MY.UAНовини
Документальне кіно має бути пропагандою?
Документальне кіно має бути пропагандою?

Документальне кіно має бути пропагандою?

Чим є документальна стрічка в руках митця, активіста або політика – зброєю, інструментом, рентгенівським апаратом чи методом виховання? Чи має документальний фільм своєрідний мандат об’єктивності чи, навпаки, є вираженням авторської позиції режисера? Де межа між правдивою розповіддю та неусвідомленою пропагандою? Ці та інші питання обговорювали на панельній дискусії «Документалістика як зброя в інформаційній війні» в рамках онлайн-марафону з документального активізму, організованому проєктом Arts&Rights.

Учасники дискусії говорили про якість українського документального кіно, відповідальність за зміст, соціальну місію та контекстність його подачі глядацькій аудиторії.

Виконавча директорка Українського культурного фонду Юлія Федів розповіла, що підтримка документальних фільмів є пріоритетом для УКФ.

І, на мою думку, документалістика – це саме той інструмент, який дозволяє говорити мовою мистецтва про суспільно важливі теми», – зауважила вона.

За словами очільниці фонду, за останні три роки діяльності УКФ підтримав багато документальних проєктів, які піднімали як тему війни на Донбасі, так і економічні, екологічні питання, документували життя сучасних українських митців, щоб зберегти інформацію про матеріальну і нематеріальну культурну спадщину України для майбутніх поколінь.

Вона згадала декілька таких проєктів – наприклад, «Свідчення Флоріана» про відомого архітектора Флоріана Юр’єва, «Летючу тарілку» про історичну будівлю в Києві, «Український балкон» про звичку людей перебудовувати свої балкони, «Лимани» про збереження Тузлівських лиманів тощо.

«Ми не можемо жити в бульбашці, маємо виходити за її межі.

Якраз документалістика дає таку можливість.

Документальне кіно – це саме той інструмент, який дозволяє говорити про болючі теми, проживати їх з екрану», – підсумувала Юлія Федів.

Генеральний директор Українського інституту Володимир Шейко вважає документальне кіно інструментом для боротьби зі стереотипами.

Він розповів, що його установа також більше уваги приділяє документальному кіно, ніж ігровому – формує, пропонує підбірки, програми українського доку закордонним партнерам.

«Нещодавно в рамках онлайн Каннського кінофестивалю ми забезпечили представлення там п’яти українських продюсерів, які мали нагоду вперше в такому форматі взяти участь у найбільшому міжнародному кіноринку.

Щоб це кіно потрапило до більшої кількості глядачів, і, звісно, для того, щоб зав’язати їм контакти і зв’язки з міжнародною професійною спільнотою», – зазначив він.

Дилема в тому – наскільки можна використовувати документальне кіно для досягнення певних політичних цілей, адже воно показує дійсність, часто непривабливу, а ми намагаємося формувати позитивний образ України у світі.

«І тут особисто мені хочеться відстояти по максимуму свободу дій.

Бо ми не формуємо якийсь вихолощений позитивний образ України, далекий від дійсності.

Ми хочемо пропонувати простір для критичного, складного висловлювання, тим самим заохочуючи глядачів до дискусії, до обговорення, до того, щоб вони поставили себе під сумнів, підважили свої переконання, почули щось інше.

Це має бути виклик.

Лише через виклик народжуються справжні емоції, які можуть змінити ставлення до України, і дати краще розуміння того, хто ми є», – вважає Володимир Шейко.

І додає, що потрібно берегтися від тяжіння до суто пропагандистських функцій документалістики.

«Бо в такому патріотичному “угарі” можна допрацюватися до того, щоб возити за кордон “Таємний щоденник Симона Петлюри”, “Забороненого” чи “Крути”, намагаючись справити дуже одновимірний меседж про Україну.

Але давайте все-таки зважати і на художні якості фільму, і на те, що ми хочемо цим меседжем сказати.

Мають бути певні рамки відбору до того, що культурна дипломатія України може транслювати за кордон», – переконаний він.

Ветеранка, доброволиця батальйону «Айдар» і співзасновниця Жіночого ветеранського руху Андріана Сусак, яка була героїнею документального фільму «Невидимий Батальйон» і проїхала з туром більше 17 країн, ділить аудиторію на дві ключові – діаспору та урядовців, міжнародних активістів чи журналістів.

