MY.UAНовини
Чи можлива нова жорстока війна: яка суть конфлікту Вірменії та Азербайджану
Чи можлива нова жорстока війна: яка суть конфлікту Вірменії та Азербайджану

Чи можлива нова жорстока війна: яка суть конфлікту Вірменії та Азербайджану

Невизнана республіка Нагірного Карабаху існує майже тридцять років. ЇЇ підтримують в Єревані й ненавидять в Баку. Чому ця територія розсварила сусідні держави – Вірменію й Азербайджан та чи можлива нова війна між ними. Про це читайте у статті.

У червні 2020 року на вірмено-азербайджанському кордоні стався новий конфлікт. Хто перший почав стріляти, не відомо, але у результаті загинули військові з обох сторін. Журналіст сайту 24 каналу поспілкувався з експертами з Вірменії та Азербайджану, які пояснили причини зіткнення й розповіли про ситуацію на Кавказі.

Загострення відбулось через провокацію або помилку командирів. У Єревані кажуть, що винна азербайджанська сторона, а в Баку впевнені, що за цим стоїть Вірменія.

Конфлікт Вірменії та Азербайджану

Ці країни ворогують більше ста років. Жодна з держав не хоче поступатися й на перемовинах висувають вимоги, які категорично не сприймає інша сторона.

Причиною розбрату став Нагірний Карабах. Вірменія вважає його своєю територією через те, що там живуть переважно вірмени – майже 80% населення. В Єревані вимагають визнати незалежність цієї республіки, яка фактично вже 29 років не контролюється Азербайджаном. Вірменія не приховує намірів приєднати цю територію до своєї держави.

Баку ж вимагає, щоб Нагірний Карабах повернувся до Азербайджану, оскільки ця територія увійшла у його склад після вірмено-азербайджанської війни 1918-1920 років. Їм у цьому допомогла російсько-радянська влада.

Суть конфлікту уходить коренями глибоко в історію. Читайте про це далі у статті.

Позиція Вірменії

Повернемось до 2020 року. Новий конфлікт стався далеко від Нагірного Карабаху у місті Товуз та його околицях. Але це пов’язано з тим, що питання Нагірного Карабаху лишається невирішеним.

Нагірний Карабах позначений на карті смугастою зоною / Ілюстрація Радіо Свобода

Експерт Вірменського інституту міжнародних відносин і безпеки Рубен Меграбян у коментарі для сайту 24 каналу зауважив, що відносини між сусідніми країнами настільки погані, що загострення можуть виникати по всій лінії кордону.

В Товузі конфлікт виник суто технічно, а далі все пішло куля за кулею. Цьому загостренню передував тривалий період риторичної війни. Ініціаторами конфлікту є азербайджанська сторона,
– пояснив Рубен Меграбян.

Вірменський експерт наголосив на тому, що в Азербайджані давно не змінювалась влада, що зменшує шанси знайти компроміс у цьому конфлікті.

Рубен Меграбян / Фото з його сторінки у Facebook

"Авторитарний режим, який встановився там черпає свою легітимність від неврегульованого питання Нагірного Карабаху. Їх пожиттєвий президент багато обіцяв народу й тепер змушений пояснювати чому ця територія не повернулась до Азербайджану", – розповів Рубен Меграбян.

Річард Гірагосян, який є директором-засновником Регіонального аналітичного центру, що знаходиться в Єревані, у коментарі для сайту 24 каналу пояснив, що Азербайджан боїться того, що на тлі революційних подій в Білорусі, в Нагірному Карабасі та Вірменії почнеться нова хвиля визвольно-патріотичного руху,  у Азербайджані бунт проти диктатури.

Азербайджан є більш ізольованим та авторитарним. Там звикли до конфлікту як до гарантії стабільності режиму,
– підкреслив Річард Гірагосян.

Річард Гірагосян / Фото Strategic Policy Institute

Рубен Меграбян також додав, що вірмени й азербайджанці дивляться по-різному на переговорний процес. "В Баку хочуть аби їм повернули все й одразу, без зайвих умов. Але ми пояснюємо, що це вже не можливо після того, що було за весь час".

