MY.UAНовини
Правозахисники закликали владу повернутися до правових методів подолання конституційної кризи – заява
Правозахисники закликали владу повернутися до правових методів подолання конституційної кризи – заява

Правозахисники закликали владу повернутися до правових методів подолання конституційної кризи – заява

Неформальна коаліція правозахисних організацій Платформа «Правозахисний порядок денний» закликала владу повернутися до правових методів подолання конституційної кризи, розкритикувавши рішення Конституційного Суду України щодо декларування та законопроєкт президента Володимира Зеленського, яким пропонується визнати це рішення нікчемним.

Про це йдеться в спільній заяві, оприлюдненій 4 листопада Центром громадянських свобод.

«[Щодо рішення КСУ] можемо говорити про порушення принципу залишитися в правовому полі, не виходячи в своєму рішенні за межі цього поля.

Можна також сказати, що КСУ розглядав питання, виходячи навіть за межі своїх повноважень, визначаючи ті позиції, які не мав би кваліфікувати, – сказав виконавчий директор Української Гельсінської спілки з прав людини Олександр Павліченко під час пресконференції.

– Сама мотиваційна частина є "кульгавою".

Тобто, вона не доводить той висновок, який був ухвалений, – це є найбільшою проблемою.

Фактично, висновок підтягувався й рішення було задане, яке, так би мовити, треба було ухвалити».

Натомість колишня омбудсман, нині голова Українського інституту з прав людини Валерія Лутковська звернула увагу на те, що законопроєкт президента щодо КСУ порушує Конституцію України.

«Ми маємо на сьогоднішній день цікавий зразок абсолютно політичного проєкту закону з політичним зверненням президента до парламенту: "Давайте приймемо політичне рішення".

Ми, таким чином, дійдемо до повного хаосу.

Я не впевнена, що треба виходити з конституційної кризи шляхом політичних рішень.

Я впевнена, що в даному випадку немає хороших чи правильних кроків, ніхто не є хорошим чи поганим – ані президент, ані Конституційний Суд, – сказала вона.

– Дуже хотілося, щоб зараз усі повернулися до конституційності питань, які ми розглядаємо».

Директор Харківської правозахисної групи Євген Захаров зазначив, що ця криза почалася не 27 жовтня 2020 року, а вже давно.

Загрозу для антикорупційною системи він вбачає в тому, що антикорупційні органи досі не введенні в Конституцію.

«Щонайменше треба внести до Конституції всі українські нові органи влади, які були введені після Революції Гідності – антикорупційні органи, Інститут національної пам’яті та інші.

І прописати повноваження органів влади щодо цих нових інституцій.

Інакше це все буде продовжуватися й далі», – пояснив він.

Правозахисник закликали голову КСУ подати у відставку, натомість президента призупинити просування свого законопроєкту.

Також вони запропонували Верховній Раді підготувати законопроєкти про зміни до Конституції України щодо антикорупційних органів.

Це звернення підписали: Центр громадянських свобод; Харківська правозахисна група; Українська Гельсінська спілка з прав людини; Український Інститут з прав людини; ХОФ Громадська Альтернатива; ГО «Українська правова консультативна група»; Фундація Відкритий Діалог; ГО Центр «Соціальна дія»; Харківський інститут соціальних досліджень; Асоціація УМДПЛ; ГО «Docudays UA»; ГО «Truth Hounds»; ВБО «Українська фундація правової допомоги»; ГО «Платформа прав людини»; ГО «Інсайт»; ГО «Об’єднання родичів політв’язнів Кремля»; Освітній дім прав людини – Чернігів; ГО «Освітній центр з прав людини у Львові»; ГО «Вектор прав людини»; Луганський обласний правозахисний центр « Альтернатива»; Тернопільська правозахисна група; Проєкт «Без кордонів»; ГО «Гельсінська ініціатива-ХХІ».

«Детектор медіа» публікує повний текст заяви.

Правозахисний порядок денний закликає гілки влади повернутися до правових засобів виходу з конституційної кризи.

