MY.UAНовини
Нова Стратегія національної безпеки України: як змінилась інформаційна складова?
Нова Стратегія національної безпеки України: як змінилась інформаційна складова?

Нова Стратегія національної безпеки України: як змінилась інформаційна складова?

14 вересня 2020 року нарешті було ухвалено нову редакцію Стратегії національної безпеки України (далі — Стратегія).

На цей документ справді чекали, адже саме він мав зафіксувати бачення влади стосовно загроз національній безпеці та шляхів, якими пропонується мінімізувати (або нейтралізувати) ці загрози.

Нова стратегія замінила собою документ 2015 року, який приймався в умовах стрімкої зміни військово-політичної ситуації — тривалої агресії з боку Росії й необхідності усвідомити себе в нових умовах.

Це стосувалось і сфери інформаційної політики та інформаційної безпеки — однієї з важливих сфер боротьби проти гібридної агресії Російської Федерації.

Стратегія 2015 року визначала дві ключові загрози в цій царині: ведення інформаційної війни проти України та відсутність цілісної комунікативної політики держави (при недостатньому рівні медіакультури суспільства).

І хоча пріоритети державної політики в цій сфері були загалом правильними, однак багато в чому залишилися декларативними.

Ця декларативність частково компенсувалась іншим документом — Доктриною інформаційної безпеки України (щоправда, до реалізації якої теж виникає багато питань).

Нова Стратегія розставляє цілу низку важливих акцентів та артикулює проблеми, які не стільки принципово змінюють погляд на безпекову складову, як уточнюють їх.

Чи важливо це? З точки зору державних органів, безумовно, так, адже це те, на що вони будуть спиратися в найближчі роки при формуванні своїх планів дій, передусім — у безпековому секторі.

На що варто звернути увагу в новому документі?.

Не так багато хто з експертів зауважив сформульовані в п.

4 нові основні засади Стратегії: стримування, стійкість та взаємодія.

Начебто очевидні речі, але це закладає модель, за якою має відбуватися розвиток всього сектору безпеки й оборони.

Введення концепції «стійкості» на рівні найвищого безпекового документа — справді важливий здобуток, адже дозволяє перетворити статичну сферу безпеки на динамічнішу та адекватнішу постійним змінам безпекового середовища.

Хоча не можна не зазначити, що при цілком притомному формулюванні «стійкості» зміст практичних заходів у тексті розкрито досить дивно і, так би мовити, утилітарно й переважно в контексті стійкості функціонування критичної інфраструктури.

Не дуже зрозуміло, чи планується цей підхід застосовувати й до інформаційної сфери, хоча надія на це є.

Надзвичайно багато уваги приділено кібербезпеці, хоча місцями увага є неоднозначною.

Кіберскладова (в тій чи іншій іпостасі) згадується в документі в найрізноманітніших блоках (підкреслюючи, що держава визнає кіберпростір поряд із землею, водою та повітрям простором суперництва), але що саме і як у ній (кібербезпеці) має бути змінено, не до кінця зрозуміло.

Лише в п.

63 згадується, що потрібно «завершить створення національної системи кібербезпеки, сформувати сучасні спроможності суб’єктів забезпечення кібербезпеки і кібероборони та зміцнити систему їх координації».

Якщо Стратегія 2015 року цілеспрямовано розводила питання кібербезпеки та інформаційної безпеки, то новий документ має виразно інший тренд — він вказує на наявність кіберскладової у значній кількості загроз: починаючи від питань глобалізації та міжнародної конкуренції й закінчуючи загрозами критичній інфраструктурі, інформаційними операціями та цифровою трансформацією.

Такий підхід має як сильні, так і слабкі сторони: з одного боку, це адекватніше описує реальність, у якій загрози реалізуються одночасно в багатьох просторах, а з іншого — це може знову поставити питання про зони відповідальності різних відомств (а отже й посилити міжвідомчі протиріччя).

Слід визнати, що попередня версія Стратегії була конкретніша щодо відповідних завдань із посилення кібербезпеки держави (хоча це не надто вплинуло на реальність їх виконання).

Деталізація завдань із нової Стратегії має з’явитися в оновленій Стратегії кібербезпеки України (термін дії попередньої, прийнятої у 2016 році, вже збігає і її має бути замінено новим документом), але зважаючи на згадану розмитість формулювань у Стратегії, в авторів нової редакції Стратегії кібербезпеки можуть виникнути складнощі з урахуванням тез із тексту нової Стратегії.

