MY.UAНовости
Експертиза експертів. Як воно, оцінювати учасників пітчингу Держкіно?
Експертиза експертів. Як воно, оцінювати учасників пітчингу Держкіно?

Експертиза експертів. Як воно, оцінювати учасників пітчингу Держкіно?

Кінокритик Ігор Грабович, один з експертів уже скандального 14-го пітчингу Держкіно, розповідає про свій досвід участі в експертному пулі, чиї оцінки Рада з державної підтримки кінематографії переважно проігнорувала.

Останнє рішення Ради з державної підтримки кінематографії щодо результатів 14-го конкурсу кінопроєктів для багатьох українських кінематографістів виявилося безпрецедентним, скандальним і навіть обурливим.

Пояснення просте – Рада загалом зігнорувала сформований експертами рейтинг і підтримала проєкти, які часто не мали найбільшої кількості балів.

Чи не вперше Рада утрималася від так званого прохідного балу, разом з тим увівши певні додаткові правила, які стали для багатьох несподіванкою.

Ймовірно, таке рішення Ради має під собою законні підстави, зрештою, нехай цей пункт коментують юристи.

Проте я хочу сказати про інше – власне про експертів, про яких найчастіше згадують у двох випадках: схвально – якщо їхнє голосування подобається здобувачам державних грошей, і вкрай негативно – якщо ні.

Разом з тим статус експерта не є аж таким важливим – його голос є тільки дорадчим, причому на всіх етапах.

На першому, коли він начебто відсіює проєкти (загалом так, але Рада може все змінити), і на другому, коли відбуваються публічні пітчинги, де експерт має право поточнити низку творчих, фінансових та всяких інших моментів в авторів проєктів.

Далі він знову виставляє бали, які формують рейтинг, який Рада чи Держкіно може взяти до уваги, а може й не брати – все тут залежить від того, хто зараз керує процесом (підказка – це ніколи не експерти).

Я був експертом на чотирьох конкурсах, починаючи від 2012 року.

Скажу одразу – це завжди був доволі неприємний досвід.

2012 року він був дуже коротким, бо тодішня голова Держкіно не просто любила вирішувати все сама, вона ще й демонстративно маніпулювала думкою експертів.

Крім того, вже тоді серед експертів були люди, яких я називаю Великими Мовчунами, які ніколи ні про що не висловлювалися і ніколи не ставили ні перед ким жодних запитань.

Їм завжди усе було зрозуміло.

І ці Мовчуни становили і становлять критичну більшість у всіх експертних комісіях, у яких мені доводилося працювати.

Проблеми експерта починаються вже з першої картки, яку слід було заповнювати після знайомства з проєктом.

Ця картка для всіх категорій однакова, і коли кажуть, що експерт при ухваленні первинного рішення начебто має враховувати комерційний чи фестивальний потенціал проєкту, то це тільки голослівне побажання, бо в картці написано, що експерт має враховувати оригінальність ідеї, актуальність теми, драматургічну якість сценарію та соціальну важливість проєкту.

І відповідність проєкту всім цим критеріям цілком віддається на розсуд експерта – пояснення цих термінів та понять ви не знайдете в методиці оцінювання.

Власне, вже це має насторожити людину, яка мала необережність стати експертом.

По-перше, ти опиняєшся в середовищі незнайомих або малознайомих тобі людей, які найчастіше мовчать.

І, по-друге, ти опиняєшся наодинці з карткою, яка містить критерії відбору проєкту, про які ти маєш дізнатися самостійно.

І все ж тебе не полишає надія, що деякі речі зможуть проявитися у процесі – хтось заговорить, почнуться запитання, дискусія і тому подібне.

У перший мій прихід в експерти 2012 року, справді, люди знайомилися між собою, відбувався обмін думками, часто бурхливий – і сказані слова не минали просто так.

Дехто змінював свою думку.

Я певен цього, бо кілька проєктів, які потім стали фільмами, від початку не мали аж такого високого рейтингу.

Звісно, експертів тоді було набагато менше.

І все ж остаточне слово залишалося не за експертами, а за головою Держкіно.

Наступний мій прихід в експерти стався вже після Революції Гідності, коли цілком змінилося керівництво Держкіно, проте незмінними залишалися правила гри.

