MY.UAНовини
В заручниках у Росії: що чекає Киргизстан після нової революції
В заручниках у Росії: що чекає Киргизстан після нової революції

В заручниках у Росії: що чекає Киргизстан після нової революції

Республіка у Центральній Азії провела свою третю революцію просто за одну ніч. Протестувальники захопили палац президента, уряд, звільнили колишніх лідерів з в'язниці.

Протести в Киргизстані стали знову частково успішними, але попереду – важкий шлях. 24 канал розповідає історію однієї ночі в Бішкеку та оцінює загальну ситуацію у країні.

Тотально залежні: що зараз відомо про Киргизстан

Киргизстан має дуже тісні відносини з Росією / Фото AKIpress News Agency

Киргизстан – друга за розміром республіка Центральної Азії, що межує з Узбекистаном, Казахстаном, Таджикистаном та Китаєм. Має статус "гібридної демократії" та є відносно вільною, якщо порівнювати з сусідами. 

Так, у 2005 році посаду втратив президент Аскар Акаєв, а вже через 5 років – Курманбек Бакієв.

Але у 2010 році це призвело до міжетнічних зіткнень на півдні країни, де в основному проживають узбеки. Тоді загинуло приблизно 400 людей. Розрив між північчю та півднем зберігається досі. Більше того, можна почути, що це північні регіони "бунтують", а от у південних – взагалі прав немає на щось впливати (тому, в принципі, південні політики і вирішили це змінити – 24). 

На узбіччі

Зазвичай вибори в Киргизстані не представляють етнічні меншини, тих же узбеків. Хоч вони складають більше 15% населення, вони в основному виключені з активного політичного життя. Під час погромів у 2010 в місті у Ош 80 тисяч людей було переміщено, багато хто втік до Узбекистану.

Передача влади від Рози Отунбаєвої, яка очолювала країну тимчасово та доклалася до створення нової конституції, до Алмазбека Атамбаєва стала першою мирною у Центральній Азії. 

Після того, як Алмазбек Атамбаєв пішов з посади у 2017 році, він був засуджений за корупцію та отримав вирок – 11 років за гратами. Його та колишнього депутата Садіра Жапарова звільнили протестуючі, захопивши СІЗО. Країна дуже залежить від Росії та має в основному проросійські погляди.

Захоплений Білий Дім Бішкеку / Фото CBC.ca

Жодна з 16 політсил не обіцяла відвернутись від РФ та почати стосунки з Заходом. Навпаки, відносини з Москвою та "Євразійство" варто тільки поглиблювати. Лунають навіть найбільш радикальні гасла. Так, провладна партія "Биримдик" ("Єдність") взагалі закликала зробити Киргизстан суб'єктом федерації Росії, до її складу входить і молодший брат президента. 

"Залежність Киргизстану від зовнішніх партнерів, в першу чергу, від Росії є дуже високою в політичному, економічному, військово-політичному та інформаційній сферах. Киргизстан є членом усіх регіональних міжнародних організацій, за керівної участі Росії: ЄАЕС, ОДКБ, СНД", – розповів у коментарі 24 каналу Юрій Пойта, керівник секції Азіатсько-Тихоокеанського регіону в Центрі досліджень армії, конверсії та роззброєння, який спеціалізується на країнах Центральної Азії.

Що стосується Китаю, то Бішкек залежний від нього лише з точки зору зовнішнього боргу. Політичний вплив Пекіну набагато менший ніж вплив Москви, додає експерт. Подальша економічна експансія КНР в Киргизстан обмежена через наявність стійких антикитайських настроїв місцевого населення.

Дана ситуація цілком задовольняє Москву, яка отримує за допомогою ЄАЕС фактично монополізувала ринок країни, отримує дешеву робочу силу в умовах складної демографічної ситуації в Росії (та використовує даний фактор як інструмент тиску на Бішкек), а ще й лояльного союзника, – пояснив експерт.   

Революція за ніч: що сталося в Бішкеку

Протести в Киргизстані через фальсифікацію виборів до парламенту / Фото bne IntelliNews

Все почалося 4 жовтня на площі Ала-Тоо в столиці після оголошення результатів виборів до Парламенту країни. Жодна з 12 опозиційних партій туди не пройшла, натомість дві третини місць зарезервували прихильники чинного президента Сооронбая Жеенбекова. Щоб отримати місця, треба було подолати 7% бар'єр, вдалося лише 4-м партіям з 16-ти.

