MY.UAНовини
Відчайдушні романтики: хто, як і чому святкує День студента 17 листопада
Відчайдушні романтики: хто, як і чому святкує День студента 17 листопада

Відчайдушні романтики: хто, як і чому святкує День студента 17 листопада

Студенти - це рушійна сила будь-якого громадянського суспільства і суспільного протесту. Студенти енергійні і розумні - вони прекрасно усвідомлюють свої соціальні та політичні інтереси, вони прагнуть прогнути реальність під своє покоління, і вони мають на це право. Студенти - інноватори, модернізатори, архітектори майбутнього, а ВНЗ - це інкубатор майбутнього. Але найголовніше, студент - це потенційний господар. Майбутній господар у своїй країні, місті, будинку. 

Вони правлять світом

Уже в стародавні часи студенти організовували так звані сімпосіі, під час яких влаштовували серйозні і веселі розмови. Прообрази університетів були, наприклад, в Олександрії, Афінах і Візантії. Таким чином, сімпосіі були попередником коммерс (офіційне свято, який відбувається в студентських об'єднаннях) або кнейпів (гулянок в студентських об'єднаннях Німеччини).

Перші студентські братства або корпорації з'явилися в німецьких університетах приблизно в XVIII столітті. Вони швидше були земляцтвами, ніж елітними клубами. Студенти об'єднувалися за територіальним принципом, а самі братства були ще не системою підготовки еліти, а скоріше клубом взаємовиручки. У тому ж столітті студентські товариства набули популярності в елітних навчальних закладах Британії.

Але найбільш повно ідея таємних студентських братств втілилася в США.

У невеликих американських містах аж до кінця ХХ століття чоловічі клуби, що складалися з найбільш шанованих і статусних жителів міста, неформальними способами вирішували міські проблеми і де-факто керували його життям. Студентські братства стали невід'ємною частиною студентського життя в США, навіть найвіддаленіший коледж важко уявити без хоча б однієї подібної організації.

Кожне братство має свою скарбницю, яка поповнюється за рахунок обов'язкових внесків учасників. Найелітніші суспільства мають річні бюджети понад 10 млн доларів. У деяких є своя нерухомість, наприклад кампуси, куди суворо заборонений вхід стороннім, а часом і викладачам. Кожне братство на кшталт древнього лицарського ордену: воно має свої кольори, герб, девіз, а в деяких випадках навіть уніформу.

Ймовірно, найзнаменитішим студентським братством в світі є "Череп і кістки", що з'явився у престижному Єлі в 30-і роки XIX століття. Серед членів братства настільки велике число представників політичного та фінансового істеблішменту, що це породило чимало конспірологічних теорій про роль братства в американській і світовій політиці.

Серед "кістяних" - три президенти США (Вільям Тафт, Джордж Буш-старший і молодший), кілька міністрів і членів Верховного суду, безліч сенаторів, конгресменів, кілька губернаторів і керівників транснаціональних корпорацій. У 2004 році за крісло президента США боролися два члена "Черепа і кісток" - Буш-молодший і Джон Керрі.

"Книга і змія" – ще одне впливове Єльське товариство, що об'єднує в основному державних діячів. Глава ЦРУ Портер Госс, міністр оборони Леслі Еспін, міністр фінансів Ніколас Брейді, глава федеральної комісії із зв'язку Рід Хандт - всі вони були активними учасниками "Книги і змії".

У Британії найвпливовішим братством вважається Буллінгдон-клаб - закрите об'єднання Оксфордських студентів, яке ось уже два століття залишається заповідником самих родовитих аристократів і багатих спадкоємців.

Членами братства були сім монархів, не тільки британських, а й югославських, датських і сіамських, а також величезна кількість представників вищої британської аристократії і політиків. Буллінгдонцями були екс-прем'єр-міністр Девід Кемерон і нинішній прем'єр Британії Борис Джонсон.

Барикади, друзі, шум, гам

Студенти завжди були в авангарді суспільства. Це вони скидають основи світу, ставлять під сумнів мораль і традиції, першими виходять на барикади, бунти та протести проти несправедливості. Навіть саме свято День студента 17 листопада – насправді не свято, а день пам’яті празьких студентів. Історія цієї знаменної і сумної дати почалася 1939 року у Чехословаччині, яка на той час була окупована німцями. Студенти празьких університетів, незважаючи на окупацію, 23 жовтня вийшли на демонстрацію на честь річниці утворення своєї держави. Проти демонстрантів виступили регулярні війська, в результаті зіткнень загинув студент-медик Ян Оплетал. Його похорони, які відбулися 15 листопада, дали поштовх до нових акцій протесту і сутичок з поліцією.

