MY.UAНовости
Україна профукала "Мотор Січ", а також 3,5 млрд доларів
Україна профукала "Мотор Січ", а також 3,5 млрд доларів

Україна профукала "Мотор Січ", а також 3,5 млрд доларів

Україна профукала "Мотор Січ", а також 3,5 млрд доларів

19.11.2020

Стародавні говорили, що момент у житті, коли жінка починає цікавитися філософією (хай пробачить мене бойове крило феміністського руху), а чоловіки – своєю зовнішністю, називається "кризою жанру". У наших політичних еліт такою "кризово-жанровою" ознакою є Китай, про який забувають, коли просять кредит МВФ або коли ціни на сировину ростуть, і про який згадують, коли кредити ніхто не дає або ціни на сировину падають.

Тобто поїзд Київ - Пекін починає випускати пару у свисток у моменти "глибокої кризи" (тут можна клацнути себе по шиї, як у відомому фільмі). Про Китай згадував Кучма на тлі скандалу з "кольчужкою", про Піднебесну марив Янукович, коли вояжував у трикутнику Москва - Брюссель - Пекін у пошуках, хто більше дасть. Думка про "заборонений палац" відвідувала навіть Порошенка, але ненадовго, лише в моменти, коли друг "Джо" був не на дроті. Хоча Петру Олексійовичу було би набагато вигідніше привітати з Міжнародним днем солідарності трудящих не Володимира Путіна, а Сі Цзіньпіна.

Можна сказати, що "згадування Китаю" є у нас чіткою ознакою перезавантаження влади. Якщо президент заговорив про китайський вектор - чекай або Майдан, або тотальний розгром на виборах. Ну ось прийшла черга і Володимира Зеленського "згадати про нього", тим паче що майже весь необхідний пазл передумов вже складено: криза, падіння експорту, розгром на місцевих виборах. У недавньому інтерв'ю агентству "Сіньхуа" президент України заявив про перспективи взаємного співробітництва, а як аргумент "китаїзації" країни додав: "Вже нины китайську мову вивчають у загальноосвітніх школах і вищих навчальних закладах.

В Україні близько 500 китаїстів щорічно отримують дипломи філологів. Ми маємо кваліфікованих перекладачів". Тобто "труднощі перекладу" нашим відносинам поки не загрожують і "500 китаїстів" чекають на китайських інвесторів біля трапа літака.

Новини за темою

Китай дійсно є важливим торговельним партнером для України, хоча формат цієї співпраці для нас є невигідним: ми поставляємо сировину, а китайці – готові споживчі та промислові товари з високим рівнем додаткової вартості. Можна навіть у думці полічити, скільки тонн кукурудзи необхідно продати в Піднебесну, щоб компенсувати один привезений звідти бюджетний легковик. З цієї ж причини сальдо взаємної торгівлі є глибоко дефіцитним для України на мільярди доларів.

З іншого боку, такий формат є вкрай вигідним для наших ФПГ і груп впливу, що контролюють владу: на торговому дефіциті вони наживаються двічі. Вперше - поставляючи до Китаю аграрну сировину, куплену на внутрішньому ринку значно дешевше, а вдругез – завозячи контрабандними каналами в Україну ширвжиток. Найдивовижніше, що іноді й перше, і друге робить один і той же власник бізнесу. А негативне торговельне сальдо Україна потім покриває за рахунок кредитів. Взятих державою.

Україна та Китай практично не мають інвестиційного співробітництва. Ми не стали частиною маршруту "Нового Шовкового шляху" і нас випередила Білорусь. Ми не стали учасниками Азіатського банку інфраструктурних інвестицій (аналог азіатського МВФ), а Білорусь стала. Свого часу Китай надавав Україні так звані "зернові кредити" під поставки кукурудзи, які було благополучно "оприбутковано" нашими умільцями. Китайцям же показали важкий початок.

Сьогодні Китай стає центром нової Азіатсько-Тихоокеанської сили. Навіть неоліберали в нашому Міністерстві економіки визнають, що український експорт цього року витягнула Азія. А Азія консолідується навколо Китаю, в усякому разі – Східна, плюс Тихоокеанський регіон.

