MY.UAНовини
Албанська "кровожерлива" спецслужба Сігурімі, яка сколихнула історію
Албанська "кровожерлива" спецслужба Сігурімі, яка сколихнула історію

Албанська "кровожерлива" спецслужба Сігурімі, яка сколихнула історію

Друга світова війна поділила світ по-своєму. Хтось вийшов переможцем, хтось переможеним, а хтось – залишився жити під гнітом інших країн. Протягом 1939 – 1943 років Албанія жила під окупацією Італії. Згодом кермо до рук взяли нацисти.

Щоб нарешті вибороти право на незалежне існування, у 1944 році в Албанії зав'язалися запеклі бої. Місцеві вояки відбивали країну партизанськими методами від ницистського нападу. Національна визвольна армія країни видворила нацистів ціною тисяч життів. Детальніше про це – у програмі "Спецслужби" на 24 каналі.

Перший голова "Албанської партії праці" (АПП) Енвер Ходжа відіграв у цій боротьбі чи не ключову роль. Він був головнокомандуючим, який очолив визвольний рух. Албанцям Ходжа видавався героєм і рятівником.


Енвер Ходжа / Скриншот з відео

Режим Ходжі

Армійці звільнили столицю Тирану 17 листопада 1944 , а 20 листопада – Ходжа оголосив, що народ тепер вільний. Щоправда, в його уяві свобода була дещо збоченою. Засліплені радістю від закінчення війни, албанці і не підозрювали, що на них чекає.

Ходжа був при владі 46 років. Звичайно, що його тінь досі залишається тут. Якщо порівняти його з Чаушеску, то режим в Румунії можна назвати демократичним. Режим Ходжі був дуже жорстоким і брутальним,
– згадував один із албанців. 

У 1944 році Албанія остаточно погрузла в комунізмі. Енвер Ходжа прагнув конролювати всі процеси у своїх руках. Як заведено в комуністичних країнах, для цього потрібна кишенькова спецслужба. До 1944 року в країні вже було своє відомство – 5 тисяч елітних спецспризначенців, що називали себе "Дивізією внутрішньої безпеки". Але з приходом нової влади, з'явилися і нові реформи. Стара спецлужба переформувалася у "Директорат внутрішньої безпеки", скорочено – Сігурімі. Ця структура займалася абсолютно всім – починаючи від розвідки чи контррозвідки й закінчуючи партійними чистками і потужними репресіями. Оскільки диктатор Ходжа надихався ідеями Сталіна, то й його спецслужба була створена за повним аналогом НКВД-МГБ. 

Як діяв новий уряд

Дослідник Девід Козлов зазначив, що з приходом до влади новий уряд почав страчувати людей. За його словами, під приціл потрапляли військові злочинці й колаборатори. Окрім них також страждали й ті, хто виступав проти комунізму в Албанії. Як заявив дослідник, ці швидкі суди призводили не тільки до ув'язнення в таборах, а й навіть до убивства. За цим особисто стежив начальник спецслужби Кочі Дзодзе.


Кочі Дзодзе / Скриншот з відео

Перших людей стратили вже у 1945 році. За ініціативи Ходжі, вище партійне керівництво Албанії організувало суди. Про це оголосили у всіх можлививх ЗМІ. У такий спосіб керівництво доводило, що стратити можуть усіх зрадників.

  • До смертної кари засудили 17 політиків. 
  • Ще 42 відправили на різні строки ув'язнення в трудові табори.

Страждали й звичайні громадяни, які намагалися перетнути кордон, щоб втекти від комуністичного життя. Виконували вироки члени Сігурімі. Вони мали репутацію "кровожерливої" спецслужби.


Члени Сігурімі / Скриншот з відео

У Албанському інституті демократії заявили, що комуністичних лідерів абсолютно не цікавили прості люди. Вони робили з ними все, що хотіли.

"У нас це продовжується навіть до сьогоднішнього дня. Ніби і виросли, а досі підтримуємо авторитарних керівників, яких абсолютно не хвилюють помилки, яких вони припускаються", – додала дослідниця інституту.

