MY.UAНовини
Пряникам тут не місце. Миру — теж. Огляд проникнення російської пропаганди в український медіапростір у вересні 2019 — вересні 2020 року
Пряникам тут не місце. Миру — теж. Огляд проникнення російської пропаганди в український медіапростір у вересні 2019 — вересні 2020 року

Пряникам тут не місце. Миру — теж. Огляд проникнення російської пропаганди в український медіапростір у вересні 2019 — вересні 2020 року

У 2020 році пропагандистські зусилля Росії спрямовуються на розхитування й розкол українського суспільства.

Для цього використовуються нові лінії соціальної напруженості, які проявилися під час коронавірусної кризи в Україні.

Проте не забуває Кремль і про традиційне провокування лідерських і партійних міжусобиць за право визначати політику стосовно Донбасу, проведення ключових реформ і втілення вимог Революції гідності.

Мета російської влади лишається незмінною: довіра громадян до влади та один до одного має впасти до нуля, а ненависть — змусити одну зі сторін нового громадянського протистояння вкотре покликати по «братерську допомогу».

Огляд за серпень читайте тут.

Почнімо з висновків, які випливають із політики Кремля у «білоруському питанні».

Народний протест проти влади у країнах, що входять до уявної «зони ексклюзивних інтересів» Росії, має право на існування й перемогу тільки тоді, коли його гасла спираються на кремлівські уявлення про «легітимність» та породжені меседжами «русского міра».

Якщо ж цим двом умовам відповідає влада, протест такій владі розглядається як підривна робота «Заходу».

А ще з 2007 року Путін чітко заявив, що він буде робити у відповідь на наближення «Заходу» до кордонів Росії та проникнення у вже згадану зону виняткових інтересів.

У цьому контексті Україна з 2014 року, де переміг «нелегітимний» і «прозахідний» протест, стала прикладом поразки Кремля та особисто Володимира Путіна.

Окупація (в російському наративі «повернення додому») Криму та війна на Донбасі так і не змогли виправити цю реальність попри те, що всередині Росії була створена альтернативна «кримнашівська» медійна реальність.

Її основні засади:.

протест проти влади — технологія повалення влади зовнішніми силами заради запровадження зовнішнього управління;.

наслідки перемоги протестів — всеохопна деградація країни, в тому числі розпад і громадянська війна;.

протести на теренах колишнього СРСР — це лише нова форма ворожого впливу Заходу і продовження планів із поневолення «народів» Російської (радянської) імперії;.

єдиний засіб відвернення катастрофи — відновлення «братерства» народів та союз держав на чолі з Росією;.

Росія має право (обов’язок) робите все можливе, щоб відвернути катастрофу й допомогти «братнім народам» / «легітимним режимам».

Нав’язування цієї реальності було й лишається головною метою російського інформаційного впливу в Україні.

На початку 2019 року російська влада нарешті отримала «доказ», який вирішила витлумачити на користь ефективності свого впливу на бунтівного сусіда.

Політичні сили, що здобули владу завдяки Майдану та чинили опір Росії протягом п’яти років, вщент програли вибори.

До керма прийшли політики-популісти, серед яких не було однозначного ставлення до російського наративу: конфронтаційне ставлення до всього російського вони переважно відкидали («треба просто перестати стріляти»), а дехто навіть погоджувався з деякими російськими меседжами.

Як виявилося, двомовний, неагресивний та егалітаристський (а тому більше інклюзивний) популізм команди Зеленського став для російської влади навіть серйознішим викликом, ніж націоналістична й войовнича позиція команди Порошенка.

Насамперед тому, що програма перегляду політичного курсу 2014–2019 рр.

не включала в себе курс на зближення з Росією, з неодмінними поступками в питаннях Криму, Донбасу, декомунізації тощо.

Водночас строкате суспільне поле підтримки популізму Зеленського давало Кремлю привід і нагоду випробувати різні пропагандистські «пряники» й «батоги», щоби вплинути на політику нової української влади.

Оскільки нова команда прийшла на гаслах подолання війни та бідності, Росія взялася за активне формування уявлень про те, якими насправді мають бути цілі та засоби виконання цих, як здавалося у серпні 2019 року, ключових обіцянок Зеленського.

