MY.UAНовини
Нові відтінки журналістики та цензури власників: як із ними боротися?
Нові відтінки журналістики та цензури власників: як із ними боротися?

Нові відтінки журналістики та цензури власників: як із ними боротися?

Попри журналістську революцію 2004 року, тривалу боротьбу руху «Стоп цензурі!» та згуртування медійників проти втручання в редакційну політику, тиск власників на українські медіа нікуди не зник. Він лише набув нових відтінків, як і українська журналістика. Як протистояти йому в нових умовах, шукали відповідь 17 листопада учасники дискусії «Як опиратися втручанню власників у редакційну політику медіа», організованої Фундацією «Суспільність».

На думку модератора Дмитра Тузова, наразі ситуація загрозлива тим, що «працівники деяких медіа» фактично виконують роль обслуговуючого персоналу на партійних майданчиках проросійського ґатунку. Головна редакторка газети «День» Лариса Івшина вважає, що саме журналістика відповідальна за спотворення системи координат розвитку України: «Це давня та хронічна хвороба. І вона посилюється. Бо ми не проаналізували наслідки наших збурень. Чому два майдани не похитнули стосунки з власниками?»

Шефредакторка видання «Детектор медіа» Наталія Лигачова зауважує, що українська журналістика не змогла й досі втілити дієві інструменти протистояння тиску власників, зокрема, й через те, що відбулася зміна поколінь. У 2004 році журналісти протистояли перш за все темникам влади, у 2010 році рух «Стоп цензурі!» став перш за все відповіддю на посилення цензури власників. Але багато лідерів тих рухів спротиву пішли вже з журналістики. «Зараз прийшла нова зміна журналістів, деякі з яких є добровільними кріпаками. Серед них і досвідчені, й молоді журналісти. Це свідомий вибір — стати квазіжурналістами. І це заохочується власниками через великі зарплати», — каже Наталія Лигачова. Вона додає, що наразі підкуп журналістів медіаолігархами відбувається ще й наданням можливості увійти в політику (наприклад, співробітники «1+1 медіа», які масово стали народними депутатами чи депутатами місцевих рад за підтримки власника каналу). Проблемою є й те, що у країні дуже мало незалежних видань, де мали би змогу працювати за достойну винагороду ті, хто прагне дотримуватися стандартів.

У цій ситуації небезпека посилюється ще й тим, що читач, глядач і слухач не розрізняє якісну журналістику й «журналістику офіціантів», яка працює на замовлення власників, наголосив член правління Національної суспільної телерадіокомпанії України, відповідальний за платформу радіо, Дмитро Хоркін.

«Ми вже не живемо у тому світі, де є чорне та біле, як це було за часів Януковича. Зараз з’явились різні відтінки журналістики. Нам треба якось жити із журналістикою, яка топить інших журналістів. І нам потрібно випрацювати правила саморегуляції на ринку», — зауважила керівниця проєкту «Слідство. Інфо» Анна Бабінець.

«Детектор медіа» тезово систематизував пропозиції учасників дискусії, як чинити опір тиску власників на редакції та журналістів.

1. Переглянути дієвість редакційних статутів

Із цією ідеєю виступила шефредакторка інформаційного мовлення Суспільного зі стратегічного планування Наталя Гуменюк: «Ми досі не привчили власника та редактора до того, що може бути договір про невтручання. Редакція ще не виборола своє право на позицію».

Журналістка вважає, що коли регулятор перевірить, чи справді медіа, які претендують на ліцензії, дотримуються редакційного статуту, то це може спонукати медіа до їх перегляду. Наразі ж редакційні статути й редакційні ради не є дієвим інструментом. «Зараз це фікція. Де є редакційні колективи? Чи є редакційні ради, хто їх очолює? Попередні редакційні статути були створені у 20052007 роках, тоді на це погодились олігархи. Зараз можна вимагати більших прав редакцій, більш серйозних статутів», — вважає пані Гуменюк.

