MY.UAНовини
Правозахисники закликали владу повернутися до правових методів подолання конституційної кризи – заява
Правозахисники закликали владу повернутися до правових методів подолання конституційної кризи – заява

Правозахисники закликали владу повернутися до правових методів подолання конституційної кризи – заява

Неформальна коаліція правозахисних організацій Платформа «Правозахисний порядок денний» закликала владу повернутися до правових методів подолання конституційної кризи, розкритикувавши рішення Конституційного Суду України щодо декларування та законопроєкт президента Володимира Зеленського, яким пропонується визнати це рішення нікчемним.

Про це йдеться в спільній заяві, оприлюдненій 4 листопада Центром громадянських свобод.

«[Щодо рішення КСУ] можемо говорити про порушення принципу залишитися в правовому полі, не виходячи в своєму рішенні за межі цього поля.

Можна також сказати, що КСУ розглядав питання, виходячи навіть за межі своїх повноважень, визначаючи ті позиції, які не мав би кваліфікувати, – сказав виконавчий директор Української Гельсінської спілки з прав людини Олександр Павліченко під час пресконференції.

– Сама мотиваційна частина є "кульгавою".

Тобто, вона не доводить той висновок, який був ухвалений, – це є найбільшою проблемою.

Фактично, висновок підтягувався й рішення було задане, яке, так би мовити, треба було ухвалити».

Натомість колишня омбудсман, нині голова Українського інституту з прав людини Валерія Лутковська звернула увагу на те, що законопроєкт президента щодо КСУ порушує Конституцію України.

«Ми маємо на сьогоднішній день цікавий зразок абсолютно політичного проєкту закону з політичним зверненням президента до парламенту: "Давайте приймемо політичне рішення".

Ми, таким чином, дійдемо до повного хаосу.

Я не впевнена, що треба виходити з конституційної кризи шляхом політичних рішень.

Я впевнена, що в даному випадку немає хороших чи правильних кроків, ніхто не є хорошим чи поганим – ані президент, ані Конституційний Суд, – сказала вона.

– Дуже хотілося, щоб зараз усі повернулися до конституційності питань, які ми розглядаємо».

Директор Харківської правозахисної групи Євген Захаров зазначив, що ця криза почалася не 27 жовтня 2020 року, а вже давно.

Загрозу для антикорупційною системи він вбачає в тому, що антикорупційні органи досі не введенні в Конституцію.

«Щонайменше треба внести до Конституції всі українські нові органи влади, які були введені після Революції Гідності – антикорупційні органи, Інститут національної пам’яті та інші.

І прописати повноваження органів влади щодо цих нових інституцій.

Інакше це все буде продовжуватися й далі», – пояснив він.

Правозахисник закликали голову КСУ подати у відставку, натомість президента призупинити просування свого законопроєкту.

Також вони запропонували Верховній Раді підготувати законопроєкти про зміни до Конституції України щодо антикорупційних органів.

Це звернення підписали: Центр громадянських свобод; Харківська правозахисна група; Українська Гельсінська спілка з прав людини; Український Інститут з прав людини; ХОФ Громадська Альтернатива; ГО «Українська правова консультативна група»; Фундація Відкритий Діалог; ГО Центр «Соціальна дія»; Харківський інститут соціальних досліджень; Асоціація УМДПЛ; ГО «Docudays UA»; ГО «Truth Hounds»; ВБО «Українська фундація правової допомоги»; ГО «Платформа прав людини»; ГО «Інсайт»; ГО «Об’єднання родичів політв’язнів Кремля»; Освітній дім прав людини – Чернігів; ГО «Освітній центр з прав людини у Львові»; ГО «Вектор прав людини»; Луганський обласний правозахисний центр « Альтернатива»; Тернопільська правозахисна група; Проєкт «Без кордонів»; ГО «Гельсінська ініціатива-ХХІ».

«Детектор медіа» публікує повний текст заяви.

Правозахисний порядок денний закликає гілки влади повернутися до правових засобів виходу з конституційної кризи.

Україна вчергове опинилась в конституційній кризі, загостреній ухваленим 27 жовтня рішенням Конституційного Суду України (КСУ) і внесеним у відповідь Президентом України проєктом Закону, яким пропонується визнати це рішення КСУ нікчемним та припинити повноваження всіх суддів Конституційного Суду.

Основні гравці нехтують правом і керуються виключно політичною доцільністю, що не вирішує складну ситуацію, а лише поглиблює її.

