MY.UAНовини
Вищий антикорупційний суд: виконавець чужих забаганок чи страж законності?
Вищий антикорупційний суд: виконавець чужих забаганок чи страж законності?

Вищий антикорупційний суд: виконавець чужих забаганок чи страж законності?

Пройшло трохи більше року з моменту, як в Україні запрацював Вищий антикорупційний суд. І весь цей час не припиняються спроби зірвати його діяльність. З одного боку – судді та керівництво ВАКС регулярно заявляють про тиск та погрози, з іншого – депутати наголошують на незаконності та антиконституційності існування цього суду.

Що ж насправді відбувається у роботі Вищого антикорупційного суду? І найголовніше – що це означає для судової системи України загалом?

Як і навіщо створили ВАКС

Варто повернутися до витоків – ВАКС створювався фактично на вимогу Міжнародного валютного фонду (МВФ) як незалежний суд, який має займатися виключно гучними корупційними справами. Спеціально створена міжнародна комісія з шести всесвітньо визнаних юристів та правозахисників шляхом конкурсу обирала суддів до складу ВАКС.

Коли нам повідомили про те, що в Україні планують створити Вищий антикорупційний суд, який мав би займатися винесенням рішень по корупційних справах, я дуже зрадів. Щиро вважаю, що це цілком правильне рішення і, враховуючи рівень корупції в Україні, дуже необхідне. Я був запрошений до участі у міжнародній комісії, що мала обрати суддів та голову суду, – прокоментував один з членів цієї комісії – голова відділу Кримінальних справ Верховного суду Литви Ауреліус Гутаускас.

Та за його словами, більшість кандидатів не витримували жодної критики: питання до незадекларованих доходів, морально-етичні ризики, винесення рішень проти майданівців – це лише мала частина з того, з чим стикнулася комісія. Та все ж було відібрано 38 суддів, репутація, статки та попередній досвід яких не викликав питань у міжнародної спільноти.

Що маємо за рік: незадоволені всі – громадськість, олігархи і навіть НАБУ

Далі почалася сама робота. За час існування суду загалом винесено 17 вердиктів, більшість з яких – звинувачувальні. Звичайно, було чимало невдоволених: починаючи від народного обурення, коли замість так званих "топ-корупціонерів" рішення виносилися у справах про хабар у 10 тисяч доларів, і закінчуючи поданням депутатів до Конституційного суду України з проханням визнати антиконституційність ВАКС. Не обійшлося й без міжнародних скандалів, коли Європейський суд з прав людини визнав рішення ВАКС протизаконним та звинуватив українських суддів в порушенні прав людини.

Та робота все ж ішла навіть попри те, що Національне антикорупційне бюро (НАБУ) просто "завалило" новостворений суд справами, які насправді не є їхньою юрисдикцією. Експерти зазначають, що це особливо чутливе питання. На думку європейських колег, має бути створено певні фільтри, які б відсіювали справи, що можуть бути розглянуті іншими судами. А ВАКС має займатися тільки тими справами, де дійсно є вагома та гучна корупційна складова. Допоки цього не буде, ВАКС не зможе працювати повноцінно.

Зараз виглядає на те, що недосвідчених суддів без належного рівня підготовки фактично закидали цілими стосами різних справ, які до них надсилає НАБУ без жодних фільтрів, і очікують від них приголомшливих результатів. Але в такому випадку судді фізично не мають можливості досконало вивчити кожного справу, аби винести дійсно правове рішення, – пояснює Ауреліус Гутаускас.


Ауреліус Гутаускас / Фото Rozmova

До речі, саме через таку "щільну" співпрацю ВАКС та НАБУ про антикорупційний суд кажуть, що він, мовляв, існує тільки для того, аби зробити повноваження голови НАБУ Ситника фактично безмежними.

Варто зазначити, що вищезгаданий скандал з ЄСПЛ стався саме через те, що Ситник вимагав від суддів ВАКС рішення про прийняття обмежувальних заходів проти депутата Логвинського, яке фактично порушувало базові права людини.

