MY.UAНовини
Хто такі вікінги насправді: як вони підкорювали світ і відкривали Америку
Хто такі вікінги насправді: як вони підкорювали світ і відкривали Америку

Хто такі вікінги насправді: як вони підкорювали світ і відкривали Америку

Вікінги ніколи не носили рогатих шоломів. Їх було не так вже й багато, вони розводили овець та ловили рибу. Також побували в Америці за 500 років до Колумба, розграбували пів Європи, змусили християн придумати спеціальну молитву на захист від себе і, звісно, мріяли про Валхалу.

У вікінгів не було найкращої зброї чи броні свого часу, не було неймовірно ефективної тактики бою чи масової чисельної переваги над ворогами. Однак вони безапеляційно вірили у те, що померти в бою, забравши зі собою якомога більше людей, це єдиний шлях до комфортних умов у загробному житті. Сильна мотивація – страшна річ. Якщо когось в історії людства і можна називати Богами війни – то це точно вікінги. Детальніше про них – у матеріалі 24 каналу.

Вже у сучасному світі завдяки кіно, серіалам та комп'ютерним іграм вдалося "розкрутити" образ вікінгів до межі, де дуже складно розділити правду і вигадку. Насамперед вікінги – представники германських племен. Ці хлопці мешкали на півночі Європи, утім згодом розбрелися хто куди:

  • одні пішли засновувати імперію франків;
  • інші – заселяти британські острови;
  • ще частина залишилася на територіях сучасної Данії, Швеції та Норвегії.

Саме нащадки цих "не любителів" мандрівок і стали вікінгами та намандрувалися за усіх пращурів разом взятих.

Чим займались вікінги

У Cкандинавії навіть нині для вирощування будь-чого, що можна з’їсти, можуть бути лише кілька відсотків землі. Це і є головною причиною, що загнала вікінгів на кораблі і змусила шукати здобич, однак не усіх. Більшість тодішнього населення Скандинавії залишалася вдома. Обробляли ті незначні клаптики землі, на яких все ж могло щось вирости. Також вирощували овець, здебільшого займалися риболовлею і полюванням на ведмедів, лосів, тюленей. Їх шкури потім продавали сусіднім кланам чи заїжджим торговцям. Тож вікінг – це професія, а не народ. Ці хлопці і самі бралися за домашню роботу, коли поверталися з походів.


Човни вікінгів / Скриншот з відео

Та все ж у ширшому розумінні слово "вікінг" часто використовують для означення усіх тодішніх мешканців півночі Європи. Воно стало синонімом до нашого "варяги" чи латинського "нормани" – тобто люди півночі.

Початок доби вікінгів

Згодом вікінги сіли на корабель і переплили до монастиря на британському острові Ліндісфарн. Трапилося це у 793 році, який нині вважається офіційною датою початку доби вікінгів, що тривала майже 300 років. Цей епізод, хай і з деякими неточностями, дуже яскраво проілюстрували у суперпопулярному нині серіалі "Вікінги".

Це був не перший вихід норманів у світ, утім саме після грабунку Ліндісфарну такі вояжі стали для них постійним способом проведення часу. Єдиного державного устрою наприкінці VIII століття у Скандинавії не було. Усе вирішувала родова аристократія. Кожен конунг – голова роду – на своєму клапті землі був "цар і бог". Тож у похід могли зібратися ватага із близьких та далеких родичів, сісти на збудований ними ж корабель і з благословення конунга податися створювати проблеми середньовічним селянам і містянам. Перші походи вікінгів були зовсім не чисельними, та від того не менш успішними.

Успіх вікінгів – завдяки їх човнам

Все завдяки дракарам – так називалися бойові кораблі норманів. Це те, у чому скандинави були безумовно найкращими у свою добу. У майстерності виготовлення та керування човнами з ними не міг зрівнятися ніхто. Причина цього – все та ж скандинавська географія. Сісти на човен і доплисти до сусіда було набагато простіше, ніж йти до нього через холодні гори і ліси. Тож така побутова необхідність дозволила розвинути унікальну майстерність.

