MY.UAНовини
Надурив сирійські війська та політичні еліти: шпигун Елі Коен, який змінив хід історії
Надурив сирійські війська та політичні еліти: шпигун Елі Коен, який змінив хід історії

Надурив сирійські війська та політичні еліти: шпигун Елі Коен, який змінив хід історії

У світі є багато розвідників, які самотужки змінювали історію протистоянь цілих держав. Таким був Елі Коен, якого називають одним з найвпливовіших шпигунів XX століття.

Ізраїльські агенти провели місію із викрадення радянського винищувача. Ця операція отримала назву "Діамант". У результаті ізраїльтянам вдалося вистояти у конфлікті, що пізніше отримав назву Шестиденна війна. Однак перемогу вдалося здобути завдяки окремим людям. Детальніше про це – у програмі "Спецслужби" на 24 каналі.

Один із них – агент 88, більше відомий як Елі Коен. Він був чоловіком, який зміг обманути сирійські військові і політичні еліти.

"Він був настільки успішним, що його, мабуть, можна назвати одним із найуспішніших шпигунів XX століття. Він нікого не убивав, не підкладав ніяких бомб. Результату він добився завдяки розуму, харизмі і вмінню правильно йти на ризик", – зазначив британський актор Саша Барон Коен.

Біографія

Елі Коен народився у грудні 1928 року в Олександрії. Його батьки були сирійськими євреями і перебралися до Єгипту. Коена виховували за традиціями "рідного" Алеппо, тому він уже змалечку розумів, що єврейську культуру і традиції потрібно захищати від арабських ворогів.

У 1949 році його родині довелося переїхати в Ізраїль через тиск на єврейський народ. Тоді Елі залишився у Єгипті. Він координував єврейську й сіоністську діяльність, допомагав ізраїльським спецслужбам та інколи інформував їх про настрої громадян Єгипту. Деякі дослідники біографії Коена вважають, що він навіть брав участь у спецопераціях Моссаду в Каїрі. Однак даних, які б підтверджували цю думку, немає. Відомо лише те, що єгипетський уряд дізнався про єврейське шпигунське кільце і викрив його. Тоді Коена катували, допитували, але доказів причетності не знайшли.


Елі Коен / Фото timeturk.com

За даними Єврейської віртуальної бібліотеки, на початку війни 1956 року, коли Ізраїль окупував Синай, Елі Коена затримали єгипетські правоохоронці. Його вигнали з країни разом із рештою олександрійських євреїв в кінці війни.

У 1957 році Коен прибув до Ізраїля. Там на нього звернула увагу контррозвідка. Елі Коена завербували й призначили аналітиком. Ця робота була нудною для нього, адже доводилося аналізувати документи, сидячи в офісі, та перекладати їх з арабської. Тому невдовзі Елі звільнився зі служби і пішов працювати канцеляристом. На цій посаді він протримався 2 роки, але потім на нього звернули увагу в Моссаді.

Я знаю лише, що його завербував Моссад, але я не знаю, чи то було проти його волі, чи він сам звільнився з магазину й пішов до них. Точно так само я не можу сказати чи керівництво наполягало на вербуванні, чи він потрапив агентам на очі випадково,
– згадувала донька Елі Коена.

Родичі та друзі Елі Коена стверджують, що він ніколи не розповідав, чим займався насправді. Ніхто навіть не знав, що Елі працював на Моссад. За даними ізраїльських джерел, Коен двічі намагався стати працівником спецслужби, але йому відмовляли.

Яким тоді було становище Моссаду

Наприкінці 50-х років Моссад переживав не найкращі часи. Країна готувалася до масштабної битви і виграти її потрібно завдяки:

  • збройному протистоянню;
  • дипломатичній боротьбі та побудові стратегії.

Винним у цьому був єгипетський президент Гамаль Абдель Насер, який був жорстким ненависником євреїв. Він називав Ізраїль "чиряком на тілі арабського народу". Оскільки Єгипет у той час був найпотужнішою країною в регіоні, такі заяви на дипломатичному рівні інші арабські країни розцінювали як заклик до дій.