Меграбян наголосив, що Азербайджан хоче, щоб повернення відбувалось під дулами автоматів й погрожує війною, якщо Вірменія не погодиться на такі умови. "Але нас не влаштовують перемовини з позиції сили".

Сторона Азербайджану

Політолог з Баку Рауф Раджабов, з яким поспілкувався журналіст сайту 24 каналу, своєю чергою, сказав, що перемовини зайшли у тупик.

Нам немає з чого починати розмову. Вірменська сторона висуває єдину умову – незалежність Нагірного Карабаху. Вони наполягають, щоб Азербайджан вів перемовини з двома вірменськими сторонами, хоча в самій Вірменії й Нагірному Карабасі не приховують, що планують об’єднатися,
– сказав Рауф Раджабов.

Експерт зауважив, що така постановка питання категорично не сприймається в Азербайджані. "Це якщо б Україну змушували сісти за один стіл з Росією та ДНР/ЛНР й єдиною їх вимогою була б незалежність цих проросійських невизнаних республік".

Рауф Раджабов / Фото з його сторінки у Facebook

В Баку вважають, що Нагірний Карабах був окупований Вірменією не без допомоги Кремля й зараз Єреван намагається зберегти статус кво.

Раджабов пояснив, що у цій ситуації не йдеться про самовизначення народу: "Це лише територіальні претензії. Вірменія просто хоче збільшити землі".

Чи можлива нова війна

Напруження на Кавказі зростає й заява президента Азербайджану Ільхама Алієва про те, що у нього є розвіддані, що начебто Вірменія готується до війни, дає підстави для хвилювання.

Але насправді ні Вірменія, ні Азербайджан не готові до відновлення повномасштабного військового конфлікту. Про це у коментарі для сайту 24 каналу розповів експерт з питань міжнародної політики та Близького Сходу "Українського інституту майбутнього" Ілія Куса.

Зараз в умовах економічних проблем, спричинених пандемією коронавірусу, ні в кого зайвих грошей на війну немає. До того ж міжнародні гравці у цьому регіоні – Росія та Туреччина не зацікавлені у відновленні конфлікту,
– переконує Ілія Куса.

Про те, що нової війни не хочуть говорить й Рубен Меграбян.

"Жодна нормальна людина не хоче кровопролиття. Але судячи з заяв керівництва Вірменії, варіант військового протистояння не виключають", – підкреслив він.

Чи допоможуть переговори

Історія знає лише два способи вирішення подібних конфліктів – або сторони дійдуть до компромісу, а це означає, що чимось треба поступитися, або ж мир настане у результаті військової перемоги однієї з держав.

Настрої у Вірменії та Азербайджані не дозволяють говорити про ефективну дипломатію. У неї не вірить й Рубен Меграбян.

Вірменська сторона запропонувала знову сісти за стіл переговорів, але як показала практика, домовитись буде складно. Цього не зробили за 29 років. Це говорить про безперспективність мінського формату,
– наголосив експерт.

Перемовини йдуть з 1991 року у Мінську за участю ОБСЄ, але результатів немає – є напрацювання, але без суттєвих здвигів.

Азербайджанський політолог Рауф Раджабов сказав, що Баку покладало великі сподівання, на нового прем’єр-міністра Вірменії Ніколу Пашиняна, який не брав участі у війні в Нагорному Карабасі. Азербайджан думав, що він буде готовий до поступок, проте надії виявились марними. Пашинян зайняв доволі націоналістичну позицію. В Баку кажуть, що Єреван не шукає компромісу.

А на думку Меграбяна, Азербайджан не готовий йти на поступки.

Ілія Куса наголосив, що рішення знайдеться тоді, коли обидві країни будуть до цього готові морально й політично. Зі слів експерта, політики й населення Вірменії та Азербайджану, на сьогоднішній день, не сприймають компромісних рішень.