Журналіст «Громадського» Богдан Кутєпов водночас додав, згадуючи свій досвід роботи на СТБ: «Коли ти суперечиш власнику, то ніякі статути не працюють і знаходяться спроби та приводи для звільнення». Про це ж сказала Наталія Лигачова, яка зазначила, що редакційні статути та редакційні ради, які стали законодавчо закріпленими, здавалися у 2005 році великою перемогою учасників журналістської революції, які народили цю ідею та активно просували її. Але, по-перше, її спотворили політики, нардепи, надавши рівне представництво в редрадах представникам власника та журналістських колективів. По-друге, відсутність якихось покарань за невиконання та нехтування власними редакційними уставами зробили їх пустими папірцями. Тож шефредакторка «Детектора медіа» підтримала ідею перегляду законодавчих норм із приводу редакційних статутів, зокрема через зобов’язання Нацради стежити за їхнім дотриманням мовниками.

2. Створювати «чорні списки» пропагандистів і маніпуляторів

Богдан Кутєпов вважає, що в нинішній ситуації виходом може стати публічне оголошення імен тих, хто порушує стандарти журналістики, та надання оцінки їхнім діям: «Нехай ця інформація лишається і гуглиться, щоб за кілька років, коли захоче влаштуватись на Суспільне радіо, то йому скажуть що ти був колись у списку. Якщо ви журналісти, ви не можете обслуговувати інтереси влади. Бо нині вони збігаються зі стандартами, а завтра — ні».

Так, Дмитро Хоркін розказав, що нещодавно на «Українське радіо» хотіла влаштуватися ведуча, яка була у списку «Дошки ганьби», який у 2014 році, на початку російської агресії проти України, складала «Телекритика» команди Наталії Лигачової. І це стало підставою відмовити їй у працевлаштуванні. «Нам не підходять люди, які можуть завдати репутаційної шкоди», — пояснив пан Хоркін.

«Фіксація має бути. Можливо, нам знову слід створити “Детектор брехні” — короткий список тих, хто працює пропагандистами, а не журналістами. Не треба їх цькувати, але нехай це буде. Будь-хто має побачити, що за цією людиною стоїть», — запропонувала Наталія Лигачова. На її думку, зараз у спільноті журналістів немає культури «руконеподавання» тим, хто дискредитує звання журналіста, й потрібно таку культуру створювати.

А от очільник Суспільного мовника Зураб Аласанія скептично поставився до цієї ідеї цехової солідарності та списків: «Бо, наприклад, “Миротворець”, за яким стоїть влада, спотворює будь яку ідею списків».

3. Нарощувати потенціал нового медійного руху

«Має бути модернізація  та реформа Медіаруху. Треба залучати нових членів, модернізувати меморандум. Треба опиратися тиску, треба залучати до цього спротиву молодих журналістів», — звернула увагу Наталія Лигачова.

4. Створювати незалежні медіа

Наталія Гуменюк і Богдан Кутєпов зазначали, що створення маленьких незалежних медіа може бути єдиною можливістю протистояти партійним ідеологічним медіа. «Іншого виходу, ніж посилення незалежних медіа, я не бачу. При цьому вони можуть посилювати одне одного: Суспільне — “Громадське радіо”, “Громадське радіо” — “Слідство інфо”. Ми гуртуємось і посилюємо свої позиції», — вважає Наталя Гуменюк.

5. Розвивати медіаграмотність як аудиторії, так і журналістів

Богдан Кутєпов навів приклади того, що глядачі й читачі наразі не здатні відрізняти різні відтінки правди. І, приміром, ті, хто дивився ZIK до його купівлі соратником Віктора Медведчука, продовжують його дивитись і після зміни власника й підтримують ті меседжі, які зараз там поширюються. «У людей дуже слабко розвинуте критичне мислення», — каже журналіст.

Але найгірше те, що самі журналісти не бачать крамоли в тому, що власник впливає на редакційну політику — мовляв, «це ж його канал». «Навіть медійники не розуміють, що власник використовує державні частоти з умовою не спотворювати інформаційний простір», — зауважив Дмитро Тузов.

