MY.UAНовини
Пряникам тут не місце. Миру — теж. Огляд проникнення російської пропаганди в український медіапростір у вересні 2019 — вересні 2020 року
Пряникам тут не місце. Миру — теж. Огляд проникнення російської пропаганди в український медіапростір у вересні 2019 — вересні 2020 року

Пряникам тут не місце. Миру — теж. Огляд проникнення російської пропаганди в український медіапростір у вересні 2019 — вересні 2020 року

У 2020 році пропагандистські зусилля Росії спрямовуються на розхитування й розкол українського суспільства.

Для цього використовуються нові лінії соціальної напруженості, які проявилися під час коронавірусної кризи в Україні.

Проте не забуває Кремль і про традиційне провокування лідерських і партійних міжусобиць за право визначати політику стосовно Донбасу, проведення ключових реформ і втілення вимог Революції гідності.

Мета російської влади лишається незмінною: довіра громадян до влади та один до одного має впасти до нуля, а ненависть — змусити одну зі сторін нового громадянського протистояння вкотре покликати по «братерську допомогу».

Огляд за серпень читайте тут.

Почнімо з висновків, які випливають із політики Кремля у «білоруському питанні».

Народний протест проти влади у країнах, що входять до уявної «зони ексклюзивних інтересів» Росії, має право на існування й перемогу тільки тоді, коли його гасла спираються на кремлівські уявлення про «легітимність» та породжені меседжами «русского міра».

Якщо ж цим двом умовам відповідає влада, протест такій владі розглядається як підривна робота «Заходу».

А ще з 2007 року Путін чітко заявив, що він буде робити у відповідь на наближення «Заходу» до кордонів Росії та проникнення у вже згадану зону виняткових інтересів.

У цьому контексті Україна з 2014 року, де переміг «нелегітимний» і «прозахідний» протест, стала прикладом поразки Кремля та особисто Володимира Путіна.

Окупація (в російському наративі «повернення додому») Криму та війна на Донбасі так і не змогли виправити цю реальність попри те, що всередині Росії була створена альтернативна «кримнашівська» медійна реальність.

Її основні засади:.

протест проти влади — технологія повалення влади зовнішніми силами заради запровадження зовнішнього управління;.

наслідки перемоги протестів — всеохопна деградація країни, в тому числі розпад і громадянська війна;.

протести на теренах колишнього СРСР — це лише нова форма ворожого впливу Заходу і продовження планів із поневолення «народів» Російської (радянської) імперії;.

єдиний засіб відвернення катастрофи — відновлення «братерства» народів та союз держав на чолі з Росією;.

Росія має право (обов’язок) робите все можливе, щоб відвернути катастрофу й допомогти «братнім народам» / «легітимним режимам».

Нав’язування цієї реальності було й лишається головною метою російського інформаційного впливу в Україні.

На початку 2019 року російська влада нарешті отримала «доказ», який вирішила витлумачити на користь ефективності свого впливу на бунтівного сусіда.

Політичні сили, що здобули владу завдяки Майдану та чинили опір Росії протягом п’яти років, вщент програли вибори.

До керма прийшли політики-популісти, серед яких не було однозначного ставлення до російського наративу: конфронтаційне ставлення до всього російського вони переважно відкидали («треба просто перестати стріляти»), а дехто навіть погоджувався з деякими російськими меседжами.

Як виявилося, двомовний, неагресивний та егалітаристський (а тому більше інклюзивний) популізм команди Зеленського став для російської влади навіть серйознішим викликом, ніж націоналістична й войовнича позиція команди Порошенка.

Насамперед тому, що програма перегляду політичного курсу 2014–2019 рр.

не включала в себе курс на зближення з Росією, з неодмінними поступками в питаннях Криму, Донбасу, декомунізації тощо.

Водночас строкате суспільне поле підтримки популізму Зеленського давало Кремлю привід і нагоду випробувати різні пропагандистські «пряники» й «батоги», щоби вплинути на політику нової української влади.

Оскільки нова команда прийшла на гаслах подолання війни та бідності, Росія взялася за активне формування уявлень про те, якими насправді мають бути цілі та засоби виконання цих, як здавалося у серпні 2019 року, ключових обіцянок Зеленського.

