MY.UAНовини
Чи можлива нова жорстока війна: яка суть конфлікту Вірменії та Азербайджану
Чи можлива нова жорстока війна: яка суть конфлікту Вірменії та Азербайджану

Чи можлива нова жорстока війна: яка суть конфлікту Вірменії та Азербайджану

Невизнана республіка Нагірного Карабаху існує майже тридцять років. ЇЇ підтримують в Єревані й ненавидять в Баку. Чому ця територія розсварила сусідні держави – Вірменію й Азербайджан та чи можлива нова війна між ними. Про це читайте у статті.

У червні 2020 року на вірмено-азербайджанському кордоні стався новий конфлікт. Хто перший почав стріляти, не відомо, але у результаті загинули військові з обох сторін. Журналіст сайту 24 каналу поспілкувався з експертами з Вірменії та Азербайджану, які пояснили причини зіткнення й розповіли про ситуацію на Кавказі.

Загострення відбулось через провокацію або помилку командирів. У Єревані кажуть, що винна азербайджанська сторона, а в Баку впевнені, що за цим стоїть Вірменія.

Конфлікт Вірменії та Азербайджану

Ці країни ворогують більше ста років. Жодна з держав не хоче поступатися й на перемовинах висувають вимоги, які категорично не сприймає інша сторона.

Причиною розбрату став Нагірний Карабах. Вірменія вважає його своєю територією через те, що там живуть переважно вірмени – майже 80% населення. В Єревані вимагають визнати незалежність цієї республіки, яка фактично вже 29 років не контролюється Азербайджаном. Вірменія не приховує намірів приєднати цю територію до своєї держави.

Баку ж вимагає, щоб Нагірний Карабах повернувся до Азербайджану, оскільки ця територія увійшла у його склад після вірмено-азербайджанської війни 1918-1920 років. Їм у цьому допомогла російсько-радянська влада.

Суть конфлікту уходить коренями глибоко в історію. Читайте про це далі у статті.

Позиція Вірменії

Повернемось до 2020 року. Новий конфлікт стався далеко від Нагірного Карабаху у місті Товуз та його околицях. Але це пов’язано з тим, що питання Нагірного Карабаху лишається невирішеним.

Нагірний Карабах позначений на карті смугастою зоною / Ілюстрація Радіо Свобода

Експерт Вірменського інституту міжнародних відносин і безпеки Рубен Меграбян у коментарі для сайту 24 каналу зауважив, що відносини між сусідніми країнами настільки погані, що загострення можуть виникати по всій лінії кордону.

В Товузі конфлікт виник суто технічно, а далі все пішло куля за кулею. Цьому загостренню передував тривалий період риторичної війни. Ініціаторами конфлікту є азербайджанська сторона,
– пояснив Рубен Меграбян.

Вірменський експерт наголосив на тому, що в Азербайджані давно не змінювалась влада, що зменшує шанси знайти компроміс у цьому конфлікті.

Рубен Меграбян / Фото з його сторінки у Facebook

"Авторитарний режим, який встановився там черпає свою легітимність від неврегульованого питання Нагірного Карабаху. Їх пожиттєвий президент багато обіцяв народу й тепер змушений пояснювати чому ця територія не повернулась до Азербайджану", – розповів Рубен Меграбян.

Річард Гірагосян, який є директором-засновником Регіонального аналітичного центру, що знаходиться в Єревані, у коментарі для сайту 24 каналу пояснив, що Азербайджан боїться того, що на тлі революційних подій в Білорусі, в Нагірному Карабасі та Вірменії почнеться нова хвиля визвольно-патріотичного руху,  у Азербайджані бунт проти диктатури.

Азербайджан є більш ізольованим та авторитарним. Там звикли до конфлікту як до гарантії стабільності режиму,
– підкреслив Річард Гірагосян.

Річард Гірагосян / Фото Strategic Policy Institute

Рубен Меграбян також додав, що вірмени й азербайджанці дивляться по-різному на переговорний процес. "В Баку хочуть аби їм повернули все й одразу, без зайвих умов. Але ми пояснюємо, що це вже не можливо після того, що було за весь час".