На це волевиявлення мали велику надію молоді киргизи, які хотіли змін в країні, особливо це стосується поганого стану економіки. Юрій Пойта пояснив: "...в умовах відсутності виходу до моря та транзитних транспортних шляхів, з урахуванням переважного гірського рельєфу та дефіциту енергоресурсів, країна залишається однією з найбідніших у регіоні".

В основному до цього вдавалася партія "Мекеним Киргизстан", яку утримує родина Матраїмових. Її члени відомі своїми корупційними справами та часто ставали героями розслідувань незалежних ЗМІ.

Якщо розбиратися більш детально, наголосив Юрій Пойта, то можна помітити, що "економічно країна знаходиться в складному стані: імпорт приблизно в два рази перевищує експорт. Це призводить до дефіциту валюти. Киргизстан залежить від зовнішнього фінансування, в першу чергу КНР, яка є найбільшим кредитором Киргизстану через "Ексімбанк" (приблизно 46% зовнішнього державного боргу країни)".

Також важливим джерелом іноземної валюти є перекази трудових мігрантів, більше 90% з яких працюють в Росії, та приносять приблизно 33% ВВП країни, пояснив аналітик.

Після першого жорсткого розгону, люди за ніч захопили Білий Дім – адміністрацію президента та парламента та будівлю ДКНБ (держкомітет нацбезпеки – 24). Одна людина загинула, близько тисячі отримали поранення. Центральна виборча комісія скасувала результати виборів, уряд Кубатбека Боронова та спікер Жогорку Кенеша (так називається парламент – 24) пішли у відставку, разом з ними – губернатори кількох областей.

"Президент Жеенбеков пообіцяв створити для всіх сторін рівні умови й не повторювати помилки двох скинутих раніше президентів, – розповіла Al-Jazeera Аруке Уран Кизи, киргизська експертка. – Але, тим не менш, він повторив усі помилки своїх попередників. Зараз ми не знаємо, хто керує країною".

Президент Киргизстану це явно показав: він ввів надзвичайний стан у столиці, Бішкеку та відправив туди війська. Це сталося після чуток, що Жеенбеков може піти з посади за власним бажанням.

Причини конфліктів та що може бути далі 

Як і в 2005 та 2010 роках, лідери протесту можуть стати лідерами країни. Але репресивна політика має шанси все одно залишитися. Незважаючи на нібито більш демократичне тло, повністю вільною державою Киргизстан назвати важко. У тому числі через тотальну залежність від Росії та Китаю. Про економічні передумови ми вже говорили вище, але вплив ними не обмежується.

"В інформаційній сфері, РФ має домінуюче положення. Російські ЗМІ й культурні фонди тощо активно працюють в Киргизстані фактично формують інформаційний простір країни, створюючи вигідну Москві точку зору, як на внутрішні процеси, так і на зовнішню політику", – пояснив 24 каналу Юрій Пойта.

Останні 10 років Киргизстан жив у тому числі за рахунок переводів з Росії і це дозволяло "згладити кути", пише американський Інститут Миру. Але у 2020 через погіршення економічної ситуації та пандемію коронавірусу цей грошовий потік майже зупинився. Країні стало важко як підтримувати авторитарну державу так і будувати функціональну демократію. 

Нічого нового без революцій

Нездатність уряду ефективно боротися з ковідом підірвала і легітимність самого президента Жеенбекова. Новий парламент, якби був затверджений, був би "карманним" і діяв би в інтересах корумпованих олігархів. Головним стимулом потрапити було би отримання недоторканості депутатів, а не бажання покращити життя країни. 

Турецьке видання Anadolu News бачить протести у Киргизстані як боротьбу кланів та племен, а також бізнес-інтересів. І ця внутрішня боротьба є доволі жорстокою. 

Такі розломи підривають політичну еволюцію Киргизстану. Можливий вихід – нарешті рухатись за межі географічного розділення, радять експерти. Протестувальники активно вимагають "люстрації" тих, хто був при владі останні 20 років. Проблема у тому, що нібито обраний головою уряду Садір Жапаров був висунутий провладною коаліцією за умови, що він не буде оголошувати негайного імпічменту президента. Це рішення наразі дискусійне, його визнають не всі. 

Хто отримає крісло прем'єра, матиме доступ до фінансово-адміністративних ресурсів, щоб забезпечити свою партію на наступних виборах, – розповів Anadolu політичний активіст Аділь Турдукулов. 

Нинішня революція ще не досягла мети, але розповсюдження Інтернету (40% всієї країни ним охоплені на 2019 рік) та мобільних мереж зробило фальсифікації складнішою справою, а інформація тепер поширюється набагато швидше. З'явилася можливість вести стріми та прямі трансляції. 