КСУ визнав неконституційними кримінальну відповідальність за недостовірне декларування, а також положення про відкритий доступ до декларацій осіб усіх чиновників, які їх подають шляхом електронного декларування.

Це рішення викликало велику стурбованість міжнародних партнерів України.

У представництві ЄС навіть заявили, що воно може стати підставою для тимчасового призупинення безвізового режиму між Україною та Європейським Союзом.

Політики, антикорупційні активісти та всі небайдужі, хто вважав відкрите е-декларування та антикорупційну реформу великими досягненнями Революції Гідності, зібралися на мітинг під стінами Конституційного Суду з вимогою відставки суддів і скасування рішення.

Президент Володимир Зеленський 29 жовтня скликав засідання Ради національної безпеки та оборони України (РНБО) і того ж дня вніс законопроєкт про визнання нікчемним рішення КСУ від 27 жовтня про е-декларування і розпуск Конституційного Суду.

З огляду на ситуацію, яка склалася, Правозахисний порядок денний зазначає наступне:.

– Рішення Конституційного Суду України виходить за межі його власної дискреції та не відповідає вимозі щодо повного і всебічного розгляду справ та обґрунтованості ухвалених ним рішень.

Окремі судді КСУ, які брали участь в ухваленні рішення, мали конфлікт інтересів, оскільки до них застосовувалися інститути, які стали предметом конституційного подання.

– Запропонований Президентом законопроєкт грубо порушує Конституцію України та фактично знищує розділення влад в країні.

Підтримуємо позицію Президентів Венеціанської комісії та Групи держав проти корупції (GRECO), які зазначили, що «порушення Конституції, навіть з поважної причини, не може призвести до культури конституціоналізму та поваги до верховенства права, які мають лежати в основі боротьби з корупцією».

– Антикорупційне законодавство дійсно має цілу низку недоліків, які потрібно виправляти: надмірну репресивну спрямованість, роздуте коло суб’єктів, що розмиває фокус антикорупційної політики, забюрократизованість процедур.

На практиці це перетворюється на схоластичний процес, коли формальні незначні підстави спричиняють серйозні наслідки – притягнення до відповідальності, судову тяганину, звільнення з державної служби, що зовсім не спрямоване на подолання реальної корупції.

З огляду на ситуацію, яка склалася, Правозахисний порядок денний:.

– Наголошує, що політичні дії, які порушують принципи права, будуть мати руйнівний характер і слугуватимуть на користь державі-агресору.

– Вимагає відставки голови Конституційного суду України, оскільки взагалі неприпустимо придбавати будинок та землю в окупованому Росією Криму та працювати на державній службі, а тим більше обіймати таку посаду.

– Закликає Президента призупинити просування поданого ним як невідкладного законопроєкту «Про відновлення суспільної довіри до конституційного судочинства», а усіх народних депутатів утриматися від голосування за нього.

– Пропонує Конституційному Суду України надати тлумачення та уточнити зміст даного рішення.

– Пропонує Верховній Раді України підготувати та подати на розгляд парламенту законопроєкти про зміни до Конституції України відносно діяльності антикорупційних органів, про зміни до антикорупційного законодавства, які забезпечать ефективність боротьби з корупцією, про зміни до Закону «Про Конституційний Суд України».

До платформи «Правозахисний порядок денний» входять Українська Гельсінська спілка з прав людини, Харківська правозахисна група, Центр громадянських свобод, Amnesty International в Україні, Центр прав людини Zmina, Центр досліджень правоохоронної діяльності, проєкт «Без кордонів», Євромайдан SOS та інші.

Також визнано неконституційною та скасовано статтю 366-1 Кримінального кодексу України, яка встановлювала кримінальну відповідальність за декларування недостовірної інформації.

НАЗК закрило реєстр електронних декларацій на виконання рішення Конституційного Суду.

Реєстр не працюватиме, доки Рада не ухвалить новий закон, який дозволить публічний реєстр.

Коаліція РПР закликала президента та парламент вжити негайних заходів для поновлення е-декларування.

29 жовтня 2020 року президент України Володимир Зеленський підписав указ, яким зобов’язав ввести в дію екстрене рішення Ради національної безпеки і оборони України щодо Конституційного Суду.

Контроль за виконанням цього рішення поклали на секретаря РНБО Олексія Данілова.