Головна подія року, що минає, - підписання Угоди про створення Азіатсько-Тихоокеанської зони вільної торгівлі: "Регіональне всебічне економічне партнерство" (RCEP). В онлайн-режимі, як і має бути в епоху епідемій, угоду схвалили представники 14 країн, зокрема Китай, Японія, Південна Корея, Австралія, Індонезія, Сінгапур, В'єтнам, Філіппіни, Таїланд, М'янма. Третина світової економіки, понад 2 млрд осіб.

Ця угода стала черговим підтвердженням моделі кластерного розвитку і концепції глобальної дефрагментації світової економіки, про які ми постійно пишемо всі ці роки, причому ще задовго до пандемії. Старий добрий глобалізм поступово спочив у бозі й зовсім не під впливом епідемії коронавірусу: глобальний світ застудився ще задовго до появи "заморського гостя" з Уханя, який заспівав світу свою "апофеозну" арію. Зростання людських ресурсів, з одного боку, й обмеженість матеріальних резервів - з іншого, створили глобальні передумови для зміни моделі світової економіки і системи міжнародної торгівлі.

Якщо в колишні часи світовий континуум, що складається із глобальних ланцюжків доданої вартості, функціонував на засадах кооперативних ігор, коли вигода від міжнародної торгівлі могла розподілятися на користь основних країн учасників, що були колективними вигодоодержувачами моделі глобалізму, то при переході до дефіцитної моделі зростання світової економіки ця стратагема трансформувалася в модель антагоністичних ігор та ігор із нульовою сумою, коли підсумковий результат для основних учасників є протилежним.

Проста ілюстрація. Починаючи з 80-х років минулого століття США і Китай запустили модель кооперативної інвестиційно-торгової гри, названу аналітиками "Кімерікою". Американські компанії використовували дешеві фактори виробництва в Китаї, насамперед робочу силу, і здійснювали інвестиції в цю країну. Піднебесна отримала експортноорієнтовану модель економіки, а американці – імпорт дешевих китайських споживчих товарів, які були істотно дешевше для покупців, ніж американські. Крім того, Китай інвестував свій торговий профіцит в американські боргові цінні папери, фінансуючи в такий спосіб бюджетний дефіцит США. Десятиліттями ця модель успішно функціонувала і приносила користь обом сторонам: американці друкували гроші й давали їх китайцям, втрачали роботу на своїх підприємствах, але при цьому купували дешеві китайські товари за рахунок соціальних допомог, що виплачуються з державного бюджету, який поповнював ресурси за допомогою китайських інвестицій у боргові папери казначейства.

Але починаючи з 2008 року, коли сталася глобальна фінансова криза, ця модель перетворилася для США на гру з нульовою сумою: що  більше вони інвестували в Китай, то більше глибшав їхній торговельний дефіцит з цією країною. У цій моделі поліпшення добробуту умовного китайця на один долар спричиняло погіршення аналогічного показника рядового жителя американської глибинки. Саме тому Трамп й активував модель економічного націоналізму, відновив державний протекціонізм і почав торговельні війни з основними торговельними партнерами – ЄС і Китаєм.

Через це зміна робочої глобалістичної моделі на нову модель глобальної дефрагментації була справою часу. У чому їх відмінність? Глобальна дефрагментація зберігає загальні правила глобалізму, зокрема мультилатеральнсоть, коли кожен учасник отримує свою вигоду від співпраці, але на більш локальному рівні. Тобто перед нами та сама фрагментація глобальних ланцюжків додаткової вартості, але з укороченням їх фізичної довжини і зниженням рівня додаткової вартості в країні, що приймає, за рахунок загальної диверсифікації виробництва, вимог якої дотримуються основні учасники.

На практиці це означає, що світ буде поділено на кілька глобальних кластерів: ЄС і торгові сателіти; ЄАЕС, зокрема країни спостерігачі; Північноамериканська угода про вільну торгівлю (USMCA). Й ось тепер всебічне регіональне економічне партнерство, скорочено ВРЕП (англ. Regional Comprehensive Economic Partnership, RCEP), яке може стати найбільшим з усіх.