Цим двом ключовим аудиторіям потрібні зустрічі з документалістами: представникам діаспори – щоб знати правду, яку вони не завжди отримують зі ЗМІ у своїх країнах, у держслужбовців і журналістів же виникають інші питання, політичні.

«У Держдепі було складно вести перемовини, бо це міжнародна допомога Україні від США.

Ми розказували про питання ветеранів і питання війни, але ветерани вже вигоріли, бо кожен раз перед великою аудиторією потрібно розповідати про свої переживання, про те, скільки ти втратив, про гендерну рівність у Збройних силах, про активізм в Україні, який іноді карається внутрішніми ворогами.

Але ефект стався за ці два роки.

І коли на засіданнях конгресу почали називати Російську Федерацію ворогом, це була наша маленька перемога», – розповіла Андріана Сусак.

І також додала, що документальне кіно потрібно більше показувати на українському телебаченні, бо часто наші співвітчизники не знають, що насправді відбувається в країні.

«Я вважаю, що потрібно розвивати документальний напрямок.

Але я б дуже хотіла, щоб документалістику більше показували на українському телебаченні, для внутрішнього глядача.

Бо дехто з них досі не знає, не вірить, не відчуває того, що відбувається в Україні, на Донбасі, в Криму.

І щоб вони не були байдужими, думаю, їх треба виховувати все ж таки через культуру», – сказала вона.

Кінорежисер, сценарист, продюсер документальних та ігрових фільмів, співзасновник «Вавилон'13» Володимир Тихий упевнений, що лише документальне кіно сьогодні може осмислювати те, що відбувається в Україні, адже ігрове кіно чи телевізійні програми здебільшого заангажовані й акцентовані на інших речах, а не на аналітиці чи соціальній роботі.

«Приклад Майдану чітко продемонстрував, наскільки документальне кіно може взагалі вплинути на хід історії.

Зараз ми можемо собі чітко сказати, що на відміну від масованої атаки, якою займалось російське телебачення і всі ЗМІ, котрі продукували негативний образ Майдану – оці яскраві образи хлопця в касці, в респіраторі, який телефонує мамі, перемогли.

І саме цей образ став тим камінцем, який ліг в основу перемоги Революції Гідності», – пояснив режисер.

Також він наголосив, що зброєю є не документальне кіно, а люди, які розуміють можливості кіно, комунікують і намагаються поширити ту чи іншу точку зору завдяки цим фільмам.

Голова організації «Центр громадянських свобод» та координаторка «Євромайдан SOS» Олександра Матвійчук вважає, що документалістика може бути зброєю в інформаційній війні, як може нею й не бути, але не варто використовувати її як пропаганду, як це робить Росія.

«Коли я чую, що документалістика – це зброя в інформаційній війні, мені відразу спадають на думку фраза Шойгу, яку він сказав у 2015 році про те, що прийшов той день, коли ми всі визнали, що фотокамера, інтернет і взагалі інформація стали ще одним видом збройних сил.

Я побоююсь, що якщо ставитись до документалістики саме як до зброї в інформаційній війні, то ми будемо мислити підходами Шойгу і зведемо документалістику суто до того, до чого її зараз зводить Російська Федерація – до пропаганди», – пояснила вона.

Якщо ми цього не зробимо, якщо на це не спроможеться наша документалістика – то це зробить інша.

І нам просто нав’яжуть це бачення», – резюмувала вона.

Директорка проєкту Arts&Rights Оксана Іванців розповіла, що планує створити Мережу документальних активістів, де поєднаються знання і досвід як творців контенту, так і громадських активістів, правозахисників.

Мета Arts&Rights – не просто розповідати глядачам про певну проблему, а шукати шляхи її вирішення.

«Тобто після того, як глядач побачив титри в кінозалі, він не залишається сам-на-сам з проблемою і, можливо, нерозумінням того, що робити далі.