Експерти голосували, ставили питання на пітчингу, а потім радилися перед ухваленням рішень.

Тут також можливими були дискусії, які могли вплинути на голосування, проте відчутно стало більше незнайомців та Великих Мовчунів, які були завжди осторонь.

Згодом експертів стало ще більше, оскільки з’явилися різні номінації.

Потім експертів почали розігрувати в лотерею.

Істотно збільшилася кількість проєктів.

Щезли обговорення, експерти ледь устигали заповнювати картки.

Часто це робилось у присутності членів Ради та чиновників Держкіно, які могли кидати якісь непевні репліки, які могли на щось впливати, а могли й не впливати.

Разом з тим, загальний рейтинг, сформований експертами, брався до уваги Держкіно, а потім і Радою.

Був навіть прохідний бал, проте інколи знизу догори відповідальними людьми підіймалися проєкти, які були за межею прохідного балу, але пам’ятаймо, що голос експерта тільки дорадчий і Рада на це має повне право.

Це дуже зручна ситуація для людей, які приймають рішення, бо відкриває їм поле для маніпуляцій: в одному випадку можна послатися на думку експертів, а в іншому – сказати, що їхній голос тільки дорадчий.

У цій непевній ситуації, ймовірно, найкраще серед експертів почувалися або Великі Мовчуни, або люди, які були якимось чином пов’язані з актуальним кіновиробництвом.

Конфлікт інтересів став важливим чинником хіба тільки нещодавно, а раніше здобувач був у тій самій комісії, яка вирішувала його долю, і просто не голосував за себе, а під час обговорення результатів просто виходив за двері.

Але все це робочі моменти.

Неприємності для експерта починаються тоді, коли він перестає бути Великим Мовчуном і починає проявляти правдивий інтерес до поданих проєктів – ставити незручні запитання.

Ще гірше стається, коли в нього з’являється власна позиція і навіть принциповість у її відстоюванні.

А запитання в експерта можуть бути різними.

Раніше вони, скажімо, стосувалися наявності російських проєктів в українському конкурсі, які навіть ніхто не камуфлював або маскував абияк: я пам’ятаю, що в одному сценарії Москва була замінена на Одесу, проте не на всіх сторінках.

Запитання могли стосуватися й додаткового фінансування, яке мали знайти здобувачі, і тематики сценарію, і маркетингової стратегії, яка завжди була вразливою стороною проєктів через слабкість українського кінотеатрального ринку та примарність потрапляння на фестивалі.

Ці запитання часто дратували всіх – і претендентів на державні гроші, і Великих Мовчунів, проте вони часто знаходили підтримку в Держкіно, а згодом і у членів Ради.

І справді, чого дратуватися – експерт робить свою роботу.

Він читав проєкт, оцінював його, у нього закономірно виникають запитання.

Але, нагадую знову, його голос, попри всю його активність чи неактивність, висловлені судження чи мовчанку, все ж залишається дорадчим.

Проте його активність чи пасивність мають значення самі по собі – і для здобувачів, які отримують зворотній зв’язок, і для членів Держкіно чи Ради, які можуть бути поверхово або взагалі незнайомим із предметом дискусії, і, тим паче, для широкої громадськості, яка завдяки прямим трансляціям може сама якщо не оцінити представлений кінопроєкт, то бодай детальніше ознайомитися з ним.

Проблеми експерта починаються тоді, коли його позиція (чи активність) перестає підтримуватися тими, хто приймає рішення.

Це може бути Держкіно, може бути Рада з підтримки кінематографії – усе залежить від часу та обставин.

Тоді експерту немає на що сподіватися – його не підтримає ніхто – ні керівництво комісії, у яку він входить, ні його колеги (саме тоді він відчує силу Великих Мовчунів), ні Громадська рада при Держкіно, ні, тим паче, самі кінематографісти.

Йому залишається хіба звернутися до широкої громадськості, простіше кажучи, вчинити скандал і отримати суперечливу репутацію.

Злам, який стався кілька днів тому, стосується не просто часткового врахування (проте в більшості випадків ігнорування) думки експертів, на які Рада має право, проте рухом у бік цілковитої дискредитації самого інституту експертів.

Знову скажу тільки про себе.

На 14-му конкурсі кінопроєктів я був експертом у номінації «Національні фільми для широкої глядацької аудиторії».