До того ж, окрім НАБУ, на суд постійно намагаються впливати різні політично-фінансові групи. І чим більш неупереджене рішення виносить ВАКС, тим більший тиск він отримує. До прикладу, нещодавно на на подвір’ї суду стався вибух невідомого вибухового засобу. Тоді вже прес-служба ВАКС дала оцінку цьому тиску публічно:

Цю подію ВАКС розцінює як спробу втручання у діяльність щодо здійснення ним правосуддя у спосіб, небезпечний для життя і здоров’я, спрямованого на перешкоджання виконання суддями ВАКС своїх службових обов’язків, – заявили в суді.

Що важливіше для ВАКС: буква закону чи вказівки зверху?

Можна згадати також випадки випадки, коли різні представники влади чи громадського сектору намагаються зробити все, аби не тільки змусити суддів ВАКС прийняти неправомірні рішення по конкретних справах, а ще й створити прецеденти, які похитнуть основи судової системи України загалом.

Зокрема, мова йшла про рішення ВАКС в одіозній справі "Роттердам+", де Антикорупційний суд відмовив колишньому заступнику генерального прокурора Віктору Чумаку у задоволені скарги на постанову прокурора САП через відсутність достовірних і вичерпних доказів завдання збитку. Відразу ж після цього активіст центру протидії корупції Віталій Шабунін написав пост, в якому обізвав прокурора САП "дешевим", а суддю ВАКС "паршивою вівцею", яка приймає "уродські" рішення і "продає справедливість". Хоча з точки зору законності до цього рішення ні в кого не було жодних заперечень.

В цьому випадку суддям ВАКС вдалося відстояти основні принципи законності, аж якими незручними вони б не були для окремих представників громадськості. Та з кожним днем тиск лише посилюється.

Проте поважні міжнародні експерти наполягають на тому, що стратегія ВАКС щодо дотримання букви закону є раціональною:

Обирати менші перемоги, а не зосереджуватися на великій рибі, щоб задовольнити тиск громадськості, може бути кращою стратегією. Варто лише переконатися, що належний процес працює, як того вимагає закон, – каже Метью Мельник,колишній чиновник в адміністрації Барака Обами.

Незавершена справа: чи залишиться в Україні право приватної власності

Іншим прикладом, в якому ще не поставлено крапку, можна розглянути справу по клопотанню Агентства з розшуку та менеджменту арештованим майном (АРМА) щодо доарешту та відчуження двох ТЕЦ на Львівщині – Новояворівської і Новороздільської. І на цій справі варто зупинитися детальніше, бо тиск, який чиниться на ВАКС з цього приводу, переходить всі межі. А ризики для правового прецеденту – колосальні. То ж ВАКС знов опинився між двох вогнів: чи рішення має бути законним, чи "народно-справедливим"?

ТЕЦ були арештовані ще в 2018 році як речовий доказ та знаряддя можливого злочину в справі братів Дубневичів. Після того АРМА передала ці активи в управління управителю, який згенерував боргів близько мільярда гривень і зник. Міста на Львівщині знов залишились без опалення. Та замість того, щоб нарешті передати ТЕЦ в управління області, їх незаконно та з порушенням процедури фактично забрав НАК "Нафтогаз". Опалювальний сезон стартував, та виявилося, що це справа не надто прибуткова, до того ж потребує колосальних фінансових вливань. І коли в "Нафтогазі" усвідомили, що ТЕЦ треба утримувати за власний кошт, а тепломережі постійно ремонтувати, то висловили наступну позицію: майно не наше, а отже вкладати грошей в нього не будемо. Або віддавайте його нам назовсім, або нехай люди мерзнуть. І звернулися до АРМИ – ви подайте клопотання про відчуження майна та реалізацію ТЕЦ, а ми за безцінь його купимо. І чиновникам з АРМИ і прокурору САП таки довелося звернутися до ВАКС.


Новороздільська ТЕЦ / Фото Варіанти 

Клопотали про неможливе: доарештувати все майно та дозволити його конфіскацію з подальшою реалізацією. Суддя ВАКС, попри медійний тиск міністра Кабінету Міністрів Олега Немчінова розібрався у справі – очевидно, що конфіскувати і продати речовий доказ по іншій кримінальній справі неможливо, і що це протирічить не тільки карному кодексу, а й здоровому глузду. То ж 29 вересня ухвалив рішення: задовільнити клопотання прокурора САП частково – майно доарештувати, але в іншому – відмовити.