Завдання команди, яка працює над цим проектом в тому числі – шукати шляхи вирішення проблеми й об’єднувати навколо себе людей, які готові в цьому допомагати», – пояснила вона.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Збиток - 76 мільярдів: Україна підірвала російський газопровід - Bloomberg
GlavRed
2025-07-11T22:15:57Z
В Україні збитки довкіллю від війни сягнули €108 мільярдів
УкраинФорм
2025-07-11T20:15:58Z
Чи можна щось будувати на землях власного паю
24tv
2025-07-11T19:03:56Z
Дефіцит продуктів у Харкові: на що рекордно зростуть ціни
Политека
2025-07-11T19:00:32Z
Mazda випустила дві ідентичні моделі SUV, але запевняє, що кожна знайде свого покупця
Топ Жир
2025-07-11T18:48:45Z
Bitcoin перевищив позначку в $118 000
Portaltele
2025-07-11T18:42:05Z
Україна уклала низку угод щодо післявоєнного відновлення на понад 5 млрд євро
Лига
2025-07-11T18:30:08Z
Українська компанія Headway залучила інвестиції від фонду, який інвестував у Spotify та Slack
24tv
2025-07-11T18:15:51Z
В Україні водіям загрожує позбавлення прав на півроку: названо причину
Хвиля
2025-07-11T18:06:38Z
У спортзал йти не треба: учені розказали, чоловіків з якою зовнішністю хочуть жінки
Фокус
2025-07-03T10:12:24Z
МОЗ забороняє госпіталізацію дітей до психіатричних лікарень з 1 липня
24tv
2025-06-29T12:09:08Z
Як щоденні звички псують ваші зуби — пояснення експерта
TSN
2025-07-11T20:06:07Z
Темний шоколад і зелений чай можуть діяти як ліки від гіпертонії
360ua.news
2025-07-11T19:15:07Z
Як почистити зволожувач повітря, щоб запобігти росту цвілі та бактерій
24tv
2025-07-11T19:03:21Z
Ось чому жовтіють зуби: ви робите 5 помилок, але їх можна легко усунути
24tv
2025-07-11T18:57:35Z
Мігрень на зміну погоди: що робити, коли головний біль атакує
TSN
2025-07-11T18:48:08Z
Тривожність у понеділок — не тільки про роботу, як це впливає на здоров’я
360ua.news
2025-07-11T18:27:22Z
Не 10 тисяч: скільки насправді кроків треба ходити щодня
GlavRed
2025-07-11T17:27:11Z
Сибіга провів зустріч із представниками Конгресу США: говорили про санкції та оборонну співпрацю
ГЛАВКОМ NET
2025-07-11T22:15:02Z
Норвегія приєдналася до ініціативи підтримки кіберзахисту України
УкраинФорм
2025-07-11T22:09:51Z
«Гаманець Януковича» отримав заочну підозру за розкрадання українських надр
ГЛАВКОМ NET
2025-07-11T21:39:52Z
Російська агресія не зупинить процес набуття Україною членства в ЄС - єврокомісарка з розширення
УкраинФорм
2025-07-11T21:27:30Z
Комітет Сенату США схвалив оборонний бюджет з $500 млн для України
Европейская правда
2025-07-11T21:06:20Z
Трамп може схвалити допомогу Україні на сотні мільйонів доларів - Politico
Gazeta UA
2025-07-11T21:03:41Z
Буданов висловив бажання лишатися на чолі ГУР до кінця війни з Росією
Gazeta UA
2025-07-11T21:00:58Z
Умєров – ймовірний посол в США: хто стане наступним міністром оборони
TSN
2025-07-11T20:48:24Z
Клімкін: В оточенні Трампа зростає розуміння, що Україна – це актив
Лига
2025-07-11T20:48:22Z
Клінінгова компанія не допоможе
Gazeta UA
2025-07-11T22:09:57Z
Війна, день 1234. Україна уразила авіаційний завод у московській області, де збирають російські винищувачі МіГ-29 та МіГ-35
Football.ua
2025-07-11T22:01:02Z
Як знімали кліп-хіт 2025 року "Смарагдове небо" від DREVO.
FM-TV
2025-07-11T20:33:37Z
Війна триватиме ще 3-4 роки: полковник назвав етапи її завершення
GlavRed
2025-07-11T20:27:48Z
"Табуни" Шахедів летять на Київ та інші області, є загроза ракетних ударів: всі деталі
GlavRed
2025-07-11T20:27:07Z