Про націоналістичний рух в умовах комунізму не могло бути й мови. Албанську організацію "Баллі Комбетар", яка оголосила війну новому режиму, швидко придушули. Сігурімі переважали не тільки в кількості, а й екіпіруванні. Дослідникии вважають, що в лавах спецслужби служили понад 30 тисяч людей, не враховуючи інформаторів. Вони приборкували протести будь-якого масштабу. До 1949 року їм вдалося зупинити більше ніж 10 антикомуністичних маршів і прикрити стільки ж підпільних угрупувань.

Протягом 1947 року у відносинах комуністичної Югославїі і Албанії назрівав серйозний конфлікт. Він призвів до серйозних чисток та зробив режим у країні ще жорстокішим. Ходжа щосили намагався триматися за владу, а конкуренти йому заважали. Поки на інформаційному фронті вели пропагандистську війну, агенти Сігурімі вже йшли по слідах "зрадників" режиму.

Югославія звинувачувала Ходжа у веденні антиюгославської політики. Він і так ризикував втратити владу, бо лідер Югославії Йосип Броз Тіто мав більший вплив серед комуністів Албанії. Тому Ходжа, аби закріпитися на своїх позиціях, наказав югославським радникам покинути Албанію протягом 48 годин. Він розірвав всі економічні відносини з сусідом і почав ще сильнішу пропаганду проти Югославії,
– зазначив дослідник Девід Козлов. 

Усі, хто підтримував Йосипа Тіто, потрапляли під жорсткі репресії. Члени Сігурімі вривалися до будинку і в'язали одразу всю родину. Чистки відбувалися навіть у компартії. Вони зачепили немало високопосадовців, які нібито були відданими режиму. Майже половину членів Центрального комітету було затримано, а разом із ними – 32 міністрів. Торкнулося це й глави Сігурімі Кочі Дзодзе – його засудили і одразу ж повісили. Ставлення до людей теж змінилося. 

Як катували у тюрмах

Якщо раніше можна було вільно займатися своїми справами, то вже у 1948 році без відома спецслужб не відбувалося нічого. Наручники одягали за найменші підозри чи дрібниці.


Тогочасна в'язниця / Скриншот з відео

Загалом, у тюрмах й таборах за 46 років правління Ходжи побували понад 100 тисяч людей. Стратили більше ніж 6 тисяч, а скільки пропали безвісти – досі невідомо. У деяких камерах сиділо по 30 людей. Кожному видавали менше ніж 500 грамів хліба на добу, інколи салат. З верхнього одягу – тільки легку осінню куртку. До того ж незаконно ув'язнених ще й жорстоко катували.

"Серед усіх видів катувань найгіршим був електрошок. Вони вставляли у вуха старі дроти від телефону. То була найгірша мука в моєму житті, яку коли-небудь, доводилося терпіти, – згадував католицький священник. 

Жертвами таких методів катування були "неблагосклонні" албанці. Це інтелектуали, опозиціонери, інакодумці, які виступали проти комунізму. Якщо інтелектуальний бомонд одразу розстрілювали чи відправляли у концтабори, то з простими громадянами боролися двома методами:

  • розділяли родину і відправляли усіх на трудові роботи (навіть дітей); 
  • убивали одного з членів сім'ї, а іншим давали спокій і спостерігали.

Члени Сігурімі були жорстокими агентами. Ще одним їхнім завданням було прослуховування. Тогочасна апаратура дозволяла записувати одразу 40 людей. І якщо інші комуністичні спецслужби таємно проникали до будинків підозрілих осіб і встановлювали "прослушку" в лампи чи під столи, то члени Сігурмі ставили "жучки" навіть у взуття. 