Спочатку човни вікінгів були видовбані із цільного стовбура дерева, згодом їх почали робити з дошок, які клали одна на одну та скріплювали залізними чи дерев'яними цвяхами. З'явилися закріплені весла практично по усій довжині човна, а вершиною еволюції корабля вікінгів стала поява на ньому вітрила – це було справжньою цінністю.


Вітрила, які виготовляли вікінги / Скриншот з відео

Вітрила робили із овечої шерсті. На одне велике вітрило могло піти приблизно 200 кілограмів такого матеріалу, а виготовляли його кілька років. Однак такі старання були виправдані, адже вітрило дозволяло у рази збільшити швидкість та дальність плавання.

Завдяки ще й тому що кораблі робили максимально легкими під вітрилом вони розвивали швидкість 10-12 вузлів, тобто орієнтовно 20 кілометрів на годину. Тож за добу вікінги могли подолати понад 400 кілометрів – це нереальна швидкість пересування за середньовічними стандартами.

Як відбувався напад вікінгів

На кожному з дракарів могли перебувати приблизно 100 вікінгів, хоча зазвичай було удвічі менше. Десятки таких кораблів підпливали до якогось британського замку. Незначна розвідка дозволяла зрозуміти, що фортеця добре охороняється, селяни ховалися всередині, врожай та скотину забирали зі собою – тому нападати не було сенсу. Однак не всі маєтки належно приготувались до нападу норман. 

Вікінги поверталися на кораблі і вже за день опинялися за 200 кілометрів, де був розташований інший маєток – там ніхто й не думав чекати цих гостей. Жодним іншим способом подолати цю відстань за такий відрізок часу у той момент людської історії було неможливо. Тож раптовість нападів була одним із ключів успішності норманів.

Ще одна унікальність кораблів вікінгів була в тому що вони однаково добрі були для відкритого океану та річок. По Дніпру гості із півночі опинялися і на наших землях, де безпосередньо доклалися до створення Київської Русі. Серйозною перешкодою для кораблів вікінгів не була навіть суша, яку треба було перетнути. Дракари були достатньо легкими, аби їх можна було просто перетягти по колодах до наступної водойми.


Вікінги були швидкими завдяки своїм човнам / Скриншот з відео

Отож вікінги, завдяки своєму кораблебудуванню, без очевидних труднощів діставалися туди, куди захотіли. Там починалося найцікавіше. Принаймні для них.

Нормани крали навіть людей

Міфи здебільшого малюють норман зовсім неотесаними варварами, які змітали усе на своєму шляху. Звісно, це перебільшення, однак друга його частина не така вже й далека від правди. У більшості випадків нормани дійсно забирали усе, що могли разом із людьми, яких потім продавали у рабство, а що не могли забрати – знищували. Інколи можна було відкупитися. Так зробили парижани усередині IX століття, уникнувши знищення свого прекрасного у майбутньому міста. Зайвим доказом жорстокості вікінгів була середньовічна молитва, яка починалася словами: "Збережи нас Господи від гніву дикого народу норманів, що мешкає на півночі".

Зброя вікінгів

У популярному серіалі "Вікінги" яскраво проілюстрували, чим боролися нормани. Найпоширенішою зброєю були списи та бойові сокири – через дешевизну та простоту виготовлення. Хоча мечів у норманів теж було дуже багато – доказом є археологічні розкопки. Більшість вони привозили із континентальної Європи, утім частину кували у себе.

Броня здебільшого була шкіряною, кольчуги траплялися рідко. Далеко не кожен вікінг міг дозволити собі шолом.

А от знаменитих рогатих шапок не носив узагалі ніхто з них. Джерелом цього стереотипу аж у XIX столітті стали опери Вагнера. Не вигадали творці серіалу і той факт, що участь у походах могли брати жінки. Вони були на рівні із чоловіками. Археологи довели це, адже знайшли могили, де жінки були поховані, як воїни.