Україна вчергове опинилась в конституційній кризі, загостреній ухваленим 27 жовтня рішенням Конституційного Суду України (КСУ) і внесеним у відповідь Президентом України проєктом Закону, яким пропонується визнати це рішення КСУ нікчемним та припинити повноваження всіх суддів Конституційного Суду.

Основні гравці нехтують правом і керуються виключно політичною доцільністю, що не вирішує складну ситуацію, а лише поглиблює її.

КСУ визнав неконституційними кримінальну відповідальність за недостовірне декларування, а також положення про відкритий доступ до декларацій осіб усіх чиновників, які їх подають шляхом електронного декларування.

Це рішення викликало велику стурбованість міжнародних партнерів України.

У представництві ЄС навіть заявили, що воно може стати підставою для тимчасового призупинення безвізового режиму між Україною та Європейським Союзом.

Політики, антикорупційні активісти та всі небайдужі, хто вважав відкрите е-декларування та антикорупційну реформу великими досягненнями Революції Гідності, зібралися на мітинг під стінами Конституційного Суду з вимогою відставки суддів і скасування рішення.

Президент Володимир Зеленський 29 жовтня скликав засідання Ради національної безпеки та оборони України (РНБО) і того ж дня вніс законопроєкт про визнання нікчемним рішення КСУ від 27 жовтня про е-декларування і розпуск Конституційного Суду.

З огляду на ситуацію, яка склалася, Правозахисний порядок денний зазначає наступне:.

– Рішення Конституційного Суду України виходить за межі його власної дискреції та не відповідає вимозі щодо повного і всебічного розгляду справ та обґрунтованості ухвалених ним рішень.

Окремі судді КСУ, які брали участь в ухваленні рішення, мали конфлікт інтересів, оскільки до них застосовувалися інститути, які стали предметом конституційного подання.

– Запропонований Президентом законопроєкт грубо порушує Конституцію України та фактично знищує розділення влад в країні.

Підтримуємо позицію Президентів Венеціанської комісії та Групи держав проти корупції (GRECO), які зазначили, що «порушення Конституції, навіть з поважної причини, не може призвести до культури конституціоналізму та поваги до верховенства права, які мають лежати в основі боротьби з корупцією».

– Антикорупційне законодавство дійсно має цілу низку недоліків, які потрібно виправляти: надмірну репресивну спрямованість, роздуте коло суб’єктів, що розмиває фокус антикорупційної політики, забюрократизованість процедур.

На практиці це перетворюється на схоластичний процес, коли формальні незначні підстави спричиняють серйозні наслідки – притягнення до відповідальності, судову тяганину, звільнення з державної служби, що зовсім не спрямоване на подолання реальної корупції.

З огляду на ситуацію, яка склалася, Правозахисний порядок денний:.

– Наголошує, що політичні дії, які порушують принципи права, будуть мати руйнівний характер і слугуватимуть на користь державі-агресору.

– Вимагає відставки голови Конституційного суду України, оскільки взагалі неприпустимо придбавати будинок та землю в окупованому Росією Криму та працювати на державній службі, а тим більше обіймати таку посаду.

– Закликає Президента призупинити просування поданого ним як невідкладного законопроєкту «Про відновлення суспільної довіри до конституційного судочинства», а усіх народних депутатів утриматися від голосування за нього.

– Пропонує Конституційному Суду України надати тлумачення та уточнити зміст даного рішення.

– Пропонує Верховній Раді України підготувати та подати на розгляд парламенту законопроєкти про зміни до Конституції України відносно діяльності антикорупційних органів, про зміни до антикорупційного законодавства, які забезпечать ефективність боротьби з корупцією, про зміни до Закону «Про Конституційний Суд України».

До платформи «Правозахисний порядок денний» входять Українська Гельсінська спілка з прав людини, Харківська правозахисна група, Центр громадянських свобод, Amnesty International в Україні, Центр прав людини Zmina, Центр досліджень правоохоронної діяльності, проєкт «Без кордонів», Євромайдан SOS та інші.