Апаратура для прослуховування / Скриншот з відео

Що відбувалося після смерті Сталіна

У 1953 році почалася так звана десталінізація. Політика Хрущова для західного демократичного світу виглядала більш ліберальною. Але для Енвера Ходжі це було катастрофою. Послаблення режиму для нього означало кінець політичної кар'єри. Тоді Ходжа вирішив закінчити співпрацю з СРСР. Диктатор знайшов нового, не менш жорстокого однодумця – КНР. Їхні комуністичні порядки видавалися йому набагато привабливішими, ніж московські. Ходжа наказав спецслужбам знайти людей і підготувати проєкт будівництва бункерів на випадок ядерної війни. Він боявся всього, що натякало на послаблення його режиму. По всій країні почали будівництва різноманітних споруд, які радше нагадували тюрму, ніж бункер. 

До тюрми кидали за найменші дрібниці. Окрім прослуховувальної апаратури, агенти Сігурімі мали в розпорядженні тисячі інформаторів. Їх вербували по-різному: комусь платили, а комусь – погрожували розправою. На початку 80-х років соціалізм почав відмирати. Тоді поставало питання, коли згасне комуністичний режим. Однак Ходжа втрачати владу в Албанії не хотів, тому він ще більше контролював людей. Водначас, чутки про світ без комунізму спонукали албанців утікати з країни. Втім, за "зрадниками" стежили агенти, тому перетнути кордон без відома Сігурімі вдавалося одиницям. Не допомагали навіть хабарі.

Як ліквідували диктаторський режим

У 1985 році Енвер Ходжа помер від крововиливу в мозок. Однак репресії і переслідування членами Сігурімі продовжувалися. Зважаючи на це, у 1990 році країну охопили перші потужні демонстрації. Усе почалося зі студентського руху, на якому вимагали послаблення режиму, відкриття кордонів і створення опозиції. Диктатор Ходжа був мертвий, а його наступник Раміз Алія – не таким жорстким. Рух підтримали прості албанці, тому владі довелося йти на поступки. Тоді почалися демократичні вибори, на яких перемогли комуністи. Такий розвиток подій не влаштовував людей, тому режим ліквідували. 


Студентські демонстрації / Скриншот з відео

Сігурімі теж торкнулися зміни – у 1991 році їх розформували. Після цього набрали новий склад і перейменували. Однак старі члени спецслужби так і не понесли покарання. Жодних арештів чи публічних слухань не було до сьогоднішнього дня. Після правління Енвера Ходжі і його ручного відомства, Албанія майже перетворилася на руїни. Попри те, що на сьогодні в країні поважають демократичні цінності і свободи, люди досі бояться. Слово "Сігурімі", що в переклад з албанської означає "безпека", назавжди закарбується не тільки в історії країни, а й в пам'яті кожного її громадянина. 