Могила жінки-героїні / Скриншот з відео

У сенсі рівності статей вікінги узагалі можуть дати фору більшості своїх сучасників. Одружити скандинавку без її згоди було майже неможливо, а коли до весілля все ж доходило – сторони укладали щось на кшталт шлюбного контракту.


Жінки були на рівні з чоловіками / Скриншот з відео

Ще один міф, який варто розвіяти – це те, що грабунки були єдиним заняттям вікінгів. Помандрувавши, побачивши на власні очі Константинополь, Лісабон, міста Персії нормани дійшли висновку, що добитися багатства та статусу можна не лише сокирами. Вміння торгувати було таким ж важливим для вікінга, як і махати зброєю. Ба більше, використати їх можна було в одному поході. 

Вікінги стали творцями безлічі торговельних шляхів, допливаючи до піренейського півострова, Африки, півдня Італії. Вони розширили світ задовго до того, що заведено називати добою географічних відкриттів. Нормани заселили Ірландію та Гренландію, а у 1001 році похід Лейфа Еріксона завершився тим, що вікінги стали першими європейцями, які сягнули північної Америки.

Вони висадилися на нині канадському острові Ньюфаундленд, який у скандинавських сагах називають Вінленд – виноградна земля. Там вікінги зустрілися із індіанцями за 500 років до того, як це зробив Колумб. Зустріч, щоправда, завершилася конфліктом і нормани врешті покинули Америку.

Відкриваючи світ, вікінги не могли не піддаватися впливу того, з чим стикалися. Та вони вміло використовували це у власних інтересах. У сагах збереглася історія про одного з вікінгів, який кілька разів у різних місцях приймав християнство, за що завжди отримував хороші подарунки і дуже засмутився, коли за чергове хрещення в якомусь місті йому дісталася лише нова сорочка.

Нормани дуже легко асимілювалися та звикали до нових умов у місцях, де вирішили осісти. Так трапилося у тій частині Франції, що саме завдяки вікінгам називається Нормандія. Так трапилося на Сицилії, де вони заснували своє королівство. І так трапилося на Русі, яка своєю назвою та першою керівною династією Рюриковичів, теж зобов'язана гостям з півночі.

У самій же Скандинавії теж з'явилися держані утворення, на трони сіли королі, на зміну Одіну та Тору остаточно прийшло християнство. У 1066 році норвезький король Гаральд Суворий, до слова, зять Ярослава Мудрого, спробував захопити англійський престол. Утім там таки загинув. Ця подія завершила епоху завоювань вікінгів. Проте відбиток, що вони залишили на людській історії, нікуди не подінеться, адже вони багато в чому визначили майбутній хід цієї історії.

Зовсім скоро Англію таки завоював нормандський герцог Вільгельм - прямий нащадок вікінгів. Кров північних розбійників ще довго тектиме у багатьох монарших династіях старого світу, а сама Скандинавія із місця яке мусиш покинути, щоб вижити, в підсумку перетвориться в одне із найщасливіших місць на цій планеті.