Меграбян наголосив, що Азербайджан хоче, щоб повернення відбувалось під дулами автоматів й погрожує війною, якщо Вірменія не погодиться на такі умови. "Але нас не влаштовують перемовини з позиції сили".

Сторона Азербайджану

Політолог з Баку Рауф Раджабов, з яким поспілкувався журналіст сайту 24 каналу, своєю чергою, сказав, що перемовини зайшли у тупик.

Нам немає з чого починати розмову. Вірменська сторона висуває єдину умову – незалежність Нагірного Карабаху. Вони наполягають, щоб Азербайджан вів перемовини з двома вірменськими сторонами, хоча в самій Вірменії й Нагірному Карабасі не приховують, що планують об’єднатися,
– сказав Рауф Раджабов.

Експерт зауважив, що така постановка питання категорично не сприймається в Азербайджані. "Це якщо б Україну змушували сісти за один стіл з Росією та ДНР/ЛНР й єдиною їх вимогою була б незалежність цих проросійських невизнаних республік".

Рауф Раджабов / Фото з його сторінки у Facebook

В Баку вважають, що Нагірний Карабах був окупований Вірменією не без допомоги Кремля й зараз Єреван намагається зберегти статус кво.

Раджабов пояснив, що у цій ситуації не йдеться про самовизначення народу: "Це лише територіальні претензії. Вірменія просто хоче збільшити землі".

Чи можлива нова війна

Напруження на Кавказі зростає й заява президента Азербайджану Ільхама Алієва про те, що у нього є розвіддані, що начебто Вірменія готується до війни, дає підстави для хвилювання.

Але насправді ні Вірменія, ні Азербайджан не готові до відновлення повномасштабного військового конфлікту. Про це у коментарі для сайту 24 каналу розповів експерт з питань міжнародної політики та Близького Сходу "Українського інституту майбутнього" Ілія Куса.

Зараз в умовах економічних проблем, спричинених пандемією коронавірусу, ні в кого зайвих грошей на війну немає. До того ж міжнародні гравці у цьому регіоні – Росія та Туреччина не зацікавлені у відновленні конфлікту,
– переконує Ілія Куса.

Про те, що нової війни не хочуть говорить й Рубен Меграбян.

"Жодна нормальна людина не хоче кровопролиття. Але судячи з заяв керівництва Вірменії, варіант військового протистояння не виключають", – підкреслив він.

Чи допоможуть переговори

Історія знає лише два способи вирішення подібних конфліктів – або сторони дійдуть до компромісу, а це означає, що чимось треба поступитися, або ж мир настане у результаті військової перемоги однієї з держав.

Настрої у Вірменії та Азербайджані не дозволяють говорити про ефективну дипломатію. У неї не вірить й Рубен Меграбян.

Вірменська сторона запропонувала знову сісти за стіл переговорів, але як показала практика, домовитись буде складно. Цього не зробили за 29 років. Це говорить про безперспективність мінського формату,
– наголосив експерт.

Перемовини йдуть з 1991 року у Мінську за участю ОБСЄ, але результатів немає – є напрацювання, але без суттєвих здвигів.

Азербайджанський політолог Рауф Раджабов сказав, що Баку покладало великі сподівання, на нового прем’єр-міністра Вірменії Ніколу Пашиняна, який не брав участі у війні в Нагорному Карабасі. Азербайджан думав, що він буде готовий до поступок, проте надії виявились марними. Пашинян зайняв доволі націоналістичну позицію. В Баку кажуть, що Єреван не шукає компромісу.

А на думку Меграбяна, Азербайджан не готовий йти на поступки.

Ілія Куса наголосив, що рішення знайдеться тоді, коли обидві країни будуть до цього готові морально й політично. Зі слів експерта, політики й населення Вірменії та Азербайджану, на сьогоднішній день, не сприймають компромісних рішень.