На цьому тлі феєрично виглядає позов китайських інвесторів до України щодо корпоративних прав на "Мотор Січ". Міжнародні юридичні компанії спробують відсудити у нашої країни в міжнародному арбітражі 3,5 млрд дол. Все це скидається на якусь фантасмагорію на тлі законопроектів про "інвестиційних няньок" й обіцянок складати з покупцями об'єктів української приватизації договору купівлі-продажу на базі англійського права, а також запровадити окремий "інвестиційний суд" для іноземних інвесторів.

Історія з "Мотор Січчю" почалася кілька років тому, коли тодішній перший віце-прем'єр і міністр економіки Степан Кубів побував у Китаї на форумі "Один пояс. Один шлях", за підсумками якого заявив, що перший авіаційний двигун, зібраний у рамках співпраці між "Мотор Січ" і китайським партнером може бути продемонстровано вже наприкінці 2017 року, при цьому проект зі створення в китайському Чунціні відповідного спільного заводу було названо "одним із пріоритетів уряду" (ясна річ, нашого). Перший віце-прем'єр також повідомив про готовність китайців інвестувати 250 млн дол. і в саму "Мотор Січ". Після цього, мабуть, отримавши окрик із-за океану, слідчі СБУ порушили кримінальні справи з приводу підготовлюваного вивезення заводу до Китаю. Планували урочистості, а завершили ледь не арештами. Нинішня влада вирішила, мабуть, поєднати.

У недавньому минулому, до 2015 року, показники підприємства незмінно зростали: виручка збільшилася з 5,7 млрд грн у 2011 році до 13,7 млрд грн у 2015-му (з урахуванням девальвації гривні фізичний обсяг випуску, можливо, й скоротився, але не значно). EBITDA, що показує розмір прибутку до вирахування відсотків, податків й амортизації основних засобів, зросла за цей же період з 2,2 млрд грн до 6,6 млрд грн.

Але значно важливішим від голих цифр є науково-технічний потенціал підприємства, яке витримує конкуренцію з такими світовими виробниками авіаційного машинобудування, як General Electric (двигуни для Boeing), Snecma/Turbomeca (Франція) тощо.

"Мотор Січ" є розробником 28 типів серійних двигунів, штатний персонал складає більше 25 тисяч працівників, двигуни підприємства використовуються на вертольотах Мі-2, Мі-8, Мі-24, КА-26, літаках АН-26, АН-72, АН-74.

Таким чином, завод являє собою колосальний депозитарій науково-технічних розробок, значна частина яких відноситься до військово-промислового сектору економіки, а його фахівці – носіями унікальних ноу-хау і технічних навичок.

В останні роки, ми стали свідками, коли останні крихти нашого наукового і виробничого потенціалу "підмітають" ті країни, які з "майстерень світу" хочуть стати лідерами інновацій і наукових розробок. Першу скрипку тут грає Китай, який вже не задовольняється роллю мануфактури США, а хоче сам виробляти складну техніку, в тому числі авіаційну. А для цього, необхідно купити все те, що залишилося в таких країнах як Україна від потужного колись ракетобудування і авіабудування, попутно забравши на ситні хліба кращих фахівців.

Просто в Китаї є своя економічна політика, а в Україні поки немає, при чому, навіть на рівні проекту. І якщо в Піднебесній думають про випуск авіаційних двигунів, то в Україні намагаються заново "зачати і народити" вітчизняну сівалку. При чому, саме намагаються, продовжуючи купувати сільськогосподарську техніку з Білорусі.

У цьому ж ряду деіндустріалізації стоїть ситуація з" Антоновим "і"Південмашем". Блокуючи традиційні ринки збуту цих компаній, попередня влада так і не подбала про створення дієвих компенсаторів у вигляді кредитних програм на освоєння нових ринків і державних закупівель для насичення ринку внутрішнього. Зате ми замовляємо у Франції літаки на сотні мільйонів доларів і ведемо переговори з Туреччиною про покупку безпілотників. А на зустрічі з бразильським президентом, наш глава держави обіцяє купувати військово-транспортні літаки, вироблені в Бразилії, маючи при цьому свій проект аналогічного повітряного судна. За минулі десятиліття, армія не замовила жодного нового військово-транспортного літака у вітчизняного виробника і українські курсанти змушені літати на металобрухті.

