MY.UAНовини
Вищий антикорупційний суд: виконавець чужих забаганок чи страж законності?
Вищий антикорупційний суд: виконавець чужих забаганок чи страж законності?

Вищий антикорупційний суд: виконавець чужих забаганок чи страж законності?

Пройшло трохи більше року з моменту, як в Україні запрацював Вищий антикорупційний суд. І весь цей час не припиняються спроби зірвати його діяльність. З одного боку – судді та керівництво ВАКС регулярно заявляють про тиск та погрози, з іншого – депутати наголошують на незаконності та антиконституційності існування цього суду.

Що ж насправді відбувається у роботі Вищого антикорупційного суду? І найголовніше – що це означає для судової системи України загалом?

Як і навіщо створили ВАКС

Варто повернутися до витоків – ВАКС створювався фактично на вимогу Міжнародного валютного фонду (МВФ) як незалежний суд, який має займатися виключно гучними корупційними справами. Спеціально створена міжнародна комісія з шести всесвітньо визнаних юристів та правозахисників шляхом конкурсу обирала суддів до складу ВАКС.

Коли нам повідомили про те, що в Україні планують створити Вищий антикорупційний суд, який мав би займатися винесенням рішень по корупційних справах, я дуже зрадів. Щиро вважаю, що це цілком правильне рішення і, враховуючи рівень корупції в Україні, дуже необхідне. Я був запрошений до участі у міжнародній комісії, що мала обрати суддів та голову суду, – прокоментував один з членів цієї комісії – голова відділу Кримінальних справ Верховного суду Литви Ауреліус Гутаускас.

Та за його словами, більшість кандидатів не витримували жодної критики: питання до незадекларованих доходів, морально-етичні ризики, винесення рішень проти майданівців – це лише мала частина з того, з чим стикнулася комісія. Та все ж було відібрано 38 суддів, репутація, статки та попередній досвід яких не викликав питань у міжнародної спільноти.

Що маємо за рік: незадоволені всі – громадськість, олігархи і навіть НАБУ

Далі почалася сама робота. За час існування суду загалом винесено 17 вердиктів, більшість з яких – звинувачувальні. Звичайно, було чимало невдоволених: починаючи від народного обурення, коли замість так званих "топ-корупціонерів" рішення виносилися у справах про хабар у 10 тисяч доларів, і закінчуючи поданням депутатів до Конституційного суду України з проханням визнати антиконституційність ВАКС. Не обійшлося й без міжнародних скандалів, коли Європейський суд з прав людини визнав рішення ВАКС протизаконним та звинуватив українських суддів в порушенні прав людини.

Та робота все ж ішла навіть попри те, що Національне антикорупційне бюро (НАБУ) просто "завалило" новостворений суд справами, які насправді не є їхньою юрисдикцією. Експерти зазначають, що це особливо чутливе питання. На думку європейських колег, має бути створено певні фільтри, які б відсіювали справи, що можуть бути розглянуті іншими судами. А ВАКС має займатися тільки тими справами, де дійсно є вагома та гучна корупційна складова. Допоки цього не буде, ВАКС не зможе працювати повноцінно.

Зараз виглядає на те, що недосвідчених суддів без належного рівня підготовки фактично закидали цілими стосами різних справ, які до них надсилає НАБУ без жодних фільтрів, і очікують від них приголомшливих результатів. Але в такому випадку судді фізично не мають можливості досконало вивчити кожного справу, аби винести дійсно правове рішення, – пояснює Ауреліус Гутаускас.


Ауреліус Гутаускас / Фото Rozmova

До речі, саме через таку "щільну" співпрацю ВАКС та НАБУ про антикорупційний суд кажуть, що він, мовляв, існує тільки для того, аби зробити повноваження голови НАБУ Ситника фактично безмежними.

Варто зазначити, що вищезгаданий скандал з ЄСПЛ стався саме через те, що Ситник вимагав від суддів ВАКС рішення про прийняття обмежувальних заходів проти депутата Логвинського, яке фактично порушувало базові права людини.

