MY.UAНовини
Канібалізм, магія, трупи: історія лихоманок з Африки та яких хвороб боятися зараз
Канібалізм, магія, трупи: історія лихоманок з Африки та яких хвороб боятися зараз

Канібалізм, магія, трупи: історія лихоманок з Африки та яких хвороб боятися зараз

Тропічних лихоманок в Африці існує декілька: вірус Ебола, лихоманка Ласса, Марбурга, Західного Нілу та інші. Деякі набагато відоміші за інших: Ебола викликала дві потужні епідемії на протилежних краях континенту, денге та жовта кожного року забирають багато життів.

З іншого боку, лихоманки Ласса, Марбурга та Західного Нілу далеко не завжди потрапляють до новин. Втім, ними теж можна заразитися і навіть привезти їх в Україну. Нижче 24 канал розповів основні факти про цю групу захворювань.

Найбільш відома: геморагічна лихоманка Ебола

Ебола у Африці є серйозною проблемою / Фото Devex

Так сталося, що саме ця хвороба стала майже емблемою ситуації з тропічними хворобами. Вона трапляється рідко, але є дуже небезпечною та може починати епідемії. Випадки у перший раз навіть виходили на межі Африки – до Європи та США, створивши  паніку.

То ж яка її історія? Вперше Еболу зафіксували у провінціях між Суданом та Демократичної Республіки Конго у 1976 році. Захворіло загалом 602 людини, померло з них 431 людина. Саме слово "Ебола" з мови лінгала значить "чорна ріка".

"Нульовим пацієнтом" офіційно вважається директор місцевої школи в Ямбуку (ДРК) Мабало Локела, він захворів 26-го серпня 1976 року. Він був на річці Ебола з 12 по 22 серпня. Спочатку його лікували від нібито малярії найбільш популярним тоді методом – хініном. Але йому ставало гірше, тож його перевели у неготовий католицький госпіталь. Локела помер через 14 після початку симптомів. Майже всі, хто був у контакті з ним теж померли, тож страх поширився.

Карантин було оголошено навіть у столиці Кіншасі. Аеропорти, річки та дороги взяли під контроль військові, з регіону де був Ямбуку був заборонений виїзд. Одним з лікарів, хто зіткнувся з вірусом Еболи, був Жан-Жак Муйємбе-Тамфум – один з його першовідкривачів. Він взяв кров у бельгійської черниці, потім її відправили до Європи.

Ебола: перша епідемія

Перша велика епідемія Еболи на Заході Африки / Фото NBC News

Як все почалось

Ебола серйозно вдарила по Африці з 2013 по 2015 роки. Ареалом стала Західна Африка – Сьєрра-Леоне, Гвінея та Ліберія. В межах континенту, випадки були зафіксовані в Сенегалі, Нігерії, Малі. За межами – в Іспанії та США. " Підхопили вірус" 28640 людей з них 11315 померло.

Першим хворим 2 грудня 2013 року стала 2-річна дитина з села біля міста Гекеду. Досі неясно, як вона заразилася. До своєї смерті дитина заразила всю свою родину, запустивши ланцюгову реакцію – померла мати та старша сестра. Хвороба перейшла на інше село і так далі. Коли Ебола дійшла до села Дава, то звідти перекинулась на один з районів міста Гекеду.

До кінця березня там хворіли вже до 20 містян. Лише 10 березня 2014 Гекеду повідомив про спалах. До кінця місяця (дані вимагають підтвердження – 24) захворіло 111 людей, з них померло 79.

До "Лікарів без кордонів" новина дійшла ще пізніше – через дві доби. Дорогоцінний час було практично втрачено. Спеціалізовані команди почали прибувати на місце з 14 березня, з Європи – 18 березня. Влада Гвінеї оголосила про епідемію Еболи аж 25 березня. Майже відразу заборонили вживати у їжу м'ясо кажанів – яке є досить популярним у регіоні – бо вони переносили вірус найбільш активно.

Ліберія каже Еболі "прощавай!" / Фото Science

А епідемія крокувала собі далі. Під удар потрапили Ліберія та Сьєрра-Леоне. Ліберійці зазнали основного удару – 2407 хворих, 1296 померлих від Еболи. Мали місце напади на центри карантину (через місцеві вірування, що лікарі переносять вірус, це ще зіграє роль пізніше – 24). Деякі люди мали змогу втекти та переносити хворобу далі.