За останніми повідомленнями з "Мотор Січі" звільняють 4,5 тисяч працівників, а всього за останні роки підприємство втратило 8 тисяч робітників та інженерів. З урахуванням сімей-це понад 30 тисяч жителів міста Запоріжжя. Цікаво, хтось оцінював втрати держави внаслідок втрати в системі зайнятості такого значного числа висококласних фахівців, хоча б з розрахунку ціни підготовки такої ж кількості нових працівників?

В сухому залишку. Внаслідок бездарної промислової та економічної політики останніх років, практично втрачено найцінніше підприємство, брильянт нашого високого машинобудування. І минула, і нинішня влада уподібнилася "собаці на сіні", не розвиваючи свій промисловий потенціал і не віддаючи його іншим. Хоча тут все очевидно-блокування продажу "Мотор Січі "відбувається по"дзвінку". М'яка евтаназія-це той рецепт, який виписали заморські доктора нашому високотехнологічному сектору економіки (щоб "не розповзався по світу). Унікальні технології повинні померти разом з їх носіями, не давши вирости новій зміні.

Ще років п'ять-десять наші політики зможуть постити "фотки "з унікальною" мрією "і" Русланами" в зарубіжних аеропортах, самовдоволено посміхаючись у відповідь на захоплені вигуки іноземців. При цьому ні маючи ні до "мрії", ні до" Руласну" ніякого відношення. Внаслідок скандалу з "Мотор Січчю", Україна надовго зникне з радарів китайських інвесторів, поступившись своїм місцем таким країнам як Білорусь. Новий світовий мегакластер, що формується навколо Китаю, навряд чи запропонує нам стати сполучною ланкою з ринком ЄС (але ж при правильній економічній політиці ми могли б з успіхом виконати цю роль, залучаючи десятки мільярдів доларів іноземних інвестицій і мультиплікувавши свою економіку в рази).

А попереду маячить цілком реальна загроза сплати за міжнародним арбітражем 3,5 млрд дол. І якщо таке рішення буде прийнято – доведеться заплатити, адже ми і самі досить ефективно апелюємо до системи міжнародного права. Центр світової економіки поступово переміщається в Китай. У Пекіні ніколи не забудуть ні про "зернові кредити", ні про ситуацію з "Мотор Січчю". Ні, там і далі будуть міняти свій автопром на нашу кукурудзу. І все. Китайці керуються принципом, що перед тим як сказати, потрібно порахувати до десяти, а перед тим як вдарити – до тисячі. Ну а у нас все відбувається за класикою: "бувають хвилини, коли неможливо втриматися і не почати робити дурниці. Це називається ентузіазмом".    

Олексій Кущ

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на [email protected]