Як медійні «пряники» подавалася готовність і добра воля Кремля сприяти виконанню цих обіцянок.

Обмін послугами передбачав готовність нової влади переглядати рішення, які заважали втіленню російських інтересів в Україні.

Найбільш красномовним прикладом пропонування такого «обміну послугами» став процес обміну полоненими та діалог у рамках «нормандської четвірки».

Кремль легко віддав знакових «політичних в’язнів», а згодом погодився на саміт у Парижі, що команда Зеленського змогла «продати» масам своїх прихильників як «доказ» власної ефективності.

Але поруч завжди лежали й «батоги» — меседжі та рішення, які мали перешкодити Зеленському дотримуватися слова перед виборцями.

Зрештою, росіяни мали «відкрити очі» прихильникам нового президента на «правду» й навернути їх у свою «віру».

Прикладами таких інформаційних атак є звинувачення Зеленського в потуранні націоналістам, у «переписуванні» історії «великої вітчизняної війни», у зраді російськомовних виборців через нехтування їхніми потребами і продовження мовної «політики Порошенка».

Якщо в перші місяці роботи нової влади такі засоби слугували переважно для мобілізації виборців проросійських сил («Опозиційна платформа — За життя», Партія Шарія), то у 2020 році вони стають основою комунікаційної активності російських та проросійських ЗМІ в Україні.

Росіяни мали на озброєнні й «гібридні» політичні рішення та пропаганду, коли певна тема включала в себе різні й часом протилежні меседжі, розраховані на різну українську авдиторію.

Наприклад, у вересні — грудні спостерігалося активне просування російської інтерпретації «формули Штайнмаєра».

Такі пропагандистські зусилля мали, з одного боку, налаштовувати проти команди Зеленського потужний суспільний прошарок «патріотів» і, водночас, лити воду на млин проросійського табору, даючи приводи для звинувачення президента у «непослідовності» та «небажанні миру».

Свіжим прикладом такого «гібридного» впливу став інформаційний супровід перемир’я на Донбасі, проголошеного 27 липня 2020 року.

Росіяни, з одного боку, поширювали меседжі про «ненадійність» та «нетривкість» перемир’я через небажання української сторони йти на політичні поступки, а з іншого — вказували на слабкість Зеленського та його схильність до поступок під російським тиском.

Тут варто зробити невеликий відступ від головної теми тексту і зробити деяке пояснення.

На думку автора, успішність одночасної трансляції таких несумісних меседжів спиралася не стільки на задум їх російських авторів, скільки на використання ними вже наявних суперечностей в українській політиці.

Зокрема, через прагнення команди Зеленського поєднати у своєму популізмі патріотичні та проросійські мотиви.

Проте коронавірусна криза, її соціальні та економічні наслідки, загострення непорозумінь з олігархами створили виразне тло, на якому висвітлилися помилки і прорахунки влади.

Популістські конструкції «Слуги народу» почали розвалюватися під натиском критики з боку «патріотичних» та проросійських опозиційних сил.

І виявилося, що у владної команди насправді немає необхідних ресурсів, щоби втілювати свої обіцянки.

Про це яскраво засвідчила негативна динаміка рейтингу довіри до влади та підтримки нового президента.

Ще до приходу пандемії в Україні, у січні-лютому 2020 року Кремль повертається до моделі жорсткого інформаційного протистояння з Києвом.

Не дочекавшись від команди Зеленського виконання своїх вимог, російська сторона поновлює пропаганду про «нелегітимність» постмайданної української влади й наближення чергового «колапсу» української держави.

Розгортання пандемії змушує Кремль у квітні-травні зайнятися внутрішніми справами.

Проте вже у травні росіяни використовують наслідки коронавірусної кризи в Україні для поширення й маскування своєї пропаганди під гаслами різних опозиційних сил.

На тлі розгортання соціально-економічної кризи й падіння рейтингів влади російська сторона починає активне просування тем, покликаних спровокувати суспільно-політичну кризу: штовхнути на силове протистояння владу й опозиційні сили, центральний уряд і мерів, посіяти ворожнечу між різними прошарками українського суспільства.