Наступного дня у Берліні відбулася нарада за участю Адольфа Гітлера, на якій було прийнято рішення закрити чеські вищі навчальні заклади. Майно університетів підлягало конфіскації.

17 листопада відбулися масові арешти чеських студентів у Празі та інших університетських містах. 9 провідних представників студентських організацій було страчено в празьких в’язничних стінах, понад 1200 арештовано і наступного дня відправлено в Заксенгаузен. 

Фото: Associated Press

На своїх зборах 1941 року в Лондоні Міжнародна Рада Студентів прийняла заяву, у якій день 17 листопада в пам’ять про події в Чехії було оголошено Міжнародним днем студентів.

Але історія повторюється двічі.  17 листопада 1989-го студенти в Празі знову вийшли на демонстрацію, приурочену до 50-ї річниці розправи нацистів над тими чеськими студентами, яких було страчено нацистами. І знову окупаційна влада, тільки тепер радянська, жорстко розігнала студентів. Дії чеської влади тоді спровокували хвилю протестів по всій Чехословаччині. Вони вилилися в "Оксамитову революцію", що привела до падіння комуністичного режиму.

Як святкують День студента у світі

В різних країнах це свято святкують в різні дні, мають різні традиції і ритуали, але для всього світу це свято молодості, жаги до життя та великих звершень.

В США протягом більш ніж ста років кожного лютого в Гарвардському університеті відбуваються театралізовані святкування, названі "Hasty Pudding" на честь страви, яку від 1795 року приносили на збори студентського клубу. Це свято вважається одним з найбільш масштабних і веселих студентських карнавалів США з костюмованим парадом. В останньому і чоловічі, і жіночі ролі в ході виконують чоловіки, як це було прийнято тоді коли Гарвард був виключно "хлопчачим" університетом.

Hasty Pudding. Фото: Associated Press

А у Фінляндії студентське свято Ваппу святкують 1 травня. Цього дня випускники вузів отримують студентські кашкети як символ переходу на новий рівень дорослого життя. За традицією святкування Ваппу починається напередодні - 30 квітня - з вітання президента країни. У Гельсінкі відбуваються студентські гуляння, які відкриваються церемонією покладання на голову статуї Хавіс Аманди - символу Гельсінкі - студентського кашкета. Честь покладання кашкета щороку переходить від одного вузу до іншого. Для статуї виготовлений спеціальний кашкет, довжина кола якого 85 сантиметрів.

Греція, як і Україна, славить студентів саме 17 листопада, а свято називається Політехнео . Для греків, як і для чехів, ця дата пов’язана з трагедією – це роковини грецьких студентських протестів 1973 року проти військової хунти "чорних полковників". Сотні студентів були заарештовані, 24 людей було вбито, понад тисячу поранено, хоча за офіційними даними жертв не було взагалі. Після відновлення демократичного уряду жертв Політехніона проголосили мучениками. Цього дня  за традицією тисячі людей приносять вінки до могил і пам'ятників учасників тих подій. Студенти влаштовують мітинги і демонстрації, метою яких є захист демократичних прав і свобод.

Португальські студенти свій день святкують в травні і називають свято Кейма Свято починається опівночі гучним студентським співом серенад біля пам'ятника одному з португальських королів. У міському парку виступають місцеві і приїжджі музичні групи. Кульмінація свята - хід студентів, який проходить через все місто. Кожен вуз одягається у власну уніформу, всі учасники тримають в руках течки з "своїми" стрічками і рухаються поряд з прикрашеною яскравими пап'є-маше вантажною машиною. У кузові сидять випускники, а першокурсники повзуть на колінах услід по бруківці. На стадіоні проходить церковна служба, а потім урочисто спалюються стрічки кожного вузу.

Студентська молодь в Болгарії відзначає своє свято 8 грудня. Ця дата пов'язана з історією Софійського університету імені Климента Охридського. 1903 року, коли Софійський університет (СУ) був єдиним в Болгарії вищим навчальним закладом, академічна рада при СУ вирішила оголосити (20 листопада 1903 року) 8 грудня патронним святом університету. За церковним календарем саме тоді відзначався день святого Климента Охридського. Після 1944 року святкування студентського свята було перенесено на 17 листопада (Міжнародний день студентів). Але в 1962 році з нагоди 80-річчя Софійського університету свято повернули на стару дату. Цього дня вищі навчальні заклади у всій Болгарії закриті, і студенти святкують своє свято в гучних компаніях.

