MY.UAНовости
Європейські серіали vs українські: чому в нас не виходить, як у них?
Європейські серіали vs українські: чому в нас не виходить, як у них?

Європейські серіали vs українські: чому в нас не виходить, як у них?

Серіальна програма фестивалю дещо здивувала добором продукту: поряд з прем’єрними проєктами демонстрували й відверто застаріли зразки, 2019-го і навіть 2018 років.

За ситуації одночасного, щотижневого і навіть щоденного виходу тисяч нових серій по всьому світу й можливості їх перегляду українським глядачем через офіційні або піратські інтернет-бази, такий варіант не є дуже вдалим.

Тут виходить на перший план намагання фестивалю сказати про легальний контент, і це цілком слушно, хоч і непрактично.

Втім, фестиваль також переслідував – і таки наздогнав – ще дві цілі: географію виробників і поєднання різних учасників кінопроцесу задля створення одного продукту.

У програмі було чотири зразки телевізійної творчості: з Данії, Естонії, Чехії та України.

Доволі вдало підібрані, вони демонстрували не лише різний національний підхід до виробництва й тем, а й певну спільність.

Комедійні драми, кримінальні та шпигунські детективи – це, власне, найбільш розповсюджений жанровий контент і в Україні (звісно, якщо не згадувати комедії з мелодрамами, а також екшни).

А їх виробництво принципово не відрізняється від нашого й може бути нами наслідувано.

Чому, все-таки, це практично нереально в українських телевізійних реаліях, скажемо в підсумку.

А поки – до прикладів.

Данський серіал «За і проти», дві серії з 10 якого можна було переглянути в межах Одеського фесту, вийшов ще 2018 року на каналі TV3 (мережа) з локалізацію одночасно в трьох країнах – Данії, Швеції та Норвегії.

Канал є частиною скандинавського медіагіганта Nordic Entertainment Group, власника теле-, радіо- і стрімінгових каналів та виробничих компаній у 17 країнах світу.

«За і проти» знятий однією з таких і показаний на національних каналах в означених країнах.

Усе в межах одного холдингу.

Це зручно.

Але є нюанс.

Частково він знімався в Іспанії, на що йому давалися свої податкові пільги, суттєво здешевлюючи виробництво.

2019 року, після показу на комерційних каналах TV3 і доступності через стримінг Viaplay у Скандинавії, серіал був проданий для світового поширення групі Studio.

Canal, і вже цього року офіційно вийшов на DVD.

Це ідеальна система.

Серіал «За і проти» гідний такого поширення.

Дуже якісна драма з елементами комедії, ніби існуючи в межах не надто оригінальних історій, демонструє соціально-акуталізовану й серйозну драматургію та жваву, вправну режисуру.

Історія стосується подружжя некривавих злодюжок, які зривають куш і вирішують осісти родиною.

Але після 17 років спільного життя й народження двох дітей усе, що вони мають, – це дім поруч із залізницею та постійний пошук чоловіком роботи.

Його, здатного перевтілитися і в будівельника, і в розвідника, знаходить колишня замовниця кримінальних справ.

Її пропозиція – навіть з огляду на незадоволення його дружини – йому підходить: «стати» таємничим мільйонером і обчистити нечисту на руки фармкомпанію.

Кайф серіалу – в атмосфері й деталях, де потрібна напруга створюється зламаною посудомийною машиною, вошами в сина й адюльтером дружини.

А ще цікавий момент, що в данській версії телеканалу TV3, коли донька показала батькам середній палець, палець був заблюрений.

У міжнародній же версії, зокрема, показаній і під час Одеського кінофестивалю, палець чіткий і виразний.

Національна специфіка показу, словом.

Одна оповідає про перебіжчика з латвійської сторони, що втік від переслідувачів до Естонії через співпрацю з Росією.

Друга – про чоловіка, який починає співпрацювати з росіянами, ламаючись через ситуацію нещодавнього звільнення з поліції та дрібного шантажу його ж власною заявою в КДБ, написаною ще за радянських часів.