Як Елі Коен потрапив у розвідку Ізраїля

В ізраїльських джерелах зазначено, що Моссад шукав людину, яка могла б стати їхнім агентом у Сирії. Директор спецслужби Іссер Харель доручив обрати людину зі списку тих, кому відмовили. Тоді стежили за десятками людей, але усі випробування вдалося пройти тільки Елі Коену. За ним стежили майже два тижні, а потім взяли до себе. Головною перевагою Елі був його розум.

"Ізраїль тоді був у дуже невигідному положенні. Були проблеми з надходженням інформації. Треба було знайти людину, яка б стала очима і вухами в Сирії", – зазначав дослідник Ноам Тібер Козлов.

Після вербування Коена відправили на шестимісячний курс підготовки. Його вчили ламати замки, встановлювати апаратуру для прослуховування та користуватися радіопередавачами. Однак головний акцент зробили на його лінгвістичних уміннях.

У 1961 році Коена відправили на виконання завдання. Його шлях почався з Аргентини. Там була розташована одна із найбільших сирійських спільнот, до якої входили не тільки прості громадяни, а й політики та високопоставлені військові чини.

Історія шпигунського завдання

Камель Таабет після довгого проживання в Аргентині шукав шляхи повернення в Сирію, аби розширити бізнес і продовжити там жити. Для цього йому треба було налагодити зв'язки із місцевими мешканцями. Коен успішно справився із цим завданням.

За даними Єврейської віртуальної бібліотеки, Елі швидко став частиною культурного і соціального життя сирійської спільноти. Усі знали його як бізнесмена, який любив спілкування, вечірки та нічні прогулянки. Згодом його почали поважати політики, дипломати й військові, які працювали недалеко від сирійського посольства.

Однак аби потрапити до Сирії, Елі Коену потрібно було налагодити зв'язок із Абдулом Латіфом аль-Хешеном – редактором аргентинської газети "Арабський Світ". Оскільки він був впливовим чоловіком, Елі прийшов до нього і таки отримав рекомендаційного листа. Крім того, він попросив дещо передати для сина редактора, який теж був у Сирії. Згодом знайомство із ним відкриє перед бізнесменом-шпигуном двері у будь-який сирійський політичний і військовий кабінет.

Діяльність шпигуна в Сирії

У 1962 році Елі Коен потрапив в Дамаск. Одним із перших його завдань було полювання за колишніми нацистами. У 1960 році Моссад упіймав в Аргентині головного ініціатора Єврейського питання – Адольфа Еймана. Його викрали посеред вулиці, переправили літаком до Ізраїля і стратили після суду. Згідно з інформацією Моссаду, в Сирії якраз переховувався головний соратник Ейхмана – Алоїс Бруннер. Завданням Коена було знайти його і доповісти Моссаду, але зробити цього йому так і не вдалось. Алоїс Бруннер – один із головних соратників Адольфа Ейхмана. Як керівник спеціальних загонів СС з 1939 по 1945 рік, він відповідав за депортацію в табори смерті більше, ніж 100 тисяч євреїв з Відня, Берліна, Греції, Франції та Словаччини.

Згодом Коена знову відкликали до Ізраїля для нових завдань. Отримана ним інформація щодо настроїв сирійців чи дані про перебування Бруннера не принесла користі спецслужбі, тому він отримав 3 нові настанови:

► інформувати Моссад щодо будь-яких військових переміщень в регіоні, про які йому вдасться дізнатися;

► доповідати про всі військові, політичні й соціальні чутки, що ширяться країною;

► розповідати все, що стосується сирійської економіки.

Міфи про Елі Коена

Дехто вважає, що Коен був на військових базах, фотографував зсередини потужності сирійської армії і передавав ці дані Моссаду. Насправді він не відвідував військових баз і майже не збирав інформації, яка стосувалася розвідки. Ще один міф, Коен нібито був заступником міністра оборони Сирії. По-перше, він ніколи навіть не знав його особисто. По-друге – такої посади на той час просто не існувало.

Справжньою заслугою Коена став план перебудови річки Йордан. Він дізнався про секретні сирійські установки, що мали змінити напрямок руху води й в такий спосіб залишити ізраїльтян без доступу до водних ресурсів. Ці дані він негайно повідомив спецслужбам, тому у 1964 році ізраїльські винищувачі розбомбили дамби, зірвавши плани сирійців. Остаточного підтвердження немає, але можливо саме ця інформація пізніше і стане причиною його викриття.