Водночас, на думку Тетяни Трощинської, головної редакторки «Громадського радіо», журналістам, які працювали в редакціях, де дотримуються стандартів, потім значно важче працювати на олігархічних каналах. «Бо в нас є робочий статут, є цінності, які можуть переказати напам’ять половина колективу», — пояснює вона. За її словами, співробітники інших медіа дивуються, що її робота як редактора на 80 % складається з вирішення етичних і професійних конфліктів.

6. Комунікувати з аудиторією напряму у форматі передплати і клубів

Зураб Аласанія радить посилити комунікацію із власною аудиторією через клубну та передплатну модель: «За цією моделлю медіа дуже щільно працює зі своїми глядачами, слухачами, читачами на рівні особистості. Звісно, це потребує коштів, і “Громадському” чи Суспільному знайти ці гроші важко. Але іншого шляху немає. Так роблять уже ті, хто на іншому боці. Вони вираховують кожну людину. Наприклад, Cambridge Analytics продала величезну базу даних людей з алкогольною залежністю об’єднанню церков. Це можна робити будь з ким. Кожну персоналію вираховують у соцмережі. Можливо, нашим медіа слід приходити до кожного, точно знаючи свою аудиторію».

На його думку, рано чи пізно ця модель монетизується й цінність якісної журналістики зросте. Люди схильні усвідомлювати це в час форс-мажорів.

7. Виховувати власників

Учасники дискусії вважають, що в журналістів, окрім звільнення з медіа через втручання в редакційну політику власника, є й інші інструменти для того, щоби вплинути на ситуацію. Анна Бабінець та Наталія Лигачова пригадали свої кейси про те, як їм вдавалося знайти вихід.

Був час, коли Анна Бабінець працювала в «Українському тижні» й отримувала зарплату в конвертах. Але в той час їй та її колегам вдалося відстояти свої права. Власниками тижневика були брати Цуприки, яким також належить книгарня «Є».

«Чому нам вдалось укласти колективну угоду? Тому що власник “Українського тижня” хвилювався за свою репутацію», — сказала журналістка. Втім, вона наголосила, що це поодинокий випадок, адже зазвичай протистояння із власниками не мають таких позитивних результатів.

А Наталія Лигачова згадувала свій досвід супротиву власнику, коли створене нею видання «Телекритика» увійшло спершу в холдинг «Главред-медіа», а далі «1+1 медіа». Тоді вдавалося відстоювати багато можливостей для вільної роботи, а іноді і йти на компроміси, якщо вони були розумними. Наприклад, були випадки, коли власник погрожував перестати фінансувати видання за опублікування критичних матеріалів, але тверда позиція команди сприяла тому, що його погрози не втілювались, а матеріали залишалися на сайті.

«Якщо є колектив і керівник, які розуміють, що є стандарти, то є можливість їх відстояти. Треба чинити супротив, іти на компроміси, коли це можливо, не зрадивши професії, й не поступатися там, де поступатися не можна», — сказала пані Лигачова.

На завершення дискусії модератор Тарас Петрів підсумував, що ця розмова є одним із кроків до відновлення роботи над створенням прозорих правил. Адже прозорість власності, прозорість стосунків власника та редактора є запорукою роботи журналістів. «Старий світ помирає й народжується новий світ медіа і стосунків між гравцями», — сказав він.