Серіал виглядає сюжетно значущим і навіть актуальним, зважаючи на агресію Росії та її шпигунські дії та вбивства в багатьох сусідніх з нею країнах.

Утім, драматургійно він примітивний, і це особливо добре видно в порівнянні з попереднім серіалом з Данії «За і проти».

І в цьому сенсі «Зрадник» відіграє дуже позитивну, повчальну роль, показуючи різницю в підході данського виробництва й естонського.

Відчутно дешевший, серіал з Естонії оперує довгими планами, довшими розмовами і стандартизованими «вісімками» діалогів.

Це дуже по-українськи знятий серіал, на який, імовірно, виділялося 4-5 днів на серію, знімаючи по 10-12 екранних хвилин на день, що знецінює роботу режисерів і повністю нівелює продукт, який перестає бути привабливим для світового поширення.

(Власне, це одна з причин, чому українських серіалів, за винятком «Нюхача» та «Схованок», нема у світі – вони просто нецікаві призвичаєній до іншого публіці).

Чеський кримінальний трилер «Щури» (прикметно, що знову мова про зраду, бо в оригіналі назва перекладається як «Зрадники») – серіал 2020 року, 6 серій якого виходили з кінця лютого по кінець березня.

Зроблений на замовлення центрального телеканалу країни, Ceská Televize, він стосується великої проблеми – наркоторгівлі, точніше, масштабної контрабанди до Чехії метамфітамінів з В’єтнаму.

Хоча для героя серіалу наркотики – це такий самий «національний скарб, як замок Карлштейн, м’ятний лікер і українські повії на площі Вацлава».

Але щоб дізнатися, як цей скарб множиться, герой починає працювати під прикриттям і залазить по вуха в кримінальну структуру наркоторговців.

Як і в серіалі «За і проти», особливість «Щурів» – а тому й популярність серед національної аудиторії – у «розв’язаних руках» виробників, не скутих правилами зйомки й мінімізацією знімальних днів.

Трохи аматорський і дуже молодіжний тип режисури, з використанням ручних камер, крупних і гіперкрупних кадрів, хайпового стилю героя звертатися до глядача та закадрового пояснення від першої особи – усе це виокремлює з основної, найбільш активної аудиторії 18-54 цільову аудиторію підлітків та молоді до 30 років.

У серіалі є дошкульні, шокові та драматичні моменти – наприклад, розміщення нарколабораторії в закинутому басейні закинутої школи, а поліцейського відділку в приміщенні старої церкви.

Водночас історія з «хлопцем під прикриттям» інтегрована в контекст родини, де елемент довіри глядача створюється через занурення в сімейне життя та його подробиці, у чеському варіанті максимально щирі, буденні та комічні.

Четвертий представлений на ОМКФ серіал, українська «Сага», демонструє, наскільки наше виробництво відрізняється від усього світу і наскільки ми не спроможні конкурувати з ним.

Вироблений компанією «Три-Я-Да Продакшн» за підтримки Міністерства культури і демонстрований з 5 жовтня на телеканалі «Україна», він оповідає історію однієї родини Луганщини, починаючи від 1914 року, і, як обіцяють, протягом сторіччя до наших днів у заявлених 12 серіях.

Але такий розмах і, відповідно, така відповідальність за епоху, ніскілечки не примусили виробників бути уважними до матеріалу і деталей.

У селі сторічної давнини всі місцеві ходять у новеньких строях, вишиванках чи «гімнастерках».

Історії героїв, як і вони самі, пласкі, обрізані, без минулого, без психологічної обробки та пояснення їхніх дій, натомість, із прямолінійністю і незламністю роботів.

Так, за ці роки, нарешті, мова стала більш-менш доброю, без звичного надміру русизмів, але й без адаптації під час і місцевість.

Акторів ми маємо вправних, тому приємно дивитися на роботу Даши Плахтій, Олександра Печериці, Віктора Жданова чи Дениса Шевченка.

Але й по тому – більше нема на що.

