MY.UAНовини
Конституційний Суд: обнулення по-путінськи
Конституційний Суд: обнулення по-путінськи

Конституційний Суд: обнулення по-путінськи

Де вихід — це предмет дискусії для професіоналів.

Але, зважаючи на надзвичайну суспільну важливість, ця дискусія має бути публічною, з залученням найширших верств юристів.

І майданчик для такої дискусії — саме ЗМІ.

Реакція на рішення Конституційного Суду була передбаченою.

Хотілося б вірити, що вони були б такими самими й без іноземних попереджень.

І з деяких висловлювань політиків, і з коментарів деяких експертів складається враження, що можливі зовнішньополітичні втрати й були б у їхньому розумінні найбільшою шкодою, заподіяною рішенням КС.

Хотілося би, щоб ми всі розуміли: можливі зовнішньополітичні втрати — в даному разі вони були б не найбільшим лихом, бо рішення КС запалювало зелене світло перед масштабною корупцією й розграбуванням України, воно означало б інституційний крах української державності.

Увесь Кримінальний кодекс миттєво перетворився б на музейний експонат, бо ніякої змоги не лише довести, а й запідозрити факти корупції та розкрадання більше не існувало б.

Зараз найбільше хотілося б подивитися на суддів, які без вагань постановили, що внесення до декларації (та хоч до будь-якого документу) свідомо неправдивих даних не є злочином.

Як вони тепер уживаються зі своєю суто професійною, суддівською репутацією? Як вони з'являтимуться на телеекранах, виступатимуть перед людьми — й не ховатимуть при тім очі.

Чи не ховаються тепер від своїх колег, однокурсників, вишівських викладачів? А чи вони не розуміли, що, попри стіни закритого засідання, роблять це привселюдно в силу самої своєї посади?.

Коли читаєш матеріали ЗМІ про скандальне рішення КС, голова йде обертом.

Найперше враження — якась каша.

Тут тобі й скасування кримінальної відповідальності за внесення завідомо недостовірних (тобто брехливих, а не помилкових) даних до декларацій, і визнання частково неконституційними повноваження НАЗК, і право НАЗК вести моніторинг витрат та доходів суддів.

Зводить із розуму пояснення судді-доповідача Ігоря Сліденка: “Суд не міг виділити в своєму рішенні право не перевіряти декларації тільки суддів, тому скасував цю норму для всіх категорій чиновників”.

А як же адресність надання спеціальних прав? Ну, тоді ми ж не можемо дозволити довічно обіймати посаду лише суддям — дозвольмо й депутатам та міністрам.

Ми ж не можемо дозволити різати людей лише хірургам — то надаймо це право ще й учителям.

Варто звернути увагу на три речі.

Виносячи понад місяць тому постанову про неконституційність призначення Артема Ситника головою НАБУ, Конституційний Суд причепився до того, що в Конституції в переліку повноважень президента немає норми про призначення голови НАБУ саме ним.

У законі про НАБУ є, а в Конституції немає.

То чому це положення не внесли до Конституції одразу ж разом із ухваленням закону про НАБУ? Це були такі складні матерії, про які так важко було здогадатися? Звичайне законодавче нехлюйство? А чи свідоме закладання «міни»? Яке, здається, й спрацювало, адже після такого рішення КС не було оперативно внесено до парламенту конституційного законопроекту саме такого змісту.

Між тим якби воно було внесено, нинішнього рішення ОАСК не було б і близько.

Тобто оце законодавче нехлюйство, коли гучний резонансний закон не отримує узгодження ані з Конституцією, ані часто й із іншими законами, переслідує Україну постійно, всі роки її існування як незалежної держави.

І вже неможливо відкараскатися від підозри: а чи не навмисне законодавці залишають ці шпарини, щоби ті гучні закони будь-якого моменту можна було загальмувати? Чи не ухвалюють ті гучні закони задля вигляду, задля демонстрування нашим закордонним партнерам, чи не є вони елементами такої знайомої нам імітаційної демократії?.