Також визнано неконституційною та скасовано статтю 366-1 Кримінального кодексу України, яка встановлювала кримінальну відповідальність за декларування недостовірної інформації.

НАЗК закрило реєстр електронних декларацій на виконання рішення Конституційного Суду.

Реєстр не працюватиме, доки Рада не ухвалить новий закон, який дозволить публічний реєстр.

Коаліція РПР закликала президента та парламент вжити негайних заходів для поновлення е-декларування.

29 жовтня 2020 року президент України Володимир Зеленський підписав указ, яким зобов’язав ввести в дію екстрене рішення Ради національної безпеки і оборони України щодо Конституційного Суду.

Контроль за виконанням цього рішення поклали на секретаря РНБО Олексія Данілова.

Своїм указом президент доручив підготувати та невідкладно зареєструвати у Верховній Раді законопроєкт, у якому передбачається відновлення доброчесності судочинства в КСУ; а також зобов’язав Кабінет Міністрів України вжити невідкладних заходів, щоб поновити роботу Єдиного реєстру декларацій та вирішити питання доступу Національного агентства з питань запобігання корупції до довідкових систем, реєстрів, банків даних тощо.

Того ж дня прем’єр-міністр Денис Шмигаль підписав урядове розпорядження, яке зобов’язує низку органів влади надавати НАЗК доступ до необхідних інформаційних систем, реєстрів, банків даних тощо.

Кабмін також зобов'язав Національне агентство з питань запобігання корупції відновити доступ для громадян до реєстру електронних декларацій.

За даними міністра юстиції Дениса Малюська, доступ до е-декларацій поновлять найближчим часом.

Також Мін'юст готує законопроєкт, який стосуватиметься «поновлення довіри до Конституційного суду».

Президент Володимир Зеленський 2 листопада заявив, що не буде відкликати свій законопроєкт про перезавантаження Конституційного Суду.

Володимир Зеленський зауважив, що впевнений у правильності своїх дій та розраховує, що «розумні депутати підтримають його у будь-якому випадку».

