За 29 років незалежності державний символ так і не затвердили, а це вже п'ятий конкурс на ескіз великого герба України.
Організаційний комітет 19 листопада оголосив переможців у конкурсі на кращий ескіз великого Державного герба України. Ним став художник, співавтор Малого герба Олексій Кохан. Ескіз-переможець містить обов’язкові елементи для великого Державного Герба, зокрема: герб Війська Запорозького, воїна-козака, лицаря з мушкетом та знак Княжої держави Володимира Великого, тобто Малий Державний герб.
Те, чи стане новий ескіз великим Державним гербом і де його будуть використовувати, тепер має затвердити парламент. Якщо конституційна більшість нардепів підтримає законопроєкт "Про державні символи", який має підготувати Мін'юст, ескіз буде офіційно оформлено як великий Державний Герб.
Натомість реакції українців довго чекати не змусили, дописувачі у соцмережах, буквально, вибухнули коментарями та дописам стосовно державного символу. ТСН.ua зібрав найцікавіші з них.
Тільки-но міністр культури та інформаційної політики Олександр Ткаченко опублікував на своєму Facebook новину про результати конкурсу на кращий ескіз Великого Державного Герба України, під дописом почали з'являтися коментарі та критика істориків, письменників, громадських діячів. Як тільки не обурювалися люди, називаючи герб "жахом", "несмаком", "совком", "соромом для країни".
Критика щодо недотримання християнських норм
Зокрема директор Міжнародного інституту афонської спадщини Сергій Шумило написав, що "з канонічної точки зору Архангел має бути зверху на корогві, а не тримати щит, а от козак має тримати щит... Не може Архангел стояти під козаком, це явища зовсім різної природи і "різних світів". "У мене запитали у приваті, де написано, що Архистратига не можна ставити під козаком? Так от, у християнстві є т. зв. "іконографічний канон", вироблений понад 1000 років назад. Це усталена християнська традиція, яку не варто порушувати. Бо спроби поставити Божественне нижче людського - це хибний шлях...(( Якщо вирішили використовувати християнський символ, то треба дотримуватися християнських норм", - пояснив Сергій Шумило.
Критика історика
Історик, науковий співробітник Інституту історії України НАН України Олексій Алфьоров вважає, що є кілька моментів, які слід виправити:
- Додати над щитом корону Володимира Великого - з його монет. Це символ Держави Володимира та аргумент на користь України, як єдиної спадкоємиці його Держави. Водночас і історична подія - з короною від Візантійського імператора він став членом європейських монархій того часу.
- Прибрати калину і пшеницю і те все листя. Калина має у українців гірку асоціацію (зокрема стала і символом Голодомору, гіркої долі, крові). А пшениця - ну, от як перестанемо зерно в Польщі закуповувати чи де там ще, тоді і поговоримо про нашу "житницю Європи".
- Архистратига Михаїла зробити краще - має бути плащ та трохи інакше зображені обладунки.
- Козака взяти, або Нарбутівського з герба Української Держави - і це обумовити в описі, як певний етап, або ж з оригіналів гетьманських печаток - бо сам образ козака вийшов не дуже вдало.
Реакція соцмереж
Окрім конструктивної критики у соцмережах з'являється шквал негативних коментарів та мемів. Своїми думками діляться як звичайні українці, так і політики, письменники, митці, діячі культури, історики та інші публічні і відомі люди.
Відео Жюрі визначило найкращий ескіз Великого герба України
Великий герб України обрано. Жюрі визначило переможців конкурсу на найкращий ескіз державного символу. Перше місце отримав проект художника, співавтора малого герба України Олексія Кохана. Малий герб у центрі, по боках - лев і архангел Михаїл, згори - козак, унизу - синьо-жовта стрічка. Цю роботу автор подавав на конкурс ще 1997 року, але тоді перемоги не здобув. Це вже п'ятий конкурс на ескіз великого герба України. Але за 29 років незалежності державний символ так і не затвердили, хоча малий герб був схвалений ще на початку 90-х років.
- Автор:
- Ірина Загородня