Буцімто втручання виконавчої гілки влади у діяльність судової: “Перевіряти суддів повинні мати право тільки органи судової гілки влади”.

Тут уся проблема, що означає “перевіряння суддів”.

Чи може контролер перевірити в судді оплату ним проїзду у трамваї? Не дуже зрозуміло, чим доступність декларацій суддів так уже обмежує їхню свободу.

Або яким чином обмежує свободу суддів НАЗК, якщо за своїми повноваженнями вона жодним чином не стосується процедури та змісту судового розгляду та винесення судових рішень.

А чи отримання хабарів та обговорення замовних рішень — це теж професійна діяльність суддів, у здійсненні якої їм не можна заважати?.

Майно, доходи — це все не є професійна діяльність суддів.

Суддя є суддею, допоки він у мантії у приміщенні суду; щойно він зняв мантію й вийшов із судового будинку — й цієї ж миті відбувається казкове перетворення судді на звичайного громадянина.

Ми не виконуємо вимог поліцейського, який не у формі й не на службі.

Ми не дозволяємо себе оглядати випадково зустрінутому на вулиці лікареві.

Ми не мусимо складати іспит із ядерної фізики, якщо нашим сусідом у театрі виявиться професор-фізик.

То чим відрізняються судді? Так, лише судові органи можуть перевіряти суддю — в тому, де він виступає саме як суддя, а не простий громадянин.

У професійних, а не в майнових справах.

Кажете, незалежність і недоторканність суддів? Тож от вам стаття 126 Конституції України: “Незалежність і недоторканність судді гарантуються Конституцією і законами України.

Вплив на суддю у будь-який спосіб забороняється”.

Декларації й НАЗК — це, здається, зовсім не про це.

Далі: “Без згоди Вищої ради правосуддя суддю не може бути затримано або утримувано під вартою чи арештом до винесення обвинувального вироку судом, за винятком затримання судді під час або відразу ж після вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину”.

Ані декларації, ані НАЗК — це зовсім не про утримування під вартою — хіба що, можливо, у перспективі.

“Суддю не може бути притягнуто до відповідальності за ухвалене ним судове рішення, за винятком вчинення злочину або дисциплінарного проступку”.

Знову й знову: до декларацій судді вносять зовсім не свої судові рішення.

Й тут ми бачимо от яку конституційну норму: “Підставами для звільнення судді є..

6) порушення обов'язку підтвердити законність джерела походження майна”.

Зрозуміло? Подання декларацій, і правдивих декларацій, а також надання цих декларацій для контролю й перевірки — це конституційний ОБОВ'ЯЗОК судді.

То як же на тлі цієї конституційної норми виглядає рішення Конституційного Суду?.

Закон України “Про судоустрій і статус суддів”.

Нас цікавить стаття 48 “Незалежність судді”.

Так от, частина 2: “Суддя здійснює правосуддя на основі Конституції і законів України, керуючись при цьому принципом верховенства права.

Втручання у діяльність судді щодо здійснення правосуддя забороняється і має наслідком відповідальність, установлену законом”.

Частина 3: “Суддя не зобов’язаний давати жодних пояснень щодо суті справ, які перебувають у його провадженні, крім випадків, установлених законом”.

Усе, про втручання більше жодного слова.

Очевидно, що в рішенні КС ішлося зовсім не про це.

У статті 49 “Недоторканність та імунітет судді” теж немає жодного слова про майно та декларації — лише про особливий порядок затримання, взяття під варту та оголошення обвинувачення.

І ніде, до речі, не сказано, що це можуть робити лише судові органи — вони взагалі не затримують і не беруть під варту.

Ну, а визначення на власний розсуд, що є злочином, а що — адміністративним правопорушенням, оцінка суспільної небезпеки — це взагалі не повноваження Конституційного Суду.

Це — не його функція.

Те, що робив Конституційний Суд, зветься художнім теоретизуванням — не більше.