Водночас він заявив про готовність розпустити Верховну Раду, якщо нардепи не підтримають законопроєкт про перезавантаження КСУ й це призведе до політичного колапсу в країні.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Головне – досягти своїх цілей: у Путіна зробили нову цинічну заяву про війну в Україні
24tv
2025-07-20T09:30:42Z
Зеленський готовий зустрітися з Путіним "хоч завтра" — Тихий
ZN UA
2025-07-24T05:30:36Z
Виступи під театром Франка. Політологічний аналіз
ГЛАВКОМ NET
2025-07-24T05:30:28Z
Фон дер Ляєн закликала Китай «перебалансувати відносини» через торгівлю та війну в Україні
ГЛАВКОМ NET
2025-07-24T05:27:52Z
Армія РФ за добу завдала 387 ударів по Запорізькій області, є поранена
УкраинФорм
2025-07-24T05:27:43Z
Путін знову вішає моркву Трампу: коли відбудеться зустріч РФ і США?
GlavRed
2025-07-24T05:27:39Z
"Має поставити крапку": Мединський відреагував на пропозицію про зустріч Путіна та Зеленського
24tv
2025-07-24T05:27:34Z
Лідери Євросоюзу зустрілися у Пекіні з Сі Цзіньпіном
УкраинФорм
2025-07-24T05:21:23Z
"Це його право": у Білому домі пояснили, чому Трамп хоче керувати санкціями проти Росії
Telegraf
2025-07-24T05:18:08Z
Анджела Вайт: сексуальні фото
CutInsight
2025-07-24T04:45:58Z
Netflix не продовжить контракт на $100 млн з принцом Гаррі і Меган Маркл — ЗМІ
InternetUA
2025-07-24T04:34:45Z
Klavdia Petrivna без гриму: який вигляд у повсякденному житті має 19-річна співачка
GlavRed
2025-07-23T23:27:34Z
Поставила жорстку умову: наречений Лесі Нікітюк розповів, коли вони розкриють ім'я сина
GlavRed
2025-07-23T21:27:03Z
15 років тому Оззі Осборн навідріз відмовився сідати за кермо: причина вас здивує
24tv
2025-07-23T20:33:36Z
Мотря зі "Спіймати Кайдаша" заговорила про нові стосунки: "Зараз поряд"
GlavRed
2025-07-23T20:27:01Z
Суперфейки замість люксових брендів: зафіксовано новий модний тренд у світі
ГЛАВКОМ NET
2025-07-23T20:00:51Z
Найсексуальніша футболістка світу привернула увагу ефектним фото у спідній білизні
24tv
2025-07-23T19:30:02Z
Родина була на межі розлучення, – YARMAK відверто розповів про стосунки з дружиною у час війни
24tv
2025-07-23T18:39:17Z
На фронті за добу - 172 зіткнення, Покровський і Лиманський напрямки найгарячіші
УкраинФорм
2025-07-24T05:31:42Z
Військові розповіли, що відбувається на фронті - карти війни
Gazeta UA
2025-07-24T05:24:33Z
Карта бойових дій в Україні станом на 24 липня 2025 року
ГЛАВКОМ NET
2025-07-24T05:21:28Z
Перше господарство отримало сертифікат географічного зазначення овечої бриндзі на Прикарпатті
Agravery
2025-07-24T05:21:09Z
Життя без 20 відсотків тіла: як наочно уявити собі втрати України з початку війни
Фокус
2025-07-24T05:15:06Z
Якою буде погода в останній місяць літа: чи чекати у серпні на аномальну спеку й затяжні дощі
24tv
2025-07-24T05:03:41Z
Гороскоп для всіх знаків Зодіаку на 24 липня 2025 року
Фокус
2025-07-24T05:00:42Z
У Криму під атакою могла опинитися низка аеродромів, – ЗМІ
24tv
2025-07-24T04:54:40Z
В рамках обміну полонених додому повернувся останній із захисників острова Зміїний
Комсомольская правда
2025-07-24T04:45:10Z
Ви більше не купуватимете цукерок: простий рецепт шоколадних кульок із сюрпризом
24tv
2025-07-24T05:21:42Z
Змії в Карпатах: яких плазунів можна зустріти в горах і чи варто їх боятися
24tv
2025-07-24T05:18:05Z
Хто лівша: тільки люди з "орлиним зором" вгадають за 11 секунд
GlavRed
2025-07-24T04:27:30Z
Основні ноти аромату: що таке ветівер, пачулі та інші незвичні слова в описі чоловічих парфумів