 
#Мотор Січ #українсько-китайські відносини #позов до суд #китайські інвестори #міжнародна торгівля #український експорт #сировинна економіка
Джерело: 112.ua
Поделиться
Поделиться сюжетом
Источник материала
Упоминаемые персоны
Україна готується до мирних переговорів із РФ: майор ЗСУ розкрив деталі
GlavRed
2024-05-21T00:27:17Z
Росія завдає масованого удару по Україні: у багатьох областях - вибухи
GlavRed
2024-05-30T00:25:50Z
Большевицька атака проти українського війська. Що коїть депутатка Безугла?
ГЛАВКОМ NET
2024-05-27T10:12:59Z
Удари по цивільних об’єктах: СБУ оголосила підозру російському генералу
1News
2024-05-31T15:36:46Z
Столтенберг запропонує країнам НАТО виділяти Україні $40 млрд щороку
Хвиля
2024-06-01T21:30:54Z
Чи почали ЗСУ вже бити по території РФ американською зброєю: аналітики дали відповідь
TSN
2024-06-01T21:08:58Z
Експрезидент України Віктор Янукович прибув до Білорусі, — соцмережі
Фокус
2024-05-24T14:13:59Z
Перемога Путіна – невигідна: Портников розповів про плани Китаю щодо війни в Україні
TSN
2024-05-20T11:18:19Z
ISW: росія накопичує сили та готується до наступу на кордоні двох областей України
Варта1
2024-05-27T12:42:47Z
"Остаточне рішення": з'явилася брудна правда про Ані Лорак
GlavRed
2024-05-27T19:27:39Z
"Я щаслива": Наталя Могилевська показалася в обіймах відомого українського співака
GlavRed
2024-05-20T06:27:51Z
Дмитро Коляденко зізнався, чому припинив спілкування з Іриною Білик: "Досить"
TSN
2024-05-27T15:09:46Z
Відома українська супермодель вийшла заміж і вперше показала коханого
24tv
2024-05-22T17:36:04Z
Надихає на чудовий настрій та запальний танець: у тіктоці завірусився польський трек
24tv
2024-06-01T20:36:35Z
Довженко-центр презентував власнодрук про кіноекранізацію творів Коцюбинського на Книжковому Арсеналі
УкраинФорм
2024-06-01T20:03:34Z
Померла Анастасія Заворотнюк: головні ролі актриси
GlavRed
2024-05-30T08:28:16Z
Чемний хлопчик. Джамала народила третього сина
Детектор М
2024-05-27T10:01:09Z
«Хтось має вмерти». Відомий український шоумен показав сина, який підтримує Путіна
ГЛАВКОМ NET
2024-05-25T04:48:09Z
«Чутно вибухи»: у Москві масштабна пожежа на промисловій територій
ГЛАВКОМ NET
2024-05-30T04:32:39Z
Кількість загиблих внаслідок удару по "Епіцентру" зрізко росла: останні дані
TSN
2024-05-26T08:36:38Z
У Ростові-на-Дону суховантаж врізався у проліт залізничного мосту: видовищні фото річкової ДТП
24tv
2024-05-26T11:09:11Z
У Харкові ракета РФ влучила у житлову п'ятиповерхівку: постраждали 23 людини, троє - загинули
GlavRed
2024-05-31T04:27:34Z
Дніпровська ГЕС після нічного обстрілу – у критичному стані
ГЛАВКОМ NET
2024-06-01T21:27:33Z
Уламки російських ракет пошкодили будинки на Івано-Франківщині
TSN
2024-06-01T21:19:15Z
Окупант повернуся в Росію і порізав ножем екс-дружину
1News
2024-05-29T08:03:32Z
Синєгубов розповів про ситуацію на Харківщині станом на 29 травня
Мій Харків
2024-05-29T06:52:21Z
У США розбився новий військовий літак F-35: деталі авіакатастрофи
ГЛАВКОМ NET
2024-05-29T06:13:29Z
Забудьте про цей податок: які пільги мають пенсіонери
24tv
2024-05-20T14:42:34Z
В Україні зросте плата за світло: 4,80 грн для користувачів, які споживають більше 100 кВт на місяць
Варта1
2024-05-28T20:28:13Z
Банки та обмінники за вихідні переписали курс долара: які тепер ціни на валюту
Обозреватель
2024-05-27T07:49:50Z
В Україні посилили графіки відключень світла: розклад на 23 травня