До того ж, окрім НАБУ, на суд постійно намагаються впливати різні політично-фінансові групи. І чим більш неупереджене рішення виносить ВАКС, тим більший тиск він отримує. До прикладу, нещодавно на на подвір’ї суду стався вибух невідомого вибухового засобу. Тоді вже прес-служба ВАКС дала оцінку цьому тиску публічно:

Цю подію ВАКС розцінює як спробу втручання у діяльність щодо здійснення ним правосуддя у спосіб, небезпечний для життя і здоров’я, спрямованого на перешкоджання виконання суддями ВАКС своїх службових обов’язків, – заявили в суді.

Що важливіше для ВАКС: буква закону чи вказівки зверху?

Можна згадати також випадки випадки, коли різні представники влади чи громадського сектору намагаються зробити все, аби не тільки змусити суддів ВАКС прийняти неправомірні рішення по конкретних справах, а ще й створити прецеденти, які похитнуть основи судової системи України загалом.

Зокрема, мова йшла про рішення ВАКС в одіозній справі "Роттердам+", де Антикорупційний суд відмовив колишньому заступнику генерального прокурора Віктору Чумаку у задоволені скарги на постанову прокурора САП через відсутність достовірних і вичерпних доказів завдання збитку. Відразу ж після цього активіст центру протидії корупції Віталій Шабунін написав пост, в якому обізвав прокурора САП "дешевим", а суддю ВАКС "паршивою вівцею", яка приймає "уродські" рішення і "продає справедливість". Хоча з точки зору законності до цього рішення ні в кого не було жодних заперечень.

В цьому випадку суддям ВАКС вдалося відстояти основні принципи законності, аж якими незручними вони б не були для окремих представників громадськості. Та з кожним днем тиск лише посилюється.

Проте поважні міжнародні експерти наполягають на тому, що стратегія ВАКС щодо дотримання букви закону є раціональною:

Обирати менші перемоги, а не зосереджуватися на великій рибі, щоб задовольнити тиск громадськості, може бути кращою стратегією. Варто лише переконатися, що належний процес працює, як того вимагає закон, – каже Метью Мельник,колишній чиновник в адміністрації Барака Обами.

Незавершена справа: чи залишиться в Україні право приватної власності

Іншим прикладом, в якому ще не поставлено крапку, можна розглянути справу по клопотанню Агентства з розшуку та менеджменту арештованим майном (АРМА) щодо доарешту та відчуження двох ТЕЦ на Львівщині – Новояворівської і Новороздільської. І на цій справі варто зупинитися детальніше, бо тиск, який чиниться на ВАКС з цього приводу, переходить всі межі. А ризики для правового прецеденту – колосальні. То ж ВАКС знов опинився між двох вогнів: чи рішення має бути законним, чи "народно-справедливим"?

ТЕЦ були арештовані ще в 2018 році як речовий доказ та знаряддя можливого злочину в справі братів Дубневичів. Після того АРМА передала ці активи в управління управителю, який згенерував боргів близько мільярда гривень і зник. Міста на Львівщині знов залишились без опалення. Та замість того, щоб нарешті передати ТЕЦ в управління області, їх незаконно та з порушенням процедури фактично забрав НАК "Нафтогаз". Опалювальний сезон стартував, та виявилося, що це справа не надто прибуткова, до того ж потребує колосальних фінансових вливань. І коли в "Нафтогазі" усвідомили, що ТЕЦ треба утримувати за власний кошт, а тепломережі постійно ремонтувати, то висловили наступну позицію: майно не наше, а отже вкладати грошей в нього не будемо. Або віддавайте його нам назовсім, або нехай люди мерзнуть. І звернулися до АРМИ – ви подайте клопотання про відчуження майна та реалізацію ТЕЦ, а ми за безцінь його купимо. І чиновникам з АРМИ і прокурору САП таки довелося звернутися до ВАКС.


Новороздільська ТЕЦ / Фото Варіанти 

Клопотали про неможливе: доарештувати все майно та дозволити його конфіскацію з подальшою реалізацією. Суддя ВАКС, попри медійний тиск міністра Кабінету Міністрів Олега Немчінова розібрався у справі – очевидно, що конфіскувати і продати речовий доказ по іншій кримінальній справі неможливо, і що це протирічить не тільки карному кодексу, а й здоровому глузду. То ж 29 вересня ухвалив рішення: задовільнити клопотання прокурора САП частково – майно доарештувати, але в іншому – відмовити.