У "Левових Горах" (дослівний переклад назви Сьєрра-Леоне – 24) хворими виявились 1602 людини, померли від Еболи – 520. Офіційно, епідемія завершилась за два дні до закінчення 2015 року, коли "вільною від Еболи" визнали Гвінею, де все і почалося. Основними причинами визнано: погану гігієну, антисанітарія та звичаєві поховання.

Покійника прийнято цілувати, а це – вірний спосіб захворіти. До того ж, ховати загиблих від Еболи за законом не можна – лише спалювати. Тож відбувалися таємні поховання, хворих спеціально ховали від лікарів або зі зброєю в руках відбивали вже госпіталізованих. У Фритауні, столиці Сьєрра-Леоне, таких були змушені ловити по всьому місту.

Ритуали як джерело

Традиційно, тіло могло залишатись біля будинку аж на декілька місяців, поки "душа не покине тіло". Ритуали обмивання та гоління трупів (для магії! – 24) також були джерелом зараження. Хто помер від важкої хвороби міг бути похований біля водойм, най недуга піде по воді. Але це сприяло забрудненню води та смертям людей та тварин нижче по течії.

"Місцеві або племена не розуміють, що це вірус, думають, що їх заражають навмисне. Дуже складно донести до них необхідність виконувати мінімальні карантинні вимоги", – згадував тоді заступник директора Центрального НДІ епідеміології РФ Віктор Малеєв, який перебував у Африці.

Майже те саме сказала і тодішня президентка Ліберії Еллен Джонсон-Серліф: "Неграмотність, бідність, релігійні та культурні традиції, що вкоренилися, продовжують сприяти поширенню хвороби".

Поширювалися й найбільш неймовірні чутки: нібито у карантинному центрі Кенема (Сьєрра-Леоне) займаються… канібалізмом, і саме тому створили епідемію. Армії та поліції доводилося розганяти ці демонстрації та охороняти лікарні. Після погроз спалити лікарні з хворими на Еболу (нічого з сучасного не нагадує? – 24) "Лікарі без кордонів" евакуювалися з Гвінеї, де організація працювала з 2010. Нажаль, місцеві лікарі були занадто погано навчені та оснащені.

Ебола: друга епідемія

Після пари років спокійного циркулювання, вірус Ебола (точніше, його найбільш смертоносний штам Zair ebolavirus, смертність до 90% – 24) викликав другу епідемію вже на Сході Африки, у одній з найбільших та найбільш проблемних її країн – Демократичній Республіці Конго. Як сказано вище, там все почалося у 1976. З тих пір ДРК періодично страждала від цієї хвороби. Наприклад, у 1995 знову захворіло 315 конголезців, з яких більшість померла. Але з 1 серпня 2018 ситуація стала ще гіршою.

Перші кілька випадків були зафіксовані у провінціях Ківу та Ітурі. У червні 2019 вірус потрапив в Уганду, здійснивши так званий "стрибок через кордон". В цілому, спалах став найбільшим в історії ДРК: 3470 випадків, 2280 смертей.

Як і на Заході, поховання стало "тригером" для епідемії – цього разу 65-річної жінки наприкінці липня у місті Мангіна. Незабаром, члени її родини теж померли. 4 вересня Ебола зайшла у перше велике місто – Бутембо, де є міжнародний аеропорт. Звідти йшли торгівельні дороги до Уганди. Цікаво, що у половини хворих не було симптомів лихоманки, що затруднювало діагностику.

Опитування журналу Lancet показало: 25% місцевих жителів вважали Еболу обманом (і знову, нічого не нагадує? – 24). 6 листопада 2018 Центр по контролю захворювань визнав – спалах неможливо стримати, вперше з 1976 року. Повільно, але він продовжувався,аж поки 14 липня 2019 не дійшов до Гоми – столиці Північного Ківу з 2 млн жителів. Це місто, в свою чергу, розташоване біля кордону з Руандою. Через місяць Ебола була вже у третій провінцїі – Південне Ківу.

Друга епідемія закінчилася у червні 2020 року, але відразу почався новий спалах у провінції Екватор, що триває і досі.