Позиція України

В Азербайджані часто порівнюють ситуацію в Нагірному Карабасі з Україною. Там говорять, що за вірменською стороною стоїть Росія, яка окупувала Крим й Донбас. Ситуації дійсно схожі, якщо враховувати той факт, що та ж сама Росія у 1918 році допомогла Азербайджану включити Нагірний Карабах у свій склад. Аналогія з Кримом чітко прослідковується, але відмінність є – Крим контролює Росія, а Нагірний Карабах – Вірменія.

Річард Гірагосян підкреслив, що Росія хоче щоб питання Нагірного Карабаху залишилось замороженим, оскільки так вони мають певні важелі впливу на регіон. "Дипломатія й мир їх не цікавить".

Україна навпаки у цьому заінтересована, переконаний Ілія Куса. "Наша держава повинна бути посередником й не може стати на одну із сторін. Ми завжди пропонували себе як платформу для переговорів. Це правильна позиція. Але остання заява українського МЗС трактується як відверто проазербайджанська, вона не конструктивна".

Ілія Куса / Фото з його сторінки у Facebook

Нагадаємо, що МЗС заявило про те, що конфлікт в Нагірному Карабасі повинен бути вирішений в рамках територіальної цілісності Азербайджану. Така заява обурила вірменів. В Єревані молоді націоналісти навіть облили наше посольство борщем через це.

В Україні мешкає доволі велика вірменська діаспора, яку не можна назвати проросійською. Їх інтереси у цій заяві також не захищені.

"Це була дивна позиція. Ми самі на міжнародній арені хочемо об’єктивного ставлення, коли наприклад деякі країни підтримують Росію. В питанні Нагірного Карабаху наша держава повинна дотримуватись нейтралітету", – підкреслив Ілія Куса.

Епілог

На кінець, пропонуємо трохи історії конфлікту Вірменії та Азербайджану. Остання його активна фаза розпочалась у 1987 році. Тоді війна тривала майже сім років. Передумовами зіткнення стала Перебудова й подальшій розпад СРСР, до якого входили Вірменія та Азербайджан.

Але війна у Нагірному Карабасі між вірменами й азербайджанцями була ще у 1905 році, а потім у 1918-1920 роках, коли відбувся розпад Російської імперії. Саме в той час Кремль переселив у Нагірний Карабах з Ірану багато вірменів (хоча їх в Карабасі жило не мало), а потім приєднав цю область до Азербайджану, створивши подальші передумови до міжетнічного конфлікту.

Комісія з примирення Карабаху, до складу якої входять релігійні лідери та старости як азербайджанської, так і вірменської громад. Фотографія зроблена в 1918 році / Джерело wikimedia

Вірменія вважає цю територію своєю, оскільки Нагірний Карабах входив ще до складу стародавньої вірменської держави, яка існувала більше 600 років, починаючи з 190 року до н.е.

Але Азербайджан також признає Нагірний Карабах своє землею й згідно міжнародно визнаних кордонів, Баку має на це право.