Якби ВАКС прийняв інше рішення, то, цілком ймовірно, отримав би ще один скандал з ЄСПЛ. Але цього разу мова йшла б про порушення базових прав власності. Бо означало б це лише одне – в кожного "незручного" можна арештувати приватну власність та за рішенням суду продати її третім особам.

Та деякі чиновники продовжили лобіювати таку позицію, і вже подали апеляцію ВАКС на рішення даного судді. А в цей час проводять активну інформаційну кампанію, вочевидь реалізовуючи той самий тиск, який обіцяв міністр, і апелюючи, так само, як і Віталій Шабунін, не до міжнародних норм права, а до абстрактної "справедливості".

Загрозу чергового міжнародного скандалу визнають і міжнародні експерти. На думку Ауреліюса Гутаускаса, він не в праві коментувати жодну справу конкретно щодо правомірності рішень ВАКС, але якщо хтось незадоволений рішенням Антикорупційного суду, то вони мають повне право і доцільність звернутися до Стразбурзького суду задля повторного розгляду їхньої справи, і тоді вже бути впевненим, що рішення буде прийняте виключно в правовому полі, без урахування суспільного запиту конкретної країни. В такому випадку це буде вже позов проти держави Україна і в разі перемоги у Страсбурзькому суді, Україна буде зобов’язана виплатити компенсацію.

Можливо після цього політична воля на максимально об’єктивну та незалежну роботу ВАКС буде висловлена чіткіше, – зазначає Гутаускас.

Невідомо, яку позицію в даному випадку займуть судді апеляції, а отже зберігаються ризики того, що саме ВАКС, який протягом року відстоював принципи законності, може прийняти безпрецедентне рішення відчуження приватної власності, тим самим демонструючи "зелене світло" всім решті – в Україні приватна власність не захищена законом: у вас можуть відібрати і поділити все.

Замість висновку – міжнародний досвід

Підбиваючи підсумки, варто сказати, що Україна – не унікальна в своїй так званій "хворобі росту" Антикорупційного суду. Судячи з досвіду багатьох інших країн, в яких так само на вимогу МВФ та інших світових організацій створювалися схожі антикорупційні суди, занадто часто ці починання закінчуються повним фіаско. І зазвичай це стається тоді, коли сама робота такого суду націлена не на справжню докорінну зміну ситуації з корупцією в країні, а лише задля вигляду перед міжнародними фондами. Тоді це перетворюється на імітацію. Аби цього не сталося в Україні мають бути дотримані певні правила, і суд має, в першу чергу, залишатися на стороні законності.

З досвіду правозахисників з інших країн, якщо казати про об’єктивність і незалежність роботи суддів типу ВАКС, то тут варто розподіляти суто юридично-правову та соціально-моральну сторони рішень. З прикладу інших країн можна сказати, що часто суддям в таких гостросоціальних гучних справах доводиться ухвалювати так звані "дипломатичні рішення". Але тоді виникають певні ризики, що, задовільняючи суспільний запит "справедливості", доведеться жертвувати законністю. А це є неприпустимим.