І третя річ.

26 лютого 2019 року Конституційний Суд уже скасував був статтю Кримінального Кодексу про незаконне збагачення посадових осіб.

Звісно ж, згодом аналогічну статтю Верховна Рада ухвалила знову.

От і тепер: не могли ж судді КС не розуміти, що ВР знову ухвалить правові норми, аналогічні до скасованих.

У чому ж тоді виграш?.

А річ у тім, що нові закони діятимуть лише на майбутнє, починаючи з чистого аркушу.

Усі чинні нині корупційні справи, що їх розслідувало НАБУ, буде закрито, бо нові закони не матимуть зворотної сили.

І тепер потрібне якесь юридичне сальто-мортале, щоби ці справи не було розвалено.

Потрібно знайти підстави, на яких рішення Конституційного Суду буде визнано антиконституційним (sic!) і нечинним від самого моменту ухвалення.

Бо в будь-якому іншому разі залишиться часовий проміжок між скасуванням кримінальної відповідальності за недостовірне декларування й її поновленням — у такому разі, знову ж таки, лише на майбутнє.

Все впирається в те, що, хоч би хто ухвалив рішення про нечинність ухвали КС, а для набуття нею чинності буде потрібен позитивний вердикт Конституційного Суду...

Так, заява президента нібито розрубує гордіїв вузол.

Але чи буде запропонована процедура бездоганно конституційною? Це може вирішити лише Конституційний Суд...

І після вже другого подібного рішення КС вимальовується чітка картина.

Україна з помпою ухвалює антикорупційні закони, засновує антикорупційні органи, вони починають вести слідчі дії, заводять справи, й..

Конституційний Суд усі ці справи обнулює.

Україна знову ухвалює антикорупційні закони, знову йде слідство, минає трохи часу — й КС знову всі ці справи обнулює.

І де гарантія, що так само не траплятиметься утретє, вчетверте? Що всі антикорупційні закони та органи не перетворяться на декорацію? Що, власне, задля саме цього КС і не ухвалив своє скандальне рішення?.

Те, що сталося, висвітлило величезну проблему конституційного ладу України.

Конституційний Суд є єдиним органом влади, який не має жодних стримувань і противаг.

Президент їх має, Конституційний Суд — ні.

Він функціює у режимі “що хочу, те й роблю” й, як ми побачили, замість захисту конституційного ладу займається його руйнацією.

Де вихід — це предмет дискусії для професіоналів.

Але, зважаючи на надзвичайну суспільну важливість, ця дискусія має бути публічною, з залученням найширших верств юристів.