Теги за темою
Історія
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Чернишов анонсував, коли в Україні підготують закон про множинне громадянство
24tv
2025-05-04T20:03:22Z
Путін спробує "продати" припинення вогню Трампу під непублічні умови — Клімкін
TSN
2025-05-04T20:03:12Z
Путін раптово заговорив про свого наступника і кандидатів
GlavRed
2025-05-04T20:00:48Z
Нікарагуа оголосила про вихід з ЮНЕСКО через вручення премії за свободу преси критичній до влади газеті
ZN UA
2025-05-04T19:58:36Z
Чехія офіційно стане частиною Глобальної коаліції українських студій - Зеленська
УкраинФорм
2025-05-04T19:57:04Z
Трамп запевнив, що не зазіхає на Канаду - на відміну від Гренландії
УкраинФорм
2025-05-04T19:40:40Z
Вибори в Румунії 2025: що там відбувається і чому це важливо
Vlasti
2025-05-04T19:39:25Z
The Independent: кремлівське перемир'я — прикриття для імперських амбіцій путіна
iPress
2025-05-04T19:30:52Z
Європа планує зменшити військову залежність від США та розробити заміну F-35, – ЗМІ
24tv
2025-05-04T19:30:48Z
Віталіна Біблів розкрила, як змінилися гонорари акторів під час війни: "Важкувато"
ТСН
2025-05-04T19:36:19Z
Постапокаліпсис, сніг та інопланетяни: серіал "Етернавт" став новим хітом Netflix
Фокус
2025-05-04T19:15:53Z
Блогерка Алхім обурила тим, що закотила очі після прохання заспівати українською
Комсомольская правда
2025-05-04T18:40:58Z
Ziferblat поїхали на Євробачення, скандал навколо Білоуса триває: головні події тижня в шоубізі
24tv
2025-05-04T18:30:10Z
"Мені страшно, чесно": Кравець розповіла, що робить зі своїм обличчям і тілом
GlavRed
2025-05-04T18:27:26Z
Андре Тан назвав найкращі кольори літа 2025: їх захочуть носити всі
24tv
2025-05-04T18:15:11Z
Подружки Аріель: ШІ показав діснеївських принцес в образі русалок
24tv
2025-05-04T17:36:56Z
"Окрім вітру і темряви немає нічого": Біблів зізналася, чому схвалює бронь артистів
GlavRed
2025-05-04T17:27:09Z
Церква в Німеччині провела богослужіння за мотивами "Зоряних воєн"
Европейская правда
2025-05-04T17:13:34Z
Європейці змінюють стратегію військової допомоги Україні – WP
Факти ICTV
2025-04-20T21:57:59Z
Допомога пенсіонерам у Дніпрі: хто отримає до 3250 гривень у 2025 році
Политека
2025-05-04T20:01:24Z
Їх не мобілізують: хто точно не підлягатиме призову в Україні в травні
Фокус
2025-05-04T19:57:57Z
Як українською правильно скорочено називати Олександрів? Пояснення мовонознавиці
ГЛАВКОМ NET
2025-05-04T19:54:40Z
Жорін: Держава не готова до кількості ветеранів, яка з’являється
ТСН
2025-05-04T19:48:51Z
ЗМІ розповіли про першу дівчину-рекрута, що служить у ЗСУ за "Контрактом 18 – 24"
24tv
2025-05-04T19:42:56Z
Рівно два роки тому Україна вперше збила "незбивну" російську ракету "Кинджал": деталі операції
Фокус
2025-05-04T19:36:57Z
Тут формули стають реальністю: в Україні відкрили перший Музей математики
24tv
2025-05-04T19:33:01Z
Гуманітарна допомога у Дніпрі: хто може отримати підтримку та куди звертатися
Политека
2025-05-04T19:30:03Z
Українців попередили про дефіцит електроенергії: чи загрожують відключення світла влітку
Хвиля
2025-05-04T19:45:29Z
Які суми можна переказувати за кордон у 2025 році
24tv
2025-05-04T19:21:44Z
Надходження від реструктуризованих кредитів зросли у 2,5 раза з 2022 року - Фонд гарантування
УкраинФорм
2025-05-04T18:51:14Z
Після індексації пенсій частина жителів Запоріжжя втратить субсидію на оплату комуналки: хто залишиться без виплат
Политека
