MY.UAНовини
Нова Стратегія національної безпеки України: як змінилась інформаційна складова?
Нова Стратегія національної безпеки України: як змінилась інформаційна складова?

Нова Стратегія національної безпеки України: як змінилась інформаційна складова?

14 вересня 2020 року нарешті було ухвалено нову редакцію Стратегії національної безпеки України (далі — Стратегія).

На цей документ справді чекали, адже саме він мав зафіксувати бачення влади стосовно загроз національній безпеці та шляхів, якими пропонується мінімізувати (або нейтралізувати) ці загрози.

Нова стратегія замінила собою документ 2015 року, який приймався в умовах стрімкої зміни військово-політичної ситуації — тривалої агресії з боку Росії й необхідності усвідомити себе в нових умовах.

Це стосувалось і сфери інформаційної політики та інформаційної безпеки — однієї з важливих сфер боротьби проти гібридної агресії Російської Федерації.

Стратегія 2015 року визначала дві ключові загрози в цій царині: ведення інформаційної війни проти України та відсутність цілісної комунікативної політики держави (при недостатньому рівні медіакультури суспільства).

І хоча пріоритети державної політики в цій сфері були загалом правильними, однак багато в чому залишилися декларативними.

Ця декларативність частково компенсувалась іншим документом — Доктриною інформаційної безпеки України (щоправда, до реалізації якої теж виникає багато питань).

Нова Стратегія розставляє цілу низку важливих акцентів та артикулює проблеми, які не стільки принципово змінюють погляд на безпекову складову, як уточнюють їх.

Чи важливо це? З точки зору державних органів, безумовно, так, адже це те, на що вони будуть спиратися в найближчі роки при формуванні своїх планів дій, передусім — у безпековому секторі.

На що варто звернути увагу в новому документі?.

Не так багато хто з експертів зауважив сформульовані в п.

4 нові основні засади Стратегії: стримування, стійкість та взаємодія.

Начебто очевидні речі, але це закладає модель, за якою має відбуватися розвиток всього сектору безпеки й оборони.

Введення концепції «стійкості» на рівні найвищого безпекового документа — справді важливий здобуток, адже дозволяє перетворити статичну сферу безпеки на динамічнішу та адекватнішу постійним змінам безпекового середовища.

Хоча не можна не зазначити, що при цілком притомному формулюванні «стійкості» зміст практичних заходів у тексті розкрито досить дивно і, так би мовити, утилітарно й переважно в контексті стійкості функціонування критичної інфраструктури.

Не дуже зрозуміло, чи планується цей підхід застосовувати й до інформаційної сфери, хоча надія на це є.

Надзвичайно багато уваги приділено кібербезпеці, хоча місцями увага є неоднозначною.

Кіберскладова (в тій чи іншій іпостасі) згадується в документі в найрізноманітніших блоках (підкреслюючи, що держава визнає кіберпростір поряд із землею, водою та повітрям простором суперництва), але що саме і як у ній (кібербезпеці) має бути змінено, не до кінця зрозуміло.

Лише в п.

63 згадується, що потрібно «завершить створення національної системи кібербезпеки, сформувати сучасні спроможності суб’єктів забезпечення кібербезпеки і кібероборони та зміцнити систему їх координації».

Якщо Стратегія 2015 року цілеспрямовано розводила питання кібербезпеки та інформаційної безпеки, то новий документ має виразно інший тренд — він вказує на наявність кіберскладової у значній кількості загроз: починаючи від питань глобалізації та міжнародної конкуренції й закінчуючи загрозами критичній інфраструктурі, інформаційними операціями та цифровою трансформацією.

Такий підхід має як сильні, так і слабкі сторони: з одного боку, це адекватніше описує реальність, у якій загрози реалізуються одночасно в багатьох просторах, а з іншого — це може знову поставити питання про зони відповідальності різних відомств (а отже й посилити міжвідомчі протиріччя).

Слід визнати, що попередня версія Стратегії була конкретніша щодо відповідних завдань із посилення кібербезпеки держави (хоча це не надто вплинуло на реальність їх виконання).

Деталізація завдань із нової Стратегії має з’явитися в оновленій Стратегії кібербезпеки України (термін дії попередньої, прийнятої у 2016 році, вже збігає і її має бути замінено новим документом), але зважаючи на згадану розмитість формулювань у Стратегії, в авторів нової редакції Стратегії кібербезпеки можуть виникнути складнощі з урахуванням тез із тексту нової Стратегії.