І майданчик для такої дискусії — саме ЗМІ.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Больше не дом: одна из стран ЕС оставит украинцев без помощи на жилье и денег
Знай
2025-04-24T19:12:14Z
Молодая девушка постоянно жаловалась на усталость: через семь месяцев она умерла
Comments UA
2025-04-23T14:54:38Z
Зачем нужно ходить спиной вперед 27 апреля и где нельзя оставлять алкоголь сегодня: приметы и запреты на Стефана
Знай
2025-04-27T02:03:32Z
”Дима Комаров – г*вноед”: продюсер-военный ВСУ нашел у телеведущего русскоязычный контент
Апостроф
2025-04-15T18:33:12Z
На аукционе продали за рекордную сумму письмо выжившего пассажира "Титаника"
Комсомольская правда
2025-04-27T10:27:07Z
Как военному оформить завещание или доверенность без нотариуса — Минюст
Факти ICTV
2025-04-27T09:58:22Z
Опоздание не простят: украинцам дали три месяца, иначе пенсии не ждите
Знай
2025-04-21T04:30:57Z
Тайна с деньгами Папы Франциска для ВСУ: историк анонсировал новые интересные подробности
Апостроф
2025-04-21T14:27:08Z
Дроны прошли российскую ПВО: попадание в завод по производству "Шахедов"
Новости Украины
2025-04-24T07:45:11Z
Путин получил «подарок судьбы» и теперь хочет полностью уничтожить Украину
Comments UA
2025-04-23T08:39:37Z
Тело журналистки Виктории Рощиной вернули в Украину
ZN UA
2025-04-24T12:09:43Z
В Украине ликвидировали сына замглавы ЦРУ, который воевал за Россию - СМИ
Корреспондент
2025-04-25T15:54:39Z
Шойгу заявил о готовности России применить ядерное оружие
ZN UA
2025-04-24T10:12:30Z
Мальта продала паспорта ЕС россиянам, фигурирующим в санкционных списках – расследование FT
ZN UA
2025-04-27T10:22:10Z
Дуда вспомнил об "особом духе", комментируя встречу Зеленского с Трампом в Ватикане
Европейская правда
2025-04-27T10:18:12Z
Путин заявил о "полном увольнении" Курской области - в Украине опровергли
Лига
2025-04-26T14:27:13Z
Трамп обратился к Путину после удара по Киеву: Стоп
Comments UA
2025-04-24T19:51:18Z
Крым никто не отдаст, а членство в НАТО можно заменить. Официальная позиция Украины на переговорах по войне
Telegraf
2025-04-23T13:16:18Z
Минсоцполитики назвало самую большую пенсию в Украине
Корреспондент
2025-04-22T14:27:08Z
Ціна на газ з 1 травня 2025: чого очікувати споживачам
AgroNews
2025-04-21T07:13:32Z
Будьте готовы вернуть "лишнее": Пенсионный фонд может потребовать деньги
Знай
2025-04-22T09:30:00Z
МАГАТЭ бьет тревогу: украинские АЭС работают в условиях постоянной опасности
Gazeta UA
2025-04-25T13:27:20Z
С прилавков могут исчезнуть отечественный сыр и молочка: что предложат украинцам взамен
Знай
2025-04-27T10:12:52Z
С дохлой овцы - хоть шерсти клок. К чему приведет налогообложение «Розетки» и OLX
Комсомольская правда
2025-04-27T10:04:08Z
Ситуация изменилась: какой теперь дают прогноз роста экономики Украины
Comments UA
2025-04-17T13:57:33Z
Звонок "из банка" обернется потерей 34 600 гривен: клиентов Приватбанка предупредили
Знай
2025-04-21T20:10:23Z
Денежная помощь мобилизованным в Харькове: названы суммы и кому принадлежат
Политека
2025-04-22T20:00:28Z
Вячеслав Соломка после публичной ссоры с Камалией раскрыл правду об их отношениях
TSN
2025-04-26T20:46:39Z
”Обменять на наших подонков”: смелая речь россиянки Дарьи Козыревой натолкнула украинскую актрису на идею
Апостроф
2025-04-20T09:30:34Z
80-летний Майкл Дуглас разводится с Кэтрин Зетой-Джонс: что разрушило 25-летний брак — СМИ
TSN
2025-04-21T04:25:04Z
Екатерина Кузнецова сказала, что произошло с ее квартирой в Москве