Проєктів було багато, часу було дуже мало.

Низка проєктів були нестандартними та цікавими.

У мене було багато запитань до їхніх авторів, які я й озвучував на другому етапі під час пітчингів.

Власне запитання часто повторювалися, оскільки вони стосувалися кількох болючих для українського кіно тем.

У першу чергу мене цікавила історична достовірність пропонованих сценаріїв.

Таких сценаріїв було багато, і вони вели мову про історію України чи на всіх її етапах, починаючи від трипільців.

Я запитував, чи мали сценаристи історичних консультантів, чи досліджували вони свої теми в архівах і тому подібне.

Чому це важливо? Це важливо через існуючу практику кіновиробництва так званого українського історичного кіно, коли кінематографісти не вважають за потрібне радитися з істориками.

Відтак це призводить не просто до нарікання істориків на кінематографістів, проте до цілковитого спотворення самої історії, перетворення її на набір міфів та фантазій.

І після виходу такого псевдоісторичного фільму на кіноекрани не тільки історики, але й широка публіка запитує: «Як таке могло статися? Куди дивилися експерти та Держкіно? Як таке можна було фінансувати?».

Закономірні запитання, проте запізнілі.

Тому я їх ще до виробництва ставив авторами проєктів, які мали намір знімати історичне кіно й декларували це.

Інші мої запитання стосувались універсальних сюжетів та їхнього пристосування до місцевих реалій.

Це ще одна вічна проблема українського кіно, коли постійно відтворюються сюжети з американського життя в американських же декораціях, коли цілком ігнорується українська реальність у всіх її можливих проявах.

Як на мене, це важлива тема, тим паче, у популярних жанрах, де, як відомо, найкраще продаються локальні історії.

Ще одним важливим питанням для мене було воєнне кіно, власне фільми про сучасну російсько-українську війну, яких було також немало на конкурсі.

Як і у випадку історичного кіно та універсальних сюжетів, мене цікавила достовірність того, що автори збираються показувати на кіноекрані.

Наскільки їхні проєкти будуть не просто фільмами про якусь війну, а стосуватимуться конкретно цієї війни.

На мій погляд, ми не можемо знімати абстрактні фільми про збройний конфлікт, як це робили в СРСР – ми маємо спиратися на конкретні військові операції та дії конкретних підрозділів, як це робиться в сучасному Голлівуді.

Ще одне запитання стосувалося потенційної аудиторії проєкту, і воно також важливе, бо навряд чи можна знімати кіно для масової аудиторії й нічого про неї не знати.

На другий день пітчингу під час презентації проєкту «Скажене весілля 3» між мною та продюсером цього проєкту Юрієм Горбуновим сталася невелика полеміка, яка була спровокована самим Горбуновим, який більшу частину свого виступу присвятив атаці «на одного з експертів», який поставив низьку оцінку «Скаженому весіллю 3» на першому етапі голосування.

На цю атаку не зреагував ні модератор пітчингу, ні представники Держкіно чи Ради, а мали б зреагувати, бо такі розмови навряд чи є допустимими.

Річ не тільки в прямому тиску на експертів, спробі дискредитації їхньої роботи, мова взагалі про недоречне висловлювання з боку претендента.

Ще раз нагадаю, що голос експерта є дорадчим, і його про його оцінку чи коментарі може запитати Рада після першого голосування, проте аж ніяк не автор проєкту.

Тим паче, Рада може зігнорувати оцінку експерта та його коментарі, що й було, зрештою, зроблено.

Проте в цей процес, скажу ще раз, не може втручатись учасник конкурсу.

Моя реакція була також емоційною, але сталося так, як сталося, хоча ніхто з нас нічого кримінального не сказав одне одному.

Все це могло так і скінчитися, бо ситуація на пітчингу не завжди прогнозована і ми не завжди можемо володіти нашими емоціями.

Проте ввечері того ж дня у фейсбуку я був підданий атаці продюсеркою фільму «Скажене весілля 3» Іриною Костюк.

Приводом стало моє запитання до авторів проєкту «Сусідка», яке було маніпулятивно вирвано з контексту.

Мене звинуватили у ксенофобії, теґнувши Держкіно.

Пост отримав певну підтримку і мав навіть кілька поширень і коментарів.

