MY.UAНовини
Шляхом героїв: куди вирушити в патріотичну мандрівку криївками
Шляхом героїв: куди вирушити в патріотичну мандрівку криївками

Шляхом героїв: куди вирушити в патріотичну мандрівку криївками

Львівський край відомий всій Україні як осередок відродження українського духу. Звідси "будитель" Маркіян Шашкевич, тут "лупав скалу" Іван Франко, регіон був осередком праці й боротьби Євгена Коновальця, Степана Бандери та Романа Шухевича. А вивчати історію у мандрівці, наприклад, разом із дітьми, буде ще цікавіше. Тим більш попереду 14 жовтня, а це і свято Покрови, і День Захисника України, і День створення УПА.

Туризм ТСН.ua разом з Управлінням туризму та курортів Львівської обласної державної адміністрації розповідає про найцікавішу місцини українського визвольного руху.

Максим Козицький, голова Львівської облдержадміністрації так говорить про подорож визначними місцями: "Мандрівка патріотичними місцинами регіону – змістовна ідея для відпочинку із сім’єю та друзями як на час довгого вікенду, так і на осінні канікули. Вона має в собі дуже хорошу освітню ідею. Діти отримають нагоду не тільки відірватися від гаджетів, а й дізнатися про історію нашого краю безпосередньо на місці".

Серця трьох: стежками Коновальця, Бандери і Шухевича

Цей маршрут охоплює територію на околицях Львова, центр і захід міста, знайомить одразу з трьома постатями українських борців за незалежність – Євгеном Коновальцем, Степаном Бандерою та Романом Шухевичем та однією з найвідоміших криївок.

Починаємо у селі Зашків на північ від Львова. Тут, у родині вчителів, священників-просвітителів, народилися Мирон та Євген Коновальці: перший був одним із організаторів Листопадового чину – повстання (31 жовтня – 1 листопада 1918 року), у межах якого українці взяли владу у Львові, а другий – полковник Армії УНР і перший голова ОУН. Сьогодні в чотирьох кімнатах родинної хати на однойменній вулиці у Зашкові працює музей Євгена Коновальця, а на цвинтарі похований його батько Михайло. Ще в часи влади СРСР, селяни Зашкова таємно вночі встановили на могилі пам’ятник.

Історико-меморіальний музей Євгена Коновальця

Другою локацією маршруту є містечко Дубляни – за 12 кілометрів на південь у сторону Львова трасою Київ – Чоп. Тут є альма-матер Степана Бандери – сьогодні Львівський національний аграрний університет. Хоча в часи його навчання заклад мав іншу назву, саме тут Бандера навчався на рільничо-лісовому факультеті, тут же з 1999 року діє його музей.

Третій пункт маршруту – Музей визвольної боротьби України, що розташований поблизу центру Львова на вулиці Лисенка. Його експозиція об’єднує всі етапи боротьби українців за державну самостійність від кінця ХІХ сторіччя до 1991 року.

А вже у західній околиці Львова в колишньому селі Білогорща, у непримітній сільській хаті Роман Шухевич переховувався від радянської влади з весни 1948-го до початку 1950-го. У музеї покажуть місце на другому поверсі будинку, де власне був Шухевич під час облав. На жаль, саме в цьому будинку його і викрила НКВС, тут він дав окупантам останній бій.

Криївка у с. Басівка

Остання точка цієї мандрівки – музей-криївка біля села Басівка. Сюди з Білогорщі – 15-17 км. Тут вояки УПА мали підпільну друкарню, яка діяла аж до серпня 1955 (!) року. Аж тоді НКВС вдалося відшукати це добре приховане місце. Застали трьох повстанців і закидали підземний сховок гранатами. У 2014 році криївку було відновлено як музей – за описами жінки на псевдо "Андрійка", вона була однією з двох, кого НКВС вдалося впіймати і дожила до часів Незалежності України. 

Локації:

Історико-меморіальний музей Євгена Коновальця: Жовківський район Львівської області, с Зашків

Більше інформації.