Теги за темою
СуспільствоСтатті
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Зруйновано популярний міф про темну тему в смартфонах
InternetUA
2025-02-23T08:10:54Z
Китайські університети запускають курси DeepSeek
InternetUA
2025-02-23T07:46:24Z
OpenAI видаляє користувачів у Китаї та Північній Кореї, підозрюваних у зловмисних діях
InternetUA
2025-02-23T07:30:22Z
Вчені створили біогібридний дрон на основі антен метеликів: чим він кращий за звичайний
InternetUA
2025-02-23T07:27:09Z
Nvidia запускає «пріоритетний доступ», щоб допомогти фанатам купити графічні процесори RTX 5080 і 5090 FE
InternetUA
2025-02-23T07:16:53Z
Apple бере участь у програмі рецептів з Apple News+ Food
InternetUA
2025-02-23T07:01:08Z
Що потрібно зробити, щоб смартфон працював якомога довше: поради від експертів
InternetUA
2025-02-23T06:31:32Z
Китай запустив у космос новий супутник зв’язку
УкраинФорм
2025-02-23T06:18:41Z
GTA 6 вже доступна до передзамовлення, але лише в одній країні світу
InternetUA
2025-02-23T04:01:24Z
Які різниця між парфумами і парфумованою водою
24tv
2025-02-23T08:09:48Z
Відчувають стрес та гірше ростуть: рослини, які ніколи не слід купувати як розсаду
24tv
2025-02-23T07:48:49Z
Післяпологова депресія у кішки: як розпізнати та допомогти
Знай
2025-02-23T05:51:40Z
Люля-кебаб: як приготувати смачну м'ясну страву
Фокус
2025-02-23T05:06:04Z
Ребус для тих, у кого чудовий зір: треба за 5 секунд знайти цифру 23
GlavRed
2025-02-23T04:27:15Z
Стрільці обмануть кохану людину: гороскоп на 23 лютого
24tv
2025-02-23T03:03:21Z
Гороскоп на неділю, 23 лютого: гарний час подумати про майбутнє, але уникнути імпульсивних покупок
Знай
2025-02-23T02:33:16Z
Як приготувати ідеальні вареники на Масницю: корисні поради
ГЛАВКОМ NET
2025-02-23T01:15:22Z
Картопляний млинець для сніданку: швидкий рецепт від переможця "Мастер Шеф"
Политека
2025-02-23T00:00:55Z
Тривога тривала понад 10 годин: які наслідки масованої атаки "Шахедами" на Київщину
24tv
2025-02-23T07:48:19Z
В КОВА розповіли про наслідки ворожої атаки дронів на Київщину
TSN
2025-02-23T07:36:24Z
Росія атакувала дронами Київ, в кількох районах виникли пожежі через падіння уламків
Лига
2025-02-23T07:27:02Z
Зруйновані будинки та пожежі: шахеди атакували Київщину
ГЛАВКОМ NET
2025-02-23T07:24:08Z
Як камʼянецького кримінального авторитета «Костиля» посадили на 8 років
Украина Криминальная
2025-02-23T07:21:13Z
РФ вночі випустила по Україні майже 300 дронів та «Іскандери»: жодну ракету не вдалося збити
ГЛАВКОМ NET
2025-02-23T06:36:16Z
В Україні судитимуть інтернет-шахрая, який продав неіснуючих товарів на 2 млн гривень
InternetUA
2025-02-23T06:28:40Z
Пошкоджені будинки, храм, АЗС, зросла кількість постраждалих: які наслідки атаки на Кривий Ріг
24tv
2025-02-23T06:24:08Z
Стрілянина на військовій базі у США: один військовий загинув, ще один у лікарні
24tv
2025-02-23T05:48:13Z
Непереможний Стівенсон технічним нокаутом переміг Педлі, який тричі побував у нокдауні
24tv
2025-02-23T08:21:29Z
Паркер у другому раунді ефектно нокаутував африканця, який обіцяв "вирубити" Усика
TSN
2025-02-23T08:18:42Z
Роналду зірвався на російського арбітра у програшному матчі Аль-Насру
24tv
2025-02-23T08:15:53Z
Погба може повернутися до Манчестер Юнайтед — ЗМІ
Football.ua
2025-02-23T08:00:15Z
Ліверпуль цікавиться захисником Фламенгу — UOL
Football.ua