В частині ж суто інформаційних (інформаційно-психологічних аспектів) документ, з одного боку, робить абсолютно слушні акценти, а з іншого — або протирічить сам собі, або не до кінця зрозуміло, що саме малося на увазі.

Спочатку щодо акцентів.

Вкотре підтверджено (п.16-17), що у відносинах із Росією ми маємо справу не з якоюсь «іншою журналістикою», а саме з інформаційною зброєю, яку Москва використовує як проти України, так і проти інших держав для зміцнення своїх позицій.

І ця зброя є складовою гібридної війни, яка ведеться одразу на багатьох фронтах.

І що коли ми маємо справу із, наприклад, раптовим посиленням сепаратизму, то, цілком імовірно, це діяльність «спеціальних служб іноземних держав, насамперед Російської Федерації», а не випадковість.

Вперше (п.

20) згадано словосполучення «деструктивна пропаганда» — стратегія 2015 року намагалася максимально обійти це поняття (хоча вже в Доктрині інформаційної безпеки воно згадується щонайменше десять разів) яка «розпалює ворожнечу, провокує конфлікти, підриває суспільну єдність».

Причому п.

45 чітко вказує, що протидія «розвідувально-підривній діяльності, спеціальним інформаційним операціям та кібератакам, російській та іншій підривній пропаганді» є пріоритетними завданнями правоохоронних, спеціальних, розвідувальних та інших державних органів.

У контексті протидії підривній діяльності у Стратегії згадується й необхідність недопущення «гуманітарної агресії» (без конкретизації цього поняття), на противагу цьому розвиваючи українську культуру як основу консолідації української нації та зміцнення її ідентичності.

Незважаючи на ці позитивні акценти, у Стратегії місцями трапляються не до кінця зрозумілі тези, які стосуються інформаційної складової.

Передусім це питання стратегічних комунікацій.

У п.

20 зазначається, що в Україні «слабка система стратегічних комунікацій», а вже у п.

49 ідеться про «створення системи стратегічних комунікацій».

І останнє значно точніше, бо складно казати про «слабкість» того, чого немає.

Незважаючи на те, що вимога створення системи страткому була зафіксована ще в 2017 році у Доктрині інформаційної безпеки, справа за цей час так і не зрушила істотно з місця (хоча силами ентузіастів і було створено численні горизонтальні зв’язки між відомствами), бо держава так і не змогла визначитись із тим, хто і як має здійснювати координацію, хто бере участь і які ресурси на це виділяються.

Тож те, що таке завдання зафіксоване, — добре, але питання, наскільки держава готова його вирішити, залишається відкритим.

Також не до кінця зрозуміло, що саме мається на увазі під «відсутністю цілісної інформаційної політики держави»? Загалом історія про створення «інформаційної політики держави» все частіше нагадує пошуки «національної ідеї»: багато шуму, взаємних звинувачень, закликів до «результату», але справа й понині там.

Багато в чому це проблема розмитості самого поняття, причому як у свідомості тих, хто безпосередньо задіяний у дискусіях, так і в законодавстві.

Відтак не зрозуміло, виходячи з чого було зроблено висновок про її відсутність, якщо не кожен може взагалі сформулювати, якою вона має бути?.

Питання виникає і щодо згаданої в Указі «Стратегії інформаційної безпеки», яка є однією з 15 стратегій (із них лише чотири згадуються в Законі України «Про національну безпеку»), які має розробити та затвердити Кабінет Міністрів України.

Це абсолютно новий документ, який до цього часу ніде не згадувався.

Незрозуміло, як цей новостворений документ буде співіснувати з чинною Доктриною інформаційної безпеки України.

Чи буде прийнятий на заміну доктрини? Чи буде її доповнювати? І чи не створить це ще більше хаосу в питаннях вироблення практичної державної політики в питаннях інформаційної безпеки?.

Загалом, нова редакція Стратегії національної безпеки побудована більш сучасно і більш наративно (що стане в нагоді тим, хто буде в державі відповідати за створення стратегічного наративу), ніж попередні аналогічні документи.

А базова ідеологія (відхід від безпеки як абстрактного «стану захищеності» до тріумвірату «стримування, стійкість, взаємодія») відкриває більше можливостей для оновлення безпекового сектору та більш гнучкого реагування на нові загрози та виклики.

Водночас, як саме будуть реалізовуватися заявлені в Стратегії положення, стане більш зрозуміло із заявлених 15 субстратегічних документів, із яких два — Стратегія інформаційної безпеки та Стратегія кібербезпеки — безпосередньо стосуються інформаційної складової.