Gazeta UA
2025-04-17T16:36:17Z
Экс-"ВИА Гра" Ксения Попова сообщила о гибели отца на войне
TSN
2025-04-27T09:15:13Z
Миша Романова показала себя до пластики и с черными волосами: "Здесь мне 20, а выглядела на 36"
TSN
2025-04-27T08:45:34Z
После смерти Папы Франциска стремительно выросли просмотры этого фильма
Comments UA
2025-04-24T09:21:11Z
Джон Траволта растрогал фото с покойным сыном и довел до слез обращением к нему
TSN
2025-04-14T22:18:17Z
Марина Боржемская поделилась фото юности: стройная модель
GlavRed
2025-04-22T09:43:08Z
Врачи были удивлены, когда на рентгене увидели, что проглотил 11-летний мальчик
Comments UA
2025-04-20T10:45:09Z
В Польше загорелся дом: есть жертвы, среди эвакуированных - украинцы
Корреспондент
2025-04-14T19:25:45Z
В Подольском районе Киева произошла стрельба: полиция установила причастных – фото
Лига
2025-04-24T13:31:15Z
Месть за Сумы продолжается: какая область РФ содрогалась от взрывов
Comments UA
2025-04-17T06:15:22Z
​Украина отреагировала на трагедию в Канаде
Апостроф
2025-04-27T10:15:23Z
Между Индией и Пакистаном вспыхнул конфликт: идет перестрелка
Хвиля
2025-04-27T10:00:03Z
Удар по Киеву 24 апреля: количество жертв возросло
UAToday
2025-04-24T06:46:13Z
Ночная атака россиян на Днепр унесла жизни трех человек
Gazeta UA
2025-04-17T04:36:05Z
В Киеве обнаружили крупный схрон с оружием
Корреспондент
2025-04-16T13:03:02Z
Когда лучше пить магний — утром или вечером
TSN
2025-04-21T04:25:33Z
Можно ли засыпать с включенным телевизором: эксперты шокировали ответом
Gazeta UA
2025-04-20T16:15:00Z
Уменьшает холестерин, улучшает сон и лечит кишечник: невероятные свойства обычного хумуса
Знай
2025-04-24T07:51:58Z
Украинцам приходится экономить на еде, чтоб хватило на лекарства: в селах ситуация критическая
Знай
2025-04-20T17:30:52Z
Любимые супы могут быть опасными: украинцам рассказали, что они неправильно делают зажарку с луком
Знай
2025-04-27T09:51:08Z
Вот эта особенность указывает на то, что вы можете заболеть деменцией в 45 лет
Comments UA
2025-04-27T09:15:26Z
Почему с возрастом портятся зубы: главные факторы
Comments UA
2025-04-19T15:45:54Z
Под мышками будет сухо, а одежда не будет иметь неприятного запаха и пятен от пота: сделайте вот это
TSN
2025-04-27T08:42:51Z
Стало известно, почему украинцы умирают так рано: ученый НАН указал на факторы риска
Telegraf
2025-04-27T08:39:10Z
В Николаеве СБУ задержала российского информатора
Корреспондент
2025-04-22T13:06:50Z
РФ обстреляла КАБами регионы Украины сразу после "Пасхального перемирия"
Корреспондент
2025-04-21T05:42:14Z
Одесса раньше была защищена лучше - Зеленский
Корреспондент
2025-04-16T00:03:09Z
Враг массированно атаковал Харьков ракетами
Хвиля
2025-04-24T03:57:06Z
Правда о Крыме: что потеряла и что вложила Украина
Telegraf
2025-04-27T10:22:37Z
Воин из Парагвая решил воевать в Украине до последнего россиянина
Апостроф
2025-04-27T09:51:02Z
Россияне атаковали жилую застройку в густозаселенном районе Одессы, детали
Фокус
2025-04-21T23:27:56Z
Россияне атаковали поселок под Купянском, загорелся дом
Корреспондент
2025-04-21T07:06:54Z
"Пасхальное перемирие": Зеленский рассказал, держит ли слово Путин
Telegraf
2025-04-20T13:18:19Z
В Кривом Роге задержали известного украинского боксера: подробности
Telegraf
2025-04-26T15:27:45Z
«Усика из меню не уберём!» - в Донецке в кафе «вольничали», пока не пришла «полиция». ФОТО
Новости Украины
2025-04-13T19:27:57Z