2025-02-23T07:46:35Z
Динамо – Карпати: онлайн-трансляція центрального матчу туру УПЛ
24tv
2025-02-23T07:45:55Z
У неділю - три матчі футбольної Прем'єр-ліги
УкраинФорм
2025-02-23T07:39:13Z
Усик відреагував на слова Ф'юрі про перемогу в реванші
24tv
2025-02-23T07:12:59Z
Шандрук: По одному туру рано робити висновки
Football.ua
2025-02-23T07:06:25Z
КМДА назвала причину погіршення якості повітря у столиці
ГЛАВКОМ NET
2025-02-23T08:21:15Z
У Києві нічний клуб Fifty влаштував вечірку під російську музику
Комсомольская правда
2025-02-23T08:19:43Z
На Хмельниччині внаслідок атаки ворога пошкоджені ЛЕП та дорожнє полотно
УкраинФорм
2025-02-23T08:18:22Z
На Донеччині за добу від обстрілів РФ загинули п’ятеро цивільних, ще 13 - поранені
УкраинФорм
2025-02-23T08:15:43Z
Синєгубов розповів про оперативну ситуацію на Харківщині станом на 23 лютого
Мій Харків
2025-02-23T08:15:37Z
Російські ракети пошкодили храм у Кривому Розі: з’явились фото та відео
ГЛАВКОМ NET
2025-02-23T08:03:29Z
Магнітні бурі з 24 лютого до 2 березня: названо небезпечні дати
Политека
2025-02-23T08:03:14Z
У Києві погіршився стан повітря - на лівому березі дуже високий рівень забрудненості
УкраинФорм
2025-02-23T08:00:09Z
На Харківському напрямку ворог атакував п’ять разів, на Куп’янському за добу відбулося три атаки росіян — Генштаб ЗСУ
Мій Харків
2025-02-23T07:54:32Z
Рецензія на серіал «Нульовий день» / Zero Day
ITC
2025-02-23T08:07:09Z
У Києві відкриють виставку старовинних світлин Криму
УкраинФорм
2025-02-23T07:27:12Z
Історії про правду: 3 фільми про війну в Україні, які зобов’язаний побачити кожен
24tv
2025-02-23T07:12:53Z
Померла зірка серіалу "У Філадельфії завжди сонячно" Лінн Марі Стюарт
Комсомольская правда
2025-02-23T06:34:10Z
Станіслав Боклан: найкращі фільми
CutInsight
2025-02-23T00:12:45Z
Ірма Вітовська-Ванца: кращі фільми
CutInsight
2025-02-22T23:12:23Z
Стрічка Катерини Горностай показала Берліну, як українці борються за Незалежність і Перемогу - посол
УкраинФорм
2025-02-22T22:21:30Z
Гра в імітацію: дивитися онлайн
CutInsight
2025-02-22T21:36:02Z
У гостях у Еліс: дивитися онлайн
CutInsight
2025-02-22T20:15:06Z
Пенсіонери отримуватимуть більше: кому нарахують 20% доплати
Фокус
2025-02-23T08:21:54Z
Папа Франциск продовжує боротьбу з хворобою
360ua.news
2025-02-23T08:18:17Z
Росіяни запустили по Україні рекордну кількість дронів: яким рекордом відповіла ППО
ZN UA
2025-02-23T08:15:33Z
Сіре посвідчення: який вигляд має документ та хто може його отримати
24tv
2025-02-23T08:06:27Z
Третя річниця великої війни. Що покажуть українські канали 24 лютого
Детектор М
2025-02-23T08:00:50Z
Які періоди роботи можуть не врахувати до стажу: про що важливо знати
Фокус
2025-02-23T08:00:09Z
Масляна, Масниця чи Колодій? Яке свято відзначати в Україні
Лига
2025-02-23T08:00:05Z
На Львівщині водій маршрутки висадив дитину на мороз: мала посвідчення особи з інвалідністю
Политека
2025-02-23T07:30:32Z
Одна з країн ЄС впровадить обмеження для українських біженців: хто може втратити виплати
24tv
2025-02-23T07:03:07Z
Чому вага збільшується, навіть якщо ви їсте мало – лікарка дала суттєві поради
24tv
2025-02-23T07:03:58Z
Забудьте про вагу: є багато ознак, які показують, що ви робите успіхи в спортзалі
24tv
2025-02-23T05:00:23Z
Медична допомога українцям у Польщі: витрати перевищили 500 млн євро
ZN UA
2025-02-22T22:28:33Z