Наскільки цим документам вдасться запропонувати не так ефектні, як ефективні засоби протидії ворожій активності, залежить і те, наскільки новоприйнятий стратегічний документ стане дієвим інструментом планування, а не формальною бюрократичною відпискою.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
ЕксВіаГра Міша Романова розійшлася з радником президента Зеленського
GlavRed
2025-01-19T17:27:57Z
Камалія заінтригувала подробицями про розлучення з чоловіком-мільярдером: "Штамп нічого не значить"
TSN
2025-01-19T17:06:41Z
Куди сходити в Києві протягом тижня 20-26 січня: дайджест культурних подій
ГЛАВКОМ NET
2025-01-19T17:00:54Z
Колишній друг Пугачової пропагандист Резнік потрапив під санкції за свої вірші
GlavRed
2025-01-19T16:27:21Z
Камалія різко висловилася у бік ведучого Соломки, який публічно принизив її: "Його женуть з каналів"
TSN
2025-01-19T16:06:58Z
Андре Тан назвав найяскравіші тренди 2025 року: будете виділятися з натовпу
24tv
2025-01-19T16:03:57Z
Колишня Тищенка показалася з їхнім 7-річним сином за кордоном і здивувала, як він виріс
TSN
2025-01-19T15:36:47Z
Дружина Остапчука зізналась, що не спілкується з його дітьми від колишньої, і назвала причину
TSN
2025-01-19T15:06:28Z
Познайомились, коли дівчинці було 11 років: що відомо про внучку Алена Делона, з якою вони як дві краплі води
Telegraf
2025-01-19T14:42:56Z
Скандал у 155 бригаді: у Генштабі заявили про помилки під час її формування
24tv
2025-01-19T17:36:52Z
Українців мобілізують у 4 хвилі: як розприділяють чоловіків
Знай
2025-01-19T17:36:23Z
Генштаб виявив помилки та взяв на контроль формування новоствореної 156-ї бригади
24tv
2025-01-19T17:33:51Z
Укрпошта випустила лімітований набір марок «Третя Штурмова»
УкраинФорм
2025-01-19T17:33:15Z
Польща отримала від США першу партію танків Аbrams у найновішій версії
УкраинФорм
2025-01-19T17:30:00Z
Привітав зі святом: у Запорізькій райраді розповіли, як у соборі УПЦ МП відреагували на удар
24tv
2025-01-19T17:27:56Z
Небезпечний тренд набирає обертів: у Дніпрі діти підірвали "крота"
Telegraf
2025-01-19T17:27:43Z
Син фюрера був залізничником, а внук мріє про ДНК-тест : що відомо про нащадків диктатора Гітлера
Telegraf
2025-01-19T17:15:39Z
"Ціна твого життя – їх пекло щодня": у Києві пройшла акція на підтримку військовополонених
24tv
2025-01-19T17:06:57Z
Трамп збирається врятувати TikTok та хоче, аби 50% компанії належали США
ZN UA
2025-01-19T17:39:38Z
Бойко - не герой та мирний план Трампа: головні новини України
GlavRed
2025-01-19T17:36:55Z
Маск зробив несподівану заяву про TikTok у США
TSN
2025-01-19T17:36:48Z
NYT: Умови перемир'я Трампа можуть залишити росію на окупованих територіях України
iPress
2025-01-19T17:36:43Z
Більшість поляків не бачать України в ЄС і НАТО без розв’язання проблеми Волинської трагедії
УкраинФорм
2025-01-19T17:18:12Z
Не всім українським галузям буде легко погодитися на синхронізацію із законами ЄС - Корнієнко
УкраинФорм
2025-01-19T17:12:06Z
Дірка в стіні номера президента Зеленського ледь не спричинила міжнародний скандал
ГЛАВКОМ NET
2025-01-19T17:09:02Z
Інавгурація Трампа. Де і коли дивитися, що готують українські медіа до церемонії
Детектор М
2025-01-19T17:06:44Z
Зрадники України потрапили під санкції: хто у списку та як їх покарали
TSN
2025-01-19T17:06:40Z
Скільки стажу потрібно для пенсії у 10 тисяч гривень: розрахунки на 2025 рік
TSN
2025-01-19T17:09:08Z
Одній з категорій українців уріжуть виплати: це станеться вже цього року
Политека