Звісно, всі були проти «ксенофоба» та «расиста».

Пост лайкнула голова Держкіно Марина Кудерчук.

Не менш цікавими виявилися подальші коментарі Ірини Костюк, яка порадила іншій учасниці конкурсу (яка сказала, що я в них також «відмітився» – так вона назвала мою роботу в експертній комісії під час пітчингу) взяти коментарі до своїх проєктів, заначивши, що мої коментарі буде помітно одразу, бо «Они хоть анонимные, но комменты пана Грабовича вы узнаете сразу.

Сказать, что это радикальный национализм и субъективные оценочные суждения (вместо положенных профессиональных экспертных оцениваний согласно категории) – ничего не сказать».

На моє запитання, чому вона вирішила, що отримані нею коментарі мої, вона зазначила: «Я маю ваші коментарі по трьох своїх проєктах, і хоча вони анонімні серед семи інших експертів цієї категорії, ваші – дуже бігом “паляться”, бо нічого, крім радикального сліпого націоналізму та упереджених суб’єтивних суджень там немає».

Я так і не зрозумів що вона має на увазі, проте в мене закралася підозра, що анонімні коментарі експертів не такі вже й анонімні.

Я написав лист у Раду з підтримки кінематографії, де виклав усю цю історію і просив їхньої реакції.

Я сказав, що слова продюсерів «Скаженого весілля 3» з приводу роботи офіційно затвердженого Держкіно та Радою експерта є неприпустимими і шкодять не тільки мені персонально, але й самій інституції експертизи, і є проявом прямого тиску на експерта та інституцію.

Я зазначив також, що не отримував зауважень чи запитань від членів Ради під час проведення першого етапу відбору, а під час другого етапу деякі мої запитання та зауваження були підтримані членами Ради та моїми колегами-експертами.

Також я сказав, що мене найбільше непокоїть те, що Ірина Костюк натякає на можливе розкриття анонімності висновків експерта на першому етапі оцінювання.

Ба більше, Костюк і Горбунов (який також долучився до цькування) ставлять під сумнів саму необхідність анонімності подібних висновків, які є важливими елементами положення про конкурсний відбір і є умовою участі в оцінювання експертів.

І ще я сказав, що найбільша прикрість ситуації в тому, що голова Держкіно Марина Кудерчук, судячи з її схвального лайка під постом Костюк, підтримує не просто неетичну манеру спілкування учасників конкурсу з експертом, використання наклепу, лайки та погроз, але й вважає сам факт такого обговорення й тиску на експерта нормальним.

Проте я не знав, куди відправляти свій лист – на новому сайті Держкіно не було вказано електронної адреси Ради.

Тому я відправив лист на їхню сторінку у фейсбуку, а також кільком членам Ради, яких знав особисто.

Відповідь я отримав тільки від одного з них, який пообіцяв надіслати лист усім іншим.

Після проведення засідання Ради, на якій оголосили результати 14-го конкурсу, я поцікавився у члена Ради про долю мого листа.

Він мені відповів, що про лист вони повідомили в Держкіно.

І що «якогось рішення щодо відповіді чи реакції не приймали».

Уся ця історія само по собі не є чимось екстраординарним чи особливо скандальним.

Вона хіба може свідчити тільки про статус експерта в конкурсах Держкіно, про те, якою незначною є його роль у всіх процесах ухвалення рішень.

Або про те, як не щастило тільки одному експерту.

Але вона говорить також і про те, що офіційно відібраний та затверджений експерт може бути не тільки підданий атаці конкурсантами, але й підтриманий у цій атаці головою Держкіно та Радою з підтримки кінематографії.

Думки, висловлені в рубриці Column, передають виключно погляди самих авторів і можуть не збігатися з позицією редакції «Детектора медіа».

Тексти авторських колонок суб'єктивні та не претендують на всебічне висвітлення теми.