Своїм указом президент доручив підготувати та невідкладно зареєструвати у Верховній Раді законопроєкт, у якому передбачається відновлення доброчесності судочинства в КСУ; а також зобов’язав Кабінет Міністрів України вжити невідкладних заходів, щоб поновити роботу Єдиного реєстру декларацій та вирішити питання доступу Національного агентства з питань запобігання корупції до довідкових систем, реєстрів, банків даних тощо.

Того ж дня прем’єр-міністр Денис Шмигаль підписав урядове розпорядження, яке зобов’язує низку органів влади надавати НАЗК доступ до необхідних інформаційних систем, реєстрів, банків даних тощо.

Кабмін також зобов'язав Національне агентство з питань запобігання корупції відновити доступ для громадян до реєстру електронних декларацій.

За даними міністра юстиції Дениса Малюська, доступ до е-декларацій поновлять найближчим часом.

Також Мін'юст готує законопроєкт, який стосуватиметься «поновлення довіри до Конституційного суду».

Президент Володимир Зеленський 2 листопада заявив, що не буде відкликати свій законопроєкт про перезавантаження Конституційного Суду.

Володимир Зеленський зауважив, що впевнений у правильності своїх дій та розраховує, що «розумні депутати підтримають його у будь-якому випадку».

Водночас він заявив про готовність розпустити Верховну Раду, якщо нардепи не підтримають законопроєкт про перезавантаження КСУ й це призведе до політичного колапсу в країні.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Головне – досягти своїх цілей: у Путіна зробили нову цинічну заяву про війну в Україні
24tv
2025-07-20T09:30:42Z
Китай заблокував виїзд співробітника Бюро патентів США
Европейская правда
2025-07-22T08:27:27Z
Правоохоронці опублікували нові факти витоку закритої інформації в НАБУ
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T08:27:05Z
Скандал у Великобританії: після чергового зґвалтування мігрантом король відкрив два ісламські центри
FaceNews
2025-07-22T08:24:51Z
ЗМІ: у ЄС мало очікувань від саміту з Китаєм цього тижня
Европейская правда
2025-07-22T08:22:54Z
«Маємо бути вдячними Меланії»: сенатор розповів, як Трамп змінив позицію щодо України
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T08:15:26Z
Німеччина та Норвегія планують тіснішу співпрацю в галузі оборони
Европейская правда
2025-07-22T07:55:44Z
Дві історичні помилки путінської Росії
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T07:48:10Z
НАБУ об’єднають із БЕБ? Політики та силовики висувають версії подальших кроків влади після скандальних обшуків
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T07:42:55Z
Україну накриє негода: перелік областей
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T08:09:24Z
Росія захопила населений пункт біля адмінмежі Дніпропетровщини
FaceNews
2025-07-22T07:57:12Z
Росіяни окупували Грушівське
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T07:54:45Z
Олег Тягнибок зафіксував нашестя сарани на Запорізьку область
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T07:39:31Z
У Києві виявлено сумнівний тендер на понад 100 млн грн: деталі
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T06:42:13Z
Сім локацій у столиці буде звільнено від незаконної реклами: де триватиме демонтаж
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T06:24:12Z
Загинув поблизу селища Удачне на Донеччині. Згадаймо Владислава Леусенка
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T06:00:27Z
На Київщині на трьох пляжах виявлено перевищення кишкової палички. Де можна купатися
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T05:51:46Z
Атака на Краматорськ: росіяни вночі вбили дитину
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T05:36:05Z
Львів оголосив тендер на відбудову музею Шухевича
ГЛАВКОМ NET
2025-07-21T16:48:59Z
Ідеальні для перегляду після роботи: 3 українські серіали, які можна подивитися за тиждень
24tv
2025-07-21T15:30:03Z
Microsoft створить цифрову копію собору Паризької Богоматері
УкраинФорм
2025-07-21T15:27:08Z
Дитяче Євробачення-2025: хто боротиметься за шанс представити Україну на конкурсі
24tv
2025-07-21T15:00:17Z
На 43-му році пішла з життя актриса театру Франка
ГЛАВКОМ NET
2025-07-21T14:33:53Z
Легенда не одного покоління: не стало зірки "Місія нездійсненна" і Бродвею
GlavRed
2025-07-21T14:27:31Z
