MY.UAНовини
Що таке Всесвітня продовольча програма і чим вона заслужила Нобелівську премію миру
Що таке Всесвітня продовольча програма і чим вона заслужила Нобелівську премію миру

Що таке Всесвітня продовольча програма і чим вона заслужила Нобелівську премію миру

Що таке Всесвітня продовольча програма і чим вона заслужила Нобелівську премію миру

Організація є одним з ключових інструментів у боротьбі ООН з голодом. Дуже важливим, але недосконалим

09.10.2020

Організація є одним з ключових інструментів у боротьбі ООН з голодом. Дуже важливим, але недосконалим

У п'ятницю, 9 жовтня, Нобелівська премія миру за 2020 рік була присуджена Всесвітній продовольчій програмі – гуманітарній структурі ООН, яка бореться з голодом у найпроблемніших з цієї точки зору куточках планети. Розповідаємо, що це за організація і чому її діяльність на сьогодні така важлива, особливо з урахуванням пандемії коронавірусу.

Чим займається ВПП

Всесвітня продовольча програма (ВПП) була заснована у 1961 році і почала свою роботу в якості органу продовольчої допомоги ООН у 1963 році. Організація існує за рахунок добровільних пожертв урядів, корпорацій і приватних донорів. Так пожертву може зробити будь-хто охочий через сайт ВПП. Основна частина зібраних коштів витрачається на фактичну боротьбу з нестачею продовольства у зонах військових конфліктів, потім слідують інші надзвичайні ситуації, а на підтримку роботи організації з 1700 співробітників витрачається досить невелика частина грошей. Основні цілі діяльності ВПП – безпосередня допомога найбільш нужденним регіонам і підвищення їх продовольчої безпеки в цілому.

Не варто плутати ВПП з Продовольчою і сільськогосподарською організацією ООН (ФАО). Якщо ФАО є політичним органом, майданчиком, на якому світові лідери визначають і коригують цілі, спрямовані на боротьбу з голодом, то ВПП займається безпосередньо гуманітарними проектами. Співробітники організації збирають кошти і ресурси, а також доставляють продовольство туди, де в ньому існує гостра потреба, організовують харчування в школах найбідніших країн і поширюють в зонах ризику інформацію про способи почати харчуватися краще, не витрачаючи на це багато грошей і часу.

У ВПП існують чіткі критерії, за якими визначається необхідність втручання. В першу чергу, це ситуації, коли національні уряди не можуть адекватно відреагувати на виниклі проблеми (наприклад, не в змозі нагодувати людей у зоні військового конфлікту). Також ВПП втручається, коли репутація ООН знаходиться під пильною увагою. І ще коли є очевидна потреба в допомозі з боку цієї організації. Станом на квітень 2020 року Організація спрямовувала основні свої зусилля на такі регіони, як Демократична Республіка Конго, Північно-Східна Нігерія, Сахель, Південний Судан, Сирія та Ємен.

Окремо ВПП стежить зараз за розвитком ситуації з пандемією коронавірусу, оскільки, за оцінками її фахівців, одним з не найбільш очевидних, але при цьому дуже небезпечних її наслідків є зростання кількості голодуючих у світі. Так, в прогнозі, опублікованому організацією, говориться, що без прийняття належних заходів до кінця цього року гостру нестачу продовольства відчуватимуть близько 256 мільйонів людей. Це приблизно вдвічі більше, ніж минулого 2019 року – тоді від голоду страждали 135 мільйонів людей.

За що присудили Нобелівську премію миру 2020

Формулювання, з яким ВПП була відзначена норвезьким Нобелівським комітетом, звучить так: "За зусилля по боротьбі з голодом, за внесок у поліпшення умов для миру в районах, охоплених конфліктом, і за те, що організація діє як рушійна сила в зусиллях щодо запобігання використання голоду в якості зброї війни і конфлікту".

На вибір комітету вплинув той факт, що за минулий рік ВПП зуміла допомогти майже 100 мільйонам людей у 88 країнах, які страждали від серйозної нестачі або відсутності продовольства. У 2015 році ООН визначила боротьбу з голодом однією з 17 цілей сталого розвитку поряд з боротьбою за мир, екологію, гендерну рівність, загальну освіту і проти бідності. ВПП стала ключовим інструментом Об'єднаних Націй у досягненні цієї мети.