"Політична культура киргизького суспільства відрізняється від інших країн Центральної Азії тим, що суспільство готове висловлювати свою точку зору шляхом як мирного, так і деструктивного протесту. За результатами якого, як правило, здійснюється зміна політичних еліт, що ми спостерігали в 2005 і 2010 роках й зараз", – пояснив Юрій Пойта. 

Після приходу до влади нової команди, навіть революційним шляхом, відбувається не побудова нових ефективно діючих інститутів, а перерозподіл і без того обмежених ресурсів країни, – говорить Юрій Пойта.

Проблеми суспільства не вирішуються, протестний потенціал збільшується, що в подальшому призводить до масових демонстрацій та зміни існуючого режиму. Дане явище в політології називається "coup trap" ("пастка переворотів"), вихід із якої наразі є основним завданням політичних сил, наголосив на завершення Юрій Пойта. 

Наразі незрозуміло, коли будуть нові вибори та яка доля чекає на нинішнього та колишнього президента. Ситуація нестабільна та ще може змінитись на користь тієї чи іншої сторони. 

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
У Британії засудили трьох екстремістів за підготовку теракту проти мечетей і синагог
Европейская правда
2025-05-15T06:36:44Z
Росіяни назвали час початку перемовин у Стамбулі. ЦПД спростовує це
ГЛАВКОМ NET
2025-05-15T06:30:37Z
Сибіга зустрівся із главами МЗС Німеччини, Польщі та Франції
Европейская правда
2025-05-15T06:28:02Z
В ЄС розкритикували "Євробачення" за заборону прапора на сцені
Европейская правда
2025-05-15T06:26:40Z
Очільник ВАР Андрій Дикун провів робочу зустріч із членом Європейського парламенту Нікосом Папандреу
Agravery
2025-05-15T06:07:42Z
За годину до мирних перемовин України та Росії. Які прогнози робить турецька преса
ГЛАВКОМ NET
2025-05-15T06:03:33Z
Ось так «прекрасно» закінчуються вояжі Віктоффа до Москви
ГЛАВКОМ NET
2025-05-15T06:03:10Z
Як ЄС оцінює стан економіки Росії і чи можна її дотиснути санкціями
Европейская правда
2025-05-15T05:43:28Z
РФ масовано атакувала дронами Сумщину, вибухи лунали на Волині та Прикарпатті
ГЛАВКОМ NET
2025-05-15T05:42:42Z
Народилася у Дніпрі, не знала свого батька і писала листа Сталіну: як у дитинстві виглядала Лія Ахеджакова
Telegraf
2025-05-11T17:30:58Z
"Рік був пеклом": Віктор Розовий розлучається з дружиною, а вона публічно розповіла про причину
FaceNews
2025-05-14T18:12:27Z
Представник Норвегії на Євробаченні розповів про свій зв'язок із Україною
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T15:33:43Z
Виступ України на "Євробаченні-2025" розірвав YouTube за переглядами: номери яких ще країн у топі
ТСН
2025-05-14T13:21:44Z
Фіналіст "Євробачення-2025" неочікувано заспівав українською пісню Bird of Pray
ТСН
2025-05-14T12:33:50Z
Гуморист Розовий розлучається з дружиною
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T12:09:23Z
Дружина зірки "Ліги сміху" Віктора Розового подала на розлучення через його зради: "Рік був пеклом"
ТСН
2025-05-14T11:33:14Z
На могилі Ніни Матвієнко встановлено пам’ятник
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T10:48:48Z
47-річний Том Гарді шокував своїми проблемами зі здоров'ям і здивував причиною їхньої появи
ТСН
2025-05-14T10:36:34Z
Комісарка з розширення ЄС привітала з Днем вишиванки українською мовою
Европейская правда
2025-05-15T06:36:49Z
Виконував завдання у найгарячіших точках фронту. Згадаймо Віталія Кадищука
ГЛАВКОМ NET
2025-05-15T06:00:04Z
У тісному зв’язку з хліборобством: що означає аграрний орнамент на вишиванках українців
AgroPortal
2025-05-15T03:30:26Z
15 травня: яке сьогодні свято, традиції та заборони
ГЛАВКОМ NET
2025-05-15T03:12:46Z
Дві країни-партнери України розробляють нову далекобійну високоточну зброю
ГЛАВКОМ NET
2025-05-15T00:15:10Z
День вишиванки 2025: історія, традиції та цікаві факти про свято
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T21:03:44Z
Ветерани війни долучаться до шкільного процесу, але є нюанс
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T20:48:49Z
Пісторіус допустив відновлення призову до Бундесверу, якщо добровольців буде мало
Европейская правда
2025-05-14T18:42:30Z