Якби ВАКС прийняв інше рішення, то, цілком ймовірно, отримав би ще один скандал з ЄСПЛ. Але цього разу мова йшла б про порушення базових прав власності. Бо означало б це лише одне – в кожного "незручного" можна арештувати приватну власність та за рішенням суду продати її третім особам.

Та деякі чиновники продовжили лобіювати таку позицію, і вже подали апеляцію ВАКС на рішення даного судді. А в цей час проводять активну інформаційну кампанію, вочевидь реалізовуючи той самий тиск, який обіцяв міністр, і апелюючи, так само, як і Віталій Шабунін, не до міжнародних норм права, а до абстрактної "справедливості".

Загрозу чергового міжнародного скандалу визнають і міжнародні експерти. На думку Ауреліюса Гутаускаса, він не в праві коментувати жодну справу конкретно щодо правомірності рішень ВАКС, але якщо хтось незадоволений рішенням Антикорупційного суду, то вони мають повне право і доцільність звернутися до Стразбурзького суду задля повторного розгляду їхньої справи, і тоді вже бути впевненим, що рішення буде прийняте виключно в правовому полі, без урахування суспільного запиту конкретної країни. В такому випадку це буде вже позов проти держави Україна і в разі перемоги у Страсбурзькому суді, Україна буде зобов’язана виплатити компенсацію.

Можливо після цього політична воля на максимально об’єктивну та незалежну роботу ВАКС буде висловлена чіткіше, – зазначає Гутаускас.

Невідомо, яку позицію в даному випадку займуть судді апеляції, а отже зберігаються ризики того, що саме ВАКС, який протягом року відстоював принципи законності, може прийняти безпрецедентне рішення відчуження приватної власності, тим самим демонструючи "зелене світло" всім решті – в Україні приватна власність не захищена законом: у вас можуть відібрати і поділити все.

Замість висновку – міжнародний досвід

Підбиваючи підсумки, варто сказати, що Україна – не унікальна в своїй так званій "хворобі росту" Антикорупційного суду. Судячи з досвіду багатьох інших країн, в яких так само на вимогу МВФ та інших світових організацій створювалися схожі антикорупційні суди, занадто часто ці починання закінчуються повним фіаско. І зазвичай це стається тоді, коли сама робота такого суду націлена не на справжню докорінну зміну ситуації з корупцією в країні, а лише задля вигляду перед міжнародними фондами. Тоді це перетворюється на імітацію. Аби цього не сталося в Україні мають бути дотримані певні правила, і суд має, в першу чергу, залишатися на стороні законності.

З досвіду правозахисників з інших країн, якщо казати про об’єктивність і незалежність роботи суддів типу ВАКС, то тут варто розподіляти суто юридично-правову та соціально-моральну сторони рішень. З прикладу інших країн можна сказати, що часто суддям в таких гостросоціальних гучних справах доводиться ухвалювати так звані "дипломатичні рішення". Але тоді виникають певні ризики, що, задовільняючи суспільний запит "справедливості", доведеться жертвувати законністю. А це є неприпустимим.