Директор центру безпеки розкрив воєнну таємницю щодо транспортника Ан-124 "Руслан" в небі над Києвом
FaceNews
2025-07-11T20:24:20Z
Над Києвом помітили літак Ан-124 "Руслан", його ж бачили в Жешуві: подробиці та відео
FaceNews
2025-07-11T20:12:26Z
Сили оборони України продовжують стримувати агресора: повідомили новини з передової
Gazeta UA
2025-07-11T20:03:56Z
Людину-Павука помітили на багатоповерхівці в Одесі: епічні кадри
GlavRed
2025-07-11T20:00:46Z
У небі над Київщиною вперше з 2022 року пролетів транспортний літак Ан-124 "Руслан"
ZN UA
2025-07-11T21:39:41Z
У Росії злетіли стратегічні бомбардувальники: повідомляється про пуски ракет
TSN
2025-07-11T21:36:50Z
Cвято Прокла та Іларія: чому сьогодні не можна відмовляти у допомозі
Telegraf
2025-07-11T21:24:36Z
Державні заклади освіти зможуть надавати більше платних послуг: оновлений перелік
Хвиля
2025-07-11T21:18:10Z
Росіяни атакували Україну ракетами та безпілотниками: що відомо про загрозу
Telegraf
2025-07-11T21:15:48Z
Пілоти Президентської бригади знищили рідкісну північнокореську РСЗВ
24tv
2025-07-11T21:06:55Z
Бійці бригади «Буревій» знищили північнокорейську РСЗВ на Купʼянському напрямку
УкраинФорм
2025-07-11T21:00:32Z
Загроза ракетної атаки на Україну: росіяни підняли в небо бомбардувальники Ту-95МС
Telegraf
2025-07-11T20:57:05Z
Зеленський підтвердив відновлення військової допомоги США та анонсував нові постачання
24tv
2025-07-11T20:27:25Z
4 нові захопливі мінісеріали Netflix, які можна подивитися за вихідні
24tv
2025-07-11T21:33:00Z
Даша Квіткова побувала на концерті Imagine Dragons: соліст укотре підняв прапор України
24tv
2025-07-11T20:39:56Z
"Хітяра!" Українець написав пісню, як його дістали "Шахеди", та став зіркою мережі
Telegraf
2025-07-11T20:15:32Z
Увійшли в історію кіно: 3 найвідоміші класичні фільми, які можна подивитися на Netflix
24tv
2025-07-11T20:03:47Z
Це несподіване місце для прогулянок, але вам варто його побачити: де воно знаходиться і чим цікаве
Telegraf
2025-07-11T19:54:48Z
Міністри культури України та Італії відкрили виставкові проєкти в межах програми URC2025
УкраинФорм
2025-07-11T19:24:31Z
Сусідка здивувала всіх: таємничі квіткові візерунки біля дверей виявилися стародавнім мистецтвом
Фокус
2025-07-11T18:06:38Z
Костюм із присмаком росії: як вбрання Бейонсе порадувало росіян у соцмережах
Знай
2025-07-11T17:51:38Z
Що дивитися влітку 2025: 7 гарячих серіалів, про які будуть говорити всі - Момоа, Ортега і навіть Дженсен Еклз
Знай
2025-07-11T16:51:06Z
Катастрофу рейсу Air India спричинило відключення подачі пального до двигунів - звіт
УкраинФорм
2025-07-11T21:57:24Z
Жінка перейшла за фішинговим посиланням та втратила 170 тисяч гривень
InternetUA
2025-07-11T21:42:47Z
Захищав Ірпінь: на Київщині група поліцейських скрутила ветерана без ноги
Фокус
2025-07-11T21:42:09Z
У прифронтових регіонах викрили діяльність сучасних работорговців: фото
TSN
2025-07-11T20:06:37Z
Водій Tesla в’їхав у потяг на переїзді: в Укрзалізниці потролили "порушника" ПДР
TSN
2025-07-11T20:06:23Z
В Австралії висунули обвинувачення чоловіку, який погрожував вбити прем’єра
УкраинФорм
2025-07-11T19:54:57Z
Дитяча порнографія та шантаж: на Вінниччині чоловік вимагав інтимні фото у малолітньої
InternetUA
2025-07-11T19:12:15Z
Найменшій дитині – одна доба: шокуючі кадри пологового в Харкові після атаки дронами
24tv
2025-07-11T18:51:27Z
Вербували соціально незахищених громадян: на Одещині викрили торгівців людьми
24tv
2025-07-11T18:51:14Z
Огірки, як у МакДональдзі робити простіше простого - рецепт