В Україні немає якихось певних традицій на День студента. Сценарій святкування може бути різним. Свято тим і прекрасне, що кожен його святкувати по-своєму. Хтось організовує вечірку, а десь відбувається урочистий вечір. А в умовах карантинних обмежень бажано уникати масового скупчення людей і перенести привітання в онлайн-режим.

Автор:
Ірина Денисова
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Дістатися Карпат — проблематично. В УЗ дали пораду щодо придбання квитків
Telegraf
2025-07-18T06:24:04Z
Іпотека «єОселі»: «Укрфінжитло» планує змінити умови кредитування
ZN UA
2025-07-18T06:09:29Z
Мінагрополітики ініціює розробку Національного плану дій зі зменшення негативних наслідків застосування ЗЗР
Agravery
2025-07-18T06:06:57Z
Підвищення тарифів на комунальні послуги у Дніпропетровській області: кому доведеться платити більше
Политека
2025-07-18T06:01:45Z
Україна закупила за кордоном овочів борщового набору на $152 млн
AgroPortal
2025-07-18T06:00:10Z
Нафта дорожчає через перебої в Іраку та сезонний попит
УкраинФорм
2025-07-18T05:54:52Z
Від виживання до зростання. Що має зробити новий уряд для економічного прориву
ZN UA
2025-07-18T05:34:44Z
Найдорожча оренда житла на добу: чому Одеса б'є рекорди
24tv
2025-07-18T05:33:49Z
Нові механізми отримання житла: що пропонує законопроєкт про житлову реформу
Хвиля
2025-07-18T05:30:26Z
Серед непристойних привітань Епштейну виявили лист Трампа — CNN
TSN
2025-07-18T06:15:30Z
Словаччина розблокує 18-й пакет санкцій проти росії – Фіцо
iPress
2025-07-18T06:15:24Z
Про клієнтів – ні слова. Адвокати хочуть заборонити журналістам згадувати своїх підзахисних
Gazeta UA
2025-07-18T06:12:55Z
Ми залишаємося відданими Україні і українці повинні мати необхідне для оборони – Держдеп
iPress
2025-07-18T06:12:34Z
Сибіга розкритикував санкції Угорщини проти трьох українських військових
iPress
2025-07-18T06:12:32Z
Якщо по журналісту не пройшовся брудний каток, то його зоряний час ще попереду
Детектор М
2025-07-18T06:01:08Z
Протидія "Шахедам": Україна закликала партнерів фінансувати програму дронів-перехоплювачів
Хвиля
2025-07-18T05:57:45Z
Військові виплати вбивають економіку РФ швидше, ніж санкції - аналітики ISW
Gazeta UA
2025-07-18T05:57:12Z
Російські пропагандисти воліють відпочивати в країнах “загниваючого” Заходу
InternetUA
2025-07-18T05:54:20Z
Пластиковий сир: що виявили вчені в популярному молочному продукті
Фокус
2025-07-18T05:45:19Z
Бджолина отрута допомагає побороти рак грудей: важливе відкриття
24tv
2025-07-18T04:18:49Z
Туберкульоз минулого місяця зареєстрували у понад 1300 людей
Gazeta UA
2025-07-18T04:12:43Z
У червні туберкульоз зареєстрували у 1306 людей - ЦГЗ
УкраинФорм
2025-07-17T23:36:59Z
Чекайте на неперевершений урожай помідорів: як доглядати за ними у липні
24tv
2025-07-17T21:24:27Z
У Британії народились восьмеро дітей без спадкових хвороб завдяки ДНК трьох людей
УкраинФорм
2025-07-17T20:12:23Z
У Львові лікарі виростили частину печінки в організмі 10-місячного хлопчика
УкраинФорм
2025-07-17T19:12:02Z
Харчове отруєння: причини, симптоми та коли варто звертатися до лікаря
24tv
2025-07-17T19:03:26Z
Чим зняти зубний біль?
ГЛАВКОМ NET
2025-07-17T18:27:49Z
Ремонт столичного крематорію. Бюро економічної безпеки упередило розтрату 160 млн грн
ГЛАВКОМ NET
2025-07-18T06:21:13Z
Синєгубов розповів про ситуацію на Харківщині станом на 18 липня
Мій Харків
2025-07-18T06:19:36Z
На Харківщині минулої доби під російськими ударами перебували дев'ять населених пунктів
УкраинФорм
2025-07-18T06:18:58Z