В частині ж суто інформаційних (інформаційно-психологічних аспектів) документ, з одного боку, робить абсолютно слушні акценти, а з іншого — або протирічить сам собі, або не до кінця зрозуміло, що саме малося на увазі.

Спочатку щодо акцентів.

Вкотре підтверджено (п.16-17), що у відносинах із Росією ми маємо справу не з якоюсь «іншою журналістикою», а саме з інформаційною зброєю, яку Москва використовує як проти України, так і проти інших держав для зміцнення своїх позицій.

І ця зброя є складовою гібридної війни, яка ведеться одразу на багатьох фронтах.

І що коли ми маємо справу із, наприклад, раптовим посиленням сепаратизму, то, цілком імовірно, це діяльність «спеціальних служб іноземних держав, насамперед Російської Федерації», а не випадковість.

Вперше (п.

20) згадано словосполучення «деструктивна пропаганда» — стратегія 2015 року намагалася максимально обійти це поняття (хоча вже в Доктрині інформаційної безпеки воно згадується щонайменше десять разів) яка «розпалює ворожнечу, провокує конфлікти, підриває суспільну єдність».

Причому п.

45 чітко вказує, що протидія «розвідувально-підривній діяльності, спеціальним інформаційним операціям та кібератакам, російській та іншій підривній пропаганді» є пріоритетними завданнями правоохоронних, спеціальних, розвідувальних та інших державних органів.

У контексті протидії підривній діяльності у Стратегії згадується й необхідність недопущення «гуманітарної агресії» (без конкретизації цього поняття), на противагу цьому розвиваючи українську культуру як основу консолідації української нації та зміцнення її ідентичності.

Незважаючи на ці позитивні акценти, у Стратегії місцями трапляються не до кінця зрозумілі тези, які стосуються інформаційної складової.

Передусім це питання стратегічних комунікацій.

У п.

20 зазначається, що в Україні «слабка система стратегічних комунікацій», а вже у п.

49 ідеться про «створення системи стратегічних комунікацій».

І останнє значно точніше, бо складно казати про «слабкість» того, чого немає.

Незважаючи на те, що вимога створення системи страткому була зафіксована ще в 2017 році у Доктрині інформаційної безпеки, справа за цей час так і не зрушила істотно з місця (хоча силами ентузіастів і було створено численні горизонтальні зв’язки між відомствами), бо держава так і не змогла визначитись із тим, хто і як має здійснювати координацію, хто бере участь і які ресурси на це виділяються.

Тож те, що таке завдання зафіксоване, — добре, але питання, наскільки держава готова його вирішити, залишається відкритим.

Також не до кінця зрозуміло, що саме мається на увазі під «відсутністю цілісної інформаційної політики держави»? Загалом історія про створення «інформаційної політики держави» все частіше нагадує пошуки «національної ідеї»: багато шуму, взаємних звинувачень, закликів до «результату», але справа й понині там.

Багато в чому це проблема розмитості самого поняття, причому як у свідомості тих, хто безпосередньо задіяний у дискусіях, так і в законодавстві.

Відтак не зрозуміло, виходячи з чого було зроблено висновок про її відсутність, якщо не кожен може взагалі сформулювати, якою вона має бути?.

Питання виникає і щодо згаданої в Указі «Стратегії інформаційної безпеки», яка є однією з 15 стратегій (із них лише чотири згадуються в Законі України «Про національну безпеку»), які має розробити та затвердити Кабінет Міністрів України.

Це абсолютно новий документ, який до цього часу ніде не згадувався.

Незрозуміло, як цей новостворений документ буде співіснувати з чинною Доктриною інформаційної безпеки України.

Чи буде прийнятий на заміну доктрини? Чи буде її доповнювати? І чи не створить це ще більше хаосу в питаннях вироблення практичної державної політики в питаннях інформаційної безпеки?.

Загалом, нова редакція Стратегії національної безпеки побудована більш сучасно і більш наративно (що стане в нагоді тим, хто буде в державі відповідати за створення стратегічного наративу), ніж попередні аналогічні документи.

А базова ідеологія (відхід від безпеки як абстрактного «стану захищеності» до тріумвірату «стримування, стійкість, взаємодія») відкриває більше можливостей для оновлення безпекового сектору та більш гнучкого реагування на нові загрози та виклики.

Водночас, як саме будуть реалізовуватися заявлені в Стратегії положення, стане більш зрозуміло із заявлених 15 субстратегічних документів, із яких два — Стратегія інформаційної безпеки та Стратегія кібербезпеки — безпосередньо стосуються інформаційної складової.