Теги за темою
ОружиеИстория
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
"Одноразовые исполнители": как Москва дистанционно управляет поджогом и дестабилизацией Запада
TSN
2025-05-04T17:19:27Z
Когда россияне смогут захватить всю Украину — эксперты назвали дату
TSN
2025-05-02T17:28:37Z
МИД РФ сделал заявление о "возвращении" Украины в границы 1991 года
Comments UA
2025-05-01T15:30:25Z
Путин получил «подарок судьбы» и теперь хочет полностью уничтожить Украину
Comments UA
2025-04-23T08:39:37Z
Армия РФ нанесла удар по жилым кварталам Купянска
Корреспондент
2025-05-04T20:01:11Z
Объявлены предварительные результаты выборов президента Румынии
Апостроф
2025-05-04T20:00:40Z
Дональд Трамп вызвал бурю ярости у американских епископов из-за одного изображения
Comments UA
2025-05-04T11:33:23Z
Путин ответил на предложение Зеленского не бить по гражданским объектам и вспомнил удар по Сумам
Comments UA
2025-04-21T17:31:01Z
​"В верхней части списка": Притула прокомментировал покушение на Стерненко
Апостроф
2025-05-01T19:34:04Z
От КВН до Банковой: что известно о дружбе Елены Кравец и Елены Зеленской
Telegraf
2025-04-29T14:03:43Z
Старшая дочь Пугачева попала в большие проблемы: что произошло
Comments UA
2025-05-02T19:57:23Z
Старый костюм Зеленского изжил себя: специалист по этикету назвала причину
Telegraf
2025-04-28T16:04:40Z
Вячеслав Соломка после публичной ссоры с Камалией раскрыл правду об их отношениях
TSN
2025-04-26T20:46:39Z
Юлия Санина показала редкое фото с мамой и где они развлекаются: "Жуткое место"
TSN
2025-05-04T18:48:44Z
"Я получила уже миллион угроз": "холостяк" Терен объявил войну блоггерке Алхим из-за русских песен и языка
Апостроф
2025-05-04T17:18:34Z
80-летний Майкл Дуглас разводится с Кэтрин Зетой-Джонс: что разрушило 25-летний брак — СМИ
TSN
2025-04-21T04:25:04Z
После смерти Папы Франциска стремительно выросли просмотры этого фильма
Comments UA
2025-04-24T09:21:11Z
"Просто не верю! Вы сдурели?": жена "Холостяка" Черкасова похвасталась концертом Меладзе и нарвалась на хейт/Блогерша попыталась оправдаться, но стало еще хуже
Апостроф
2025-04-28T08:39:20Z
Больше не дом: одна из стран ЕС оставит украинцев без помощи на жилье и денег
Знай
2025-04-24T19:12:14Z
Молодая девушка постоянно жаловалась на усталость: через семь месяцев она умерла
Comments UA
2025-04-23T14:54:38Z
Жители российского города дрались за кашу возле «поезда победы»
Корреспондент
2025-05-03T17:18:22Z
Военный учет 17-летних: с чем у юношей могут возникнуть проблемы
TSN
2025-05-04T10:48:54Z
Комната, квартира или даже дом: в Украине для ВПЛ приготовили обновленный вид субсидий
Знай
2025-05-04T19:12:51Z
Задержание без повестки: украинцев пакуют прямо на улице – кому стоит быть на чеку
Знай
2025-05-04T18:30:43Z
Опоздание не простят: украинцам дали три месяца, иначе пенсии не ждите
Знай
2025-04-21T04:30:57Z
На каком расстоянии от забора можно сажать дерево в Украине
UAToday
2025-04-29T17:27:25Z
Дроны прошли российскую ПВО: попадание в завод по производству "Шахедов"
Новости Украины
2025-04-24T07:45:11Z
Минсоцполитики назвало самую большую пенсию в Украине
Корреспондент
2025-04-22T14:27:08Z
Ціна на газ з 1 травня 2025: чого очікувати споживачам
AgroNews
2025-04-21T07:13:32Z
"Добрый вечер, мы из ПриватБанка": украинцев заставляют добровольно перечислять деньги в россию - новая мошенническая схема
Знай
2025-04-27T12:12:52Z
Будьте готовы вернуть "лишнее": Пенсионный фонд может потребовать деньги