24tv
2025-07-24T03:30:17Z
Астрологи рекомендують залишитися вдома: хто 24 липня ризикує нарватися на проблеми
GlavRed
2025-07-24T03:27:46Z
Ребус для тих, у кого чудовий зір: треба за 22 секунди знайти цифру 8
GlavRed
2025-07-24T03:27:34Z
Найважливіший день у році: яким трьом знакам треба підготуватися до великого успіху
Gazeta UA
2025-07-24T03:09:25Z
Куди найчастіше їдуть туристи: рейтинг країн
ГЛАВКОМ NET
2025-07-24T02:06:37Z
Скорпіонів мучитимуть погані стосунки з близькими людьми: гороскоп на 24 липня
24tv
2025-07-24T02:03:26Z
Як безпечно купатись на річках і озерах: основні правила та поради
24tv
2025-07-24T04:33:38Z
Вчені встановили, скільки годин слід спати, щоб зберегти молодість і довго жити
TSN
2025-07-24T04:21:58Z
Як зрозуміти, що у дитини тривожність або ОКР та як їй допомогти
Знай
2025-07-24T04:21:15Z
Забудете про шкідників і хвороби: один засіб врятує урожай помідорів
Telegraf
2025-07-24T04:03:58Z
Не їжте ці томати в жодному разі. Які овочі несуть небезпеку
Telegraf
2025-07-24T03:57:35Z
Лікарняні виплати: чи може отримати людина, яка працює на трьох підприємства за трудовим договором
ZN UA
2025-07-24T02:24:11Z
Кавун у раціоні щодня: користь для серця, шкіри та фігури
Gazeta UA
2025-07-24T00:00:23Z
Міг з'їдати до 30 на день: яким був улюблений смаколик Осборна
24tv
2025-07-23T19:21:09Z
Шкіра скаже "дякую": лікарі розповіли, що робити, якщо згоріли на сонці
GlavRed
2025-07-23T18:27:50Z
Безкоштовне житло для переселенців в Кіровоградській області: хто гарантовано отримає дах над головою
Политека
2025-07-24T05:31:00Z
Гробниця таємної дружини Фрідріха-Вільгельма II: нове відкриття в церкві палацу
Фокус
2025-07-24T05:27:11Z
Китай продає Росії двигуни для дронів під виглядом холодильників - ЗМІ
УкраинФорм
2025-07-24T05:24:46Z
Розкриті технічні характеристики реактивних артилерійських систем Д-30, які отримають ЗСУ
InternetUA
2025-07-24T05:04:18Z
Українці можуть втратити пенсії і страхові виплати: хто під загрозою та як цього уникнути
24tv
2025-07-24T05:03:26Z
Яким чином оформити город, яким ви користуєтесь роками
24tv
2025-07-24T05:03:12Z
США схвалили продаж Україні двох пакетів військової допомоги на $322 млн
Европейская правда
2025-07-24T04:58:41Z
Безкоштовні продукти для ВПО та пенсіонерів у Полтаві: яким критеріям треба відповідати, щоб отримати гарячі обіди
Политека
2025-07-24T04:30:54Z
Китай знайшов спосіб таємно постачати двигуни для БпЛА РФ: деталі від Reuters
ГЛАВКОМ NET
2025-07-24T04:27:07Z
На Сумщині сталися на вибухівці підірвались дитина та рятівник
Комсомольская правда
2025-07-24T05:31:47Z
У Дніпрі чоловік погрожував колишній за OnlyFans: історія з суду
InternetUA
2025-07-24T05:28:35Z
Авіакатастрофа в Індії: родинам загиблих з Великої Британії передали чужі останки
TSN
2025-07-24T05:18:29Z
Стали відомі "жирні" наслідки атаки дронів на Сочі. Вражено нафтобазу та не лише
Telegraf
2025-07-24T05:15:00Z
Одеса пережила пекельну ніч: у місті сильні руйнування, є травмовані
TSN
2025-07-24T05:03:51Z
Вночі ворог атакував Запоріжжя та Запорізький район майже десятком "Шахедами"
TSN
2025-07-24T05:03:02Z
Росія вночі атакувала Миколаїв дронами - горіли склади на підприємствах
УкраинФорм
2025-07-24T05:00:45Z
Є постраждалі: показали страшні наслідки удару РФ по Одесі
Gazeta UA
2025-07-24T04:51:42Z
РФ атакувала Черкаси ракетами: є постраждалі, спалахнули пожежі
ГЛАВКОМ NET
2025-07-24T04:48:01Z
Олександрія — Партизан. Напередодні