Музей Степана Бандери в Національному аграрному університеті: Львівський район Львівської області, м. Дубляни, вул. В. Великого, 1

Музей генерал-хорунжого УПА Романа Шухевича: м. Львів, вул. Білогорща, 76А.

Більше інформації

Музей визвольної боротьби України: м. Львів, вул. Лисенка, 23А.

Більше інформації

Музей-криївка: Пустомитівський район Львівської області, с. Басівка

Бандерівська Стрийщина

Родинним осідком Бандерів є одне з найбільших міст Львівщини – Стрий. Саме тут народився батько провідника ОУН і головного ворога радянської влади в Україні Андрій Бандера. А сьогодні в цьому будинку працює Музей родини Степана Бандери. У ньому можна ознайомитись із родоводом Бандерів, історією його братів і сестер, підпіллям Стрийщини і проголошенням Акту відновлення Української Держави 30 червня 1941 р.

Оскільки батько Степана Бандери був священником, то всій родині з дітьми доводилось неодноразово переїжджати, щойно отця Андрія призначали на нову парафію. А тому сам Степан Бандера народився в Івано-Франківській області, а у 1933-1936 роках з родиною знову жив біля Стрия у селі Воля Задеревацька. Ту саму хату, плебанію, де жила сім’я священника, доглянула подруга сестри Степана Бандери – сьогодні тут є ще один музей, присвячений Бандері. У ньому збережено навіть деякі меблі родини Бандерів, а також є цікава прихована модель криївки.

Локації:

Музей родини Степана Бандери: м. Стрий, вул. Львівська, 20.

Більше інформації

Музей-садиба Степана Бандери: Стрийський район, с. Воля-Задеревацька.

Більше інформації

Йде січове військо

Почніть з гірського села Тухля Сколівського району, де розташований історико-краєзнавчий музей "Герої Маківки" місцевого ентузіаста, ветерана сучасної війни. Спершу він збирав артефакти давнини для себе у довколишніх горах, а коли їх стало багато – створив музей. Тут зброя, снаряди й однострій вояків Першої, Другої світових воєн (неподалік біля гори Лопата йшли бої УПА з нацистами), а також форма вояка АТО.

Після музею наступним пунктом мандрівки є маленьке село Грабовець, назване як і місцева річка. У селі збереглася дерев’яна церква-пам’ятка святого Василія Великого. Якщо уважно придивитеся до деталей у храмі, знайдете і написи, які вказують на час побудови і добудов церкви.

Меморіал на горі Маківка

А за Грабовцем підіймайтесь власне на гору Маківка, висотою 958 метрів над рівнем моря. Там легіон УСС (Українських січових стрільців) у квітні-травні 1915 року відчайдушно тримав оборону позицій і у складі австрійських військ прийняв на себе чи не найбільший удар армії Російської імперії, яка мала наказ будь-що повернути раніше втрачені позиції.

Маківка тоді виглядала як справжня фортеця, ще й із півметровим покривом снігу! А тому три наступи протягом двох місяців були невдалими. Російська імперія втратила до 3 тисяч (!) бійців убитими й пораненими. Серед УСС втрати склали 42 вбитих і 76 поранених. Сьогодні біля вершини гори Маківка є меморіальне військове кладовище, споруджене в кінці 1990-х.

За 20 з лишком кілометрів на південь від Маківки, між Славським і Волосянкою, є курінь Мохнач, де можна відвідати польову кухню, "скласти присягу" вояка УПА і відвідати тутешню невелику криївку, серед послуг – навіть можливість заночувати у ній.

