MY.UAНовини
Чим живуть громадські ініціативи часів Євромайдану: історії «Автомайдану» та «Євромайдан SOS»
Чим живуть громадські ініціативи часів Євромайдану: історії «Автомайдану» та «Євромайдан SOS»

Чим живуть громадські ініціативи часів Євромайдану: історії «Автомайдану» та «Євромайдан SOS»

Сьогодні Україна відзначає День гідності та свободи. Рівно сім років тому, 21 листопада 2013 року, громадяни вийшли до стели Незалежності на знак протесту проти непідписання тодішнім президентом Януковичем Угоди про Асоціацію між Україною та Європейським Союзом. Гасла, які вигукували активісти, дали мітингу назву – Євромайдан. Згодом, через побиття студентів силовиками у ніч на 30 листопада, Євромайдан переріс в Революцію Гідності. 

Фото: Фундація «Відкритий діалог»

За сім років з початку цих подій, українці пережили анексію Криму, окупацію частини Донецької та Луганської областей, зміну урядів, парламенту та президентів, намагання впровадити ключові реформи, які наблизили б державу до Європи.

Євромайдан дав нове дихання громадянському суспільству України. Активісти почали об’єднуватися в громадські організації та ініціативи, які з часом стали потужним голосом суспільства. 

«Євромайдан SOS» — одна з таких ініціатив, що утворилася на Євромайдані. Це самоорганізована група правозахисників, громадських активістів, адвокатів, журналістів та інших небайдужих людей різних професій, яка була створена у відповідь на незаконні дії влади щодо розгону мирної акції у ніч з 29 на 30 листопада 2013 року на Майдані Незалежності. Метою діяльності ініціативи було оперативне надання правової допомоги потерпілим учасникам Євромайдану у Києві та інших містах країни, а також збір та аналіз інформації для захисту учасників протесту і надання проміжних оцінок розвитку ситуації.

У 2014 році «Євромайдан SOS» заснував «Волонтерську премію», якою нагороджуються найактивніші волонтери.

У той же час виникла інша відома громадська ініціатива «Автомайдан», яка складалася з групи самостійних колон автомобілістів. Найбільш резонансними акціями автомайданівців були блокування автомобільного руху, автопробіг до резиденції колишнього президента України Віктора Януковича «Межигір'я», спостереження за діями «тітушок», евакуація поранених активістів Євромайдану з місць протистоянь.

У сьому річницю початку Революції Гідності «Детектор медіа» спілкується з лідерами двох потужних громадських ініціатив, які утворилися на Майдані, про зміни, які з ними відбулися за цей час, про досягнення поставлених цілей і нові виклики, які стоять перед громадянським суспільством.

Наші співрозмовники – голова правління Центру громадянських свобод, координаторка громадської ініціативи «Євромайдан SOS» Олександра Матвійчук та лідер одеського осередку громадської організації «Автомайдан» Віталій Устименко.

Олександра Матвійчук

Що стало поштовхом для створення вашої громадської ініціативи на початку Євромайдану?  

Олександра Матвійчук: «Євромайдан SOS» був створений у відповідь на брутальний розгін мирної демонстрації 30 листопада 2013 року. Тоді ми ставили собі за мету допомогти побитим на Майдані студентам, і відверто кажучи, не могли собі навіть уявити, що вже скоро працюватимемо 24 години на добу кілька місяців поспіль, і через наші руки будуть проходити сотні і сотні побитих, арештованих, підданих катуванням, обвинувачених у сфабрикованих кримінальних справах, а потім і загиблих.

Віталій Устименко: Поштовхом для створення «Автомайдану», багато в чому, надала тодішньої міліції. Нам було очевидно, що протест на авто був потужнішим, тому що автівки не так легко посунути з місця, як це можна зробити з людиною. Під час Євромайдану наша ініціатива являла собою велику стихію з безліччю учасників на авто, яка могла приїхати в гості до будь-якого чиновника, зокрема й до колишнього президента Віктора Януковича.

Віталій Устименко

Яку діяльність виконувала ваша організація під час Майдану? 