Зокрема, повертаються теми засудження Майдану («масове вбивство в Одесі 2 травня», влітку «одкровення Жванії про вбивства на Майдані»); новий поштовх здобуває поширення меседжів про «мовний геноцид» російськомовних громадян; про встановлення «зовнішнього управління», що має на меті загарбати всі «національні багатства» України.

Проти самого президента Зеленського інформаційна атака розгортається за кількома напрямками:.

його називають «перевиданням» Порошенка, щоб відштовхнути виборців, які підтримують Зеленського як «альтернативу» чи як «свого» (некорумпованого, відкритого, демократичного);.

його звинувачують у «некомпетентності» під час реагування на пандемію та економічну кризу на противагу «досвідченим професіоналам» із табору «ОПЗЖ»;.

його висміюють за слабкість і страх перед «націоналістами», на відміну від «безкомпромісних борців» на кшталт Анатолія Шарія.

Оскільки вся конструкція нової влади спирається на самого Зеленського, за можливим задумом, знищення його «рейтингу» має призвести за «принципом доміно» до розпаду «Слуги народу», парламентської та урядової кризи, позачергових виборів у розпал економічної кризи і паралічу державної влади взагалі.

Тобто, до «колапсу», який так наполегливо пророкує російська пропаганда.

Російська сторона може розраховувати, що під тиском таких неприємних перспектив команда Зеленського все-таки піде на поступки у важливих політичних питаннях, в першу чергу по Криму і Донбасу.

Тим більше, що тривалість режиму припинення вогню цілковито залежить від Росії, і зрив перемир’я перед виборами стане ще одним ударом по рейтингу українського лідера.

Утім, поступки в питанні Донбасу можуть призвести до антиурядових заворушень по всій країні, що теж не буде суперечити цілям Кремля.

Проте в серпні власні помилки Кремля дарують Зеленському можливість перехопити ініціативу в інформаційній боротьбі.

По-перше, народне повстання проти Лукашенка повертає в інформаційний обіг цінність свободи та актуальність загроз, які несе в собі політика зближення й поступок Росії.

Зворотний, жахливий бік білоруської «стабільності, порядку і добробуту» неможливо приховати в умовах українського медійного плюралізму.

Навіть проросійські медіа, не маючи чітких наказів «із-за поребрика», спочатку показують поліцейське насильство.

Лише після сигналу від Медведчука тему «протестів у Білорусі» намагаються приховати під зливою меседжів про «націоналістичну загрозу», падіння економіки та відсутність прогресу в мирних переговорах на Донбасі.

Добровільне повернення проросійських ЗМІ до кремлівських інтерпретацій білоруських протестів як прикладу «зовнішнього впливу та управління» здатне звести нанівець усі пропагандистські досягнення перших семи місяців 2020 року.

По-друге, отруєння Навального й засудження причетності Кремля до цього злочину дає Зеленському шанс аргументовано обґрунтувати відсутність миру на Донбасі теж як наслідок небажання Кремля припинити збройну агресію.

І фактів, які свідчать про агресію Росії на Донбасі, для підкріплення такої аргументації достатньо.

Впевнено можна стверджувати лише те, що Кремль не зменшує тиску й не збирається припиняти «боротьбу за мир», незважаючи на шість років невдалих спроб повернути контроль над Україною.