Курінь Мохнач

На краю області є Верецький (інші назви – Ворітський або Руські ворота) перевал – вододіл річок Латориця і Стрий, а також межа Львівської області із Закарпаттям. Символічна і дуже страшна подія тут трапилась 1939 року. Польські прикордонники прийняли від Угорщини близько 600 полонених українців – вояків, які захищали Карпатську Україну від окупації угорцями. Спершу поляки вкинули хлопців у підвал казарм, а наступного дня розбили на декілька колон і… розстріляли в порушення всіх конвенцій про полонених. Пошуковці, коли досліджували Верецький перевал у 2008-2015 роках, знайшли братські могили. Сьогодні у цій місцевості є два пам'ятники і меморіальний цвинтар, який присвячено страченим бійцям Карпатської України.

Локації:

Музей "Герої Маківки": Стрийський район Львівської області, с. Тухля, вулиця Франка, 231А

Вшанування пам'яті на найвищій дерев’яній вежі-дзвіниці України

Далеко на південь від Львова, у передгір’ї Карпат, у глибоких лісах між селами Сприня і Недільна у 1944 році зустрілися 15 осіб з керівництва УПА і ОУН(б) на чолі з Романом Шухевичем. На тій зустрічі створили Українську Головну Визвольну Раду – фактично уряд на чолі з Кирилом Осьмаком, задля того, щоб координувати діяльність у боротьбі за Незалежність України.

На околиці села Сприня, на території спортивно-оздоровчого комплексу "Прикарпаття" імені Кирила Осьмака сьогодні є великий пам’ятник зі скульптурами Дарії Ребет, отця Івана Гриньоха, Ростислава Волошина і, власне, Осьмака та Шухевича. Також у цій місцині діє музей-криївка, присвячений підпіллю.

Вежа пам'яті

А ближче до села Недільна на горі Діл є дерев’яна споруда – 43-метрова "Вежа пам’яті" з хрестом угорі. Її зведено в пам’ять про бій 30 листопада 1943 року. Чому саме 43 метри? Дуже символічно, бо такою була кількість українських повстанців, які в цьому місці дали бій двом полкам гітлерівців. Національний Реєстр Рекордів України визнав Вежу Пам’яті найвищою дерев’яною вежею-дзвіницею України. А в самому селі Недільна є музей президента УГВР Кирила Осьмака.

Локація:

Дорога зі Львова до села Сприня – майже 100 кілометрів трасою "Львів – Самбір – Ужгород". Аби дістатися до Сприні, потрібно у Самборі повернутися вліво на дорогу Т1415, а за селом Лукавиця повернути направо.

Нагадуємо, що створені найбільш мальовничі маршрути в Бескидах Карпат. 

 

