду на адміністрацію Трампа
ГЛАВКОМ NET
2025-02-07T07:58:38Z
Мешканку Кривого Рогу засуджено до 9 років ув’язнення за розголошення розташування підрозділів Нацгвардії України
Украина Криминальная
2025-02-07T07:57:57Z
Трамп заявив, що Ізраїль передасть США Газу після закінчення бойових дій та переселення
Лига
2025-02-07T07:54:34Z
Як змусити Росію до миру: Кіт Келлог назвав важелі тиску
24tv
2025-02-07T07:54:06Z
Прем’єр Грузії все ще вважає членство в ЄС до 2030 року досяжним
Европейская правда
2025-02-07T07:52:27Z