Формування історичної драми, позбавленої контексту та наявної лише в балаканині, дрібній у своїй суті, ставить серіал на рівень аудиторії невибагливої, «для домогосподарок».

Та й сам продакшн, у дрібницях – від неприродно занадто освітленого кадру, до режисури – просто не життєдайний.

Звісно, можна шукати причину в якихось предметних обставинах, на кшталт бюджету, який, в українських реаліях, як правило, коливається в межах до 50 тисяч доларів за серію.

Втім, «Сага» виглядає «багатшою», хоча б зважаючи на кількість пошитих костюмів (понад 500) і задіяних акторів (близько 300).

Тому причина такої якості всіх наших серіалів в іншому – і тут в основі лежить те, на що натякалося на початку: в системі управління та конкретних управлінцях.

Система українського телевиробництва відразу була вертикально інтегрована, як і система всіх компаній олігархічного підпорядкування.

А «велика шістка» українського телебачення знаходиться у власності саме олігархів, де кожний рівень ієрархічної структури підпорядковується вищому, і лише найвищий – власникові.

Кожен у цій структурі боїться зробити зайвий крок, який може бути ризикованим і мати наслідки у вигляді догани.

Через цей страх один з директорів виробництва одного з найбільших каналів у свій час за рік роботи не запустив жодного продукту.

А те, що запускається на інших каналах, суворо робиться в межах вже раніше створених жанрових, формальних, сенсовних межах.

«Не надо нам умные сериалы», – колись мені напряму відповіли у виробничому відділі одного каналу.

І відсутність такої потреби цілком вписується в специфіку існування телебачення в Україні, бо канали існують не для глядачів, а для власників, для яких важливим є вплив, а не гроші.

Телеканали в Україні не є бізнесом, вони є інструментом для досягнення політичних цілей на виборах або перед ними.

Тому й нема потреби вкладати гроші в розвиток продукту і його подальше просування на інші, закордонні ринки, як це існує у світі.

Допоки вся українська система, й телевізійна зокрема, є сталою, допоки буде вертикальна структура управління, а її начальники будуть скуті шаблонами, телепродукту на кшталт данського серіалу «За і проти» або чеського «Щури», у нас ніколи не з’явиться.

Думки, висловлені в рубриці Column, передають виключно погляди самих авторів і можуть не збігатися з позицією редакції «Детектора медіа».

Тексти авторських колонок суб'єктивні та не претендують на всебічне висвітлення теми.