Олександра Матвійчук: Під час Майдану ми об’єднали кілька тисяч людей, які надавали правову та іншу допомогу переслідуваним учасникам протесту по всій країні. Тоді ми працювали проти цілої державної машини, яка хотіла знищити мирний протест, в тому числі і фізично. Наші адвокати були в райвідділках, судах, шпиталях, усюди, де така допомога була потрібна. Розуміння того, що ти не один-на-один у протистоянні із режимом, а тебе будуть віддано захищати, давало людям сили подолати страх.

Віталій Устименко: Окрім акцій протесту та автопробігів «Автомайдан» також брав участь в транспортуванні учасників протесту до лікарень. Також ми підвозили протестуючих додому і на Майдан.

Як змінилася ініціатива за 7 років свого існування? 

Олександра Матвійчук: Після Євромайдану ми були першими, хто відправив мобільні групи у Крим та на Донбас, щоб документувати факти російської агресії та воєнні злочини. В особливому фокусі уваги опинилися незаконно ув’язнені люди та жорстоке поводження із ними. Мова про політв’язнів у Криму, а також про військовополонених та цивільних заручників на Донбасі. Тому не дивно, що «Євромайдан SOS» започаткував кампанію LetMyPeopleGо для їх звільнення. Важливо, що наші волонтери та колеги мультиплікували досвід самоорганізації «Євромайдан SOS», і дали поштовх для створення нових прекрасних структур – «Крим СОС», «Восток СОС» та інших. 

Потрібно розуміти, що наш марафон – це біг на довгу дистанцію. Проміжних цілей ініціатива досягла, у 2013 році. Тоді ми збиралися, щоб захистити учасників протесту – авторитарний режим пав, і протест зрештою переміг. Але це значить тільки одне – ми просто вибороли для себе нові завдання. Адже тепер маємо побудувати країну, в якій суди незалежні, влада підзвітна, а поліція не б’є мирних демонстрантів. «Євромайдан SOS» – це правильна історія, і я горда бути до неї причетною. А зараз ми маємо працювати над тим, щоб жити в країні, де «Євромайдан SOS» буде просто непотрібен.

Віталій Устименко: З часу створення, організація кардинальним чином змінилась: зі стихійної революційної ініціативи, «Автомайдан» перетворився в системну інституційну громадську організацію з осередками у різних регіонах України і чітким фокусом на питання боротьби з корупцією, очищення судів, реформами правоохоронних органів.

Фото: Главред

Які виклики зараз існують перед громадянським суспільством, зокрема перед вашими ініціативами, які утворилися на Майдані?

Олександра Матвійчук: Перед нами усіма зараз два важливих завдання – провести демократичну трансформацію країни та вистояти у війні з Росією. Для цього потрібна енергія, щоб зробити стрибок та вирватися із зони транзиту, в якій країна перебуває кілька десятиліть. Революція Гідності окреслила вектор розвитку та заклала важливі цивілізаційні сенси, але по цій дорозі потрібно рухатися. А для цього ми маємо вийти за межі нашої затишної «бульбашки», налагодити пряму комунікацію з суспільством та залучати все більше і більше людей. Думаю, це основний виклик наразі для громадських організацій.

Віталій Устименко: Як на мене, найбільшою проблемою та загрозою нині є нереформовані правоохоронні органи та суди. Це і є найбільшим ризиком і викликом, які стоять перед громадянським суспільством. Як і сім років тому, це така ж сама загроза, що гальмує процес впровадження демократичних перетворень в Україні. Мені прикро, що досі, попри зусилля громадського сектора, правоохоронні та судові органи в Україні, фактично, нереформовані.

Фото надані співрозмовниками

Ми хочемо тримати з вами зв'язок. Будемо раді бачитися і спілкуватися з вами у нашому телеграм-каналі "Що там у ГО?". 