Як медійні «пряники» подавалася готовність і добра воля Кремля сприяти виконанню цих обіцянок.

Обмін послугами передбачав готовність нової влади переглядати рішення, які заважали втіленню російських інтересів в Україні.

Найбільш красномовним прикладом пропонування такого «обміну послугами» став процес обміну полоненими та діалог у рамках «нормандської четвірки».

Кремль легко віддав знакових «політичних в’язнів», а згодом погодився на саміт у Парижі, що команда Зеленського змогла «продати» масам своїх прихильників як «доказ» власної ефективності.

Але поруч завжди лежали й «батоги» — меседжі та рішення, які мали перешкодити Зеленському дотримуватися слова перед виборцями.

Зрештою, росіяни мали «відкрити очі» прихильникам нового президента на «правду» й навернути їх у свою «віру».

Прикладами таких інформаційних атак є звинувачення Зеленського в потуранні націоналістам, у «переписуванні» історії «великої вітчизняної війни», у зраді російськомовних виборців через нехтування їхніми потребами і продовження мовної «політики Порошенка».

Якщо в перші місяці роботи нової влади такі засоби слугували переважно для мобілізації виборців проросійських сил («Опозиційна платформа — За життя», Партія Шарія), то у 2020 році вони стають основою комунікаційної активності російських та проросійських ЗМІ в Україні.

Росіяни мали на озброєнні й «гібридні» політичні рішення та пропаганду, коли певна тема включала в себе різні й часом протилежні меседжі, розраховані на різну українську авдиторію.

Наприклад, у вересні — грудні спостерігалося активне просування російської інтерпретації «формули Штайнмаєра».

Такі пропагандистські зусилля мали, з одного боку, налаштовувати проти команди Зеленського потужний суспільний прошарок «патріотів» і, водночас, лити воду на млин проросійського табору, даючи приводи для звинувачення президента у «непослідовності» та «небажанні миру».

Свіжим прикладом такого «гібридного» впливу став інформаційний супровід перемир’я на Донбасі, проголошеного 27 липня 2020 року.

Росіяни, з одного боку, поширювали меседжі про «ненадійність» та «нетривкість» перемир’я через небажання української сторони йти на політичні поступки, а з іншого — вказували на слабкість Зеленського та його схильність до поступок під російським тиском.

Тут варто зробити невеликий відступ від головної теми тексту і зробити деяке пояснення.

На думку автора, успішність одночасної трансляції таких несумісних меседжів спиралася не стільки на задум їх російських авторів, скільки на використання ними вже наявних суперечностей в українській політиці.

Зокрема, через прагнення команди Зеленського поєднати у своєму популізмі патріотичні та проросійські мотиви.

Проте коронавірусна криза, її соціальні та економічні наслідки, загострення непорозумінь з олігархами створили виразне тло, на якому висвітлилися помилки і прорахунки влади.

Популістські конструкції «Слуги народу» почали розвалюватися під натиском критики з боку «патріотичних» та проросійських опозиційних сил.

І виявилося, що у владної команди насправді немає необхідних ресурсів, щоби втілювати свої обіцянки.

Про це яскраво засвідчила негативна динаміка рейтингу довіри до влади та підтримки нового президента.

Ще до приходу пандемії в Україні, у січні-лютому 2020 року Кремль повертається до моделі жорсткого інформаційного протистояння з Києвом.

Не дочекавшись від команди Зеленського виконання своїх вимог, російська сторона поновлює пропаганду про «нелегітимність» постмайданної української влади й наближення чергового «колапсу» української держави.

Розгортання пандемії змушує Кремль у квітні-травні зайнятися внутрішніми справами.

Проте вже у травні росіяни використовують наслідки коронавірусної кризи в Україні для поширення й маскування своєї пропаганди під гаслами різних опозиційних сил.

На тлі розгортання соціально-економічної кризи й падіння рейтингів влади російська сторона починає активне просування тем, покликаних спровокувати суспільно-політичну кризу: штовхнути на силове протистояння владу й опозиційні сили, центральний уряд і мерів, посіяти ворожнечу між різними прошарками українського суспільства.