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Новая прическа и гражданская одежда: как сейчас выглядит Валерий Залужный
Comments UA
2024-04-28T16:36:21Z
Зеленский рассказал, как судьба Украины может измениться уже в июле
Comments UA
2024-04-29T04:12:31Z
Сикорский рассказал, как война в Украине может завершиться за пять минут
Хвиля
2024-04-26T19:06:35Z
Кулеба рассказал, что может заставить Путина отступить и прекратить войну
TSN
2024-04-28T10:52:45Z
Россия не собирается заканчивать войну в Украине: Песков рассказал о планах Путина
Comments UA
2024-04-29T16:48:15Z
Турция определилась с кандидатом на должность генсека НАТО - СМИ
Корреспондент
2024-04-29T16:37:01Z
"Его участь предрешена", - Песков назвал Зеленского "специфическим президентом специфической страны"
Новости Украины
2024-04-28T16:00:21Z
Стало известно, почему Путин боится увольнять Шойгу даже несмотря на провалы на фронте
Comments UA
2024-04-26T17:27:01Z
Боррель дал прогноз по войне в Украине
Корреспондент
2024-04-29T00:15:38Z
Не только соль: что добавить в воду при варке яиц, чтобы они хорошо чистились/Обратите на это внимание
Апостроф
2024-04-29T13:09:34Z
5 фраз, которые говорят люди только с высоким уровнем интеллекта
TSN
2024-04-29T13:06:19Z
5 качеств идеальной любовницы, о которой мечтает каждый мужчина
Marie Claire
2024-04-28T07:31:20Z
Призовете беду и несчастье: можно ли ломать сирень
Апостроф
2024-04-28T18:06:57Z
Что приготовить на Пасху: три рецепта вкусных пасок от Лизы Глинской/Поэкспериментируйте с разными вариантами традиционной выпечки
Апостроф
2024-04-29T16:24:52Z
Так жарили шашлыки наши родители - и мясо получалось идеальным: проверенные хитрости
Telegraf
2024-04-29T16:15:30Z
Устойчивый жир и копоть больше не проблема: лучшие способы мытья сковороды
Апостроф
2024-04-27T17:00:01Z
Что приготовить из картофеля вместо пюре: вариант очень простого и сытного блюда
Обозреватель
2024-04-27T14:07:52Z
Компания МХП внедряет профессию мясных сомелье для сети "Мясомаркет"
Обозреватель
2024-04-29T14:31:06Z
Что не стоит есть при похудении: список запретных продуктов
Comments UA
2024-04-29T15:30:13Z
Доктор объяснил, что люди видят перед смертью: никто даже не догадывался
Знай
2024-04-26T20:30:10Z
Вы все испортите! Почему категорически нельзя взбивать яйца перед жаркой: секрет раскрыл Гордон Рамзи
Обозреватель
2024-04-27T11:04:51Z
Когда приходит старость: ученые выяснили, что это индивидуально для каждого
Знай
2024-04-28T18:51:05Z
Страшно красиво: вампирские процедуры для лица стали причиной ВИЧ
Фокус
2024-04-29T16:36:14Z
Действительно ли замораживание хлеба делает его более полезным для здоровья: диетолог ответил
UNIAN NET
2024-04-29T16:06:18Z
4 главных причин, почему вы не можете избавиться от жира на животе
Comments UA
2024-04-28T12:51:43Z
Прет от утреннего стаканчика? Учены ответили, сколько раз в день можно пить кофе
Знай
2024-04-28T06:21:30Z
Можно ли есть яйца с хлебом на завтрак: диетолог указала на важный нюанс
UNIAN NET
2024-04-26T19:06:36Z
Что нельзя делать в Вербное воскресенье: главные запреты большого праздника/В этот день следует воздержаться от веселья
Апостроф
2024-04-27T17:18:04Z
"Были пьяны, бросались на людей и обматерили женщин?": новый скандал с ТЦК на Львовщине
TSN
2024-04-29T15:06:19Z
Российские беспилотники неустановленного типа: в ВСУ призвали не искать сенсации
UNIAN NET
2024-04-29T09:07:13Z
МиГ-29 от Казахстана — полный хлам, но он крайне нужен ВС ВСУ: в чем причина
Фокус
2024-04-29T16:30:31Z
Бум среди желающих учиться за границей: известный педагог об оттоке украинских выпускников школ