Якщо хочете бути в курсі головних новин про життя громадянського суспільства в Україні, підписуйтесь на нашу розсилку. Пишемо раз на тиждень і без спаму.
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Європейці змінюють стратегію військової допомоги Україні – WP
Факти ICTV
2025-04-20T21:57:59Z
ППО за тиждень знищила над Україною понад 840 російських дронів і ракет
УкраинФорм
2025-04-27T10:49:11Z
Чоловік став мільйонером і вирішив закопати свій скарб: навіщо він так зробив
24tv
2025-04-27T10:46:13Z
28 квітня не можна сваритися і сперечатися: яке свято і день ангела
GlavRed
2025-04-27T10:36:29Z
У Литві школярів навчатимуть збирати дрони та керувати ними
Европейская правда
2025-04-27T10:34:30Z
Як ядерні випробування СРСР створили атомне озеро Чаган в Казахстані
360ua.news
2025-04-27T10:31:04Z
В Австралії після 529 днів у дикій природі знайшли таксу Валері
24tv
2025-04-27T10:21:01Z
Онлайн-реєстрація ГО без бюрократичних перешкод: нові можливості для громадянської участі
Детектор М
2025-04-27T10:19:24Z
Південнокорейський солдат випадково відкрив вогонь з кулемета у бік КНДР
Лига
2025-04-27T10:16:11Z
Китайські науковці випробували неядерну водневу бомбу
ГЛАВКОМ NET
2025-04-20T19:57:49Z
У Куп'янську армія росіяни скинула вибухівку на цивільне авто - поранений чоловік
УкраинФорм
2025-04-27T10:54:18Z
"Диво у Ватикані": західні ЗМІ розмістили на перших шпальтах фото зустрічі Трампа та Зеленського
24tv
2025-04-27T10:51:39Z
Грем підтримав план Трампа: як тепер говоритимуть із Путіним
Хвиля
2025-04-27T10:46:35Z
Путін маніпулює Трампом для досягнення своїх цілей - CNN
TSN
2025-04-27T10:45:54Z
"Торпеди в запасі": Трамп окреслив свої цілі на наступні 100 днів президентства
24tv
2025-04-27T10:45:08Z
Ворог атакував дронами Житомирщину: постраждали цивільний і двоє поліцейських
УкраинФорм
2025-04-27T10:45:08Z
Шмигаль поспілкувався зі студентами Університету Вашингтона
УкраинФорм
2025-04-27T10:43:36Z
Терорист Гіркін пророкує «багато великих неприємностей» для Росії у травні
ГЛАВКОМ NET
2025-04-27T10:42:07Z
Банки у ліквідації отримали понад ₴622 мільйони у І кварталі - Фонд гарантування
УкраинФорм
2025-04-27T10:49:17Z
Подайте до ПФУ цей документ і надбавка ваша. Хто з пенсіонерів очікуватиме на кошти
Telegraf
2025-04-27T10:42:12Z
Хто може скористатися 50% знижкою на оплату житлово-комунальних послуг
24tv
2025-04-27T10:18:10Z
Якою буде пенсія у ФОПів: основні умови нарахування
24tv
2025-04-27T09:36:43Z
Рекордний урожай здивує навіть сусідів: як швидко зволожити ґрунт у теплиці
GlavRed
2025-04-27T09:27:14Z
Ціни впали на 40%: українцям стали доступнішими улюблені овочі
Знай
2025-04-27T09:12:08Z
Яка вартість переоформлення будинку у 2025 році
24tv
2025-04-27T09:06:14Z
Ольгопіль посіяла 100 гібридів кукурудзи
AgroPortal
2025-04-27T09:00:29Z
До 6 грн за хліб і це не по акції. Де можна значно зекономити
Telegraf
2025-04-27T08:33:08Z
Sunday news з Софією Єгоровою! До Перемоги!
FM-TV
2025-04-27T10:12:45Z
Вижила після нападу ХАМАСу: що відомо представницю Ізраїлю на Євробаченні 2025
Факти ICTV
2025-04-27T08:46:07Z
Пам’яті барабанщика, військовослужбовця 46 бригади ДШВ Антона Рабела
УкраинФорм
2025-04-27T08:18:28Z
Після розлучення та звинувачень в аб'юзі: відомий український співак закрутив новий роман
24tv
2025-04-27T08:09:17Z
Рецензія на фільм «Until Dawn: До світанку» / Until Dawn
ITC
2025-04-27T07:46:36Z