Позиція України

В Азербайджані часто порівнюють ситуацію в Нагірному Карабасі з Україною. Там говорять, що за вірменською стороною стоїть Росія, яка окупувала Крим й Донбас. Ситуації дійсно схожі, якщо враховувати той факт, що та ж сама Росія у 1918 році допомогла Азербайджану включити Нагірний Карабах у свій склад. Аналогія з Кримом чітко прослідковується, але відмінність є – Крим контролює Росія, а Нагірний Карабах – Вірменія.

Річард Гірагосян підкреслив, що Росія хоче щоб питання Нагірного Карабаху залишилось замороженим, оскільки так вони мають певні важелі впливу на регіон. "Дипломатія й мир їх не цікавить".

Україна навпаки у цьому заінтересована, переконаний Ілія Куса. "Наша держава повинна бути посередником й не може стати на одну із сторін. Ми завжди пропонували себе як платформу для переговорів. Це правильна позиція. Але остання заява українського МЗС трактується як відверто проазербайджанська, вона не конструктивна".

Ілія Куса / Фото з його сторінки у Facebook

Нагадаємо, що МЗС заявило про те, що конфлікт в Нагірному Карабасі повинен бути вирішений в рамках територіальної цілісності Азербайджану. Така заява обурила вірменів. В Єревані молоді націоналісти навіть облили наше посольство борщем через це.

В Україні мешкає доволі велика вірменська діаспора, яку не можна назвати проросійською. Їх інтереси у цій заяві також не захищені.

"Це була дивна позиція. Ми самі на міжнародній арені хочемо об’єктивного ставлення, коли наприклад деякі країни підтримують Росію. В питанні Нагірного Карабаху наша держава повинна дотримуватись нейтралітету", – підкреслив Ілія Куса.

Епілог

На кінець, пропонуємо трохи історії конфлікту Вірменії та Азербайджану. Остання його активна фаза розпочалась у 1987 році. Тоді війна тривала майже сім років. Передумовами зіткнення стала Перебудова й подальшій розпад СРСР, до якого входили Вірменія та Азербайджан.

Але війна у Нагірному Карабасі між вірменами й азербайджанцями була ще у 1905 році, а потім у 1918-1920 роках, коли відбувся розпад Російської імперії. Саме в той час Кремль переселив у Нагірний Карабах з Ірану багато вірменів (хоча їх в Карабасі жило не мало), а потім приєднав цю область до Азербайджану, створивши подальші передумови до міжетнічного конфлікту.

Комісія з примирення Карабаху, до складу якої входять релігійні лідери та старости як азербайджанської, так і вірменської громад. Фотографія зроблена в 1918 році / Джерело wikimedia

Вірменія вважає цю територію своєю, оскільки Нагірний Карабах входив ще до складу стародавньої вірменської держави, яка існувала більше 600 років, починаючи з 190 року до н.е.

Але Азербайджан також признає Нагірний Карабах своє землею й згідно міжнародно визнаних кордонів, Баку має на це право.