Наші в Іспанії. Інтерв’ю з українським консулом у Барселоні
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T18:30:00Z
Спалах гепатиту А у Києві. У лікарнях перебуває 19 дітей
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T14:39:58Z
В Україні лютує смертельна інфекційна хвороба: як вберегтися
TSN
2025-05-14T13:21:21Z
Що корисніше: кріп чи петрушка — чому нутриціологи віддають лідерство серед зелені
ТСН
2025-05-14T11:33:50Z
У Соломʼянському районі лікарі проводять виїзне обстеження на вірус гепатиту А
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T10:51:07Z
Що потрібно знати про вірусний гепатит А: як передається, симптоми, пояснює експерт
TSN
2025-05-14T09:48:09Z
Що можна додати до супу, щоб зробити його смачнішим: ці інгредієнти кидають наприкінці варіння
ТСН
2025-05-14T09:33:11Z
Лікарня «Феофанія» відтепер надає послуги для всіх громадян – голова КМВА
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T07:12:20Z
Кір шалено атакує Київ: з 10 контактних хворіють 9 — де найбільший ризик "підчепити"
ТСН
2025-05-14T03:58:47Z
Головки капусти виростуть великими, міцними й соковитими, якщо посадити поруч ці рослини
ТСН
2025-05-14T03:58:39Z
Україна готує наступ? Окупаційна адміністрація Криму визнала паніку на півострові
ГЛАВКОМ NET
2025-05-15T05:24:56Z
Карта бойових дій в Україні станом на 15 травня 2025 року
ГЛАВКОМ NET
2025-05-15T05:18:19Z
Втрати ворога станом на 15 травня 2025 – Генштаб ЗСУ
ГЛАВКОМ NET
2025-05-15T04:54:25Z
Київ сьогодні приспустить найбільший прапор країни
ГЛАВКОМ NET
2025-05-15T04:03:14Z
«Шахеди» масовано атакують західні області
ГЛАВКОМ NET
2025-05-15T03:12:25Z
Україну накриють дощі, місцями грози: прогноз погоди на 15 травня
ГЛАВКОМ NET
2025-05-15T03:00:39Z
На Закарпатті тимчасово зупинять роботу два прикордонні пункти пропуску
ГЛАВКОМ NET
2025-05-15T02:30:02Z
Партизани «Атеш» вивели з ладу залізничне обладнання у Смоленській області РФ
ГЛАВКОМ NET
2025-05-15T02:00:51Z
Лінія фронту станом на 14 травня. Зведення Генштабу
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T19:45:39Z
Борщовий набір за рік подорожчав на 50%
AgroPortal
2025-05-15T06:30:19Z
Ексглава Держатомрегулювання розказав, до чого росіяни довели захоплену Запорізьку АЕС
ГЛАВКОМ NET
2025-05-15T06:18:59Z
Україні потрібне продовження взаємовигідних умов торгівлі з ЄС
AgroPortal
2025-05-15T06:00:47Z
Нова програма з розмінування сільгоспземель від держави. Як фермерам скористатися допомогою
AgroPortal
2025-05-15T05:30:19Z
На кордоні з Румунією відкриють мультимодальний термінал
Agravery
2025-05-15T05:22:28Z
Високі ціни та ризики для переробників: яким буде сезон малини
AgroPortal
2025-05-15T05:00:21Z
За які 25 копійок можна отримати тисячі гривень
ГЛАВКОМ NET
2025-05-15T03:30:18Z
Нові ліміти на перекази з карток з 1 червня: що слід знати українцям
ГЛАВКОМ NET
2025-05-15T01:15:17Z
З початку року Росія рекордну кількість разів закривала аеропорти через атаки дронів
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T19:15:29Z
Лісова пожежа та пошкодження будинків: наслідки дронової атаки на Київщину
ГЛАВКОМ NET
2025-05-15T06:30:05Z
Столичний ТЦК прокоментував чутки про кайданки на мобілізованих, які потрапили в аварію
ГЛАВКОМ NET
2025-05-15T06:03:46Z
Скільки людей загинуло на дорогах з початку року: дані по областях
ГЛАВКОМ NET
2025-05-15T04:42:45Z
Рівненщина: знайдено повішеною 13-річну дівчинку
ГЛАВКОМ NET
2025-05-15T03:48:40Z
У Мексиці сталась автотроща: загинуло більше 20 людей
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T23:51:55Z
На півдні Франції блискавка влучила в зоопарк: 13 постраждалих
Европейская правда
2025-05-14T17:03:10Z
Конспірація не допомогла. У Києві поліція вдруге затримала організатора схем для ухилянтів
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T14:06:52Z
У Сумах російські війська вдарили по інфраструктурному об'єкту: що відомо
TSN
2025-05-14T13:21:36Z
14-річна дівчина випала з вікна учбового закладу у Дніпровському районі Києва
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T11:30:27Z
Mercedes переносить виробництво своєї популярної моделі авто у США через мита Трампа