На сьогодні найбільш складними точками світу з точки зору продовольчої безпеки є Ємен, Демократична Республіка Конго, Нігерія, Південний Судан і Буркіна-Фасо, де поєднання жорстокого конфлікту і пандемії призвело до різкого збільшення числа людей, що живуть на межі голоду. У норвезькому Нобелівському комітеті наголосили, що, якщо ВПП та інші організації з надання продовольчої допомоги не отримають запитаної фінансової підтримки, світ може опинитися на межі дуже великого голоду – найбільшого за останні десятиліття. Гроші в сумі близько 1,1 млн доларів, що додаються до нагороди, члени комітету вочевидь вирішили покласти до скарбнички ВПП, паралельно звернувши на організацію особливу увагу світової спільноти.

"Нагородою цього року Норвезький Нобелівський комітет бажає привернути погляди світу на мільйони людей, які страждають від голоду або стикаються із загрозою голоду. Всесвітня продовольча програма відіграє ключову роль у багатосторонньому співробітництві з перетворення продовольчої безпеки на інструмент миру і вносить вагомий внесок у мобілізацію держав-членів ООН на боротьбу з використанням голоду в якості зброї війни і конфліктів. Організація щодня робить свій внесок у розвиток Співдружності Націй, про який ідеться у заповіті Альфреда Нобеля. Всесвітня продовольча програма, що є найбільшою спеціалізованою установою ООН, являє собою сучасну версію мирних конгресів, яким покликане сприяти присудження Нобелівської премії миру. Робота Всесвітньої продовольчої програми на благо людства – це прагнення, яке всі країни світу повинні мати можливість підтримувати і просувати", – йдеться в заяві з нагоди присудження Нобелівської премії миру за 2020 рік.

За що критикують ВПП

Як і у всіх інституцій ООН, втім, і у самих Об'єднаних Націй в цілому, у ВПП деякі оглядачі знаходять ряд недоліків. Так кенійський економіст Джеймс Шикваті сказав в інтерв'ю журналу Der Spiegel у 2005 році, що допомога Африці насправді швидше шкодить. Корумповані місцеві чиновники розкрадають частину допомоги і потім використовують її для особистого збагачення через продаж на чорному ринку, що також шкодить місцевому сільському господарству, або задля підкупу виборців. На думку Шикваті, ВПП не варто так легко відгукуватися на заклики про допомогу.

У доповіді Міжнародного об'єднання по боротьбі з бідністю "Оксфам" від того ж 2005 року пнаголошувалося, що місцеві фермери в нужденних країнах дійсно не завжди в змозі конкурувати з поставками їжі від ВПП. Зрештою це призводить до витіснення цих фермерів з ринку, що шкідливо для локальної економіки в цілому.

Також, в ході сирійської війни, на думку аналітиків центру "Чатем хаус", допомога від ВПП надходила безпосередньо в руки уряду Сирії і поширювалася не серед голодуючого цивільного населення, а потрапляла до рук військових. Що також піддавалося критиці.

Крім того, допомогу від ВПП часом розцінюють як інструмент посилення залежності найвразливіших країн. Буцімто вона дозволяє політикам задовольняти потреби населення за рахунок благодійних поставок і не докладати жодних зусиль щодо вирішення проблеми в цілому. Боротися з цим пропонують за рахунок обмеження місій допомоги в часі – щойно найгостріша криза пройде, скорочувати або зовсім зупиняти поставки.

Проте, нестача продовольства у зонах конфліктів, стихійних лих та інших надзвичайних ситуацій продовжує залишатися однією з ключових проблем людства, вирішувати які допомагають організації, подібні ВПП. "Де конфлікт, там голод. А там, де є голод, часто виникає конфлікт. Сьогодні це нагадування про те, що продовольча безпека, мир і стабільність йдуть рука об руку. Без миру ми не зможемо досягти нашої глобальної мети – нульового голоду. І поки є голод, у нас ніколи не буде миру в усьому світі", – йдеться в заяві директора Всесвітньої продовольчої програми Девіда Біслі з нагоди присудження їй Нобелівської премії миру.