Наскільки цим документам вдасться запропонувати не так ефектні, як ефективні засоби протидії ворожій активності, залежить і те, наскільки новоприйнятий стратегічний документ стане дієвим інструментом планування, а не формальною бюрократичною відпискою.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Переговори США та ЄС щодо тарифів заходять у глухий кут – Вloomberg
iPress
2025-07-12T12:34:24Z
ООН закликає Україну терміново готуватися до зими на тлі зруйнованої енергосистеми
iPress
2025-07-12T12:34:19Z
Молокозаводу на Запоріжжі довелось змінювати систему продажів
AgroPortal
2025-07-12T12:30:15Z
Керівник Ryanair назвав "божевільною" ініціативу Європарламенту про права на ручну поклажу
Европейская правда
2025-07-12T12:28:02Z
Долар застиг: що з валютою наступного тижня
24tv
2025-07-12T12:12:58Z
В Україні злетів попит на товари для укриттів, але дефіциту немає — Епіцентр
ZN UA
2025-07-12T12:06:31Z
Курс євро може пробити нову позначку: експерт попередив українців
Хвиля
2025-07-12T11:45:20Z
Завдяки Трампу курс біткойна на торгах знову оновив історичний максимум
Известия Киев
2025-07-12T11:36:57Z
Ан-124 "Руслан", що пролетів над Києвом, прибув до Лейпцигу
Комсомольская правда
2025-07-12T11:30:00Z
У спортзал йти не треба: учені розказали, чоловіків з якою зовнішністю хочуть жінки
Фокус
2025-07-03T10:12:24Z
МОЗ забороняє госпіталізацію дітей до психіатричних лікарень з 1 липня
24tv
2025-06-29T12:09:08Z
Найсмертоносніша чума повернулась до США — зафіксовано першу за 17 років смерть
TSN
2025-07-12T12:48:19Z
Лікарі попереджають: ревінь може нашкодити ниркам
360ua.news
2025-07-12T12:36:22Z
Нічні тривоги та сон: як зберегти здоров’я під час війни
TSN
2025-07-12T12:18:57Z
Не лише вірусу та бактерії: чому грибки можуть стати ще більшою проблемою для людства
24tv
2025-07-12T11:57:22Z
Це не 2 літри: скільки людині потрібно пити води за день та від чого це залежить
24tv
2025-07-12T11:27:35Z
Не лише їжа: неочевидні звички, що шкодять рівню глюкози
360ua.news
2025-07-12T10:57:10Z
Як концерти і ярмарки покращують ментальне здоров’я — науковці пояснили
360ua.news
2025-07-12T08:15:10Z
Редакція «УП»: Обшуки в Шабуніна і вручення йому підозри — це політичне переслідування
Детектор М
2025-07-12T12:51:43Z
"Хто за це буде відповідати?" Ліна Костенко зробила несподівану заяву про початок великої війни
Фокус
2025-07-12T12:51:18Z
Зміна тону Трампа щодо путіна не переконала Європу в підтримці України – FT
iPress
2025-07-12T12:48:06Z
У Європи з'явився новий ключовий постачальник зброї на заміну США – CNN
ГЛАВКОМ NET
2025-07-12T12:45:42Z
У Росії цинічно заявляють про нічні удари по оборонних підприємствах України
24tv
2025-07-12T12:36:55Z
Лавров визнав допомогу КНДР Росії у війні з Україною
360ua.news
2025-07-12T12:34:48Z
Американці тиснуть: є сигнали на рішучі дії від Трампа в понеділок
24tv
2025-07-12T12:33:54Z
"Я не Путін": Зеленський відповів, скільки років хоче бути президентом
TSN
2025-07-12T12:33:50Z
The Times: Трамп розглядає "глобальне нафтове ембарго" проти Росії
Хвиля
2025-07-12T12:33:40Z
Позбавили розвідку "очей": ЗСУ знищили дроном російський комплекс "Іронія"
Фокус
2025-07-12T12:51:14Z
Основне влучання було у 9-поверхівку: деталі жахливого удару по Чернівцях
24tv
2025-07-12T12:33:49Z
У Чернівцях росіяни вбили чиновника міськради в Івано-Франківській області
Комсомольская правда
2025-07-12T12:10:35Z
Синоптики оголосили прогноз погоди на 13 липня та назвали області зі спекою у 35-38 градусів
Gazeta UA
2025-07-12T12:03:43Z
У Чернівцях 13 липня оголосили днем жалоби