Обозреватель
2024-05-23T10:37:41Z
Vodafone відчутно підвищив тарифи: які здорожчали
Обозреватель
2024-06-01T21:22:32Z
ЄС готує тарифи на російські товари, що не підпадають під санкції – FT
iPress
2024-06-01T20:59:58Z
Державний борг України перевищив 6 трильйонів гривень
ZN UA
2024-05-27T15:40:23Z
Стало відомо, звідки везуть полуницю до України
AgroNews
2024-05-27T10:16:25Z
Абонентів "Київстар" поставлять перед вибором: це буде непросто
Знай
2024-05-22T18:30:24Z
"Життя закінчилось, я померла": брат "Чеки" опублікував передсмертного листа Ірини Цибух
GlavRed
2024-05-30T21:27:01Z
Чому пенсіонери з великим стажем мають зменшені пенсії
24tv
2024-05-30T05:15:59Z
Українцям можуть припинити нараховувати соцвиплати: кого це торкнеться
Политека
2024-05-27T19:01:49Z
Яке свято у середу, 29 травня: що не можна робити у цей день
24tv
2024-05-29T04:03:04Z
2 червня: яке сьогодні свято, традиції та заборони
ГЛАВКОМ NET
2024-06-01T21:39:29Z
Безробітні можуть отримати 12 тисяч гривень за місяць
Варта1
2024-06-01T21:30:38Z
Коли закінчиться війна: майор ЗСУ зробив прогноз - Україна перехопить ініціативу
GlavRed
2024-05-19T03:27:27Z
ТЦК змінюють методи пошуку: що треба знати
Знай
2024-05-29T06:36:46Z
Власників тварин чекають штрафи: у якому випадку доведеться платити до 5100 гривень
Политека
2024-05-27T10:31:59Z
На Хрещатику сталася масова бійка: що відомо про інцидент у Києві
24tv
2024-05-26T20:03:44Z
На Кіровоградщині чоловік написав заяву про те, що не буде воювати: яке рішення суду
Политека
2024-05-28T19:01:51Z
Гороскоп на завтра 31 травня: Тельцям - щаститиме на кожному кроці, Терезів - використають
GlavRed
2024-05-30T07:28:48Z
Чоловіка з роботи завезли до ТЦК і дали повістку, але він різко відмовився від мобілізації: як це закінчилось
TSN
2024-05-28T09:33:17Z
Сили оборони контролюють близько 70% Вовчанська
ГЛАВКОМ NET
2024-06-01T21:35:09Z
Україна під впливом сильної магнітної бурі: коли чекати на новий шторм
GlavRed
2024-06-01T21:27:20Z
Зеленський після удару по гіпермаркету у Харкові, де «могли бути понад 200 людей»: Дайте нам ППО
УкраинФорм
2024-05-25T17:13:28Z
Потужний ракетний удар по Харкову: кількість загиблих зростає
TSN
2024-05-23T08:51:13Z
ЗС РФ штурмують Липці: чому це небезпечно для Харкова, — командир батальйону
Фокус
2024-05-29T08:51:42Z
Усик потрапив у лікарню після перемоги над Ф'юрі: що сталось із абсолютним чемпіоном
24tv
2024-05-19T01:18:21Z
"Ніхто не думав". Дочка відомих українських акторів виявилася чемпіонкою з боксу
Обозреватель
2024-05-21T13:28:50Z
"Почував себе зле": Маркевичу стало погано після болючої поразки Карпат
24tv
2024-05-29T10:00:16Z
Катерина Усик — жінка, без якої Олександр Усик не може ні дихати, ні перемагати
Фокус
2024-05-19T06:12:30Z
15-й трофей "вершкових": Реал у валідольному фіналі зупинив Боруссію та виграв Лігу чемпіонів
24tv
2024-06-01T21:30:12Z
«Реал» став переможцем Ліги чемпіонів УЄФА сезону 2023/24
ГЛАВКОМ NET
2024-06-01T21:15:09Z
Дерев’янченко дізнався ім’я наступного суперника
УкраинФорм
2024-05-28T20:21:05Z
Барселона та Кімміх не зійшлись у питанні фінансових вимог гравця
Football.ua
2024-05-27T11:37:31Z
Зубков і Ванат — найкращі асистенти УПЛ в сезоні-2023/24
Football.ua
2024-05-25T17:55:10Z
Чи зможете знайти людину на цій оптичній ілюзії
TSN
2024-05-19T12:03:46Z
Припиняють дію: "Київстар" попередив про послуги, які не працюватимуть
Политека
2024-05-27T04:31:34Z