Китай жахає новим коронавірусом: вже передається людям від кажанів
Знай
2025-02-22T21:33:10Z
Останній сигнал організму: таємничий нескінченний кашель жінки врятував їй життя
Фокус
2025-02-22T20:15:43Z
Отруюють нас і все навколо: вчені закликали відмовитися від пластикових контейнерів для їжі
Фокус
2025-02-22T19:00:02Z
Чи збивати високу температуру: коли, як і чим
24tv
2025-02-22T18:33:21Z
Тривалість людського життя стоїть перед потрійною загрозою
Portaltele
2025-02-22T16:18:40Z
Скільки можна зберігати яйця в холодильнику: експертка дала однозначну відповідь
24tv
2025-02-22T14:27:32Z
Найбільш завантажена авіакомпанія США тепер підтримує передачу даних про місцезнаходження Apple AirTag
InternetUA
2025-02-23T08:00:46Z
Яку суму потрібно мати, аби відкрити власну справу
24tv
2025-02-23T07:48:12Z
На 30% дорожче, ніж в Україні: що відбувається з цінами на бензин у Польщі та Румунії
Хвиля
2025-02-23T07:45:28Z
Українська оборонна промисловість: які переваги, недоліки та ризики для Європи
ZN UA
2025-02-23T07:42:54Z
Тверде паливо є основним джерелом енергії для сушіння зерна
AgroPortal
2025-02-23T07:30:29Z
В Україні розширили список компаній, які можуть стати резидентами Дія.City
УкраинФорм
2025-02-23T07:03:20Z
На продаж виставили хлібне виробництво біля Рівного
AgroPortal
2025-02-23T07:00:54Z
Нафтогаз назвав терміни повірки для різних класів газових лічильників
Хвиля
2025-02-23T06:15:10Z
США та Росія далеко позаду: де найбільше нафти у світі
24tv
2025-02-23T06:03:19Z
Honda оновила найпопулярніший сімейний седан
AutoCentre
2025-02-23T08:06:07Z
Водії можуть втратити права через відсутність одного предмета в авто
GlavRed
2025-02-23T04:27:49Z
Принци Вільям і Гаррі володіють секретною технікою водіння, яка рятує життя
24tv
2025-02-22T21:12:28Z
Штраф у 16 000 гривень: водіїв України почали наказувати за дивне порушення
GlavRed
2025-02-22T20:27:35Z
Як дізнатися реальний пробіг авто: головна ознака, яку не приховаєш
ТСН
2025-02-22T20:21:03Z
Особливості запчастин для BMW XM G09: що потрібно знати власникам
Топ Жир
2025-02-22T16:06:34Z
На дорогах з’явився новий знак із двома камерами D-51a: що він означає
ТСН
2025-02-22T15:34:03Z
Як було відновлено унікальний міні-тягач DAF Pony
AutoCentre
2025-02-22T10:46:55Z
В Україні почали виробляти бронекапсули для HMMWV
InternetUA
2025-02-22T08:58:20Z
Найближчим часом Мерц може передати Taurus Україні: для цього є 1 важливий аргумент
24tv
2025-02-23T08:21:44Z
Чи планує Росія масований обстріл 24 лютого: що каже Ігнат
24tv
2025-02-23T08:18:57Z
Маск змушує держслужбовців США звітувати про свою ефективність
TSN
2025-02-23T08:18:53Z
AI проти творця: чат-бот Grok Ілона Маска закликав стратити самого Маска і Дональда Трампа
Vlasti
2025-02-23T08:15:51Z
РФ не поважає США: в РНБО відреагували на масовану атаку по Україні
TSN
2025-02-23T08:06:53Z
Росія спробує хитати Україну через протести, – експерт розповів, як не додавати роботи СБУ
24tv
2025-02-23T08:06:39Z
«Настав час закрутити гайки». Британія оголосить безпрецедентні санкції проти Росії
ГЛАВКОМ NET
2025-02-23T08:03:58Z
Британські миротворці ніколи не вирішували проблему. Чому план Стармера тільки погіршить ситуацію в Україні
Фокус
2025-02-23T08:00:53Z
Про Україну, Трампа та війну в американських лейтнайт-шоу. І про яйця по 18 доларів
Детектор М
2025-02-23T08:00:36Z