Отже, історія конфлікту дуже глибока й вирішити його буде надзвичайно складно.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
24 квітня: яке сьогодні свято, традиції та заборони
ГЛАВКОМ NET
2025-04-23T21:03:02Z
Уроки мови: як українською сказати «маргарітка»
ZN UA
2025-04-23T21:01:10Z
Військовий експерт сказав, на який час ворог призупинить виробництво БпЛА після удару по Єлабузі
24tv
2025-04-23T20:12:21Z
Безкоштовні речі для ВПО у Харкові: як переселенцям отримати допомогу
Политека
2025-04-23T20:01:54Z
Показали нацистські жести: на Харківщині підлітки осквернили меморіал жертвам Голокосту
Фокус
2025-04-23T20:00:04Z
На Тернопільщині провели підготовчі роботи перед початком ексгумації у Пужниках
УкраинФорм
2025-04-23T19:49:53Z
Швеція, Фінляндія, Норвегія та Литва закуповують військову техніку для спільного використання
InternetUA
2025-04-23T19:49:21Z
4-5 дронів пройшли російську ППО, – у ЦПД підтвердили влучання у завод з виробництва "Шахедів"
24tv
2025-04-23T19:42:53Z
ЗСУ вдарили по заводу "шахедів" у Татарстані на відстані понад 1000 км, - Генштаб
Хвиля
2025-04-23T19:33:23Z
Китайські науковці випробували неядерну водневу бомбу
ГЛАВКОМ NET
2025-04-20T19:57:49Z
Трамп накинувся на Зеленського через Крим: Україна втратила його "багато років тому"
Европейская правда
2025-04-23T20:58:00Z
“Тиждень тому я мав інший вигляд”, – Юрій Макаров уперше зʼявився на публіці після нападу
24tv
2025-04-23T20:48:19Z
Шмигаль і глава Мінфіну США домовились продовжити роботу над "угодою про надра"
Европейская правда
2025-04-23T20:48:01Z
Російське право на Варшаву таке ж легітимне, як і наше на Смоленськ, – Сікорський
24tv
2025-04-23T20:45:34Z
Після зустрічі у Лондоні Келлог закливав діяти за "планом Трампа"
Telegraf
2025-04-23T20:40:12Z
Віткофф уже мчить до Росії: у ЗМІ назвали дату нової зустрічі з Путіним
GlavRed
2025-04-23T20:27:33Z
"Ми досягнемо своїх цілей": Кремль залишає за собою право на війну
Gazeta UA
2025-04-23T20:22:02Z
Зеленський "надіслав" нагадування Трампу щодо Криму: подробиці
Telegraf
2025-04-23T20:06:53Z
Троянда стане королевою саду: чим її треба підживити за місяць
24tv
2025-04-23T20:09:56Z
На 15% знижує ризики деменції: фактор, який варто взяти під контроль
24tv
2025-04-23T19:21:15Z
100 кг за 382 дні: історія найдовшого голодування в історії медицини
Знай
2025-04-23T17:51:54Z
Що приховує запаморочення: від стресу до серйозних хвороб
24tv
2025-04-23T17:51:23Z
Ви могли цього не знати: що не можна робити у свій день народження
24tv
2025-04-23T16:48:03Z
Словаччина призупиняє закупівлю вакцин проти COVID-19 на час їхньої перевірки
Европейская правда
2025-04-23T16:37:39Z
Дієта довголіття: науково доведено, що цей тип харчування продовжує активне життя
24tv
2025-04-23T15:21:29Z
Реформа МСЕК: на які строки встановлюють інвалідність за новою системою та від чого вони залежать
Украина Криминальная
2025-04-23T14:27:45Z
Яку вправу робити щодня, якщо у вас сидяча робота і болить спина
Gazeta UA
2025-04-23T13:51:44Z
"Мене там грохнуть": брехлива путіністка Симоньян зібралася в Україну
GlavRed
2025-04-23T20:45:44Z
Леся Нікітюк показалася в купальнику на тлі чуток про вагітність
GlavRed
2025-04-23T20:27:20Z
Тарас Цимбалюк відреагував на чутки про вагітність від нього СолоХи
Фокус
2025-04-23T20:00:20Z
Комедія з Тарасом Цимбалюком знову в лідерах: 10 найпопулярніших фільмів на Netflix
24tv
2025-04-23T19:54:02Z
YUNA роздала нагороди - більшість переможців на премію на прийшли
Комсомольская правда