Найбільш поширена у світі: лихоманка Західного Нілу

Цей вірус з Африки побував у Європі та США, хоча має виключно сезонні прояви з червня по жовтень, коли активність комарів та москітів вища. Люди заражаються через їх укуси. Цікаво, що частіше хворіють молоді люди, висока частка безсимптомних носіїв, до 80% за останніми даними США. Тож офіційна смертність у 4,5% може бути значно нижчою. Специфічної вакцини поки що не розроблено. Це гостре захворювання ще до кінця не вивчено.

Історія починається у 1937 році, коли вірус знайшли у крові жінки в Уганді. До початку 1970-х в цій країні та екваторіальної Африки розвинувся імунітет. За межі Африки лихоманка Західного Нілу почала потрапляти з 1999 року, вперше захворіла людина в Нью-Йорку. Вірус "полюбив" країни Середземного моря – Ізраїль, Єгипет, Францію.

Природно вірус Західного Нілу циркулює і у колишньому СРСР: у Вірменії, Азербайджані, Молдові, Центральній Азії, у Одеській області України. Причому сільські та міські штати не перетинаються. У першому випадку, комарі випивають кров птахів, у другому – можуть переносити кров людини або ссавців. Міський тип зараження переважає в Європі, сільський – в США.

В Європі з цією лихоманкою теж знайомі. В Румунії у 1996-1997 роках захворіло близько 500 людей, у Ізраїлі в 2000 – 417. Через десять років, вірус дійшов до Греції – 262 позитивні результати, 35 людей не змогли пережити лихоманку. Загальне число інфікованих в цій державі – 1800. В 2018 ще одна країна регіону поповнила список вірусу – в Італії зафіксували 13 випадків, один чоловік помер усім іншим була потрібна госпіталізація.

Іспанія пройшла через подібне влітку 2020 у південній Андалусії: 31 людина в лікарні, 3 померли. І це на фоні коронавірусу.

Наймасовіша в Африці: лихоманка Ласса

Ця хвороба може заражати до кількох мільйонів африканців у рік, середня цифра складає 300-500 тисяч випадків у рік, до 5000 смертей. Але це дані дуже приблизні через нестачу точної інформації та діагностики.

В основному циркулює на Заході Африки, вперше зафіксована у Нігерії в 1969 році в місті Ласса. В основному хворіють жінки та молодь 21-30 років. Хвороба з важким перебігом та високою летальністю. Вакцини не існує. 

Цей вид лихоманки фактично зосереджений лише у Західній Африці, рідко виходячи за регіональні межі. Звична хвороба у Нігерії, Гані, Сьєрра-Леоне, Ліберії. Для тих, хто жив поряд з містами спалаху протягом року, ризик захворіти вдвічі більший. Ласса повільно поширюється, наприклад у Того зафіксували перший випадок лише в 2016 році, а у Беніні їх немає з 2014 року. 

В Європі за весь час, коли людство знає про цю лихоманку, знайшли хіба 20-30 імпортованих випадків. За межами Африки майже немає передачі від людини до людини у лікарняних умовах (був описаний лише один такий випадок). Найбільша епідеміологічна ситуація з вірусом Ласса сталася у Нігерії в 2018 році, хвороба поширилася на 18 штатів. Загалом, підтвердили 431 випадок. 

Через рік, на лихоманку Ласса там же захворіло вже 810 людей (167 померло), у 2020 – 855 (144 смерті). Фактично, спалах продовжується. 

Найменш відома: лихоманка Марбурга

Як не дивно, вірус лихоманки Марбурга вперше був зафіксований не у Африці, де є природні ареали, а у Німеччині, в містах Марбург та Франкфурт-на-Майні у 1967 році.

Ще одна людина була під спостереженням у Белграді. Це високозаразна хвороба з важким перебігом та високою летальністю (зазвичай 25%, під час епідемій – до 90%). Найбільше вірус Марбурга схожий на Еболу і спочатку другий вважали за перший.

Нажаль, шляхи передачі вірусу мавпам та інші ланцюжки поки не вивчені, вакцини від лихоманки Марбурга не існує. Втім, масштабного спалаху досі не відбувалося, максимальний – у 2004-2005 роках в Анголі, коли 252 ангольця захворіли, аж 227 померли.

Також в Африці відомі таки види лихоманок як жовта, Зіка, чікунгунья та денге, але вони не увійшли до матеріалу, оскільки циркулюють також в інших частинах світу. Зокрема, спалахи стаються в Азії, Океанії, Латинській Америці, Карибському басейні. Загалом, саме денге вважається першою описаною, дані про неї існують з 1779 року. 