Очевидно, що швидких і безболісних рішень від ВАКС очікувати не варто. Але якщо їм вдасться зберегти власну репутацію незалежного суду, витримати всі нападки щодо власної "неконституційності" і показати реальні результати в сфері безумовного дотримання букви закону попри всі забаганки різної "великої риби", то Україна має всі шанси отримати незалежний і висококваліфікований антикорупційний орган. В іншому випадку, ми залишимося без судової системи як такої, де ніхто не буде мати права на захист власних прав.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
У Києві відкриють виставку до Дня пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу
УкраинФорм
2025-05-10T23:49:57Z
Теплі історії для двох: 6 фільмів та серіалів, які можна подивитися з мамою
24tv
2025-05-10T19:42:09Z
Людмила Клименко презентувала новий сингл «Нічний вогонь»
Storyboom
2025-05-10T18:28:41Z
Андре Тан назвав тренди літа 2025: зверніть на них увагу
24tv
2025-05-10T17:24:40Z
Куди сходити у Києві 12-18 травня: дайджест культурних подій
ГЛАВКОМ NET
2025-05-10T16:03:54Z
Марія Мельниченко показала приголомшливу сукню, у якій представить Україну на «Міс Світу 2025»
ГЛАВКОМ NET
2025-05-10T15:57:18Z
Морська війна та дрони: розвідники розкрили нові факти протистояння на Чорному морі
Детектор М
2025-05-10T15:37:05Z
29 років разом: Ольга Сумська показала архівне відео з весілля з Борисюком
24tv
2025-05-10T14:51:26Z
У Німеччині знайшли мертвим репера Xatar
Подробности
2025-05-10T14:19:11Z
Трамп заявив про досягнення “істотного прогресу” у переговорах з Китаєм
ZN UA
2025-05-11T02:34:31Z
Трамп назвав війну Росії проти України «зростаючим розчаруванням» – WSJ
ГЛАВКОМ NET
2025-05-11T02:27:22Z
Росія не зможе витримати натиску: що змусить Путіна погодитись на 30-денне перемир'я
24tv
2025-05-11T02:21:58Z
Трамп заявив про «повне перезавантаження» відносин з Китаєм на тлі перемовин у Швейцарії
УкраинФорм
2025-05-11T01:43:22Z
Раніше цього не було, – полковник Британії сказав, що змінила угода про надра
24tv
2025-05-11T01:39:13Z
США оцінюватимуть Росію за діями, а не за словами - Держдеп
УкраинФорм
2025-05-11T01:33:12Z
NBC: Віткофф під час зустрічей з Путіним не мав своїх перекладачів
ZN UA
2025-05-11T01:00:47Z
Спікер польського Сейму підтримав вступ України до НАТО та Євросоюзу
УкраинФорм
2025-05-11T00:28:32Z
Росія знову запустила "Шахеди" по Україні – після промови Путіна про "бажання миру"
24tv
2025-05-11T00:27:13Z
Зі святом, найрідніша: зворушливі картинки-привітання з Днем матері 2025
24tv
2025-05-11T02:36:16Z
Ухилянтів масово розводять на гроші під виглядом допомоги від мобілізації
Знай
2025-05-11T02:30:07Z
Зі святом, матусю! Барвисті картинки, листівки та привітання своїми словами
Telegraf
2025-05-11T02:18:25Z
Найвідоміші прізвища України – звідки вони походять: вчителька дала цікаву відповідь
GlavRed
2025-05-11T02:12:45Z
Безкоштовні продукти для ВПО у Запоріжжі: хто може отримати допомогу
Политека
2025-05-11T02:00:13Z
Папа Римський Лев XIV засудив вторгнення Росії в Україну
ГЛАВКОМ NET
2025-05-11T01:57:30Z
Папа Лев XIV назвав один із головних викликів для людства
ZN UA
2025-05-11T01:33:19Z
Благодійний аукціон на Львівщині зібрав ₴7,5 мільйона на реабілітацію військових
УкраинФорм
2025-05-11T01:18:00Z
Дев'ятірня з Малі відзначила 4-ліття: це перший випадок виживання такої кількості дітей під час пологів
Фокус
2025-05-11T00:57:28Z
Як правильно очистити рану вдома і коли варто звертатися до лікаря
Украина Криминальная
2025-05-10T21:57:07Z
Дофаміновий детокс – що це таке, простими словами, і чи варто його хотіти
24tv
2025-05-10T19:21:14Z