GlavRed
2025-07-11T21:54:00Z
Зберете з одного куща 10 кілограмів малини: обріжте їх, щоб вони гнулись від ягід
24tv
2025-07-11T21:21:33Z
Гороскоп на 12 липня: Овни - будьте обережними, Скорпіонам - доленосні події
FaceNews
2025-07-11T20:51:28Z
Упевненість та розкіш в одному флаконі: 3 найкращі чоловічі парфуми від Армані
24tv
2025-07-11T20:42:29Z
На Майорці закрили найпопулярніші пляжі: що сталося
24tv
2025-07-11T20:18:13Z
Для тих хто втомився: 5 простих поз для сексу
24tv
2025-07-11T19:36:05Z
Його зʼїдають цілими тацями: салат з крабовими паличками за 10 хвилин
24tv
2025-07-11T18:57:55Z
Як зберегти яскравий колір речей після багаторазового прання
24tv
2025-07-11T18:45:24Z
Куди піти у Львові з дітьми: 5 локацій, які нічого не коштуватимуть
24tv
2025-07-11T18:06:15Z
Honda, можливо, нарешті отримає від Nissan вантажівку, яку їй так бракувало
Топ Жир
2025-07-11T21:48:15Z
Тепер у вас є унікальна можливість придбати цей Bugatti
Топ Жир
2025-07-11T20:48:32Z
Jeep представив новий позашляховик за $76 535 для тих, хто цінує вигідні покупки
Топ Жир
2025-07-11T20:03:31Z
Приготуйтеся до більш виразного та стильного дизайну нового Audi Q3
Топ Жир
2025-07-11T19:18:03Z
Rheinmetall представила нову армійську вантажівку TGS-Mil Protected
AutoCentre
2025-07-11T18:22:44Z
Генеральний директор назвав головну загрозу для електромобілів, і це не Трамп
Топ Жир
2025-07-11T17:18:51Z
Volvo продовжує збільшувати продажі автомобілів, одночасно скорочуючи робочі місця
Топ Жир
2025-07-11T16:48:52Z
Hyundai показала заряджений IONIQ 6 N: 641 к.с., 3,2 секунди до сотні й імітація звуку ДВЗ
ITC
2025-07-11T16:28:01Z
Maserati може несподівано повернути восьмициліндрові двигуни
Топ Жир
2025-07-11T16:03:34Z
Ранкова програма «Ранок у великому місті» тепер виходитиме на власному ютуб-каналі
Детектор М
2025-07-11T20:18:55Z
Що робити, якщо пральна машина "стрибає": зверніть увагу на проблеми
24tv
2025-07-11T20:03:33Z
YouTube обмежить монетизацію контенту, створеного за допомогою ШІ
ZN UA
2025-07-11T19:45:27Z
Бразильська "заклинателька тварин": 5-річна Софія заколисує звірів своїм співом
TSN
2025-07-11T18:48:19Z
Apple оновила список застарілих продуктів
Portaltele
2025-07-11T18:42:39Z
Топовий чип "оживить" ваші гаджети: розробники пішли на несподіваний крок
Фокус
2025-07-11T18:06:25Z
Це місто може стати найскладнішою перешкодою для тесла-роботаксі
Топ Жир
2025-07-11T18:03:14Z
Рятуватимуть і трошки шпигуватимуть: у Китаї створили бджіл-кіборгів
Фокус
2025-07-11T18:00:36Z
На дні озера Мічиган знайшли камінь із мастодонтом, створений 9 тисяч років тому
360ua.news
2025-07-11T18:00:19Z
Жіноче Євро-2025 з футболу. Італія - у чвертьфіналі
УкраинФорм
2025-07-11T21:42:55Z
Шахтар — Бріньє Гросуплє 5:0 Відео голів та огляд товариського матчу
Football.ua
2025-07-11T21:40:05Z
"Сподіваюся, все скоро вирішиться": першій ракетці Росії довелося виступити "за мир" на Вімблдоні
ZN UA
2025-07-11T21:36:28Z
Ліверпуль офіційно вивів з обігу номер загиблого Діогу Жоти
24tv
2025-07-11T20:57:36Z
Галатасарай надіслав покращену пропозицію щодо Осімгена у 75 млн євро — Романо
Football.ua
2025-07-11T20:54:57Z
Гамбург узгодив із Лейпцигом підписання Поульсена
Football.ua
2025-07-11T20:36:26Z
Ліверпуль назавжди закріпив №20 за Діогу Жотою
Football.ua
2025-07-11T20:27:06Z
Реванш Усик – Дюбуа: яка ціна та скільки залишилось квитків на мегабій року
24tv
2025-07-11T20:09:36Z
Команда Усика запросила Луніна та Шевченка на вечерю перед боєм з Дюбуа
24tv
2025-07-11T20:09:33Z