Очевидно, що швидких і безболісних рішень від ВАКС очікувати не варто. Але якщо їм вдасться зберегти власну репутацію незалежного суду, витримати всі нападки щодо власної "неконституційності" і показати реальні результати в сфері безумовного дотримання букви закону попри всі забаганки різної "великої риби", то Україна має всі шанси отримати незалежний і висококваліфікований антикорупційний орган. В іншому випадку, ми залишимося без судової системи як такої, де ніхто не буде мати права на захист власних прав.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Головне – досягти своїх цілей: у Путіна зробили нову цинічну заяву про війну в Україні
24tv
2025-07-20T09:30:42Z
Війська РФ атакували дроном «Черніка» Харків, пошкоджений будинок
УкраинФорм
2025-07-25T17:33:52Z
В ООН констатували найвищу за три роки кількість жертв серед цивільних в Україні
УкраинФорм
2025-07-25T17:30:52Z
Транш Ukraine Facility затримують та уріжуть, бо Київ не провів обіцяні реформи
Европейская правда
2025-07-25T17:30:29Z
Чи може зараз генпрокурор впливати на справи НАБУ та САП: пояснення юриста
24tv
2025-07-25T17:24:53Z
Росія не може перемогти Україну, але Захід має посилити підтримку ЗСУ - генерал Годжес
УкраинФорм
2025-07-25T17:24:25Z
Швидко не вийде: професор назвав єдине, що може зупинити агресію Путіна проти України
Telegraf
2025-07-25T17:24:11Z
Ердоган хоче зібрати у Стамбулі Трампа і Путіна: що відомо
TSN
2025-07-25T17:21:53Z
У ліжку з дияволом: "Південний Парк" показав найзлішу сатиру на Трампа
Фокус
2025-07-25T17:12:56Z
У напівпрозорій сукні без бюстгальтера: 55-річна дружина Джеффа Безоса вразила відвертим образом
24tv
2025-07-25T17:00:57Z
Це крадіжка, – зірка "Спіймати Кайдаша" шокував, як продюсери наживаються на акторах у час війни
24tv
2025-07-25T16:00:38Z
Іво Бобул гостро висловився про Зіброва та Гігу і назвав, кого вважає секс-символом
TSN
2025-07-25T15:48:20Z
Дівчина з Ібіци та донька рибака: Андре Тан назвав головні стилі літа 2025
24tv
2025-07-25T15:18:25Z
Як додати стилю вашому робочому столу вдома: 4 простих способи
24tv
2025-07-25T15:12:00Z
Народився на Полтавщині, а похований у Москві: від чого у 55 років помер легендарний композитор Дунаєвський і як виглядає його могила
Telegraf
2025-07-25T14:54:28Z
Де зараз Катерина Осадча, яка була ведучою "Світського життя"
24tv
2025-07-25T14:36:43Z
Дружина Преснякова пустилася берега: зважилася на радикальний крок
GlavRed
2025-07-25T14:27:57Z
"Правила флірту", або Ці голоси в голові: рецензія на фільм Паоло Дженовезе
Фокус
2025-07-25T14:27:07Z
Результат вразить: садівникам рекомендують розлити один популярний напій у саду
GlavRed
2025-07-25T17:30:39Z
Поширена помилка в етикеті: коли не варто казати "смачного"
GlavRed
2025-07-25T17:27:36Z
Справжній скарб цього літа: закуска з кабачків, яка миттю зникає зі столу
24tv
2025-07-25T17:18:58Z
Китайський гороскоп на завтра 26 липня: Кроликам - виклик, Собакам - потяг
GlavRed
2025-07-25T16:27:37Z
Покращить здоров'я рослин: як збільшити вміст фосфору в ґрунті
24tv
2025-07-25T15:54:25Z
Серйозна загроза на курорті ЄС: туристам підмішують заборонені речовини у напої та їжу
Фокус
2025-07-25T15:36:39Z
Не Франція: яку країну назвали найромантичнішою у Європі
24tv
2025-07-25T15:30:46Z
Як визначити, чи кавун стиглий: фермер поділився маловідомим секретом
24tv
2025-07-25T15:30:29Z
Гороскоп Таро на завтра 26 липня: Левам - зростання, Овнам - сила і щастя
GlavRed
2025-07-25T15:27:45Z
Мокреці в Україні – що це за комахи та чим вона небезпечні
24tv
2025-07-25T17:21:16Z
Відстрочка від мобілізації: як можна оформити постійний догляд за батьком
24tv
2025-07-25T17:06:17Z
Шкіра буде сяючою та без зморшок: що треба пити щодня