Дивіться повний випуск програми "Спецслужби" на 24 каналі: 

Єдина військова точка, де й справді був Коен – Голанські висоти. Про це свідчать його фотографії. Однак, це навіть не база, а проміжна лінія між Ізраїлем і Сирією. Відомо, що Елі зміг розкрити вогневі позиції, яких не було видно з висоти пташиного польоту. Якби не його інформація про декілька ліній оборони, то хід Шестиденної війни міг би бути іншим. Втім, завдяки отриманій інформації євреї змогли окупувати цю зону і ще й досі тримають над нею контроль.

Як шпигун передавав інформацію

Елі Коен поширював необхідні відомості через спеціальний радіоприймач. Звична тривалість передачі – 2 хвилини, але його сигнали часто затягувалися на 7 чи 9 хвилин. Такий формат передачі був дуже небезпечним, адже сигнал могли викрити. Інколи Коен приїжджав до Ізраїля й особисто передавав інформацію, а заодно – бачився з родиною.

"Він був дуже щасливий, коли приїжджав додому. Не залишав нас без уваги ні на секунду. Хоча, я думаю, він розумів, що проводить з нами мало часу, а тому намагався компенсувати це дорогими подарунками: іграшками, сукнями та іншим", – згадувала донька шпигуна.

Арешт Елі Коена

У листопаді 1964 року шпигун останній раз приїжджав до своєї родини. Він намагався домовитися з Моссадом, аби більше не повертатися до Сирії. Однак йому відмовили й запевнили, що наступне відрядження буде останнім. Так і сталося, але не тому, що Коен звільнився зі служби, а тому, що сирійці його розкрили.

Елі Коена почали підозрювати ще на початку року, але доказів його причетності знайти не могли. Втім, у 1965 році в спецслужбі Сирії змінилося керівництво. Агенти придумали план як віднайти шпигуна. Вони встановили режим тиші на конкретні години. Це означало, що жодних радіопередач не повинно було бути. Коен про це не здогадувався і як зазвичай зв'язався із моссадівськими кураторами. Сигнал миттєво викрили. Сирійська спецслужба рейдом взяла дві установи: французьку та індійську, але шпигуна там не найшли.

Невдовзі ситуація повторилася. На цей раз вдалося точно з'ясувати місце передачі інформації. Агенти вломилися до помешкання Коена, але той непорушно сидів за столом. Лише після обшуку з'ясувалося, що пристрій для передачі інформації був вмонтований у стіл. Тоді Коена миттєво пов'язали й відправили до в'язниці. Шпигуна спочатку допитували, паралельно катуючи, а потім йому винесли вирок про смертну кару. 18 травня 1965 року Елі Коена повісили на головній площі в Дамаску. Також є версія, що його розчленували й заховали у різних частинах Сирії. Єдине що вдалося віднайти моссадівцям – годинник Коена.