2025-01-19T17:00:39Z
В Україні планують оподаткувати всі закордонні посилки: реакція бізнесу та поштових операторів
Политека
2025-01-19T16:27:46Z
Це не допоможе: Попенко розповів, як кинули українців на світлі та теплі
Хвиля
2025-01-19T16:21:33Z
Нові податки призвели до значного подорожчання пального: яка ситуація в Україні
Политека
2025-01-19T15:27:57Z
Відключення світла в Україні: експерти назвали умови повернення обмежень
Политека
2025-01-19T15:00:08Z
Оборудка із газовими лічильниками: БЕБ викрило посадовців компанії Фірташа
УкраинФорм
2025-01-19T14:45:54Z
Світові пенсійні фонди повертаються на ринок криптовалют - FT
ZN UA
2025-01-19T14:37:59Z
Українські ресторани втрачають рентабельність
AgroPortal
2025-01-19T14:00:52Z
Інститут Амосова у Києві без опалення через аварію на тепломережі
ZN UA
2025-01-19T17:39:10Z
Танкісти впритул “розвалили” штурмовиків РФ
1News
2025-01-19T17:39:07Z
У Вінниці завершили ремонт магістрального водогону
УкраинФорм
2025-01-19T17:36:04Z
У КМВА триматимуть на контролі витрати на закордонні відрядження київських чиновників
Khreschatyk
2025-01-19T17:27:49Z
Майже весна: синоптик розповів, коли в Україну "прийде" аномальне потепління
GlavRed
2025-01-19T17:27:47Z
Яка буде погода в Одесі 20 січня: синоптики дали свіжий прогноз
Политека
2025-01-19T17:24:53Z
Використовують Google-перекладач: українцям показали допит ЗСУ полоненого бійця КНДР
Фокус
2025-01-19T17:21:34Z
ЗСУ показали, як відбили російський штурм на Торецькому напрямку
УкраинФорм
2025-01-19T16:54:14Z
На фронті від початку доби - 125 зіткнень, Покровський напрямок найгарячіший
УкраинФорм
2025-01-19T16:36:12Z
Бойовий детонатор вибухнув у студії “Армія FM”, ведуча отримала поранення
360ua.news
2025-01-19T17:33:20Z
На Харківщині велосипедист наїхав на вибухівку - отримав поранення гомілки
УкраинФорм
2025-01-19T17:30:29Z
На Рівненщині вогонь вщент знищив дерев’яну церкву 1877 року
24tv
2025-01-19T17:12:08Z
Українців попередили про шахрайську схему із фейковими сайтами оформлення єПідтримки
УкраинФорм
2025-01-19T17:06:19Z
У київському Будинку офіцерів вибухнув боєприпас під час етеру
1News
2025-01-19T16:57:01Z
У Києві у радіоведучої в руках вибухнув боєприпас
24tv
2025-01-19T16:39:17Z
Вибух у студії «Армія FM: постраждала радіоведуча
ZN UA
2025-01-19T16:30:03Z
Вибух у центрі Києва: у радіостудії здетонував боєприпас, є постраждала
GlavRed
2025-01-19T16:27:23Z
Не встигли врятувати: на Рівненщині вщент згоріла старовинна церква
TSN
2025-01-19T16:18:49Z
Беремо кілька яблук та шматок гарбуза: дешевий рецепт
Telegraf
2025-01-19T16:51:55Z
Розкішний сніданок за 10 хвилин: ульотна закуска з лаваша - рецепт
GlavRed
2025-01-19T16:27:35Z
Одні не розраховують витрати, інші – занадто квапляться: помилки при переїзді у знаків зодіаку
24tv
2025-01-19T16:21:57Z
Ви ще встигаєте здійснити мрії: який манікюр потрібно зробити до 29 січня
Знай
2025-01-19T15:51:32Z
Гороскоп Таро на 20 січня для всіх знаків Зодіаку: дізнайтеся, що принесе вам цей день
Политека
2025-01-19T15:42:20Z
Які запахи найбільше не переносять кішки: і на кілометр не підійдуть
GlavRed
2025-01-19T15:27:33Z
Забудьте про плями від вина: ось як вивести їх з дивана та крісла
24tv
2025-01-19T15:27:11Z
Як працює наша пам’ять: секрети запам’ятовування
ZN UA
2025-01-19T15:03:55Z
Господиням на замітку: додайте ці 2 інгредієнти й деруни вже ніколи не темнітимуть
24tv
2025-01-19T14:33:13Z
Названо два найкращі бюджетні смартфони, які можна купити прямо зараз