Війська РФ обстріляли театр у Херсоні, пошкоджений фасад
УкраинФорм
2025-07-21T14:27:15Z
Щасливий від найпершої зустрічі: Бакланов розповів про нову закоханість після розлучення з Цимбалару
Вива
2025-07-21T14:21:49Z
Зірка "Папіка" Даша Петрожицька чесно про те, чому рідко грає в кіно: "Хочеться чогось іншого"
24tv
2025-07-21T14:00:51Z
Яка їжа влітку особливо небезпечна? Фахівець дав роз'яснення
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T08:06:37Z
Знахідка для тих, хто дотримується здорового харчування: який фрукт містить найбільше білка
Gazeta UA
2025-07-21T15:09:18Z
Чому не можна заливати чай окропом: секрет ідеального заварювання
GlavRed
2025-07-21T14:27:44Z
В Україні облік медканабісу інтегрували з електронною системою охорони здоровʼя
УкраинФорм
2025-07-21T12:45:06Z
"Хрестики" тут не допоможуть. Як швидко прибрати свербіж після укусу комара
Telegraf
2025-07-21T12:42:47Z
Чому кури несуть дрібні яйця: 4 причини та їх вирішення
GlavRed
2025-07-21T12:27:20Z
Вчені виявили зміни в очах після вакцинації від COVID-19
360ua.news
2025-07-21T12:03:48Z
У Польщі зафіксовано спалах холери
ГЛАВКОМ NET
2025-07-21T11:48:08Z
Нова соцдопомога: медичні огляди та підтримка з документами
Знай
2025-07-21T11:36:36Z
Які країни світу заробляють на туризмі найбільше: інфографіка
ГЛАВКОМ NET
2025-07-21T17:36:48Z
Суперголоволомка: знайдіть 5 відмінностей на картинці з дівчиною з парасолькою за 45 с
GlavRed
2025-07-21T15:27:57Z
Немає оливок вдома? Альтернативи для салатів, піци, закусок чи коктейлів
Telegraf
2025-07-21T15:21:42Z
Куди поїхати на відпочинок влітку: 5 найкращих туристичних напрямків в Україні
24tv
2025-07-21T15:03:07Z
Смузі для схуднення: зберігайте простий рецепт вечері для стрункої фігури
Gazeta UA
2025-07-21T14:57:56Z
Яким людям вдається найшвидше знайти кохання
24tv
2025-07-21T14:45:32Z
Змішайте кабачки з вівсянкою: рецепт оладок, які ви ще точно не готували
Telegraf
2025-07-21T14:36:44Z
Від нього просто зносить дах: неймовірний рулет "Снікерс", який вдасться у всіх
24tv
2025-07-21T14:33:07Z
Чи зможете ви знайти 4 яблука за 15 секунд: надзвичайна загадка для найрозумніших
GlavRed
2025-07-21T14:27:21Z
У РФ значно зросла кількість компаній, які скорочують працівників - ЦПД
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T08:15:29Z
Пшениця в Україні за місяць подорожчала на 10%
AgroPortal
2025-07-22T08:00:37Z
ЄС різко знизив «стелю» цін на нафту РФ: що це змінить?
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T07:24:57Z
В Україні запроваджено мораторій на перевірки бізнесу
AgroPortal
2025-07-22T07:09:01Z
Урожай, переробка, експорт: Укроліяпром озвучила прогноз на 2025/26 МР
AgroPortal
2025-07-22T07:00:30Z
У Самарській області атаковано Новокуйбишевський нафтохімічний завод
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T06:57:04Z
Ринкова вартість виробника labubu обігнала «Газпром»
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T06:21:23Z
Польща знайшла найбільше в історії родовище нафти та газу
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T06:15:34Z
Прибутковість агровиробництва зросла: EBITDA збільшився до 402 $/га
AgroPortal
2025-07-22T06:00:47Z
Папа Римський Лев XIV хоче відновити відносини з РПЦ
FaceNews
2025-07-22T07:51:41Z
Литовська кампанія "Radarom!" придбала для України понад 2 тисячі дронів
Европейская правда
2025-07-22T07:43:34Z
Україна та Данія розробляють перехоплювач дронів зі штучним інтелектом
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T07:21:02Z
ГУР показав з чого складається новий російський безпілотник
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T07:09:25Z
Швейцарські юристи допоможуть Україні повернути кошти за неякісні та непоставлені боєприпаси
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T06:48:28Z
Стало відомо, скільки засуджених служать у лавах ЗСУ
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T06:21:15Z
Штрафи ТЦК за неоновлення даних. Що змінилося і чого чекати військовозобов'язаним
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T05:48:27Z
Повернені з полону українці можуть допомогти звільненню своїх побратимів: подробиці
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T04:57:22Z
22 липня: яке сьогодні свято, традиції та заборони