Зокрема, повертаються теми засудження Майдану («масове вбивство в Одесі 2 травня», влітку «одкровення Жванії про вбивства на Майдані»); новий поштовх здобуває поширення меседжів про «мовний геноцид» російськомовних громадян; про встановлення «зовнішнього управління», що має на меті загарбати всі «національні багатства» України.

Проти самого президента Зеленського інформаційна атака розгортається за кількома напрямками:.

його називають «перевиданням» Порошенка, щоб відштовхнути виборців, які підтримують Зеленського як «альтернативу» чи як «свого» (некорумпованого, відкритого, демократичного);.

його звинувачують у «некомпетентності» під час реагування на пандемію та економічну кризу на противагу «досвідченим професіоналам» із табору «ОПЗЖ»;.

його висміюють за слабкість і страх перед «націоналістами», на відміну від «безкомпромісних борців» на кшталт Анатолія Шарія.

Оскільки вся конструкція нової влади спирається на самого Зеленського, за можливим задумом, знищення його «рейтингу» має призвести за «принципом доміно» до розпаду «Слуги народу», парламентської та урядової кризи, позачергових виборів у розпал економічної кризи і паралічу державної влади взагалі.

Тобто, до «колапсу», який так наполегливо пророкує російська пропаганда.

Російська сторона може розраховувати, що під тиском таких неприємних перспектив команда Зеленського все-таки піде на поступки у важливих політичних питаннях, в першу чергу по Криму і Донбасу.

Тим більше, що тривалість режиму припинення вогню цілковито залежить від Росії, і зрив перемир’я перед виборами стане ще одним ударом по рейтингу українського лідера.

Утім, поступки в питанні Донбасу можуть призвести до антиурядових заворушень по всій країні, що теж не буде суперечити цілям Кремля.

Проте в серпні власні помилки Кремля дарують Зеленському можливість перехопити ініціативу в інформаційній боротьбі.

По-перше, народне повстання проти Лукашенка повертає в інформаційний обіг цінність свободи та актуальність загроз, які несе в собі політика зближення й поступок Росії.

Зворотний, жахливий бік білоруської «стабільності, порядку і добробуту» неможливо приховати в умовах українського медійного плюралізму.

Навіть проросійські медіа, не маючи чітких наказів «із-за поребрика», спочатку показують поліцейське насильство.

Лише після сигналу від Медведчука тему «протестів у Білорусі» намагаються приховати під зливою меседжів про «націоналістичну загрозу», падіння економіки та відсутність прогресу в мирних переговорах на Донбасі.

Добровільне повернення проросійських ЗМІ до кремлівських інтерпретацій білоруських протестів як прикладу «зовнішнього впливу та управління» здатне звести нанівець усі пропагандистські досягнення перших семи місяців 2020 року.

По-друге, отруєння Навального й засудження причетності Кремля до цього злочину дає Зеленському шанс аргументовано обґрунтувати відсутність миру на Донбасі теж як наслідок небажання Кремля припинити збройну агресію.

І фактів, які свідчать про агресію Росії на Донбасі, для підкріплення такої аргументації достатньо.

Впевнено можна стверджувати лише те, що Кремль не зменшує тиску й не збирається припиняти «боротьбу за мир», незважаючи на шість років невдалих спроб повернути контроль над Україною.