Отже, історія конфлікту дуже глибока й вирішити його буде надзвичайно складно.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
У Манчестері провели семінар про діяльність Організації українських жінок у Британії
УкраинФорм
2025-04-02T08:04:12Z
У Росії заявили про атаку понад 90 безпілотників
УкраинФорм
2025-04-02T08:03:45Z
Маркетплейс дронів для армії: що таке DOT-Chain і як змінює ситуацію із забезпеченням у війську
24tv
2025-04-02T08:03:32Z
У застосунку «Армія+» з’явилися шість нових рапортів
УкраинФорм
2025-04-02T08:03:27Z
Естонія закупить в Угорщини радари
Европейская правда
2025-04-02T08:01:37Z
У НАТО обрали рішення для боротьби з російськими КАБами
ZN UA
2025-04-02T07:57:41Z
На Київщині відбудовано 70% зруйнованих війною об'єктів
ГЛАВКОМ NET
2025-04-02T07:57:01Z
Корпус морської піхоти США сформував підрозділ, який використовуватиме FPV-дрони
InternetUA
2025-04-02T07:46:10Z
У КМВА відповіли, чи будуть скорочувати комендантську годину на Великдень
24tv
2025-04-02T07:45:38Z
Звільнення Київщини від росіян стало сигналом усьому світу, що Україну не зламати - Сирський
УкраинФорм
2025-04-02T08:04:50Z
Міноборони розробило новий механізм ротації на фронті: деталі від нардепа
ГЛАВКОМ NET
2025-04-02T08:04:25Z
Британія з середи запроваджує нові вимоги для в'їзду громадян ЄС
Европейская правда
2025-04-02T08:01:44Z
Польща підтвердила передачу Україні російського агента
Европейская правда
2025-04-02T08:01:39Z
Безпека в Європі вимагатиме фінансових поступок від громадян — Politico
ZN UA
2025-04-02T08:00:51Z
В Конгресі США хочуть зобов'язати Маска здавати тести на наркотики
Европейская правда
2025-04-02T08:00:16Z
Як би Трамп не рятував російську економіку, Путін намагається йому завадити
ГЛАВКОМ NET
2025-04-02T08:00:06Z
WP: радник Трампа з нацбезпеки і його команда спілкувались через незахищений Gmail
Европейская правда
2025-04-02T07:58:39Z
У США розпочалися масові звільнення в установах охорони здоров’я
Antikor
2025-04-02T07:57:37Z
Ексдепутат Одеської облради Бойченко і експрокурор Мараховський отримали 10 та 8 років за ґратами з конфіскацією всього майна
Antikor
2025-04-02T08:04:44Z
Війська РФ атакували з дрона Херсон, поранені двоє цивільних
УкраинФорм
2025-04-02T08:03:25Z
В Україну йде суттєве похолодання, можливий навіть сніг
ГЛАВКОМ NET
2025-04-02T07:54:35Z
Гороскоп для всіх знаків Зодіаку на 2 квітня 2025 року
Фокус
2025-04-02T07:51:29Z
Ремонт київських доріг: скільки заробив "Київавтодор" останнім часом
ZN UA
2025-04-02T07:46:26Z
Французька радіостанція, яка веде мовлення в окупованому Донецьку, розірве договір з «Газпром-медиа»
Детектор М
2025-04-02T07:42:46Z
Ворог готує масштабний наступ: у ЗСУ назвали місяць, коли чекати удару
GlavRed
2025-04-02T07:39:18Z
Росія готується до ривка на фронті: названо терміни
ГЛАВКОМ NET
2025-04-02T07:37:02Z
Киянин збудував ресторанний комплекс на самовільно захопленій ділянці на березі Дніпра
Украина Криминальная
2025-04-02T07:36:12Z
Споживачам повернуть майже мільйон гривень за порушення у тарифах на ЖКП
УкраинФорм
2025-04-02T08:03:24Z
YEP accelerator запускає інкубаційну програму PERSH1 із призовим фондом 1 млн грн для стартаперів
AIN
2025-04-02T08:03:06Z
Micron підвищує ціни на пам’ять через зростаючий попит
InternetUA
2025-04-02T08:01:47Z
Зростання тарифів на газ у Харкові: суми у платіжках можуть незабаром зрости, озвучено цифри
Политека
2025-04-02T08:00:16Z