Зірка "Фантастичної четвірки" Йоан Гріффіт одружився вдруге
Комсомольская правда
2025-04-27T06:46:59Z
Ані Лорак фінансує державу, яка нас вбиває: співачка Ангела про артистів-зрадників, утікачів і втому від війни
GlavRed
2025-04-27T06:27:35Z
Руслана опублікувала рідкісний знімок із батьком
Комсомольская правда
2025-04-27T06:01:36Z
Хто покинув МастерШеф 15 у 9-му випуску – на кухні з фанбазою та переможцями
Факти ICTV
2025-04-26T20:34:32Z
У Києві побили 16-річну дівчину: поліція проводить розслідування
24tv
2025-04-27T10:51:54Z
Потужний вибух у порту Ірану: кількість загиблих та постраждалих зросла, подробиці
Telegraf
2025-04-27T10:49:48Z
У Херсоні кількість постраждалих від авіаудару РФ зросла до чотирьох
УкраинФорм
2025-04-27T10:49:05Z
В Одеському ТЦК виник конфлікт: що відомо
TSN
2025-04-27T10:45:37Z
Поліція встановлює обставини побиття експедитора в Тростянецькій громаді
Украина Криминальная
2025-04-27T10:24:15Z
У горах Польщі стались два смертельні інциденти з туристами
Европейская правда
2025-04-27T10:12:06Z
Дрон ворога вдарив поруч з цивільною автівкою у Купʼянську: постраждав лікар
Мій Харків
2025-04-27T10:04:07Z
Взято під варту чоловіка, який ножем поранив двох людей у Черкасах
Украина Криминальная
2025-04-27T09:39:53Z
Букет для дівчини: на Рівненщині юнак викрав квіти зі стели загиблих військових
24tv
2025-04-27T09:30:53Z
Вакцина від лишаю може знизити ризик деменції
360ua.news
2025-04-27T09:21:34Z
Щури можуть навчити нас правильно худнути: науковці пояснили, як мозок регулює апетит
Telegraf
2025-04-27T08:06:31Z
Чи можна пити каву і чай під час їжі
24tv
2025-04-27T06:27:04Z
Чи можна спалити жир на тілі саме в тих місцях, де хочеться
24tv
2025-04-27T03:45:48Z
Важливо знати: чи можна отримати інвалідність після видалення органу
ZN UA
2025-04-27T00:12:26Z
Вакцина від лишаю може перемогти деменцію: вчені виявили її незвичайний вплив на наш мозок
Фокус
2025-04-26T19:51:40Z
Україна отримала нову партію вакцин для профілактики поліомієліту
360ua.news
2025-04-26T18:21:57Z
Місячний календар краси на травень: у які дні можна робити косметичні процедури
24tv
2025-04-26T17:18:14Z
Чи можна вже їсти ранню полуницю: правда про перші ягоди сезону
24tv
2025-04-26T15:51:52Z
Відключення газу на Одещині на тиждень з 28 квітня по 4 травня: українців екстрено попередили
Политека
2025-04-27T10:31:46Z
Фінансовий гороскоп для всіх знаків Зодіаку на тиждень з 28 квітня по 4 травня 2025 року
Фокус
2025-04-27T10:27:38Z
Генштаб: ЗСУ продовжують операцію у Курській області рф
iPress
2025-04-27T10:16:13Z
Куди піти в Києві: небанальні місця у столиці для спокійного відпочинку та фотосесій
24tv
2025-04-27T10:12:43Z
Тарифи на комунальне обслуговування в Києві підняли всупереч щонайменше двом законам – експерт
ZN UA
2025-04-27T10:04:51Z
Ворог вже активно застосовує мототехніку на фронті - військові
УкраинФорм
2025-04-27T10:03:47Z
Штурмові групи росіян і далі намагаються зайти на Сумщину та розширити зону боїв - Демченко
УкраинФорм
2025-04-27T10:03:46Z
МЗС у річницю заборони окупантами Меджлісу: Це не зламало дух боротьби кримських татар
УкраинФорм
2025-04-27T10:03:32Z
Ворог намагається проводити штурмові дії з північної сторони Часового Яру - військові
УкраинФорм
2025-04-27T10:03:05Z
Гуммельс високо оцінив роботу Раньєрі в Ромі
Football.ua
2025-04-27T10:52:44Z
Челсі веде перемовини щодо трансферу вінгера Боруссії Д – Плеттенберг
Football.ua