Теги за темою
пропагандаСтатьи
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Предала свою страну и поехала развлекать россиян: хореограф из Украины перекроила себя
Comments UA
2025-01-09T20:57:54Z
Остап Ступка рассказал подробности романа с младшей на 35 лет возлюбленной
Комсомольская правда
2025-01-11T07:51:48Z
Леся Никитюк решилась выйти замуж за военного: кто-то из звезд ее поздравил
Comments UA
2025-01-06T19:54:51Z
Василий Вирастюк впервые полностью показал младшую на 11 лет возлюбленную – маму своего четвертого сына
TSN
2025-01-06T11:39:03Z
10 из 10: топ-5 самых просматриваемых фильмов за всю историю Netflix
Фокус
2025-01-19T16:42:17Z
Потап ответил, почему во время войны не в Украине и когда вернется
TSN
2025-01-19T16:39:18Z
Известная украинская ведущая высказалась о проблемах в браке после рождения сына: "Меньше романтики"
TSN
2025-01-11T14:54:58Z
Седокова хочет забрать деньги покойного мужа, который убил себя: семья спортсмена в шоке
Comments UA
2025-01-09T21:21:07Z
Две лучшие стрижки на зиму для женщин за 50: держат объем даже под шапкой
TSN
2025-01-05T17:48:12Z
"Это пример другим": Зеленский рассказал, где находятся его дети во время войны
Фокус
2025-01-11T11:51:36Z
Зеленский ответил на петицию об отмене раздачи "тысячи Зеленского"
Comments UA
2025-01-09T08:46:28Z
Германия создаёт новую дивизию для защиты стратегических объектов
Апостроф
2025-01-11T15:12:30Z
Новое наступление ВСУ в Курской области: эксперт назвал важную цель украинских войск
TSN
2025-01-06T14:12:43Z
Главное за 19 января: 35-летний мужик женился на 9-летней, ПФУ отберет 30%, а банки не дадут делать переводы
Знай
2025-01-19T17:39:46Z
"Не может быть": женщина купила серьги за $3, а потом узнала их настоящую стоимость
Фокус
2025-01-19T17:06:37Z
Женщин отпустят на пенсию досрочно: кому не нужно ждать 60 лет
Знай
2025-01-08T17:36:45Z
В Украину прибыла первая партия новейших немецких бронемашин Lynx
Апостроф
2025-01-09T14:00:11Z
ВСУ получили новейшую БМП Lynx KF41 от Rheinmetall: на что способна машина
Фокус
2025-01-08T07:57:37Z
Трамп круто изменил обещание по поводу войны в Украине: на Западе узнали подробности
Comments UA
2025-01-09T20:30:37Z
Маск устроил скандальный опрос: предлагает США освободить один из европейских народов
Comments UA
2025-01-06T14:36:35Z
В МИД РФ истерически отреагировали на адские санкции Байдена: каким ответом грозят
Comments UA
2025-01-11T18:42:38Z
Украина будет без ЕС и НАТО: кандидат в президенты Польши поставил ультиматум
Comments UA
2025-01-09T23:15:05Z
TIME: США никогда не ставили целью победу Украины
Хвиля
2025-01-19T17:45:23Z
Больше, чем в прошлые годы: разведка Британии раскрыла потери России в войне
TSN
2025-01-19T17:33:00Z
Сбежавший в Румынию детектив НАБУ оказался причастен к фальсификации дела ПриватБанка
Комсомольская правда
2025-01-11T17:12:43Z
Беларусь стянула войска на границу с Украиной: в СНБО прокомментировали
Фокус
2025-01-07T19:51:32Z
«Коррупция» ни при чем: Известна настоящая причина, почему Украину не берут в НАТО
Comments UA
2025-01-08T07:39:30Z
Доллар в Украине приблизился к новой психологической отметке - курс валют
Известия Киев
2025-01-10T06:27:02Z
Михаил Шейтельман рассказал, почему Фицо никак не успокоится по поводу транзита российского газа
Знай
2025-01-06T13:51:24Z
Работает ПВО: европейским авиакомпаниям не советуют летать в РФ
Корреспондент
2025-01-09T22:48:48Z
МИД ответил на манипулятивные заявления Венгрии относительно транзита и цен на газ
Европейская правда
2025-01-08T12:48:41Z
Кило "золотой" крупы - всего 27 грн: супермаркеты изменили ценники гречки, сахара и постного