Поделиться
Поделиться сюжетом
Источник материала
Упоминаемые персоны
Ілон Маск продав соцмережу Х своїй компанії зі штучного інтелекту
InternetUA
2025-03-29T12:49:23Z
Сонячне затемнення 29 березня: де і коли його можна побачити сьогодні в Україні
Telegraf
2025-03-29T12:48:10Z
Жінка отримала таємну посилку, але не була готова до того, що лежало всередині
Фокус
2025-03-29T12:27:51Z
"Наші графічні процесори тануть": в OpenAI попередили про проблему з ChatGPT
InternetUA
2025-03-29T12:01:43Z
Чому не можна чіпати телефон під час зарядки: як це вбиває батарею
Знай
2025-03-29T11:51:38Z
Нелегальна діяльність 1win в Україні: зв’язки з Росією, розшук у Казахстані та ризики для гравців
Antikor
2025-03-29T11:36:31Z
Як відновити SIM-карту в Київстар: покрокова інструкція
Политека
2025-03-29T11:31:49Z
Штучний інтелект виявився хитрішим, ніж вважали: вчені довели його здатність до обману
InternetUA
2025-03-29T11:31:27Z
Розробники Maxar представили програмне забезпечення Raptor, що дозволяє дронам працювати без GPS
InternetUA
2025-03-29T11:01:03Z
Китайський гороскоп на завтра 30 березня: Бикам - суперечки, Собакам - стрес
GlavRed
2025-03-29T12:39:26Z
Смакота з найпростіших продуктів: економний рецепт на кожен день
Telegraf
2025-03-29T12:36:18Z
Стильна зачіска усього за 5 хвилин: покрокова інструкція
24tv
2025-03-29T12:21:56Z
Рослини-компаньйони для троянд: як зробити свій сад ще привабливішим
24tv
2025-03-29T12:21:28Z
Все нарізали — і в духовку: як приготувати тушковану картоплю з курячим філе
Telegraf
2025-03-29T12:12:56Z
Як опанувати будь-яку важливу для нас навичку: ключ до успіху назвав Білл Гейтс
24tv
2025-03-29T11:45:03Z
На кшталт "Баунті": готуємо розсипчасте кокосове печиво за 30 хвилин
24tv
2025-03-29T10:45:37Z
Не котлетами єдиними: такі фрикадельки у грибному соусі зведуть з розуму близьких
Telegraf
2025-03-29T10:15:25Z
Сподобаються всім: 6 українських імен для дівчаток, які неможливо забути
24tv
2025-03-29T09:48:51Z
Нападник, що поранив 5 людей у центрі Амстердама, може бути українцем з Донеччини
Европейская правда
2025-03-29T13:12:45Z
Поліцейські затримали чоловіка, який обікрав у Києві тату-салон
Украина Криминальная
2025-03-29T13:00:34Z
Правоохоронці викрили шахрая, який під виглядом працівника банку виманив у жінки майже 20 тисяч гривень
InternetUA
2025-03-29T12:28:07Z
У Кривому Розі пролунав вибух: росіяни атакували балістикою
Лига
2025-03-29T12:15:46Z
У Кропивницькому вбивця школярки отримав довічне
1News
2025-03-29T11:57:03Z
Ракетний удар по Кривому Рогу: рятувальники показали фото наслідків
ZN UA
2025-03-29T11:54:01Z
Росіяни обстріляли Кривий Ріг: в місті пожежа
ГЛАВКОМ NET
2025-03-29T11:48:39Z
Від російського обстрілу Дніпра постраждав будинок сестер Кіченок
ГЛАВКОМ NET
2025-03-29T11:46:20Z
Скандал на Франківщині: відвідувачка кафе вдарила жінку через прохання говорити українською
ГЛАВКОМ NET
2025-03-29T11:36:16Z
Пішов з життя перший чемпіон світу незалежної України
24tv
2025-03-29T13:15:40Z
Манчестер Юнайтед може розраховувати на повернення Амада в цьому сезоні
Football.ua
2025-03-29T13:15:17Z
Незакінчена справа, – Дюбуа назвав бажаного суперника для наступного бою
24tv
2025-03-29T13:09:49Z
Усик натякнув на бій з відомим блогером
Gazeta UA
2025-03-29T12:57:38Z
Легенда боксу розповів, як захистив титул швидким нокаутом, бо дуже хотів у туалет: відео бою
24tv
2025-03-29T12:57:01Z