Досвідчені дачники поливають свій сад корицею — результат здивує навіть новачків
Telegraf
2025-05-10T17:54:36Z
Сіра гниль буде не страшна: чим потрібно обприскати полуницю у травні
GlavRed
2025-05-10T15:27:45Z
Коли тренуватись краще – зранку чи ввечері: ось що кажуть експерти
24tv
2025-05-10T15:12:40Z
Проблеми з нирками і психікою: популярний напій виявився небезпечним для підлітків, заявили вчені
Фокус
2025-05-10T14:43:21Z
Американські вчені розбили сотні яєць і тепер знають, як їх краще варити
ZN UA
2025-05-10T11:52:07Z
Що їсти, щоб старіти повільніше і здоровіше – три продукти, що доступні кожному
24tv
2025-05-10T11:12:08Z
Шафран для шкіри обличчя: ефект ботоксу без уколів
ТСН
2025-05-10T09:18:48Z
Тіло ймовірного ухилянта виявили поблизу кордону з Румунією - другий випадок впродовж тижня
Gazeta UA
2025-05-11T02:27:25Z
З Берислава на Херсонщині поліцейські евакуювали чотирьох людей
УкраинФорм
2025-05-11T02:27:18Z
Поліція Флориди зупинила яхту, як розбишакський авто, застосувавши маневр PIT
Топ Жир
2025-05-11T01:30:18Z
На Харківщині розслідують побиття чоловіка військовослужбовцями ТЦК
24tv
2025-05-10T21:09:57Z
Польська поліція з’ясовує обставини загибелі українця в готелі Кракова - ЗМІ
УкраинФорм
2025-05-10T21:09:43Z
16 злочинців підуть під суд за організацію шахрайського кол-центру у виправній колонії
InternetUA
2025-05-10T20:37:53Z
У Києві п’яний ексберкутівець протаранив три автівки
Украина Криминальная
2025-05-10T20:36:36Z
Злодія у законі "Умку" затримала СБУ - ЗМІ
Подробности
2025-05-10T20:15:21Z
На Київщині знайшли уламки дрона-камікадзе "Герань-2"
Khreschatyk
2025-05-10T20:12:58Z
"Нафтогаз" пояснив, як тепер формує рахунки за спожитий газ
Хвиля
2025-05-11T02:30:05Z
В Україні зафіксовано потужний стрибок цін на квартири, експерти пояснили причину
Хвиля
2025-05-10T23:42:18Z
НБУ пропонує оновити правила використання QR-кодів для платежів
InternetUA
2025-05-10T22:01:01Z
Мінус 70% викидів парникових газів. Фінська компанія запропонувала революційну технологію для суден
InternetUA
2025-05-10T21:01:22Z
Платежки з підступом: Попенко пояснив, як теплокомуненерго використовують тарифи для махінацій
Хвиля
2025-05-10T20:31:43Z
Без житла й грошей: "ухилянтів", які не сплатять штрафи, чекає конфіскація майна, – Мін'юст
24tv
2025-05-10T20:15:52Z
Створюємо магніт для грошей: яку купюру ні в якому разі не можна віддавати
24tv
2025-05-10T19:24:29Z
Чи можна збудувати ангар на землі сільськогосподарського призначення
24tv
2025-05-10T19:03:16Z
Субсидії на комунальні послуги для ВПО: як отримати в Дніпропетровській області
Политека
2025-05-10T18:30:22Z
Здогадуються одиниці: для чого потрібні маленькі чорні крапки на склі в автомобілі
GlavRed
2025-05-11T01:33:14Z
Grok з’явиться в автомобілях Tesla
InternetUA
2025-05-11T00:01:54Z
Продавець виставив новенький Mercedes SUV і миттєво втратив тисячі
Топ Жир
2025-05-10T23:45:27Z
Яка особливість автомобіля відразу видає його застарілість?
Топ Жир
2025-05-10T22:00:54Z
Цей бежевий універсал Chrysler досі їздить і вважає себе стильним
Топ Жир
2025-05-10T20:30:54Z
Він розібрав вантажівку на частини й створив те, на що Jeep не наважився
Топ Жир
2025-05-10T19:00:51Z
Витрати на працю в німецькому автопромі роблять американські заводи вигіднішими
Топ Жир
2025-05-10T17:00:42Z
Ми протестували останню Hyundai i20 N — гарячий хетчбек, який ви шкодуватимете, що не придбали
Топ Жир
2025-05-10T15:49:41Z
Mitsubishi представила концепт 7-місного кросовера DST для нових ринків
360ua.news
2025-05-10T14:31:30Z
Зима ніяк не хоче йти: чого українцям чекати від погоди у травні
Telegraf