УкраинФорм
2025-07-12T11:54:41Z
Обстріли Донеччини: росіяни сьогодні вбили чотирьох цивільних, п’ятьох поранили
УкраинФорм
2025-07-12T11:54:38Z
Місцями спека до +38 й дощі з градами: якою буде погода 13 липня
24tv
2025-07-12T11:51:53Z
Обмеження руху в Івано-Франківській області: де буде складно проїхати
Политека
2025-07-12T11:30:58Z
Жительку Закарпаття оштрафували через коментар у Facebook про "анцихристів"
InternetUA
2025-07-12T11:27:59Z
Данія надасть 7 млн євро на безпекову підтримку Молдови
Европейская правда
2025-07-12T12:51:23Z
Не тільки від спеки. Фермер показав, як рятує врожай від примх погоди
Telegraf
2025-07-12T12:45:16Z
Пара не може продати розкішну віллу через "вбивче" мальовниче місце поруч
Фокус
2025-07-12T12:42:18Z
Повітряні сили показали роботу зенітного комплексу Skynex по російських дронах
УкраинФорм
2025-07-12T12:39:17Z
NY Post винесла на обкладинку фото вбитого росіянами немовляти
iPress
2025-07-12T12:34:16Z
Житло для переселенців у Тернополі: коли запрацює великий онлайн-реєстр
Политека
2025-07-12T12:30:05Z
Дитина не переставала плакати, поки батько не здогадався до одного геніального трюку
Фокус
2025-07-12T12:27:25Z
Військовий облік без черг і ТЦК: як працює автоматична система
24tv
2025-07-12T12:06:48Z
Грошова допомога для пенсіонерів у Полтавській області: хто може розраховувати на підтримку
Политека
2025-07-12T12:00:44Z
Привіт, нова мода: екс-Остапчука оголосила війну нижній білизні та показала себе
GlavRed
2025-07-12T12:54:24Z
Камалія показалася з ексчоловіком і доньками в Іспанії та приголомшила, як вони змінилися за 8 років
TSN
2025-07-12T12:27:54Z
Зірка "Астерікс і Обелікс" загинув через безглузду випадковість: деталі трагедії
GlavRed
2025-07-12T12:27:22Z
Катя Кузнєцова кинула свого бойфренда-росіянина і переїхала з України
GlavRed
2025-07-12T12:27:02Z
Цей нюдовий манікюр пасуватиме кожній: не пропустіть тренд літа 2025
24tv
2025-07-12T12:00:01Z
Короткі історії, що сподобаються всім: 3 мінісеріали для сімейних вихідних
24tv
2025-07-12T11:51:44Z
Костянтин Грубич показав покійну 17-річну доньку на пам'ятному фото і довів до сліз
TSN
2025-07-12T11:15:08Z
Антоніна дивиться знамениті серіали минулого: шукайте мене в комі, в гаражі чи біля холодильника
Детектор М
2025-07-12T11:00:04Z
Андре Тан показав наймодніші джинси та кросівки у 2025 році: що обирають ікони стилю
Фокус
2025-07-12T10:00:08Z
У Києві затримали іноземця, підозрюваного у вбивстві чоловіка на Троєщині
УкраинФорм
2025-07-12T12:57:17Z
На Одещині у свій день народження потонула 2-річна дівчинка
TSN
2025-07-12T12:48:36Z
У Львові кількість постраждалих від російської атаки зросла до десяти
УкраинФорм
2025-07-12T12:42:09Z
Внаслідок неналежного виконання службових обов’язків лікарем «швидкої» загинула жінка
Украина Криминальная
2025-07-12T12:09:04Z
Стала відома причина авіакатастрофи в Індії, яка забрала кількасот життів
TSN
2025-07-12T12:06:12Z
Смертельна авіакатастрофа Boeing в Індії: Двигуни раптово перестали отримувати паливо
Лига
2025-07-12T12:04:48Z
У Польщі потяги випадково спрямували назустріч одне одному, через інцидент інші спізнюються
Европейская правда
2025-07-12T11:51:23Z
На Кіровоградщині показали наслідки нічної атаки - пошкоджені будинки та ліцей
УкраинФорм
2025-07-12T11:42:43Z
Росіяни обстріляли Нікополь, загинула жінка, двоє людей поранені
УкраинФорм
2025-07-12T11:36:48Z
Одна поширена проблема може згубити ваші лілії: зверніть на неї увагу в липні
24tv
2025-07-12T12:33:13Z
Дати народження, що випромінюють магію: кого природа наділила особливим шармом