Жорже Жезуш готовий очолити збірну Бразилії — Романо
Football.ua
2025-03-29T12:55:30Z
Рольфес — про майбутнє Алонсо: У Хабі контракт до літа 2026 року
Football.ua
2025-03-29T12:52:46Z
Аліссон дебютує в стартовому складі Шахтаря в матчі проти Оболоні
Football.ua
2025-03-29T12:40:43Z
Вірю та сподіваюсь, – Гвардіола про можливе повернення Родрі на поле
24tv
2025-03-29T12:39:13Z
Українців попередили про пилову бурю у двох областях
1News
2025-03-29T13:15:47Z
Україну 30 березня накриють дощі, але температура повітря сягатиме +18
Комсомольская правда
2025-03-29T13:01:26Z
Левам - захоплення, Тельцям - прощання: чого чекати від затемнення 29 березня всім знакам
GlavRed
2025-03-29T12:57:47Z
Де цими вихідними у Києві пройдуть продуктові ярмарки. Адреси
VGorode
2025-03-29T12:54:23Z
У Чернігові патрульні зупинили водія, який сітками наловив риби на 92 000 гривень
Antikor
2025-03-29T12:54:07Z
Ворог вдруге за тиждень атакував Дніпро: жахливі наслідки масованого удару БпЛА
24tv
2025-03-29T12:42:53Z
У Дніпрі 30 березня оголошено Днем жалоби за жертвами атаки РФ
Комсомольская правда
2025-03-29T12:37:03Z
Ворог виправдовує удар по Дніпру: що видумали пропагандисти РФ
GlavRed
2025-03-29T12:24:42Z
Знищено транспорт та боєкомплект: у Маріуполі партизани підпалили базу окупантів
Факти ICTV
2025-03-29T12:24:22Z
Ідентичні брати побралися з сестрами-близнючками: як склалась їхня доля
Фокус
2025-03-29T13:00:05Z
Рецензія на фільм «Профі» / A Working Man
ITC
2025-03-29T12:49:40Z
Мозгова похвалилася красою молодшої доньки
GlavRed
2025-03-29T12:39:13Z
Іво Бобула "зробили невиліковно хворим": співак прокоментував
Antikor
2025-03-29T12:30:38Z
Не зроблю цього на фронті, – зірка "Довбуша" відповів, що зупиняє його від мобілізації
24tv
2025-03-29T12:27:11Z
На святі старшого сина: Джамала показала теплі фото з чоловіком та дітьми
24tv
2025-03-29T11:15:14Z
ШІ спитали, яка голлівудська актриса підійшла б на роль першої леді України
Antikor
2025-03-29T10:42:21Z
Вітальня просто неба Міли Куніс – тренд 2025 року
24tv
2025-03-29T10:30:01Z
Стрельнікова та Литвиненко звів серіал «Володимирська, 15», Федінчика з Денисенко – «Клан ювелірів»
Комсомольская правда
2025-03-29T10:04:51Z
Україна переходить на літній час: о котрій годині й куди переводити стрілки
24tv
2025-03-29T13:06:26Z
Як сказати українською "изжога": не усі зможуть дати правильну відповідь
GlavRed
2025-03-29T13:03:42Z
Американські розробники представили модернізовану самохідну гаубицю M109A7
InternetUA
2025-03-29T13:01:38Z
В Україні змінюють правила оплати лікарняних: зміни набувають чинності у квітні
ГЛАВКОМ NET
2025-03-29T12:54:00Z
Пенсія за віком чи по інвалідності: що вигідніше
24tv
2025-03-29T12:42:03Z
Американські розробники представили новітній підводний бойовий дрон Orca
InternetUA
2025-03-29T12:31:20Z
Коли закінчиться Рамадан у 2025 році: традиції та суть свята Ураза-байрам
GlavRed
2025-03-29T12:27:12Z
У Резерв+ до 8 травня з'являться ще 2 види відстрочок
24tv
2025-03-29T12:25:05Z
Румунія збільшить кількість кораблів у Чорному морі для зміцнення НАТО
24tv
2025-03-29T12:12:42Z
Нічні одкровення: чому ми говоримо уві сні і що це означає насправді - зовсім не депресія
Знай
2025-03-29T12:51:18Z
Як йогурт впливає на ваш організм, чи можна його їсти щодня
24tv
2025-03-29T12:03:41Z
Що їсти перед сном, аби схуднути
24tv
2025-03-29T10:09:20Z
Стоматолог пояснила, який популярний продукт в жодному разі не можна додавати до чаю чи кави