2025-04-27T10:49:58Z
Українець знищив суперника за 20 секунд на турнірі в США: брутальне відео
24tv
2025-04-27T10:42:12Z
Зірка Реала може отримати тривалу дискваліфікацію через дії у фіналі Кубка Короля
24tv
2025-04-27T10:27:22Z
Рюдігер вибачився за свою поведінку у фіналі Кубка Іспанії
Football.ua
2025-04-27T10:22:10Z
Рексем встановив історичний рекорд
Football.ua
2025-04-27T10:19:25Z
«Галичанка» достроково виграла чемпіонат України з гандболу
УкраинФорм
2025-04-27T10:03:14Z
Слот – про можливе дострокове чемпіонство: Ми всі з нетерпінням чекаємо на матч із Тоттенгемом
Football.ua
2025-04-27T09:46:41Z
Шищенко: Дуже класна гра була проти Карпат
Football.ua
2025-04-27T09:40:01Z
Привітання з днем народження для мами: гарні картинки, проза й вірші неньці
24tv
2025-04-27T10:51:30Z
Один грам на літр води — і фіалка випустить свої пишні квіти: чим підживити рослину
TSN
2025-04-27T10:45:55Z
Як цікаво проводити час із дитиною без гаджетів: креативні фішки для батьків
ZN UA
2025-04-27T10:04:08Z
Ідеально рівно та чисто: як різати сир фета, щоб шматочки не розпадалися
24tv
2025-04-27T10:00:55Z
Тримайте в домі ці 4 речі: вони притягують гроші
24tv
2025-04-27T09:57:32Z
Китайський гороскоп на завтра 28 квітня: Собакам - стрес, Свиням - лінь
GlavRed
2025-04-27T09:27:37Z
Правила, які допоможуть вам покращити зовнішність: це гарантовано працює
24tv
2025-04-27T08:36:28Z
"Хуба Буба", батончик "Штучка" та інші: 5 улюблених продуктів дитинства, які зникли
24tv
2025-04-27T08:09:24Z
"Ти неправильно горюєш": чому не завжди видно біль і як підтримати того, хто проживає втрату
24tv
2025-04-27T08:03:51Z
Цей автомобіль Mustang насправді є від Hyundai
Топ Жир
2025-04-27T10:15:03Z
Як виявити биту машину за допомогою магніта
360ua.news
2025-04-27T09:39:08Z
Фільтри рятують, а шини – ні: електромобілі виявилися не такими чистими
Знай
2025-04-27T07:51:46Z
Знову на дорогах? Porsche 963 може отримати цивільну версію
360ua.news
2025-04-27T07:37:02Z
Новий 1000-сильний кросовер Alfa Romeo показали до презентації
Фокус
2025-04-27T07:12:49Z
Rolls-Royce показав Cullinan для любителя хайкінга
AutoCentre
2025-04-27T07:09:16Z
Чому не можна обганяти вантажівки з правого боку: знають не всі водії
GlavRed
2025-04-27T06:27:23Z
Проєкт провалився: за півроку російський АвтоВАЗ продав лише один електромобіль
ГЛАВКОМ NET
2025-04-27T05:54:09Z
Представлений унікальний пікап Changan Hunter K50
Portaltele
2025-04-27T04:37:29Z
Безсмертя можливе: теорія фізиків показує, яким чином людина може перемогти смерть
Фокус
2025-04-27T10:36:47Z
Apple запевняє, що iPhone 16 можна використовувати без чохла
InternetUA
2025-04-27T10:31:51Z
Огляд The Elder Scrolls IV: Oblivion Remastered — глибокий тюнінг культової гри
ITC
2025-04-27T10:13:55Z
Інсайдери розкрили деякі деталі щодо оновлення лінійки iPhone 17
InternetUA
2025-04-27T10:01:44Z
Clair Obscur Expedition 33 підкорила геймерів – гра має найвищий в історії рейтинг на Metacritic
24tv
2025-04-27T09:45:08Z
Українська пастка для комах, яку тестують в університетах США
InternetUA
2025-04-27T09:31:54Z
Учені вперше побачили живою в дикій природі невловиму глибоководну котячу акулу
Фокус
2025-04-27T09:30:57Z
Британські розробники назвали головні недоліки розвідувального дрона Watchkeeper WK450
InternetUA
2025-04-27T09:01:27Z
Понад 450 ядерних вибухів: де розташоване найрадіоактивніше місце на Землі
Фокус
2025-04-27T08:36:19Z