#Нобелівська премія #Нобелівський лауреат #Нобелівська премія миру #голод #голод у світі #голодуючі #ООН
Джерело: 112.ua
Теги за темою
ООН
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Росія "пояснила", навіщо вбила дітей у Кривому Розі
Telegraf
2025-04-05T12:00:47Z
Може перерости у наступ: аналітик розповів про небезпечні дії ворога
GlavRed
2025-04-05T11:27:19Z
NYT: Росіяни навмисно розстрілюють полонених, знаючи, що дрони все фіксують
Antikor
2025-04-05T11:27:00Z
Жителя Словʼянська за підпал машини ЗСУ увʼязнили на 8 років
Украина Криминальная
2025-04-05T11:25:35Z
Морози затримаються надовго? Коли в Київ повернеться справжнє весняне тепло
Telegraf
2025-04-05T11:18:18Z
Тут виготовляли санчата, стелажі, пічки: росіяни масово знищують цивільні підприємства Харкова
24tv
2025-04-05T11:12:30Z
Різке похолодання в Україні: чи будуть морози, сніг і коли знову потепліє – інтерв'ю про погоду
24tv
2025-04-05T11:06:49Z
Росія вбила 616 українських дітей: нові дані прокуратури
Gazeta UA
2025-04-05T10:42:04Z
Нічна ворожа атака на Україну
360ua.news
2025-04-05T10:31:42Z
Сергій Жадан пояснив, чому мобілізувався, та розповів про свої обов'язки в "Хартії"
24tv
2025-04-05T11:51:21Z
Навіщо мити вікна перед Великоднем: про справжнє значення знають не всі
24tv
2025-04-05T11:51:11Z
Команда «ТРО медіа» оголосила про старт конкурсу «Війна в об’єктиві»
Детектор М
2025-04-05T11:28:26Z
Чоловік "заснував" країну і спробував отримати шматок Амазонії на 1000 років
Фокус
2025-04-05T11:12:54Z
У пам'ятний день: Святослав Вакарчук відкрив символічний пам'ятник на могилі батька
24tv
2025-04-05T11:06:07Z
Повернення «Званої вечері» на СТБ та «Світу навиворіт. Україна» Дмитра Комарова на «1+1 Україна». Як дивилися телеканали у лютому
Детектор М
2025-04-05T11:01:27Z
Малюк постійно носив шкарпетки в роті: мама й подумати не могла чому
Фокус
2025-04-05T11:00:19Z
"За наших дітей! За кожне втрачене життя!": Сили оборони приготували помсту за Кривий Ріг
24tv
2025-04-05T10:57:05Z
Що не можна робити в Чехії: 10 правил, які варто знати
24tv
2025-04-05T10:54:04Z
НАТО заблоковане: експерт повідомив про небезпеку нападу РФ на членів Альянсу
GlavRed
2025-04-05T11:39:10Z
Ультраправі в Німеччині вперше наздогнали консерваторів в опитуванні
Европейская правда
2025-04-05T11:36:19Z
Яку маніпулятивну мету переслідує влада Угорщини, готуючи референдум про вступ України до ЄС
24tv
2025-04-05T11:36:19Z
Трамп, мита та пінгвіни. Для чого він це робить?
ГЛАВКОМ NET
2025-04-05T11:24:09Z
Зустріч начальників штабів Франції та Британії із Зеленським у Києві: що відомо
Факти ICTV
2025-04-05T11:15:57Z
США дають росії кілька тижнів стосовно припинення війни проти України. ВИСНОВКИ
FM-TV
2025-04-05T11:15:52Z
Понад 60% населення Чехії виступає проти мит Трампа
Европейская правда
2025-04-05T11:07:41Z
Якщо росіяни зупиняться і підуть, війна може закінчитися завтра, - Рютте
Antikor
2025-04-05T10:54:53Z
ЗМІ: РФ влаштовувала підриви посилок із секс-іграшками, залучаючи до цього українців
Европейская правда
2025-04-05T10:49:53Z
Трендовий френч у неймовірному кольорі: ви маєте його повторити
24tv
2025-04-05T11:54:40Z
Рецензія на фільм «Minecraft: Фільм» / A Minecraft Movie
ITC
2025-04-05T11:36:33Z
Даміано Давід із Måneskin розповів у відео про одне зі своїх таємних татуювань
24tv
2025-04-05T11:09:49Z
Співачка Анна Нетребко, яка підтримувала Путіна, виступить у Королівській опері в Лондоні
Antikor
2025-04-05T10:27:21Z