Теги за темою
пропагандаСтатьи
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Миші уміють реанімувати непритомних "родичів": науковці показали дії гризунів
Фокус
2025-02-23T20:27:57Z
Причини зникнення неандертальців
360ua.news
2025-02-23T20:15:31Z
NVIDIA RTX 5090 знов згоріла — цього разу не через кабель
ITC
2025-02-23T20:10:05Z
Дубай та Ілон Маск запускають підземний транспортний проєкт
InternetUA
2025-02-23T20:07:40Z
Як поліпшити швидкість зарядки будь-якого ноутбука: топ-5 порад від експертів
InternetUA
2025-02-23T19:46:29Z
Фішинг від імені PayPal — хакери використовують справжні e-mail компанії
ITC
2025-02-23T19:37:10Z
Деталі The Elder Scrolls VI: повернення драконів, морські битви та вплив Starfield
24tv
2025-02-23T19:30:10Z
Це майже як друкувати гроші, – колишній керівник PlayStation про портування ігор Sony на ПК
24tv
2025-02-23T19:06:12Z
Як в iPhone звільнити пам’ять за лічені секунди
InternetUA
2025-02-23T19:01:44Z
6 речей, які потрібно прибирати щодня перед сном: в домі буде ідеальний порядок
24tv
2025-02-23T19:36:39Z
Гороскоп Таро на тиждень з 24 лютого по 2 березня: Рибам - проблеми з грошима, Дівам - проблеми
GlavRed
2025-02-23T19:27:42Z
Цей рецепт вартує нагороди: картопляні млинці з начинкою – ідеальна вечеря на всю сім'ю
24tv
2025-02-23T19:09:11Z
Грошові ритуали предків: як залучити багатство без зайвих зусиль
Знай
2025-02-23T18:51:13Z
Як приготувати форшмак: рецепт популярної одеської страви
Фокус
2025-02-23T18:30:10Z
Мох на деревах: як нейтралізувати - дієві лайфхаки
GlavRed
2025-02-23T17:27:04Z
Не викидайте плитку, що залишилася після ремонту: що з нею можна зробити
24tv
2025-02-23T16:48:07Z
Як номер дому впливає на життя у ньому: з'явилося цікаве пояснення
24tv
2025-02-23T16:30:05Z
Любовний прогноз на 2025 рік: 3 ідеальні зодіакальні пари, які складуться зовсім скоро
24tv
2025-02-23T16:09:51Z
Диво на кордоні. «Німий» чоловік, який прикинувся жінкою, заговорив
ГЛАВКОМ NET
2025-02-23T20:21:32Z
Жінка повірила шахраю і втратила 95 тисяч гривень
InternetUA
2025-02-23T20:07:16Z
Вибухи на Київщині: ОВА попередила про небезпеку
TSN
2025-02-23T20:06:27Z
Масовий викид косаток на пляжі Австралії
360ua.news
2025-02-23T19:39:57Z
На Київщині і у низці областей оголосили повітряну тривогу через загрозу дронів
УкраинФорм
2025-02-23T19:33:19Z
Літак American Airlines з пасажирами екстрено сів у Римі через загрозу вибуху - Reuters
УкраинФорм
2025-02-23T18:36:00Z
Атака російського дрона на ЧАЕС: рятувальники виявили нові осередки тління
УкраинФорм
2025-02-23T18:27:00Z
На Франківщині засуджено матір, у якої померла донька
ГЛАВКОМ NET
2025-02-23T18:15:13Z
Унаслідок ракетного удару по Кривому Рогу загинув 21-річний танцюрист
Комсомольская правда
2025-02-23T18:03:43Z
Гоффенгайм і Штутгарт не виявили сильнішого
Football.ua
2025-02-23T20:30:02Z
Легендарний форвард Карпат перейшов у клуб, який виступає у Лізі чемпіонів
24tv
2025-02-23T20:15:27Z
"Ліверпуль" розібрався з "Манчестер Сіті" та збільшив лідерський відрив у АПЛ
TSN
2025-02-23T20:10:10Z
Гвардіола пояснив поразку від Ліверпуля
Football.ua
2025-02-23T20:01:38Z
Колишній чемпіон світу прокоментував перемогу Паркера над жалюгідним Баколе
24tv
2025-02-23T19:54:40Z
Антоні пропустить матч проти Реала через дискваліфікацію
Football.ua
2025-02-23T19:51:11Z
"Динамо" здобуло перемогу у своєму першому матчі після поновлення УПЛ