Знай
2025-07-25T16:51:38Z
Як роблять каву без кофеїну та як вона впливає на організм
24tv
2025-07-25T16:12:34Z
У МОН розповіли, чи зможуть вчителі самі обирати курси підвищення кваліфікації
24tv
2025-07-25T15:54:00Z
Чому тісто не піднімається, а розтікається: експерти назвали основні причини і розповіли, як цього уникнути
TSN
2025-07-25T15:48:13Z
Орландо Блум спробував "очистити кров" від мікропластику за 13 000 доларів – чи дієво це
24tv
2025-07-25T15:24:45Z
Не лише "стоматолог": як раніше називали зубних лікарів і до чого тут цирульники
GlavRed
2025-07-25T14:27:41Z
Коли донорська підтримка закінчується: як зберегти медичне обслуговування на своїх ресурсах
Лига
2025-07-25T14:27:27Z
РФ активно перекидає танки на фронт: де ворог планує посилити наступ
GlavRed
2025-07-25T17:27:06Z
Готуйтеся до глобальних змін: для трьох знаків Зодіаку настане новий період життя
Знай
2025-07-25T17:21:49Z
Генпрокурор: на Львівщині викрили на хабарництві і розтраті держкоштів 18 посадовців
Украина Криминальная
2025-07-25T17:12:53Z
Прикордонники показали, як знищують російські БпЛА дронами-перехоплювачами на Харківщині
УкраинФорм
2025-07-25T17:12:33Z
Айтівець на Буковині "мінував" освітні заклади, щоб перейти на дистанційне навчання
ГЛАВКОМ NET
2025-07-25T17:12:30Z
Режисер і військовий Ярослав Грубич отримав важке поранення та втратив руку на фронті
Gazeta UA
2025-07-25T17:06:45Z
Де буде аномальна спека, а в яких областях – дощі, грози і град: погода на вихідні
24tv
2025-07-25T17:00:24Z
В Україні є міст, який "танцює": де він знаходиться і як називається
Telegraf
2025-07-25T17:00:16Z
Ворог закріплюється в Кам’янському, штурмує Степногірськ: DeepState оновив мапу боїв
TSN
2025-07-25T16:48:53Z
Військова допомога від Заходу: Зеленський заслухав важливу доповідь від Шмигаля
24tv
2025-07-25T17:33:59Z
Безкоштовне житло для ВПО у Харківській області: як отримати
Политека
2025-07-25T17:30:00Z
Морква не була помаранчевою - історик пояснив, звідки вона взялась в Україні
GlavRed
2025-07-25T17:27:25Z
"4500 - це великі гроші": українці скаржаться на "знущання" ПриватБанку
GlavRed
2025-07-25T17:27:15Z
У Грузії розпочалися навчання НАТО
Европейская правда
2025-07-25T17:24:30Z
Такий був лише у обраних: рідкісний радянський сервіз продають за чималі гроші в Україні
Telegraf
2025-07-25T17:15:42Z
Аномальна спека зачепила навіть резиденцію Санти: яка температура зараз в Лапландії
24tv
2025-07-25T17:06:28Z
Субсидії для пенсіонерів у Черкаській області: у ПФУ попередили, коли українцям можуть відмовити у допомозі
Политека
2025-07-25T17:00:22Z
Вікно між ванною та кухнею та сидяча ванна: як будувалися "сталінки" та "хрущовки"
24tv
2025-07-25T17:00:20Z
СБУ затримала чоловіка, що коригував удари по Харкову з балкона
InternetUA
2025-07-25T17:31:09Z
В Індії чоловік "витягнув кров" зі 6-річного племінника, аби повернути дружину
24tv
2025-07-25T17:24:40Z
У Харкові завершили аварійно-рятувальні роботи на місці російського авіаудару
УкраинФорм
2025-07-25T17:19:57Z
У багатоповерхівці Тернополя вибухнула граната, загинули мати та син
Комсомольская правда
2025-07-25T16:45:35Z
На Сумщині затримали киянина, підозрюваного у жорстокому вбивстві неповнолітньої
ГЛАВКОМ NET
2025-07-25T16:27:46Z
У Кривому Розі ВАЗ зіткнувся з автокраном: загинув водій
ГЛАВКОМ NET
2025-07-25T16:18:15Z
Вибух у тернопільській багатоповерхівці: поліція розповіла подробиці
УкраинФорм
2025-07-25T16:12:09Z
В приміщенні одного з Інститутів НАН України вилучили партію наркотиків
1News
2025-07-25T16:03:30Z
В українця вилучили велику суму валюти на кордоні
1News
2025-07-25T16:00:06Z
Верету замінить Верратті в Аль-Арабі
Football.ua
2025-07-25T17:31:46Z