Майже 1200 окупантів, РСЗВ та 3 танки: втрати ворога станом на 18 липня
24tv
2025-07-18T06:03:57Z
Пам’яті командира взводу Романа Орищенка
УкраинФорм
2025-07-18T06:03:24Z
Поліг в ході боїв за Донецький аеропорт. Згадаймо Андрія Ременюка
ГЛАВКОМ NET
2025-07-18T06:00:39Z
ЗСУ мали успіх на найгарячішій ділянці фронту — ISW
ZN UA
2025-07-18T05:58:10Z
Платив податки рашистам та фінансував росгвардію – у Львові повідомлено про підозру співвласнику кримського готелю
Украина Криминальная
2025-07-18T05:57:36Z
Загарбники вночі атакували «Шахедами» Слов’янськ - пошкоджені будинки і «Нова пошта»
УкраинФорм
2025-07-18T05:43:10Z
"Так само, як і їсти": священник відповів, чи можна сповідатися онлайн
GlavRed
2025-07-18T06:18:03Z
ТЦК не покарає за "прострочення" даних: що змінилося з 16 липня
GlavRed
2025-07-18T06:12:42Z
Готовий до серійного виробництва: США розробили аналог іранського "Шахеда"
24tv
2025-07-18T06:00:55Z
Київській митрополії УПЦ МП дали місяць на припинення зв’язків з РПЦ
Детектор М
2025-07-18T05:51:43Z
Українці отримують дивні смс від ТЦК: юристи пояснили, як реагувати
Знай
2025-07-18T05:36:35Z
Керувати дроном можна хоч з Нової Зеландії, але... У ЗСУ пояснили проблему з БПЛА на фронті
Telegraf
2025-07-18T05:33:46Z
Владика Андрей на гойдалках історії
Детектор М
2025-07-18T05:31:11Z
Українців знову атакують поштові шахраї: як працює схема з післяплатою
InternetUA
2025-07-18T05:28:11Z
За 2024 рік померло 495 000 українців, а народилось тільки 176 000, - журналістка розповіла про рівень смертності в Україні
Политека
2025-07-18T05:19:05Z
Анастасія Приходько показала одразу трьох дітей і висловилася про материнство: "Я не ідеальна"
TSN
2025-07-18T06:18:43Z
Олег Винник розкрив правду про свого сина та життя в Німеччині: який вигляд має співак зараз
TSN
2025-07-18T06:03:13Z
Disney оприлюднив новий трейлер до фільму "Трон: Арес": про що буде кінострічка
Фокус
2025-07-18T05:03:18Z
У Фінляндії викрали дві бронзові скульптури вартістю майже €140 тисяч
УкраинФорм
2025-07-18T04:00:57Z
Після чотирьох розлучень: Дженніфер Лопес зробила жорстку заяву
GlavRed
2025-07-17T23:27:20Z
Джессіка Альба через півроку після розлучення закрутила роман із молодим актором - деталі
GlavRed
2025-07-17T23:27:02Z
"Усі були нажахані": Памела Андерсон приголомшила зізнанням про свою політику "без макіяжу"
GlavRed
2025-07-17T21:27:52Z
Вже підкорюють глядачів: 3 нові цікаві фільми 2025 для вечірнього перегляду
24tv
2025-07-17T21:03:37Z
Жив 150 млн років тому: на аукціоні продали цілий скелет динозавра за астрономічну суму
Фокус
2025-07-17T20:30:17Z
Зірки обрали 2 знаки зодіаку, які вже в день ретроградного Меркурія підуть на побачення
24tv
2025-07-18T06:18:57Z
Краще сидіти вдома: забобони, пов'язані з подорожами у ретроградний Меркурій
24tv
2025-07-18T05:42:14Z
Ніколи не купуйте цю ягоду без перевірки, якщо не хочете принести додому отруту
Telegraf
2025-07-18T05:36:31Z
Їх часто плутають з котлетами: як легко приготувати легендарні мазурики
24tv
2025-07-18T05:33:51Z
Гороскоп для всіх знаків Зодіаку на 18 липня 2025 року
Фокус
2025-07-18T05:00:40Z
Простий тест, який покаже чи маєте пересушене волосся
Знай
2025-07-18T04:51:54Z
У них вірять досі: головні заборони й прикмети, які діють у період Ретроградного Меркурія
24tv
2025-07-18T04:36:44Z
Гороскоп Таро на серпень 2025: Овнам - завершення, Тельцям - прибуток, Близнюкам - зміни
GlavRed
2025-07-18T03:27:54Z
Ребус для тих, у кого чудовий зір: треба за 13 секунд знайти птаха
GlavRed
2025-07-18T03:27:48Z
Жахлива розправа на Київщині: чоловік підпалив рідну матір і молодшого брата