Теги за темою
Історія
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Головне – досягти своїх цілей: у Путіна зробили нову цинічну заяву про війну в Україні
24tv
2025-07-20T09:30:42Z
Росіяни хочуть "покарати" Азербайджан. Але чи вистачить сил
Лига
2025-07-21T10:21:33Z
Агент ФСБ у парламенті: як нардеп Христенко уникнув підозр і чому це початок кінця для НАБУ
Фокус
2025-07-21T10:21:17Z
Сікорський заявив, що Путін знову поглузував з Трампа: що відомо
TSN
2025-07-21T10:21:00Z
Зеленський призначив 16 послів
УкраинФорм
2025-07-21T10:19:25Z
БіГ, Емірати, Японія, Канада: куди поїдуть новопризначені українські посли
ZN UA
2025-07-21T10:13:09Z
Обвинуваченому у вбивстві Фаріон продовжили арешт до 19 вересня
УкраинФорм
2025-07-21T10:10:55Z
Нардеп Христенко отримав підозру в державній зраді та впливі на НАБУ
ГЛАВКОМ NET
2025-07-21T10:10:19Z
Головний науковий центр Британії просить Ілона Маска добровільно скасувати своє членство
24tv
2025-07-21T10:06:31Z
Продажі російських дорогоцінних металів до Китаю сягнули $1 мільярда - Bloomberg
УкраинФорм
2025-07-21T10:10:48Z
Україна цьогоріч планує витратити на оборону ₴2,6 трильйона - понад 30% свого ВВП
УкраинФорм
2025-07-21T10:09:05Z
Українці залишаться без десерту: ціни на сезонні фрукти б'ють всі рекорди - що найдорожче
Знай
2025-07-21T10:06:51Z
Українці зареєстрували у Польщі майже 30 тис. компаній
ГЛАВКОМ NET
2025-07-21T10:06:36Z
Уряд готує новий проєкт з відбудови, – Свириденко
24tv
2025-07-21T10:06:25Z
В України триває сезонне зниження цін на картоплю
AgroPortal
2025-07-21T10:00:28Z
Alaska Airlines знову зупинила рейси через збій в ІТ-системі
InternetUA
2025-07-21T09:58:39Z
Глобальні зміни в торгівлі пшеницею: що чекає на Україну?
Agravery
2025-07-21T09:46:17Z
"Роснефть" назвала санкції ЄС проти індійського НПЗ необґрунтованими
iPress
2025-07-21T09:45:21Z
Жителька Сміли сприяла ухиленню від мобілізації під приводом приналежності до релігійної організації
Украина Криминальная
2025-07-21T10:21:41Z
“Розмародерили телефони, планшети”: у Києві пограбували магазин, який постраждав через обстріли
TSN
2025-07-21T10:03:48Z
У Дніпрі лікують боривітра, який постраждав через зіткнення з російським дроном
ГЛАВКОМ NET
2025-07-21T10:03:09Z
На Львівщині викрили на хабарі посадовця мерії одного з районів та діючу адвокатку
Украина Криминальная
2025-07-21T09:57:35Z
До кінця тижня в Україні зменшиться кількість дощів і повернеться спека - синоптик
УкраинФорм
2025-07-21T09:42:47Z
Спочатку відступили, а потім зайшли з новими силами: бійці ССО відбили позиції ЗС РФ на Запоріжжі
Фокус
2025-07-21T09:42:37Z
Метро "Лук’янівська" знову відкрили: станція працює у звичному режимі
24tv
2025-07-21T09:39:20Z
Обстріл Києва: що відбувається на місці обстрілів
TSN
2025-07-21T09:36:13Z
Кельтський гороскоп на 21 липня 2025 року: Ракам — опора і впевненість, Водоліям — натхнення і м’якість
TSN
2025-07-21T09:36:12Z
Чи можна спати на дивані щодня. Поради лікаря-ортопеда
Gazeta UA
2025-07-21T10:09:13Z
Прорив у виробництві веганського сиру та йогурту: модифіковані бактерії відкривають новий шлях
Фокус
2025-07-21T08:45:18Z
Чотири фази менструального циклу: особливості кожної з них, як вони впливають на настрій і самопочуття
TSN
2025-07-21T08:36:45Z
Революція в трансплантології: хірурги вперше реанімували “мертве” серце дитини на операційному столі
ZN UA
2025-07-21T08:07:03Z
Як працює кофеїн під час тренування у спеку
24tv
2025-07-21T08:03:35Z
Їсти груші стало небезпечно через незвичних комах: у чому проблема