Неймар допоміг Шахтарю перед матчем з Бешикташем — Туран попросив мотивації для бразильців
Football.ua
2025-07-25T17:27:08Z
Стало відомо, де Металіст 1925 гратиме домашні матчі сезону-2025/26
Football.ua
2025-07-25T17:25:18Z
Баскетболісти України програли Данії на старті юнацького чемпіонату Європи
УкраинФорм
2025-07-25T17:24:34Z
Екстренер Динамо розніс зірку Шахтаря після матчу з Бешикташем
24tv
2025-07-25T17:24:14Z
"Це звір": легенда боксу знайшов найкращого суперника для Усика
24tv
2025-07-25T17:06:18Z
Новачок Кривбасу Лін: Мені дійсно сподобалася клубна база – чудова інфраструктура
Football.ua
2025-07-25T17:00:55Z
Ньюкасл не планує продавати Ісака
Football.ua
2025-07-25T16:58:20Z
Ще один ексгравець Руху возз'єднався з Пономарьовим у ЛНЗ
Football.ua
2025-07-25T16:52:10Z
FCC схвалила угоду Skydance про придбання Paramount за $8 мільярдів
Детектор М
2025-07-25T17:21:31Z
Intel звільняє 24 000 працівників та скорочує активність в кількох країнах
ITC
2025-07-25T16:54:34Z
НБУ очікує $65 млрд міжнародної допомоги, проте частина коштів поки не підтверджена
ZN UA
2025-07-25T16:49:50Z
Польські компанії подали заявки на пільгові кредити для участі у відбудові України
УкраинФорм
2025-07-25T16:45:36Z
Квитки лише з підтвердженням: Укрзалізниця посилює систему придбання проїзних
24tv
2025-07-25T16:30:51Z
Агробум під час війни: в яких областях відкривається найбільше компаній
ГЛАВКОМ NET
2025-07-25T16:30:08Z
Скільки перехоплювачів Україна застосовуватиме на добу? Президент дав завдання виробникам
ГЛАВКОМ NET
2025-07-25T16:21:43Z
Держагентство «ПлейСіті» оштрафувало Telegram-канал на майже 5 млн грн
ГЛАВКОМ NET
2025-07-25T16:18:50Z
Агробізнес в Україні зростає: на одну закриту компанію припадає 2,5 нових
ZN UA
2025-07-25T16:12:07Z
Інсайдери розкрили нову особливість Google Pixel Watch 4
InternetUA
2025-07-25T17:28:35Z
Археологи визначили точне місце розташування Хаджибейського замку
ГЛАВКОМ NET
2025-07-25T17:09:50Z
Ілон Маск повертає культовий сервіс Vine, але він буде не таким, як ви його пам'ятаєте
24tv
2025-07-25T17:06:40Z
На Марсі виявили важливий ресурс для колонізації планети
TSN
2025-07-25T17:03:41Z
Вчений із США перетворює сонячні дзеркала на нічні спостережні прилади
InternetUA
2025-07-25T16:58:58Z
Роз’єм живлення NVIDIA RTX 5090 згорів з ідеальним підключенням під час гри в Wuchang
ITC
2025-07-25T16:54:28Z
Їли дітей і не тільки: дослідники зробили моторошне відкриття в іспанській печері
Фокус
2025-07-25T16:36:19Z
Гігантські зірки "закручуються" перед смертю — вчені зафіксували унікалене явище
TSN
2025-07-25T16:33:28Z
Бюджетний телевізор з гігантським екраном: названа найкраща 70-дюймова модель
Фокус
2025-07-25T16:27:38Z
Двадцять власників Hyundai та Kia отримали мізерні суми, тоді як адвокати розпили шампанське, заробивши понад 20 мільйонів
Топ Жир
2025-07-25T17:33:08Z
Mercedes випробовує твердотілі батареї: понад 1000 км ходу і менша вартість
ITC
2025-07-25T16:54:05Z
Цей Ford Fairlane з атомної ери нагадує крилату машину на колесах
Топ Жир
2025-07-25T16:48:18Z
Завидна надійність: електрокросовер Ford без проблем проїхав 400 000 км за три роки
Фокус
2025-07-25T16:42:27Z
Новенький компактний кросовер від Suzuki нагадує відомі європейські автомобілі
Топ Жир
2025-07-25T16:03:03Z
Коли з’являється надпотужний Venom Mustang, Hellcat виглядає як кішка поруч із ним
Топ Жир
2025-07-25T15:18:41Z
Саморобне ретро: в Україні схрестили люксовий BMW 90-х та ГАЗ-М20 "Побєда"
Фокус
2025-07-25T14:12:13Z
Pogea Racing анонсувала рестомод за мотивами класичного Corvette
AutoCentre
2025-07-25T14:09:52Z
Електромобіль Zeekr створений для швидкості, а тепер ще й захищає від куль
Топ Жир
2025-07-25T14:03:16Z