30 жовтня, 2020, 07:54.
.
Президент Володимир Зеленський вніс до Верховної Ради законопроєкт, яким пропонує припинити повноваження суддів Конституційного суду та визнати “нікчемним” його рішення про скасування е-декларування.
Текст "Проекту Закону про відновлення суспільної довіри до конституційного судочинства" оприлюднено пресслужбою Верховної Ради.
Проєкт закону містить дві статті: "Неправосудність рішення, прийнятого у власних інтересах" та "Відновлення конституційного судочинства".
Першою пропонується визнати рішення КС від 27 жовтня 2020 року "нікчемним як таке, що прийнято суддями Конституційного Суду України в умовах реального конфлікту інтересів".
Окрім того, ініціюється повернення редакцій закону "Про запобігання корупції" та статей Кримінального кодексу, що діяли до рішення КСУ.
У статті 2 йдеться про припинення повноважень складу Конституційного суду, який діяв на момент прийняття цього рішення.
Також відповідним суб’єктам наказується розпочати процедуру відбору нових суддів.
Новий склад КСУ пропонують обирати відповідно до "порядку, визначеному Конституцією України та Законом України "Про Конституційний Суд України".
У пояснювальній записці до законопроєкту вказується, що рішення КСУ, за поданням 47 нардепів, не мало належного обгрунтування та виходить за межі конституційного подання.
На думку авторів, Конституційний Суд шляхом маніпуляцій вдався до ухвалення цього рішення.
Заявлено, що проект закону розроблено з метою забезпечення дотримання конституційного ладу в Україні та недопущення узурпації влади суддями Конституційного суду.
Зазначимо, що змінити склад Конституційного суду можна лише за згодою самих суддів.
Для цього потрібно дві третини від конституційного складу суду.
Конституція визначає підстави для звільнення судді КСУ.
Зокрема, це може бути неспроможність виконувати свої обов’язки за станом здоров’я, порушення вимог щодо несумісності, вчинення істотного дисциплінарного проступку чи нехтування своїми обов’язками та подання заяви про відставку.
Крім того, Конституція визначає, що рішення та висновки КСУ є обов’язковими, остаточними та не можуть бути оскаржені.
У Зеленського назвали загрозою безвізу і євроінтеграції рішення КСУ щодо антикорупційної інфраструктури та анонсували "ініціативу, щоб відновити ефективну роботу системи".
Глава НАЗК заявив, що розгляд судом антикорупційних законів у закритому режимі порушує Конституцію.
НАЗК закрила реєстр е-декларацій на виконання рішення КСУ.
Зеленський після термінового засідання РНБО заявив, що система е-декларування в Україні працюватиме.
Уряд зобов'язав НАЗК невідкладно відновити доступ до реєстру е-декларацій.
Скасування е-декларування не підтримали призначені президентом Порошенком судді КС.