Знай
2025-04-22T09:30:00Z
Украинцы останутся без копейки в кошельке: назревает новое повышение цен
Знай
2025-05-04T19:30:44Z
Денежная помощь в Одессе: кто имеет право и как оформить выплаты
Политека
2025-05-04T19:01:38Z
Пенсии заморожены, но не навсегда: власти назвали условия для повышения
Знай
2025-05-03T14:30:07Z
Бычки, сардины и шпроты переходят в категорию деликатесов: как изменились цены
Знай
2025-04-28T03:52:35Z
Внешняя разведка назвала "маловероятным" укрепление рубля
Корреспондент
2025-04-27T16:01:15Z
Россиянину, который изнасиловал жительницу Киевской области, и сообщнику дали по 12 лет
Лига
2025-04-21T08:03:33Z
Удар по Киеву 24 апреля: количество жертв возросло
UAToday
2025-04-24T06:46:13Z
Массированная атака РФ на Запорожье: количество раненых резко возросло
Comments UA
2025-05-02T04:27:11Z
В Подольском районе Киева произошла стрельба: полиция установила причастных – фото
Лига
2025-04-24T13:31:15Z
Полиция Бразилии предотвратила теракт на рекордном концерте Леди Гага
Комсомольская правда
2025-05-04T19:48:31Z
Россияне сбросили взрывчатку с дрона на Херсон, ранена гражданская
Корреспондент
2025-05-04T18:51:32Z
В Германии взорвался аккумулятор электросамоката, пять человек получили ранения
Известия Киев
2025-04-22T09:28:14Z
В Индии боевики убили около двадцати человек
Корреспондент
2025-04-23T08:13:28Z
Спасатели ликвидировали пожар в Гидропарке
Корреспондент
2025-05-04T16:27:22Z
Когда лучше пить магний — утром или вечером
TSN
2025-04-21T04:25:33Z
Уменьшает холестерин, улучшает сон и лечит кишечник: невероятные свойства обычного хумуса
Знай
2025-04-24T07:51:58Z
Ночные перекусы: почему возникает голод после позднего ужина
Gazeta UA
2025-04-27T17:51:43Z
Что лучше для здоровья — горчица или кетчуп: врач дала окончательный ответ
UAToday
2025-05-04T12:03:37Z
Что произойдет с организмом, если есть только яблоки
Gazeta UA
2025-05-04T18:51:48Z
Ночные перекусы, которые утоляют голод: девять самых полезных
Gazeta UA
2025-05-04T17:54:25Z
Когда дозы не имеют значения: мужчина сделал 217 прививок и не только выжил
Знай
2025-05-04T17:51:20Z
Утром или вечером: когда лучше принимать душ
Gazeta UA
2025-05-04T17:36:59Z
Почему не стоит увлекаться шашлыками: объяснение
Gazeta UA
2025-05-04T16:06:55Z
Покупка ранних овощей: что нужно знать, чтобы не принести домой "нитратную бомбу"
Знай
2025-05-01T19:51:29Z
Муравьи исчезнут с участка раз и навсегда: просто смешайте сахар с этим средством
Telegraf
2025-04-29T18:51:11Z
Пасхальный гороскоп: какая вы паска по знаку зодиака
Comments UA
2025-04-21T05:51:26Z
Китайский гороскоп на май 2025 года: время перемен и внутреннего роста, кому из знаков нужно готовиться
Знай
2025-05-01T19:30:32Z
Как семейный статус влияет на качество сна: новые исследования ученых
Gazeta UA
2025-05-04T19:03:02Z
Как вернуть белоснежность подоконнику: пять действенных способов, которые вас не разочаруют
Gazeta UA
2025-05-04T17:39:29Z
Туристы случайно нашли 7-килограммовый клад золота и серебра в горах Чехии
Апостроф
2025-05-01T14:21:11Z
Обязательно пересадите в новый горшок: какие комнатные растения любят весеннее "обновление"
Апостроф
2025-04-21T15:06:19Z
Редиска, которая не потеряет хруст: как правильно хранить популярный овощ
Знай
2025-04-27T13:51:25Z
Бойцы Азова захватили троих россиян на самокатах
Корреспондент
2025-04-27T18:06:09Z
В Николаеве СБУ задержала российского информатора
Корреспондент
2025-04-22T13:06:50Z