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T11:45:58Z
Водіїв закликали ні в якому разі не залишати цю річ у салоні у спекотний день
24tv
2025-05-12T14:09:13Z
Кібертрак перевернувся після ймовірного нападу в дорожній люті
Топ Жир
2025-05-12T14:03:19Z
“Новий автомобіль та старий водночас: Volkswagen Beetle 1972 року з пробігом лише 104 милі”
Топ Жир
2025-05-12T14:00:33Z
Водій вантажівки перевернув Cybertruck у лютій дорожній сутичці
Топ Жир
2025-05-12T13:45:04Z
Через ризик шпіонажу: в Британії ввели обмеження для власників китайських машин
AutoGeek
2025-05-12T13:27:59Z
Ексклюзив за $3,5 мільйона: на аукціон виставили найкращий Lamborghini
Фокус
2025-05-12T13:21:48Z
ЄСА надала автовиробникам саме те, про що вони просили
Топ Жир
2025-05-12T13:00:04Z
Електромобілі Hyundai у небезпеці: китайські бренди націлились на ринок Південної Кореї
AutoGeek
2025-05-12T12:48:25Z
Ретроградний Меркурій у 2025 році: чого чекати і кого омине травень
VGorode
2025-05-14T13:30:40Z
Всі подруги проситимуть у вас рецепт: торт "Жіночий каприз"
ТСН
2025-05-14T12:33:42Z
Зустрічайте безалкогольну новинку — "Біле Alco 0" зі смаком грейпфрута
VGorode
2025-05-14T10:21:25Z
Скільки днів не псується варена гречка: експерти розповіли про точну тривалість зберігання популярної страви
ТСН
2025-05-14T08:33:20Z
Несподівані формати відпочинку: що стає популярним серед багатіїв
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T06:27:48Z
Найпопулярніші фрукти у світі перебувають на межі зникнення: що відомо
TSN
2025-05-14T03:59:04Z
Як відлякати птахів від вишень, черешень та малини: три найкращі способи
ТСН
2025-05-14T03:58:58Z
Нумерологи стверджують, що у ці дати народжуються найпривабливіші жінки: перевір свою
ТСН
2025-05-14T03:58:54Z
Як зберегти редиску від тріщин: основні поради для городників
TSN
2025-05-14T03:58:09Z
Найкращий тенісист світу провів зустріч з Папою Римським
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T13:48:24Z
Жеребкування Євро-2026: гандболіст збірної України назвав бажаних суперників
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T11:36:27Z
Школярка загинула від влучання списа в голову на тренуванні з легкої атлетики у Росії
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T11:21:19Z
«Шахтар» – «Динамо»: де та коли дивитися трансляцію фіналу Кубка України
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T09:36:32Z
На фронті загинув призер чемпіонатів світу з веслування Олександр Калініченко
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T09:18:18Z
Президент Бразилії відреагував на призначення іноземця головним тренером збірної
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T09:09:01Z
Євроліга прокоментувала загибель 17-річного баскетболіста
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T08:51:58Z
«Приниження». Російський тренер влаштував істерику через недопуск ковзанярів з РФ до Олімпіади
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T08:36:00Z
Збірна України з баскетболу дізналась потенційних суперників у кваліфікації чемпіонату світу
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T08:12:05Z
Вчені розповіли, коли на Землі закінчиться кисень
ГЛАВКОМ NET
2025-05-15T04:21:01Z
Міноборони повідомило, чим займатиметься новостворене Управління космічної політики
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T17:03:29Z
Керування мозком: Apple тестує нове управління iPhone
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T16:01:33Z
Мегаполіси США поступово йдуть під воду: дані вчених вражають
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T14:06:46Z
Блакитні очі — подарунок одного предка: вчені довели спільне походження мільйонів людей
ТСН
2025-05-14T13:21:46Z
Світло має секрет?: Нове відкриття ставить під сумнів основи фізики
ТСН
2025-05-14T11:33:08Z
Apple розробляє технологію керування iPhone силою думки - імплант вже тестують
TSN
2025-05-14T09:48:07Z
Чи ваш кіт психопат? Вчені створили тест, який дає відповідь
TSN
2025-05-14T08:06:41Z
Магнітна буря 13 травня: яка буде її активність
TSN
2025-05-14T05:18:49Z