2025-05-04T18:31:23Z
Шахраї від імені Ощадбанку попереджають про "борги" — деталі
InternetUA
2025-05-04T18:28:19Z
В уряді розповіли, чи можливо зараз підвищити зарплату учителям
24tv
2025-05-04T18:24:36Z
Українці отримують повідомлення про борги в одному банку: яка причина
GlavRed
2025-05-04T17:27:20Z
Гендиректору NVIDIA підвищили зарплату вперше за 10 років
24tv
2025-05-04T17:24:01Z
Чи змінився податок при картковому переказі у травні
24tv
2025-05-04T16:33:42Z
Згорілі люди висять з вікон: у Москві вибухнула багатоповерхівка, є жертви і поранені
24tv
2025-05-04T20:03:16Z
У столиці РФ горить житловий будинок після вибуху, повідомляють про загиблих
Фокус
2025-05-04T19:57:35Z
У Москві вибухнула квартира: багато постраждалих і є загиблі
Telegraf
2025-05-04T19:39:11Z
У Херсоні внаслідок атаки російського дрона поранена жінка
УкраинФорм
2025-05-04T19:12:00Z
Поліція Франції врятувала батька криптовалютного мільйонера, викраденого заради викупу
Европейская правда
2025-05-04T16:55:27Z
Жінка втратила 38 тисяч гривень, повідомивши дані банківської картки псевдобанкіру
InternetUA
2025-05-04T16:28:09Z
На Закарпатті прикордонники натрапили на моторошну знахідку
24tv
2025-05-04T16:03:46Z
На Закарпатті виявили тіло поблизу кордону: що стало відомо про загиблого
ТСН
2025-05-04T15:36:11Z
На Харківщині внаслідок російських артобстрілів виникли масштабні лісові пожежі
УкраинФорм
2025-05-04T15:27:55Z
Як досягти щастя у повсякденному житті: у Гарварді кажуть, що ці 3 звички змінюють все
24tv
2025-05-04T19:27:00Z
Що їсти для емоційної рівноваги
360ua.news
2025-05-04T19:15:06Z
Не просто бабусин напій: навіщо пити компот щодня
Знай
2025-05-04T18:51:13Z
Три дії, які треба робити у ліжку для кращого сну: поради психіатра
Gazeta UA
2025-05-04T18:36:45Z
Як зміцнити імунітет і рідше хворіти
360ua.news
2025-05-04T18:03:09Z
Чому не можна сміятися перед сном: запам'ятайте це
24tv
2025-05-04T16:12:03Z
Два овочі для контролю цукру – як їх правильно додавати в раціон
24tv
2025-05-04T16:03:43Z
Пластикові частинки в організмі людини: непомітна, але смертельна загроза
360ua.news
2025-05-04T16:03:16Z
У Празі відбудеться масштабна конференція щодо відновлення у сфері охорони здоров'я України
УкраинФорм
2025-05-04T15:42:49Z
Припиніть робити ці 5 речей ввечері: сон одразу покращиться
24tv
2025-05-04T20:03:02Z
Головна помилка при посадці картоплі: що потрібно зробити з ґрунтом заздалегідь
Telegraf
2025-05-04T18:30:34Z
Чим відмити сильну іржу у ванній: давно забутий, але дуже хороший спосіб
GlavRed
2025-05-04T18:27:57Z
Перекус на сходах, перевезення сиру і не лише: 10 дивних заборон Франції, за які можуть покарати
24tv
2025-05-04T18:24:44Z
Уже скоро травень принесе приємні несподіванки на роботі 3 знакам зодіаку
24tv
2025-05-04T18:18:58Z
Так не в кожному ресторані приготують: оригінальна спаржа з Дор блю – рецепт Ярославського
24tv
2025-05-04T18:12:50Z
Зірвуть справжній джекпот: чотирьом знакам усміхнеться фортуна
Gazeta UA
2025-05-04T17:09:00Z
Підошва праски знову стане як новенька: найпростіший спосіб її почистити
24tv
2025-05-04T16:45:36Z
Китайський гороскоп на завтра 5 травня: Бикам - розчарування, Собакам - ризик
GlavRed
2025-05-04T16:27:45Z
Лінія фронту станом на 4 травня. Зведення Генштабу
ГЛАВКОМ NET
2025-05-04T20:03:46Z
Оперативна інформація щодо російського вторгнення станом на 22:00 04.05.2025
Украина Криминальная
2025-05-04T19:42:08Z