Чи може щось виштовхнути Місяць з орбіти
24tv
2024-05-29T03:21:53Z
Роботизований російський корабель покинув МКС і згорів в атмосфері Землі
Portaltele
2024-05-29T07:01:50Z
Запуск пілотованого космічного корабля Starliner скасували менш як за 4 хвилини до старту
УкраинФорм
2024-06-01T21:28:47Z
Успішно випробувано ракету з двигуном, надрукованим на 3D-принтері за три доби
InternetUA
2024-06-01T21:03:20Z
Як перевірити, хто переглядає ваш профіль у Instagram: є кілька способів
Политека
2024-05-27T11:31:05Z
4 знаки зодіаку, які залежні від соцмереж
24tv
2024-05-21T14:03:55Z
Японський мільярдер закрив проект першого туристичного польоту навколо Місяця
InternetUA
2024-06-01T20:52:06Z
Ви будете в шоці: як прибрати черв'яків із черешні - швидкий та дієвий метод
GlavRed
2024-05-30T12:25:05Z
Допоможе заснути за 3 хвилини: експерт показала хитрий трюк
GlavRed
2024-05-28T09:27:08Z
Популярний напій: розвінчуємо п'ять міфів про чай
Обозреватель
2024-05-28T04:13:29Z
Заморожені продукти, які зменшують запалення: що радять дієтологи
Обозреватель
2024-05-30T03:31:10Z
Діти почали дорослішати раніше: вчені б'ють на сполох через їхнє здоров'я
24tv
2024-06-01T20:39:30Z
35-річний чоловік зламав найміцнішу кістку в тілі під час кашлю: відома причина
Фокус
2024-06-01T19:27:49Z
Як позбутися від мошок: ці домашні продукти мають допомогти
Политека
2024-05-23T00:03:32Z
Ефективне управління стресом і тривогою: 5 корисних порад
Обозреватель
2024-05-21T14:04:35Z
Гороскоп на завтра 30 травня: Близнюкам - неочікувана подія, Леви - балуйте себе
GlavRed
2024-05-29T06:27:25Z
Що б не сталося: яку фразу нізащо не можна говорити дітям
24tv
2024-05-29T08:51:11Z
Довше їсти, аніж готувати: рецепт лінивих хачапурі на кілька хвилин
24tv
2024-05-29T21:30:32Z
Ребус для тих, у кого зір орла: треба за 11 секунд знайти пружину
GlavRed
2024-05-30T03:27:21Z
Гороскоп Таро на 27 травня для всіх знаків Зодіаку: кому доведеться почати все з чистого листа
Политека
2024-05-27T02:06:36Z
У Венеції обмежили чисельність туристичних груп і заборонили гучномовці
УкраинФорм
2024-06-01T21:25:39Z
Легко, смачно і поживно: насолоджуємося вихідними з салатом із авокадо
24tv
2024-06-01T21:00:56Z
У жодному разі не піднімайте гроші на дорозі: чому це заборонено і чим загрожує
Знай
2024-05-31T13:31:39Z
Ніхто не встоїть: готуємо апетитний салат з молодих кабачків
24tv
2024-05-23T03:12:21Z
Замість дерунів: "Мастер Шеф" Ярославський дав оригінальний рецепт смаженої картоплі
Политека
2024-05-29T09:01:27Z
Китай у лідерах: стало відомо, з яких країн в Україну найбільше завезли автомобілів
AutoGeek
2024-05-27T10:40:22Z
Кросовери і не тільки: названо найпопулярніші дизельні авто в Україні
Фокус
2024-05-21T11:16:31Z
General Motors запатентувала батареї для електромобілів, схожі на конструктор Lego
24tv
2024-06-01T17:07:43Z
Зеленський і президент Індонезії обговорили прогрес в імплементації Формули миру
УкраинФорм
2024-06-01T15:34:51Z
Мають купу технічних проблем: водії назвали найжахливіші авто
Обозреватель
2024-06-01T15:08:23Z
Техогляд авто у Польщі: що змінилося у 2024 році, ціни
Хвиля
2024-06-01T14:36:46Z
Компанії з найнадійнішими вживаними авто: свіжий рейтинг
Обозреватель
2024-06-01T10:04:52Z
Представлена ​​новітня пральна машина Xiaomi Mijia Essence Wash
Portaltele
2024-06-01T09:28:38Z
Rapid 400C – і передпосівні культиватори не потрібні!
AgroNews
2024-06-01T08:46:54Z