Владелец украинских издательств "Кредо" и "Беби Бук" торгует детскими книгами в рф: теперь еще и бизнесмен в "ДНР"
Знай
2025-04-28T07:00:08Z
РФ обстреляла КАБами регионы Украины сразу после "Пасхального перемирия"
Корреспондент
2025-04-21T05:42:14Z
Жертвы Волынской трагедии: обнаружено более 30 останков во время эксгумации
Gazeta UA
2025-05-04T19:09:33Z
Отключение света в Запорожье с 5 по 11 мая: появился список адресов тех, кто будет без электроэнергии
Политека
2025-05-04T17:31:04Z
Враг массированно атаковал Харьков ракетами
Хвиля
2025-04-24T03:57:06Z
Россияне атаковали жилую застройку в густозаселенном районе Одессы, детали
Фокус
2025-04-21T23:27:56Z
Россияне атаковали поселок под Купянском, загорелся дом
Корреспондент
2025-04-21T07:06:54Z
В Кривом Роге задержали известного украинского боксера: подробности
Telegraf
2025-04-26T15:27:45Z
В Руане Свитолина обыграла всех, не проиграв ни единого сета
Корреспондент
2025-04-20T20:36:04Z
В матче с Полесьем Александрия была удачливее
Корреспондент
2025-05-04T19:28:16Z
Челсі переграв чемпіонський Ліверпуль
Football.ua
2025-05-04T17:31:59Z
Красюк: Если идти по проторенной - неожиданностей можно избежать
Корреспондент
2025-05-04T17:15:23Z
"Зассали": в России обиделись на норвежцев
Telegraf
2025-05-04T16:18:26Z
Красюк: Были бы бои, а оставлять ли бокс, решать Александру Усику
Корреспондент
2025-05-04T15:51:00Z
Кроуфорд намерен превзойти Альвареса в сентябре
Корреспондент
2025-05-04T13:39:36Z
Олимпийскую чемпионку сравнивают с Микки Маусом, но она этому не рада
Telegraf
2025-05-04T13:30:14Z
Шлем пилота Формулы 1 продан за рекордную сумму
Корреспондент
2025-04-29T20:45:46Z
Водителям объяснили, чем грозит авто добавление спирта в бензин
Хвиля
2025-05-04T09:15:41Z
Леклер пропустит спринт Гран-при Майами из-за повреждения болида
Корреспондент
2025-05-03T19:48:55Z
Формула 1: 18-летний пилот Мерседес побил рекорд Феттеля
Корреспондент
2025-05-03T14:15:57Z
Монстр на 700 "лошадок": в Украину приехал уникальный пикап Ford за 4,6 млн грн
Знай
2025-05-03T11:51:49Z
Говорить "лобовое стекло" - ошибка. Как правильно на украинском
Gazeta UA
2025-05-03T11:10:30Z
Никогда не отвечайте на эти три вопроса полицейского, иначе могут быть проблемы
Comments UA
2025-05-03T10:42:58Z
Штрафы от ПДД могут обернуться конфискацией авто: юрист объяснил детали
Знай
2025-05-03T03:51:06Z
Дорожный знак, по которому приходят большие штрафы: о чем должны знать водители
Знай
2025-05-02T12:51:03Z
Microsoft объяснила подорожание новых игр для Xbox Series X|S
GameMag
2025-05-04T17:16:09Z
ИИ посоветовал готовиться к концу света
Корреспондент
2025-04-21T02:12:41Z
Не успел постирать: свитер из "секонда" стал для парня настоящим кошмаром
Знай
2025-05-04T19:51:11Z
Странные личности: Трейлер персонажей Blades of Fire от авторов Castlevania: Lords of Shadows и Metroid Dread
GameMag
2025-05-04T19:30:49Z
Давние фанаты Final Fantasy давно ждали такую игру: Эксперт объяснил взрывную популярность Clair Obscur: Expedition 33
GameMag
2025-05-04T18:28:16Z
Фантастика рядом: какие планеты из "Звездных войн" могут существовать на самом деле
TSN
2025-05-04T18:19:51Z
Как сделать скриншот на компьютере или ноутбуке: три простых способа
Gazeta UA
2025-05-04T18:15:03Z
Разработчики Helldivers 2 обещают, что игроки "обо*рут штаны": сюрприз, что "снесет крышу"
Знай
2025-05-04T15:51:21Z
Владелец дома нашел в шкафу жуткую записку: что его удивило
Фокус
2025-05-04T15:06:06Z