ZN UA
2025-02-23T19:46:43Z
Реал Бетіс з асистом і вилученням Антоні здолав Хетафе
Football.ua
2025-02-23T19:27:11Z
Лідер Ліверпуля встановив унікальне досягнення в Англійській Прем'єр-лізі
24tv
2025-02-23T19:24:29Z
У Києві та низці областей оголосили тривогу через ракетну небезпеку
TSN
2025-02-23T20:48:53Z
Росіяни, ймовірно, розстріляли українських полонених на Курському напрямку - Лубінець
УкраинФорм
2025-02-23T20:36:19Z
Сили оборони знищили чотири БМП і чотири танки росіян на Харківщині
УкраинФорм
2025-02-23T20:27:18Z
Захисниця Маріуполя повернулась з полону та майже дісталась Антарктиди: що її зупинило
Фокус
2025-02-23T19:36:21Z
У Львові на полях військових поховань засвітили промені пам’яті
УкраинФорм
2025-02-23T19:00:50Z
В Анкарі відзначили 140 років від дня народження першого голови Кримської Народної Республіки
УкраинФорм
2025-02-23T18:48:57Z
Холоднеча не відступає: коли в Україну повернеться сніг і потепління
GlavRed
2025-02-23T18:27:00Z
Сили оборони знищили дві колони російської бронетехніки
ГЛАВКОМ NET
2025-02-23T18:15:09Z
Чи буде в Україні різка зміна погоди
24tv
2025-02-23T18:06:13Z
Дженніфер Лопес публічно звернулася до своїх дітей
Фокус
2025-02-23T18:45:48Z
Володимир Дантес розповів про плани на новий шлюб: "Війна навчила мене"
GlavRed
2025-02-23T18:27:25Z
Джинси 2025: модні варіанти на кожен день
GlavRed
2025-02-23T18:27:00Z
Представник Італії на "Євробаченні-2025" неочікувано відмовився від участі в конкурсі
TSN
2025-02-23T18:06:20Z
Український бал у Відні зібрав €11,5 тисяч на реабілітаційний центр на Тернопільщині
УкраинФорм
2025-02-23T18:03:48Z
Цього року Андрій Кравченко обіцяє здивувати прихильників масштабним дійством. А поки він змонтував backstage свого сольного концерту в Палаці «Україна».
FM-TV
2025-02-23T17:30:35Z
Набридла реклама: чоловік подав до суду на кінотеатр – чи зміг він виграти справу
24tv
2025-02-23T16:57:34Z
Буде важко заснути: 3 найкращі фільми жахів, засновані на реальних подіях
24tv
2025-02-23T16:51:17Z
"Це важко": Melovin зробив зізнання про роман з відомою артисткою
GlavRed
2025-02-23T15:27:12Z
Стан Папи Римського залишається критичним, але він при свідомості - Ватикан
УкраинФорм
2025-02-23T20:42:20Z
Розробники з Південної Кореї представили новітній кулемет XR-17 стандарту НАТО
InternetUA
2025-02-23T20:36:57Z
Потрапили у свою пастку: США "проґавили" військові навчання Китаю біля Австралії
24tv
2025-02-23T20:27:25Z
"Люблю тварин, але це занадто": жінка виїхала зі своєї квартини через собаку сусідки, деталі
Фокус
2025-02-23T20:21:18Z
Штрафи до 1700 гривень: водіям нагадали про "найдорожчі" місця для паркування
ТСН
2025-02-23T19:51:17Z
Андрющенко розповів, що відбувається з російським судном, яке почало тонути в Азовському морі
24tv
2025-02-23T19:51:07Z
На Київщині ППО працює по ворожих безпілотниках
УкраинФорм
2025-02-23T19:45:08Z
Допомога для малозабезпеченої родини: скільки отримає працездатний батько з двома дітьми
Политека
2025-02-23T19:30:25Z
На підтримку українських біженців у Польщі в наступні два роки потрібно майже $400 мільйонів - ООН
УкраинФорм
2025-02-23T19:21:58Z
Цю помилку в спортзалі роблять майже всі, а вона дуже впливає на результати
24tv
2025-02-23T19:36:21Z
Дієвий метод очищення уггі після зими: вони виглядатимуть як нові
24tv
2025-02-23T19:15:03Z