InternetUA
2025-01-19T17:33:39Z
Apple пояснила, чому видалила TikTok з App Store
Portaltele
2025-01-19T17:09:26Z
Мільйони комп’ютерів опинилися під загрозою через винахід хакерів
InternetUA
2025-01-19T16:49:46Z
Вундеркінд у 17 років створив навігацію для дронів, яку не глушить РЕБ
InternetUA
2025-01-19T16:01:58Z
Американські розробники заявили, що реактивний літак XB-1 подолав звуковий бар'єр швидкості
InternetUA
2025-01-19T15:31:11Z
Танець у TikTok призвів до звільнення
360ua.news
2025-01-19T15:06:27Z
Instagram випустив оновлення, змінивши формат акаунтів назавжди
InternetUA
2025-01-19T15:01:14Z
Зламається не тільки смартфон: як не можна заряджати телефон у машині
GlavRed
2025-01-19T14:27:17Z
Microsoft випустила оновлення для Windows 11 24H2, 23H2, 22H2 KB5050119/KB5050200
Portaltele
2025-01-19T14:10:41Z
Небезпека не обмежується червоним: яких популярних харчових барвників варто уникати
Фокус
2025-01-19T17:00:55Z
Норовірусна інфекція: українцям розповіли, як її лікувати і чим вона небезпечна
Политека
2025-01-19T16:42:52Z
Знайшли підхід до важкої хвороби мільйонів: учені виявили найважливіший ген ожиріння
Фокус
2025-01-19T16:21:14Z
Вам знадобиться духовка та 10 хвилин: як швидко отримати стиглий авокадо
24tv
2025-01-19T16:15:51Z
Чому варто включити м’ясо кролика в раціон
360ua.news
2025-01-19T16:06:28Z
На жаль, 3 знаки зодіаку опинились у списку тих, для кого лютий стане найсумнішим місяцем у році
24tv
2025-01-19T15:30:35Z
Що буде, якщо їсти сало щодня: названо несподівані наслідки
GlavRed
2025-01-19T15:27:10Z
Названо ягоду, яка подовжує життя й лікує купу хвороб
TSN
2025-01-19T15:18:05Z
Які ліки негативно впливають на здатність керувати автомобілем: список
ТСН
2025-01-19T15:03:03Z
Алаба зіграв уперше за 399 днів
Football.ua
2025-01-19T17:33:13Z
Легендарні кенти знову разом: Мілевський з Алієвим гратимуть в одній команді
24tv
2025-01-19T17:27:53Z
Первак: Футболістам треба багато терпіння та бажання, щоб пережити цей непростий період на зборах
Football.ua
2025-01-19T17:27:24Z
АПЛ: «Евертон» переміг «Тоттенгем», Миколенко зіграв на «Гудісон Парк» у Ліверпулі
УкраинФорм
2025-01-19T17:18:18Z
Реал із дублем Мбаппе розбив Лас-Пальмас
Football.ua
2025-01-19T17:15:37Z
Ман Юнайтед програв сім із 15 матчів при Аморіму
Football.ua
2025-01-19T17:09:53Z
Ювентус проявляє інтерес до захисника Ньюкасла
Football.ua
2025-01-19T16:57:30Z
У компанії Пивоварова та інших зірок: дружина Усика влаштувала вечірку на честь його 38-річчя
24tv
2025-01-19T16:48:01Z
«Дніпро» розгромив «Кривбас» у баскетбольній Суперлізі України
УкраинФорм
2025-01-19T16:42:01Z
Tesla Cybertruck конфіскували в Англії як заборонене авто — тим часом пікап вільно їздить Одесою
ITC
2025-01-19T17:04:54Z
Німецьким вантажівкам Henschel виповнилося 100 років
AutoCentre
2025-01-19T13:07:49Z
Donut Lab анонсувала інновації в електротехніці
360ua.news
2025-01-19T13:03:40Z
Справжній ексклюзив: у Києві помітили розкішний "Гелендваген" за 280 000 євро
Фокус
2025-01-19T09:00:01Z
Mercedes має намір повернути на конвеєр купе S-Class
AutoCentre
2025-01-19T08:15:08Z
Автовласників обкладуть новим податком: хто має сплатити 25 тисяч гривень
Знай
2025-01-19T04:21:17Z
Знають не всі водії: що означає значок "фонтан" на панелі приладів авто
GlavRed
2025-01-18T21:27:01Z
Щоб не угробити машину: як довго можна тримати двигун увімкненим
GlavRed
2025-01-18T20:27:41Z
У київському гаражі знайшли раритетний Lincoln Town Car
AutoCentre
2025-01-18T20:01:19Z