Telegraf
2025-07-21T06:39:37Z
Пам’яті медсестри Оксани Чіхрак
УкраинФорм
2025-07-21T06:03:23Z
Вакцина Pfizer від коронавірусу могла змінити наші очі: що показало дослідження
Фокус
2025-07-21T05:45:57Z
Мільйони людей помилково вважають, що вони мають алергію: вчені розповіли про результати нового дослідження
Знай
2025-07-21T04:54:20Z
«Буде тобі, враже, так, як відьма скаже!»: гурт Angy Kreyda приєднався до підтримки Руху опору ССО
ZN UA
2025-07-21T10:18:13Z
"Полетів" з даху прямо на сцену: Артем Пивоваров вразив небезпечним трюком на Atlas Festival
24tv
2025-07-21T10:15:09Z
Ідея надійшла від самого гурту: продюсер анонсував фільм про історію "Океану Ельзи"
24tv
2025-07-21T10:12:17Z
Національний музей історії України очолила Олена Земляна
УкраинФорм
2025-07-21T10:10:56Z
Леся Нікітюк відповіла відомій акторці, яка дорікнула їй за знімання у фільмі: "Більше не буду"
TSN
2025-07-21T09:51:24Z
Легендарна українська акторка Наталія Сумська приголомшила, як її кликали працювати в Росію
24tv
2025-07-21T09:51:07Z
Після відео з коханкою гурт Coldplay почав попереджати, що глядачів можуть знімати на камеру
24tv
2025-07-21T09:39:54Z
На Європейському кінофестивалі у Малайзії покажуть українську комедію «Смак свободи»
Детектор М
2025-07-21T09:36:24Z
Акторів нудило під час зйомок: якою була найогидніша сцена в "Гаррі Поттері"
24tv
2025-07-21T09:33:18Z
Трагічно загинула у 35 років: як виглядає могила поетеси Олени Теліги
Telegraf
2025-07-21T10:00:16Z
Грошова допомога для пенсіонерів у Сумській області: хто може розраховувати на виплати майже 11 тисяч гривень
Политека
2025-07-21T10:00:06Z
"Треба працювати, брати камеру до рук і документувати історію". Як минули "Медіадні Премії імені Георгія Ґонґадзе. Харків"
Детектор М
2025-07-21T09:57:52Z
Владика УГКЦ відвідав українську громаду в італійському Річчоне
УкраинФорм
2025-07-21T09:36:26Z
Дружина загиблого офіцера зробила зворушливе татуювання: історія кохання
ГЛАВКОМ NET
2025-07-21T09:33:09Z
Розкриті технічні характеристики українського ударного дрона FlyCat
InternetUA
2025-07-21T09:31:37Z
Безкоштовне житло для ВПО в Одесі: що відомо про новий реєстр
Политека
2025-07-21T09:30:45Z
Тактика ударів РФ змінюється: українців попередили про нову небезпеку
GlavRed
2025-07-21T09:27:17Z
Які свята відзначаємо у серпні: календар на кожний день
Gazeta UA
2025-07-21T09:24:23Z
Ідеально в таку спеку: готуємо кавунове мохіто, яке освіжить і приємно здивує смаком
24tv
2025-07-21T09:51:24Z
Чому шашлик виходить не соковитим: ви неправильно його маринуєте — ось, як треба
TSN
2025-07-21T09:36:11Z
Популярний колір фарби робить дім холодним: якого відтінку краще уникати
24tv
2025-07-21T09:30:36Z
Китайський гороскоп на завтра 22 липня: Тиграм - драма, Козлам - труднощі
GlavRed
2025-07-21T09:27:46Z
Вапняний наліт у туалеті зникне, якщо раз на тиждень наливати в унітаз 1 натуральний засіб
GlavRed
2025-07-21T09:27:06Z
Що робити, коли ліжко займає майже всю спальню: 5 способів збільшити її
24tv
2025-07-21T09:09:03Z
Рунічний гороскоп на 21 липня 2025 року: Близнятам — фокус на словах, Скорпіонам — день змін
TSN
2025-07-21T09:06:36Z
Ним би пишались ресторани: грузинський салат з баклажанів – так смакує довершеність
24tv
2025-07-21T08:33:38Z
Емоційне вигорання в благодійності: практики турботи та підтримки
Детектор М
2025-07-21T08:30:16Z
Динамо дізналось потенційного суперника у кваліфікації Ліги чемпіонів
24tv
2025-07-21T10:18:05Z
Світоліна піднялась на 13 місце в рейтингу найкращих тенісисток світу