Синдром хронічної втоми: чому ви завжди виснажені та як з цим боротися
24tv
2025-02-23T19:03:38Z
Чому Кабмін заблокував благодійну програму для пацієнтів?
360ua.news
2025-02-23T18:30:13Z
4 причини, чому не тримається гель-лак: про це потрібно знати
24tv
2025-02-23T16:39:38Z
Секретні прийоми: стало відомо, що потрібно робити, щоб прокидатися менш млявими
Фокус
2025-02-23T15:06:26Z
Чоловіки в групі особливого ризику: лікарка назвала несподівану причину ранньої смерті
Хвиля
2025-02-23T14:30:00Z
Замінять каву: 5 напоїв, що швидко наповнять енергією
24tv
2025-02-23T13:51:19Z
І лікують, і смакують: спеції, які мають бути на вашій кухні
TSN
2025-02-23T10:18:35Z
Від хліба до інтернету: які послуги та продукти найбільше подорожчають у 2025 році
Хвиля
2025-02-23T20:30:59Z
Ціни на кілограм коропа: де можна купити найдешевше
Политека
2025-02-23T20:30:02Z
Чи можливе перевищення вартості суборенди землі над вартістю оренди
24tv
2025-02-23T20:06:17Z
Sony знову судять через завищені ціни в PS Store
24tv
2025-02-23T20:06:09Z
Ощадбанк попередив українців про зміни: чого чекати клієнтам
Политека
2025-02-23T20:00:47Z
Базовий продукт раціону "впаде" в ціні на 9%: експерт потішив прогнозом
GlavRed
2025-02-23T19:27:49Z
Рекордне подорожчання вершкового масла: чи зростатиме ціна та коли чекати покращення
Знай
2025-02-23T19:12:19Z
Зовнішній борг України виросте вдвічі: що заховано в угоді із США про рідкоземельні метали
24tv
2025-02-23T19:00:50Z
Платіжки за газ у лютому: з українців можуть стягнути більше грошей, ніж зазвичай
Политека
2025-02-23T19:00:33Z
Ford відкликає кросовери Explorer та Aviator
360ua.news
2025-02-23T16:42:40Z
Як перевірити машину на штрафи в Україні: найпростіші способи
Политека
2025-02-23T14:33:41Z
Знайдено мотоцикл «Дніпро Соло» з нульовим пробігом
AutoCentre
2025-02-23T13:07:23Z
Як привітання на дорозі може стати причиною штрафу
360ua.news
2025-02-23T08:45:45Z
Honda оновила найпопулярніший сімейний седан
AutoCentre
2025-02-23T08:06:07Z
Водії можуть втратити права через відсутність одного предмета в авто
GlavRed
2025-02-23T04:27:49Z
Принци Вільям і Гаррі володіють секретною технікою водіння, яка рятує життя
24tv
2025-02-22T21:12:28Z
Штраф у 16 000 гривень: водіїв України почали наказувати за дивне порушення
GlavRed
2025-02-22T20:27:35Z
Як дізнатися реальний пробіг авто: головна ознака, яку не приховаєш
ТСН
2025-02-22T20:21:03Z
У мене одне питання: чи вони були в окопах з хлопцями, – Зеленський про затримання генералів
24tv
2025-02-23T20:48:54Z
“Великий день для Німеччини”: Трамп відреагував на поразку Шольца на виборах
TSN
2025-02-23T20:48:49Z
РФ відновлюватиме старі бомбардувальники, але є нюанс: ексконсультант Пентагону розкрив плани ворога на Ту-160
TSN
2025-02-23T20:48:09Z
Є позитив для України: політолог дав прогноз на вибори в Німеччині
24tv
2025-02-23T20:45:54Z
Росія встановила дроновий рекорд
ГЛАВКОМ NET
2025-02-23T20:42:36Z
Австрійські центристські партії готові створити уряд без ультраправих
ZN UA
2025-02-23T20:40:22Z
На виборах у Німеччині лідирують консерватори, проросійська "Альтернатива" на другому місці
Лига
2025-02-23T20:39:25Z
Мерц різко висловився у бік США на тлі останніх заяв про Україну
24tv
2025-02-23T20:36:06Z
У Парижі понад 10 тисяч людей зібрались на мітинг до третьої річниці великої війни
УкраинФорм
2025-02-23T20:33:09Z