TSN
2024-04-29T16:48:47Z
Выглядят странно: современный человек не догадается, как в СССР использовали эти вещи
Telegraf
2024-04-29T16:48:06Z
29 апреля — какой церковный праздник, чего категорически нельзя делать, чтобы не заболеть
TSN
2024-04-28T05:03:59Z
Украина сообщила Евросовету об отступлении от Конвенции о правах человека
ZN UA
2024-04-28T20:15:36Z
Дочь фаната кремлевского режима навсегда отреклась от своего отца
Comments UA
2024-04-28T19:21:36Z
Украинцам автоматически перечислят пенсии с 1 мая: у кого и на сколько вырастут выплаты
Апостроф
2024-04-28T09:09:18Z
Пенсии украинцев пересчитают с 1 мая: кому повысят выплаты
Хвиля
2024-04-29T05:01:47Z
Цены на яйца и овощи резко упали: сколько можно купить эти продукты
Политека
2024-04-28T16:43:52Z
Главные новости за 26 апреля: масштабный рост тарифов, цен в супермаркетах и катастрофа в Украине
Знай
2024-04-26T17:24:06Z
"Киевстар" меняет тарифы: какие будут обновлены
Обозреватель
2024-04-29T16:43:55Z
Доходы Укрпочты в прошлом году выросли на 1,3 млрд грн
Корреспондент
2024-04-29T16:36:30Z
Есть ли в Украине деньги на пенсии и субсидии: Шмыгаль дал четкий ответ
UNIAN NET
2024-04-28T11:39:46Z
Курс валют в Украине: доллар "попустило" ниже 40 грн – покупать или продавать
TSN
2024-04-29T03:21:51Z
Ощадбанк запустил льготные кредиты для ветеранов: условия
Хвиля
2024-04-29T04:06:24Z
"Когда начнут стрелять в городе, они поймут": побывавший в плену военный предупредил украинцев
Политека
2024-04-28T06:01:43Z
Как закончится война в Украине: боец ВСУ удивил прогнозом
Политека
2024-04-29T05:15:19Z
Российская армия не может обойти Часов Яр с флангов: карта
ZN UA
2024-04-28T12:27:09Z
"Они смертники": в ВСУ прокомментировали заход россиян в Очеретино
Comments UA
2024-04-27T15:51:09Z
Ракетный обстрел Одессы: ВС РФ убили двух человек и собаку, — ОВА
Фокус
2024-04-29T16:48:08Z
Город Покровск станет зоной боев: експерт оценил продвижение врага возле Авдеевки
UNIAN NET
2024-04-29T16:39:20Z
Силы обороны вышли из Бердичей, Семеновки и Новомихайловки Донецкой области. Карта
Обозреватель
2024-04-28T13:55:42Z
Взрывы во временно оккупированном Крыму и "бавовна" в России: главные новости ночи 28 апреля 2024 года
TSN
2024-04-28T03:06:31Z
Захватчики продают отобранное у украинцев жилье - ОВА
Корреспондент
2024-04-28T19:55:44Z
"На грани развода": известный блогер рассказал о кризисе в отношениях Ефросининой с мужем
UNIAN NET
2024-04-29T14:21:31Z
Просто во время концерта умерла 31-летняя певица
Comments UA
2024-04-28T20:42:09Z
Евгений Кошевой з "Квартал 95" разрыдался перед камерами: не ожидал такого происшествия
Знай
2024-04-27T14:51:06Z
Валюха из "Сватов" помолилась за российских окупантов: как сейчас выглядит Татьяна Кравченко, спившаяся и поддержавшая войну
Обозреватель
2024-04-29T14:55:07Z
ТОП-8 стильных сережек на все случаи жизни
Comments UA
2024-04-29T16:41:24Z
Александра Зарицкая призналась в сильной ненависти
Знай
2024-04-29T16:21:39Z
Жена актера-военного Дмитрия Совы призналась, где служит муж и как часто они видятся
TSN
2024-04-28T08:03:33Z
Олеся Жураковская после болезненного развода с абьюзером рассекретила, свободно ли ее сердце
TSN
2024-04-28T19:06:14Z
Лучшую подружку предательницы Тодоренко Настю Ивлееву оштрафовали на 20 тыс грн
Знай
2024-04-27T17:51:45Z
В Киеве ночью прогремел мощный взрыв, есть пострадавшие: подробности
Апостроф
2024-04-28T11:09:43Z
Повреждены несколько участков: последствия атаки по авиабазе РФ показали со спутника
Фокус
2024-04-28T16:21:46Z