Corteva Agriscience допомагає українським аграріям відновлювати ґрунти, які постраждали від військових дій
Agravery
2025-04-02T07:51:56Z
У Києві продано колишній головний офіс «Сбербанку»: хто став новим власником
ГЛАВКОМ NET
2025-04-02T07:42:43Z
Алкоголь і сигарети стануть розкішшю: що буде з цінами з 1 квітня 2025 року
GlavRed
2025-04-02T07:39:09Z
Валюти різко опустилися в ціні
24tv
2025-04-02T07:36:30Z
Український агроекспорт у березні зріс на 10%
AgroPortal
2025-04-02T07:30:27Z
Вероніка Подрез виграла стартовий матч основної сітки турніру ITF у Нанті
УкраинФорм
2025-04-02T08:04:16Z
Овчаренко поступився на старті турніру ATP в Італії
УкраинФорм
2025-04-02T08:03:55Z
Аморім: МЮ заслуговував на більше, ніж програти Ноттінгему
Football.ua
2025-04-02T08:01:37Z
Арсенал — Фулгем 2:1 Відео голів та огляд матчу АПЛ
Football.ua
2025-04-02T07:39:50Z
Бен-Єддер продовжить кар'єру в Ірані
Football.ua
2025-04-02T07:22:13Z
Тренер футболісток України: Треба бути готовими до активності чешок на флангах
УкраинФорм
2025-04-02T07:21:39Z
«Реал» з Луніним зіграє у фіналі Кубка Іспанії з футболу
УкраинФорм
2025-04-02T07:21:16Z
Ноттінгем Форест — Манчестер Юнайтед 1:0 Відео гола та огляд матчу АПЛ
Football.ua
2025-04-02T07:00:10Z
Безуглий: Зробимо все можливе, щоб вийти до фіналу Кубка України
Football.ua
2025-04-02T06:52:04Z
Помер Вел Кілмер – зірка фільмів « Бетмен назавжди» та «Кращий стрілець»
Комсомольская правда
2025-04-02T08:03:52Z
Анна Трінчер розповіла про нещодавній дзвінок від батька, з яким не спілкувалася 7 років
24tv
2025-04-02T07:57:08Z
6 романтичних фільмів: історії, що зачіпають за живе
Вива
2025-04-02T07:45:03Z
Алхім та Валеулін: дружина бізнесмена відреагувала на слова його коханки
Фокус
2025-04-02T07:36:08Z
Фанати "Бріджертонів" завмерли в очікуванні: у мережі з'явились приголомшливі фото 4 сезону
24tv
2025-04-02T07:33:43Z
Подруга Тетяни Овсієнко викрила співачку - що сталося
GlavRed
2025-04-02T07:27:42Z
"Завжди на відстані": внучка Ротару зробила заяву і вразила своїм виглядом
GlavRed
2025-04-02T07:27:01Z
Російський балет виступав у Швеції, вдаючи з себе українців
ГЛАВКОМ NET
2025-04-02T07:24:01Z
У віці 65 років через пневмонію помер відомий американський актор Вел Кілмер
Antikor
2025-04-02T07:21:31Z
Китайський гороскоп на завтра 3 квітня: Бикам - драма, Тиграм - ревнощі
GlavRed
2025-04-02T08:03:39Z
Усі зазиратимуть у ваш кошик: запікаємо ароматну шинку в медовій глазурі на Пасху
24tv
2025-04-02T07:54:28Z
Винуватиця нещасть і бід: ось як правильно позбутися старої сумки
24tv
2025-04-02T07:42:24Z
5 зодіаків, які є найкращими супутниками життя
GlavRed
2025-04-02T07:27:53Z
Є одне важливе правило: коли обрізати троянди для пишного цвітіння
Telegraf
2025-04-02T07:00:57Z
Смачнішої капусти вже не буде: як її приготувати на гарнір чи як основну страву
Telegraf
2025-04-02T07:00:34Z
Експерти назвали 8 речей вдома, яких треба позбутися перед Пасхою
24tv
2025-04-02T06:30:43Z
Готується легко — виходить ситною та смачною: рецепт запіканки з лаваша та сиру
Telegraf
2025-04-02T06:15:29Z
Кращий за всі магазинні намазки: готуємо домашній плавлений сир з Ектором
24tv
2025-04-02T05:33:01Z
Вінничанина підозрюють у шахрайстві із земельною ділянкою вартістю майже ₴1 млн
Украина Криминальная
2025-04-02T08:06:10Z
Двоє російських агентів готували теракт у Львові: що планували зробити
ГЛАВКОМ NET
2025-04-02T08:04:32Z
На Харківщині у чоловіка в руках здетонував вибуховий пристрій
УкраинФорм