Football.ua
2025-07-24T05:31:38Z
Тайсон Ф’юрі назвав єдиного суперника, який здатний вкласти на лопатки абсолютного чемпіона Усика
Известия Киев
2025-07-24T05:28:05Z
Клуб із МЛС розпочне перемовини щодо Сона
Football.ua
2025-07-24T05:16:21Z
Полісся — Санта-Колома. Напередодні
Football.ua
2025-07-24T05:00:03Z
Бешикташ — Шахтар. Напередодні
Football.ua
2025-07-24T04:45:45Z
"Це вбивство": відомий промоутер назвав боксера, з яким не варто битись Усику
24tv
2025-07-24T04:12:37Z
Бешикташ – Шахтар: де та коли дивитись матч "гірників" у Лізі Європи в Україні
24tv
2025-07-24T02:09:03Z
Українка вдруге в історії стала чемпіонкою світу з фехтування на шпагах
Gazeta UA
2025-07-24T01:51:02Z
"Ліверпуль" оголосив про трансфер французького нападника за величезну сумму
ZN UA
2025-07-23T23:54:53Z
В Україні різко злетіли ціни на каву, молоко та вершки: скільки доведеться заплатити
Хвиля
2025-07-24T05:30:45Z
Укрзалізниця змінила правила перевезення тварин у поїздах: повний перелік
Хвиля
2025-07-24T05:24:36Z
Ціни на брухт в Україні: оновлені тарифи на кольорові та чорні метали
24tv
2025-07-24T05:12:48Z
ФОПів побільшало: малий бізнес вийшов у плюс вперше від початку провального року
24tv
2025-07-24T05:12:38Z
Зачепить усіх при обміні 100 доларів: українців попередили про можливі труднощі
Хвиля
2025-07-24T05:06:21Z
Трейдери маніпулюють цінами на ріпак в очікуванні введення мита
AgroPortal
2025-07-24T05:00:38Z
Дефіцит продуктів у Одеській області: що зникає з місцевого ринку
Политека
2025-07-24T05:00:00Z
Полювання на квитки на потяги Укрзалізниці: як перекупники розоряють українських пасажирів
Хвиля
2025-07-24T04:42:52Z
Пенсіонери нарешті розбагатіють: кому прийдуть божевільно великі надбавки
Знай
2025-07-24T04:36:42Z
Чому все більше людей перевертають смартфон екраном донизу: 4 переконливі причини
InternetUA
2025-07-24T05:22:30Z
How stolen Ukrainian grain reaches the global market and who pays for It – an Investigation
24tv
2025-07-24T05:06:31Z
Блокувати Windows і отримувати доступ до буфера обміну можна буде прямо зі смартфона
24tv
2025-07-24T03:15:15Z
6 ретро-ігор, які напрочуд точно передбачили сучасні тренди
InternetUA
2025-07-24T03:04:55Z
Інсайдери розкрили точну дату релізу Battlefield 6
InternetUA
2025-07-24T03:03:22Z
У Китаї 6G-інтернет завантажив 50 ГБ за 1,4 секунди - ЗМІ
УкраинФорм
2025-07-24T03:03:11Z
Xbox знизила ціну The Outer Worlds 2 після масової критики в інтернеті
InternetUA
2025-07-24T00:04:35Z
Meta оновила функції безпеки для підлітків
InternetUA
2025-07-23T23:04:16Z
Apple працює над функцією оцінки якості сну для Apple Watch
InternetUA
2025-07-23T22:01:24Z
Де зараз Міхаель Шумахер: у якому стані легенда Формули-1
24tv
2025-07-24T04:15:29Z
Тесла фіксує зниження обсягів продажів та прибутків
Топ Жир
2025-07-24T01:18:53Z
Поліція вважала зниклий капюшон дрібницею, доки не побачили його вміст
Топ Жир
2025-07-24T00:33:22Z
Нове революційне оформлення салону BMW: несподіваний вигляд, що вражає
Топ Жир
2025-07-23T23:48:51Z
НЛО на колесах скоро буде продано на аукціоні
Топ Жир
2025-07-23T23:03:06Z
Acura припиняє виробництво моделі TLX
Топ Жир
2025-07-23T22:18:15Z
Новий бензиновий маслкар Dodge повертається зі справжнім ревом вихлопу
Топ Жир
2025-07-23T20:48:11Z
Представлено вражаючий кросовер Opel Mokka GSE – найшвидший повністю 100% електричний Opel
AutoCentre
2025-07-23T20:25:21Z
Китайські бренди обігнали європейських лідерів у їхній власній країні
Топ Жир
2025-07-23T20:03:31Z