Алкоголь в 10 раз выше нормы: в стельку пьяный депутат Майбоженко сбил 4 пешеходов
Знай
2024-04-26T17:00:37Z
РФ атаковала ракетами, в Днепре и Кривом Роге раздаются взрывы
Корреспондент
2024-04-27T02:39:22Z
В Харькове серия взрывов: россияне атакуют город КАБами, есть раненые
GlavRed
2024-04-29T16:27:01Z
Взрывы в Одессе: горит дворец студентов юридической академии. ВИДЕО
Новости Украины
2024-04-29T16:21:21Z
В Тисе утонули двое мужчин, которые хотели сбежать из Украины. Видео
Апостроф
2024-04-28T09:42:01Z
В Москве сгорел военный вертолет: подробности молниеносной спецоперации ГУР
TSN
2024-04-26T19:21:21Z
В Запорожье прогремел взрыв
TSN
2024-04-28T11:03:35Z
В РФ пригрозили "Кинжалами" после слов украинских комментаторов
Telegraf
2024-04-28T12:54:05Z
Скандал дня. Футболиста сборной Украины потребовали выслать из Польши и "отправить на фронт". Видео
Обозреватель
2024-04-28T20:31:36Z
"Слезы": в РФ похвастались премиальными на альтернативной Олимпиаде
Telegraf
2024-04-28T18:54:34Z
"Реал" принял решение по голкиперу сборной Украины
Обозреватель
2024-04-28T15:31:02Z
"Бавария" – "Реал": онлайн-трансляция полуфинала Лиги чемпионов
Обозреватель
2024-04-29T16:49:28Z
"По пять литров на каждого": Фьюри предсказал встречу с Усиком после боя за титул "абсолюта"
Telegraf
2024-04-29T15:00:03Z
Не стало легенды "Динамо": ушла целая эпоха украинского и мирового футбола
Политека
2024-04-29T07:43:55Z
"Не от мира сего". Белью сказал, что произойдет в бою Усик – Фьюри
Обозреватель
2024-04-28T12:28:36Z
"Усик чуть не умер в больнице". РосСМИ написали про украинского чемпиона, спровоцировав вопли у z-патриотов
Обозреватель
2024-04-28T16:22:10Z
Что делать, если телефон быстро разряжается: эти советы помогут решить проблему
Политека
2024-04-28T18:46:18Z
iPhone может получить функции ИИ от OpenAI и Google: что от этого изменится
Фокус
2024-04-29T15:06:00Z
Таропрогноз на 28 апреля 2024: выберите карту и узнайте, что Вас ждет в воскресенье
Telegraf
2024-04-27T18:39:48Z
Физики создали функциональную клетку мозга на основе смеси соли и воды
Фокус
2024-04-29T06:42:07Z
Научное исследование показало, что белки тихоходок способны замедлить метаболизм в клетках человека
TSN
2024-04-29T16:18:07Z
Магнитные бури, прогноз на три дня: чего ожидать от солнечной активности 29 апреля – 1 мая
Известия Киев
2024-04-29T16:16:44Z
Как часто можно перезагружать смартфон Android: будет работать дольше и быстрее
Политека
2024-04-28T07:10:30Z
В Gmail появилась новая ИИ-функция: почему она пригодится практически всем
UAToday
2024-04-28T19:33:15Z
Как правильно заряжать телефон Xiaomi, чтобы не испортить аккумулятор: важные советы
Политека
2024-04-27T16:04:07Z
Механик с 50-летним стажем объяснил, какую ошибку с колесами лучше не допускать
Знай
2024-04-29T04:21:18Z
Ford Mustang GT приняли на службу в полицию Северной Каролины
AutoCentre
2024-04-27T07:09:42Z
"Перекупам" придется иметь дело с ТЦК: новые правила перерегистрации подержанных авто
Знай
2024-04-27T09:30:10Z
Какой автомобиль купить прямо сейчас не за "все деньги мира": свежий рейтинг
Обозреватель
2024-04-28T08:07:15Z
В Украине изготовили очередной автотопливозаправщик – на шасси Scania
AutoCentre
2024-04-29T16:16:59Z
Состоялся публичный дебют семиместного кроссовера Ford
AutoCentre
2024-04-29T15:16:23Z
Автомобили HiPhi снова запустят в производство
AutoCentre
2024-04-29T08:22:29Z
Mercedes презентовал электрический "Гелик": только не показывайте его депутатам
Знай
2024-04-28T04:51:03Z
Легенда 2000-х: в Киеве заметили знаменитый спорткар BMW
Фокус
2024-04-27T10:57:49Z