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Ученые выяснили, что произойдет, если астронавт эякулирует в космосе
TSN
2025-02-07T15:48:44Z
В 200 раз быстрее: создана камера, которая распознает объекты со скоростью света
Фокус
2025-02-07T15:43:41Z
Commandos: Origins выйдет 9 апреля — релиз отложили на месяц
GameMag
2025-02-07T15:28:25Z
Продажи PlayStation 5 и Xbox Series X|S приближаются к 100 миллионам консолей — Sony лидирует с большим отрывом
GameMag
2025-02-07T15:22:20Z
Не только генерирует, но и хранит энергию: создана необычная солнечная батарея
Фокус
2025-02-07T15:21:18Z
Полнолуние и новолуние в феврале 2025 года: астрономические события месяца
VGorode
2025-02-07T15:12:30Z
Продажи Dragon Quest III HD-2D Remake превзошли ожидания Square Enix — компания очень довольна
GameMag
2025-02-07T14:52:02Z
В США сделают конкурента китайскому ИИ DeepSeek за 50 долларов: как это получится
Фокус
2025-02-07T14:51:45Z
Джейсон Шрайер: Rocksteady Studios хочет вернуться к созданию одиночных игр про Бэтмена
GameMag
2025-02-07T14:30:55Z
Гороскоп для знаков зодиака на выходные 8-9 февраля 2025 года
Корреспондент
2025-02-07T15:39:19Z
Лунный посевной календарь на март 2025 года: пришла пора заняться огородом
TSN
2025-02-07T15:36:55Z
Семь лучших специй для спагетти: какие пряности усилят вкус любимого блюда
Gazeta UA
2025-02-07T14:51:59Z
Как отбелить пластиковый подоконник: 3 лучших метода для решения проблемы
TSN
2025-02-07T14:48:12Z
Мясо без мяса: в Великобритании создали уникальный корм для собак
Фокус
2025-02-07T14:21:17Z
Секрет идеального теста для блинов: что нужно добавить в муку, чтобы получить наилучший результат
TSN
2025-02-07T14:21:13Z
Как накормить всю семью на 160 гривен: экономный рецепт, когда три дня до зарплаты
Telegraf
2025-02-07T14:06:35Z
Как ухаживать за фикусом зимой: главные ошибки и важные советы
Знай
2025-02-07T13:51:51Z
Туристический путеводитель по Солнечной системе, где одна планета еще хуже другой
Фокус
2025-02-07T13:42:26Z
В Якутию прибыл самолет, заполненный телами мертвых окупантов: очевидцы шокированы
TSN
2025-02-07T15:48:16Z
Украинку экстрадировали из Польши: что она сделала
Comments UA
2025-02-07T15:42:26Z
СБУ разоблачила 17 организаторов "схем для уклонистов"
Корреспондент
2025-02-07T15:42:02Z
Подросток сдала в ломбард драгоценности матери, чтобы купить себе сережку для пирсинга
Фокус
2025-02-07T15:30:00Z
Суд наконец-то наказал мужчину, который пьяным зарезал девятиклассника в Киеве
Telegraf
2025-02-07T15:21:20Z
Масштабные схемы уклонения от мобилизации: среди задержанных глава ВЛК и начальник РТЦК
Comments UA
2025-02-07T14:57:57Z
"Списывали" бойцов со службы: в Виннице задержали чиновника и двух врачей
Апостроф
2025-02-07T14:51:12Z
Резонансе убийство в Ровно: мужчину забили до смерти прямо на вокзале
TSN
2025-02-07T14:48:29Z
Шесть криминальных авторитетов на скамье подсудимых: масштабная спецоперация
Comments UA
2025-02-07T13:27:34Z
Чисора - Валлин: букмекеры не верят в успех друга Усика
Telegraf
2025-02-07T15:33:19Z
Экс-игрока Милана уволили с должности тренера и восстановили в тот же день
Корреспондент
2025-02-07T15:21:49Z
Мужская сборная Украины по биатлону объявила состав на чемпионат мира-2025
TSN
2025-02-07T13:36:31Z
Наставник Ливерпуля высказался о шансах на исторический квадрупл
Корреспондент
2025-02-07T13:33:31Z
Легенда "Реала" и сборной Испании Серхио Рамос нашел новый клуб
TSN
2025-02-07T13:24:25Z