Голлівуд роками обманює фанатів кіно: у фільмах про космос знайшли абсурдний фейк
24tv
2025-04-05T10:21:03Z
Ексучасниця "Холостяка" вийшла заміж у США та поділилась відео з церемонії
24tv
2025-04-05T10:18:33Z
Ексчоловіка Кеті Перрі Рассела Бренда звинуватили у зґвалтуванні та сексуальному насильстві
Antikor
2025-04-05T09:54:29Z
"До вечора дожили тільки мої": Малахова емоційно розповіла про любов до дітей
GlavRed
2025-04-05T09:27:08Z
Учасниця шоу "Холостяк-12" Марина Голд вийшла заміж
Комсомольская правда
2025-04-05T09:16:00Z
Харлан опублікувала милі кадри з коханим на відпочинку в Італії
24tv
2025-04-05T12:00:38Z
На війні загинув один з найсильніших альпіністів України Тарас Цушко
Комсомольская правда
2025-04-05T11:49:36Z
Косенко оголосив склад збірної України з футзалу на матчі відбору Євро-2026
Football.ua
2025-04-05T11:43:38Z
Атака РФ по Кривому Рогу: Внаслідок удару загинув фітнес-тренер Влад Стіхіляс
Antikor
2025-04-05T11:36:39Z
Циганков розпочне матч проти Алавеса на лаві запасних
Football.ua
2025-04-05T11:36:16Z
Слесар та Дришлюк зіграють із перших хвилин проти Ворскли
Football.ua
2025-04-05T11:34:36Z
Де Дзербі: Я хочу залишитися в Марселі надовго
Football.ua
2025-04-05T11:22:07Z
Чемпіонські амбіції Віктора Мілевського: від професійного боксу до рідкоземельних металів
Фокус
2025-04-05T11:15:54Z
"Дякуємо за мир": тенісист Долгополов звернувся до Трампа після ракетного удару РФ Кривим Рогом
ZN UA
2025-04-05T11:13:14Z
Голуби забудуть туди дорогу: які 2 корми покласти в годівницю, щоб їх відігнати
GlavRed
2025-04-05T11:46:10Z
Як використати черствий хліб у господарстві: 9 корисних лайфхаків
24tv
2025-04-05T11:30:24Z
Названо недооцінений засіб, який прибирає плями із взуття: як він працює
GlavRed
2025-04-05T10:25:39Z
Ситно, пряно та смачно: ідеальний хумус на кожен день
24tv
2025-04-05T09:48:01Z
Трендові парфуми на весну 2025: найкращі парфуми, які зачарують всіх жінок
24tv
2025-04-05T09:36:40Z
Дизайнерський елемент, через який ваша маленька ванна здається ще тіснішою
24tv
2025-04-05T09:30:46Z
На початку сезону спаржі: секрети вирощування "їжі королів"
Комсомольская правда
2025-04-05T09:01:06Z
Головне правило весняної обрізки лаванди: треба знати, аби вона цвіла все літо
24tv
2025-04-05T08:42:03Z
Китайський гороскоп на завтра 6 квітня: Драконам - конфлікти, Козлам - образи
GlavRed
2025-04-05T08:27:28Z
Укрзалізниця відновила ще низку онлайн-ресурсів
УкраинФорм
2025-04-05T12:00:59Z
«Укрзалізниця» маніпулює тарифами, щоб зберігати власну неефективність – президент «Укрметалургпрому»
ГЛАВКОМ NET
2025-04-05T11:57:14Z
Фондовий ринок США переживає найбільше в історії дводенне падіння: втратили близько 6,6 трильйона доларів
Antikor
2025-04-05T11:57:07Z
Українські виробники кукурудзи можуть замінити американських через нові тарифи Трампа - Reuters
ZN UA
2025-04-05T11:42:35Z
ADM скорочує персонал
AgroPortal
2025-04-05T11:30:50Z
В Канаді ліцензували виробництво модульних атомних реакторів BWRX-300: що це таке та хто їх будує
InternetUA
2025-04-05T11:28:13Z
Гендиректори покритих пилом українських аеропортів сколотили статки за 3 роки війни
Знай
2025-04-05T11:18:44Z
В Україні змінили правила оплати лікарняних: як тепер отримати гроші
Хвиля
2025-04-05T11:15:06Z
Ринок публічних закупівель в Україні досягнув 15% ВВП і надалі зростатиме
AgroPortal
2025-04-05T11:13:31Z
Сибір охопили степові пожежі: вогонь перекидається на будинки, є перебої зі світлом та водою
24tv
2025-04-05T11:54:27Z