GlavRed
2025-07-12T12:27:20Z
Забагато піни під час прання: як виправити ситуацію всього одним засобом
24tv
2025-07-12T11:30:51Z
Китайський гороскоп на завтра 13 липня: Тиграм - неприємності, Коням - ризик
GlavRed
2025-07-12T11:27:53Z
Ідеально доповнить будь-який пікнік: смачнюща намазка на хліб за 10 хвилин
24tv
2025-07-12T11:27:49Z
Що не так на картинці: лише "геній головоломок" знайде помилку за 9 секунд
GlavRed
2025-07-12T11:27:39Z
Чому не цвіте герань: помилки, що заважають бутонам розкритися
GlavRed
2025-07-12T11:27:37Z
Розкриваємо секрет ідеального борщу: замініть цей продукт, і смак перевершить очікування
Telegraf
2025-07-12T11:18:55Z
Порту, Лісабон чи Брага: де вигідно орендувати житло в Португалії
24tv
2025-07-12T11:09:47Z
Ринок електрокарів в Україні б’є рекорди: хто купує і які моделі в топі
24tv
2025-07-12T12:33:19Z
Mercedes надихнув решітку радіатора своєї нової електромобільної моделі на класичний спорткар 60-х років
Топ Жир
2025-07-12T11:33:22Z
12 днів у заторі: що пережили люди в найдовшому заторі в історії
Фокус
2025-07-12T11:12:08Z
Безоплатне розмитнення авто: у яких українців є на це право
24tv
2025-07-12T09:33:50Z
1548 к.с. й 300 км/год у сімейному кузові: Xiaomi готує найшвидший серійний електрокросовер YU7 Ultra
ITC
2025-07-12T09:16:09Z
Автобус Setra S 517 HD перетворили на ексклюзивний VIP-шатл
AutoCentre
2025-07-12T09:13:39Z
Офіційна презентація нової Mazda CX-5 2026
AutoCentre
2025-07-12T07:09:40Z
Німецький дилер отримав п'ять років в’язниці за продаж дорогих автівок до Росії
УкраинФорм
2025-07-12T06:36:30Z
Тест-драйв Ford Puma 1.0 MHEV 155: гібрид, який про керованість
AutoCentre
2025-07-12T06:09:02Z
Чому смартфон у рідкісному кольорі – не найкращий вибір: пояснення
InternetUA
2025-07-12T12:34:51Z
Українські розробники представили наземний роботизований комплекс Змій
InternetUA
2025-07-12T12:04:44Z
Українська компанія представила одноразовий сіткомет MITLA проти FPV-дронів
InternetUA
2025-07-12T11:31:15Z
ШІ створив цифрову пастку: мільйони користувачів втратили зв’язок із реальністю
InternetUA
2025-07-12T11:04:37Z
Помідори на Галапагоських островах еволюціонують у зворотному напрямку
24tv
2025-07-12T11:03:11Z
Одне просте налаштування на Android змусить Google працювати бездоганно: що потрібно зробити
Фокус
2025-07-12T11:00:16Z
Експерт зламав ChatGPT і отримав ключі Windows через гру
InternetUA
2025-07-12T10:04:28Z
Геологи знайшли нове пояснення утворенню найбільших родовищ у Тибеті
360ua.news
2025-07-12T09:51:14Z
Користувачі WhatsApp готові перейти на Signal і iMessage через одну дратівливу функцію
Фокус
2025-07-12T09:30:44Z
Артем Довбик змінив у «Ромі» ігровий номер
УкраинФорм
2025-07-12T12:51:29Z
Ліверпулю порадили купити зірку збірної України: ПСЖ може залишитися "за бортом"
24tv
2025-07-12T12:48:52Z
Ноттінгем Форест хоче купити талановитого півзахисника Манчестер Сіті – ЗМІ
Football.ua
2025-07-12T12:28:55Z
Саме те, що так було потрібно: ексдружина Комарова показала свою нову пристрасть
Фокус
2025-07-12T12:27:51Z
Тебас – про зрив трансферу Вільямса в Барселону: Вони не надали футболісту гарантій
Football.ua
2025-07-12T12:12:35Z
Вінісіус під загрозою виходу з Реала
Football.ua
2025-07-12T12:10:31Z
Боксер Усик підтримав міжнародну ініціативу ДТЕК з відновлення української енергетики
ГЛАВКОМ NET
2025-07-12T12:06:47Z
Наполі відмовився від трансферу Нуньєса
Football.ua
2025-07-12T12:00:56Z
Українки виграли три медалі Кубка світу з фристайлу на роликових ковзанах
УкраинФорм
2025-07-12T11:54:45Z