Международная федерация баскетбола продлила отстранение россиян
ZN UA
2025-02-07T12:45:48Z
Экс-чемпион предположил, кто победит в бою Усик - Кличко
Корреспондент
2025-02-07T12:24:52Z
"Cтарый русофоб": в РФ набросились на друга Украины
Telegraf
2025-02-07T12:12:28Z
Паркер охладил намерения Дюбуа провести реванш с Усиком
Корреспондент
2025-02-07T11:57:52Z
Лайфхак от львовского водителя, как оригинально припарковать авто
Telegraf
2025-02-07T15:33:42Z
Счастливчики выходных: три знака Зодиака, которым повезет 8-9 февраля 2025 года
Фокус
2025-02-07T15:18:26Z
Ситуация критическая: россияне атакуют на неожиданном направлении
Comments UA
2025-02-07T15:12:10Z
Враг увеличил количество атак на Курщине - Генштаб
Корреспондент
2025-02-07T15:00:52Z
Гороскоп на 8 февраля: Овнам — трудности, Весам — романтика
Telegraf
2025-02-07T15:00:43Z
Антициклон принесет головные боли и мороз до -10: какой будет погода на выходных
Фокус
2025-02-07T14:45:44Z
"Россия оккупировала Торецк": что говорят в Украине
Comments UA
2025-02-07T14:33:43Z
В РФ заявили о полной оккупации Торецка Донецкой области: что известно о судьбе города
Фокус
2025-02-07T14:06:00Z
В Харькове уберут старые сирены: как теперь будут оповещать об опасности
Comments UA
2025-02-07T13:48:09Z
Бывшая избранница "Холостяка" Терена ответила, возможно ли их воссоединение: "Есть грань"
TSN
2025-02-07T15:48:06Z
Что посмотреть с детьми: лучшие семейные комедии для всей семьи
Comments UA
2025-02-07T15:33:40Z
Рецепт идеального свидания: чем порадовать себя и близких ко Дню влюбленных
Marie Claire
2025-02-07T15:27:00Z
Где сейчас Юрий Хусточка, который играл в "золотом" составе "Океана Эльзы"/Что известно о жизни и гражданской позиции музыканта
Апостроф
2025-02-07T15:18:56Z
"Измена от девушки, которую любил": актер-военный Девизоров впервые назвал причину развода
Фокус
2025-02-07T14:42:16Z
Актер "Властелина колец" Элайджа Вуд женился
Комсомольская правда
2025-02-07T14:06:57Z
"Зовите меня Йедольф!": Канье Уэст написал с десяток оскорбительных сообщений в Х
Фокус
2025-02-07T13:51:52Z
"Им это не интересно": Анджелина Джоли рассказала об увлечениях своих детей
Фокус
2025-02-07T13:51:33Z
Абие: о манифесте против насилия, магии числа "40" и пути к Евровидению 2025 — интервью Фокусу
Фокус
2025-02-07T13:30:34Z
Из-за терактов в ТЦК на военных объектах в Украине усилены меры безопасности: что известно
Фокус
2025-02-07T15:48:44Z
Военную службу в Украине реформируют: что изменится
BigMir
2025-02-07T15:39:50Z
РФ опозорились в Индии: что показала вместо новейшего самолета, которому «нет аналогов»
Comments UA
2025-02-07T15:33:32Z
Мобилизация 18-летних: военная объяснила, нужно ли призывать юношей
Знай
2025-02-07T15:30:19Z
"46% НПЗ в России уничтожено": перехват ГУР разговора россиянина с Брянщины
Апостроф
2025-02-07T15:27:24Z
В Украину хлынут тысячи мигрантов: индусы, африканцы и азиаты займут рабочие места
Знай
2025-02-07T15:12:50Z
Большей половиной населения Земли правят мужчины, которым за 70 лет, - Bild
UAToday
2025-02-07T15:03:45Z
В РФ в детсаду показали представление о колобке, идущем в армию
Корреспондент
2025-02-07T15:03:23Z
В Минобороны заговорили о реформе в ТЦК и СП: что изменится в мобилизации
Comments UA
2025-02-07T15:00:34Z
Повышают риск диабета в разы: ученые назвали напитки, приводящие к развитию болезни
Фокус
2025-02-07T15:48:10Z
Компрессионные гольфы - защита и здоровье ног
Gazeta UA
2025-02-07T15:24:25Z
Женщина ежедневно ест только мясо: как изменилось ее самочувствие и тело за это время