Знай
2025-01-19T17:06:55Z
Главные финансовые риски для ФЛП: за какие ошибки можно получить значительные штрафы
Знай
2025-01-19T16:06:07Z
Овощи дороже мяса: за огурцы, помидоры и перец придется выложить половину зарплаты
Знай
2025-01-05T18:21:06Z
Цены на яблоки в Украине бьют рекорды: фрукт подорожал на 90%
Политека
2025-01-19T16:00:26Z
И тут российский бизнес взвыл: что произошло из-за санкций Запада
Новости Украины
2025-01-19T15:54:14Z
Расстрел пленных ВСУ в Волновахском районе: начато расследование
Корреспондент
2025-01-06T18:52:38Z
Ночью Россия атаковала Никопольщину и Киевщину
Комсомольская правда
2025-01-10T06:39:46Z
ВСУ выбили солдат Кима из села в Курской области. ВИДЕО
Новости Украины
2025-01-09T17:33:30Z
Смерть и руины: как выглядит уничтоженный россиянами Бахмут
TSN
2025-01-06T13:54:10Z
Коллаборанты шантажируют людей с инвалидностью, не имеющих паспорта РФ, национализацией жилья – ЦНС
ZN UA
2025-01-19T17:33:08Z
Как не погибнуть "на нуле" – "база" от инструктора штурмового полка Дмитрия Турьяна
Telegraf
2025-01-19T17:00:27Z
Финансовый гороскоп для всех знаков Зодиака на неделю с 20 по 26 января 2025 года
Фокус
2025-01-19T16:48:03Z
Воюют лучше, чем россияне: ВСУ оценили уровень подготовки северокорейцев
Новости Украины
2025-01-19T16:30:59Z
Оккупанты отбирают жилье за отказ получать паспорт РФ: шокирующие подробности
Comments UA
2025-01-19T16:06:13Z
В Киеве столкнулись минивэн и автобус: есть погибшие, а среди травмированных - дети
Апостроф
2025-01-11T21:48:39Z
Удар по Запорожью: количество пострадавших возросло
TSN
2025-01-08T21:27:51Z
В Запорожье количество пострадавших возросло до 122
Корреспондент
2025-01-09T18:21:58Z
В Энгельсе масштабный пожар на нефтебазе после атаки дронов – росСМИ
ZN UA
2025-01-08T01:40:56Z
Трагедия на курорте Драгобрат: стали известны новые подробности о погибшей туристке
Фокус
2025-01-19T17:27:35Z
Школьник Ивано-Франковска нашел патрон в пончике: соцсети взорвались, россияне вмешались
Знай
2025-01-19T17:21:03Z
В Харькове разоблачили дерзкую "схему" вывоза уклонистов за границу
Корреспондент
2025-01-06T22:18:18Z
В центре Киева взрыв прозвучал в эфире популярного радио: радиоведущая госпитализирована
Новости Украины
2025-01-19T17:06:33Z
В Киеве на радиостанции прогремел взрыв: подробности
Хвиля
2025-01-19T16:36:31Z
Почему категорически запрещено присваивать найденные вещи и при чем здесь предрассудки
Comments UA
2025-01-09T23:30:46Z
Какие 8 вещей могут сломать стиральную машинку одним махом: их нельзя класть в барабан
TSN
2025-01-19T16:06:43Z
3 секрета питания, которые помогут быстро похудеть
Marie Claire
2025-01-19T16:00:14Z
Какие продукты ни в коем случае нельзя запекать в фольге: об этом следует знать
TSN
2025-01-19T11:06:34Z
Вернуть веру в завтрашний день: как создать эмоциональную опору для ребенка
ZN UA
2025-01-19T11:03:08Z
«Шарлотта»: стрижка, которую должна попробовать каждая в 2025 году
Marie Claire
2025-01-19T11:00:53Z
Гороскоп Таро на неделю с 20 по 26 января: Водолеям нужно сделать паузу, Козерогов ждут новые возможности
Политека
2025-01-19T09:33:01Z
7 сортов картофеля, которые дают самый высокий урожай: с одного куста будете собирать ведро клубней
TSN
2025-01-19T08:51:36Z
Что значит, если попалось яйцо с двумя желтками: символ удачи или предвестие перемен
Знай
2025-01-19T08:51:26Z
Бывший глава PlayStation Джим Райан обещал выпустить 12 сервисных игр до 2026 года — Sony отменила уже как минимум 8
GameMag
2025-01-19T16:57:59Z
Цена Nintendo Switch 2 — сколько будет стоить новая гибридная консоль?
GameMag
2025-01-19T16:48:30Z