Поделиться
Поделиться сюжетом
Источник материала
У Трампа заговорили про економічне партнерство з РФ - що відомо
GlavRed
2025-04-16T03:27:50Z
Окупанти готують зруйнований Бахмут до дня перемоги
ГЛАВКОМ NET
2025-04-16T03:27:08Z
Балачки, хаос і чергова маячня Трампа
GlavRed
2025-04-16T03:27:00Z
В США відхилили проєкт бюджету, де йшлося про припинення фінансування НАТО
Telegraf
2025-04-16T03:06:14Z
У Фінляндії розробляють пристрій для протидії глушінню GPS з боку Росії
InternetUA
2025-04-16T03:01:36Z
ISW описав п'ять основних вимог Кремля для припинення війни з Україною
ГЛАВКОМ NET
2025-04-16T02:57:59Z
"Нічого не буде, поки бійня не закінчиться": у США висунули попередження Кремлю, зірвавши надії на скасування санкцій
Фокус
2025-04-16T02:42:23Z
Росія грає на бажаннях Трампа: Кремль не хоче втрачати єдину перевагу
24tv
2025-04-16T02:30:19Z
Ворожі дрони атакували Одесу, Байден виступив з промовою: головне за ніч
ГЛАВКОМ NET
2025-04-16T02:27:57Z
"Шахеди" атакували Одесу, ЗСУ відновили позиції на Донеччині: хронологія 1148 дня війни
24tv
2025-04-16T03:27:43Z
Синоптики оновили прогноз на середу
Gazeta UA
2025-04-16T03:24:56Z
Мінлива хмарність: прогноз погоди на 16 квітня
ГЛАВКОМ NET
2025-04-16T03:06:17Z
Карта бойових дій на 16 квітня 2025 – ситуація на фронті
Факти ICTV
2025-04-16T03:03:16Z
Холодні ночі зникнуть не скрізь: синоптик попередила про різкі перепади температур
Хвиля
2025-04-16T03:03:04Z
ЗСУ відбивають позиції на Донбасі, окупанти активізувалися на Запоріжжі: огляд і карти ISW
24tv
2025-04-16T02:03:21Z
Підвищення тарифів на комунальні послуги в Одесі: частина мешканців заплатить більше в травні
Политека
2025-04-16T02:00:27Z
ЗСУ відновили позиції біля Відродження та в Дніпроенергії: оновлена мапа DeepState 16 квітня
24tv
2025-04-15T22:48:13Z
РФ майже повністю вибила українських військових із Курщини - співзасновник DeepState
GlavRed
2025-04-15T22:27:09Z
Пенсія в Києві: ПФУ відмовив у виплатах вдові пенсіонера, суд вирішив справу
Политека
2025-04-16T03:31:30Z
ЗСУ знищать Білоруськалій і Мозирський НПЗ: прогноз відповіді на агресію Лукашенка
GlavRed
2025-04-16T03:27:14Z
ЗСУ застосовують на фронті нові безпілотники: у чому їх унікальність
GlavRed
2025-04-16T03:27:02Z
Гості будуть в захваті: рецепт швидкої та елегантної закуски на Великдень
GlavRed
2025-04-16T03:27:01Z
На роботодавців чекають позапланові перевірки: підписано новий закон
Хвиля
2025-04-16T03:18:10Z
Найтепліші привітання з Днем ангела Ірини 2025: щирі слова у прозі й віршах
24tv
2025-04-16T03:18:00Z
З Днем ангела Ірини 2025: красиві картинки-привітання з іменинами
24tv
2025-04-16T03:06:56Z
Робота в Запоріжжі: пенсіонерам можна заробити 19 500 і більше, перелік вакансій
Политека
2025-04-16T03:01:29Z
16 квітня - яке сьогодні свято, традиції та заборони, все про цей день
Комсомольская правда
2025-04-16T02:30:31Z
"Я маю твердий намір": Кейт Бланшетт розповіла про бажання піти з акторства
GlavRed
2025-04-15T23:28:17Z
Після пропозиції руки і серця: Білик зробила заяву про особисте життя
GlavRed
2025-04-15T22:27:19Z
Популярна українська акторка перестала приховувати обличчя 4-місячної доньки
GlavRed
2025-04-15T21:25:12Z
Стали фаворитами українців: 10 найпопулярніших серіалів на Netflix
24tv
2025-04-15T21:00:29Z
"Мене вишлють": режисер фільму "Один удома-2" боїться вирізати Трампа з картини
GlavRed
2025-04-15T20:27:14Z