24tv
2025-07-18T06:18:07Z
Бухарест накрив потужний буревій: є загиблі
ГЛАВКОМ NET
2025-07-18T06:15:31Z
У Франції борються з двома лісовими пожежами, одна з них – у легендарному лісі
Европейская правда
2025-07-18T06:09:21Z
На Дніпропетровщині окупанти вбили чоловіка та поранили ще двох
Gazeta UA
2025-07-18T05:57:06Z
Росіяни влучили в електровоз на Дніпропетровщині: є загиблий
TSN
2025-07-18T05:51:53Z
Називала тварин та змій – друзями: в Індії виявили росіянку, що жила в печері з 2 дітьми
24tv
2025-07-18T05:48:57Z
21-річний чоловік, погрожуючи гранатою, пограбував магазин на Бучанщині
ГЛАВКОМ NET
2025-07-18T05:45:56Z
Росіяни минулої доби завдали 490 ударів по Запорізькій області
УкраинФорм
2025-07-18T05:40:38Z
РФ вбила машиніста електровоза на Дніпропетровщині, його помічник – поранений
ГЛАВКОМ NET
2025-07-18T05:36:56Z
Збірна України зіграє з волейболістами Сербії у Лізі націй-2025
УкраинФорм
2025-07-18T06:21:00Z
Ван Леувен: Зараз важливо, що всі вдосконалюються і набирають форму
Football.ua
2025-07-18T06:19:58Z
Де дивитися реванш Усик – Дюбуа: список офіційних трансляцій та скільки це коштує
24tv
2025-07-18T06:09:35Z
Ільвес — Шахтар. Наші оцінки
Football.ua
2025-07-18T06:01:06Z
Саудівські інвестори готові заплатити рекордні 350 млн євро за трансфер Вінісіуса
Football.ua
2025-07-18T05:43:46Z
Ковталюк залишив Колос
Football.ua
2025-07-18T05:21:10Z
Визначилися суперники українських клубів у Лізі конференцій
24tv
2025-07-18T05:09:04Z
Олександрія зіграє з Партизаном в другому раунді відбору Ліги конференцій
Football.ua
2025-07-18T04:21:41Z
Ціль для Усика та Дюбуа: що означає звання "абсолютний чемпіон світу з боксу"
24tv
2025-07-18T04:12:02Z
Telegram розпочав реєстрацію свого представництва в росії
InternetUA
2025-07-18T06:18:06Z
Штучний інтелект звільнив 14% персоналу в бізнесі маркування даних
InternetUA
2025-07-18T06:16:00Z
Європа створює гіперзвуковий літак для польотів на Землі та в космос: що відомо
Фокус
2025-07-18T06:12:37Z
Дуже дивна креветка: під час еволюції видерлася на дерево і залишилася там жити назавжди
Фокус
2025-07-18T06:06:56Z
Останній квест: "батько" The Elder Scrolls попрощався з фанатами та розробкою ігор
Фокус
2025-07-18T06:06:51Z
TikTok додає до свого застосунку функції для авторів пісень
InternetUA
2025-07-18T06:01:31Z
5 ознак, що за вами можуть шпигувати через телефон
InternetUA
2025-07-18T05:43:46Z
В Індії чоловік створив ШІ-клона своєї колишньої і заробляв на контенті для дорослих
InternetUA
2025-07-18T05:22:00Z
У Росії штрафуватимуть за пошук «екстремістських матеріалів» в інтернеті
InternetUA
2025-07-18T05:19:16Z
На Нюрбургрінг виїхав новий кросовер Range Rover
AutoCentre
2025-07-18T06:06:21Z
Автомобілі за символічними цінами для можновладців: Коли не можна, але дуже хочеться
Украина Криминальная
2025-07-18T06:06:09Z
Найважливіші попереджувальні сигнали в автомобілі: як розпізнати проблему вчасно
24tv
2025-07-18T04:00:41Z
Хтось запропонував 70 тисяч доларів за спалену Dodge, ніби вона проїхала крізь пекло
Топ Жир
2025-07-18T01:18:41Z
Uber та Lucid уклали угоду на постачання тисяч безпілотних таксі
Топ Жир
2025-07-18T00:33:13Z
Нова модель Subaru — це повністю електрична версія Crosstrek
Топ Жир
2025-07-18T00:03:24Z
Ця потужна рамка була створена спеціально для однієї відомої та надзвичайно великої людини
Топ Жир
2025-07-18T00:03:14Z
Новий концепт Cupra вражає своєю рельєфною структурою
Топ Жир
2025-07-17T23:18:23Z
Stellantis відновила популярні емблеми, які дилери хочуть знову реалізовувати
Топ Жир
2025-07-17T22:33:42Z