Комсомольская правда
2025-07-21T10:10:22Z
Удінезе націлився на гравця Шахтаря
Football.ua
2025-07-21T10:04:21Z
Усик повторив історичне досягнення легендарного Мухаммеда Алі
24tv
2025-07-21T10:00:40Z
Артета — про трансфер Субіменді: Він обрав Арсенал, попри вигідніші пропозиції
Football.ua
2025-07-21T09:57:09Z
ЗСУ знищили окупанта, який був кандидатом у майстри спорту з армійського рукопашного бою
ГЛАВКОМ NET
2025-07-21T09:57:03Z
Челсі розглядатиме виключно продаж Чуквуемеки
Football.ua
2025-07-21T09:52:55Z
Крістал Пелас готовий втримати свого таланта попри інтерес топ-клубів
Football.ua
2025-07-21T09:52:23Z
Неом відмовився від трансферу Акселя Дісасі
Football.ua
2025-07-21T09:42:29Z
Атака на Київ: число потерпілих сягло дев’яти осіб
1News
2025-07-21T10:18:56Z
У Бангладеш літак впав на школу: є поранені та загиблий
ГЛАВКОМ NET
2025-07-21T10:15:09Z
На Волині правоохоронці ліквідували черговий шахрайський кол-центр
Украина Криминальная
2025-07-21T10:09:38Z
Суспільне: Молочного, якого підозрюють у смертельній ДТП у Києві, взяли під варту без застави
Лига
2025-07-21T10:00:41Z
В Італії визволили туриста, який застряг у печері
Европейская правда
2025-07-21T09:52:44Z
Молочний виявився сином зірки "Файна Юкрайна": винуватця ДТП у Києві відправили під варту
24tv
2025-07-21T09:51:58Z
На Львівщині п’яний водій втопив авто: пасажир загинув
ГЛАВКОМ NET
2025-07-21T09:51:28Z
У Харкові внаслідок зіткнення автобуса та електросамоката загинув чоловік
Мій Харків
2025-07-21T09:39:50Z
Вночі у Рівненській і Чернівецькій областях сталися вибухи: що відомо
TSN
2025-07-21T09:36:37Z
Найкращі телевізори у 2025 році: бюджетні моделі та флагмани вищого класу
Фокус
2025-07-21T10:21:10Z
Відсканував — втратив гроші: чим може нашкодити звичайний QR-код і як розпізнати загрозу
Фокус
2025-07-21T10:21:04Z
"Бачить" та аналізує дії користувача: Microsoft запускає ШІ-асистента, який дає поради
InternetUA
2025-07-21T10:19:23Z
Експериментальна модель OpenAI здобула золото на Міжнародній математичній олімпіаді
24tv
2025-07-21T10:04:28Z
Samsung Galaxy S26 може залишитися зі Snapdragon: ціна чіпа не зросте
InternetUA
2025-07-21T09:46:57Z
Новий смартфон Xiaomi здивує користувачів: чого від нього очікують
Фокус
2025-07-21T09:42:52Z
Нова функція покращить у рази фотографії на вашому смартфоні: як її знайти
Фокус
2025-07-21T09:12:54Z
Цей майбутній пристрій Apple отримає відразу дві фронтальні камери
24tv
2025-07-21T09:06:28Z
З озера в Польщі дістали середньовічну балку: у неї було стародавнє обличчя
Фокус
2025-07-21T08:57:57Z
Tesla прийшла до Індії, але без визнання тих, хто чекав роками
360ua.news
2025-07-21T10:00:27Z
Представлено унікальний 400-сильний супербайк Ferrari
AutoCentre
2025-07-21T09:33:48Z
5 мільйонів доларів за жовту пташку: спроба злетіти з автовоза закінчилась невдачею
Топ Жир
2025-07-21T09:33:29Z
Зовсім інший, ціна відома: розсекречено новий Ford Bronco
ЗаРулем
2025-07-21T09:21:38Z
Швейцарські розробники представили інноваційний розвідувальний дрон Fotokite
InternetUA
2025-07-21T09:19:50Z
Названо найпопулярніші авто в Україні за 2025 рік: які моделі обирають українці
Фокус
2025-07-21T09:15:12Z
Майже 10 тисяч осіб замовили цей незвичайний китайський позашляховик
Топ Жир
2025-07-21T08:48:57Z
Третій на черзі: електричний кросовер Subaru Uncharted показали офіційно
AutoGeek
2025-07-21T08:48:43Z
Запас ходу — 750 км: розкрито подробиці нового конкурента Tesla Model S від Audi
Фокус
2025-07-21T08:21:10Z