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T03:06:41Z
Олімпійський чемпіон з РФ, який погорів на допінгу, поскаржився на англосаксів
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T05:42:50Z
Поліція затримала киянина, який відкрив стрілянину, святкуючи перемогу Усика
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T05:33:07Z
Українські арбітри працюватимуть на грі кваліфікації Ліги чемпіонів
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T04:30:13Z
Україна здобула першу нагороду Європейського юнацького олімпійського фестивалю
ГЛАВКОМ NET
2025-07-21T20:03:20Z
Олександр Караваєв: На зборах навантаження важливіші за результат
Football.ua
2025-07-21T15:30:06Z
Сауль передумав переходити в Трабзонспор
Football.ua
2025-07-21T15:24:45Z
Діас погодив контракт з Баварією – Романо
Football.ua
2025-07-21T15:24:20Z
Зоря підписала бразильського хавбека Руана Олівейру
Football.ua
2025-07-21T15:21:45Z
Місію виконано, – Усик звернувся до вболівальників після перемоги над Дюбуа
24tv
2025-07-21T15:18:59Z
Нічний удар по Києву 21 липня: пожежі ліквідовано, аварійні роботи тривають
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T08:06:56Z
Зменшував штрафи підприємцям за винагороду: на Хмельниччині затримали податківця
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T07:42:05Z
Дрони РФ атакували Дніпропетровщину: пошкоджені підприємства, виникла пожежа
FaceNews
2025-07-22T07:39:18Z
У Василькові невідомий відкрив вогонь по чоловікові у Range Rover. Пошуки стрілка тривають
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T07:24:25Z
Евакуація стає небезпечною: стало відомо, скільки людей залишаються у Покровську
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T07:09:21Z
У Вишневому поліцейські взяли у кайданки чоловіка, який сокирою зарубав дружину
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T07:03:22Z
Одеса була під атакою дронів: горіли авто, пошкоджені багатоповерхівки
FaceNews
2025-07-22T07:00:07Z
Авіакатастрофа у столиці Бангладеш: кількість жертв зросла
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T04:30:24Z
РФ пошкодила торговельний центр у Сумах: серед поранених – дитина
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T04:12:53Z
Морські мешканці потерпають від аномальної спеки Середземномор'я: вчені б'ють на сполох
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T07:15:05Z
YouTube-канали Китаю, Росії та інших країн видалено: названо причину
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T06:00:22Z
Прогноз магнітних бур на 22-24 липня: якою буде сонячна активність
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T04:15:34Z
Мережа російських Telegram-ботів залишає коментарі за допомогою штучного інтелекту
ГЛАВКОМ NET
2025-07-21T20:21:20Z
Як закрити ФОП через Дію: покрокова інструкція
Хвиля
2025-07-21T15:21:47Z
Як зрозуміти, що смартфон скоро зламається: неочевидні ознаки, які не можна ігнорувати
InternetUA
2025-07-21T15:21:18Z
На це пішло 20 років: створено "магічні стани" для боротьби з помилками у квантових комп'ютерах
24tv
2025-07-21T15:09:27Z
Сейсмічна активність Єлловстоуна виявилась удесятеро вищою, ніж вважали
360ua.news
2025-07-21T15:05:58Z
У Windows 11 знайшли приховану функцію
InternetUA
2025-07-21T15:01:08Z
Українці все частіше купують гібриди та електрокари: рейтинг лідерів ринку
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T07:51:56Z
Двигун не глушити: порада патрульного, яка допоможе уникнути зайвих питань
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T06:24:50Z
Японські авто, яких краще уникати: моделі, що можуть розчарувати у 2025 році
Фокус
2025-07-21T15:21:16Z
Форд попереджає: термін дії найвигідніших пропозицій на електрокари в США скоро закінчиться
Топ Жир
2025-07-21T14:33:31Z
Ексклюзив для церемонії "Оскара": на продаж виставили найдорожчий Volkswagen Beetle
Фокус
2025-07-21T14:06:48Z
GMC має нові плани на майбутнє, і вони не такі, як ви думали
Топ Жир
2025-07-21T14:03:52Z
FX Super One — мінівен майбутнього від Faraday Future з ШІ, масажем та екраном на радіаторі
ITC
2025-07-21T13:37:59Z
Гроза вулиць: електросамокат Bo The Turbo за $30 000 розганяється до 160 км/год
ITC
2025-07-21T13:37:01Z
Чому бензобак в одних авто зліва, а в інших справа: відповідь введе у ступор
GlavRed
2025-07-21T13:27:57Z