Травень буде неспокійним: РФ готує "великий наступ" на одному напрямку
GlavRed
2025-05-04T19:27:47Z
Нищівний удар по командному пункту росіян під Бахмутом: як може змінити ситуацію на фронті
24tv
2025-05-04T19:27:23Z
Небо наче з фільмів про апокаліпсис: кияни діляться фантастичними фото та відео грози 4 травня
24tv
2025-05-04T19:18:12Z
Прибирають та закривають плівкою вікна: кияни оговтуються від нічної атаки безпілотників
ГЛАВКОМ NET
2025-05-04T19:15:10Z
Нацгвардійці вибили росіян із позиції на Покровському напрямку
УкраинФорм
2025-05-04T19:03:54Z
Різко вдарить похолодання з дощами та грозами: синоптики попереджають про небезпеку
GlavRed
2025-05-04T18:27:52Z
“Бавовна” у Криму, зміни біля Покровська та угода про надра: події фронту на тижні
Факти ICTV
2025-05-04T18:07:04Z
"Доведеться пережити шторм": ексчемпіон світу назвав переможця мегафайту року
24tv
2025-05-04T20:03:16Z
Палмер назвав найкращого гравця Челсі в поточному сезоні
Football.ua
2025-05-04T19:55:08Z
IVAN NAVI – "Гріхи" - НОВИНКА чарту FM-TV цього тижня.
FM-TV
2025-05-04T19:43:20Z
Два англійські клуби поклали око на Таловєрова: куди може перейти захисник збірної України
24tv
2025-05-04T19:42:46Z
Майнц поділив очки з Айнтрахтом
Football.ua
2025-05-04T19:40:29Z
Саліба готовий покинути Арсенал тільки заради одного клубу
Football.ua
2025-05-04T19:37:25Z
Хокеїстки «Київ Кепіталз» вперше виграли титул чемпіонок України
УкраинФорм
2025-05-04T19:34:54Z
В Італії фанат Інтера зарізав вболівальника іншого клубу внаслідок сварки у пабі
24tv
2025-05-04T19:18:57Z
Будківський відзначився своїм 50-м голом в УПЛ
Football.ua
2025-05-04T19:13:37Z
Невелика подряпина призвела до серйозних витрат для власника Porsche 911
Топ Жир
2025-05-04T20:00:04Z
Що таке знецінення? Porsche продали з прибутком у $63 тисяч після всього 2 тисяч миль
Топ Жир
2025-05-04T17:45:38Z
Які цікаві Volkswagen LT можна було побачити на дорогах України
AutoCentre
2025-05-04T17:34:19Z
Чи придбали б ви автомобіль у робота-продавця?
Топ Жир
2025-05-04T16:15:46Z
"Вершина ненадійності": автоблогерка назвала три авто, які варто оминати десятою дорогою
24tv
2025-05-04T14:48:44Z
Land Cruiser 1998 року отримує оновлення через чверть століття
Топ Жир
2025-05-04T13:45:29Z
У Києві помітили потужний спорткар Porsche із рідкісним тюнінгом
Фокус
2025-05-04T12:51:03Z
У США зібрали мотоцикл з колесами від трактора
360ua.news
2025-05-04T12:40:12Z
Бренд, який вирішив відмовитися від заднього скла, тепер має проблеми з камерами заднього виду
Топ Жир
2025-05-04T12:00:55Z
У Китаї представили колісного робота, якому не страшні бруд і завали
InternetUA
2025-05-04T19:58:43Z
"Богу пора до окуліста": Арестович розповів, як у нього потрапила блискавка, і насмішив мережу
Telegraf
2025-05-04T19:42:59Z
Ілон Маск створює місто навколо космодрому SpaceX
360ua.news
2025-05-04T18:34:40Z
Telegram отримає нову функцію
InternetUA
2025-05-04T18:07:36Z
6 речей, які краще не робити після придбання iPhone
InternetUA
2025-05-04T17:16:59Z
Як правильно користуватися телефоном на бойовому завданні: поради для військових
InternetUA
2025-05-04T16:31:47Z
May The 4th be with you: найпопулярніші ігри франшизи Star Wars, які варто зіграти фанатам
24tv
2025-05-04T16:27:31Z
Трамп на чверть збирається урізати бюджет NASA, але фінансувати проєкти Маска
InternetUA
2025-05-04T15:54:46Z
Ні краплі кремнію: у Китаї похвалилися, що створили найшвидший у світі транзистор
InternetUA
2025-05-04T15:46:11Z