2025-05-11T02:30:48Z
"Тепло, якщо стояти біля мангала". Мережею несуться меми про погоду у травні
Telegraf
2025-05-11T01:36:59Z
Гороскоп на сьогодні 11 травня: розчарування близнюків та напруження скорпіонів
Знай
2025-05-11T01:33:00Z
Не тільки спека: синоптик попередив про погодні аномалії літа 2025
Хвиля
2025-05-11T01:30:47Z
Україну атакують ворожі безпілотники, у низці областей оголошена тривога
УкраинФорм
2025-05-11T01:24:54Z
Дуже довго старатимуться, – Світан пояснив, що приховують дії росіян на правобережжі Херсонщини
24tv
2025-05-11T00:33:30Z
Річка Кальчик в окупованому Маріуполі перетворюється на болото - міськрада
УкраинФорм
2025-05-11T00:07:43Z
ЗС РФ мали успіхи біля Костянтинівки і ще двох населених пунктів: оновлення на фронті, — DeepState
Фокус
2025-05-11T00:07:29Z
На Сумщині знешкодили нездетонований заряд російського дрона
УкраинФорм
2025-05-10T23:31:20Z
Перевірені способи очистки шторки в ванній кімнаті від жовтизни, цвілі, іржі чи вапняного нальоту
Gazeta UA
2025-05-11T02:18:24Z
Овнам варто дотримуватись мирних шляхів: гороскоп на 11 травня
24tv
2025-05-11T02:06:31Z
Гороскоп для Раків 2025-2028: важливі рішення та крутий результат через три роки
GlavRed
2025-05-11T00:55:21Z
Повня у Скорпіоні зачепить 4 знака: кому доведеться попрощатися з ілюзіями
GlavRed
2025-05-10T23:28:31Z
Що по-справжньому робить людей щасливими: три поради від фінів
Gazeta UA
2025-05-10T21:39:13Z
Готуйте одразу подвійну порцію: улюблені українські палюшки – смак, що пройшов кріз історію
24tv
2025-05-10T21:00:11Z
Чим обробити виноград у травні: геніальні добрива
24tv
2025-05-10T19:30:09Z
Чим підживити цибулю навесні: що не можна і що варто використовувати
GlavRed
2025-05-10T19:27:33Z
Щоб була смачною та без нітратів: як правильно вибирати редиску
24tv
2025-05-10T18:39:37Z
Техас уклав «мирову» з Google на суму $1,38 млрд
InternetUA
2025-05-11T02:01:59Z
CD Projekt RED збирається перевести дуже багато розробників на продовження Cyberpunk 2077
InternetUA
2025-05-11T01:01:57Z
Apple готує масштабний редизайн macOS 16
InternetUA
2025-05-10T23:01:54Z
Науковці висунули революційну гіпотезу, що змінює чинні уявлення про гравітацію та темну енергію Всесвіту
InternetUA
2025-05-10T19:58:17Z
Порочне коло, з якого нереально вибратися: вчені знайшли нову небезпеку в алкоголі
Фокус
2025-05-10T19:30:05Z
В Україні зростає схема крадіжки акаунтів у месенджерах
360ua.news
2025-05-10T19:12:10Z
Названо смартфони з найшвидшою зарядкою: iPhone і Samsung в аутсайдерах
InternetUA
2025-05-10T18:58:38Z
Учені модифікували павуків і змусили їх плести світну павутину: як їм це вдалося
Фокус
2025-05-10T18:57:59Z
В Індійський океан упав радянський зонд «Космос-482»
УкраинФорм
2025-05-10T18:43:14Z
Терористичні друзі Кремля заборонили в Афганістані… шахи
Украина Криминальная
2025-05-10T23:33:24Z
Валенсія набрала 32 очки за друге коло – більше тільки у Барселони
Football.ua
2025-05-10T21:37:46Z
Барселона – Реал: онлайн-трансляція чемпіонського матчу іспанської Ла Ліги
24tv
2025-05-10T21:36:54Z
Гамбург повернувся в Бундеслігу через сім років
Football.ua
2025-05-10T21:22:04Z
Покер Серлота допоміг Атлетіко розгромити Сосьєдад
Football.ua
2025-05-10T21:04:00Z
Емполі без Коваленка вирвав перемогу у Парми
Football.ua
2025-05-10T20:54:40Z
Ювентус хоче підписати двох гравців з АПЛ безкоштовно
Football.ua
2025-05-10T20:21:54Z
"Вся Україна за нього вболівала": Харлан висловилася про рішення гімнаста Ковтуна змінити громадянство
ZN UA
2025-05-10T20:21:45Z
Матері, які виховали чемпіонів: теплі світлини українських спортсменів із найріднішими
24tv
2025-05-10T20:18:15Z