24tv
2025-03-29T09:39:53Z
Підливала токсини в чай: прибиральниця місяцями труїла колегу на роботі
Фокус
2025-03-29T09:00:44Z
Що робити, якщо кіт чхає, і чи варто хвилюватися: поради, які потрібні всім батькам пушистикам
Знай
2025-03-29T08:51:53Z
Кабмін розширив повноваження Міноборони України в галузі медичної допомоги та кібербезпеки
Antikor
2025-03-29T07:36:33Z
Помилка, яку допускають прихильники білкової дієти
24tv
2025-03-29T07:06:03Z
З цими хворобами не мобілізують. Хто не підлягає призову у квітні
Telegraf
2025-03-29T04:12:58Z
Фрукти або комуналка: лимони та апельсини стають розкішшю для українців
Знай
2025-03-29T13:12:06Z
Тарифи на газ у Харкові: скільки українці заплатять за доставку у квітні 2025 року
Политека
2025-03-29T13:00:57Z
Нові умови торгівлі Євросоюзу з Україною: в ЄС пообіцяли зменшення імпорту української аграропродукції
ZN UA
2025-03-29T12:45:07Z
Пенсія в Україні: у кого виплати зросли на 1,5 тисячі
Политека
2025-03-29T12:30:42Z
Вуглецеве землеробство стане додатковим джерелом прибутку для аграріїв
AgroPortal
2025-03-29T12:30:40Z
Будівництво вітроенергетики треба прискорити податковими стимулами – інвестори
ГЛАВКОМ NET
2025-03-29T12:24:36Z
Австралійське кафе запровадило «податок» на продукцію із США на знак солідарності з Україною
Antikor
2025-03-29T12:24:29Z
ВВП України втратив основний драйвер зростання — економіст
ZN UA
2025-03-29T12:13:14Z
Розмір пенсії за віком та надбавка за понаднормовий стаж: що варто знати
24tv
2025-03-29T12:03:48Z
Навіть сліду не залишиться: як прибрати подряпини в салоні авто
GlavRed
2025-03-29T13:12:40Z
Який мав вигляд український спорткар "Київ" радянського періоду
Antikor
2025-03-29T12:39:38Z
Вживані електрокари лідирують на ринку: які моделі вибирають українці
24tv
2025-03-29T12:06:19Z
Toyota встановила новий рекорд виробництва за межами Японії
360ua.news
2025-03-29T12:03:29Z
Перспектива постійного впровадження в Нью-Йорку камер спостереження за швидкістю в робочих зонах
Топ Жир
2025-03-29T11:45:27Z
Honda показала недорогий заряджений хетчбек із витратою 3,6 л на 100 км
Фокус
2025-03-29T10:21:58Z
Українська машина для розмінування Germina URCM-3000 успішно пройшла випробування
AutoCentre
2025-03-29T10:07:00Z
Ілон Маск є одним із небагатьох переможців від тарифів Трампа на автомобілі
InternetUA
2025-03-29T09:16:12Z
Skoda засвітила заряджену версію електрокросовера Elroq
AutoCentre
2025-03-29T08:12:26Z
У Туреччині шведського журналіста звинуватили в тероризмі. Стокгольм відреагував
InternetUA
2025-03-29T13:16:28Z
"Свободу Імамоглу": турецька опозиція зібрала велелюдний протест у Стамбулі
Европейская правда
2025-03-29T13:09:48Z
"Клуб диктаторів Трампа": кого президент США записав до своїх союзників і чому хоче зруйнувати ЄС
Фокус
2025-03-29T13:06:44Z
Джерело: у ЄС планують долучитися до фінансування "Радіо Свобода"
Европейская правда
2025-03-29T13:03:55Z
США зміцнюють свою військову присутність на Близькому Сході
360ua.news
2025-03-29T13:00:54Z
Триватиме до 9 місяців: Путін готує масштабний наступ на Україну
Хвиля
2025-03-29T13:00:44Z
Перемир’я під обстрілами. Що стоїть за новою тактикою Росії
ГЛАВКОМ NET
2025-03-29T12:45:19Z
Як отримати румунське громадянство: всі можливі варіанти
24tv
2025-03-29T12:39:08Z
Венс заявив про готовність США розвивати партнерство з незалежною Гренландією
360ua.news
2025-03-29T12:36:50Z