Актори "Титаніка" 28 років тому й зараз: як змінилися зірки культового фільму
24tv
2025-04-15T20:03:04Z
Павлік зізнався, що молода дружина вимагає від нього доню: "Вже ім'я придумали"
GlavRed
2025-04-15T19:27:58Z
Кеті Перрі показала, чим займалася в космосі
Antikor
2025-04-15T18:27:49Z
Кондратюк назвав найталановитішого випускника "Караоке на майдані": "Не хочу нікого образити"
GlavRed
2025-04-15T17:27:35Z
Як виспатися, коли партнер має інші звички сну: три способи
Gazeta UA
2025-04-15T21:39:38Z
Їжте це перед сном, щоб швидше заснути: потрібно кілька продуктів
24tv
2025-04-15T21:06:11Z
Краща за всі десерти: рецепт ароматної паски з цукатами
24tv
2025-04-15T20:54:32Z
Робіть щодня ці 5 справ, щоб підвищити гормони щастя
24tv
2025-04-15T15:39:42Z
Новий рецепт весняного салату, який затьмарить будь-яку страву: візьміть лише 4 інгредієнти
GlavRed
2025-04-15T14:27:17Z
Медична катастрофа в Нідерландах: в країні понад 3000 дітей мають понад 25 братів і сестер
24tv
2025-04-15T14:12:28Z
Чотири найкорисніші види сиру, які можуть швидко знизити тиск
Gazeta UA
2025-04-15T13:57:46Z
Медичне обладнання, придбане Олегом Кротом, допомогло врятувати життя тритижневим малятам у Львові
ГЛАВКОМ NET
2025-04-15T13:51:06Z
У Китаї померли кілька вчених у галузях штучного інтелекту, медицини та оборони — ЗМІ
Antikor
2025-04-15T12:30:13Z
Росіяни масовано обстріляли Одесу. Горіли житлові будинки, є постраждалі
Telegraf
2025-04-16T03:33:40Z
РФ вдарила по Одесі дронами, пошкоджена цивільна інфраструктура, є постраждалі
Комсомольская правда
2025-04-16T03:33:35Z
Нічна атака на Одесу: горіли будинки та склади, є постраждалі
Хвиля
2025-04-16T03:27:13Z
ДСНС показала наслідки ворожої атаки по Одесі
ГЛАВКОМ NET
2025-04-16T02:42:27Z
У Дунаївцях 18-річний молодик завдав ножових поранень трьом своїм знайомим
Украина Криминальная
2025-04-16T00:18:34Z
Поліція затримала крадія-мародера на місці ракетного удару в Сумах
Украина Криминальная
2025-04-15T22:45:47Z
П’ятеро поліцейських у лікарні після того, як BMW зіткнулося з п’ятьма патрульними машинами
Топ Жир
2025-04-15T22:45:37Z
У США сталася стрілянина у школі: є поранені учні
24tv
2025-04-15T21:57:40Z
На підприємстві найбільшого українського виробника РЕБ Kvertus сталася пожежа
InternetUA
2025-04-15T21:52:03Z
Важко встояти: 3 знаки зодіаку, які закохують у себе без зусиль
GlavRed
2025-04-16T03:27:13Z
Чому не можна казати "моє день народження": вчителька пояснила поширену помилку
GlavRed
2025-04-16T03:27:11Z
Оптична ілюзія: знайдіть зимові лижі на літньому пляжі за 5 секунд
GlavRed
2025-04-16T03:27:04Z
Брати більшу вагу чи робити більше повторень: професор пояснив поширену дилему силових тренувань
24tv
2025-04-16T03:15:45Z
Скільки варити яйця на Великдень: порада від популярного шефа
24tv
2025-04-16T03:06:55Z
Тест на IQ: яка кішка першою добіжить до миски з їжею
GlavRed
2025-04-16T00:27:55Z
Прозорий і смачний: великодній холодець, який гості розхвалюватимуть наввипередки
24tv
2025-04-15T19:39:42Z
Гладіолуси вразять всіх: як правильно посадити й виростити квіти
24tv
2025-04-15T19:33:36Z
Ось якими парфумами користувався б кожен із персонажів "Білого лотоса"
24tv
2025-04-15T19:33:23Z
Унікальна привабливість високоолеїнового соняшнику: чи отримають аграрії рекордні премії у новому сезоні
AgroPortal
2025-04-16T03:00:45Z
Водіїв здивували цінники на АЗС: вартість А-95 сильно відрізняється
Хвиля
2025-04-16T02:06:07Z