2025-04-23T19:34:37Z
Цимбалюк відреагував на чутки про роман із відомою співачкою та можливе батьківство
GlavRed
2025-04-23T19:27:22Z
"Спасибі, моє життя": чоловік Лорак ніжно звернувся до "щастя" і це не співачка
GlavRed
2025-04-23T19:27:09Z
Clair Obscur: Expedition 33 стала найрейтинговішою грою 2025 року – критики в захваті
24tv
2025-04-23T19:00:05Z
Справа випадку: як одягається відома модель Джіджі Хадід
24tv
2025-04-23T19:00:00Z
Удар РФ по автобусу в Марганці: кількість постраждалих зросла до 54, дев’ятеро загиблих
УкраинФорм
2025-04-23T20:58:41Z
На Чернігівщині повідомлено про підозру жінці, яка активно шпигувала на користь ворога
InternetUA
2025-04-23T19:43:58Z
У низці областей України - повітряна тривога через ворожі безпілотники
УкраинФорм
2025-04-23T19:43:09Z
У Києві затримали чоловіка, який кинув гранату на автомобіль
УкраинФорм
2025-04-23T19:21:09Z
В Австралії снайпери розстріляли з гелікоптера понад 700 коал: названо причину
Фокус
2025-04-23T19:06:58Z
Російський дрон атакував село в Куп’янському районі, двоє постраждалих
УкраинФорм
2025-04-23T18:09:07Z
У Запоріжжі засудили експоліцейського за передачу інформації ритуальникам про померлих містян
InternetUA
2025-04-23T18:07:20Z
Детонація продовжується, а мешканці рахують дірки: що відбувається після вибуху на арсеналі під Москвою
Telegraf
2025-04-23T17:54:12Z
СБУ затримала коригувальника російських ракетно-дронових ударів по Черкащині
InternetUA
2025-04-23T17:25:07Z
Мінрозвитку презентувало Централізовану закупівельну організацію: чим вона займатиметься
ZN UA
2025-04-23T20:46:16Z
Найбільша китайська держкомпанія відновила закупівлю російської нафти – медіа
ГЛАВКОМ NET
2025-04-23T20:16:33Z
Більше не 220: Україну переведуть на новий стандарт напруги струму
Хвиля
2025-04-23T19:24:05Z
В якій державі зараз найбільші запаси золота
24tv
2025-04-23T19:15:14Z
Світовий банк підтвердив прогноз зростання ВВП України на 2025 рік
360ua.news
2025-04-23T19:12:03Z
Майже 59 гривень за літр: АЗС знову підвищили ціни на бензин, дизель та автогаз
Хвиля
2025-04-23T19:03:43Z
Скільки землі може отримати учасник бойових дій у 2025 році
24tv
2025-04-23T19:00:52Z
Алкогольний бізнес іде в плюс, а бюджет – ні: що відбувається з податками
24tv
2025-04-23T18:51:56Z
У Трампа допускають можливість зниження тарифів для Китаю до початку переговорів із Пекіном
УкраинФорм
2025-04-23T18:33:33Z
Влупила з новою силою і затягується: коли закінчиться потужна магнітна буря
GlavRed
2025-04-23T20:27:07Z
Лінія фронту станом на 23 квітня 2025. Зведення Генштабу
ГЛАВКОМ NET
2025-04-23T20:22:06Z
ЗСУ завдали потужного удару по окупантах під Покровськом і Торецьком - Генштаб
Gazeta UA
2025-04-23T19:49:19Z
«Душити треба Крим в обіймах»: експерт розповів, як повернути півострів
Знай
2025-04-23T19:43:45Z
На фронті за добу стались 124 боєзіткнення, найгарячіший - Покровський напрямок
УкраинФорм
2025-04-23T19:21:08Z
В Києві обмежать рух транспорту Дніпровським узвозом
AutoCentre
2025-04-23T18:57:38Z
Росіяни просунулись на Донеччині: під ударом Торецьк, Тарасівка і Неліпівка, – DeepState
24tv
2025-04-23T18:36:02Z
Завершення опалювального сезону в Одесі: наскільки подорожчає комуналка
Политека
2025-04-23T18:30:59Z
У Львові розпочалася ексгумація останків радянських солдатів
Комсомольская правда
2025-04-23T18:27:19Z
Щоб не зашкодити сну та здоровʼю: що варто їсти на ніч
24tv
2025-04-23T21:00:57Z
Найсуворіший готель у світі: у вас заберуть телефон і заборонять розмовляти
24tv
2025-04-23T20:39:52Z