2025-04-02T08:03:54Z
На Прикарпатті 44 дитини перейшли на дистанційне навчання через обвал будівлі гімназії
УкраинФорм
2025-04-02T08:03:11Z
У Києві старе дерево впало на автомобіль, який рухався
ГЛАВКОМ NET
2025-04-02T08:00:06Z
Ледь не вбив через сварку: у Польщі українець підпалив свого роботодавця
24tv
2025-04-02T07:54:06Z
В Україні повідомлено про підозру псевдоадвокатці, яка нашахраювала понад три мільйони гривень
InternetUA
2025-04-02T07:42:27Z
У Харкові загасили пожежі після нічних ударів «Шахедами»
УкраинФорм
2025-04-02T07:21:44Z
Гастролери з Закарпаття жорстоко побили і пограбували тернополянина
Antikor
2025-04-02T07:18:40Z
Популярні ліки можуть викликати раптову зупинку серця
24tv
2025-04-02T07:33:55Z
Розчинна чи заварна: вчені визначили, яка кава є кориснішою
24tv
2025-04-02T07:18:23Z
В Угорщині зафіксували новий спалах небезпечної хвороби тварин
24tv
2025-04-02T07:06:49Z
Чи можуть мобілізувати з гіпертонією у 2025 році
24tv
2025-04-02T06:57:13Z
Котики і собачки переживають через війну: як розпізнати стрес у улюбленця та допомогти йому
Знай
2025-04-02T06:51:52Z
Кому зі знаків зодіаку варто вийти із зони комфорту
24tv
2025-04-02T06:06:55Z
Новий аналіз крові виявляє хворобу Альцгеймера з точністю 92%
Portaltele
2025-04-02T05:58:32Z
Який внесок методу "Бджолине лікувальне ліжко в піраміді" в індустрію апітерапії Америки та попит на його комерційне застосування
Gazeta UA
2025-04-02T05:57:05Z
Чи справді рослинні олії наскільки шкідливі: розбір найпоширеніших звинувачень
24tv
2025-04-02T05:03:13Z
Нова магнітна буря вже чекає на Землю. Коли вона може зіпсувати настрій
Telegraf
2025-04-02T08:03:14Z
Новий космічний телескоп NASA за $488 млн зробив перші зображення Всесвіту
Фокус
2025-04-02T07:57:58Z
Atomfall набрав 1,5 млн гравців менш ніж за тиждень — найуспішніший запуск Rebellion
ITC
2025-04-02T07:52:02Z
У Малайзії знайдено небачений раніше "ліхтар фей": він може зникнути з лиця Землі через туристів
Фокус
2025-04-02T07:45:11Z
Українські полярники досліджують, чи є в прісних водах Антарктики мікропластик
Комсомольская правда
2025-04-02T07:42:31Z
Li-Ion батареї деградують й без заряджання — вчені виявили це та знайшли рішення
ITC
2025-04-02T07:42:26Z
Відомий інсайдер розкрив деталі змін в iOS 19
InternetUA
2025-04-02T07:28:20Z
Поринаємо в таємниці невидимого спектра: все про тепловізори
Мій Харків
2025-04-02T07:12:19Z
Чоловік придумав "геніальну" головоломку, щоб повернути загублений гаманець власнику
Фокус
2025-04-02T07:12:01Z
Американці масово крадуть кабелі Tesla Supercharger: з чим це пов’язано
InternetUA
2025-04-02T07:31:55Z
Дизель та плагін-гібрид: Nissan показав новий повнорозмірний пікап
AutoGeek
2025-04-02T07:27:48Z
Xiaomi готує стильний електричний спорткар
AutoCentre
2025-04-02T07:04:39Z
Citroen перетворив електричний паркетник у практичний фургон за 18 000 євро
ЗаРулем
2025-04-02T07:03:42Z
Запас ходу – 1250 км: в Європі з'явиться недорогий електрифікований кросовер Chery
Фокус
2025-04-02T06:45:27Z
Tesla втрачає ринок – французи та шведи відвертаються від бренду
24tv
2025-04-02T05:03:38Z
11 років мовчання: що сталося з Міхаелем Шумахером після катастрофи і як він почувається зараз
Знай
2025-04-02T03:51:13Z
Чи знищать мита недорогі Mercedes в Америці?
Топ Жир
2025-04-02T01:30:24Z
Вірджинія прагне стати першою державою, що вимагає встановлення технології обмеження швидкості для безрозсудних водіїв
Топ Жир
2025-04-02T00:45:51Z