Nvidia інвестує у виробництво ШІ-обладнання в США на $500 млрд
InternetUA
2025-04-16T02:01:28Z
Вартість великоднього кошика б'є рекорди. Чи знизяться ціни після свята?
ГЛАВКОМ NET
2025-04-16T01:54:35Z
Україна хоче купити 10 систем Patriot у США: є один реалістичний сценарій
24tv
2025-04-16T00:27:05Z
Торговельна війна Трампа сприяє китайському автогіганту у боротьбі з Tesla ‒ FT
ZN UA
2025-04-15T23:00:53Z
Болгарія не продасть Україні реактори для Хмельницької АЕС, - Forbes
Antikor
2025-04-15T22:45:51Z
Податкова відкриє "полювання" на онлайн-продавців: кому і за що доведеться платити
Хвиля
2025-04-15T22:20:06Z
Лише 3 з 27 свіжих лістингів на Binance виявились прибутковими
ITC
2025-04-15T20:46:26Z
"Барселона" програла "Боруссії" Д, але вийшла до півфіналу Ліги чемпіонів
Telegraf
2025-04-15T22:15:16Z
Онлайн-трансляція матчу Реал – Арсенал в 1/4 фіналу Ліги чемпіонів
24tv
2025-04-15T22:06:10Z
Гра Україна – Румунія розпочалася хвилиною мовчання попри заборону УЄФА
ГЛАВКОМ NET
2025-04-15T21:54:13Z
Колега Зінченка з Арсенала захотів створити свою кіберкоманду
Корреспондент
2025-04-15T21:33:26Z
Фарт на боці ПСЖ: Астон Вілла здійснила камбек проти французів, проте вилетіла з Ліги чемпіонів
24tv
2025-04-15T21:21:29Z
Крістал Пелес продовжив контракт з Г’юзом
Football.ua
2025-04-15T21:10:17Z
Боруссія видала суперматч проти Барселони, але не змогла вибити її з Ліги чемпіонів
24tv
2025-04-15T21:00:23Z
Меньян пропустить найближчий матч проти Аталанти
Football.ua
2025-04-15T20:45:17Z
Ньюкасл близький до підписання Кордеро
Football.ua
2025-04-15T20:23:06Z
Україну атакує подвійна магнітна буря: вона може сильно погіршити самопочуття
GlavRed
2025-04-16T03:27:12Z
ТОП 9 Wi-Fi роутерів: маршрутизатори для будь-яких потреб і бюджетів
ITC
2025-04-16T03:07:37Z
Чим відрізняються паперові рушники від туалетного паперу - секрет знають одиниці
GlavRed
2025-04-16T00:27:46Z
OpenAI презентувала GPT-4.1: покращене кодування та розуміння контексту
InternetUA
2025-04-16T00:01:21Z
Samsung стала ексклюзивним постачальником OLED-екранів для складаних iPhone
InternetUA
2025-04-15T23:03:33Z
ROG Strix SCAR: нова ера ігрових ноутбуків стартує зараз!
TSN
2025-04-15T22:19:42Z
OpenAI готує соцмережу на фоні суперечки з Маском
iPress
2025-04-15T21:22:08Z
Щоб вдихнути в соцмережу нове життя: Цукерберг хотів видалити всіх друзів у всіх користувачів Facebook
Antikor
2025-04-15T20:39:38Z
NVIDIA представила бюджетні відеокарти серії RTX
1News
2025-04-15T19:36:56Z
Проїдуть сотні тисяч кілометрів: механік назвав 3 найкращі вживані автомобілі
GlavRed
2025-04-16T03:27:34Z
Що робить Tesla з усіма тими непроданими кібервантажівками
Топ Жир
2025-04-16T01:15:15Z
Kіа дозволяє сліпим пасажирам почути те, що інші бачать
Топ Жир
2025-04-16T00:45:18Z
Ціни на вживані автомобілі зростають, а покупці все ще стоять у черзі за ними
Топ Жир
2025-04-16T00:00:32Z
Макларен застряг на середині повороту, і тепер десятки машин повернули на запит виробника
Топ Жир
2025-04-15T23:15:56Z
Новий вигляд Лотос Елізе, якого ти ще не бачив
Топ Жир
2025-04-15T21:30:00Z
Honda планує виробляти практично усі автомобілі, продані у США, саме тут, у Америці
Топ Жир
2025-04-15T20:15:59Z
На Флориді Поліція Має Найкрутішу Патрульну Машину в Америці
Топ Жир
2025-04-15T19:30:27Z
Запас ходу — 792 км: у продаж надходить новий конкурент Tesla Model 3 від Mercedes
Фокус
2025-04-15T17:45:04Z