Місячний гороскоп на 24 квітня: як притягнути до себе гармонію та достаток
GlavRed
2025-04-23T20:27:50Z
Коли висаджувати квасолю: ідеальний час для неймовірного врожаю
24tv
2025-04-23T19:42:45Z
Усі все знають і всім ок: правила гри у відкритих стосунках і як вони взагалі працюють
24tv
2025-04-23T19:33:48Z
Підживіть рослини попелом: користь від цього буде неймовірна
24tv
2025-04-23T19:27:02Z
Не треба випікання, і результат буде кращим за магазинний: легкий рецепт торта "Снікерс"
24tv
2025-04-23T19:15:02Z
Це не музей: 10 речей, які нарешті варто викинути з гаража
24tv
2025-04-23T19:00:04Z
Навіщо перед посадкою на картоплі робити надріз: хитрість, про яку знають не всі
Telegraf
2025-04-23T18:33:19Z
Крістал Пелес відібрав очки в Арсеналу із Зінченком, але все ще не зробив Ліверпуль чемпіоном
Football.ua
2025-04-23T21:01:53Z
Мілан у принциповому дербі розгромив Інтер та став першим фіналістом Кубка Італії
24tv
2025-04-23T21:00:25Z
Мілан розгромив Інтер й вийшов у фінал Кубка Італії
Football.ua
2025-04-23T20:58:57Z
Парма — Ювентус 1:0 Відео гола та огляд матчу Серії А
Football.ua
2025-04-23T20:52:18Z
Зірка "Гри престолів" зганьбився візитом до РФ - деталі
GlavRed
2025-04-23T20:45:09Z
Чурілов — про 1/2 Кубка України: Вірю, що після таких матчів якомога більше дітей захочуть займатися футболом
Football.ua
2025-04-23T20:24:31Z
Важка перемога над британкою: Ястремська пробилася в друге коло турніру в Мадриді
24tv
2025-04-23T19:57:39Z
Арсенал веде переговори з Парті щодо нового контракту — Орнштейн
Football.ua
2025-04-23T19:55:12Z
Богиня стилю: Катерина Усик підкорила публіку гарячим образом на ефектній фотосесії
24tv
2025-04-23T19:27:12Z
One UI 8 не за горами: названі смартфони та планшети, які отримають оновлення
InternetUA
2025-04-23T20:16:18Z
Понад 200 французьких ЗМІ позиваються до Meta
Детектор М
2025-04-23T19:55:18Z
Ремастер The Elder Scrolls IV: Oblivion став хітом серед користувачів Steam
24tv
2025-04-23T19:33:54Z
OpenAI готова купити браузер Chrome, якщо Google змусять його продати
AIN
2025-04-23T18:03:10Z
Вигоріло 30%: з'явились перші супутникові фото 51 арсеналу ГРАУ після детонації, — OSINT
Фокус
2025-04-23T17:51:47Z
Тікток розриває вірусний танець: як його повторити
24tv
2025-04-23T17:30:10Z
iPhone 17 Air стане найтоншим смартфоном Apple: у мережі показали дизайн
InternetUA
2025-04-23T17:28:20Z
"Секретна зброя" проти США: Китай створив цілу армію роботів, — NYT
Фокус
2025-04-23T17:15:30Z
Їх краще замінити: названо найгірші паролі, які легко можуть зламати
InternetUA
2025-04-23T16:58:09Z
Audi робить акцент на розмірах у ключових моментах для ринку розкоші в Китаї
Топ Жир
2025-04-23T20:45:10Z
Електричний спортивний купе MG виходить на виробництво цього року
Топ Жир
2025-04-23T20:30:14Z
Водіям пояснили значення загадкових цифр у правах: що обмежує код "78"
Хвиля
2025-04-23T19:42:32Z
Nissan представила новий плагін-гібридний пікап
1News
2025-04-23T19:09:22Z
Бренд DS AUTOMOBILES інтегрує технології Formula E для флагманського електромобіля DS N°8
AutoCentre
2025-04-23T19:07:39Z
Представлений Mercedes-Benz Vision V
Portaltele
2025-04-23T19:04:16Z
Позов у Каліфорнії проти прямих продажів Scout може змінити спосіб, як ви купуєте автомобілі
Топ Жир
2025-04-23T19:00:52Z
Ілон Маск погрожував інженерці Tesla депортацією, коли вона вказала на проблему в гальмах машин
InternetUA
2025-04-23T18:49:20Z
Cadillac CT5-V Blackwing 120-річчя: втрата майже $50,000 після 3,600 милей
Топ Жир
2025-04-23T18:30:13Z