В Одесі чоловік помер під час плавання: трагедія сталася на очах дітей
Telegraf
2025-04-05T11:39:18Z
У лікарнях Кривого Рогу залишаються 38 постраждалих від ракетного обстрілу
УкраинФорм
2025-04-05T11:28:31Z
Їхав із сім’єю в авто: у Кривому Розі Росія вбила 7-річного Радислава
24tv
2025-04-05T11:18:23Z
Удар по Кривому Рогу: стала відома кількість постраждалих, які залишаються у лікарні
Фокус
2025-04-05T11:06:11Z
Судитимуть киянина, який чинив психологічне й фізичне насилля щодо своєї жінки
Украина Криминальная
2025-04-05T10:51:19Z
В Іспанії внаслідок шторму загинуло троє людей
Европейская правда
2025-04-05T10:45:51Z
В Туреччині загинула "Міс Європа": втікала від поліції
Antikor
2025-04-05T10:45:21Z
Стали відомі імена ще двох загиблих внаслідок удару Росії по Кривому Рогу
24tv
2025-04-05T10:39:08Z
Apple може розширити виробництво iPhone в Бразилії
Portaltele
2025-04-05T11:31:45Z
Microsoft закликає утилізувати старі ПК з Windows 10 після завершення підтримки
InternetUA
2025-04-05T11:31:08Z
В Україну повернулася з Антарктиди 29-а експедиція полярників
Комсомольская правда
2025-04-05T11:28:06Z
Неймовірне дослідження показало, що вигляд наших облич може залежати від нашого імені
24tv
2025-04-05T11:06:34Z
Китайські інженери представили концепцію революційного надзвукового літака C949
InternetUA
2025-04-05T11:01:35Z
Дрони отримають "вічні" акумулятори: знайдено "невичерпне" джерело енергії для БПЛА
Фокус
2025-04-05T11:00:53Z
Ubisoft здивували фанатів Far Cry 4, випустивши патч для гри через 10 років після її релізу
24tv
2025-04-05T10:42:10Z
Презентація Xiaomi QLED TV X Pro запланована на 10 квітня
Portaltele
2025-04-05T10:31:31Z
Красногірське планує змінити технологію обробітку ґрунту
AgroPortal
2025-04-05T10:30:06Z
BMW привносить класичний дизайн Sharknose до моделі ICE X5 2027
Топ Жир
2025-04-05T12:00:47Z
Хто вкрав автомобіль: лише надзвичайні інтелектуали вгадають за 5 секунд
GlavRed
2025-04-05T11:39:27Z
Культовий італійський спорткар 70-х простояв 40 років покинутим на складі
Фокус
2025-04-05T11:06:30Z
В Україні зробили оригінальну машину для гуманітарного розмінування
AutoCentre
2025-04-05T10:16:33Z
У Києві помітили рідкісний кросовер Volkswagen 2000-х із потужним дизелем
Фокус
2025-04-05T10:06:57Z
«Формула-1»: Ферстаппен виграв кваліфікацію Гран-прі Японії
УкраинФорм
2025-04-05T10:03:45Z
Рідкісний спорткар помітили у Львові: як він виглядає і скільки коштує
Telegraf
2025-04-05T10:03:06Z
Нова технологія забезпечує збільшення швидкості заряджання акумуляторів на 500%
Фокус
2025-04-05T09:00:01Z
Водії були приголомшені: чоловік проїхався на ліжку містом
Фокус
2025-04-05T07:51:47Z
Штучні підсолоджувачі можуть стимулювати відчуття голоду
360ua.news
2025-04-05T11:36:16Z
Маріанна Буданова отримала лікування в США після рецидиву отруєння
360ua.news
2025-04-05T10:00:25Z
В кремі проти акне знайшли небезпечну речовину
24tv
2025-04-05T09:15:53Z
Щоб отримати водійське посвідчення, українцям потрібно буде пройти ВЛК
Antikor
2025-04-05T08:09:45Z
9 сигналів організму, що вам бракує магнію
24tv
2025-04-05T06:30:41Z
Францію охопив спалах вірусу чікунгуньї, в одному з регіонів оголосили надзвичайний стан
Комсомольская правда
2025-04-05T05:51:00Z
Чому можуть не рости зуби мудрості: неочевидне пояснення
GlavRed
2025-04-05T03:27:40Z
Пилові кліщі, грибки та бактерії: чому не варто спати з мокрою головою
Gazeta UA
2025-04-04T23:57:45Z
Якщо ви хочете добре висипатися, забудьте про ці 5 міфів про сон
24tv
2025-04-04T19:36:52Z