"У разработчиков не было выбора, решает Sony": Создатель Days Gone высказался об отмене сервисной игры Bend Studio
GameMag
2025-01-19T16:48:26Z
Таропрогноз на 20 января 2025: выберите карту и узнайте, что вас ждет в понедельник
Telegraf
2025-01-19T16:03:56Z
Новые квазитвердотельные батареи скоро будут питать технику: чем они лучше литий-ионных
Фокус
2025-01-19T16:00:25Z
Лучшие смартфоны-раскладушки 2025 года: подборка топовых Android-устройств
Фокус
2025-01-19T16:00:11Z
Как сделать скриншот на iPhone: простое руководство для пользователей
Фокус
2025-01-19T15:00:31Z
Samsung запускает уникальную программу обмена телефонов: за старые гаджеты подкинут денег
Знай
2025-01-19T14:51:47Z
Ученые заявили, что заново создадут вымершего мамонта — что именно они сделают
TSN
2025-01-19T14:51:30Z
Возьмут ли в армию с туберкулезом или гепатитом: какие болезни освобождают от службы
Знай
2025-01-10T19:06:40Z
Узнали время защиты организма: создан новый способ определения иммунитета после вакцинации
Фокус
2025-01-07T18:51:38Z
Реальность оказалась страшнее прогнозов: ученые отчитались о росте заболевания деменцией
Фокус
2025-01-19T17:36:48Z
Кому и сколько можно пить: какая безопасная доза алкоголя
UAToday
2025-01-19T17:30:35Z
Будущее готовит им ловушку: ученые рассказали о новой опасности для пожилых людей
Фокус
2025-01-19T16:57:58Z
В горле мальчика жила пиявка длиной 12 см: как она туда попала
Фокус
2025-01-19T15:00:52Z
Чем заменить сладкое: что съесть, если очень хочется
UAToday
2025-01-19T12:18:11Z
С гель-лака на накладные ногти не сможете перескочить: дерматолог рассказал про опасность для жизни
Знай
2025-01-19T11:51:56Z
Помощь для спасителей животных: ученые хотят снизить употребление алкоголя среди ветеринаров
Фокус
2025-01-18T15:36:51Z
Илон Маск намерен купить "Ливерпуль"
ZN UA
2025-01-07T17:36:42Z
"Реал" без Лунина одержал разгромную победу и захватил лидерство в чемпионате Испании
TSN
2025-01-19T17:36:39Z
"Трижды пересмотрел": Беллью изменил свой вердикт о результате реванша Усик
Корреспондент
2025-01-19T17:18:25Z
"Эвертон" с Миколенко удержал победу над "Тоттенхэмом" и отдалился от зоны вылета АПЛ
TSN
2025-01-19T16:45:06Z
"Шахтер" - "Брест": где и когда смотреть матч Лиги чемпонов
Telegraf
2025-01-19T16:06:41Z
Легендарный теннисист Джокович решил бойкотировать интервью на Australian Open
ZN UA
2025-01-19T16:03:58Z
Женщина бросила высокооплачиваемую работу ради мечты: стала чемпионкой в 49 лет
Фокус
2025-01-19T15:27:38Z
17-летний украинец из Мариуполя впервые попал в заявку команды итальянской Серии А
ZN UA
2025-01-19T13:33:19Z
У футболиста "выпал" глаз во время матча
Telegraf
2025-01-19T13:18:11Z
Поезд-вездеход: реставраторы восстановили уникальную паровую машину начала 20 века
Фокус
2025-01-05T18:06:08Z
Стояло в гараже более 10 лет: в Украине обнаружили роскошное американское авто 80-х
Фокус
2025-01-19T08:00:48Z
General Motors вывели на рынок недорогой семейный электромобиль за $6500
Фокус
2025-01-18T10:12:57Z
Неожиданное партнёрство: «Гарри Поттер» получит кроссовер с «Детективом Конаном»
GameMag
2025-01-17T17:10:17Z
Honda CR-V получит особую версию для украинских дорог
Фокус
2025-01-17T16:15:07Z
Эксклюзив за $4,8 миллиона: на продажу выставили суперкар чемпиона "Формулы-1"
Фокус
2025-01-17T15:51:58Z
Современный Willys: представлен военный внедорожник на базе Jeep Wrangler
Фокус
2025-01-17T13:00:50Z
Цена $20800 и запас хода более 450 км: дебютировал доступный электрокроссовер Hyundai
Фокус
2025-01-17T11:45:57Z
Практичные и вместительные: лучшие семейные универсалы с пробегом
Фокус
2025-01-17T11:12:13Z