Фокус
2025-02-07T14:57:01Z
Врачи потеряют бронь и пойдут в ВСУ: какие специалисты нужны армии
Фокус
2025-02-07T14:21:42Z
Будут решения, которые снизят цены на лекарства в аптеках, - Екатерина Котенкова
Знай
2025-02-07T14:21:03Z
Можно ли котам давать тунец в собственном соку: окончательный ответ ветеринаров
TSN
2025-02-07T13:39:19Z
Черви защитят наш кишечник: ученые использовали их для борьбы с его воспалением
Фокус
2025-02-07T12:51:35Z
Как убрать жир на животе: названы главные секреты
UAToday
2025-02-07T12:45:19Z
Сокрушительный удар по здоровью: с чем нельзя пить кофе
TSN
2025-02-07T11:36:06Z
Льготы и жилищные субсидии на коммунальные услуги для многодетных семей: где и как оформить
VGorode
2025-02-07T15:48:53Z
Зеленский отчитался о рекордных объемах морского экспорта Украины
Хвиля
2025-02-07T15:30:32Z
Вернуть Запорожскую АЭС и прекратить обстрелы: что нужно требовать у РФ в обмен на транзит газа
Фокус
2025-02-07T15:21:58Z
Графики отключения электроэнергии 8 февраля 2025: к чему готовиться украинцам
Политека
2025-02-07T15:21:12Z
Тарифы в Украине могут измениться и больно ударить по кошелькам: появились прогнозы на 2025 год
Политека
2025-02-07T15:00:22Z
Работать нужно с гривнами? Известный таролог дал прогноз по валюте на 2025 год
Знай
2025-02-07T14:51:20Z
Ощадбанк взимает долг за старые карты: срок истек, но платите проценты
Знай
2025-02-07T14:30:15Z
Сотни мер контроля и протоколов: Госэкоинспекция назвала главных нарушителей экологического законодательства за неделю
Знай
2025-02-07T14:21:54Z
Махинации с добычей угля на миллионы: во Львовской области завершили расследование
TSN
2025-02-07T14:12:58Z
Необычный мотоцикл Honda в заводской коробке продали за $200 000
Фокус
2025-02-07T14:42:55Z
Культовая капсула времени: найден редкий 23-летний Nissan с пробегом 360 км
Фокус
2025-02-07T11:36:22Z
Еще с заводскими наклейками: в Киеве заметили новейшую Skoda Superb 2025, вот он - флагман
Знай
2025-02-07T09:51:55Z
В Украине появится самый дешевый электрокроссовер Kia: подробности и цены
Фокус
2025-02-07T09:30:42Z
Новейший спорткар BMW за $225 000 разбили во время журналистского тест-драйва
Фокус
2025-02-07T08:36:39Z
ArcelorMittal инвестирует в новый завод в Алабаме
Корреспондент
2025-02-06T19:09:42Z
В Европе стремительно снижаются продажи Tesla
Корреспондент
2025-02-06T18:27:37Z
Subaru представила экономичный гибрид и экстремальный кроссовер для бездорожья
Фокус
2025-02-06T16:42:04Z
Мастера превратили старую Toyota 90-х в яркий суперкар
Фокус
2025-02-06T15:57:54Z
Многолетний посол Украины в Беларуси подал в отставку
ZN UA
2025-02-07T15:45:23Z
В США объяснили, почему членство Украины в ЕС и НАТО выгодно Западу
Comments UA
2025-02-07T15:42:56Z
План Трампа по завершению войны в Украине может стать большим сюрпризом – Telegraph
TSN
2025-02-07T15:36:59Z
Есть все необходимые условия: в Украине заговорили о появлении "грязного ядерного оружия"
Comments UA
2025-02-07T15:27:02Z
У Зеленского назвали большую беду Украины: чьим станет источник силы
Comments UA
2025-02-07T15:18:39Z
Кот Пальмерстон возвращается: бывший мышелов МИД снова на службе
TSN
2025-02-07T15:18:38Z
Тайное послание шляпы Мелании Трамп: как первая леди переиграла всех
Marie Claire
2025-02-07T15:15:46Z
У РФ стало меньше возможностей атаковать Украину "Шахедами": что произошло
Comments UA
2025-02-07T15:12:31Z
В МИД готовят встречу Сибиги и Рубио
Корреспондент
2025-02-07T15:09:51Z