Буяльский прокомментировал яркий гол Ярмоленко
Корреспондент
2025-04-19T05:46:00Z
В Руане Свитолина обыграла всех, не проиграв ни единого сета
Корреспондент
2025-04-20T20:36:04Z
Лечче не будет бойкотировать игру с Аталантой и выйдет на поле
Корреспондент
2025-04-27T10:27:33Z
В украинском футболе произошел "фильм ужасов"
Telegraf
2025-04-27T10:24:19Z
Захисник МЮ потрапив до сфери інтересів семи футбольних колективів
Корреспондент
2025-04-27T09:18:33Z
Гол Игнатенко не уберег Слован от проигрыша
Корреспондент
2025-04-27T08:42:03Z
Арендованный футболист МЮ досрочно завершил сезон
Корреспондент
2025-04-27T08:27:59Z
Восемь пород собак, которых считают самыми спокойными
Gazeta UA
2025-04-20T14:46:29Z
Пасхальный гороскоп: какая вы паска по знаку зодиака
Comments UA
2025-04-21T05:51:26Z
Обязательно пересадите в новый горшок: какие комнатные растения любят весеннее "обновление"
Апостроф
2025-04-21T15:06:19Z
Те самые ириски из детства: рецепт конфет, вкус которых мы потеряли, но можем вернуть
Знай
2025-04-16T04:51:06Z
Астрологи назвали знак зодиака, который способен искренне любить всю жизнь
TSN
2025-04-27T08:45:46Z
Новолуние в Тельце 27 апреля 2025: что означает этот период с точки зрения астрологии, эзотерики и астрономии
TSN
2025-04-27T08:42:29Z
Новолуние в Тельце 27 апреля 2025: популярные приметы и предрассудки
TSN
2025-04-27T08:42:21Z
Почему тюльпаны не цветут: распространенные причины
TSN
2025-04-27T08:42:16Z
Что нужно сделать с клубникой уже сейчас, чтобы ягоды были здоровыми и сладкими
Telegraf
2025-04-27T08:21:55Z
Самый маленький и дешевый кроссовер Mazda показали до презентации
Фокус
2025-04-19T09:42:29Z
В Киеве заметили очень редкий спорткар BMW 2000-х с интересным тюнингом
Фокус
2025-04-27T08:27:18Z
Как открыть стиральную машину, если дверца заклинила: простая и понятная инструкция
TSN
2025-04-26T20:42:48Z
5%, 18% и военный сбор: как не влететь на налоги при продаже авто
Знай
2025-04-26T18:51:40Z
Электромобиль и вода: что будет, если заехать в лужу на "электричке"
UAToday
2025-04-26T11:03:50Z
Водителей штрафуют за еду: почему поедание за рулем может дорого стоить
Знай
2025-04-26T07:51:55Z
За какой дорожный знак можно получить штраф более чем 20 000 гривен: что нужно знать водителям
UAToday
2025-04-26T05:30:36Z
Автомобили имеют скрытые функции: пять секретных, о которых вы не знали
Gazeta UA
2025-04-26T02:18:27Z
Представлен лимитированный Porsche 911 Spirit 70
Корреспондент
2025-04-25T21:24:26Z
От внешности зависело все: ученые выяснили, какие бороды вызывают больше доверия
Фокус
2025-04-19T15:45:55Z
ИИ посоветовал готовиться к концу света
Корреспондент
2025-04-21T02:12:41Z
S.T.A.L.K.E.R. 2 получил официальную «дорожную карту» — новое оружие, лут из мутантов и многое другое
ITC
2025-04-14T14:25:37Z
Что нужно сделать, если смартфон начал медленно работать: советы экспертов
Фокус
2025-04-27T09:51:20Z
Топ-5 недооцененных функций смартфона, которые вы, вероятно, не используете
Фокус
2025-04-27T09:00:25Z
"Я не компьютерная модель": Белла Рамзи объяснила, почему исчезла из соцсетей после буллинга за роль Элли в The Last of Us
Знай
2025-04-27T08:51:39Z
На Солнце аж 12 групп пятен. Спровоцируют ли они новую магнитную бурю на неделе
Telegraf
2025-04-27T08:03:33Z
Маленькие зеленые человечки: люди станут совершенно новым видом, как это может произойти
Фокус
2025-04-27T07:42:00Z
Представлений Toyota Land Cruiser Prado 250
Portaltele
2025-04-27T05:37:34Z